Προς το περιεχόμενο

Για να δουμε τι διαβαζαμε στα παιδικα μας χρονια....Λουκι Λουκ η Μικρο Ηρωα...ακουγαμε ερασιτεχνικους σταθμους,βλεπαμε κινουμενα σχεδια, αναμνησεις,συναισθηματα βαθια ριζωμενα μεσα μας...!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειχα μια βαλιτσα γεματη απο δαυτα, αλλα μου τα πεταξε η μανα μου

γιατι τα περασε για Ταρατατα-Ζαγκορ-Ζακουλα κλπ αλλα αυτα τα χα κρυμμενα 

αλλου , στο δεντροσπιτο , πανω στην φτελιά...

 

Αρε μανα......

 

Παντως πολυ σεξ και βια με Ταρατατα

και πολλα ονειρα με Πεπιτο και τον γαιδαρακοτου, τον Πελεγκρινο...

 

Και το ωραιο ειναι οτι τωρα τα ψαχνω και δεν τα βρισκω ρε πουστη μου !!!

 

Έλα βρε συνάδελφε ...

Θυμίσου τα παλιά λέμεεεεεεεεε ... ;):)

 

Ταρατατά τόμος 38

 

150795_407385606007472_1076773100_n.jpg

;)

 

I'll be back ... (maybe) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα βρε συνάδελφε ...

Θυμίσου τα παλιά λέμεεεεεεεεε ... ;):)

 

Ταρατατά τόμος 38

 

150795_407385606007472_1076773100_n.jpg

;)

 

I'll be back ... (maybe) ;)

 

Εσύ, άσε τα maybe ...  :angry:   (το γράφεις και μικροσκοπικά, να μην το δούμε ... Εντάξει μπορεί η πρεσβυωπία

να μας χτύπησε την πόρτα  :( αλλά υπάρχουν και οι οφθαλμίατροι που σε συνδυασμό με τα καταστήματα

οπτικών κάνουν θαύματα !!!  ;)  :D ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jim%20Adams.jpg

 

Το  μακροβιότερο  "παιδικό" περιοδικό από Έλληνες δημιουργούς. Μαζί με τον "Μικρό Ήρωα" και τον "Γκαούρ-Ταρζάν" τα πιό πετυχημένα παραλογοτεχνικά δημιουργήματα.
Το αντίπαλο δέος του Μικρού Ήρωα, ο Τζιμ Άνταμς και η παρέα του πρωτοεκδόθηκαν το 1962 και άντεξαν μέχρι το Δεκέμβρη του 1991 συμπληρώνοντας 1468 !! τεύχη και πάνω από 30 χρόνια.
Η ιστορία απλή στη σύλληψη της. Οι περιπέτειες ενός Σερίφη στη άγρια δύση. Ιστορίες γουέστερν γνωστές μας από τον κινηματογράφο και τα Pulp Περιοδικά (Μάσκα - Μυστήριο).
Με μία "λεπτομέρεια" που έκανε την διαφορά. Ο Ήρωας (Δημήτρης Αδαμόπουλος ή Τζιμ Άνταμς) ήταν Ελληνόπουλο, από την Σπάρτη, 18 χρονων που βρέθηκε στη Άγρια Δύση ακολουθώντας τα βήματα του μακαρίτη Σερίφη πατέρα του. Νοσταλγία και αγάπη για την πατρίδα, γενναιότητα, Ελληνικό κουράγιο και εξυπνάδα έδωσαν τον ξεχωριστό τόνο στη σειρά και εξασφάλισαν την επιτυχία της.
Σύντροφοι του ήρωα μας 3 φιγούρες (Sidekick) που έδιναν το δικό τους χρώμα στη σειρά. Η αιώνια αγαπημένη Ντιάνα (βλ. Κατερίνα) ο χαζούλης γκαφατζής μεξικάνος Πεπίτο (βλ. Σπίθας) και ο Ινδιάνος Τσιπιρίπο.
Σαν δημιουργός παρουσιαζόνταν ο "Κώστας Φωτεινός" ψευδώνυμο με το οποίο συνυπέγραφαν ο συγγραφέας Πότης Στρατίκης και ο εικονογράφος Θέμος Ανδρεόπουλος. Εκδότης ο Κώστας Ραμπατζής. Σαν ένα ακόμα κολπάκι εκδοτικό και για να πιάσουν το κοινό ο "Φωτεινός" αναφέρονταν ότι έκανε την "απόδοση" και μόνο στα Ελληνικά των ιστοριών. Ιστοριών που ήταν καταγεγραμμένες ανάμεσα στο θρύλο και την πραγματικότητα της άγριας δύσης.

Από διαφωνία των δημιουργών στις αρχές του '70 προέκυψαν άλλα δύο περιοδικά με τους ίδιους ήρωες. Όλα με πρώτο συνθετικό στο τίτλο το «Μικρός» τα Σερίφης – Καοϋμπόυ – Αρχηγός. Ο Σερίφης και ο Καοϋμπόυ δημοσίευαν καινούργιες ιστορίες ενώ ο Αρχηγός επανέκδιδε ιστορίες από το αρχείο. Κατά περιόδους κυκλοφόρησαν και άλλοι τίτλοι με τους ίδιους ήρωες σε μεγαλύτερα μεγέθη και πιο πολυσυλεκτική μορφή στις ιστορίες. Αυτά ήταν τα λεγόμενα Υπερτεύχη Μικρός Καουμπόυ στην αρχή και Ντιάνα στα τελευταία νούμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε γιατρέ απίστευτη σύμπτωση. Ακριβώς τα ίδια και εγώ διάβαζα. Ιδίως τα τρία πρώτα ΦΑΝΑΤΙΚΑ. Μόνο που σπάνια έβρισκα φίλους μου να τους αρέσουν (γιατί δεν ήταν εικονογραφημένα) για να ανταλάσουμε και αναγκαζόμουν να δίνω όλο το χαρτζιλίκι μου και να τα αγοράζω μόνος μου.

 

βίβα Πεπίτο Γκονζάλες με τον Πελεγκρίνο σου

ζήτω Τζιμ Ανταμς με τον Κεραυνό σου

ζήτω Ντιάνα Μόρισον με την Αστραπή σου

ω!!!! μα το Μανιτου :o  δεν θυμάμαι το πόνυ του Τσιπιρίπο πως το λέγανε?

 

υγ.  ωραίο Θέμα. μας πήγε πολύ πίσω σε ανέμελα χρόνια...

 

Νανος ....το αλογο του Τσιπιριπο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορά τα ακούω όλα αυτά ... με πιάνω αδιάβαστη σε βασικά θέματα  :angry:

:lol: :lol:  εγώ να δεις!!!

τι είναι όλα αυτά ρε παιδιά!!! ?????? :huh: :huh:

ήταν έγχρωμα τουλάχιστον ??? :mellow: :mellow: :mellow: ???

Φιλική συμβουλή: Να τα κρατήσετε, σε λίγο θα βγουν συλλεκτικά όλα αυτά..!!!!!!!! B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορά τα ακούω όλα αυτά ... με πιάνω αδιάβαστη σε βασικά θέματα  :angry:

 

Μαρια εσυ επεσες στα σκληρα απο μικρη  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρια εσυ επεσες στα σκληρα απο μικρη  :lol:

 

Ναι Χρύσα μου,

 

γι'αυτό τώρα είμαι στα μαλακά   ;)

 

ΚΦΑΣ, ΚΦΕ, ΦΠΑ κλπ (με απίστευτη "ερμηνευτική" ελαστικότητα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να αναφέρω και μερικά περιοδικά (εποχή εφηβείας):

 

4 τροχοί, 2 τροχοί, Motorrad, Moto,   Auto Moto und Sport <- (αυτό λίγο αργότερα)

(όχι τίποτ'άλλο προσπαθούσα εναγωνίως να καταλάβω όλα αυτά τα τεχνικά και αγωνιστικά θέματα, τα συγκριτικά τεστ για τα αυτοκίνητα και τις μηχανές, για να ανταγωνιστώ τον αδελφό μου, λες και υπήρχε ποτέ περίπτωση να τον ξεπεράσω, πόση βλακεία ... τουλάχιστον απέκτησα κάποιες γενικές γνώσεις πάνω σ'αυτά !!!)

 

και φυσικά: ΚΛΙΚ

 

και Λούκυ Λουκ (πεθαίνω για Ραν Ταν Πλαν), Αστερίξ, Ιζνογκούντ. 

 

Τώρα δεν θυμάμαι άλλα ... αλλά σίγουρα είναι πολλά ακόμη.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα βρε Δημήτρηηηηηηηη ;;;; :)

 

Για σένα και όλους τους φίλους του Αστερίξ.  ;)

 

συλλογή Αστερίξ σε pdf

 

Και για τους φίλους του Κόμιξ :

 

συλλογή Κόμιξ 1η σε pdf

συλλογή Κόμιξ 2η σε pdf

 

 

Κρίμα που όταν ήμουν πιντί δεν υπήρχε πιντί-εφ...!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε γιατρέ απίστευτη σύμπτωση. Ακριβώς τα ίδια και εγώ διάβαζα. Ιδίως τα τρία πρώτα ΦΑΝΑΤΙΚΑ. Μόνο που σπάνια έβρισκα φίλους μου να τους αρέσουν (γιατί δεν ήταν εικονογραφημένα) για να ανταλάσουμε και αναγκαζόμουν να δίνω όλο το χαρτζιλίκι μου και να τα αγοράζω μόνος μου.

 

βίβα Πεπίτο Γκονζάλες με τον Πελεγκρίνο σου

ζήτω Τζιμ Ανταμς με τον Κεραυνό σου

ζήτω Ντιάνα Μόρισον με την Αστραπή σου

ω!!!! μα το Μανιτου :o  δεν θυμάμαι το πόνυ του Τσιπιρίπο πως το λέγανε?

 

υγ.  ωραίο Θέμα. μας πήγε πολύ πίσω σε ανέμελα χρόνια...

 

Κόλλησα με τον Τσιπιρίπο. Δεν το θυμάμαι ούτε κι εγώ.

Για δες εδώ: http://mikrosserifis.blogspot.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε γιατρέ απίστευτη σύμπτωση. Ακριβώς τα ίδια και εγώ διάβαζα. Ιδίως τα τρία πρώτα ΦΑΝΑΤΙΚΑ. Μόνο που σπάνια έβρισκα φίλους μου να τους αρέσουν (γιατί δεν ήταν εικονογραφημένα) για να ανταλάσουμε και αναγκαζόμουν να δίνω όλο το χαρτζιλίκι μου και να τα αγοράζω μόνος μου.

 

βίβα Πεπίτο Γκονζάλες με τον Πελεγκρίνο σου

ζήτω Τζιμ Ανταμς με τον Κεραυνό σου

ζήτω Ντιάνα Μόρισον με την Αστραπή σου

ω!!!! μα το Μανιτου :o  δεν θυμάμαι το πόνυ του Τσιπιρίπο πως το λέγανε?

 

υγ.  ωραίο Θέμα. μας πήγε πολύ πίσω σε ανέμελα χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχάσατε την "ΜΑΣΚΑ", τον ΓΙΩΡΓΟ ΘΑΛΑΣΣΗ, που μαζί με την Κατερίνα,είχαν εξοντώσει τρεις φορές όλο τον γερμανικό στρατό (!), τον ΓΚΑΟΥΡ-ΤΑΡΖΑΝ και τη  αξεπέραστη σειρά των ΚΛΑΣΣΙΚΩΝ ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΩΝ ! Ολα αυτά είναι σήμερα μεγάλης συλλεκτικής αξίας και δυσεύρετα....Αλησμόνητα χρόνια... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, 

εγώ διάβαζα μικυ μάους, ποπάυ, βαβούρα, μανίνα, κατερίνα, πάτυ και από τον αδερφό μου (μεγαλύτερος) έκλεβα και διάβαζα τα αστερίξ του. 

 

Από παιδικά κάντι κάντι, αστυνόμο σαϊνι, σπορτ μπίλι, νιλς χολγκερσον και θυμάμαι και μια σειρά στην ερτ με γιαπωνέζικα παραμύθια 

 

Α, και η φρουτοπία κορυφαίο επίσης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, 

εγώ διάβαζα μικυ μάους, ποπάυ, βαβούρα, μανίνα, κατερίνα, πάτυ και από τον αδερφό μου (μεγαλύτερος) έκλεβα και διάβαζα τα αστερίξ του. 

 

Από παιδικά κάντι κάντι, αστυνόμο σαϊνι, σπορτ μπίλι, νιλς χολγκερσον και θυμάμαι και μια σειρά στην ερτ με γιαπωνέζικα παραμύθια 

 

Α, και η φρουτοπία κορυφαίο επίσης!

 

πω πω, φρουτοπία!!!!! απίστευτη..!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι που αντί για την αποχαύνωση στον Η/Υ κάθε απόγευμα παίζαμε μήλα,κουτσό. κρυφτό, κλέβαμε μούρα,κορόμηλα και σύκα απ΄τα δέντρα και φτιάχναμε μόνοι μας τα ποδήλατά μας.Μια μέρα ξεφούσκωσε το λάστιχο στο ποδήλατο του γιου μου και είχαν μαζευτεί όλα τα παιδιά της γειτονιάς για να τους δείξει ο άντρας μου πώς να βάζουν μπάλωμα στην σαμπρέλα.Όταν λοιπόν είδαν ότι πρώτα έβαζε την σαμπρέλα σ΄έναν κουβά νερό για να εντοπίσει την τρύπα, όλα μαζί είπαν :A! θα το πλένουμε πρώτα.Τους φάνηκε παράξενο γιατί δεν ασχολούνται καθόλου με τίποτα επειδή για όλα τρέχουμε εμείς με τον φόβο μήπως δεν τα καταφέρουν.       

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο ωραίο..χμμ, χωριζόμασταν δε δύο ομάδες, καμιά εικοσαριά παιδιά ήμασταν δεν ήμασταν.. και παίζαμε κρυφτό σε όλο το χωριό!! 

 

πίσω στο σπίτι μόλις άναβαν οι λάμπες..

 

κ. Θεμιστοκλή να'στε πάντα καλά!! τι ωραίο ταξίδι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι που αντί για την αποχαύνωση στον Η/Υ κάθε απόγευμα παίζαμε μήλα,κουτσό. κρυφτό, κλέβαμε μούρα,κορόμηλα και σύκα απ΄τα δέντρα και φτιάχναμε μόνοι μας τα ποδήλατά μας.Μια μέρα ξεφούσκωσε το λάστιχο στο ποδήλατο του γιου μου και είχαν μαζευτεί όλα τα παιδιά της γειτονιάς για να τους δείξει ο άντρας μου πώς να βάζουν μπάλωμα στην σαμπρέλα.Όταν λοιπόν είδαν ότι πρώτα έβαζε την σαμπρέλα σ΄έναν κουβά νερό για να εντοπίσει την τρύπα, όλα μαζί είπαν :A! θα το πλένουμε πρώτα.Τους φάνηκε παράξενο γιατί δεν ασχολούνται καθόλου με τίποτα επειδή για όλα τρέχουμε εμείς με τον φόβο μήπως δεν τα καταφέρουν.       

 

+ Like

 

Γιατί μήπως ξέρουν να φτιάξουν χαρταετό ???

 

Σκαρφαλώναμε στα δέντρα, πιάναμε χρυσόμυγες, τις δέναμε και τις γυρίζαμε γύρω-γύρω μας για να κάνουν φασαρία.

 

Παίζαμε πόλεμο, αμάδες, μαζευόμασταν (σαν συμμορίες) και γυρίζαμε με τα ποδήλατα στις πέρα γειτονιές.

 

Καλημέραααααα !!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...