Προς το περιεχόμενο

ΕΞΟΔΑ ΤΡΑΠΕΖΗΣ ΣΕ ΠΛΗΡΩΜΗ ΦΠΑ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ .ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΑΚΥΡΟ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΛΟΙΠΟΝ ΠΗΓΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΤΟ ΦΠΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ Η ΕΘΝΙΚΗ 6 ΕΥΡΩ ΚΑΙ Η EUROBANK 2 ΕΥΡΩ.ΤΟ ΞΕΡΑΤΕ? :angry:  :angry: :angry:  :angry:  :angry:  :angry:  

ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟ? :o

ΤΟ ΦΠΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΜΕΣΩ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΖΙΡΟ ΜΕΣΩ ΠΡΟΘΕΣΜΙΩΝ Σ' ΑΥΤΕΣ? :ph34r:  :ph34r:

ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗ....................... :ph34r: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά η alpha χρεώνει 15,00 euro αν πληρώσεις (μέσο internet banking)το φπα την τελευταία μέρα.Θέλει εντολή πληρωμής 5 μέρες πριν την λήξη της προθεσμίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΚΥΡΟ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΛΟΙΠΟΝ ΠΗΓΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΤΟ ΦΠΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ Η ΕΘΝΙΚΗ 6 ΕΥΡΩ ΚΑΙ Η EUROBANK 2 ΕΥΡΩ.ΤΟ ΞΕΡΑΤΕ? :angry:  :angry: :angry:  :angry:  :angry:  :angry:  

ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟ? :o

ΤΟ ΦΠΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΜΕΣΩ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΖΙΡΟ ΜΕΣΩ ΠΡΟΘΕΣΜΙΩΝ Σ' ΑΥΤΕΣ? :ph34r:  :ph34r:

ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗ....................... :ph34r: 

ΜΈΣΩ E-BANKING eurobank δωρεάν. http://www.eurobank.gr/Uploads/pdf/TimologioVasikonErgasion.pdf#page=8

 

τουλάχιστον μέχρι τώρα δε με χρεώσανε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΗΓΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΤΟ ΦΠΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ Η ΕΘΝΙΚΗ 6 ΕΥΡΩ ΚΑΙ Η EUROBANK 2 ΕΥΡΩ.ΤΟ ΞΕΡΑΤΕ?

Χρόνια τώρα!!!!! :)

Η λαμογιά σε όλο της το μεγαλείο . . . :angry: :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα χρήματα θα τα χρησιμοποιήσουν για την αύξηση του μ/κ τους...6 ευρώ/0,494=12 ολόκληρες Μετοχές της ΕΤΕ!!! (ξέχασα και κάτι  ψιλά)!!!....Μετά την αμκ τους και την ανακεφαλαιοποίησή τους δεν θα παίρνουν πια προμήθεια!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προμήθεια ; Προμήθειες να δείτε ...

 

Με τραπεζικό χαράτσι η είσπραξη ΦΠΑ

Του Μάριου Χριστοδούλου

Προμήθεια πάνω από μισό δισεκατομμύριο ευρώ ζητούν οι τραπεζίτες προκειμένου να αναλάβουν την ηλεκτρονική είσπραξη του ΦΠΑ για λογαριασμό του υπουργείου Οικονομικών. Το ποσό της προμήθειας ισοδυναμεί με «καπέλο» που φτάνει ακόμη και το 4% επί του ΦΠΑ που θα αποδίδουν οι ελεύθεροι επαγγελματίες και οι επιχειρήσεις.

Να σημειωθεί ότι το Δημόσιο εισπράττει περισσότερα από 15 δισ. ευρώ τον χρόνο από τον ΦΠΑ, εκτός από φέτος που εκτιμάται ότι τα έσοδα θα «προσγειωθούν» στα 13,7 δισ. ευρώ εξαιτίας της μειωμένης κατανάλωσης που έχει προκαλέσει η ύφεση και της έξαρσης που σημειώνει η φοροδιαφυγή.

Διαπραγματεύσεις

Από την πλευρά τους οι επιτελείς στην πλατεία Συντάγματος ζύγισαν την πρόταση των τραπεζιτών στην πρώτη διερευνητική επαφή που είχαν μαζί τους. Εκτιμούν, ωστόσο, ότι τα υψηλά επιτόκια θα συρρικνώσουν περαιτέρω τις «χειμαζόμενες» εισπράξεις από τον ΦΠΑ, παρά τα επιχειρήματα περί μείωσης της «κλοπής» του ΦΠΑ που άκουσαν από τους εκπροσώπους των τραπεζιτών.

Θεωρούν ότι το «καπέλο» επί της συναλλαγής του ΦΠΑ είναι εξαιρετικά υψηλό και ότι πρέπει να μειωθεί τουλάχιστον στο μισό, ήτοι 2%, ειδάλλως υπονομεύεται το σχέδιο της εκκαθάρισης και της είσπραξης του φόρου από τα πιστωτικά ιδρύματα που θέλει να εφαρμόσει από το 2014 το υπουργείο Οικονομικών.

Το σχέδιο, το οποίο επιμελείται η Επιτροπή Σοφών για το φορολογικό, προβλέπει να μην περνά καθόλου ο ΦΠΑ από τα «χέρια» του επιτηδευματία. Τα έσοδα από τις συναλλαγές του υπόχρεου θα μπαίνουν απευθείας σε ειδικό εταιρικό λογαριασμό του στην τράπεζα, η οποία θα συλλέγει τις εισπράξεις και «θα κάνει ταμείο» φροντίζοντας να δεσμεύει αυτομάτως το ποσό του ΦΠΑ που αναλογεί στις πωλήσεις αγαθών – προϊόντων της επιχείρησης. Θα αποδίδει στον πελάτη της μόνο το καθαρό ποσό χωρίς ΦΠΑ και στο τέλος θα στέλνει τα στοιχεία αυτά στο υπουργείο Οικονομικών για να γίνεται αυτόματα και η δήλωση ΦΠΑ, χωρίς την παρέμβαση του ελεύθερου επαγγελματία.

Τούτο αποτελεί μόλις ένα τμήμα ενός ευρύτερου σχεδιασμού που έχουν κάνει στο υπουργείο Οικονομικών για την κατάργηση των συναλλαγών με μετρητά και την καθιέρωση του άυλου ηλεκτρονικού χρήματος. Μάλιστα στο υπουργείο σκοπεύουν να κάνουν υποχρεωτική τη χρήση του πλαστικού χρήματος για όλες τις συναλλαγές που θα πραγματοποιούν από το νέο έτος, ενώ θα συνδυαστεί με την κατάργηση του μέτρου της συλλογής των αποδείξεων δαπανών.

Το όριο πάνω από το οποίο απαιτείται χρεωστική ή πιστωτική κάρτα για πώληση αγαθών ή για παροχή υπηρεσιών είναι σήμερα 3.000 ευρώ και εξετάζεται η μείωσή του ακόμη και κάτω από τα 500 ευρώ.

Με το σχέδιο αυτό αλλά και με ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο, στο οποίο θα καταχωρίζονται αναλυτικά όλα τα στοιχεία για την κινητή και ακίνητη περιουσία όλων των πολιτών, η κυβέρνηση θα επιχειρήσει να πατάξει τη φοροδιαφυγή, που χρόνια τώρα υπόσχεται αλλά ποτέ δεν το κάνει.

13/02/2013

 

πηγή : http://www.efsyn.gr/?p=23518#.UR0YIPX3unc.blogger

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προμήθεια ; Προμήθειες να δείτε ...

 

 

πηγή : http://www.efsyn.gr/?p=23518#.UR0YIPX3unc.blogger

 

Η Αγροτική δε ζητά προμήθεια προς το παρόν, ακόμα και αν πας τη τελευταία μέρα να πληρώσεις το ΦΠΑ. Μιλάω πάντα για ταμείο, όχι για αυτόματο μηχάνημα πληρωμών και συναλλαγή σε κατάστημα Αγροτικής (όχι Πειραιώς). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά η alpha χρεώνει 15,00 euro αν πληρώσεις (μέσο internet banking)το φπα την τελευταία μέρα.Θέλει εντολή πληρωμής 5 μέρες πριν την λήξη της προθεσμίας.

 

 

Δεν το νομίζω.

 

Χρησιμοποιώ το e-banking της άλφα για χρόνια και πολλές φορές τυχαίνει να δώσω και κάποιες εντολές την τελευταία στιγμή... Ποτέ δεν χρεώθηκα προμήθεια. Για το μόνο που μου παίρνουν προμήθεια είναι για την πάγια εντολή του ΟΑΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το νομίζω.

 

Χρησιμοποιώ το e-banking της άλφα για χρόνια και πολλές φορές τυχαίνει να δώσω και κάποιες εντολές την τελευταία στιγμή... Ποτέ δεν χρεώθηκα προμήθεια. Για το μόνο που μου παίρνουν προμήθεια είναι για την πάγια εντολή του ΟΑΕΕ.

 

Καλησπέρα συνάδελφε.

Κι εγώ την ίδια υπηρεσία χρησιμοποιώ και φυσικά, όπως λέτε, δεν χρεώνει έξοδα ούτε και για εντολή την ίδια μέρα (ΦΠΑ, ΦΜΥ κλπ).

Επίσης δεν χρεώνει προμήθεια ούτε και για την πληρωμή ΟΑΕΕ, εφόσον γίνει με εντολή πληρωμής (όχι πάγια).

 

Καλό απόγευμα.

 

Υ.Γ.

Εκτός αν άλλαξε κάτι αυτές τις μέρες ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συνάδελφε.

Κι εγώ την ίδια υπηρεσία χρησιμοποιώ και φυσικά, όπως λέτε, δεν χρεώνει έξοδα ούτε και για εντολή την ίδια μέρα (ΦΠΑ, ΦΜΥ κλπ).

Επίσης δεν χρεώνει προμήθεια ούτε και για την πληρωμή ΟΑΕΕ, εφόσον γίνει με εντολή πληρωμής (όχι πάγια).

 

Καλό απόγευμα.

 

Υ.Γ.

Εκτός αν άλλαξε κάτι αυτές τις μέρες ...

Συμφωνώ. το ίδιο και εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...