Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
NIKOSP.

ΑΛΛΑΓΗ ΤΙΤΛΟΥ Δ.Ο.Υ. ΣΤΙΣ Φ.Τ.Μ.

Question

Επειδή ούτε καν μου είχε περάσει από το μυαλό και μου έγινε σήμερα ερώτηση που με άφησε άφονο.

Με τις αλλάγές των Δ.Ο.Υ. θα πρέπει να αλλάξουμε τις ονομασίες τους στις Φ.Τ.Μ. ?

Θα ήθελα την άποψη σας .

Share this post


Link to post
Share on other sites

16 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Τίποτα άλλο.... :angry: :angry: :angry:  ????

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Θα ήθελα την άποψη σας .

 

Η άποψη μας είναι ότι πρέπει να αποκτήσετε μόνιμη συνεργασία με έναν τεχνικό ΦΤΜ,

διότι με την συνεχή αλλαγή των ονομάτων των ΔΟΥ σας βλέπω συλλέκτες προστίμων..

 

Πληροφορίες ότι το ΣΔΟΕ ζητά και ελέγχει τις κορδέλες της ΦΤΜ για την έγκαιρη αλλαγή του τίτλου της ΔΟΥ ,

στις σωστές ημερομηνίες..( π.χ. 19/12/12 από Ε' σε ΣΤ' (ΣΤ'Ε) - 25/01/13 από ΣΤ' (ΣΤ, Ε, ΙΣΤ) και 12/04/13 σε σκέτο ΣΤ)..

ελέγχονται ως ακριβείς...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δείτε αν θέλετε κι αυτά :

 

ΠOΛ. 1258/19.9.1997
Αποτύπωση της ΔOY στα φορολογικά στοιχεία, ενόψει της ενοποίησης ή συγχώνευσης ορισμένων υπηρεσιών

 

Ενόψει της έναρξης λειτουργίας από 1.9.1997 της νέας ενοποιημένης ΔOY, ο τίτλος της οποίας με βάση τις διατάξεις του Π.Δ. 218/97 (ΦEK 168 A`), ορίστηκε σε ΔOY A` Αθηνών (A, B, Γ), παρέχουμε τις ακόλουθες οδηγίες, όσον αφορά την υποχρέωση, που απορρέει από τις διατάξεις της παρ. 5 του άρθρου 18 του Π.Δ. 186/92 "περί αναγραφής στα φορολογικά στοιχεία, εκτός των άλλων της ΔOY της έδρας του προς έκδοση υπόχρεου".

1. Μέχρι 31.12.1997, παρέχουμε τη δυνατότητα να εκδίδονται τα φορολογικά στοιχεία με αναγραφή της ΔOY στην οποία ανήκε ο υπόχρεος, χωρίς να απαιτείται προσαρμογή ως προς το δεδομένο αυτό.

2. Από 1.1.1998:

α) Στα φορολογικά στοιχεία που δεν εκδόθηκαν (χρησιμοποιήθηκαν) μέχρι 31.12.97 (θεωρημένα και αθεώρητα αποθέματα) μπορεί, μέχρι εξαντλήσεώς τους να διαγράφεται η παλαιά ΔOY με οποιοδήποτε πρόσφορο τρόπο και να αναγράφεται η νέα ΔOY με σφραγίδα. Ειδικά για τα εκδιδόμενα από H/Y στοιχεία (μηχανογραφικός τρόπος), μπορεί κατά την έκδοση να διαγράφεται η αρχική ένδειξη της ΔOY και να εκτυπώνεται η νέα σε οποιοδήποτε πρόσφορο σημείο, εφόσον αυτό είναι εφικτό από το χρησιμοποιούμενο πρόγραμμα.

β) Oι χρήστες φ.τ.μ. οφείλουν σύμφωνα με τα προαναφερόμενα να προσαρμόσουν τη φ.τ.μ. στα νέα δεδομένα, ώστε στα εκδιδόμενα παραστατικά να εμφανίζεται η νέα ΔOY.

3. O τίτλος της ΔOY για τις ανάγκες ορθής συμπλήρωσης των εκδιδόμενων στοιχείων, μπορεί να είναι μόνο η φράση ΔOY A` Αθηνών και όχι η οριζόμενη από τις διατάξεις του Π.Δ. 218/97 ΔOY A` Αθηνών (A, B, Γ).

4. Τα προαναφερόμενα ισχύουν αναλόγως και για τις λοιπές περιπτώσεις ΔOY που συγχωνεύονται ή καταργούνται και μεταφέρονται οι αρμοδιότητες τους σε άλλες ΔOY, με τη διευκρίνιση για τις περιπτώσεις αυτές ότι στα εκδιδόμενα φορολογικά στοιχεία μπορεί να μην επέρχεται καμία μεταβολή για ένα τετράμηνο από την ημερομηνία έναρξης της μεταβολής των εν λόγω ΔOY.

5. Τέλος, στα τμήματα του κώδικα των νέων ΔOY και των ΔOY που μεταφέρονται αρμοδιότητες των καταργούμενων, να αναρτηθεί πινακίδα σε εμφανές σημείο, που θα παρέχει οδηγίες στους φορολογούμενους, σχετικές με το περιεχόμενο της παρούσης.

 

και :

 

...

Η απεικόνιση της αρμόδιας Δ.Ο.Υ. στα φορολογικά στοιχεία και μόνο, ειδικά για τις περιπτώσεις που έπειτα από τη μετονομασία των Δ.Ο.Υ. προκύπτει σύνθετη ονομασία, έπειτα από την αναστολή λειτουργίας ορισμένων Δ.Ο.Υ. και τη μεταφορά της καθ’ ύλην και κατά τόπο αρμοδιότητάς τους σε άλλες Δ.Ο.Υ., μπορεί να γίνεται με την αναγραφή της ονομασίας της Δ.Ο.Υ. υποδοχής, χωρίς τα παρενθετικά μέρη αυτής, ενδεικτικά ως εξής:

...

Αυτονόητο είναι ότι επιτρέπεται η αναγραφή στα φορολογικά στοιχεία της σύνθετης ονομασίας της αρμόδιας Δ.Ο.Υ.

Τυχόν αποθέματα φορολογικών στοιχείων θεωρημένων ή αθεώρητων, που φέρουν εντύπως την ονομασία της Δ.Ο.Υ. προέλευσης, πριν την ανάκληση λειτουργίας, τη συγχώνευση ή τη μετονομασία αυτής, μπορούν να εκδίδονται, χωρίς να προβούν οι εκδότες τους σε διόρθωση της αναγραφόμενης σε αυτά Δ.Ο.Υ., μέχρι εξαντλήσεως τους.

 

από την ΠΟΛ. 1066/2012

 

Καλημέρα

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δείτε αν θέλετε κι αυτά :

 

και :

 

από την ΠΟΛ. 1066/2012

 

Καλημέρα

τι είσαι εσύ ρε παιδάκι μου ??

εγκυκλοπαίδεια . . .???

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δείτε αν θέλετε 

ΠOΛ. 1258/19.9.1997

...στα εκδιδόμενα φορολογικά στοιχεία μπορεί να μην επέρχεται καμία μεταβολή για ένα τετράμηνο από την ημερομηνία έναρξης της μεταβολής των εν λόγω ΔOY.

Ευτυχώς που υπάρχει το τετράμηνο γιατί πόσοι έκαναν την διόρθωση από την πρώτη μέρα της αλλαγής;

Αν βέβαια το ΣΔΟΕ τα ψάχνει σχολαστικά καθώς, όπως προαναφέρθηκε, η ακρίβεια των πληροφοριών ελέγχεται...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ευτυχώς που υπάρχει το τετράμηνο γιατί πόσοι έκαναν την διόρθωση από την πρώτη μέρα της αλλαγής;

Αν βέβαια το ΣΔΟΕ τα ψάχνει σχολαστικά καθώς, όπως προαναφέρθηκε, η ακρίβεια των πληροφοριών ελέγχεται...

 

 

Κοιτάξτε, προσωπικά δεν αμφισβήτησα και δεν αμφισβητώ πληροφορίες συναδέλφων.

Μπορώ όμως να αμφισβητήσω καταλογισμό παραβάσεων του ΣΔΟΕ ως, "ανυπόστατες".

 

Καλό απόγευμα.

 

Υ.Γ.

Συνάδελφε Κωνσταντίνε, όλοι μαζί ναι.

Όλοι μαζί είμαστε καλύτεροι κι από ... εγκυκλοπαίδεια. ;):)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Κοιτάξτε, προσωπικά δεν αμφισβήτησα και δεν αμφισβητώ πληροφορίες συναδέλφων.

Μπορώ όμως να αμφισβητήσω καταλογισμό παραβάσεων του ΣΔΟΕ ως, "ανυπόστατες".

 

Καλό απόγευμα.

 

Υ.Γ.

Συνάδελφε Κωνσταντίνε, όλοι μαζί ναι.

Όλοι μαζί είμαστε καλύτεροι κι από ... εγκυκλοπαίδεια. ;):)

 

Συνάδελφοι,

με τον ΚΦΑΣ και την διευκρινιστική συμβαίνουν τα εξής:

 

Ερμηνευτική: ΠΟΛ.1004/4.1.2013

Παράγραφοι 9, 10 και 11.

Περιεχόμενο τιμολογίου.

Με τις διατάξεις των παραγράφων αυτών, ορίζονται τα στοιχεία που αναγράφονται στο υποχρεωτικό περιεχόμενο του τιμολογίου.

Ειδικότερα:

1) .....

2) Με τις διατάξεις της παραγράφου 10, ορίζονται τα πλήρη στοιχεία των συμβαλλομένων.

Δεν υφίστανται ουσιώδεις μεταβολές, σε σχέση με τις αντίστοιχες διατάξεις της παραγράφου 10 του άρθρου 12 του προϊσχύσαντος Κ.Β.Σ. (Π.Δ. 186/1992), με μόνη εξαίρεση το γεγονός ότι πλέον δεν είναι υποχρεωτική η αναγραφή στο τιμολόγιο, του επαγγέλματος και της αρμόδιας Δ.Ο.Υ. Φορολογίας του αντισυμβαλλόμενου.

Αφού στο τιμολόγιο κλπ δεν χρειάζεται η Δ.Ο.Υ. του πελάτη, τι χρειάζεται στα παραστατικά και στην ΦΤΜ; Σε ερώτηση μου στο τμήμα του κώδικα, μου είπαν ότι πλέον δεν χρειάζεται ούτε στην σφραγίδα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Επειδή μέσα στον παραλογισμό και την τρέλα που ζούμε

Θα μπορούσαμε να πουμε με βάση την 1066/2012 ότι η Φ.Τ.Μ ανήκει στα αποθέμτα φορολογικών στοιχείων θεωρημένων ή αθεώρητων  οπότε αν αλλάξουμε ταμειακή βάζουμε την νέα Δ.Ο.Υ. Πως το βλέπετε αυτό ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Το είπα και σε άλλο θέμα αλλά δεν παίζεστε ... (ούτε την πλάκα δεν καταλαβαίνετε).

 

Δεν φταίνε αυτοί .. εμείς είμαστε οι γραφειοκράτες!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Το άρθρο 10 του ΚΦΑΣ αναφέρει:

 

10. Ως πλήρη στοιχεία των συμβαλλομένων νοούνται το ονοματεπώνυμο ή η επωνυμία, η διεύθυνση και ο Α.Φ.Μ.. Για το Δημόσιο και τα εξομοιούμενα με αυτό πρόσωπα, καθώς και για τους διεθνείς οργανισμούς και τις ξένες αποστολές, αναγράφεται τουλάχιστον η επωνυμία και η διεύθυνση, καθώς και ο Α.Φ.Μ..
 

Είναι ξεκάθαρο ότι δεν χρειάζεται η ΔΟΥ. 

 

Εδώ καταργήθηκε η 

" ενιαία αρίθμηση, χρήση σειρών, διόρθωση ή διαγραφή περιεχομένου στοιχείων, αντίτυπα στοιχείων, προσθήκη προαιρετικού περιεχομένου"

 

η ΔΟΥ θα μείνει;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...