Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ασφαλισμένος ΤΣΜΕΔΕ με κωδικό ειδικότητας 419000 υπάλλ.γραφείου


KODINA

Ερώτηση

Καλημέρα,

 

θέλω να κάνω πρόσληψη σε ασφαλισμένο του ΤΣΜΕΔΕ  με κωδικό ειδικότητας 419000 Υπάλληλος Γραφείου(και όχι ως μηχανικό) από ότι καταλαβαίνω το πακέτο κάλυψης πρέπει να είναι 131-ΙΚΑ-ΑΣΘΕΝΕΙΑ-ΧΡΗΜΑ-ΤΣΜΕΔΕ ΜΕΤΑ 93-ΚΑΤΩ 5ΕΤΙΑΣ , όμως στην ΑΠΔ αν βάλω τον κωδικο ειδικότητας 419000 δεν θα μου χτυπήσει το πακέτο κάλυψης 131?

Και αν ξέρει κανείς , υπάρχει κάποιο κατώτατο όριο στις αποδοχές για τον υπολογισμό των εισφορών?(γιατί εγώ θέλω να τον προσλάβω με την Εθνική δηλαδή 586,08)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Στον 4ο του ΤΣΜΕΔΕ?

Πάρε τότε μια βεβαίωση και πήγανε την στο ΙΚΑ.. σε όποιον όροφο θες .. και θα δεις τι απαλλαγή θα πάρεις.. :)

".. και θα δεις τι απαλλαγή θα πάρεις.."

η μήπως καλύτερα

.. και θα δεις τι θα πάρεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

".. και θα δεις τι απαλλαγή θα πάρεις.."

η μήπως καλύτερα

.. και θα δεις τι θα πάρεις..

Καλησπέρα,

 

Ισώς να μην μπορώ να καταλάβω τι γράφετε γιατί δεν είμαι και πολύ έξυπνος ή τα γράφετε κωδικοποιημένα. :)

 

Αλλά πήρα βεβαίωση από το ΤΣΜΕΔΕ για νέο ασφαλισμένο και πήγα στο ικα.Δεν πήρα τα....Πήρα απαλλαγή.

 

Κάτι δεν καταλαβαίνω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Ισώς να μην μπορώ να καταλάβω τι γράφετε γιατί δεν είμαι και πολύ έξυπνος ή τα γράφετε κωδικοποιημένα. :)

 

Αλλά πήρα βεβαίωση από το ΤΣΜΕΔΕ για νέο ασφαλισμένο και πήγα στο ικα.Δεν πήρα τα....Πήρα απαλλαγή.

 

Κάτι δεν καταλαβαίνω??

Τι απαλλαγη πήρες;

Μπορεις να την ανεβασεις με σβησμενα στοιχεια ασφαλισμενουή να γραψεις τι αναφερει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι απαλλαγη πήρες;

Μπορεις να την ανεβασεις με σβησμενα στοιχεια ασφαλισμενουή να γραψεις τι αναφερει;

Σας ξαναλέω ίσως να μην καταλαβαίνω.

 

Πήρα απαλλαγή για τις εισφορές του ικα.

 

Αλλά μπορώ και να σας την στείλω όπως λέτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πήρες απαλλαγή ναι.. αλλά όχι για όλες τις εισφορές..

Δεν σου είπαν για πακέτο 131 ασθενείας και πιθανόν κάποια ειδική περίπτωση ? π.χ. 11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πήρες απαλλαγή ναι.. αλλά όχι για όλες τις εισφορές..

Δεν σου είπαν για πακέτο 131 ασθενείας και πιθανόν κάποια ειδική περίπτωση ? π.χ. 11.

Καλησπέρα κύριε Σούλη,

 

Έχετε δίκαιο απαλλαγή αλλά όχι για όλες τις εισφορές.Ειδική περίπτωση 18.

 

Δεν κατάλαβα ότι μιλούσατε για πλήρη απαλλαγή.

 

Συγνώμη για το μπέρδεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ειδική περίπτωση 8 .. ή 18 συνάδελφε τελικά ? Επίσης αν μπορείς ανάφερε και  την ειδικότητα που τον απασχολείς.

 

Ολα αυτά προσπαθώ να διευκρινίσω και εγω ...

 

Δεν κρύβω οτι το κάνω και απο επαγγελματική περιέργεια καθώς δεν ξαναείχα επαφη με ΤΣΜΕΔΕ,είναι ενας καινουργιος κόσμος για μένα ,αλλα και απο την εκπληξη μου οταν ήρθα αντιμέτωπος με ερωτήσεις συναδέλφων ,φίλων ,γνωστών για το τί σημαίνει να είσαι γραμμένος στο ταμείο ,να μην απασχολείσαι σαν μηχανικός –  ισως και ποτέ να μην εχεις απασχοληθεί - ,επιπλεόν να είσαι άνεργος και να θέλεις να προσληφθείς με οποιαδήποτε ειδικότητα ..γιατί πρέπει και να επιβιώσεις ,

 

Τι συμβαίνει λοιπόν ?

-ο εργοδότης θα πεί «αι σιχτίρ» ασφάλισε τον στο ΙΚΑ  ,και ας κόψει το λαιμό του με το ταμείο του ,

- ο εργοδότης θα πεί ασφάλισε τον στο ταμείο του ,και ασθένεια στο ΙΚΑ ,να εχουμε και μια  πισινή

 

Αυτο που έιπε ο συνάδελφος οτι μονο το ΙΚΑ εχει το πλήρες πακέτο κάλυψης εχει κάποια βάση ,οποτε θα πρέπει να εξεταστεί αν το ταμείο επιλογής του ΝΕΟΥ –που δηλώνεται ως κυριο – παρέχει όλες τις καλύψεις ,αλλά ποιο ταμειο πια ...δεν ανήκει στο ΙΚΑ ? το ΤΣΜΕΔΕ μήπως ?

 

Πρόσεξα οτι οι εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ αυτή την στιγμή ως προς τα ποσοστά εισφορών του εργαζόμενου είναι πολύ παραπάνω ακόμη και απο τα ΒΑΡΕΑ του ΙΚΑ ..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

11

ΝΕΟΙ ασφαλισμένοι εξαιρούμενοι από τον κλάδο σύνταξης και παροχών ασθενείας σε είδος λόγω παράλληλης ασφάλισης σε άλλο ταμείο (αρθ.39 Ν.2084/92 )

 

18

ΝΕΟΙ ασφαλισμένοι εξαιρούμενοι από την ασφάλιση του κλάδου σύνταξης (κύριας και επικουρικής) και κλάδου παροχών ασθενείας σε είδος σύμφωνα με το άρθρο 39 Ν.2084/92

 

11.. 18 ή και χωρίς ειδική περίπτωση.. διαφορά στα ποσοστά δεν είδα.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=19802

 

Επιλογή φορέα λοιπόν... 

 

.." ένα φορέα κύριας ασφάλισης ή το Δημόσιο, ένα φορέα επικουρικής ασφάλισης, ένα φορέα ασφάλισης ασθένειας και ένα φορέα ασφάλισης πρόνοιας"..

 

".., με εξαίρεση την ασφάλιση στο Ταμείο Συντάξεων και Αυτασφαλίσεως Υγειονομικών

και στο Ταμείο Συντάξεων Μηχανικών και Εργοληπτών δημοσίων έργων, η οποία είναι υποχρεωτική."

 

τι μένει λοιπόν , η ασφάλιση σε χρήμα ? .ΚΩΔ.131

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...