Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πρόβλημα με το διετές πρόγραμμα του ΟΑΕΔ, καταχωρήθηκαν οι προσλήψεις πριν γίνει η αίτηση ένταξης.


tacar

Ερώτηση

Καλησπέρα,

Δυστυχώς όπως αναγράφω και στον τίτλο του θέματος σε νέα εταιρεία κάνουμε απογραφή στο ΙΚΑ την Παρασκευή 19/3/13 αναφέροντας μόνο μία υπάλληλο-βοηθό λογιστή που θα είναι χωρίς επιδότηση και με σκοπό να κάνουμε τις υπόλοιπες προσλήψεις αφού καταθέσουμε ηλεκτρονικά την αίτηση ένταξης στο διετές πρόγραμμα ΝΘΕ του ΟΑΕΔ. Παίρνουμε και τους κωδικούς από το ΙΚΑ και πάει χθες η κοπέλα που είναι βοηθός λογιστή και στέλνει όλες τις αναγγελίες πρόσληψης (την δική της και των υπολοίπων πέντε που θα ήταν με επιδότηση) και τον πίνακα προσωπικού ηλεκτρονικά με ημερομηνία πρόσληψης την 19/3/13. Και όπως καταλαβαίνετε δεν είχε γίνει ακόμη η αίτηση ένταξης για να πάρουμε αριθμό πρωτοκόλλου έγκρισης.

Σήμερα που το διαπίστωσα δεν ξέρω τι να κάνω. Έπιασα μεν και κατέθεσα την αίτηση ένταξης στον ΟΑΕΔ αλλά δεν ξέρω πως μπορώ να διορθώσω την κατάσταση για να προσλάβουμε το προσωπικό με επιδότηση. Σκέφτηκα να ακυρώσουμε τις αναγγελίες πρόσληψης και τον πίνακα προσωπικού ως καταχωρηθέντα εκ παραδρομής αλλά από τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του ΟΑΕΔ μας είπαν ότι δεν μπορούν να το κάνουν.

Έχει κάποιος συνάδελφος καμία ιδέα τι μπορεί να γίνει? Γιατί είναι αμαρτία να χαθεί η επιδότηση για πέντε άτομα από μια βλακεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Θα πρότεινα να πας στον προιστάμενο του ΟΑΕΔ  που ανήκεις.

Σε αντίστοιχη περίπτωση (όχι τόσο δύσκολη βέβαια) με Υ.Δ. και με λίγη πίεση έγινε η δουλειά μου.

Μετά ίσως με απολύσεις ,υ.δ. για εκ'παραδρομής....Γενικά δύσκολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΙΣΩΣ ΝΑ ΠΩ ΜΠΑΡΟΥΦΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ Ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΛΕΩ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΕΙΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΟΧΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οικοιοθελή αποχώρηση..

συστατική επιστολή με αυτούς του εργαζόμενους από ΟΑΕΔ

επαναπρόσληψη με ημερομηνία έγκρισης από το πρόγραμμα..

σε περίπτωση μη υπαγωγής (μάλλον χλωμό) παράσταση στον ΟΑΕΔ

εαν δεν σας κάνουν αποδεχτή την ακρόαση ένσταση.. θα δικαιωθείτε..

 

 

πρόβλεψη.

μην ανησυχείτε θα υπαχθείτε στο πρόγραμμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απαγορεύεται να μπουν σε αυτό το πρόγραμμα   τα άτομα που έχουν εργαστεί έστω για μια μέρα στην επιχορηγούμενη εταιρεία μέχρι και ενα χρόνο πριν. αρα ..............εχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Για απολύσεις και οικειοθελείς αποχωρήσεις δυστυχώς υπάρχει πρόβλημα αφού στους όρους του προγράμματος είναι ότι δεν πρέπει οι επιδοτούμενοι εργαζόμενοι να έχουν δουλέψει στην ίδια επιχείρηση το τελευταίο 12μήνο. 

Αυτό που και εγώ ελπίζω είναι να μπορέσει ο διευθυντής του ΟΑΕΔ να ακυρώσει τις αρχικές προσλήψεις και να καταθέσουμε νέες μετά την υπαγωγή μας στο πρόγραμμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απαγορεύεται να μπουν σε αυτό το πρόγραμμα   τα άτομα που έχουν εργαστεί έστω για μια μέρα στην επιχορηγούμενη εταιρεία μέχρι και ενα χρόνο πριν. αρα ..............εχεις πρόβλημα.

Ακριβώς STAVR αυτό είπα και εγώ δυστυχώς. Το ξέρω το πρόβλημα και γιαυτό έχω αγχωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακριβώς STAVR αυτό είπα και εγώ δυστυχώς. Το ξέρω το πρόβλημα και γιαυτό έχω αγχωθεί.

Καταλαβαίνω το άγχος σου δεν μπορείς να κάνεις πολλά , δες το λάθος είναι της κοπέλας οπότε μην σκάς τόσο πολύ.  Μετά αφού ηρεμήσεις πήγαινε στον ΟΑΕΔ και πες τι έγινε αν μπορεί να γίνει κάτι . Άλλη λύση δεν μπορώ να σκεφτώ, ούτε καν την δημιουργία νέας εταιρείας γιατί εάν η νέα εταιρεία λειτουργήσει στον ίδιο χώρο με την ίδια δραστηριότητα τότε ελέγχεται από τον ΟΑΕΔ και ισχύει ότι  και πριν για τον έναν χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καταλαβαίνω το άγχος σου δεν μπορείς να κάνεις πολλά , δες το λάθος είναι της κοπέλας οπότε μην σκάς τόσο πολύ.  Μετά αφού ηρεμήσεις πήγαινε στον ΟΑΕΔ και πες τι έγινε αν μπορεί να γίνει κάτι . Άλλη λύση δεν μπορώ να σκεφτώ, ούτε καν την δημιουργία νέας εταιρείας γιατί εάν η νέα εταιρεία λειτουργήσει στον ίδιο χώρο με την ίδια δραστηριότητα τότε ελέγχεται από τον ΟΑΕΔ και ισχύει ότι  και πριν για τον έναν χρόνο.

Εκτός και εαν αλλάξεις έδρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι έχω και εγώ ενα πρόβλημα με το ίδιο πρόγραμμα. Η εργοδότρια -επιχειρηματίας παντρεύτηκε τον εργαζόμενο που είχε προσλάβει τον 11/2012 ενώ το πρόγραμμα ξεκίνησε τον 07/2012 , το Δεκέμβριο έστειλε μόνη της μια επιστολή και τους το γνωστοποίησε.

απαντησαν από τονΟΑΕΔ ΜΕ ΕΝΑ ΕΓΓΡΑΦΟ  ΑΠΟΦΑΣΗ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ. Γνωρίζετε για το αν πρέπει να επιδοτηθεί μεχρι την ημερομηνία του γάμου ή τα χανει όλα εξ'αρχής.¨?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι κάτι λίγο άσχετο,αλλά ,μήπως ξέρετε πόσες ημέρες άδεια για το Πάσχα ή συνολικά

δικαιούται νέος 16-24 ετών που έχει προσληφθεί σύμφωνα με αυτό το πρόγραμμα από επιχ/ση τον Ιανουάριο 2013?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΙΔΕΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΟΥ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΕ ΤΟΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ?

’έστειλε μόνη της μια επιστολή και τους το γνωστοποίησε’’ πλάκα κάνεις  έτσι? Ελπίζω να μην φώναξε κανένα ΣΔΟΕ στο μαγαζί της!.

 Πήγαινε στον προϊστάμενο μήπως αντικατασταθεί ο εργαζόμενος με κάποιον άλλο ή με μια οικιοθελή αποχώρηση το καλύψεις. Εκτός αν πέρασε η προθεσμία για την αντικατάσταση του εργαζόμενου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι, σας ενημερώνω σχετικά με το πρόβλημα που ανέφερα χθες. Πήγα σήμερα στον ΟΑΕΔ αλλά δεν βρήκα ιδιαίτερη ανταπόκριση στο πρόβλημα μου. Μίλησα με τον προϊστάμενο στο ανάλογο τμήμα αλλά δυστυχώς μου είπε ότι έτσι που έκαναν το σύστημα ηλεκτρονικό  είναι αδύνατο να παρέμβουν για να ακυρώσουν κάποια καταχώρηση. Από εκεί και πέρα μπορώ να κάνω ότι νομίζω καλύτερο αναλαμβάνοντας και το ανάλογο ρίσκο για την πιθανή απόρριψη και για την έκβαση της ένστασης που φυσιολογικά θα υποβάλλουμε. Ούτε και ο διευθυντής έδειξε ότι μπορεί να βοηθήσει. Μάλιστα μου έκανε εντύπωση ότι αγνοούσε τις λεπτομέρειες του προγράμματος και με παρέπεμψε ξανά στον προϊστάμενο ως πιο εξειδικευμένο.

Μετά πήγα και στο ΙΚΑ και εκεί μου πρότειναν να πρωτοκολλήσω μία γνωστοποίηση που θα αναφέρω όλα τα πραγματικά γεγονότα και αυτοί μετά και από επιτόπιο έλεγχο που θα κάνουν θα θεωρήσουν άκυρες τις προσλήψεις, οπότε καλό είναι να στείλω οικειοθελείς αποχωρήσεις με την ίδια μέρα με την πρόσληψη και να μην περάσω καθόλου τους επίμαχους εργαζόμενους στο βιβλίο νεοπροσλαμβανομένων αφού ποτέ δεν εμφανίσθηκαν για εργασία και δεν δικαιούνται κανένα ένσημο.

Με αυτό σαν ατού προχώρησα όπως μου είπαν και καταχώρησα τις οικειοθελείς αποχωρήσεις αναφέροντας στις παρατηρήσεις ότι ακυρώνουν τις εκ παραδρομής αποσταλείσες προσλήψεις και ξαναέστειλα  τους εργαζόμενους να βγάλουν νέα κάρτα ανεργίας και βεβαίωση εξατομικευμένης προσέγγισης για να τους προσλάβουμε με το επιδοτούμενο πρόγραμμα.

Ελπίζω εντέλει να τα καταφέρουμε γιατί η επόμενη λύση είναι να μην προσληφθούν οι συγκεκριμένοι εργαζόμενοι και να αντικατασταθούν με άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι έχω και εγώ ενα πρόβλημα με το ίδιο πρόγραμμα. Η εργοδότρια -επιχειρηματίας παντρεύτηκε τον εργαζόμενο που είχε προσλάβει τον 11/2012 ενώ το πρόγραμμα ξεκίνησε τον 07/2012 , το Δεκέμβριο έστειλε μόνη της μια επιστολή και τους το γνωστοποίησε.

απαντησαν από τονΟΑΕΔ ΜΕ ΕΝΑ ΕΓΓΡΑΦΟ  ΑΠΟΦΑΣΗ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ. Γνωρίζετε για το αν πρέπει να επιδοτηθεί μεχρι την ημερομηνία του γάμου ή τα χανει όλα εξ'αρχής.¨?

 

Εγώ πιστεύω ότι όπως απάντησε ο ΟΑΕΔ, δηλ. ΑΠΟΦΑΣΗ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ, απλώς σταματάει το πρόγραμμα μέχρι την ημερομηνία του γάμου χωρίς επιπτώσεις στην επιδότηση των προηγουμένων μηνών δεδομένου ότι πριν το γάμο όλα ήταν νομότυπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα!!

 

Προσπαθώ να κάνω μια αντικατάσταση επιχορηγούμενου αλλά μου βγάζει σφάλμα όταν πατάω καταχώρηση.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω καταρχήν είναι στο πεδίο : αρ. αίτησης - Τι βάζουμε? Τον αριθμό αίτησης του παλαιού επιχορηγούμενου?

 

Κι αυτό γιατί στον ΟΑΕΔ για να κάνω την αντικατάσταση μετά το συστατικό σημείωμα μου είπαν να κάνω απευθείας την αντικατάσταση επιχορηγούμενου χωρίς νέα αίτηση. Εντομεταξύ έχω κάνει μέσα στο 30ήμερο την αναγγελία πρόσληψης, το πίνακα προσωπικού κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα!!

 

Προσπαθώ να κάνω μια αντικατάσταση επιχορηγούμενου αλλά μου βγάζει σφάλμα όταν πατάω καταχώρηση.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω καταρχήν είναι στο πεδίο : αρ. αίτησης - Τι βάζουμε? Τον αριθμό αίτησης του παλαιού επιχορηγούμενου?

 

Κι αυτό γιατί στον ΟΑΕΔ για να κάνω την αντικατάσταση μετά το συστατικό σημείωμα μου είπαν να κάνω απευθείας την αντικατάσταση επιχορηγούμενου χωρίς νέα αίτηση. Εντομεταξύ έχω κάνει μέσα στο 30ήμερο την αναγγελία πρόσληψης, το πίνακα προσωπικού κτλ κτλ.

 

διάβασε συνάδελφε! Διάβασε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα!

 

Σε ευχαριστώ για την ''ουσιαστική'' απάντηση σου! Μήπως θα ήταν ποιο εύχρηστο να μου έλεγες που να διαβάσω ακριβώς? Κι όχι μόνο για μένα. Αλλά για οποιονδήποτε άλλο συνάδελφο τυχών αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα.

 

Στον ΟΑΕΔ μου απάντησαν να πάρω τηλ στην αθήνα στους τεχνικούς του site. Οπότε αναμένουμε στο ακουστικό μας.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα!!

 

Προσπαθώ να κάνω μια αντικατάσταση επιχορηγούμενου αλλά μου βγάζει σφάλμα όταν πατάω καταχώρηση.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω καταρχήν είναι στο πεδίο : αρ. αίτησης - Τι βάζουμε? Τον αριθμό αίτησης του παλαιού επιχορηγούμενου?

 

Κι αυτό γιατί στον ΟΑΕΔ για να κάνω την αντικατάσταση μετά το συστατικό σημείωμα μου είπαν να κάνω απευθείας την αντικατάσταση επιχορηγούμενου χωρίς νέα αίτηση. Εντομεταξύ έχω κάνει μέσα στο 30ήμερο την αναγγελία πρόσληψης, το πίνακα προσωπικού κτλ κτλ.

(Αφού έχετε βρει τον αντικ/τη) 1ον πάτε στον οαεδ που ανήκεται και δηλώνεται το άνοιγμα θέσης(δλδ την απόλυση ή οικειοθελή αποχώρηση του προηγούμενου υπαλλήλου) .Άμεσα γιατί όχι την ίδια μέρα δηλώνεται την εύρεση του νέου,καταθέτεται τα γνωστά δικαιολογητικά δλδ κάρτα ανεργίας, πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης,φωτοτυπία ταυτότητας και την ηλεκτρονική πρόσληψη που κάνατε στο site του ικα-σεπε, και σας δίνουν χαρτί από τον οαέδ που γράφει πάνω αντικατάσταση.Αφήνεται μια μέρα να ενημερώσουν τα αρχεία τους και μετά κάνετε την ηλεκτρονική αντικατάσταση.Στον αριθμό αίτησης και αναγγελίας πρόσληψης ναι τα στοιχεία του παλαιού επιχορηγούμενου και τέλος.Βέβαια εσείς αφήσατε 30 ημέρες(too much) όποτε πάτε από κει και λίγο στο παρακαλετό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χίλια ευχαριστώ. Μόλις τα δέχτηκε το σύστημα και προχώρησα στην επόμενη σελίδα.

 

Είμαι μέσα στα πλαίσια της προθεσμίας ακόμα (30 ημέρες). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά γνωρίζουμε εάν γίνεται δεκτό το σύστημα με την οικειοθελή αποχώρηση και την επαναπρόσληψη?

Ναι, έγινε δεκτό και συνεχίζουμε κανονικά το πρόγραμμα, αλλά το σημαντικό ήταν ότι δεν γράφηκαν στο ΕΒΝΠ του ΙΚΑ οπότε δεν φάνηκαν ότι εργάσθηκαν έστω και ένα λεπτό στην εταιρεία. Γιατί αυτό που βλέπουν οι ελεγκτές του ΟΑΕΔ είναι το ΕΒΝΠ. Βέβαια δεν ξέρω αν τώρα μπορούν να δουν και τα καταχωρημένα στοιχεία στο σύστημα ΕΡΓΑΝΗ οπότε να δημιουργηθεί θέμα με την επαναπρόσληψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως μπορείτε να μου πείτε σε ποιό ΚΠΑ έχει λάβει χώρα το συμβάν (γιατι το αντιμετωπίζω σε κάποιο ΚΠΑ της περιφέρειας και δεν ξέρουν πως να το αντιμετωπίσουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...