Jump to content
Sign in to follow this  
All Bandy

Πιθανότητα παράτασης παλαιών κωδικών

Recommended Posts

Καλημέρα!

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει πιθανότητα παράτασης χρήσης των παλαιών κωδικών?

Και αν κάποιος δεν έχει πάρει κλειδάριθμο μέχρι 30/04, υπάρχει θέμα προστίμου ή απλά δεν "παίζουν" οι παλιοί κωδικοί?

Καλημέρα, σήμερα στη ΔΟΥ Αμαρουσίου που πήγα για να πάρω μερικούς κλειδάριθμους

η υπάλληλος (του τμήματος ελέγχου που μας τους έδινε γιατί το μητρώο είχε πολλή δουλειά)

μου είπε ότι είναι απαραίτητο να βγάλουν όλοι ανεξαιρέτως (σύζυγοι κλπ) ακόμη κι αν δεν κάνουν 

από μόνοι τους καμιά είδους δήλωση.

Μου είχε διαφύγει ή μήπως κάνουν λάθος ?

Καλημέρα, σήμερα στη ΔΟΥ Αμαρουσίου που πήγα για να πάρω μερικούς κλειδάριθμους

η υπάλληλος (του τμήματος ελέγχου που μας τους έδινε γιατί το μητρώο είχε πολλή δουλειά)

μου είπε ότι είναι απαραίτητο να βγάλουν όλοι ανεξαιρέτως (σύζυγοι κλπ) ακόμη κι αν δεν κάνουν 

από μόνοι τους καμιά είδους δήλωση.

Μου είχε διαφύγει ή μήπως κάνουν λάθος ?

Καλησπέρα , για τις συζύγους το λένε για την περίπτωση που η σύζυγος έχει ακίνητο και πρέπει να συμπληρωθεί το Ε9 .

δεν ισχυει για την συζυγο ,κρεμιεται κατω απο αφμ του συζυγου.Μονο στην περιπτωση που η συζυγος ειχε κανει εναρξη .

Μου αρεσει στον τιτλο του θεματος το "πιαθνοτητα" :)

Κάνω αίτηση για κλειδάριθμο για φυσικό πρόσωπο και μου απαντά ότι για τον συγκεκριμένο ΑΦΜ υπάρχει ήδη αίτηση. Επιλέγω "επανεγγραφή" και μου απαντά δεν υπάρχει αίτηση για τον ΑΦΜ !!! Τι κάνω ;;;

Λογικά είχε ξαναγίνει αίτηση στο παρελθόν και δεν πήγε ποτέ να παραλάβει τον κλειδάριθμο
Αν θυμάται τους κωδικούς που είχε δηλώσει πάει και παραλαμβάνει τον κλειδάριθμο και όλα καλά
Αν όχι ακυρώνεται η προηγούμενη αίτηση σε συνεννόηση με το μητρώο και γίνεται νέα εγγραφή

Δυστυχώς ναι...αλλά που να τραβιέται μπρος πίσω στο μητρώο 85+ χρονών άνθρωπος
ίσως να ήταν πιο εύκολο να σου κάνει μια εξουσιοδότηση να ασχοληθείς εσύ

ΜΙΛΑΤΕ - ΚΑΠΟΙΟΙ - ΛΕΣ ΚΑΙ ΦΤΑΙΜΕ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ...ΜΠΑΧΑΛΟ!!!!!!

ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙ ΤΑ ΜΗΤΡΩΑ ΤΩΝ ΔΟΥ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ.

ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΟΥ ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ, ΛΕΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΔΟΘΕΙ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΤΟΝ ΚΛΕΙΔ/ΜΟ ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ  ΟΙ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΙ Η ΝΑ ΤΟΝ ΑΠΟΣΤΕΙΛΕΙ ΤΟ Υ.Ο . ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.

ΟΠΟΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΘΕΛΗΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΙΣΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΕΞΑΝΤΛΗΣΕΙΣ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΟΥΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ.

ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!!!!

Δηλαδή άμα δεν πάρουμε έως 30/4/ τι θα γίνει? Δεν θα μπορούμε να υποβάλλουμε δηλώσεις? Οπότε εάν κάνουμε αίτηση μετά δεν θα τις δέχεται? ή δεν θα δίνει κλειδάριθμό? Εγώ έχω πολλούς να στείλω, σίγουρα δεν προλαβαίνω.......

Για τα νομικά πρόσωπα ???

Ισχύει και εδώ ο συνήθης - μπακαλιστικος - τρόπος αντιμετώπισης των θεμάτων....

Θααααααα βγει .....νεαααα ΠΟΛ η οποία θα συμπληρώνει το περιεχόμενο της προηγούμενης!

Αι σιχτιρ πρωί -πρωί ....

Και για να επανελθουμε. ...καλό μήνα κ καλή Πρωτομαγιά σε ολους!

Πάντως σε δοκιμή υποβολής προσωρινή ΦΜΥ νομικού προσώπου, με παλιούς κωδικούς, σήμερα 01/05 μ' αφήνει να την στείλω.

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Ο ΜΑΥΡΑΓΑΝΗΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΙΣΧΥΟΣ ΤΩΝ ΠΑΛΑΙΩΝ ΚΩΔΙΚΩΝ ΕΩΣ ΤΕΛΟΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

Παράταση της ισχύος κωδικών πρόσβασης χρηστών φυσικών προσώπων στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του TaxisNet

[30.04.2013]

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Νίκης 5-7

10180 Αθήνα

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

Tηλ.: 210-3332553/4

Fax: 210-3332559

e-mail: [email protected]

Τρίτη, 30 Απριλίου 2013

Ανακοίνωση Τύπου

Απόφαση του Υφυπουργού Οικονομικών κ. Γεωργίου Μαυραγάνη για παράταση της ισχύος κωδικών πρόσβασης χρηστών φυσικών προσώπων στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του TaxisNet

Με απόφαση του Υφυπουργού Οικονομικών κ. Γεωργίου Μαυραγάνη στο πλαίσιο της διευκόλυνσης των φορολογουμένων, δίδεται νέα προθεσμία ισχύος κωδικών πρόσβασης χρηστών φυσικών προσώπων στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του TaxisNet.:

Παρατείνεται μέχρι και την 30η Αυγούστου 2013 (έναντι την 30η Απριλίου 2013 που ήταν η προηγούμενη προθεσμία), η ισχύς των κωδικών πρόσβασης των χρηστών των ηλεκτρονικών υπηρεσιών, που είναι φυσικά πρόσωπα και ήταν εγγεγραμμένοι πριν την έναρξη λειτουργίας του νέου TaxisNet, που λήγει.

Συνεπώς, οι υφιστάμενοι κωδικοί πρόσβασης των φυσικών προσώπων χρηστών των ηλεκτρονικών υπηρεσιών του TaxisNet, διατηρούνται σε ισχύ και με αυτούς θα μπορούν να υποβάλλονται κάθε είδους δηλώσεις.

Παράταση της ισχύος κωδικών πρόσβασης χρηστών φυσικών προσώπων στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του TaxisNet

[30.04.2013]

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Νίκης 5-7

10180 Αθήνα

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

Tηλ.: 210-3332553/4

Fax: 210-3332559

e-mail: [email protected]

Τρίτη, 30 Απριλίου 2013

Ανακοίνωση Τύπου

Απόφαση του Υφυπουργού Οικονομικών κ. Γεωργίου Μαυραγάνη για παράταση της ισχύος κωδικών πρόσβασης χρηστών φυσικών προσώπων στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του TaxisNet

Με απόφαση του Υφυπουργού Οικονομικών κ. Γεωργίου Μαυραγάνη στο πλαίσιο της διευκόλυνσης των φορολογουμένων, δίδεται νέα προθεσμία ισχύος κωδικών πρόσβασης χρηστών φυσικών προσώπων στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του TaxisNet.:

Παρατείνεται μέχρι και την 30η Αυγούστου 2013 (έναντι την 30η Απριλίου 2013 που ήταν η προηγούμενη προθεσμία), η ισχύς των κωδικών πρόσβασης των χρηστών των ηλεκτρονικών υπηρεσιών, που είναι φυσικά πρόσωπα και ήταν εγγεγραμμένοι πριν την έναρξη λειτουργίας του νέου TaxisNet, που λήγει.

Συνεπώς, οι υφιστάμενοι κωδικοί πρόσβασης των φυσικών προσώπων χρηστών των ηλεκτρονικών υπηρεσιών του TaxisNet, διατηρούνται σε ισχύ και με αυτούς θα μπορούν να υποβάλλονται κάθε είδους δηλώσεις.

Για τα νομικά λέμε