Προς το περιεχόμενο

Σε λίγο θα φτιάχνουν δηλώσεις και οι εκκλησίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ ΣΗΜΕΡΑ 19-04-2013

 

 

 

 

Υποβολή

φορολογικών

δηλώσεων

αγροτών από

την Ενωση

Η Ενωση Μεσσηνίας

θα συντάσσει και θα υπο-

βάλει ηλεκτρονικά στο

Taxisnet δηλώσεις φορο-

λογίας εισοδήματος έτους

2012, έντυπα Ε1-Ε2-Ε9,

για αγρότες του ειδικού

καθεστώτος (χωρίς τήρηση

λογιστικών βιβλίων) - συ-

νταξιούχους και μισθωτούς

σε όλα τα υποκαταστήματά

της. Αυτό ανακοινώθηκε

από την Ενωση, ενώ για

περισσότερες πληροφο-

ρίες οι ενδιαφερόμενοι

μπορούν να απευθύνονται

στο τηλέφωνο 6975 -

542688, κ. Αριστείδη

Γιαννακόπουλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι δωρεαν μπραβο στην ενωση Μεσσηνιας

παρεχει και βοηθαει τους μικροπαραγωγους και τον λογο υπαρξης της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πλακώσουν ΟΛΟΙ οι μεσσήνιοι και λέει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του θα δούμε πόσο θα κρατήσει. . .  αν είναι τζάμπα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι  λογιστες  της  Μεσσηνιας  τι δουλεια  θα κανουν..??

 

Παραγωγοι για να γινουν το βλεπω κομματακι  δυσκολο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωρεάν ???   χαχαχαχα δεν νομίζω Τάκη .  Μόνο η μάνα του τζάμπα ζει ,  ο τζάμπας έχει πεθάνει πολύ καιρό τώρα , από τότε  που η ένωση παίρνει ως αμοιβή για την σύνταξη των δηλώσεων επιστροφής φπα αγροτών 3% επι αυτής , από τότε που ο ΟΠΕΚΕΠΕ παίρνει 30,00 ευρώ για την ενεργοποίηση των δικαιωμάτων κτλ κτλ.

 

όσο για τους λογιστές της Μεσσηνίας μπορούν να κάνουν την δουλειά για την οποία ιδρύθηκε η ένωση , να βρίσκουν δηλαδή τρόπο για την προώθηση των προιόντων των αγροτών στην αγορά χωρίς μεσάζοντες και στην καλύτερη τιμή , να επιμορφώνουν τους αγρότες και να τους ωθούν στην ανάπτυξη νέων καινοτόμων καλλιεργειών , να τους ενημερώνουν για τις νέες μορφές καλλιεργειών .

 

 

Τι νομίζατε γατάκια πως δεν υπάρχει δουλειά για όλους ? άνοιξε η αγορά η ενώσεις θα γίνονται λογιστικά γραφεία και τα λογιστικά γραφεία ενώσεις και συνεταιρισμοί .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μερικά νησιά, άρχισαν και οι εμπορικοί σύλλογοι το ίδιο. Βλέπετε, κάποιοι καλοί συνάδελφοι, απλώνουν δίχτυα για άγρα πελατών, μέσω αυτών των πρακτικών, γιατί βέβαια, τις δηλώσεις δεν τις συμπληρώνουν τα μέλη του Δ.Σ. των εμπόρων...

 Α, ρε Ελλαδάρα, κομπίνες που στήνεις !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τι ζητάμε να το καταλάβω...συντεχνιακή κατοχύρωση?...χαιρετίσματα στην κλεφτουριά λένε στο χωριό μου...να κάνουν βρε παιδιά και οι παπάδες δηλώσεις που είναι το πρόβλημα? Υπάρχει έλεγχος και περιορισμός στην υποβολή? ΟΧΙ... γιατί να μην το κάνουν τότε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τι ζητάμε να το καταλάβω...συντεχνιακή κατοχύρωση?...χαιρετίσματα στην κλεφτουριά λένε στο χωριό μου...να κάνουν βρε παιδιά και οι παπάδες δηλώσεις που είναι το πρόβλημα? Υπάρχει έλεγχος και περιορισμός στην υποβολή? ΟΧΙ... γιατί να μην το κάνουν τότε? 

 

Μα όπως λέει και ο Γιάννης από πάνω το θέμα είναι ποιός θα τις συμπληρώνει , γιατί το πιο πιθανό είναι να υπάρχει Λογιστής ή άλλος επαγγελματίας από πίσω και να πληρωθεί πχ με ποσοστά μέσω του συνεταιρισμού και βέβαια χωρίς υποχρεώσεις (βλέπε εισόδημα και ΦΠΑ) και ευθύνες για τη συμπλήρωση ....

 

Είμαι υπέρμαχος του να μην είμαστε υποχρεωτικό κακό , αλλά άλλο αυτό και άλλο να θέλει το Κράτος σωστή δουλειά και να μας φυστικώνει μετά ....... Δυστυχώς έτσι όπως έχουν γίνει οι Δηλώσεις είναι ανάγκη να συμπληρώνονται από γνώστη του αντικειμένου και όχι αέρα πατέρα ....... Τη δυσκόλια συμπλήρωσης δεν την έκαναν οι Λογιστές αλλά το ίδιο το Κράτος. Και το ερώτημα μου είναι ο Συνεταιρισμός θα εκδώσει στοιχεία για τις αποστολές δηλώσεων μέσω διαδικτύου ?

 

ΥΓ Και άντε το Ε1 , άντε και το Ε2 ... Το Ε9 είναι τελικά τόσο εύκολο και θα συμπληρωθεί από τον καθένα ??? Θα μου πεις τώρα ποιός θα σχοληθεί ....Γιατί μην ξεχνάτε ότι θα υπάρχει η επικαιροποίηση , που σημαίνει έλεγχος σε όλα τα ακίνητα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα όπως λέει και ο Γιάννης από πάνω το θέμα είναι ποιός θα τις συμπληρώνει , γιατί το πιο πιθανό είναι να υπάρχει Λογιστής ή άλλος επαγγελματίας από πίσω και να πληρωθεί πχ με ποσοστά μέσω του συνεταιρισμού και βέβαια χωρίς υποχρεώσεις (βλέπε εισόδημα και ΦΠΑ) και ευθύνες για τη συμπλήρωση ....

 

Είμαι υπέρμαχος του να μην είμαστε υποχρεωτικό κακό , αλλά άλλο αυτό και άλλο να θέλει το Κράτος σωστή δουλειά και να μας φυστικώνει μετά ....... Δυστυχώς έτσι όπως έχουν γίνει οι Δηλώσεις είναι ανάγκη να συμπληρώνονται από γνώστη του αντικειμένου και όχι αέρα πατέρα ....... Τη δυσκόλια συμπλήρωσης δεν την έκαναν οι Λογιστές αλλά το ίδιο το Κράτος. Και το ερώτημα μου είναι ο Συνεταιρισμός θα εκδώσει στοιχεία για τις αποστολές δηλώσεων μέσω διαδικτύου ?

Αφού υπάρχουν τεράστια κενά και έλλειψη ελέγχου και δεν είναι δική μου δουλειά να κοιτάζω για το αν θα εισπράξει το κράτος ΦΠΑ και φόρο εισοδήματος από τις εργασίες αυτές? από την άλλη εγώ κι εσύ έχουμε ένα επαγγελματικό κόστος να επωμιστούμε και αυτό είναι ένα θέμα...ξέρεις τι λέω στο θέμα της συμπλήρωσης το πράγμα θα μιλήσει από μόνο του για το κατά πόσο χρειάζεται εξειδίκευση...ας τους να τις συμπληρώνουν με τους παπάδες...θυμάσαι ένα νομοσχέδιο που είχε φέρει ο Βενιζέλος στην αρχή του 2012 για σύσταση ελεγκτικών εταιρειών? για φορολογικούς ελέγχους κάτω από τα όρια των ορκωτών? Απόσύρθηκε αμέσως...Οι ορκωτοί πλέον διεκδικούν και αυτούς τους ελέγχους...σε μένα και σε σένα τι έμεινε οι ποινικές και οι αστικές ευθύνες για την ορθή μεταφορά δεδομένων και οι δωρεάν φορολογικές αναμορφώσεις? Καλή σου μέρα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...