Jump to content

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους.Εχω ενα θεμα με υπεραξια ΦΔΧ και θελω τη βοηθεια σας.Ο πελατης μου πουλησε τρακτορα και καροτσα πριν απο 2 χρονια με τιμ κανονικα και με παρακρατηση κυριοτητας.Ο αγοραστης του δεν τον πληρωσε και μεσω δικαστηριου εκδοθηκε αναγκαστικη κατασχεση και επιστροφη τους στον πελατη μου.Παμε στην δου αλλα επειδη ειναι ιδιαιτερο θεμα δε γνωριζουν αν εχει υπεραξια.Στελνω φαξ και mail στο υπουργειο δεν απαντουν.Μηπως καποιος αντιμετωπισε παρομοι θεμα αν εχει υπεραξια η μεταβιβαση μετα απο κατασχεση??ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δείτε αν θέλετε το παρακάτω μήπως σας βοηθήσει :

 

...

Σχετικά με το παραπάνω θέμα, το Νομικό Συμβούλιο του Κράτους με την 566/1994 γνωμοδότηση, έκανε δεκτό ότι, σε περίπτωση πλήρωσης διαλυτικής αίρεσης, που υπάρχει σε σύμβαση μεταβίβασης της κυριότητας αυτοκινήτου (που αποτελεί πάγιο στοιχείο επιχείρησης), με βάση την οποία επιστρέφεται το αυτοκίνητο από τον αγοραστή στον πωλητή λόγω μη αποπληρωμής του τιμήματος, δεν επιβάλλεται φόρος υπερτιμήματος (υπεραξίας) της παραγράφου 2 του άρθρου 32 του ν.δ.3323/1955 (ήδη περίπτωση ζ' παραγράφου 3 άρθρου 28 του ν.2238/1994).

...

 

από την ΠΟΛ. 1114/1995.

 

Καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Απο επαχθη αιτια(πλειστηριασμο) εχει υπεραξια οπως λενε..Απο αναγκαστικη κατασχεση τι γινεται..??

 

Να ρωτήσω κάτι ???

 

Δεν σας κάλυψε αυτό που παρέθεσε ο συνάδελφος παρακάτω ???

 

Δείτε αν θέλετε το παρακάτω μήπως σας βοηθήσει :

 

 

...

Σχετικά με το παραπάνω θέμα, το Νομικό Συμβούλιο του Κράτους με την 566/1994 γνωμοδότηση, έκανε δεκτό ότι, σε περίπτωση πλήρωσης διαλυτικής αίρεσης, που υπάρχει σε σύμβαση μεταβίβασης της κυριότητας αυτοκινήτου (που αποτελεί πάγιο στοιχείο επιχείρησης), με βάση την οποία επιστρέφεται το αυτοκίνητο από τον αγοραστή στον πωλητή λόγω μη αποπληρωμής του τιμήματος,δεν επιβάλλεται φόρος υπερτιμήματος (υπεραξίας) της παραγράφου 2 του άρθρου 32 του ν.δ.3323/1955 (ήδη περίπτωση ζ' παραγράφου 3 άρθρου 28 του ν.2238/1994)...

 

 

από την ΠΟΛ. 1114/1995.

 

Καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...