Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ασφαλισμένος ΤΣΜΕΔΕ με κωδικό ειδικότητας 419000 υπάλλ.γραφείου


KODINA

Ερώτηση

Καλημέρα,

 

θέλω να κάνω πρόσληψη σε ασφαλισμένο του ΤΣΜΕΔΕ  με κωδικό ειδικότητας 419000 Υπάλληλος Γραφείου(και όχι ως μηχανικό) από ότι καταλαβαίνω το πακέτο κάλυψης πρέπει να είναι 131-ΙΚΑ-ΑΣΘΕΝΕΙΑ-ΧΡΗΜΑ-ΤΣΜΕΔΕ ΜΕΤΑ 93-ΚΑΤΩ 5ΕΤΙΑΣ , όμως στην ΑΠΔ αν βάλω τον κωδικο ειδικότητας 419000 δεν θα μου χτυπήσει το πακέτο κάλυψης 131?

Και αν ξέρει κανείς , υπάρχει κάποιο κατώτατο όριο στις αποδοχές για τον υπολογισμό των εισφορών?(γιατί εγώ θέλω να τον προσλάβω με την Εθνική δηλαδή 586,08)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Kαλημέρα,

 

Εγώ στέλνω χωρίς πρόβλημα με κωδ.131 και ειδική περίπτωση ασφάλιση 18.Δεν μου έχει δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα.

Το κατώτερο όριο το αναφέρεις και εσύ.Εκτός και αν δεν κατάλαβα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μόλις κατάφερα επιτέλους να μιλήσω με το ΤΣΜΕΔΕ και μου είπαν πως για τους νέους ασφαλισμένους μετά το 93 δεν υπάρχει κατώτατο όριο αποδοχών.

 

PANAGIOTISTHESS γιατί χρησιμοποιείς ειδική περίπτωση ασφάλισης 18?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν βάλεις στην ΑΠΔ κωδ.131 και οι κρατήσεις είναι με ποσοστό 11,51% θεωρώ  ότι χωρίς ειδική περίπτωση ασφάλισης 18 θα σου κολλήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορεί να έχετε δίκιο.

Οταν μου δώσανε την εξαίρεση από το ΙΚΑ έτσι έγραφε και το τσέκαρα και από τις ειδικές περιπτώσεις ασφάλισης.

Συγνώμη αν σας μπέρδεψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πιστεύω ότι είμαι στο σωστό θέμα 

 

Συνάδελφοι ,

 

Για να κάνουμε μια επανάληψη ,

 

Μηχανικός  Ελεύθ. Επαγγελματίας ,θα προληφθεί ως υπάλληλος γραφείου

Είναι ΝΕΟΣ ,Εχει περάσει την  πενταετία ,ανήκει στη 2η ασφαλιστική  

 

Εχουμε λοιπόν

 

Κωδικός ειδικότητας 419000 Λοιποί υπάλληλοι γραφείου

 

Για το ΙΚΑ

 

ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΧΡΗΜΑ ΧΩΡΙΣ ΕΠΑΓ.ΚΙΝΔΥΝΟ

ΚΠΚ : 0131 Εργαζ. 3,68% Εργοδοτ. 3,93%

 

Για το ΤΣΜΕΔΕ

 

ΤΣΜΕΔΕ (5+) ΚΥΡΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ (ΝΕΟΣ ΑΣΦ)

Εργαζ. 6,67% Εργοδοτ. 13,33%

 

ΤΣΜΕΔΕ (5+) ΚΥΡΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ – ΕΙΠΡ- 2η ΑΣΦ/ΚΗ (ΝΕΟΙ ΑΣΦ.)

2η ΑΣΦΑΛ.ΚΛΑΣΗ 102,32€

 

ΤΣΜΕΔΕ (5+) ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΗ ΣΥΝΤΑΞ.(ΝΕΟΣ ΑΣΦ)

Εργαζ. 3,00% Εργοδοτ. 3,00%

 

ΤΣΜΕΔΕ (5+) ΚΛΑΔΟΣ ΠΡΟΝΟΙΑΣ (ΝΕΟΣ ΑΣΦ)

Εργαζ. 4,00% Εργοδοτ. 0,00%

 

ΤΣΜΕΔΕ (5+) ΚΛΑΔΟΣ ΥΓΕΙΑΣ(ΝΕΟΣ ΑΣΦ)

Εργαζ. 2,15% Εργοδοτ. 4,30%

 

Πρέπει να κάνω απογραφή/εγγραφή του εργοδότη στο Ταμείο ,

ποτε πρέπει να γίνει Πριν ή μετα την πρόσληψη ?

 

Οποιαδήποτε παρατήρηση θα την εκτιμούσα ! ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ .ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ.ΕΚΑΝΑ ΟΜΩΣ ΠΡΟΣΛΗΨΗ .ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ.ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΣΜΕΔΕ ΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ .ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ ΑΛΛΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ .ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ.ΕΚΑΝΑ ΟΜΩΣ ΠΡΟΣΛΗΨΗ .ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ.ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΣΜΕΔΕ ΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ .ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ ΑΛΛΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ .

Συμφωνείς στα ποσοστά ασφάλισης ?

Τι εννοείς πληρώνει ΤΣΜΕΔΕ , ολοι οι μηχανικοί πληρώνουν , αν τους ασφαλίσεις  όμως ,το ταμείο το πληρώνει ο εργοδότης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ αν δεν έχει κωδικούς η εταιρία.Aν έχει μήνυμα σε [email protected] με στοιχεία Εταιρίας (ΕΠΩΝΥΜΙΑ-ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ-ΑΦΜ-ΔΟΥ) και με στοιχεία μηχανικού (Αριθμός Μητρώου ΤΣΜΕΔΕ –Α.Μ.Κ.Α – Επώνυμο – Όνομα – Όνομα Πατρός – Ημερομηνία Πρόσληψης) για την απογραφή του νεοπροσλαμβανόμενου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Αυτά που γράφεται πρέπει να γίνουν και όταν γίνεται πρόσληψη και ως υπάλληλος γραφείου?

 

Γιατί πρέπει να εμπλακεί ο εργοδότης?

 

Συγνώμη αλλα δεν το καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν κανει αποκλειστικα το επαγγελμα Υπαλληλος Γραφειου νομιζω οτι μπορεις να τον καλυψεις μονο με ΙΚΑ (ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ)

 

στο site του tsmede θα βρεις πληροφοριες,www.tsmede.eu

 

Εγγραφη ΤΣΜΕΔΕ εταιρεια,

Στοιχεια μηχανικου με e-mail

ΚΑΘΕ 15 ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΑΡΧΕΙΟ με εισφορες του εργαζομενου του προηγουμενου μηνα (ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ)

ΚΑΘΕ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ πληρωμη σε ΕΤΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Οπως ρωτάει και ένας συνάδελφος λίγο παραπάνω μιλάμε για προσλήψεις όπου τα αντικείμενο εργασίας είναι τελείως διαφορετικό απο αυτό του μηχανικού.

 

Αναφέρει συγκεκριμένα πρόσληψη ως εκπαιδευτικό προσωπικό.Η άλλος συνάδελφος μιλάει για υπάλληλο γραφείου.

 

Εδω δεν μπορώ να καταλάβω πως εμπλέκεται το ΤΣΜΕΔΕ με τον εργοδότη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Οπως ρωτάει και ένας συνάδελφος λίγο παραπάνω μιλάμε για προσλήψεις όπου τα αντικείμενο εργασίας είναι τελείως διαφορετικό απο αυτό του μηχανικού.

 

Αναφέρει συγκεκριμένα πρόσληψη ως εκπαιδευτικό προσωπικό.Η άλλος συνάδελφος μιλάει για υπάλληλο γραφείου.

 

Εδω δεν μπορώ να καταλάβω πως εμπλέκεται το ΤΣΜΕΔΕ με τον εργοδότη.

Επειδη ειναι μπλεγμένος ο εργαζομενος με το ΤΣΜΕΔΕ, μπλεκεται και ο εκαστοτε εργοδοτης που τον προσλαμβανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδη ειναι μπλεγμένος ο εργαζομενος με το ΤΣΜΕΔΕ, μπλεκεται και ο εκαστοτε εργοδοτης που τον προσλαμβανει.

Kαλησπέρα σας,

 

Δηλαδή σε ένα ναυτικό πρακτορείο αν προσλάβουμε έναν ελεύθερο επαγγελματία μηχανολόγο-μηχανικό που θα κάνει για παράδειγμα πωλήσεις θα πρέπει να εμπλακεί και ο εργοδότης με το τσμεδε?

 

Μια επιβαίωση σας παρακαλώ αφου το κατέχετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλησπέρα σας,

 

Δηλαδή σε ένα ναυτικό πρακτορείο αν προσλάβουμε έναν ελεύθερο επαγγελματία μηχανολόγο-μηχανικό που θα κάνει για παράδειγμα πωλήσεις θα πρέπει να εμπλακεί και ο εργοδότης με το τσμεδε?

 

Μια επιβαίωση σας παρακαλώ αφου το κατέχετε.

Εφοσον ειναι νεος ασφαλισμενος, ναι.

 

Η ασφαλιση στο ΤΣΜΕΔΕ για τον νεο ασφαλισμενο ειναι υποχρεωτικη ανεξαρτητου αντικειμενου εργασιας.

 

Στην πραξη συνηθιζεται  να μην εμπλεκεται ο εργοδοτης, να τον ασφαλιζει μονο στο ΙΚΑ και ο εργαζομενος να πληρωνει μονος του τις εισφορες στο ΤΣΜΕΔΕ.

Οι εισφορες στο ΙΚΑ πανε στον κουβα και επιβαρυνεται ο εργαζομενος τις εισφορες του στο ΤΣΜΕΔΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ασφάλιση για ασθένεια δλδ ισχύει μονο για μηχανικούς πχ τεχνικών εταιρειών που εργάζονται ως μισθωτοί ?


...του ΙΚΑ ,ΔΕΝ θα του αρκεί που θα τον εχεις για ασθένεια ,   σε έλεγχο μπορεί  να σου ζητήσουν και τα ρέστα?(= ΠΛΗΡΗ ασφάλιση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εφοσον ειναι νεος ασφαλισμενος, ναι.

 

Η ασφαλιση στο ΤΣΜΕΔΕ για τον νεο ασφαλισμενο ειναι υποχρεωτικη ανεξαρτητου αντικειμενου εργασιας.

 

Στην πραξη συνηθιζεται  να μην εμπλεκεται ο εργοδοτης, να τον ασφαλιζει μονο στο ΙΚΑ και ο εργαζομενος να πληρωνει μονος του τις εισφορες στο ΤΣΜΕΔΕ.

Οι εισφορες στο ΙΚΑ πανε στον κουβα και επιβαρυνεται ο εργαζομενος τις εισφορες του στο ΤΣΜΕΔΕ.

Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για την ζαλάδα που σας προκάλεσα.

 

Απλά η απορία μου ήταν διότι ο ελεύθερος επαγγελματίας για τον οποίο με ενδιαφέρει περνάει το ΤΣΜΕΔΕ στα βιβλία του χωρίς να εμπλέκει καθόλου τον εργοδότη της εργασίας που κάνει τα πρωινά.

Είχα την εντύπωση ότι έτσι έπρεπε να γίνει.Βέβαια εσείς γράφετε έτσι συνηθίζετε.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=92293

 

Αναλογη συζήτηση γινόταν και εδω ,

 

Η απορία μου είναι  - ελπίζω να μου την απαντήσουν στα κεντρικά - τι γίνεται με τους νέους (1993>) οταν "ετεροαπασχολούνται".

Δεν μπορούν να πάρουν εξαίρεση απο αυτό το ταμείο ,όταν εχουν πληρη κάλυψη σε αλλο ασφαλιστικό φορέα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το Ξέρω   !! :) ,

 

.. να όμως που στον 4ο -η αγαπητή κυρία για τις εταιρείες -  σήμερα εμαθα  , 

πως καθώς είναι ΝΕΟΣ ασφαλισμένος ,και καθώς κύριο ταμείο του είναι το ΤΣΜΕΔΕ

.. μπορεί να πάρει απαλλαγή απο το ΙΚΑ για το ΠΚ 131 ( σε αντίθεση  προφανώς με τους ΠΡΙΝ ΤΟ 93).

 

Η διευκρίνηση που θέλω να πάρω απο το ΙΚΑ ,είναι αν  αυτή η απαλλαγή που το ιδιο το ταμείο θα δώσει

ποια μορφή εργασίας θα καλύπτει σε μελλοντικό έλεγχο ,(καθώς ο εργαζόμενος θα έχει ειδικότητα υπαλλήλου γραφείου  κατά την πρόσληψη)

 

πχ ενος μηχανικου που δουλεύει σε ενα τεχνικο γραφείο ώς μηχανικός 

 ή ενος μηχανικού που δουλεύει ως  σε μια εταιρεία παροχής υπηρεσιών ως υπάλληλος γραφείου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στον 4ο του ΤΣΜΕΔΕ?

Πάρε τότε μια βεβαίωση και πήγανε την στο ΙΚΑ.. σε όποιον όροφο θες .. και θα δεις τι απαλλαγή θα πάρεις.. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Του ΤΣΜΕΔΕ ναι ,

 

Για το ΙΚΑ ,αυτο εκανα σήμερα ,έλειπε ο προιστάμενος ...

 

Γιατί όμως Soulis ,τελικά να μην ισχύει και οτι για το ΤΕΒΕ 

πχ νεος ασφαλισμένος ,μετοχος >5% , μελος ΔΣ ,με μισθωτή εργασία=πληρη κάλυψη στο ΙΚΑ 

     => πληρη απαλλαγή απο το ΤΕΒΕ...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εφοσον ειναι νεος ασφαλισμενος, ναι.

 

Η ασφαλιση στο ΤΣΜΕΔΕ για τον νεο ασφαλισμενο ειναι υποχρεωτικη ανεξαρτητου αντικειμενου εργασιας.

 

Στην πραξη συνηθιζεται  να μην εμπλεκεται ο εργοδοτης, να τον ασφαλιζει μονο στο ΙΚΑ και ο εργαζομενος να πληρωνει μονος του τις εισφορες στο ΤΣΜΕΔΕ.

Οι εισφορες στο ΙΚΑ πανε στον κουβα και επιβαρυνεται ο εργαζομενος τις εισφορες του στο ΤΣΜΕΔΕ.

ΑΝ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ  ΑΥΤΟ ,ΤΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ;ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΤΣΜΕΔΕ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ; ΤΟ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΜΟΝΟ ΔΥΟ ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Του ΤΣΜΕΔΕ ναι ,

 

Για το ΙΚΑ ,αυτο εκανα σήμερα ,έλειπε ο προιστάμενος ...

 

Γιατί όμως Soulis ,τελικά να μην ισχύει και οτι για το ΤΕΒΕ 

πχ νεος ασφαλισμένος ,μετοχος >5% , μελος ΔΣ ,με μισθωτή εργασία=πληρη κάλυψη στο ΙΚΑ 

     => πληρη απαλλαγή απο το ΤΕΒΕ...?

Το ΤΣΜΕΔΕ δεν καλυπτει ολες τις παροχες του ΙΚΑ.

Γιαυτο και πληρωνεις ΙΚΑ.

 

Στο παραδειγμα σου αν επιλεξεις ΟΑΕΕ δεν εχεις πληρη απαλλαγη από το ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...