Jump to content
Sign in to follow this  
Logman

ΠΕΛΑΤΕΣ & ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ΠΟΥ ΕΚ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάφελφοι,

φαντάζομαι θα γνωρίζεται ότι υπάρχουν κάποιοι πελάτες μας αλλά και κάποιοι εργοδότες, οι οποίοι εκ συστήματος δεν πληρώνουν ποτέ το λογιστή τους.

Μετά από ραντεβού που κάνουν μαζί μας για ενδεχόμενη συνεργασία οποιασδήποτε μορφής (εξαρτημένης-μισθωτής εργασίας ή εξωτερική συνεργασία) ανακοινώνουν σε κάποιον από εμάς ότι θα αρχίσει η συνεργασία μας.Αρχίζουμε λοιπόν εμείς και προσφέρουμε τις υπηρεσίες μας ενώ οι πελάτες-εργοδότες έχουν σκοπό να μη μας πληρώσουν ποτέ.Αυτό λοιπόν συνεχίζεται μέχρι εμείς να αποδεχθούμε ως πραγματικότητα ότι αυτός ο πελάτης-εργοδότης δε θα μας πληρώσει ποτέ, έτσι ώστε να σταματήσουμε να παρέχουμε τις υπηρεσίες μας.Μόλις εμείς σταματήσουμε να τον εξυπηρετούμε, βάζει μία νέα αγγελία και βρίσκει έναν νέο λογιστή-θύμα.Και το ίδιο σκηνικό συνεχίζεται.Συνεχίζεται και επί χρόνια από κάποιους.

Αυτοί λοιπόν καλύπτουν τις λογιστικές τους ανάγκες δωρεάν με αυτό τον απαράδεκτο τρόπο και εμείς παρέχουμε υπηρεσίες, πολλές φορές μάλιστα καθημερινά επί μήνες χωρίς να πληρωνόμαστε ποτέ γι΄αυτές.

Καιρός λοιπόν να σταματήσει αυτό.Με αφορμή αυτό εδώ το θέμα, ας δώσουμε ονόματα πελατών, εταιρειών και εργοδοτών που εγκληματούν με αυτό τον τρόπο εις βάρος μας.Ας οργανωθούμε.Ας δούμε πόσους από εμάς έχουν εξαπατήσει και ποιοι επιτέλους είναι αυτοί οι απατεωνίσκοι που οι περισσότεροι μάλιστα δεν έχουν καν οικονομικά προβλήματα αλλά εκμεταλλεύονται το "περιβάλλον κρίσης".

Ευπρόσδεκτη κάθε πρόταση αντιμετώπισης του προβλήματος.

Σας ευχαριστώ και μακριά από τέτοιους.

παιρνεις τηλ τον προηγουμενο λογιστη και ζητας πληροφοριες για τον πελατη

αν δεν σου το δινει η' λεει δικαιολογιες τον διωχνεις.. βρωμαει η υποθεση

Αν πάμε με πουστιά να πάρουμε πελάτη ,θα την βρούμε μπροστά μας ,γιαυτό σε κάθε

περίπτωση επαφή με τον προηγούμενο και καμιά φορά και με τον ηγούμενο.

Το να δημοσιεύουμε στο forum όσους μας οφείλουν δεν με βρίσκει σύμφωνο. Άσε που δεν ξέρεις τι μπελά μπορεί να βρεις δημοσιοποιώντας στοιχεία του άλλου. Υπάρχουν δύο πράγματα που πρέπει να γίνονται για να διασφαλίζουμε όχι μόνο την αμοιβή μας αλλά και την επαγγελματική μας υγεία ας το πω.

Το πρώτο είναι αυτό που προανέφεραν οι συνάδελφοι. ΠΑΝΤΑ!!! επικοινωνούμε με τον προκάτοχο μας. Ειδικά όσοι είμαστε νέοι στο επάγγελμα!!! Ακόμα και αν δεν μας δίνει το τηλ. του ο υποψήφιος πελάτης ψάχνουμε τρόπο να βρούμε άκρη...θυμάμαι μια περίπτωση πέρυσι, ότι είχα πρωτοανοίξει το γραφείο και ήρθε ένας να τον αναλάβω επειδή πέθανε ο λογιστής του και δεν έβρισκε άκρη κλπ κλπ, κράτησα τα βιβλία του δήθεν να ρίξω μια ματιά για να τα ξαναπούμε το απόγευμα, βρήκα το τηλέφωνο από μια σφραγίδα του συνάδελφου και Ω!ΘΑΥΜΑ!!! ο συνάδελφος είχε αναστηθεί και μου μιλούσε στο τηλέφωνο...υπάρχουν λοιπόν και κάτι τέτοιες περιπτώσεις αλλά αν το ψάξεις και νεκροί ανασταίνονται!  :lol:  Έχοντας μιλήσει με τον συνάδελφο αποκτούμε την καλύτερη δυνατή άποψη για την επιχείρηση που πρόκειται να αναλάβουμε και μαθαίνουμε από πρώτο χέρι αν είναι φερέγγυος ο επιχειρηματίας γενικά, γιατί στην τελική εμείς θα απασχοληθούμε και στην περίπτωση ρύθμισης οφειλών και στον έλεγχο από Σ.Δ.Ο.Ε. , Ι.Κ.Α., Σ.ΕΠ.Ε. κλπ.

Το δεύτερο είναι το συμφωνητικό, το οποίο φροντίζεις να είναι έτσι δομημένο που να σε καλύπτει στον μέγιστο βαθμό. Υπάρχουν πολλά υποδείγματα στο διαδίκτυο αλλά καλό είναι αν υπάρχει δικηγόρος που να συνεργάζεσαι να βοηθήσει λίγο στην δημιουργία ενός ισχυρού συμφωνητικού που το χρησιμοποιείς σαν προσχέδιο για όλους.

Το να δημοσιεύουμε στο forum όσους μας οφείλουν δεν με βρίσκει σύμφωνο. Άσε που δεν ξέρεις τι μπελά μπορεί να βρεις δημοσιοποιώντας στοιχεία του άλλου. Υπάρχουν δύο πράγματα που πρέπει να γίνονται για να διασφαλίζουμε όχι μόνο την αμοιβή μας αλλά και την επαγγελματική μας υγεία ας το πω.

Το πρώτο είναι αυτό που προανέφεραν οι συνάδελφοι. ΠΑΝΤΑ!!! επικοινωνούμε με τον προκάτοχο μας. Ειδικά όσοι είμαστε νέοι στο επάγγελμα!!! Ακόμα και αν δεν μας δίνει το τηλ. του ο υποψήφιος πελάτης ψάχνουμε τρόπο να βρούμε άκρη...θυμάμαι μια περίπτωση πέρυσι, ότι είχα πρωτοανοίξει το γραφείο και ήρθε ένας να τον αναλάβω επειδή πέθανε ο λογιστής του και δεν έβρισκε άκρη κλπ κλπ, κράτησα τα βιβλία του δήθεν να ρίξω μια ματιά για να τα ξαναπούμε το απόγευμα, βρήκα το τηλέφωνο από μια σφραγίδα του συνάδελφου και Ω!ΘΑΥΜΑ!!! ο συνάδελφος είχε αναστηθεί και μου μιλούσε στο τηλέφωνο...υπάρχουν λοιπόν και κάτι τέτοιες περιπτώσεις αλλά αν το ψάξεις και νεκροί ανασταίνονται!  :lol:  Έχοντας μιλήσει με τον συνάδελφο αποκτούμε την καλύτερη δυνατή άποψη για την επιχείρηση που πρόκειται να αναλάβουμε και μαθαίνουμε από πρώτο χέρι αν είναι φερέγγυος ο επιχειρηματίας γενικά, γιατί στην τελική εμείς θα απασχοληθούμε και στην περίπτωση ρύθμισης οφειλών και στον έλεγχο από Σ.Δ.Ο.Ε. , Ι.Κ.Α., Σ.ΕΠ.Ε. κλπ.

Το δεύτερο είναι το συμφωνητικό, το οποίο φροντίζεις να είναι έτσι δομημένο που να σε καλύπτει στον μέγιστο βαθμό. Υπάρχουν πολλά υποδείγματα στο διαδίκτυο αλλά καλό είναι αν υπάρχει δικηγόρος που να συνεργάζεσαι να βοηθήσει λίγο στην δημιουργία ενός ισχυρού συμφωνητικού που το χρησιμοποιείς σαν προσχέδιο για όλους.

Αν μας πλήρωναν αυτά που θα αναφέρει το συμφωνητικό ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ θα ήμουν πολύ ευτυχής!!! Πόσα επί πιστώσει έχουμε εκδώσει και έχουμε πληρώσει ΦΠΑ, και ΦΕ, από την τσέπη μας μέχρι τώρα. Έγινε μία προσπάθεια τελευταία από τους φορείς που μας εκπροσωπούν, ΝΑ ΕΚΔΙΔΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΠΑΛΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΠΡΑΞΗ ΜΕΣΟΥΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΚΡΙΣΗΣ...αλλά μόνο υποσχέσεις μας έδωσαν ...Ο ΚΛΑΔΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΕΝΙΚΑ ΝΑ ΚΙΝΗΘΕΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΔΥΝΑΜΙΚΑ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ αλλιώς ....

Αν πάμε με πουστιά να πάρουμε πελάτη ,θα την βρούμε μπροστά μας ,γιαυτό σε κάθε

περίπτωση επαφή με τον προηγούμενο και καμιά φορά και με τον ηγούμενο.

Αν πάμε με πουστιά να πάρουμε πελάτη ,θα την βρούμε μπροστά μας

Αυτό συνάδελφε δεν το έχουν καταλάβει και πολλοί από μας! Δυστυχώς αυτό είναι άγραφος ΝΟΜΟΣ στο επάγγελμά μας!!!

A αφήστε τους τζαμπατζήδες , θα σβήσουν έτσι και αλλιώς λόγω της κρίσης , σταματήστε να δουλεύεται τζάμπα , και να μυξοκλεται . Το κράτος (έστω η αποικία γερμανόφωνων όπως θέλετε αποκαλέστε το ) μας δίνει κίνητρα , τώρα εάν καποιοι από εμάς κοστολογούν την αμοιβή τους στα 20 ευρώ ανά δήλωση , και 50 ευρώ για τήρηση βιβλίων, αφήστε και αυτούς τους συνάδελφους , σε 1 με 2 χρονιά θα κλείσουν και αυτοί , λόγω τα λαθών που θα έχουν κάνει , η λόγω των προστίμων που θα φάνε για μη έκδοση αποδείξεων. Ανεβείτε , ψυχολογικά , είμαστε επιστήμονες , απόφοιτοι ΑΕΙ & ΤΕΙ , σταματήστε να ασχολεισται με τα ΣΚΑΤΑ γιατί στο τέλος θα σας πνίξουν !!! 

Αν μας πλήρωναν αυτά που θα αναφέρει το συμφωνητικό ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ θα ήμουν πολύ ευτυχής!!! Πόσα επί πιστώσει έχουμε εκδώσει και έχουμε πληρώσει ΦΠΑ, και ΦΕ, από την τσέπη μας μέχρι τώρα. Έγινε μία προσπάθεια τελευταία από τους φορείς που μας εκπροσωπούν, ΝΑ ΕΚΔΙΔΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΠΑΛΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΠΡΑΞΗ ΜΕΣΟΥΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΚΡΙΣΗΣ...αλλά μόνο υποσχέσεις μας έδωσαν ...Ο ΚΛΑΔΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΕΝΙΚΑ ΝΑ ΚΙΝΗΘΕΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΔΥΝΑΜΙΚΑ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ αλλιώς ....

Αυτό ισχύει για όλους μας. Είναι η δομή της ελληνικής αγοράς σε συνάρτηση με την καθυστέρηση χρόνων στα δικαστήρια που κάνει το συμφωνητικό κουρελόχαρτο τις περισσότερες φορές. Παρόλα αυτά πρέπει να υπάρχει έστω και για το τυπικό μέρος! Γνωρίζω συναδέλφους που είναι δεκαετίες στο επάγγελμα και εκτός από τα δικά τους έχουν βάλει και από την τσέπη τους (στο παρελθόν που υπήρχε για ορισμένους η πολυτέλεια να κάνουν τη βλακεία αυτή) προκειμένου να καλύψουν τον πελάτη απέναντι στο ΙΚΑ ή την ΔΟΥ και ακόμα τα περιμένουν. Αυτό κι αν είναι τραγικό! Αυτό που πρέπει να κάνει ο καθένας από εμάς είναι να φροντίσει να έχει ποιοτική δουλειά και όχι ποσοτική, τι εννοώ? πέντε πελάτες του 100άρικου και όχι δέκα του 50άρικου (τυχαία τα ποσά). Με αυτό δημιουργείς πελατεία για περισσότερους, κρατάς τις τιμές σε ικανοποιητικό επίπεδο και όχι στην ξεφτίλα και σιγά σιγά εξαφανίζεις τους "δηλώσεις από 20€, βιβλία από 50€ πάρε, πάρε, πάρε"

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΕΙΧΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΕΝΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΠΟΥ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕ Ο ΤΟΠΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΛΟΓΙΣΤΩΝ.ΤΕΘΗΚΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ,ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΗΤΑΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ ΑΠΟ ΛΟΓΙΣΤΗ ΣΕ ΛΟΓΙΣΤΗ ΜΕ ΤΟ ΟΡΟ ΟΤΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΞΟΦΛΗΘΕΙ Ο ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΛΑΒΕΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ Ο ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ.

Απο το 1996 που εχω εγγραφεί σε συλλογο λογιστων καθε χρόνο τετοια εποχη κανουμε Γενική Συνελεύση  με Θέμα τις αμοιβές για  τις Φορ.Δηλώσεις και την ενημέρωση των βιβλίων.Ολοι μα ολοι συμφωνούν για τις "κατώτερες " τιμές και την αλλη μέρα οι Δηλώσεις γίνονται με 20 ευρω.Ετσι γινεται....Και γιαυτό φταιμε εμείς και μόνο εμείς και κανένας πελατης μας.Αυτοί την δουλεια τους κάνουν.Βέβαια την πληρώνουν σε πρόστιμα και παραβάσεις αλλά δεν το βλέπουν.Πήρα εγω πελάτη απο αλλον λογιστη που τον ειχε με χαμηλή τιμή και μου ελεγε οτι καθε τρίμηνο πλήρωνε ΦΠΑ.Κάνοντας το έλεγχο εγώ είδα οτι τα τρία τελευταία χρόνια ήταν πιστωτικός στο ΦΠΑ........Καταλαβαίνεται πως πληρωνόταν ετσι με χαμηλή τιμη.Δυστυχώς υπάρχουν και αυτοί οι συνάδελφοι..

Πελάτης μου που μου χρωστούσε από 1/2012-6/2012 περίπου 800 ευρώ, είχε και την αναίδεια (τέλος Ιουνίου πέρυσι) να μου πει ότι τα έδωσε σε άλλο λογιστή (τα ενημέρωνα και του τα έδινα όπως κάνω σε όλους). Του είπα να μου πληρώσει ότι μου χρωστάει και ακόμη τα παίρνω!

Η μεγαλύτερη αναίδεια ήταν όταν με πήρε τηλέφωνο ο νέος λογιστής να του ετοιμάσω τις Συγκεντρωτικές τιμολογίων για να μην αναγκαστεί να καταχωρήσει τιμολόγια από την αρχή. Τον ενημέρωσα για την οφειλή και η απάντησή του ήταν ότι δεν είναι δική του δουλειά το τι χρωστάει σε μένα .........ο πελάτης του!!  

Έμαθα μετά από λίγο καιρό ότι του έπαιρνε το 1/3 της δικής μου αμοιβής. :blink:

Ξέρω ότι θα το βρεί μπροστά του, αλλά το θέμα είναι ότι αν δεν υπήρχαν αυτοί οι .........συνάδελφοι, δεν θα υπήρχαν ούτε αυτοί οι πελάτες.   

Δίκιο έχετε σε όλα που αναφέρετε αλλά δυστυχώς οι εποχές που ζούμε είναι λίγο παράξενες για όλους. Η ανεργία έχει φτάσει στα ύψη και οι μισθοί στα 500 ευρώ, και απο την άλλη δεν έχουμε ένα επιμελητήριο να κατοχυρώσει κατώτατες αμοιβές όπως για παράδειγμα δικηγόροι, μηχανικοί κτλ, είναι λογικό πως οι τιμές θα πεσουν. Δεν νομίζω πως κάποιος συνάδελφος που πέρνει για παράδειγμα 50 ευρώ/μήνα δεν θα ήθελε να πάρει 100 ή 150 ευρώ. Ούτε επίσης πιστεύω πως κάποιος που χρώνει 100 ευρώ είναι εξ ορισμού καλύτερος απο κάποιον που παίρνει 50. Απλά η ανεργία έχει οδηγήσει πολλούς λογιστές να κάνουν έναρξη με έδρα το σπίτι τους ή με τις αποταμιέυσεις τους να φτιάξουν ένα γραφείο και να δοκιμάσουν να ορθοποδήσουν και θέλοντας να μαζέψουν κάποια πελατεία διότι ξεκινάνε απο το 0 ρίχνουν τις τιμές. Για μένα το θέμα δεν είναι ποιός είναι καλύτερος ή ποιος θα αντέξει και ποιός θα κλείσει αλλά το ότι δεν υπάρχουν κατοχύρωμένες κατώτατες αμοιβές. Δεν εξευτελίζουν το επάγγελμα αυτοί που ρίχνουν τιμές.Αυτοί που μας εκπροσωπούν το εξευτελίζουν που αφήνουν να πέσουν οι τιμές και ενώ το βλέπουν δεν κάνουν τίποτα.Γνώμη μου είναι αυτή...

Πελάτης μου που μου χρωστούσε από 1/2012-6/2012 περίπου 800 ευρώ, είχε και την αναίδεια (τέλος Ιουνίου πέρυσι) να μου πει ότι τα έδωσε σε άλλο λογιστή (τα ενημέρωνα και του τα έδινα όπως κάνω σε όλους). Του είπα να μου πληρώσει ότι μου χρωστάει και ακόμη τα παίρνω!

Η μεγαλύτερη αναίδεια ήταν όταν με πήρε τηλέφωνο ο νέος λογιστής να του ετοιμάσω τις Συγκεντρωτικές τιμολογίων για να μην αναγκαστεί να καταχωρήσει τιμολόγια από την αρχή. Τον ενημέρωσα για την οφειλή και η απάντησή του ήταν ότι δεν είναι δική του δουλειά το τι χρωστάει σε μένα .........ο πελάτης του!!  

Ξέρω ότι θα το βρεί μπροστά του, αλλά το θέμα είναι ότι αν δεν υπήρχαν αυτοί οι .........συνάδελφοι, δεν θα υπήρχαν ούτε αυτοί οι πελάτες.   

Δεν πιστευω να κανεις κανένα αστείο και να του δώσεις τις συγκεντρωτικές...

Πεστου του συνάδελφου ,που δεν νομίζω οτι πρέπει να είναι ,αν δεν σε ρώτησε πριν τον αναλάβει

οτι απο την στιγμή που έφυγε ο πελάτης  και σου χρωστάει υπάρχει και το delete ,δεν ξέρω αν το έγραψα σωστά.

Πεστου του συνάδελφου ,που δεν νομίζω οτι πρέπει να είναι ,αν δεν σε ρώτησε πριν τον αναλάβει

οτι απο την στιγμή που έφυγε ο πελάτης  και σου χρωστάει υπάρχει και το delete ,δεν ξέρω αν το έγραψα σωστά.

ΣΩΣΤΑ ΣΩΣΤΑ ΧΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧ εμενα με πηρε ο αντα αυτου  αφου ειχα γαμ...θει και μου λεει ξερεις να δωσεις στον νεο συναδελφο τισ εγγραφες των προηγουμενων ετων (καμμια 10αρια χρονια γ κατηγορια) γιατι σταματησε η συνεργασια , και του λεω παρε τα @@ μου 

ΣΩΣΤΑ ΣΩΣΤΑ ΧΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧ εμενα με πηρε ο αντα αυτου  αφου ειχα γαμ...θει και μου λεει ξερεις να δωσεις στον νεο συναδελφο τισ εγγραφες των προηγουμενων ετων (καμμια 10αρια χρονια γ κατηγορια) γιατι σταματησε η συνεργασια , και του λεω παρε τα @@ μου 

για να καταλαβαίνουμε και οι υπόλοιποι 

όταν λες εγγραφές τι εννοείς ?

δεν ήταν τα βιβλία (και μιλάω για βιβλία) τυπωμένα ?

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ: ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΕ ΟΕ & ΑΤΟΜΙΚΗ.ΟΦΕΙΛΕΣ 2 ΧΡΟΝΩΝ(ΜΕΓΑΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ).ΜΟΝΙΜΕΣ  ΟΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΩ ΤΑ ΟΦΕΙΛΟΜΕΝΑ. ΚΑΝΩ ΕΞΩΔΙΚΟ (ΚΟΣΤΟΣ 30e ΓΙΑ ΔΙΚ.ΕΠΙΜΕΛΗΤΗ+ΟΤΙ ΠΑΡΕΙ Ο ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ 50-100e)

ΑΜΕΣΩΣ ΠΛΗΡΩΘΗΚΑΝ ΟΛΑ ΜΕ ΕΠΙΤΑΓΕΣ ΒΕΒΑΙΑ ΠΕΛΑΤΩΝ.Η ΣΧΕΣΗ ΜΟΥ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ.

ΤΟΛΜΗΣΤΕ & ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΕΤΕ ΑΛΛΙΩΣ ΔΙΑΚΟΨΤΕ ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΥΣ  ΞΕΚΡΕΜΑΣΤΟΥΣ.(ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΠΑΡΑΔΙΔΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟΝ  ΕΠΟΜΕΝΟ ΑΝ ΔΕΝ  ΕΙΣΠΡΑΞΕΤΕ).ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟΥΣ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΚΑΙ ΣΠΑΤΑΛΟΥΝ,ΓΙΑ

ΤΟΝ ΛΟΓΙΣΤΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΟΤΕ!!! ΜΗ ΦΟΒΟΣΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΔΥΣΚΟΛΗ ΕΠΟΧΗ ΝΑ ΣΥΓΚΡΟΥΣΤΕΙΤΕ(ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΕ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΧΑΣΟΥΡΑ ΧΡΟΝΟΥ & ΧΡΗΜΑΤΟΣ)ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΤΕ ΤΖΑΜΠΑ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ Ο ΕΚΛΕΚΤΟΣ ΠΕΛΑΤΗΣ(ΠΟΥ ΠΟΛΛΟΙ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΜΗ ΤΟΝ ΧΑΣΟΥΝ-ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΕΝΟΣ) ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΤΩΧΕΥΣΗ ΚΛΠ...

ο καθένας μας χρησιμοποιεί διάφορες ¨πρακτικές". Εχει λίγο καιρό που δουλεύω ως ελεύθερος επαγγελματίας και πραγματικά ώρες- ώρες είμαι έτοιμη να τα παρατήσω. Σαν νέα έχω δεχτεί απίστευτες προτάσεις. Όπως του στυλ ο λογιστής μου, σε χειρόγραφα βιβλία, μόνο φπα  μου  βγάζει με 25 € το τρίμηνο απάντηση να καθίσεις εκεί που είσαι.

Δικηγόρος ψάχνει λογιστή μικρού  βεληνεκούς για να αναλάβουν 5 επιχειρήσεις γ΄κατηγορίας . Το ότι βρέθηκε λογιστής  δεν με ξαφνιάζει , άλλα οι επιχειρηματίες με ποια λογική?

Τον προηγούμενο μήνα έφυγε πελάτης από το γραφείο γιατί  ο άλλος λογιστής του έταξε πως έχει άκρες και θα τον ενημερώνει πότε θα έρχεται το ικα και  το σδοε.

Και αυτό που με νευριάζει περισσότερο είναι όταν σε πλησιάζουν για συνεργασία με την πρόταση " με τον άλλο λογιστή πληρώνουμε πολλά, εσύ θα μας γλιτώνεις τίποτα?"

ΛΟΓΙΣΤΡΙΑ ΕΙΜΑΙ, ΣΠΟΥΔΑΣΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΜΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΓΙΑ ΝΑ  ΚΑΝΩ ΣΩΣΤΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ, ΔΕΝ  ΓΙΝΟΜΑΙ ΣΥΝΕΤΑΙΡΟΣ ΚΑΝΕΝΟΣ ΠΕΛΑΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΛΕΒΟΥΜΕ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ. ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΛΕΩ ΟΤΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟ ΦΠΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΑΣ.

Προσωπικά πάντα παίρνω τηλέφωνο τον προηγούμενο λογιστή , δεν δουλεύω με εξευτελιστικές τιμές ( τους θυμίζω πόσο στοιχίζει μια συνδρομή στο γυμναστήριο  ) και δεν θα τους " γλιτώσω" λεφτά όπως νομίζουν.Το αποτέλεσμα δεν έχω πολλούς πελάτες γιατί όπως μου λένε " εσύ πας με το νόμο και θα πληρώνουμε πολλά στην εφορία ". 

για να καταλαβαίνουμε και οι υπόλοιποι 

όταν λες εγγραφές τι εννοείς ?

δεν ήταν τα βιβλία (και μιλάω για βιβλία) τυπωμένα ?

Οχι ηταν στον αερα με επε καμμια 10 αρια χρονια , τα φτιαξα ολα ετοιμα να φυγουν και μου σκασε το παραμυθι και ειχε και το θρασος να μου τα ζητησει 

Οχι ηταν στον αερα με επε καμμια 10 αρια χρονια , τα φτιαξα ολα ετοιμα να φυγουν και μου σκασε το παραμυθι και ειχε και το θρασος να μου τα ζητησει 

αυτό το έκανα κι εγώ, όλα σωστά σε φπα, δηλώσεις απδ κλπ κλπ αλλά από την ημερομηνία που δεν πλήρωνε δεν εκτύπωνα βιβλία, όταν ήλθε να τα μαζέψει του έσκασα το παραμύθι και φυσικά πλήρωσε για να τα πάρει.

το δικό μου πρόβλημα είναι οι άνθρωποι που δεν έχουν, έναν πελάτη που σε πλήρωνε χρόνια στην ώρα του πως να τον πετάξεις τώρα;; κι έχει γεμίσει το γραφείο μου βρε παιδιά τέτοιους πελάτες  :(

Δεν πιστευω να κανεις κανένα αστείο και να του δώσεις τις συγκεντρωτικές...

Φυσικά και δεν του έδωσα τίποτα. Θεωρώ ότι στη ζωή θα πρέπει να είσαι καλός όχι όμως και μαλ....ς!!

Το ότι όλη αυτή η κατάσταση "δεν με έχει πάρει από κάτω" είναι γιατί από τον Νοέμβριο έψαχνα μια άλλη λύση και ετοιμάζω ένα site με θεραπευτικά βότανα (όλη την δουλειά στην ιστοσελίδα την κάνω ολομόναχη γιατί δεν έχω χρήματα για τεχνικό). Είναι μόνο στα Αγγλικά για να απευθυνθώ αποκλειστικά σε Αγγλόφωνους παγκοσμίως. Εύχομαι και ελπίζω σε 3-4 μήνες -επειδή θα καθυστερήσω με τις Δηλώσεις- να τους δώσω όλους μια μούντζα και να παρατήσω αυτή την -τόσο ψυχοφθόρα πλέον- δουλειά.

Και καταλαβαίνω ότι κάποιοι πελάτες που τους έχω 15+ χρόνια, πλέον δεν μπορούν να με πληρώσουν όπως πρώτα, αλλά και εγώ -όπως και όλοι σας- πως θα πληρώσουμε τις δικές μας υποχρεώσεις? Τι να κάνουμε δηλαδή, να στραβωνόμαστε όλη μέρα στο PC χωρίς αντίκρυσμα? 

Το ότι όλη αυτή η κατάσταση "δεν με έχει πάρει από κάτω" είναι γιατί από τον Νοέμβριο έψαχνα μια άλλη λύση και ετοιμάζω ένα site με θεραπευτικά βότανα (όλη την δουλειά στην ιστοσελίδα την κάνω ολομόναχη γιατί δεν έχω χρήματα για τεχνικό). Είναι μόνο στα Αγγλικά για να απευθυνθώ αποκλειστικά σε Αγγλόφωνους παγκοσμίως. Εύχομαι και ελπίζω σε 3-4 μήνες -επειδή θα καθυστερήσω με τις Δηλώσεις- να τους δώσω όλους μια μούντζα και να παρατήσω αυτή την -τόσο ψυχοφθόρα πλέον- δουλειά.

Και αναρωτιόμουν αν είμαι ο μόνος που έχει αρχίσει να σκέφτεται "άλλες λύσεις". Δυστυχώς εγώ βλέπω μια τρομακτική μείωση στα έσοδα τον τελευταίο χρόνο ενώ παράλληλα ο όγκος εργασίας έχει γίνει δυσβάσταχτος. Και το πρόβλημα, όπως ανέφερε ο συνάδελφος παραπάνω, δεν είναι οι μπαταχτσήδες, αλλά καλοί πελάτες που πάντα ήταν εντάξει και τώρα βλέπεις ότι όντως αντιμετωπίζουν πρόβλημα και δε μπορούν να σε πληρώσουν εγκαίρως. Σε αυτούς τι να κάνεις; Να πεις "δε κάνω τίποτα μέχρι να με εξοφλήσεις" όταν ξέρεις ότι χρωστάνε στο δημόσιο, σε τράπεζες, σε προμηθευτές, μέχρι και τηλέφωνο κομμένο έχουν μερικοί.

Αυτή είναι η ''ανάπτυξη'' που μας έταξαν.

Λογιστές που δεν μπορούν άλλο να αντέξουν αυτή την κατάσταση,που πρέπει να δουλεύουν μέρα-νύχτα χωρίς να αμοίβονται ή που να ψάχνουν εναλλακτικές για να επιβιώσουν.

Πελάτες που δεν μπορούν να ανταποκριθούν στις υποχρεώσεις τους προς το λογιστή και προς το κράτος επειδή πραγματικά δεν έχουν.

Και τέλος: Μπανταχτσήδες που εκμεταλλεύονται όλη αυτή την κατάσταση προς όφελος τους.

Και που είσαι ακόμα............

Θα πρέπει να βρούμε ένα τρόπο όμως να μας προπληρώνουν ή να πληρώνουν ανά κάποιο μικρό διάστημα. Πώς οι Πολιτικοί Μηχανικοί δεν προχωράνε την άδεια ή όποια εργασία τους χωρίς την κατάθεση των χρημάτων; Εμείς γιατί όχι κάτι τέτοιο; Γιατί ο Σύλλογος μας δεν κάνει κάτι τέτοιο;

Έχεις και το άλλο ότι ο κάθε λογιστής ζητάει ότι αποδοχές θέλει. Άκουσα τις προάλλες 15 ευρώ η δήλωση Φ.Ε. .