Προς το περιεχόμενο

Δελτίο Τύπου Συλλόγων Λογιστών Ν. Χανίων και Ρεθύμνης και Οικονομικού Επιμελητηρίου Δυτικής Κρήτης για την προτεινόμενη - από το Υπ. Ανάπτυξης - κατάργηση των πτυχίων στο επάγγελμα του Λογιστή Φοροτεχνικού.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

και για να επανέλθω Κίμωνα 

 

το ενδιαφέρον κάποιων από τους ελάχιστους που συμμετέχουν σε αυτή αλλά και στις παρόμοιες συζητήσεις είναι τα πτυχία των μελών του ΔΣ της ποφεε και των προέδρων των ενώσεων και η τέχνη του να ανεβάζουμε αποσπάσματα  από ελληνικές ταινίες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 108
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και για να συνεχίσω φίλε και αδελφέ Κίμωνα (ελπίζω να μην μου το αρνηθεί ο άλλος φίλος σας) , δες και το κείμενο των Οικονομολόγων (δηλαδή γαμώ τους επιστήμονες) συναδέλφων 

 

σκίζουν καλσόν από το επαναστατικό τους μένος 

 

 

ΠΡΟΣ

ΤΟΝ ΥΠΟΥΡΓΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

κ. Κωστή Χατζηδάκη

 

Κοινοποίηση:

-Υφυπουργό κ. Ν. Μηταράκη

-Υπουργό Οικονομικών κ. Γ. Στουρνάρα

-Ο.Ε.Ε.

-Πανελλήνια Ομοσπονδία Οικονομολόγων Ελευθέρων Επαγγελματιών Ελλάδας

ΘΕΜΑ:  Απόσυρση διατάξεων που απαξιώνουν το επάγγελμα του Λογιστή – Φοροτέχνη του νομοσχεδίου που κατατέθηκε στη Βουλή.

 

Αξιότιμε κ. Υπουργέ,

          Ο Σύλλογος Οικονομολόγων Λογιστών Νομού Θεσσαλονίκης είναι αντίθετος με τις διατάξεις του νομοσχεδίου που επιφέρουν αλλαγές στην άσκηση του επαγγέλματος του Λογιστή – Φοροτέχνη όπως αυτές είναι θεσμοθετημένες με το Ν. 2515/1997 και του Π.Δ. 340/1998. Το επάγγελμα του Λογιστή – Φοροτέχνη δεν ήταν και δεν είναι κλειστό ούτε και έχει ιδιαίτερους διοικητικούς περιορισμούς. Είναι όμως αυτονόητο ότι χρειάζεται ένα ελάχιστο επίπεδο γνώσεων (αναγνωρισμένες σπουδές και εμπειρική γνώση) και βαθμολογική κλιμάκωση ανάλογα με την εμπειρία και με τα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα που πιστοποιούνται από τον αντίστοιχο επιστημονικό φορέα.

Στην αιτιολογική έκθεση αναφέρεται ότι με τις αλλαγές αυτές «διασφαλίζεται σε σημαντικό βαθμό η ποιότητα των παρεχόμενων υπηρεσιών προς όφελος του καταναλωτή». Πιστεύουμε ότι η βελτίωση του υπάρχοντος νομικού πλαισίου άσκησης του επαγγέλματος, όπως και η εφαρμογή κώδικα δεοντολογίας θα διασφαλίσουν πλήρως και όχι απλά σε σημαντικό βαθμό, την ποιότητα των παρεχόμενων υπηρεσιών προς όφελος τόσο της πολιτείας όσο και του καταναλωτή.

 

Κύριε Υπουργέ,

          Ας μην ξεχνάμε, ότι οι Συνάδελφοι Λογιστές – Φοροτέχνες ήταν πάντα αρωγοί στην κάθε προσπάθεια του Υπουργείου Οικονομικών για την αναμόρφωση του φορολογικού συστήματος και την καταπολέμηση της φοροδιαφυγής. Από το πρώτο κιόλας έτος εφαρμογής του αυτοελέγχου και της φορολογικής αναμόρφωσης στις επιχειρήσεις με ευθύνη και κόστος μόνο των Συναδέλφων, αυξήθηκαν σημαντικά τα έσοδα στα ταμεία του Ελληνικού Δημοσίου. Θεωρούμε απαράδεκτη την επικείμενη υποβάθμιση του επαγγέλματος μας και πιστεύουμε ότι αξίζουμε το σεβασμό της πολιτείας.

 

 

 

          Με εκτίμηση,

         

       Ο Πρόεδρος του Δ.Σ.                                      Ο Γενικός Γραμματέας                                  

       Β. ΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ                                          Θ. ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ                                       

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην ξεχνάμε, ότι οι Συνάδελφοι Λογιστές – Φοροτέχνες ήταν πάντα αρωγοί στην κάθε προσπάθεια του Υπουργείου Οικονομικών για την αναμόρφωση του φορολογικού συστήματος και την καταπολέμηση της φοροδιαφυγής. Από το πρώτο κιόλας έτος εφαρμογής του αυτοελέγχου και της φορολογικής αναμόρφωσης στις επιχειρήσεις με ευθύνη και κόστος μόνο των Συναδέλφων, αυξήθηκαν σημαντικά τα έσοδα στα ταμεία του Ελληνικού Δημοσίου. Θεωρούμε απαράδεκτη την επικείμενη υποβάθμιση του επαγγέλματος μας και πιστεύουμε ότι αξίζουμε το σεβασμό της πολιτείας.

 

 

Δηλαδή άπο ότι καταλαβαίνω απο τις ανακοινώσεις αυτο που λέμε είναι ........

 

Μα γιατί καλό μου υπουργείο θέλεις να σου κάνουν στοματικό έρωτα και αλλοι ???

 

Δεν σου φτάνουμε εμείς ????

 

 

Ε Αι στο διάολο πιά ,

αί στο διάολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή άπο ότι καταλαβαίνω απο τις ανακοινώσεις αυτο που λέμε είναι ........

 

Μα γιατί καλό μου υπουργείο θέλεις να σου κάνουν στοματικό έρωτα και αλλοι ???

 

Δεν σου φτάνουμε εμείς ????

 

 

Ε Αι στο διάολο πιά ,

αί στο διάολο

 

 

+1 ( τι ένα δηλαδή , συν πολλά φίλε, πάρα πολλά ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έγραψα και στο άλλο θέμα , το γράφω και εδώ .....

 

Εδώ δε κουνήθηκε φύλλο για την ταφόπλακα των απλογραφικών-διπλογραφικών (μικρών και μεσαίων επιχειρήσεων δηλαδή) που είναι το μηδέν αφορολογήτο , το 26% φόρος , το χαράτσι και πόσα ακόμη και θα κάνουμε απεργία ή άλλες κινητοποιησείς για το νομοσχέδιο και μάλιστα εν μέσω ασφυκτικών προθεσμίων που συμπέφτουν και με υποβολή δηλώσεων που κάποιοι τις περιμένουν για να μπαλώσουν τρύπες ????? Άλλωστε σε λίγο δεν θα υπάρχουν επιχειρήσεις (μικρές και μεσαίες) για να μετράμε τις γνώσεις μας και ήδη αυτές που έχουν μείνει μας έχουν απλήρωτους .......

 

Δυστυχώς το παιχνίδι για την αναβάθμιση του κλάδου χάθηκε με τη ψήφιση του 3842 όλα τα άλλα απλά είναι για να συζητάμε και πως θα φανεί (πως θα το παρουσιάσουν μάλλον) στο κόσμο ότι γίνεται πρώτη φορά κινητοποίση λογιστών γιατί ανοίγει το επάγγελμα τους ........... 

Εκεί χάθηκε το στοίχημα της ΠΟΦΕΕ και της καραμέλας της συμμετοχής , δεν υπήρξε καμία υποψία αντίδρασης και έπειτα ακολούθησαν όλα τα άλλα μέτρα της κυβέρνησης μιας και είδε ότι οι λογιστές είναι για τον ........ γάϊδαρο καβάλα ... :)

 

ΥΓ Όσο για την ανακόινωση των παιδών από τη Κρήτη , εκτός του ότι μας κάνουν περηφάνους γιατί αυτά λέμμε και μεταξύ μας και αυτά περιγράφουν απλά και όμορφα έχω να προσθέσω το εξής .... Όλα ξεκινάνε από την παιδεία , δυστυχώς η νέα τάξη πράγματων δεν θέλει από τα σχολεία να βγαίνουν σκεπτόμενοι πολίτες αλλά εξειδικευμένοι εργάτες για αυτό και όλα αυτά τα μέτρα που ονομάζονται άνοιγμα επαγγελμάτων κλπ κλπ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα πολύ ενδιαφέρον άρθρο που μας αφορά από τον Γιώργο Καισάριο στο capital.gr

 

 

26/4/2013
07:17

Του Γιώργου Καισάριου

 

Η αγορά δεν έχει ανάγκη τις κρατικές πιστοποιήσεις

 

 

Αν κατάλαβα καλά, με αυτά που άκουσα χτες, το φοροτεχνικό επάγγελμα σύντομα απελευθερώνεται πλήρως. Ενδεικτικό είναι ότι ο οποιοσδήποτε που έχει εμπειρία πάνω στο συγκεκριμένο αντικείμενο, θα μπορεί από εδώ και στο εξής να φτιάχνει την φορολογική δήλωση του οποιουδήποτε έναντι αμοιβής.

Μια από τις αντιδράσεις από εκπροσώπους του φοροτεχνικού κλάδου (αν ισχύει αυτό που άκουσα) είναι ότι με το καινούργιο πλαίσιο, θα μπορεί και κάποιος άσχετος να υπογράφει ακόμα και ισολογισμό τράπεζας.

Το θέμα μου δίνει την ευκαιρία να αναλύσω κάτι που είχα γράψει πριν από πάνω από 10 χρόνια,

  σχετικά με την ατομική ευθύνη.

Κατ΄ αρχάς να πούμε ότι υπάρχουν φοροτεχνικοί που έχουν όλα τα πτυχία αλλά δεν ξέρουν την δουλειά τους και υπάρχουν άλλοι που δεν έχουν αναγνωρισμένα πτυχία, αλλά ξέρουν πάρα πολύ καλά τους φορολογικούς νόμους (και το ίδιο ισχύει σε όλους τους κλάδους).

Σαν τα περισσότερα πράγματα σε αυτή τη ζωή, αν ασχοληθεί κανείς αρκετά με ένα αντικείμενο, μπορεί σχετικά εύκολα να μάθει τους νόμους και το συγκεκριμένο αντικείμενο. Άρα νομίζω ότι οι περισσότεροι θα συμφωνήσουμε ότι το να φτιάχνεις την φορολογική δήλωση κάποιου έναντι αμοιβής, δεν ενέχει την ίδια δυσκολία με την πυρηνική φυσική.

Όσον αφορά το θέμα της τράπεζας, ακόμα και αν υποθέσουμε ότι το νέο πλαισίο δίνει αυτή την δυνατότητα (σε κάποιον που δεν έχει τις απαιτούμενες γνώσεις να υπογράψει έναν ισολογισμό τράπεζας), το θέμα είναι ότι μια τράπεζα θα προχωρούσε στην πρόσληψη κάποιου στον οποίο θα είχε εμπιστοσύνη ό,τι έχει τις απαιτούμενος γνώσεις έτσι και αλλιώς. Δεν είναι ανάγκη δηλαδή να της το πει το κράτος.

Άρα άσχετα αν κάποιος έχει ή δεν έχει τις απαιτούμενες γνώσεις, η αγορά από μόνη της θα κάνει το απαιτούμενο ξεσκαρτάρισμα.

Δεύτερον, υπάρχουν πάρα πολλές ειδικότητες που δεν απαιτούν κανένα πτυχίο (διότι δεν υπάρχουν πανεπιστημιακά πτυχία για αυτές τις ειδικότητες), αλλά οι αρμόδιες αρχές απαιτούν να έχεις κάποιο πτυχίο, άσχετα αν ξέρεις ή δεν ξέρεις το αντικείμενο.

Για παράδειγμα στις ΗΠΑ δεν απαιτείται κανένα πτυχίο και καμία πιστοποίηση για να κάνεις διαχείριση χαρτοφυλακίου σε ένα hedge fund. Αν κάποιος οίκος έχει εμπιστοσύνη ότι ξέρεις τι κάνεις, τότε σε προσλαμβάνει σαν fund manager άσχετα αν δεν έχεις βγάλει καν το δημοτικό.

Βέβαια σχεδόν όλοι οι fund managers έχουν λαμπρές σπουδές (όχι αναγκαστικά στον χρηματοοικονομικό κλάδο) αλλά δεν είναι προαπαιτούμενο.

Μάλιστα, η μόνη υποχρέωση που έχεις (για τις ΗΠΑ) όταν κάνεις διαχείριση χρημάτων, είναι αν διαχειρίζεσαι πάνω από 25 εκατ. δολάρια να το επικοινωνήσεις στην SEC για να ξέρει ποιος είσαι.

Με λίγα λόγια, όσο λιγότερα εμπόδια βάζουμε και όσο λιγότερα τα προαπαιτούμενα για το οτιδήποτε, τόσο πιο αποδοτική γίνεται η οικονομία και η αγορά, διότι η αγορά από μόνη της θα επιλέξει αυτούς που έχουν τις απαιτούμενες γνώσεις, χωρίς να είναι ανάγκη το κράτος να εμπλέκεται.

[email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για να επανέλθω Κίμωνα 

 

το ενδιαφέρον κάποιων από τους ελάχιστους που συμμετέχουν σε αυτή αλλά και στις παρόμοιες συζητήσεις είναι τα πτυχία των μελών του ΔΣ της ποφεε και των προέδρων των ενώσεων και η τέχνη του να ανεβάζουμε αποσπάσματα  από ελληνικές ταινίες 

Κιμωνα.... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έγραψα και στο άλλο θέμα , το γράφω και εδώ .....

 

Εδώ δε κουνήθηκε φύλλο για την ταφόπλακα των απλογραφικών-διπλογραφικών (μικρών και μεσαίων επιχειρήσεων δηλαδή) που είναι το μηδέν αφορολογήτο , το 26% φόρος , το χαράτσι και πόσα ακόμη και θα κάνουμε απεργία ή άλλες κινητοποιησείς για το νομοσχέδιο και μάλιστα εν μέσω ασφυκτικών προθεσμίων που συμπέφτουν και με υποβολή δηλώσεων που κάποιοι τις περιμένουν για να μπαλώσουν τρύπες ????? Άλλωστε σε λίγο δεν θα υπάρχουν επιχειρήσεις (μικρές και μεσαίες) για να μετράμε τις γνώσεις μας και ήδη αυτές που έχουν μείνει μας έχουν απλήρωτους .......

 

Δυστυχώς το παιχνίδι για την αναβάθμιση του κλάδου χάθηκε με τη ψήφιση του 3842 όλα τα άλλα απλά είναι για να συζητάμε και πως θα φανεί (πως θα το παρουσιάσουν μάλλον) στο κόσμο ότι γίνεται πρώτη φορά κινητοποίση λογιστών γιατί ανοίγει το επάγγελμα τους ........... 

Εκεί χάθηκε το στοίχημα της ΠΟΦΕΕ και της καραμέλας της συμμετοχής , δεν υπήρξε καμία υποψία αντίδρασης και έπειτα ακολούθησαν όλα τα άλλα μέτρα της κυβέρνησης μιας και είδε ότι οι λογιστές είναι για τον ........ γάϊδαρο καβάλα ... :)

 

ΥΓ Όσο για την ανακόινωση των παιδών από τη Κρήτη , εκτός του ότι μας κάνουν περηφάνους γιατί αυτά λέμμε και μεταξύ μας και αυτά περιγράφουν απλά και όμορφα έχω να προσθέσω το εξής .... Όλα ξεκινάνε από την παιδεία , δυστυχώς η νέα τάξη πράγματων δεν θέλει από τα σχολεία να βγαίνουν σκεπτόμενοι πολίτες αλλά εξειδικευμένοι εργάτες για αυτό και όλα αυτά τα μέτρα που ονομάζονται άνοιγμα επαγγελμάτων κλπ κλπ .

Έτσι ακριβώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για να επανέλθω Κίμωνα 

 

το ενδιαφέρον κάποιων από τους ελάχιστους που συμμετέχουν σε αυτή αλλά και στις παρόμοιες συζητήσεις είναι τα πτυχία των μελών του ΔΣ της ποφεε και των προέδρων των ενώσεων και η τέχνη του να ανεβάζουμε αποσπάσματα  από ελληνικές ταινίες 

 

Γιάννη δυστυχώς για άλλη μια φορά απόφαση για δυναμική δράση δεν πάρθηκε… Η Ένωση Χανίων έστειλε ανακοίνωση την οποία ανέλαβα εγώ να διαβάσω όπως και έγινε. Η ερώτηση συνάδελφου προέδρου, τι θες τώρα να πάρουμε τα όπλα, νομίζω ότι σου δίνει το στίγμα.

Απογοητεύτηκα πλήρως. Η συνεχής προσπάθεια να τα έχουμε καλά με τον Κυδωνάκη και τον κάθε Κυδωνάκη, δεν πρόκειται να μας οδηγήσει πουθενά. Το Ο.Ε.Ε. γνώριζε το θέμα  και δεν ενήργησε όπως και όταν έπρεπε. Δεν ξέρω ποιος δικαιούται να ζητήσει τα πρακτικά των συνεδριάσεων, αλλά θα το ψάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που εγω εχω να πω ειναι οτι η ΠΑΣΕΒΕ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ που ειναι οι αντιπροσωποι του ΠΑΜΕ στους ελευθερουσ επαγγελματιεσ φοροτεχνικους ηρθαν μαζι μας στην κινητοποιηση που καναμε την Πεμπτη στο ΣΕΒ και το Οικονομικο Επιμελητηριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι σαν κλάδος έχουμε κάποια σχέση με την Π.Α.Σ.Ε.Β.Ε, αλλά ούτε φυσικά με τη Γ.Σ.Ε.Β.Ε....

 

Και μπορεί να μου θυμώσει ο Γιάννης, αλλά διαφωνώ πλήρως με την κομματοποίηση του συνδικαλισμού, από όπου κι αν προέρχεται. Η επιτροπή αγώνα δεν εκπροσωπεί τον κλάδο, και ξέρεις γιατί; Δεν είδα κανένα να καλέσει σε συσπείρωση και αγώνα. Και τα e-mail των συλλόγων είναι γνωστά , δεν είναι κάτι κρυφό. Τώρα αν θεωρούν κάποιοι ότι για να αγωνιστούμε από κοινού, θα πρέπει σώνει και καλά για τους μεν να ανήκουμε στο Κ.Κ.Ε. και για τους άλλους στην αντίπερα όχθη,  λυπάμαι αλλά αυτό οδηγεί σε αδιέξοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που δεν ξέρω και πολλά, αυτό που καταλαβαίνω είναι...

 

ή υπάρχει πολύ μεγάλο ποσοστό εμπειρικών ή συναδέλφων που εξυπηρετούνται με τις αλλαγές,

 

ή για μια ακόμα φορά, καράβια χάνονται και εμείς.. αρμενίζουμε βαρκούλες

 

πόσο χαλβάδες ποια είμαστε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που δεν ξέρω και πολλά, αυτό που καταλαβαίνω είναι...

 

ή υπάρχει πολύ μεγάλο ποσοστό εμπειρικών ή συναδέλφων που εξυπηρετούνται με τις αλλαγές,

 

Γιατι συμφωνω και εγω σε αυτο.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι αλλά είμαστε χαλβάδες αν νομίζουμε ότι εξυπηρετούνται οι εμπειρικοί. Οι μεγάλες ελεγκτικές εξυπηρετούνται. Αλλά η διεκδίκηση δεν είναι κάτι που το θυμόμαστε την τελευταία στιγμή στο «παρά πέντε».

Εδώ και 2 χρόνια με την ψήφιση του 3919, ο Γιάννης, εγώ και λιγοστοί άλλοι εδώ μέσα φωνάζαμε για το επάγγελμα, τις άδειες και την πιστοποίηση. Ίσως να φταίμε και εμείς, και μιλώντας για τον εαυτό μου θεωρώ ότι φταίω. Έπρεπε να μην αρκεστώ σε αρθρογραφίες και λοιπές δημοσιεύσεις... Έπρεπε να βρω τον τρόπο να ταρακουνήσω τα νερά, με οποιοδήποτε προσωπικό κόστος. Δυστυχώς, πολλά προσωπικά θέματα με άφησαν πίσω, χωρίς αυτό βέβαια να αποτελεί δικαιολογία για το αποτέλεσμα.

Αλλά, από την άλλη η συμμετοχή στα κοινά από τον κλάδο μας, είναι μηδαμινή, και απαιτούμε από την εκάστοτε διοίκηση της ΠΟΦΕΕ, του ΟΕΕ, και των λοιπών συνδικαλιστικών οργάνων χωρίς καν να μετέχουμε. Αυτό το τίμημα πληρώνουμε αυτή τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την ανακοίνωση τις 24/04 της ΠΟΦΕΕ...

 

με στόχο να αποτρέψουμε το επιχειρούμενο (κατά πολλούς Συναδέλφους) «πραξικόπημα» που θα επιφέρει την ισοπέδωση των Αδειών μας και κάθε Επαγγελματικής αξίας.

 

και στις 26/04 η διαμαρτυρία....Ι

διαμαρτυρόμαστε έντονα για την απαξιωτική στάση που έχετε επιδείξει για τον κλάδο των
Λογιστών – Φοροτεχνικών.
 
έχω την εντύπωση πως το επιχειρούμενο κατά πολλούς συναδέλφους <<πραξικόπημα>> δεν ήταν και τόσο αστείο τελικά και πως αρχικά δεν εκτιμήθηκε σωστά η κατάσταση, και μπορεί να κάνω και λάθος,νομίζω πως αυτή την εξέλιξη δεν την περιμέναμε,εγώ τουλάχιστον όταν άκουγα για απελευθέρωση δεν φανταζόμουν ότι θα μπορούσα να κάνω λογιστή και τη μάνα μου αν θέλω..ήξερα πως μπορεί να ανοίξει γραφείο αλλά  να προσλάβει λογιστές ..τώρα αν το γνώριζαν ΄ΠΟΦΕΕ, ΟΕΕ και το άφησαν να συμβεί έτσι απλά..ή το γνωρίζατε οι υπόλοιποι συνάδελφοι και εγώ δεν πήρα χαμπάρι ζητώ συγνώμη.  
Όπως και να έχει, χαλβάδες είμαστε γιατί δεν πρόκειται να αντιδράσουμε..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χαλβαδες η μαγκες ας μην το κρινουμε..... Δεν ειναι πρεπον...

Και το συμφωνω πηγαινε στο οτι δεν υπαρχει καμμια μα καμμια αντιδραση...

Οποτε η ειμαστε ηλιθιοι η ειμαστε βολεμενοι.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι αλλά είμαστε χαλβάδες αν νομίζουμε ότι εξυπηρετούνται οι εμπειρικοί. Οι μεγάλες ελεγκτικές εξυπηρετούνται. Αλλά η διεκδίκηση δεν είναι κάτι που το θυμόμαστε την τελευταία στιγμή στο «παρά πέντε».

Εδώ και 2 χρόνια με την ψήφιση του 3919, ο Γιάννης, εγώ και λιγοστοί άλλοι εδώ μέσα φωνάζαμε για το επάγγελμα, τις άδειες και την πιστοποίηση. Ίσως να φταίμε και εμείς, και μιλώντας για τον εαυτό μου θεωρώ ότι φταίω. Έπρεπε να μην αρκεστώ σε αρθρογραφίες και λοιπές δημοσιεύσεις... Έπρεπε να βρω τον τρόπο να ταρακουνήσω τα νερά, με οποιοδήποτε προσωπικό κόστος. Δυστυχώς, πολλά προσωπικά θέματα με άφησαν πίσω, χωρίς αυτό βέβαια να αποτελεί δικαιολογία για το αποτέλεσμα.

Αλλά, από την άλλη η συμμετοχή στα κοινά από τον κλάδο μας, είναι μηδαμινή, και απαιτούμε από την εκάστοτε διοίκηση της ΠΟΦΕΕ, του ΟΕΕ, και των λοιπών συνδικαλιστικών οργάνων χωρίς καν να μετέχουμε. Αυτό το τίμημα πληρώνουμε αυτή τη στιγμή.

 

Μου αρέσει η μαχητικότητά σου. Γι΄αυτό προσπαθώ να σε προφυλάξω από την δημιουργία φαντασμάτων και το κυνήγι μαγισσών που σου αρέσει να παίζεις. Επίσης είναι κρίμα και άδικο συνάμα να προσπαθείς να σηκώσεις το φορτίο της αδράνειας τόσων και τόσων προσώπων, συλλόγων, Ομοσπονδιών, Επιμελητηρίου και άλλων οργάνων.

 

Ας πάρουμε όμως ένα - ένα τα πράγματα με την σειρά.

1) Δεν εξυπηρετούνται οι ελεγκτικές, ούτε ο φούφουτος. Εξυπηρετείται η κοινωνία. Μέχρι πρότινος είχαμε τις μεγάλες έγνοιες του επαγγέλματος ΑΛΛΑ βάζαμε και "κάτι" στην τσέπη. Το "κάτι" ξεκινά από έναν χαλαρό μισθό και έφτανε σε ποσά ιλιγγιώδη. Προφανώς όσοι πρόλαβαν - πρόλαβαν. Τώρα, με την διαφαινόμενη είσοδο στο επάγγελμα μερικών χιλιάδων, θα μας μείνουν μόνο οι έγνοιες!!! Συνεπώς αποχαιρέτα την Αλεξάνδρεια που χάνεις (χάνουμε). Η κοινωνία ωστόσο θα αποκτήσει φθηνότερα λογιστικά. Αυτό βέβαια δεν είναι μέσα στις επιδιώξεις μου αλλά δεν γίνεται να το αλλάξω. Μέχρι δε να πάρουν, οι σχολές και ο κοσμάκης που στέλνει τα παιδιά του στις σχολές, χαμπάρι ότι ο λογιστής που έχει 15 μονογραφικά ή 5 διπλογραφικά και 150 δηλώσεις θα είναι πιο ψιλός και από το φιδέ θα έχουν περάσει ακόμη 10 έτη μέχρι να σταματήσει να αποτελεί διέξοδο αυτό το επάγγελμα. Συμπληρωματικά με την διαφαινόμενη εντός 2 μηνών είσοδο των ηλεκτρονικών συναλλαγών θα απαιτούνται περίπου το 10% των υπαρχόντων προσώπων και αναμένεται να σφίξουν οι πισινοί περισσότερο*

 

2) Όπως μπορείς και να διαπιστώσεις στις προτεινόμενες αλλαγές δεν γίνεται ούτε μια φορά μνεία στον Ν.3919 που αναφέρεις. Το μόνο πράγμα που περιλαμβάνει ο Ν.3919 και μας αφορά είναι εάν θα χρειαζόμαστε την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ΠΡΙΝ ή ΜΕΤΑ την έναρξη. Τίποτε άλλο.

Απεναντίας σε αυτό που γίνεται μνεία είναι το Π.Δ. 38/2010 το οποίο με λίγα λόγια σε ρωτάει:

Είσαι γιατρός;

Είσαι νοσοκόμος;

Είσαι οδοντίατρος;

Είσαι κτηνίατρος;

Είσαι μαία;

Είσαι φαρμακοποιός;

Είσαι αρχιτέκτονας;

Αν είσαι κάτι από τα παραπάνω τότε για λόγους δημοσίου συμφέροντος θα προστατέψω ( σαν Πολιτεία ) την είσοδο στο επάγγελμα ΚΑΙ με ακαδημαϊκά προσόντα.

Εάν δεν είσαι κάτι από τα παραπάνω τότε σαν Πολιτεία θα ζητώ σπουδές οποιουδήποτε επιπέδου ή επαγγελματικά προσόντα ( τα γνωστά σε όλους μας ένσημα ).

Δηλαδή με περίπου 7 χρόνια ένσημα βοηθός στον Κούγια θα αναγκαστεί ο δικηγορικός σύλλογος να με εγγράψει στις τάξεις του.

Εξάλλου στην Κ.Υ.Α. αριθμ. 40965/ΙΑ/10.4.2012 ( είχε γενέθλια πρόσφατα ) είναι όλα ξεκάθαρα ακόμη και οι εξετάσεις!!!

 

Άρα, μην σπαταλάς το μαχητικό κεφάλαιο που διαθέτεις επιδιώκοντας επαγγελματικά οφέλη που πλήν των 7 παραπάνω επαγγελμάτων δεν θα τα έχει κανείς άλλος.

Για να με κατανοήσεις περισσότερο**, δεν μπορεί ως ΑΕΚτζής να παλεύω τίμια και να αγωνίζομαι για τα αποτελέσματα μέσα στο γήπεδο και στο φινάλε να καταθέτω προσφυγή για τις πομπές του ΑΡΗ. Απλά δεν γίνεται.

 

3) Υπάρχουν μάχες που πρέπει να δωθούν; Αναμφισβήτητα "ναί" αλλά χρειάζεται χρόνος για την προετοιμασία***.

Επειδή στο δημόσιο δεν βλέπω να χωράμε ( στους 100.000 που είπε πως θα προσλάβει άμεσα ο Τσίπρας, οι λογιστές θα είναι περίπου 1000 ), μάλλον θα ανοίξουμε καταστήματα. Προσωπικά μπορεί να τυλίγω σουβλάκια με έντυπα εφορίας, άλλος μπορεί να βάλει στις σακκούλες ημερολόγιο με τις καταληκτικές ημερομηνίες ώστε ο πελάτης να μην ξεχνιέται. Anyway, η ουσία είναι να μην χρειάζεται να έχουμε λογιστή!!! Έτσι μια πρόχειρη σκέψη είναι να υϊοθετήσουμε το σύνθημα "Μια φορά λογιστής, για πάντα λογιστής" ώστε να έχουμε άδεια σε ισχύ μέχρι να δούμε τα ραδίκια ανάποδα.

 

 

* Αν δεν σου κάνει κόπο μιας και έχεις καλύτερη σχέση ενημέρωσε σε παρακαλώ τον Σύλλογο Λογιστών Πάρου-Αντίπαρου ότι στην ανακοίνωσή του, σε μια και μόνο παράγραφο έχει 2 σφάλματα.

" Και αναμένεται και η εφαρμογή του ηλεκτρονικού τιμολογίου που θα καταργήσει ουσιαστικά το Λογιστικό τμήμα της δουλειάς μας, αφού ο κάθε επιχειρηματίας, θα μπορεί να αναθέσει σε ένα-μία υπάλληλό του, που γνωρίζει να πληκτρολογεί, την καταχώρηση των τιμολογίων και παραστατικών αγορών, αφού δεν θα χρειάζεται να καταχωρεί τις πωλήσεις του. Τι απομένει σε μας;"

α) Ένα ηλεκτρονικό τιμολόγιο δεν αποτελεί μόνο ένα αυτόματα καταχωρητέο έσοδο της επιχείρησης που το εκδίδει. Αποτελεί ταυτόχρονα ένα έτοιμο ηλεκτρονικό ίχνος και για την άλλη επιχείρηση-συναλλασόμενο που το θέλει ως έξοδο. Συνεπώς όπου υπάρχει ηλεκτρονικό έσοδο υπάρχει και ηλεκτρονικό έξοδο και άρα δεν υφίσταται επί της ουσίας ούτε η καταχώριση των εξόδων που αναφέρει η ανακοίνωση. Δηλαδή τα πράγματα δεν είναι μόνο πολύ χειρότερα από αυτό που έχουν ήδη φανταστεί αλλά εντελώς σκατά.

β) Πόσο σοβαρά μπορεί να σε πάρει κάποιος όταν μόνος σου υποβιβάζεις την δραστηριότητά σου, που αποτελεί μόνο καταχώριση (data entry) και που ένας υπάλληλος με μοναδικό προσόν την πληκτρολόγηση μπορεί να την κάνει;

 

** Σε ένα άλλο θέμα μου μίλησες για ευγένεια. Λυπάμαι αλλά θα έπρεπε να γνωρίζεις πως ότι σπέρνεις θερίζεις. Όταν συμμετέχεις σε ένα θέμα τότε μάθε να απαντάς σε ότι σε ρωτάνε και μην στέλνεις την μπάλα στην εξέδρα όταν δεν σε συμφέρει.

 

*** Δυστυχώς τώρα πια δεν υπάρχει ελεύθερος χρόνος. Έχω περίπου 2 μήνες που πιάνω ψηφιακά τον 902 και έχω ξετρελλαθεί με τα πολωνικά κινούμενα σχέδια.

 

Με λογιστικούς χαιρετισμούς.

See you next weekend.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστολή διαμαρτυρίας

Προς το ΔΣ  του ΟΕΕ

Kύριοι του ΟΕΕ   πολύ αργά για κλάματα

Tα δάκρυα που   τώρα χύνετε είναι μόνο για την καρέκλα σας και όχι για το επάγγελμα του λογιστή με το οποίο ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΟΕΕ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕ τα τελευταία 30 έτη που ασκώ το επάγγελμα αυτό .

Γιατί και εσείς αποτελείται μέρος του  κομματικού συστήματος και  πληρώνεστε χωρίς να προσφέρετε ΤΙΠΟΤΑ στον κλάδο μας  , το μόνο που σας ενδιαφέρει είναι να εκλέγεστε και να εισπράττετε τις  αμοιβές σας από τις συνδρομές των μελών που υποχρεωτικά καταβάλουμε.

Τι κάνατε τόσα χρόνια για όλους αυτούς που λυμαίνονται το επάγγελμα χωρίς να είναι λογιστές(πχ. Εφοριακοί  κλπ δημόσιοι υπάλληλοι ).?

 ΕΙΧΑΜΕ  ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΠΛΕΟΝ ΑΝΟΙΚΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ  ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΔΗΛΩΝΕΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ .

Τι κάνατε τόσα χρόνια όταν οι εκλεκτικές εταιρείες πήραν το << ΨΑΧΝΟ>> της δουλειάς (φορολογικό πιστοποιητικό ,ασφαλιστικό πιστοποιητικό  και σε λίγο θα έχουν στα χέρια τους και όλες τις λογιστικές εργασίες  των εταιρειών που θα απομείνουν μετά το τέλος της οικονομικής κρίσης μέσω εταιρειών συμβούλων που ιδρύουν .)?

ΤΙΠΟΤΑ ΕΝΤΕΛΩΣ

Το μόνο που σας ενδιαφέρει είναι η ΚΑΡΕΚΛΑ  μετρώντας τις ψήφους αυτών από τους συναδέλφους που προσέρχονται στις εκλογές και  για  διαφόρους λόγους σας ψηφίζουν .

ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ  ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟΣ ΣΑΣ  ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΤΕΛΟΣ (πρόεδροι , μέλη ΔΣ ,επιτροπές κλπ ), αλλά είμαι σίγουρος  επειδή κινείστε σαν τα ερπετά κάπου αλλού θα ΧΩΘΕΙΤΕ και θα πληρώνεστε γιατί το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ .

 Με τόσους χιλιάδες άνεργους λογιστές για τους οποίους δεν σας ενδιαφέρει και δεν κάνετε εντελώς ΤΙΠΟΤΑ  τα τελευταία 5 χρόνια  τώρα θυμηθήκατε  μιλήσετε για υποβάθμιση του επαγγέλματος .

Κύριοι το πρόβλημα είσθε εσείς  και όχι το άνοιγμα του επαγγέλματος και φέρετε και σοβαρές  ευθύνες γιατί επί σειρά ετών δεν φροντίσατε για την κατοχύρωση του επαγγέλματος του λογιστή όπως έκαναν οι δικηγόροι και μηχανικοί.

Σε κάθε περίπτωση ευθύνες έχουμε και εμείς οι λογιστές που σας ανεχόμαστε  .

Τώρα που δεν έχουμε δουλείες και έχουμε ελεύθερο χρόνο θα πρέπει να γίνει μια προσπάθεια από πλευράς μας  να ασχοληθούμε  με τα ΚΟΙΝΑ και να στείλουμε μέσω δημοκρατικών διαδικασιών ΟΣΟΥΣ ΕΥΘΎΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΧΑΛΙ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ ) και στο ταμείο ανεργίας (στην αρχαία ΑΘΗΝΑ τους εξοστράκιζαν).

  ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΣΩΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΖΩΝΤΑΝΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΞΩΣΤΡΑΚΙΣΟΥΜΕ  ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΦΕΡΑΝ ΣΤΗΝ ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ . .

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ ΠΡΟΟΠΤΙΚΉ ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΕΡΓΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ.

Κωσταλάμπρος Γεωργιος

Λογιστής –φοροτεχνικός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

* Αν δεν σου κάνει κόπο μιας και έχεις καλύτερη σχέση ενημέρωσε σε παρακαλώ τον Σύλλογο Λογιστών Πάρου-Αντίπαρου ότι στην ανακοίνωσή του, σε μια και μόνο παράγραφο έχει 2 σφάλματα.

" Και αναμένεται και η εφαρμογή του ηλεκτρονικού τιμολογίου που θα καταργήσει ουσιαστικά το Λογιστικό τμήμα της δουλειάς μας, αφού ο κάθε επιχειρηματίας, θα μπορεί να αναθέσει σε ένα-μία υπάλληλό του, που γνωρίζει να πληκτρολογεί, την καταχώρηση των τιμολογίων και παραστατικών αγορών, αφού δεν θα χρειάζεται να καταχωρεί τις πωλήσεις του. Τι απομένει σε μας;"

α) Ένα ηλεκτρονικό τιμολόγιο δεν αποτελεί μόνο ένα αυτόματα καταχωρητέο έσοδο της επιχείρησης που το εκδίδει. Αποτελεί ταυτόχρονα ένα έτοιμο ηλεκτρονικό ίχνος και για την άλλη επιχείρηση-συναλλασόμενο που το θέλει ως έξοδο. Συνεπώς όπου υπάρχει ηλεκτρονικό έσοδο υπάρχει και ηλεκτρονικό έξοδο και άρα δεν υφίσταται επί της ουσίας ούτε η καταχώριση των εξόδων που αναφέρει η ανακοίνωση. Δηλαδή τα πράγματα δεν είναι μόνο πολύ χειρότερα από αυτό που έχουν ήδη φανταστεί αλλά εντελώς σκατά.

β) Πόσο σοβαρά μπορεί να σε πάρει κάποιος όταν μόνος σου υποβιβάζεις την δραστηριότητά σου, που αποτελεί μόνο καταχώριση (data entry) και που ένας υπάλληλος με μοναδικό προσόν την πληκτρολόγηση μπορεί να την κάνει;

 

 

Με λογιστικούς χαιρετισμούς.

See you next weekend.

Αγαπητέ συνάδελφε, επέτρεψέ μου μια παρέμβαση, μια και αναφέρθηκες σε συλλογική ανακοίνωση που προσυπογράφω.

 Δεν κατάλαβα που βρήκες τα σφάλματα, όταν ήδη επισημαίνουμε αυτό που γράφεις παραπάνω : τα πράγματα δεν είναι μόνο πολύ χειρότερα από αυτό που έχουν ήδη φανταστεί αλλά εντελώς σκατά.

Και προσωρινά βέβαια δεν θα συμβεί αυτό που γράψαμε, αφού παρατάθηκε για την 1/1/14 η παραπάνω εφαρμογή, που πιθανότατα δεν θα γίνει ούτε τότε, αλλά που είναι τα σφάλματα,  τα οποία μας καταλογίζεις ; Υποβιβάσαμε την δραστηριότητά μας, επειδή αναφερθήκαμε στο τι θα κάνουν οι επιχειρηματίες, όταν θα μπορούν να μη προσφεύγουν σε μας; Εμείς στείλαμε την διαμαρτυρία μας, όσο μικροί και αν είμαστε, αν θέλεις, ακολούθα και συ και όλοι οι άλλοι, ας γίνει το αυλάκι, χείμαρρος ...

Και αντιγράφω τον αποχαιρετισμό σου :

 

Με λογιστικούς χαιρετισμούς.

See you next weekend.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μοναδική λύση ήταν το κλείσιμο των Δ.Ο.Υ. όλης της Ελλάδας πριν την ψήφιση του νομοσχεδίου. 

Τώρα είναι αργά....

Ο Μηταράκης θα κερδίσει...

Και άμα έχει βγει νόμος τότε πρέπει να πέσει ολόκληρη η κυβέρνηση για να γυρίσει πίσω...

 

Έχουν συμφωνήσει ΠΟΦΕΕ και ΟΕΕ με το Υπουργείο. 

Θα μπλοκάρουν τους απόφοιτους Λυκείου και θα λένε και για επιτυχία. 

Στην ουσία όμως ήταν το τυράκι που υπάρχει πάντα σε κάθε νομοσχέδιο.

 

Η ουσία είναι η επέλαση των Ιδιωτικών Σχολών - Κολεγίων -ΚΕΚ μέχρι και  την Α' τάξης Άδεια. (Δείτε στο επόμενο μου ποστ την διαφορετική άποψη των υποστηρικτών του ΟΕΕ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μοναδική λύση ήταν το κλείσιμο των Δ.Ο.Υ. όλης της Ελλάδας πριν την ψήφιση του νομοσχεδίου. 

Τώρα είναι αργά....

Ο Μηταράκης θα κερδίσει...

Και άμα έχει βγει νόμος τότε πρέπει να πέσει ολόκληρη η κυβέρνηση για να γυρίσει πίσω...

 

Έχουν συμφωνήσει ΠΟΦΕΕ και ΟΕΕ με το Υπουργείο. 

Θα μπλοκάρουν τους απόφοιτους Λυκείου και θα λένε και για επιτυχία. 

Στην ουσία όμως ήταν το τυράκι που υπάρχει πάντα σε κάθε νομοσχέδιο.

 

Η ουσία είναι η επέλαση των Ιδιωτικών Σχολών - Κολεγίων -ΚΕΚ μέχρι και  την Α' τάξης Άδεια. 

Κωστή, οι συνάδελφοι κουράστηκαν , απογοητεύθηκαν, πικράθηκαν και ο χρόνος τρέχει, μαζί με τις υποχρεώσεις. Αλλά αυτό που επισημαίνω στο σχόλιό σου, θα γίνει αργά ή γρήγορα. Και τότε θα δούμε τι θα συμβεί με  όσα έχουν συμφωνηθεί...

Γιατί δεν είναι πάντα η ευρωπαϊκή τρόϊκα πίσω από όλα όσα μας ετοιμάζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κατά την γνώμη μου το όλο θέμα είναι εδώ:

 

Το ίδιο το  Ο.Ε.Ε. προτείνει:

 

«γ. Επαγγελματική ταυτότητα Λογιστή Φοροτεχνικού Α΄ τάξης χορηγείται στα μέλη του Ο.Ε.Ε., στους πτυχιούχους τμημάτων Οικονομικής κατεύθυνσης των Πανεπιστημίων, που ασκούν επί τριετία το επάγγελμα του Λογιστή Φοροτεχνικού Β΄ τάξης  και

στους πτυχιούχους των Τμημάτων Οικονομικής κατεύθυνσης της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Τ.Ε.Ι.) και στα φυσικά πρόσωπα που πληρούν τις προϋποθέσεις επαγγελματικών προσόντων του π.δ. 38/2010, που ασκούν επί τετραετία  το επάγγελμα του Λογιστή Φοροτεχνικού Β΄ τάξης».

 

Ποιά ακριβώς όμως είναι αυτά τα φυσικά πρόσωπα που πληρούν τις προϋποθέσεις του π.δ. 38/2010;

Οι μεν λένε "όλα τα μεταδευτεροβάθμια πτυχία" άρα όλοι πλην απόφοιτοι Λυκείου Ιδιωτικά Σχολεία Κολέγια κ.τ.λ.. 

Οι δε λένε " μόνο αναγνωρισμένα πτυχία του εξωτερικού από το Υπουργείο Παιδείας."  

 

Εγώ σας παραθέτω το Π.Δ. 38/2010. Δείτε το άρθρο 11:

http://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/457

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει η μαχητικότητά σου. Γι΄αυτό προσπαθώ να σε προφυλάξω από την δημιουργία φαντασμάτων και το κυνήγι μαγισσών που σου αρέσει να παίζεις. Επίσης είναι κρίμα και άδικο συνάμα να προσπαθείς να σηκώσεις το φορτίο της αδράνειας τόσων και τόσων προσώπων, συλλόγων, Ομοσπονδιών, Επιμελητηρίου και άλλων οργάνων.

 

Ας πάρουμε όμως ένα - ένα τα πράγματα με την σειρά.

1) Δεν εξυπηρετούνται οι ελεγκτικές, ούτε ο φούφουτος. Εξυπηρετείται η κοινωνία. Μέχρι πρότινος είχαμε τις μεγάλες έγνοιες του επαγγέλματος ΑΛΛΑ βάζαμε και "κάτι" στην τσέπη. Το "κάτι" ξεκινά από έναν χαλαρό μισθό και έφτανε σε ποσά ιλιγγιώδη. Προφανώς όσοι πρόλαβαν - πρόλαβαν. Τώρα, με την διαφαινόμενη είσοδο στο επάγγελμα μερικών χιλιάδων, θα μας μείνουν μόνο οι έγνοιες!!! Συνεπώς αποχαιρέτα την Αλεξάνδρεια που χάνεις (χάνουμε). Η κοινωνία ωστόσο θα αποκτήσει φθηνότερα λογιστικά. Αυτό βέβαια δεν είναι μέσα στις επιδιώξεις μου αλλά δεν γίνεται να το αλλάξω. Μέχρι δε να πάρουν, οι σχολές και ο κοσμάκης που στέλνει τα παιδιά του στις σχολές, χαμπάρι ότι ο λογιστής που έχει 15 μονογραφικά ή 5 διπλογραφικά και 150 δηλώσεις θα είναι πιο ψιλός και από το φιδέ θα έχουν περάσει ακόμη 10 έτη μέχρι να σταματήσει να αποτελεί διέξοδο αυτό το επάγγελμα. Συμπληρωματικά με την διαφαινόμενη εντός 2 μηνών είσοδο των ηλεκτρονικών συναλλαγών θα απαιτούνται περίπου το 10% των υπαρχόντων προσώπων και αναμένεται να σφίξουν οι πισινοί περισσότερο*

 

2) Όπως μπορείς και να διαπιστώσεις στις προτεινόμενες αλλαγές δεν γίνεται ούτε μια φορά μνεία στον Ν.3919 που αναφέρεις. Το μόνο πράγμα που περιλαμβάνει ο Ν.3919 και μας αφορά είναι εάν θα χρειαζόμαστε την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ΠΡΙΝ ή ΜΕΤΑ την έναρξη. Τίποτε άλλο.

Απεναντίας σε αυτό που γίνεται μνεία είναι το Π.Δ. 38/2010 το οποίο με λίγα λόγια σε ρωτάει:

Είσαι γιατρός;

Είσαι νοσοκόμος;

Είσαι οδοντίατρος;

Είσαι κτηνίατρος;

Είσαι μαία;

Είσαι φαρμακοποιός;

Είσαι αρχιτέκτονας;

Αν είσαι κάτι από τα παραπάνω τότε για λόγους δημοσίου συμφέροντος θα προστατέψω ( σαν Πολιτεία ) την είσοδο στο επάγγελμα ΚΑΙ με ακαδημαϊκά προσόντα.

Εάν δεν είσαι κάτι από τα παραπάνω τότε σαν Πολιτεία θα ζητώ σπουδές οποιουδήποτε επιπέδου ή επαγγελματικά προσόντα ( τα γνωστά σε όλους μας ένσημα ).

Δηλαδή με περίπου 7 χρόνια ένσημα βοηθός στον Κούγια θα αναγκαστεί ο δικηγορικός σύλλογος να με εγγράψει στις τάξεις του.

Εξάλλου στην Κ.Υ.Α. αριθμ. 40965/ΙΑ/10.4.2012 ( είχε γενέθλια πρόσφατα ) είναι όλα ξεκάθαρα ακόμη και οι εξετάσεις!!!

 

Άρα, μην σπαταλάς το μαχητικό κεφάλαιο που διαθέτεις επιδιώκοντας επαγγελματικά οφέλη που πλήν των 7 παραπάνω επαγγελμάτων δεν θα τα έχει κανείς άλλος.

Για να με κατανοήσεις περισσότερο**, δεν μπορεί ως ΑΕΚτζής να παλεύω τίμια και να αγωνίζομαι για τα αποτελέσματα μέσα στο γήπεδο και στο φινάλε να καταθέτω προσφυγή για τις πομπές του ΑΡΗ. Απλά δεν γίνεται.

 

3) Υπάρχουν μάχες που πρέπει να δωθούν; Αναμφισβήτητα "ναί" αλλά χρειάζεται χρόνος για την προετοιμασία***.

Επειδή στο δημόσιο δεν βλέπω να χωράμε ( στους 100.000 που είπε πως θα προσλάβει άμεσα ο Τσίπρας, οι λογιστές θα είναι περίπου 1000 ), μάλλον θα ανοίξουμε καταστήματα. Προσωπικά μπορεί να τυλίγω σουβλάκια με έντυπα εφορίας, άλλος μπορεί να βάλει στις σακκούλες ημερολόγιο με τις καταληκτικές ημερομηνίες ώστε ο πελάτης να μην ξεχνιέται. Anyway, η ουσία είναι να μην χρειάζεται να έχουμε λογιστή!!! Έτσι μια πρόχειρη σκέψη είναι να υϊοθετήσουμε το σύνθημα "Μια φορά λογιστής, για πάντα λογιστής" ώστε να έχουμε άδεια σε ισχύ μέχρι να δούμε τα ραδίκια ανάποδα.

 

 

* Αν δεν σου κάνει κόπο μιας και έχεις καλύτερη σχέση ενημέρωσε σε παρακαλώ τον Σύλλογο Λογιστών Πάρου-Αντίπαρου ότι στην ανακοίνωσή του, σε μια και μόνο παράγραφο έχει 2 σφάλματα.

" Και αναμένεται και η εφαρμογή του ηλεκτρονικού τιμολογίου που θα καταργήσει ουσιαστικά το Λογιστικό τμήμα της δουλειάς μας, αφού ο κάθε επιχειρηματίας, θα μπορεί να αναθέσει σε ένα-μία υπάλληλό του, που γνωρίζει να πληκτρολογεί, την καταχώρηση των τιμολογίων και παραστατικών αγορών, αφού δεν θα χρειάζεται να καταχωρεί τις πωλήσεις του. Τι απομένει σε μας;"

α) Ένα ηλεκτρονικό τιμολόγιο δεν αποτελεί μόνο ένα αυτόματα καταχωρητέο έσοδο της επιχείρησης που το εκδίδει. Αποτελεί ταυτόχρονα ένα έτοιμο ηλεκτρονικό ίχνος και για την άλλη επιχείρηση-συναλλασόμενο που το θέλει ως έξοδο. Συνεπώς όπου υπάρχει ηλεκτρονικό έσοδο υπάρχει και ηλεκτρονικό έξοδο και άρα δεν υφίσταται επί της ουσίας ούτε η καταχώριση των εξόδων που αναφέρει η ανακοίνωση. Δηλαδή τα πράγματα δεν είναι μόνο πολύ χειρότερα από αυτό που έχουν ήδη φανταστεί αλλά εντελώς σκατά.

β) Πόσο σοβαρά μπορεί να σε πάρει κάποιος όταν μόνος σου υποβιβάζεις την δραστηριότητά σου, που αποτελεί μόνο καταχώριση (data entry) και που ένας υπάλληλος με μοναδικό προσόν την πληκτρολόγηση μπορεί να την κάνει;

 

** Σε ένα άλλο θέμα μου μίλησες για ευγένεια. Λυπάμαι αλλά θα έπρεπε να γνωρίζεις πως ότι σπέρνεις θερίζεις. Όταν συμμετέχεις σε ένα θέμα τότε μάθε να απαντάς σε ότι σε ρωτάνε και μην στέλνεις την μπάλα στην εξέδρα όταν δεν σε συμφέρει.

 

*** Δυστυχώς τώρα πια δεν υπάρχει ελεύθερος χρόνος. Έχω περίπου 2 μήνες που πιάνω ψηφιακά τον 902 και έχω ξετρελλαθεί με τα πολωνικά κινούμενα σχέδια.

 

Με λογιστικούς χαιρετισμούς.

See you next weekend.

 

Μάλλον είναι άνευ ουσίας να απαντήσω.

Δεν έχω κανένα λόγο να συζητάω με είρωνες και αγενείς.

Και την επόμενη φορά αν θες να πείς κάτι σε κάποιον άλλο, να απευθύνεσαι στον ίδιο.

Με εμένα να μην ξανασχοληθείς, γιατί ίσως πάψω να είμαι ευγενής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελάτε παιδιά. Η ευγενική ομιλία είναι πολύ σημαντικό πράγμα. Η σκληρή κριτική το ίδιο. Ας ασχοληθούμε με την δεύτερη. Να χαρείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εδώ στα Χανιά κάναμε προσωπική συνάντηση με Βολουδάκη, Βιρβιδάκη και Σταθάκη για να ενημερωθούν και ήταν όλοι θετικοί στις ανησυχίες μας. 

Τέλος πάντων δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα άλλο από εδώ στα Χανιά. Κλείσαμε τις ΔΟΥ, βγάλαμε όσο το δυνατόν το θέμα προς τα έξω (εφημερίδες, τηλεόραση) και κάτσαμε όλοι μαζί με κοινή θέση (τοπικό ΟΕΕ Δυτ. Κρήτης, Σύλλογοι Χανίων και Ρεθύμνης) για να σπρώξουμε τις θέσεις μας στο Κεντρικό ΟΕΕ και στην Ομοσπονδία μας.

 

Τώρα περιμένουμε την εγχείρηση και τον ασθενή..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...