Προς το περιεχόμενο
  • 0

Απογραφή εργοδότη στο ΙΚΑ και συμπλήρωση απασχολουμένων


adel

Ερώτηση

Θέλω να υποβάλλω έντυπο και λοιπά δικαιολογητικά για απογραφή εργοδότη στο ΙΚΑ και χορήγηση ΑΜΕ. Στο έντυπο στη τελευταία σελίδα ζητάει να αναφέρουμε και τους απασχολούμενους.

Εφόσον πλέον οι προσλήψεις υποβάλλονται ηλεκτρονικά πως θα συμπληρώσω αυτά τα στοιχεία ?

Μπορώ να προχωρήσω στην απογραφή χωρίς την συμπλήρωση της τελευταίας σελίδας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Με τι να γελάσω ρε...?????

 

Mε το 2014_03_14_08_16_21.jpg....?????

 

Μ' αυτά γελάς εσύ...???? 1η ερώτηση....

Ναι ρε συ. Πολύ καλή φωτογραφία! Που τα βρίσκεις ρε θηρίο ; Δεν την είχα ξαναδεί!  Μπα σε καλό σου βραδιάτικα...bandeau-lol.gif

2η ερώτηση, τι παίρνεις και γελάς με αυτά...?????

 

Και μια τελευταία, μπορείς να μου στείλεις λίγα από αυτά που παίρνεις για να γελάσω και εγώ λίγο.....????????? ( αυτή είναι μια τρίτη ; ή συνέχεια ή πλεονασμός της δεύτερης ; ) <_<

 

Εδώ δες τι πίνω. Αμα θες να σου πέψω, πες μου...

 

Υγ: γελάω με τα χάλια μας................... Καλοκαίρι σου λέει ο άλλος, και χθες έβρεχε... ούτε παραλία να δούμε τπτ δεν μπορούμε να πάμε.....................

 

Έλα επαέ. Έχουμε συνέχεια λιακάδα με 28 βαθμούς και ανεβαίνει... Τι κάνεις εκεί κάτω ρε συ ;

 

girl-poking-out-tongue-smiley-emoticon.g

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τέτοια έχουμε ρε συ....

 

Για τι μας πέρασες.......

 

Και από τις καλύτερες ποιότητες στην Ευρώπη...........

 

 

Το θέμα ξέρεις ποιο είναι...??????

 

 

 

Δε μας επιάνουνε μπλιο.....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Άστα να πάνε...

 

Από όπου και να το πιάσεις, βρωμάει....

 

Ο πίνακας είναι δήλωση, με συνυπευνότητα και του λογιστή.....

 

Κατά το πρακτικό μέρος, συμφωνούμε απόλυτα.....

 

μας................

 

Καλημερα συναδελφοι...

 

Τι μπορω να κανω εγω τωρα? Στελνω προσληψη, πινακα και προσληψη και περιμενω μηπως σε τυχον ελεγχο βγουν τα προστιμα?? :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νέα επιχείρηση για την οποία θα κάνω έναρξη Έδρας και Υποκαταστήματος στο ΙΚΑ. Αναρωτιέμαι ότι μέσα στο τριήμερο που έχω, σε περίπτωση ελέγχου τι γίνεται? Πρέπει να στείλω πίνακα πρόσληψης(αφού αυτός δημιουργείται ΜΕΤΑ την πρόσληψη)? Κι αν έρθουν για έλεγχο τι θα τους πω? έχω το τριήμερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο έντυπο της απογραφής στη τελευταία σελίδα θα έχεις συμπληρώσει ποιους θα προσλάβεις οπότε είσαι καλυμένος θεωρώ..

Επίσης αν την απογραφή τη κάνεις πρωί και στα καπάκια κάνεις την αίτηση για κωδικούς μέχρι το απόγευμα θα σου έχουν έρθει οι κωδικοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νέα επιχείρηση για την οποία θα κάνω έναρξη Έδρας και Υποκαταστήματος στο ΙΚΑ. Αναρωτιέμαι ότι μέσα στο τριήμερο που έχω, σε περίπτωση ελέγχου τι γίνεται? Πρέπει να στείλω πίνακα πρόσληψης(αφού αυτός δημιουργείται ΜΕΤΑ την πρόσληψη)? Κι αν έρθουν για έλεγχο τι θα τους πω? έχω το τριήμερο?

τι πρόστιμο να έχεις?   αυτό δε λένε οι οδηγίες?

 

το αποδεικτικό της απογραφής αναφέρει μια ημερομηνία..

 

από την επομένη της ημερομηνίας αυτής έχεις 3 μέρες για να στείλεις την πρόσληψη..

 

δε πα να έρθει και ο θεός..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο έντυπο της απογραφής στη τελευταία σελίδα θα έχεις συμπληρώσει ποιους θα προσλάβεις οπότε είσαι καλυμένος θεωρώ..

Επίσης αν την απογραφή τη κάνεις πρωί και στα καπάκια κάνεις την αίτηση για κωδικούς μέχρι το απόγευμα θα σου έχουν έρθει οι κωδικοι.

 

Σας ευχαριστώ για την απάντηση! Ναι έτσι είναι το ξέρω, το θέμα είναι ότι πρόκειται για καμμιά 100αριά άτομα... οπότε θέλω να γλιτώσω το ξημεροβράδιασμα!

 

τι πρόστιμο να έχεις?   αυτό δε λένε οι οδηγίες?

 

το αποδεικτικό της απογραφής αναφέρει μια ημερομηνία..

 

από την επομένη της ημερομηνίας αυτής έχεις 3 μέρες για να στείλεις την πρόσληψη..

 

δε πα να έρθει και ο θεός..

 

Ευχαριστώ... Είμαι κι εγώ αυτής της άποψης αλλά πως στο καλό θα είμαι τελείως καλυμμένος ... τι θα τους πω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα ο ίδος ο νόμος σου αφήνει περιθώριο 3 ημέρες...γιατί να έχεις πρόβλημα..?

 

Μάλλον έχετε δίκιο και οι δύο... Μα με πιάνει πανικός και μόνο στο άκουσμα του δεκαχίλιαρου! Ευχαριστώ πολύ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αφού η αναγγελία πρόσληψης γίνεται ηλεκτρονικά πως θα το κάνω αυτό εάν δεν έχω πχ ΑΜΕ και κωδικούς προσβασης του εργοδότη στο ΙΚΑ ?

....................

 

Β. Στοιχεία Απασχολούμενων

  • Φωτοαντίγραφα των συμβάσεων εργασίας, κατά το Π.Δ. αριθ. 156/94, των απασχολουμένων και του θεωρημένου από το Σ.ΕΠ.Ε. πίνακα προσωπικού (άρθρο 16 του Ν. 2874/00).
  • Φωτοαντίγραφα των συμβάσεων εργασίας μειωμένης ή εκ περιτροπής απασχόλησης, για όσους εργαζόμενους απασχολούνται με καθεστώς μειωμένης ή εκ περιτροπής απασχόλησης, (Ν. 2639/98).
  • Φωτοαντίγραφα των καρτών πρόσληψης του προσωπικού.

  Τ' ανωτέρω δικαιολογητικά, που αφορούν τα στοιχεία των απασχολουμένων, εάν δεν είναι διαθέσιμα κατά την απογραφή, προσκομίζονται αργότερα, ενώ η απογραφή γίνεται κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα μια διευκρίνηση εάν μπορεί κάποιος. Στο φεβρουάριο 3/2 έγινε μεταφορά εργαζόμενου σε άλλη εγκατάσταση της επιχείρησης. οι 2 μέρες δεν ήταν εργάσιμες για τον εργαζόμενο. Στην ΑΠΔ θα φανεί όλος ο Φεβρουάριος στη 2η εγκατάσταση ή τις 2 αυτές μέρες θα τις εμφανίσω στην ΑΠΔ? Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα μια διευκρίνηση εάν μπορεί κάποιος. Στο φεβρουάριο 3/2 έγινε μεταφορά εργαζόμενου σε άλλη εγκατάσταση της επιχείρησης. οι 2 μέρες δεν ήταν εργάσιμες για τον εργαζόμενο. Στην ΑΠΔ θα φανεί όλος ο Φεβρουάριος στη 2η εγκατάσταση ή τις 2 αυτές μέρες θα τις εμφανίσω στην ΑΠΔ? Ευχαριστώ!

????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...