Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΜΙΣΘΟΥ (ΤΕΤΡΑΩΡΟ) !


milo87

Ερώτηση

Καλησπερα σας!
Νεος στο επαγγελαμ θα ηθελα να με κατατοπισετε. Εχω ενα εργαζομενο >25 ετων που εργαζεται Δευτερα - Παρασκευη (τετραωρο)

Το σκεπτικό μου ειναι: 586,08 * 0,006 * 20ωρες * 4,167 = 293,06 μισθος τετραωρου
                                    26,18 * 0,15 * 4ωρες= 15,72 ημερομισθιο
                                    26,18 * 0,15 = 3,93 ωρομίσθιο

Ειναι σωστό το σκεπτικό μου γιατι μολις προμηθευτικα ενα προγραμμα μισθοδοσιας και δν συμφωνω με τα ποσά που εβγαζα χειρόγραφα μλεχρι τώρα.

Σας ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Άλλο το 2 ώρες το Σάββατο και άλλο το άλλο και δεν είναι η μοναδική περίπτωση,που είχα η που έχουν πολλοί,με καμιά ένσταση δεν το έσωσα,στα δικαστήρια είναι.Εγώ λέω οτι έχουμε αρκετά να κάνουμε και να έχουμε και τέτοιες έννοιες και να πάρουμε και ασφαλισμένους στο λαιμό μας,όταν φτάσουν στην σύνταξη ,αν τους τα μειώσουν τότε ενώ θα έχουν καταθέσει,τότε how pay the fisherman,όπως λέμε στον καβοντόρο?Απο αυτή την άποψη μιλάω.

Το 25 το θέλουμε όλοι ,αλλά...................

Δεν είναι η πρώτη φορά που η διοίκηση γράφει στα αρχ...... τις δικαστικές αποφάσεις.

Αν έχεις εν τω μεταξύ την οδηγία της διοίκησης του ικα προς τους ελεγκτές,ανέβασε την,να τους την τρίβουμε στα μάτια.

Γιαννη ειλικρινα νομιζα οτι το ειχαμε συζητησει κ οτι στην τδε τον κοιταζανε παραξενα τον ελεγκτη που σου χρεωσε πληρη απασχοληση αντι για μερικη που ειχες ασφαλισει με μοναδικο λογο οτι εβαζες 25αρια... Κ παραβλεψε συμβασεις, πινακες προσωπικου κτλ...

Γιατι ειχα αυτη την εντυπωση; Λαθος θυμαμαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιαννη ειλικρινα νομιζα οτι το ειχαμε συζητησει κ οτι στην τδε τον κοιταζανε παραξενα τον ελεγκτη που σου χρεωσε πληρη απασχοληση αντι για μερικη που ειχες ασφαλισει με μοναδικο λογο οτι εβαζες 25αρια... Κ παραβλεψε συμβασεις, πινακες προσωπικου κτλ...

Γιατι ειχα αυτη την εντυπωση; Λαθος θυμαμαι;

Καλημέρα στην Κρήτη,εδώ κόβει το κρύο,Στεφανε ,πράγματι τον κοιτάζανε παράξενα στην τδε ,αλλά πέρασε το δικό του,όλα τα άλλα που λές ηταν οκ.

Είναι που θα πέσεις ,γιαυτό λέω ,ποιός μπορεί να τρέχει...............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα στην Κρήτη,εδώ κόβει το κρύο,Στεφανε ,πράγματι τον κοιτάζανε παράξενα στην τδε ,αλλά πέρασε το δικό του,όλα τα άλλα που λές ηταν οκ.

Είναι που θα πέσεις ,γιαυτό λέω ,ποιός μπορεί να τρέχει...............

 

Καλημέρα από την Κρήτη, εδώ βρέχει πάλι, αλλά που θα πάει, θα καλοκαιρέψει.....

 

Γιάννη, από την άλλη, δεν μου αρέσει καθόλου αυτή η λογική.... μα καθόλου... άσε που αν μας πάρουνε φαλάγγι, θα ζητάνε τη μάνα και τον πατέρα τους ανά τον ελεγκτή......

 

Δεν γίνεται, υπάρχουν διατάξεις, πρέπει να ακολουθούνται.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας, μετά από όλα αυτά σήμερα μου έσκασε στο ΙΚΑ, το εξής! Μερική απασχόληση τετράωρο Δευτέρα εώς Παρασκευή 293,04 μικτές αποδοχές και 25 ένσημα όπως τα έχετε πει! Μου είπε ο υπάλληλος ότι αυτό είναι λάθος και ότι θα τα βγάλει από την υπάλληλο! Πως μπορώ να τον κάνω να μετανοήσει? Του είπα ότι υπάρχει δικαστική απόφαση αλλά ήταν ανένδοτος! ΒΟΗΘΕΙΑgenik

Γενικό έγραφο ΙΚΑ ,Γ99/1/112-5-6-2012, εγχειρίδιο για την ανακεφαλαίωση χρόνου ασφαλισης , σελ.11 λέει: 

3.2.2 ΜΙΣΘΩΤΟΙ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΙ ΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

α) Αν ο μισθωτός απασχολείται όλες τις εργάσιμες ημέρες του μήνα ,αλλά με μειωμένο ωράριο τότε πρέπει να συγκρίνουμε τον ημερήσιο μισθό με το ποσό του τεκμαρτού ημερομισθίου(Τ.Η) της πρώτης ασφαλιστικής κλάσης και τότε έχουμε:

α1) Ημερήσιος μισθός ίσος ή μεγαλύτερος από το ποσό του Τ.Η. της πρώτης ασφαλιστικής κλάσης ,τότε στον μισθωτό αναγνωρίζονται 25 ημέρες εργασίας αν η επιχείρηση εργάζεται όλες τις ημέρες του μήνα και 21 ή 22 ημέρες εργασίας αν η επιχείρηση εργάζεται 5νθήμερο,δηλαδή όσες πραγματικά εργάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γενικό έγραφο ΙΚΑ ,Γ99/1/112-5-6-2012, εγχειρίδιο για την ανακεφαλαίωση χρόνου ασφαλισης , σελ.11 λέει: 

3.2.2 ΜΙΣΘΩΤΟΙ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΙ ΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

α) Αν ο μισθωτός απασχολείται όλες τις εργάσιμες ημέρες του μήνα ,αλλά με μειωμένο ωράριο τότε πρέπει να συγκρίνουμε τον ημερήσιο μισθό με το ποσό του τεκμαρτού ημερομισθίου(Τ.Η) της πρώτης ασφαλιστικής κλάσης και τότε έχουμε:

α1) Ημερήσιος μισθός ίσος ή μεγαλύτερος από το ποσό του Τ.Η. της πρώτης ασφαλιστικής κλάσης ,τότε στον μισθωτό αναγνωρίζονται 25 ημέρες εργασίας αν η επιχείρηση εργάζεται όλες τις ημέρες του μήνα και 21 ή 22 ημέρες εργασίας αν η επιχείρηση εργάζεται 5νθήμερο,δηλαδή όσες πραγματικά εργάζεται.

Οι γνωστες αηδιες του ΙΚΑ

Μη μασατε,

Εφοσον ωρες εργασιας 1/2 και ανω ημερησιως σε 5νθημερο και ημερησιες αποδοχες ισες ή μεγαλυτερες απο το ΤΗ 1ης ΑΚ-----> 25 ΗΜΕΡΕΣ

Καποτε θα το χωνεψει και το ΙΚΑ οτι ενεργει παρα τω νομω

Οι εγκυκλιες δεν υποκαθιστουν κανενα νομο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα από την Κρήτη, εδώ βρέχει πάλι, αλλά που θα πάει, θα καλοκαιρέψει.....

 

Γιάννη, από την άλλη, δεν μου αρέσει καθόλου αυτή η λογική.... μα καθόλου... άσε που αν μας πάρουνε φαλάγγι, θα ζητάνε τη μάνα και τον πατέρα τους ανά τον ελεγκτή......

 

Δεν γίνεται, υπάρχουν διατάξεις, πρέπει να ακολουθούνται.....

Πούνε αυτ΄η η κολοοδηγία της διοίκησης ,προς τους ελεγκτές?κατα τα άλλα συμφωνώ μαζί σου,αλλά αυτό δεν λέει κάτι............

δεν πιστεύω να είναι αυτό που ανέβασε ο συνάδελφος,γιατί μας καίει............

Γενικό έγραφο ΙΚΑ ,Γ99/1/112-5-6-2012, εγχειρίδιο για την ανακεφαλαίωση χρόνου ασφαλισης , σελ.11 λέει: 

3.2.2 ΜΙΣΘΩΤΟΙ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΙ ΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

α) Αν ο μισθωτός απασχολείται όλες τις εργάσιμες ημέρες του μήνα ,αλλά με μειωμένο ωράριο τότε πρέπει να συγκρίνουμε τον ημερήσιο μισθό με το ποσό του τεκμαρτού ημερομισθίου(Τ.Η) της πρώτης ασφαλιστικής κλάσης και τότε έχουμε:

α1) Ημερήσιος μισθός ίσος ή μεγαλύτερος από το ποσό του Τ.Η. της πρώτης ασφαλιστικής κλάσης ,τότε στον μισθωτό αναγνωρίζονται 25 ημέρες εργασίας αν η επιχείρηση εργάζεται όλες τις ημέρες του μήνα και 21 ή 22 ημέρες εργασίας αν η επιχείρηση εργάζεται 5νθήμερο,δηλαδή όσες πραγματικά εργάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
talepori

συγνώμη νόμισα ότι με ειρωνεύεστε. Έχετε δίκιο για την παρατήρηση σε αυτό που έγραψα. Ήμουν σίγουρος... τώρα δεν είμαι!

 

Και στο ΔΕΝ που κοίταξα, γράφει:

ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ

"Α Πως Υπολογίζονται οι Ημέρες Ασφαλίσεως κατά την Πρακτική του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ...."

και

"Β .....Και πως θα έπρεπε κατά τις σχετικές διατάξεις να υπολογίζονται"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πούνε αυτ΄η η κολοοδηγία της διοίκησης ,προς τους ελεγκτές?κατα τα άλλα συμφωνώ μαζί σου,αλλά αυτό δεν λέει κάτι............

δεν πιστεύω να είναι αυτό που ανέβασε ο συνάδελφος,γιατί μας καίει............

Γενικό έγραφο ΙΚΑ ,Γ99/1/112-5-6-2012, εγχειρίδιο για την ανακεφαλαίωση χρόνου ασφαλισης , σελ.11 λέει: 

3.2.2 ΜΙΣΘΩΤΟΙ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΙ ΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

α) Αν ο μισθωτός απασχολείται όλες τις εργάσιμες ημέρες του μήνα ,αλλά με μειωμένο ωράριο τότε πρέπει να συγκρίνουμε τον ημερήσιο μισθό με το ποσό του τεκμαρτού ημερομισθίου(Τ.Η) της πρώτης ασφαλιστικής κλάσης και τότε έχουμε:

α1) Ημερήσιος μισθός ίσος ή μεγαλύτερος από το ποσό του Τ.Η. της πρώτης ασφαλιστικής κλάσης ,τότε στον μισθωτό αναγνωρίζονται 25 ημέρες εργασίας αν η επιχείρηση εργάζεται όλες τις ημέρες του μήνα και 21 ή 22 ημέρες εργασίας αν η επιχείρηση εργάζεται 5νθήμερο,δηλαδή όσες πραγματικά εργάζεται.

 

Η οδηγία του ΙΚΑ είναι να αναγνωρίζουν ΜΟΝΟ τις εργάσιμες.

 

Έχουν ερμηνεύσει κατά το δοκούν. Υπάρχουν και δύο εγκύκλιοι (παλαιότερες) ακόμα που γράφουν τα ίδια.

 

Για αυτό τσακωνόμαστε...

 

Για αυτό λέω ότι δεν σώζεται σε επίπεδο ΤΔΕ αλλά πρέπει να δωθεί λύση στη διοίκηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ τη Τρίτη θα πάω με όλη τη χαρτούρα στο χέρι. Θα τον παρακαλέσω!

Ε, οχι και να τον παρακαλεσεις τον π..........

Με το συμπαθιο αλλα εκνευριζομαι μ αυτα  :angry:  :angry:  :angry:  :angry:  :angry:  :angry:  :angry: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ε, οχι και να τον παρακαλεσεις τον π..........

Με το συμπαθιο αλλα εκνευριζομαι μ αυτα  :angry:  :angry:  :angry:  :angry:  :angry:  :angry:  :angry:

δεν ξέρω τι έχει γίνει στην περίπτωση σας... όμως εμένα σε έλεγχο μου έκαναν τα 25 22 λόγω 6ωρου... στην ένσταση έγραψα να το επανεξετάσουν α) το ημερομίσθιο είναι μεγαλύτερο του τ.η. β) είναι πανω απο 4ωρες απασχόληση γ) είναι ΔΕ-ΠΑ δ) υπάρχει απόφαση του πρωτοδικείου χαλκίδας (ευχαριστώ taxheaven) που δικαιώνει παρόμοια περίπτωση

σήμερα και χωρίς να έχω στα χέρια μου κάποιοα απόφαση τα ένσημα μου ξαναέγιναν 25άρια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν ξέρω τι έχει γίνει στην περίπτωση σας... όμως εμένα σε έλεγχο μου έκαναν τα 25 22 λόγω 6ωρου... στην ένσταση έγραψα να το επανεξετάσουν α) το ημερομίσθιο είναι μεγαλύτερο του τ.η. β) είναι πανω απο 4ωρες απασχόληση γ) είναι ΔΕ-ΠΑ δ) υπάρχει απόφαση του πρωτοδικείου χαλκίδας (ευχαριστώ taxheaven) που δικαιώνει παρόμοια περίπτωση

σήμερα και χωρίς να έχω στα χέρια μου κάποιοα απόφαση τα ένσημα μου ξαναέγιναν 25άρια....

 

Εγώ το πάλεψα με εκείνη την περίπτωση πάρα πολύ, επειδή αφορούσε μια εξαιρετική συνάδελφο. Τελικά δεν της τα πείραξε, αλλά απείλησε ότι θα είχε πρόβλημα όταν ήταν να βγει στη σύνταξη. Πολύ χαίρομαι που βρήκατε το δίκιο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τελικα τι? υπαρχει τρόπος να πείσω υπάλληλο του ΙΚΑ οτι σε επιχείρηση 5 ημερης εργασίας δούλευα 4 ώρες γαι 5 ημέρες ανα εβδομάδα και θέλω 25 ενσημα?

διότι χάνω την ανεργία μου ελεος πια έλεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τελικα τι? υπαρχει τρόπος να πείσω υπάλληλο του ΙΚΑ οτι σε επιχείρηση 5 ημερης εργασίας δούλευα 4 ώρες γαι 5 ημέρες ανα εβδομάδα και θέλω 25 ενσημα?

διότι χάνω την ανεργία μου ελεος πια έλεος

 

Και βέβαια δικαιούστε 25 ένσημα. Από εδώ μέσα έχουμε κάνει έναν τεράστιο αγώνα και μάλιστα στείλαμε σχετική επιστολή στον συνήγορο του πολίτη ο οποίος μας δικαίωσε και με τη σειρά του απευθύνθηκε προς το ΙΚΑ ρωτώντας το για ποιο λόγο διαγράφει ασφαλιστικές ημέρες. Και το ΣτΕ με την υπ'αρ. 2331/2003 απόφασή του έχει καταρρίψει τα σαθρά επιχειρήματα του ΙΚΑ. 

Δυστυχώς όμως το ΙΚΑ δρα ως κράτος εν κράτει και τα ελεγκτικά του όργανα εφαρμόζουν παράνομες οδηγίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και βέβαια δικαιούστε 25 ένσημα. Από εδώ μέσα έχουμε κάνει έναν τεράστιο αγώνα και μάλιστα στείλαμε σχετική επιστολή στον συνήγορο του πολίτη ο οποίος μας δικαίωσε και με τη σειρά του απευθύνθηκε προς το ΙΚΑ ρωτώντας το για ποιο λόγο διαγράφει ασφαλιστικές ημέρες. Και το ΣτΕ με την υπ'αρ. 2331/2003 απόφασή του έχει καταρρίψει τα σαθρά επιχειρήματα του ΙΚΑ. 

Δυστυχώς όμως το ΙΚΑ δρα ως κράτος εν κράτει και τα ελεγκτικά του όργανα εφαρμόζουν παράνομες οδηγίες...

καλημέρα και καλή χρονιά,

για να μην εκθέσουμε κόσμο ... ο ελεγκτής στην περίπτωσή μου με είχε πάρει και τηλέφωνο πριν μου τα μειώσει..... και μου είπε επι λέξη "δεν μπορώ να παραβλέψω τον κανονισμό του ΙΚΑ γιατι και εγω ελέγχομαι.... όμως μόλις σου στείλω την απόφαση να κάνεις ένσταση και γράψε ότι νομίζεις".. μετά δεν έχω ξαναπάρει τηλέφωνο να σας πω την αλήθεια ... δεν το σκάλισα παραπάνω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Όταν έχεις 5νθημερο 4ωρο με μισθό 293,29 και ο έλεγχος του ΙΚΑ σου λέει θέλω ένσημα βάση ημερών ασφάλισης (δηλαδή  στα 309,76 ευρώ) τι κάνεις?

Δεν το αντιμετωπίζω τώρα,αλλά σκέφτομαι ότι αν συμβεί αυτό σε επιχείρηση με πολλούς 4ωρους για κάμποσα χρόνια, οι διαφορές θα είναι σεβαστό ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 20/2/2019 στις 9:17 ΜΜ, no slave είπε

Καλησπέρα,

 

Όταν έχεις 5νθημερο 4ωρο με μισθό 293,29 και ο έλεγχος του ΙΚΑ σου λέει θέλω ένσημα βάση ημερών ασφάλισης (δηλαδή  στα 309,76 ευρώ) τι κάνεις?

Δεν το αντιμετωπίζω τώρα,αλλά σκέφτομαι ότι αν συμβεί αυτό σε επιχείρηση με πολλούς 4ωρους για κάμποσα χρόνια, οι διαφορές θα είναι σεβαστό ποσό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το 309,76 απο που βγαινει;

Μισθος 293,04 (586,08/2)

Ημερες ασφαλισης 20-22 δεχεται το ικα.

(Πραγματικες ημερες εργασιας 20-23).

293,04/22=13,32 αντιστοιχια σε ημερομισθιο που ειναι πανω απο την 1η ειδικη ασφαλιστικη κλαση (τωρα 8,03 ευρω)

Εσυ μπορεις να βαλεις εως 25 ημερες ασφαλισης αν οι οδηγιες του ικα δε σε καλυπτουν

293,04/25=11,72 αντιστοιχια σε ημερομισθιο παλι πανω απο την 1η ειδικη

(αν και το ικα θα "κοψει" προφανως στον ελεγχο τα επιπλεον 3 ενσημα)

Σε εργαζομενο με μισθο οι ημερες ασφαλισεις καθοριζουν το μικτο μισθο υπολογισμου των εισφορων μονο στην περιπτωση που η αντιστοιχια σε μικτο ημερομισθιο ειναι κατω των 8,03 ευρω (ημερησια εργασια 2ωρου-3ωρου πρακτικα).
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, floydpink είπε

Το 309,76 απο που βγαινει;

Μισθος 293,04 (586,08/2)

Ημερες ασφαλισης 20-22 δεχεται το ικα.

(Πραγματικες ημερες εργασιας 20-23).

293,04/22=13,32 αντιστοιχια σε ημερομισθιο που ειναι πανω απο την 1η ειδικη ασφαλιστικη κλαση (τωρα 8,03 ευρω)

Εσυ μπορεις να βαλεις εως 25 ημερες ασφαλισης αν οι οδηγιες του ικα δε σε καλυπτουν

293,04/25=11,72 αντιστοιχια σε ημερομισθιο παλι πανω απο την 1η ειδικη

(αν και το ικα θα "κοψει" προφανως στον ελεγχο τα επιπλεον 3 ενσημα)

Σε εργαζομενο με μισθο οι ημερες ασφαλισεις καθοριζουν το μικτο μισθο υπολογισμου των εισφορων μονο στην περιπτωση που η αντιστοιχια σε μικτο ημερομισθιο ειναι κατω των 8,03 ευρω (ημερησια εργασια 2ωρου-3ωρου πρακτικα).
 

Καταρχάς ,στο 5νθήμερο 4ωρο το ΙΚΑ δέχεται 22 ασφαλιστικά (μην κράξετε οι παλαιότεροι..λέμε τι κάνει ο ΙΚΑΣ)

Έτσι λοιπόν ζητάει εισφορές ως εξής:

3,52 (ωρομίσθιο στα 586,08) * 4ώρες/ημέρα = 14,08 ημερομίσθιο

Άρα ημερομίσθιο * 22 ασφαλιστικά = 309,76 ευρώ

 

Με τον τρόπο υπολογισμού του ΙΚΑ, τότε έχουμε άλλο μισθό  σε 30 ώρες/εβδομάδα πενθήμερο από 30 ώρες/εβδομάδα 6ήμερο.

Για να μην αναφέρω ότι αν έχουμε πχ 1000 μεικτά στην πλήρη και προσλάβουμε κάποιον με μερική 39 ωρών/εβδομάδα, θα πρέπει να του δώσουμε 1200 μεικτά σύμφωνα με το ΙΚΑ!!!

 

Αναφέρομαι στο κλασικό πρόβλημα της μερικής απασχόλησης.όπου το ΙΚΑ έχει τον δικό του Θεό και αγνοεί παντελώς τους μισθολογικούς όρους του υπουργείου εργασίας.

 

Το θέμα είναι τι κάνουμε όταν έρθει η ώρα να μας καταλογίσει διαφορές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κλασικό πρόβλημα με 5ημερη μερική απασχόληση...

εγώ το πάω με μισθό βάσει ΙΚΑ  για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν εχω αντιμετωπισει τετοιο προβλημα σε ελεγχους και ειλικρινα δε γνωριζα οτι κατι τετοιο μπορει να ισχυει.

Το ικα ειναι υποχρεωμενο να βαλει εισφορες στο μικτο μισθο εκτος και αν αυτος εχει υπολογιστει λαθος.

Εφοσον ο μικτος μισθος εχει υπολογιστει σωστα συμφωνα με την εργατικη νομοθεσια,

με ποια διαταγη του ικα μετατρεπουν δηλωμενο νομιμο μικτο μισθο σε αλλο... μισθο??? χρησιμοποιωντας το ωρομισθιο ως βαση υπολογισμου;

Με αυτη τη λογικη ουτε στην πληρη απασχοληση ειναι σωστος ο μισθος που δηλωνουμε στο ΙΚΑ.

Γιατι 2 μετρα και 2 σταθμα;

Να μετρησουμε και εκει τις εργασιμες του μηνα.

Αν γνωριζει καποιος και μπορει να ανεβασει καποια οδηγια του ΙΚΑ θα βοηθουσε να τη δουμε.

Σε περιπτωση που δεν δηλωνεται καθολου μισθος αλλα μονο ωρομισθιο στον πινακα προσωπικου και στη συμβαση μερικης καταλαβαινω τον τροπο υπολογισμου και ειναι οντως σωστος.(Συμφωνια εργοδοτη και εργαζομενου να πληρωνεται με ωρομισθιο: Οσες ωρες δουλευεις καθε μηνα τοσες θα πληρωνεσαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
15 λεπτά πριν, floydpink είπε

Δεν εχω αντιμετωπισει τετοιο προβλημα σε ελεγχους και ειλικρινα δε γνωριζα οτι κατι τετοιο μπορει να ισχυει.

Το ικα ειναι υποχρεωμενο να βαλει εισφορες στο μικτο μισθο εκτος και αν αυτος εχει υπολογιστει λαθος.

Εφοσον ο μικτος μισθος εχει υπολογιστει σωστα συμφωνα με την εργατικη νομοθεσια,

με ποια διαταγη του ικα μετατρεπουν δηλωμενο νομιμο μικτο μισθο σε αλλο... μισθο??? χρησιμοποιωντας το ωρομισθιο ως βαση υπολογισμου;

Με αυτη τη λογικη ουτε στην πληρη απασχοληση ειναι σωστος ο μισθος που δηλωνουμε στο ΙΚΑ.

Γιατι 2 μετρα και 2 σταθμα;

Να μετρησουμε και εκει τις εργασιμες του μηνα.

Αν γνωριζει καποιος και μπορει να ανεβασει καποια οδηγια του ΙΚΑ θα βοηθουσε να τη δουμε.

Σε περιπτωση που δεν δηλωνεται καθολου μισθος αλλα μονο ωρομισθιο στον πινακα προσωπικου και στη συμβαση μερικης καταλαβαινω τον τροπο υπολογισμου και ειναι οντως σωστος.(Συμφωνια εργοδοτη και εργαζομενου να πληρωνεται με ωρομισθιο: Οσες ωρες δουλευεις καθε μηνα τοσες θα πληρωνεσαι)

αν τους υπολογίζεις με ωρομίσθιο δεν έχεις κανένα πρόβλημα με το ΙΚΑ τα ίδια βγαίνουν.

στο ωρομίσθιο θα προσέξεις μόνο άδειες κλπ.

 

όταν σε ΄ρωτησα τις προάλλες πως το κάνεις ,βάζεις 2 μισθούς ,έναν πραγματικό (επιθεώρηση ) και έναν ασφαλιστικό (ΙΚΑ) για τις εισφορές ?

και μου λες ναι.,

άρα τι ναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η περιπτωση των τεκμαρτων ειναι εντελως διαφορετικη και υπαρχουν διαταγες-πινακες-αποφασεις-δικαστηρια.

Εδω δεν εχουμε τεκμαρτα ομως για αυτο αναρωτιεμαι αν στηριζεται σε καποια διαταγη αυτος ο τροπος υπολογισμου που δεν ετυχε να πεσει στην αντιληψη μου.

https://www.e-forologia.gr/lawbank/document.aspx?digest=B641C5D82AC2CD80.1D031AEA53&version=1992/09/14

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, floydpink είπε

Η περιπτωση των τεκμαρτων ειναι εντελως διαφορετικη και υπαρχουν διαταγες-πινακες-αποφασεις-δικαστηρια.

Εδω δεν εχουμε τεκμαρτα ομως για αυτο αναρωτιεμαι αν στηριζεται σε καποια διαταγη αυτος ο τροπος υπολογισμου που δεν ετυχε να πεσει στην αντιληψη μου.

https://www.e-forologia.gr/lawbank/document.aspx?digest=B641C5D82AC2CD80.1D031AEA53&version=1992/09/14

 

αυτό εννοούσα.

τον μισθό ΙΚΑ τον θεωρείς τεκμαρτό (βάση υπολογισμού εισφορών) και μετά τις αφαιρείς από τον πραγματικό της επιθεώρησης δηλ.?

άρα το συγκεκριμένο θέμα ,δεν το γνώριζες και δεν το είχες αντιμετωπίσει.

στην αρχή έτσι είχα σκεφτεί να το κάνω.

μετά λέω ,σιγά μην μπλέξω με 2 μισθούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν θεωρω κανενα μισθο τεκμαρτο η οχι.

Απο τον κανονικο-νομιμο μισθο αφαιρω τις κρατησεις υπερ ΙΚΑ.

Οι κρατησεις ικα υπολογιζονται ομως στο τεκμαρτο ημερομισθιο που εχει ορισει το ικα βαση διαταγων κλπ.

Ανεβαζω ενα παραδειγμα πρακτικης ασκησης ΤΕΙ.Αλλος ο νομιμος μισθος και αλλο το τεκμαρτο ημερομισθιο που πρεπει να ασφαλιστει ο φοιτητης.

Στις περιπτωσεις Σερβιτορων κλπ προτιμουμε να αυξησουμε το νομιμο ημερομισθιο στα ορια του τεκμαρτου για να μην κραταμε 2 μισθοδοσιες .

 

Η περιπτωση με τα 4ωρα που ρωτησε ο φιλος παραπανω ειναι εντελως διαφορετικη ομως.

ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΤΕΙ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...