Jump to content
Sign in to follow this  
Logman

ΠΕΛΑΤΕΣ & ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ΠΟΥ ΕΚ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ

Recommended Posts

Θα πρέπει να βρούμε ένα τρόπο όμως να μας προπληρώνουν ή να πληρώνουν ανά κάποιο μικρό διάστημα. Πώς οι Πολιτικοί Μηχανικοί δεν προχωράνε την άδεια ή όποια εργασία τους χωρίς την κατάθεση των χρημάτων; Εμείς γιατί όχι κάτι τέτοιο; Γιατί ο Σύλλογος μας δεν κάνει κάτι τέτοιο;

Έχεις και το άλλο ότι ο κάθε λογιστής ζητάει ότι αποδοχές θέλει. Άκουσα τις προάλλες 15 ευρώ η δήλωση Φ.Ε. .

ο σύλλογος θα σε κανει να μην δουλέψεις αν δεν πληρωθείς ?    (!!!!!!) 

Θα πρέπει να βρούμε ένα τρόπο όμως να μας προπληρώνουν ή να πληρώνουν ανά κάποιο μικρό διάστημα. Πώς οι Πολιτικοί Μηχανικοί δεν προχωράνε την άδεια ή όποια εργασία τους χωρίς την κατάθεση των χρημάτων; Εμείς γιατί όχι κάτι τέτοιο; Γιατί ο Σύλλογος μας δεν κάνει κάτι τέτοιο;

Έχεις και το άλλο ότι ο κάθε λογιστής ζητάει ότι αποδοχές θέλει. Άκουσα τις προάλλες 15 ευρώ η δήλωση Φ.Ε. .

ο σύλλογος θα σε κανει να μην δουλέψεις αν δεν πληρωθείς ?    (!!!!!!) 

Εγώ συμφωνώ και με τις 2 απόψεις.

Ναι μεν είναι στο χέρι μας να πούμε στον πελάτη που δεν μας πληρώνει ότι δεν μπορούμε να συνεχίσουμε τις εργασίες αν δεν μας πληρώσει και να ''πατήσουμε πόδι'',

αλλά πιστεύω πως σίγουρα χρειάζεται και η καθιέρωση συγκεκριμένων αμοιβών.

Ο λόγος που είναι απαραίτητο να καθιερωθούν συγκεκριμένες αμοιβές?

Επειδή έτσι οι πελάτες δεν θα βρίσκουν ''πάτημα'' ότι ο άλλος συνάδελφος αμοίβεται φτηνότερα και έτσι τελικά να μας αφήνουν όλους απλήρωτους.

Ούτε θα υπάρχει τόσος μεγάλος ανταγωνισμός ανάμεσα στους συναδέλφους.

Αν υπάρχουν στάνταρ τιμές θα σέβονται περισσότερο οι πελάτες το επάγγελμα μας. Με τις χύμα αμοιβές τώρα, είμαστε σαν τα σούπερ μάρκετ ή σαν την λαική-όποιος δώσει την καλύτερη προσφορά..

Καλό θα ήταν επίσης να προπληρωνόμαστε για κάποιες εργασίες που κάνουμε.

Και μην μου πείτε τώρα πως αυτά δεν γίνονται κλπ..... Στο χέρι μας είναι να εφαρμοστεί. Οι δικηγόροι, οι συμβολαιογράφοι και οι μηχανικοί που το έχουν κάνει αυτό είναι πιο έξυπνοι από εμάς δηλαδή???

Απ τη στιγμή που κάποια πράγματα δεν έγιναν "καλύτερες" εποχές...τώρα αστο καλύτερα...

Και πότε θα είναι καλύτερη εποχή συνάδελφε? μήπως στις 32 του μηνός?

Συνάδελφοι, όταν εμείς οι ίδιοι δεν σεβόμαστε τον εαυτό μας και την δουλειά μας κανένας σύλογος, κανένα ΟΕΕ καμία κυβέρνηση δεν θα το κάνει για εμάς. Και να βγούν ελάχιστες τιμές όποιος θέλει να πάρει λιγότερα, θα πάρει, συμβαίνει και σε όλους τους κλάδους που προαναφέρατε. Το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να μην υπάρχουν οι παράνομοι με την υποχρεωτική υπογραφή από λογιστή όλων των επιτηδευματιών και με τους σωστούς ελέγχους.

ΠΡΟΣΟΧΗ

πρόκειται για μακροσκελή δημοσίευση αλλά σας παρακαλώ διαβάστε την χωρίς να βαρυγκωμάτε  :)

Όλοι μας έχουμε να λαμβάνουμε

και πιστεύω πως όλοι μας κάποια απ' αυτά που έχουμε να λαμβάνουμε δε θα τα λάβουμε ποτέ

Το ζήτημα είναι τί μπορούμε να κάνουμε στις χαμένες αμοιβές

Συγκεκριμένα

Έχω 3 πελάτες οι οποίοι στο τέλος του 2011 δεν με είχαν πληρώσει ούτε για το 2010 ακόμα

τουτέστιν 24 μήνες απλήρωτης εργασίας

Το 2012 λοιπόν (αφού έχω τακτοποιήσει το 1ο τρίμηνο, +3 μήνες δηλαδή =27 μήνες) και τους λέω τι χρειάζομαι για τη δήλωση, τους ενημερώνω ότι δε γίνεται να δουλεύω τζάμπα και ότι από δω και πέρα θα ξαναπιάσω το στυλό-πληκτρολόγιο μόνο αν αρχίσω να βλέπω φως.

Καλά;

Καλά, Κανε εσύ τη δήλωση και θα σου φέρω κανά 300άρι, 500άρι κλπ.

Κάνω ο μ@λ@κ@ς τη δήλωση αλλά απόλυτο σκοτάδι

Τους παίρνω τηλ. 

Δεν τη στέλνω αν δε φέρετε κανα φράγκο τους λέω

Τίποτα

Φέρνουν τα χαρτιά το επόμενο τρίμηνο πάλι χωρίς χρήμα

τους λέω ότι ούτε τη δήλωση έστειλα ούτε ΦΠΑ θα κάνω αν δεν πληρωθώ

Οι δύο εκ των τριών δεν ξαναφάνηκαν έκτοτε και έχω τιμολόγιά τους στο γραφείο από τότε τα οποία δεν έχω ενημερώσει

Ο τρίτος ξαναήρθε τον Ιούνιο του 2013 με 2 μεγάλες σακούλες η μία του 2012 και η άλλη του 2013 λέγοντάς μου να ενημερώσω τα βιβλία και να κάνω τη δήλωση

Του ξαναλέω ότι δεν πρόκειται να το κάνω αν δε φέρει χρήματα και τώρα έχω και τις σακούλες να μου πιάνουν χώρο.

Ο προβληματισμός μου τώρα είναι

μήπως βρεθώ μπλεγμένη που έχω χαρτιά χωρίς να τα έχω τακτοποιήσει;

Λέμε τώρα ότι τους γίνεται έλεγχος και τους γράφουν μερικές χιλιάδες ευρώ πρόστιμο

ισχυρίζονται κι ότι αυτοί δε ξέρουν τίποτα, η άχρηστη η λογίστρια που δεν έκανε τα χαρτιά φταίει, αυτοί νομίζουν ότι όλα είναι εντάξει

Και καθίζουν τη Σοφούλα στο σκαμνί στα καλά του καθουμένου

Πως μπορούμε να καλυφτούμε σε τέτοιες περιπτώσεις;

το θεμα ειναι να προλαβουμε αυτο....αν περναει ενα ευλογο διαστημα 5-6 μηνων αντε γεια...δεν μπορουμε δηλαδη μεσα στα τιμολογια κλπ που μας φερνουν να βλεπουμε αποδειξεις εισπραξης απο τους προμηθευτες των πελατων μας και εμεις στο απολυτο μηδεν...δηλ να πληρωνουν ποσα σε ολους εκτος απο εμας που μας θεωρουν δεδομενους...η αληθεια ειναι οτι αυτο συνανταται σε επιχειρηματιες παλιων ετων...τωρα αυτο που λες εσυ για 27 μηνες ειναι μεγαλη περιοδος...τηλ του να του πας εσυ με ενα πρωτοκολλα παραδοσης -παραλαβης..τωρα για τα χρωστουμενα τι να σου πω!!!οκ,στο σκαμνι δεν μπορεις να κατσεις

ΠΡΟΣΟΧΗ

πρόκειται για μακροσκελή δημοσίευση αλλά σας παρακαλώ διαβάστε την χωρίς να βαρυγκωμάτε  :)

Όλοι μας έχουμε να λαμβάνουμε

και πιστεύω πως όλοι μας κάποια απ' αυτά που έχουμε να λαμβάνουμε δε θα τα λάβουμε ποτέ

Το ζήτημα είναι τί μπορούμε να κάνουμε στις χαμένες αμοιβές

Συγκεκριμένα

Έχω 3 πελάτες οι οποίοι στο τέλος του 2011 δεν με είχαν πληρώσει ούτε για το 2010 ακόμα

τουτέστιν 24 μήνες απλήρωτης εργασίας

Το 2012 λοιπόν (αφού έχω τακτοποιήσει το 1ο τρίμηνο, +3 μήνες δηλαδή =27 μήνες) και τους λέω τι χρειάζομαι για τη δήλωση, τους ενημερώνω ότι δε γίνεται να δουλεύω τζάμπα και ότι από δω και πέρα θα ξαναπιάσω το στυλό-πληκτρολόγιο μόνο αν αρχίσω να βλέπω φως.

Καλά;

Καλά, Κανε εσύ τη δήλωση και θα σου φέρω κανά 300άρι, 500άρι κλπ.

Κάνω ο μ@λ@κ@ς τη δήλωση αλλά απόλυτο σκοτάδι

Τους παίρνω τηλ. 

Δεν τη στέλνω αν δε φέρετε κανα φράγκο τους λέω

Τίποτα

Φέρνουν τα χαρτιά το επόμενο τρίμηνο πάλι χωρίς χρήμα

τους λέω ότι ούτε τη δήλωση έστειλα ούτε ΦΠΑ θα κάνω αν δεν πληρωθώ

Οι δύο εκ των τριών δεν ξαναφάνηκαν έκτοτε και έχω τιμολόγιά τους στο γραφείο από τότε τα οποία δεν έχω ενημερώσει

Ο τρίτος ξαναήρθε τον Ιούνιο του 2013 με 2 μεγάλες σακούλες η μία του 2012 και η άλλη του 2013 λέγοντάς μου να ενημερώσω τα βιβλία και να κάνω τη δήλωση

Του ξαναλέω ότι δεν πρόκειται να το κάνω αν δε φέρει χρήματα και τώρα έχω και τις σακούλες να μου πιάνουν χώρο.

Ο προβληματισμός μου τώρα είναι

μήπως βρεθώ μπλεγμένη που έχω χαρτιά χωρίς να τα έχω τακτοποιήσει;

Λέμε τώρα ότι τους γίνεται έλεγχος και τους γράφουν μερικές χιλιάδες ευρώ πρόστιμο

ισχυρίζονται κι ότι αυτοί δε ξέρουν τίποτα, η άχρηστη η λογίστρια που δεν έκανε τα χαρτιά φταίει, αυτοί νομίζουν ότι όλα είναι εντάξει

Και καθίζουν τη Σοφούλα στο σκαμνί στα καλά του καθουμένου

Πως μπορούμε να καλυφτούμε σε τέτοιες περιπτώσεις;

Για αυτούς που έχεις παραστατικά, βιβλία κλπ στείλε τα με τα ΕΛΤΑ, αντικαταβολή!!! και βλέπεις...!

Για αυτούς που έχεις παραστατικά, βιβλία κλπ στείλε τα με τα ΕΛΤΑ, αντικαταβολή!!! και βλέπεις...!

Έτσι φυσικά τα χάνω όλα

όσο τα κρατάω έχω, ίσως μια αμυδρή, πιθανότητα να πάρω ένα μέρος των χρημάτων μου

Έτσι φυσικά τα χάνω όλα

όσο τα κρατάω έχω, ίσως μια αμυδρή, πιθανότητα να πάρω ένα μέρος των χρημάτων μου

Δεν το κατάλαβες το υπονοούμενο............

όχι δε το είχα καταλάβει  :D

μωρέ λες να γίνεται; :huh:

Δεν πρόκειται να πάρεις λεφτά. . .  αλλά τουλάχιστον με την απόδειξη αποστολής θα είσαι καλυμμένη ως ένα βαθμό ότι δεν παρακρατείς δικά τους αρχεία!

Καλό μεσημέρι  :)