Προς το περιεχόμενο
  • 0

Απογραφή εργοδότη στο ΙΚΑ και συμπλήρωση απασχολουμένων


adel

Ερώτηση

Θέλω να υποβάλλω έντυπο και λοιπά δικαιολογητικά για απογραφή εργοδότη στο ΙΚΑ και χορήγηση ΑΜΕ. Στο έντυπο στη τελευταία σελίδα ζητάει να αναφέρουμε και τους απασχολούμενους.

Εφόσον πλέον οι προσλήψεις υποβάλλονται ηλεκτρονικά πως θα συμπληρώσω αυτά τα στοιχεία ?

Μπορώ να προχωρήσω στην απογραφή χωρίς την συμπλήρωση της τελευταίας σελίδας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλο  απογευμα,

 

Κανε την αιτηση στο ικα χωρις να κανεις τις προσληψεις, δεν μπορει να σου αρνηθη.

 

Βεβαια βασει διαταξεων εχεις και τρεις μερες προθεσμια για σεπε και οαεδ απο την προσληψη.

 

Φιλικα

 

Γιαν + 5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θέλω να υποβάλλω έντυπο και λοιπά δικαιολογητικά για απογραφή εργοδότη στο ΙΚΑ και χορήγηση ΑΜΕ. Στο έντυπο στη τελευταία σελίδα ζητάει να αναφέρουμε και τους απασχολούμενους.

Εφόσον πλέον οι προσλήψεις υποβάλλονται ηλεκτρονικά πως θα συμπληρώσω αυτά τα στοιχεία ?

 

ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΤΩΝ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΓΡΑΦΗ ΤΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΤΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΣΤΗΝ ΑΠΟΓΡΑΦΗ????

 

Μπορώ να προχωρήσω στην απογραφή χωρίς την συμπλήρωση της τελευταίας σελίδας ?

ΟΧΙ

ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αφού η αναγγελία πρόσληψης γίνεται ηλεκτρονικά πως θα το κάνω αυτό εάν δεν έχω πχ ΑΜΕ και κωδικούς προσβασης του εργοδότη στο ΙΚΑ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λοιπόν άκου, η διαδικασία είναι απλή. Κάνεις την απογραφή στο ΙΚΑ, γυρνάς στο γραφείο σου και κάνεις εγγραφή για να πάρεις κωδικούς, πλέον στους στέλνουν πολύ γρήγορα τουλάχιστον σε σχέση με παλιότερα, σε τέσσερις απογραφές που έχω κάνει μέχρι τώρα μου ήρθαν την ίδια μέρα. Όταν με το καλό σου έρθουν οι κωδικοί στέλεις την πρόσληψη και την κατάσταση προσωπικού. Έχεις τρεις μέρες περιθώριο από την στιγμή που κάνεις την απογραφή. Απογραφή θα κάνεις εννοείται την μέρα που θα ξεκινήσει να απασχολείται ο εργαζόμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άρα στην απογραφή θα πρέπει να έχω συμπληρώσει τα στοιχεία του εργαζόμενου και θα κάνω αργότερα την υποβολή του εντύπου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παντως εμενα μου ζητησαν να αναγραψω τα ονοματα που θα προσλαβω εστω και ανεπισημα!!! (καραγκιοζιλικια του συστηματος ετσι οπως το εστησαν) και μετα κανουν την απογραφη ωστε να στειλεις ηλεκτρονικα τις προσληψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άρα στην απογραφή θα πρέπει να έχω συμπληρώσει τα στοιχεία του εργαζόμενου και θα κάνω αργότερα την υποβολή του εντύπου ?

 

Καλημερα,

 

Δεν μπορει να σου αρνηθη την απογραφη το ικα λογω μη καταγραφης εργαζομενων.

 

Γιαν + 5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το εντυπο απογραφης πρεπει να εχει τα στοιχεια των απασχολουμενων και την ημερομηνια εναρξης της απασχολησης.

Το εντυπο ειναι και ΥΔ του εργοδοτη,  Τα υπολοιπα δικαιολογητικα καρτες κλπ μπορουν να κατατεθουν αργοτερα.

Χωρις τα στοιχεια εργαζομενων μπορουν να αρνηθουν την απογραφη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το εντυπο απογραφης πρεπει να εχει τα στοιχεια των απασχολουμενων και την ημερομηνια εναρξης της απασχολησης.

Το εντυπο ειναι και ΥΔ του εργοδοτη,  Τα υπολοιπα δικαιολογητικα καρτες κλπ μπορουν να κατατεθουν αργοτερα.

Χωρις τα στοιχεια εργαζομενων μπορουν να αρνηθουν την απογραφη

 

Το ΙΚΑ δεν έχει πρόσβαση στα αποσταλέντα αρχεία του ΟΑΕΔ και του ΣΕΠΕ; Τι προβλέπεται για το μέλλον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λοιπόν άκου, η διαδικασία είναι απλή.

1.Κάνεις την απογραφή στο ΙΚΑ,

2.γυρνάς στο γραφείο σου και κάνεις εγγραφή για να πάρεις κωδικούς,

3. Όταν με το καλό σου έρθουν οι κωδικοί στέλνεις την πρόσληψη και την κατάσταση προσωπικού. Έχεις τρεις μέρες περιθώριο από την στιγμή που κάνεις την απογραφή. Απογραφή θα κάνεις εννοείται την μέρα που θα ξεκινήσει να απασχολείται ο εργαζόμενος.

 

Υπουργική Απόφαση 5072/6/25-02-2013 για ηλεκτρονική υποβολή πινάκων προσωπικού, προγραμμάτων εργασίας και εντύπων ΟΑΕΔ

Άρθρο 4

Προθεσμία και ημερομηνία ηλεκτρονικής υποβολής

α) Κατά την ηλεκτρονική υποβολή των εντύπων του άρθ. 2 της παρούσας, ισχύουν οι καθοριζόμενες από τις κείμενες διατάξεις προθεσμίες, με εξαίρεση το υποστοιχείο α΄ του άρθ. 2 για τις περιπτώσεις της παραγράφου α) του άρθρου 8 του παρόντος.

β) Το έντυπο Ε3 (αναγγελία πρόσληψης) και το Ε4 (πίνακας προσωπικού) που υποβάλλεται συμπληρωματικά ως προς τις νέες προσλήψεις, υποβάλλονται ηλεκτρονικά το αργότερο την ίδια ημέρα της πρόσληψης και πάντως πριν από την ανάληψη υπηρεσίας από τον εργαζόμενο. Οι νέοι εργοδότες, οι οποίοι προβαίνουν σε πρόσληψη για πρώτη φορά, μπορούν να υποβάλλουν ηλεκτρονικά το έντυπο Ε3 και Ε4, εντός τριών (3) εργασίμων ημερών από την πρόσληψη, αφού προηγουμένως έχουν απογραφεί στην αρμόδια Υπηρεσία του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπουργική Απόφαση 5072/6/25-02-2013 για ηλεκτρονική υποβολή πινάκων προσωπικού, προγραμμάτων εργασίας και εντύπων ΟΑΕΔ

Άρθρο 4

Προθεσμία και ημερομηνία ηλεκτρονικής υποβολής

α) Κατά την ηλεκτρονική υποβολή των εντύπων του άρθ. 2 της παρούσας, ισχύουν οι καθοριζόμενες από τις κείμενες διατάξεις προθεσμίες, με εξαίρεση το υποστοιχείο α΄ του άρθ. 2 για τις περιπτώσεις της παραγράφου α) του άρθρου 8 του παρόντος.

β) Το έντυπο Ε3 (αναγγελία πρόσληψης) και το Ε4 (πίνακας προσωπικού) που υποβάλλεται συμπληρωματικά ως προς τις νέες προσλήψεις, υποβάλλονται ηλεκτρονικά το αργότερο την ίδια ημέρα της πρόσληψης και πάντως πριν από την ανάληψη υπηρεσίας από τον εργαζόμενο. Οι νέοι εργοδότες, οι οποίοι προβαίνουν σε πρόσληψη για πρώτη φορά, μπορούν να υποβάλλουν ηλεκτρονικά το έντυπο Ε3 και Ε4, εντός τριών (3) εργασίμων ημερών από την πρόσληψη, αφού προηγουμένως έχουν απογραφεί στην αρμόδια Υπηρεσία του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

 

 

Τι διαφορετικό είπα? Σήμερα κάνω πρόσληψη, οπότε σήμερα θα πάω στο ικα να απογραφω  και αύριο η μεθαύριο στέλνω πρόσληψη και κατάσταση με χθεσινή η προχθεσινή ημερομηνία. Τι δεν κατάλαβες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι διαφορετικό είπα? Σήμερα κάνω πρόσληψη, οπότε σήμερα θα πάω στο ικα να απογραφω  και αύριο η μεθαύριο στέλνω πρόσληψη και κατάσταση με χθεσινή η προχθεσινή ημερομηνία. Τι δεν κατάλαβες?

Να ρωτησω κατι? αν  κανεις π.χ  απογραφη στο ΙΚΑ σημερα  τι ημερομηνια προσληψης λες εσυ οτι  οτι  θα γραψης για τους δηλωθεντες εργαζομενους?

ας το θεσω  αλλιως .αν κανης προσληψη στο ΙΚΑ  σημερα και στηλης π.χ αυριο τον ηλεκτρονικο πινακα και γραψης οτι ανελαβε εργασια χθες την ταδε ...ωρα  ,(επειδη δεν μου εχει τυχει) βλεπουν οτι ειναι νεα επιχειρηση και θα σου παρει κανονικα ,ή.. μηπως  σου πει οτι εισαι εκπροθεσμος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ρωτησω κατι? αν  κανεις π.χ  απογραφη στο ΙΚΑ σημερα  τι ημερομηνια προσληψης λες εσυ οτι  οτι  θα γραψης για τους δηλωθεντες εργαζομενους?

ας το θεσω  αλλιως .αν κανης προσληψη στο ΙΚΑ  σημερα και στηλης π.χ αυριο τον ηλεκτρονικο πινακα και γραψης οτι ανελαβε εργασια χθες την ταδε ...ωρα  ,(επειδη δεν μου εχει τυχει) βλεπουν οτι ειναι νεα επιχειρηση και θα σου παρει κανονικα ,ή.. μηπως  σου πει οτι εισαι εκπροθεσμος?

Ημερομηνία πρόσληψης έβαλα την ημερομηνία απογραφής. Στην πρώτη απογραφή που έκανα (φοβούμενος και εγώ ότι θα μου την βγάλει εκπρόθεσμη την πρόσληψη) είχα βάλει μια μέρα μετά και δεν μου την δέχτηκαν στο ΙΚΑ. Την επόμενη της απογραφής και της ημερομηνίας πρόσληψης που έστειλα ηλεκτρονικά τα έντυπα, μου τα πήρε εμπρόθεσμα και χωρις πρόβλημα, άρα με κάποιο τρόπο που δεν γνωρίζω το καταλαβαίνει οτι είναι νέος εργοδότης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ΙΚΑ δεν έχει πρόσβαση στα αποσταλέντα αρχεία του ΟΑΕΔ και του ΣΕΠΕ; Τι προβλέπεται για το μέλλον;

Καλημερα, μεχρι τωρα δεν εχει προσβαση. Στο μελλον προβλεπεται να εχει,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα, μεχρι τωρα δεν εχει προσβαση. Στο μελλον προβλεπεται να εχει,

 

Νομίζω ότι το επόμενο βήμα θα πρέπει να είναι η ηλεκτρονική απογραφή εργοδότη,  η κατάργηση του ΕΒΚΝΠ και γενικά κάθε συναλλαγή των εργοδοτών να γίνεται ηλεκτρονικά με το ΙΚΑ, το ΣΕΠΕ και τον ΟΑΕΔ. Δεν είναι δύσκολο. Επίσης, κατάργηση ΑΜΑ, ΑΜΚΑ και αριθμού ταυτότητας και χρήση του ΑΦΜ παντού.

Αρκεί βέβαια οι ελεγκτές να έχουν τα τεχνολογικά μέσα για να συνδέονται στο σύστημα κατά τη διάρκεια του ελέγχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομίζω ότι το επόμενο βήμα θα πρέπει να είναι η ηλεκτρονική απογραφή εργοδότη,  η κατάργηση του ΕΒΚΝΠ και γενικά κάθε συναλλαγή των εργοδοτών να γίνεται ηλεκτρονικά με το ΙΚΑ, το ΣΕΠΕ και τον ΟΑΕΔ. Δεν είναι δύσκολο. Επίσης, κατάργηση ΑΜΑ, ΑΜΚΑ και αριθμού ταυτότητας και χρήση του ΑΦΜ παντού.

Αρκεί βέβαια οι ελεγκτές να έχουν τα τεχνολογικά μέσα για να συνδέονται στο σύστημα κατά τη διάρκεια του ελέγχου.

Εχουν ηδη προταθει και αυτα και αρκετα αλλα.

Δυστυχως ομως υπαρχει μια δυσκολια κατανοησης των ηλεκτρονικων διαδικασιων απο τους λαμβανοντες τις αποφασεις, απ οσο ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην Χαλκίδα (όπου το ΙΚΑ έχει πλέον ελάχιστο προσωπικό) στον έλεγχο στα έσοδα βασιλεύει η Δημητρούλα, η οποία έχει λύσεις σε όλα .

Σε απογραφές εργοδοτών ζητά ¨όλα ¨ τα δικαιολογητικά και όταν της λες ότι αυτό δεν είναι δυνατόν γιατί οι προσλήψεις και η κατάσταση στο ΣΕΠΕ είναι πλέον ηλεκτρονική υπόθεση,  έχει την λύση έτοιμη .

Θα πας , λέει , στον ΟΑΕΔ με ένα έντυπο πρόσληψης από τα παλιά και θα σου βάλει μια υπογραφή ο υπάλληλος και θα μου το φέρεις εδώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην Χαλκίδα (όπου το ΙΚΑ έχει πλέον ελάχιστο προσωπικό) στον έλεγχο στα έσοδα βασιλεύει η Δημητρούλα, η οποία έχει λύσεις σε όλα .

Σε απογραφές εργοδοτών ζητά ¨όλα ¨ τα δικαιολογητικά και όταν της λες ότι αυτό δεν είναι δυνατόν γιατί οι προσλήψεις και η κατάσταση στο ΣΕΠΕ είναι πλέον ηλεκτρονική υπόθεση,  έχει την λύση έτοιμη .

Θα πας , λέει , στον ΟΑΕΔ με ένα έντυπο πρόσληψης από τα παλιά και θα σου βάλει μια υπογραφή ο υπάλληλος και θα μου το φέρεις εδώ. 

 

Βρε τη Δημητρούλα, γιατί δεν τις δείχνεις αυτό :

 

ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ

Υπόχρεοι απογραφής:

  Κάθε εργοδότης που απασχολεί πρόσωπο ή πρόσωπα που υπάγονται στην ασφάλιση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ ή στην ασφάλιση των φορέων ή των κλάδων και λογαριασμών των οργανισμών κοινωνικής πολιτικής (ΟΑΕΔ, ΟΕΚ κ.λ.π.) των οποίων τις εισφορές εισπράττει ή συνεισπράττει το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, υποχρεούται να απογράφεται στο Μητρώο Εργοδοτών του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

Πότε υφίσταται η υποχρέωση απογραφής:

  Με την έναρξη της απασχόλησης προσωπικού που υπάγεται στην ασφάλιση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ σύμφωνα με τα παραπάνω.

Τόπος απογραφής - αρμόδιο υποκατάστημα ΙΚΑ-ΕΤΑΜ:

  Ο εργοδότης υποβάλλει την αίτηση απογραφής στο Υποκατάστημα ή Παράρτημα ΙΚΑ-ΕΤΑΜ στην ασφαλιστική περιοχή του οποίου βρίσκεται η έδρα της επιχείρησης του.

  Αν ο εργοδότης διατηρεί περισσότερες εγκαταστάσεις σε διάφορες ασφαλιστικές περιοχές, υποχρεούται από 1/1/2002 να τις απογράφει στο Υποκατάστημα ή Παράρτημα ΙΚΑ-ΕΤΑΜ στην ασφαλιστική περιοχή του οποίου βρίσκεται η έδρα της επιχείρησης. Καθιερώνεται, δηλαδή, η ενιαία απογραφή έδρας και παραρτημάτων της επιχείρησης με απόδοση ενός μοναδικού Αριθμού Μητρώου (ΑΜΕ) τόσο για την έδρα, όσο και για τα παραρτήματά του.

Διαδικασία απογραφής:

  Η διαδικασία απογραφής υποστηρίζεται από ειδικό έντυπο με τίτλο "Αίτηση - Δήλωση Απογραφής Εργοδότη", το οποίο χορηγείται από οποιοδήποτε Υποκατάστημα ή Παράρτημα του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, ενώ είναι διαθέσιμη και στο δικτυακό τόπο του Ιδρύματος "Αίτηση - Δήλωση Απογραφής Εργοδότη".

  Η "Αίτηση - Δήλωση Απογραφής Εργοδότη", η οποία περιέχει στοιχεία του εργοδότη (γενικά στοιχεία, στοιχεία δραστηριότητας, έδρας, παραρτημάτων και υπευθύνων) και στοιχεία απασχολουμένων, υποβάλλεται πλήρως συμπληρωμένη "εις διπλούν", από τον κατά το νόμο υπεύθυνο της επιχείρησης ή από νόμιμα εξουσιοδοτημένο εκπρόσωπο του, στο Τμήμα Εσόδων του Υποκαταστήματος ή Παραρτήματος ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, στην ασφαλιστική περιοχή του οποίου βρίσκεται η έδρα της επιχείρησής του, συνοδευόμενη από τα παρακάτω δικαιολογητικά:

Α. Στοιχεία Εργοδοτών

  1. Για Φυσικό πρόσωπο: φωτοαντίγραφα της βεβαίωσης έναρξης εργασιών της οικείας Δ.Ο.Υ. (ή οποιουδήποτε άλλου επίσημου στοιχείου από το οποίο να προκύπτει ο Α.Φ.Μ. του) και της αστυνομικής ταυτότητας ή του διαβατηρίου του εργοδότη.
  2. Για μη Φυσικό πρόσωπο: φωτοαντίγραφα της βεβαίωσης έναρξης εργασιών της οικείας Δ.Ο.Υ. (ή οποιουδήποτε άλλου επίσημου στοιχείου, από το οποίο να προκύπτει ο Α.Φ.Μ. του) και των αστυνομικών ταυτοτήτων ή των διαβατηρίων των προσώπων που διοικούν/εκπροσωπούν την επιχείρηση.

      Επιπλέον, ανάλογα με τη νομική μορφή της επιχείρησης απαιτούνται:

    - Για Ο.Ε. και Ε.Ε.: φωτοαντίγραφα του εταιρικού, που κατατέθηκε στο οικείο Πρωτοδικείο.

    - Για Ε.Π.Ε.: φωτοαντίγραφα καταστατικού και Φ.Ε.Κ. (περίληψη δημοσίευσης καταστατικού).

    - Για Α.Ε.: φωτοαντίγραφα καταστατικού και Φ.Ε.Κ. (περίληψη δημοσίευσης καταστατικού) ή της ανακοίνωσης καταχώρησης, στο οικείο Μητρώο Ανωνύμων Εταιρειών (Μ.Α.Ε.) της Υπηρεσίας του Υπουργείου Εμπορίου της αρμόδιας Νομαρχίας, της διοικητικής απόφασης για τη σύσταση της εταιρείας και την έγκριση του καταστατικού της.

      Σε περίπτωση που έχουν επέλθει αλλαγές στη σύνθεση του Διοικητικού Συμβουλίου, πρέπει να κατατίθεται και φωτοαντίγραφο της ανακοίνωσης καταχώρησης στο Μ.Α.Ε. του πρακτικού της Γενικής Συνέλευσης ή του Διοικητικού Συμβουλίου, το οποίο αφορά την εκλογή νέου Διοικητικού Συμβουλίου ή την αντικατάσταση μέλους του, αντιστοίχως ή το σχετικό ΦΕΚ αν έχει γίνει η δημοσίευση.

    - Για Κοινοπραξία: φωτοαντίγραφο του συστατικού εγγράφου της κοινοπραξίας που κατατέθηκε στην οικεία Δ.Ο.Υ. (και των κατά περίπτωση δικαιολογητικών, αναλόγως της νομικής μορφής των κοινοπρακτούντων μελών, όπως αναφέρονται παραπάνω).

  3. Για αυτοκίνητα (ταξί, φορτηγά, λεωφορεία): φωτοαντίγραφα της ειδικής άδειας κυκλοφορίας του οχήματος, της αστυνομικής ταυτότητας ή του διαβατηρίου του ιδιοκτήτη και της βεβαίωσης έναρξης εργασιών της οικείας Δ.Ο.Υ.
  4. Για διαχείριση πολυκατοικίας: φωτοαντίγραφα των αστυνομικών ταυτοτήτων ή των διαβατηρίων του διαχειριστή και όλων των συνιδιοκτητών.

Β. Στοιχεία Απασχολούμενων

  • Φωτοαντίγραφα των συμβάσεων εργασίας, κατά το Π.Δ. αριθ. 156/94, των απασχολουμένων και του θεωρημένου από το Σ.ΕΠ.Ε. πίνακα προσωπικού (άρθρο 16 του Ν. 2874/00).
  • Φωτοαντίγραφα των συμβάσεων εργασίας μειωμένης ή εκ περιτροπής απασχόλησης, για όσους εργαζόμενους απασχολούνται με καθεστώς μειωμένης ή εκ περιτροπής απασχόλησης, (Ν. 2639/98).
  • Φωτοαντίγραφα των καρτών πρόσληψης του προσωπικού.

  Τ' ανωτέρω δικαιολογητικά, που αφορούν τα στοιχεία των απασχολουμένων, εάν δεν είναι διαθέσιμα κατά την απογραφή, προσκομίζονται αργότερα, ενώ η απογραφή γίνεται κανονικά.

Απόδοση Αριθμού Μητρώου Εργοδότη (ΑΜΕ):

  Η εγγραφή της επιχείρησης στο Μητρώο Εργοδοτών πραγματοποιείται άμεσα και αποδίδεται ο Αριθμός Μητρώου Εργοδότη (ΑΜΕ) μέσω ειδικού εντύπου με τίτλο "Έντυπο Απόδοσης ΑΜΕ". Στο έντυπο αυτό καταχωρίζονται και τα τυχόν παραρτήματα επαγγελματικών εγκαταστάσεων της επιχείρησης με αύξουσα αρίθμηση.

  Εφιστάται η προσοχή στην τήρηση της αύξουσας αρίθμησης των παραρτημάτων, όπως αυτή αποδόθηκε από το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, κατά την συμπλήρωση της ΑΠΔ.

 

 

 

Οι οδηγίες είναι από το site του ΙΚΑ, θα μας τρελανουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Δεν ξέρω πιο είναι το νόημα υποχρεωτικής συμπλήρωσης στην απογραφή εργοδότη των εργαζομένων, αφού υπάρχει ακόμα το ΕΒΚΝΠ. Χαρακτηριστική περίπτωση που μου έτυχε πριν ένα μήνα στο ΙΚΑ Κηφισιάς: απογραφή εργοδότη με έναρξη απασχόλησης Σάββατο. Πηγαίνοντας την Παρασκευή (μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με το υποκατάστημα) η απάντηση ήταν τελικά ότι "το σύστημα δεν το παίρνει γιατί η ημερομηνία πρόσληψης πρέπει να είναι η ίδια με την ημερομηνία απογραφής". Στην συνέχεια η απάντηση της προϊσταμένης, αφού έλεγξε αν όλα τα χαρτιά ήταν τα σωστά μήπως και με έδιωχνε, ήταν "ή ασφαλίζεται από Παρασκευή (πλασματική ασφάλιση) ή από Δευτέρα (ανασφάλιστη εργασία)". Τα συμπεράσματα δικά σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και πούσαι ακόμη... τώρα που θα επιτρέψουν το άνοιγμα των καταστημάτων και την Κυριακή να δεις γέλιο.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι κατανοητά όλα αυτά αλλά κοιτάξτε τα πρακτικά προβλήματα.

Κάνω απογραφή και δηλώνω τα στοιχεία των απασχολημένων με ημερομηνία της απογραφής.

Ηλεκτρονικά στέλνω προσλήψεις και πίνακα μέσα σε 3 ημέρες (εάν δεν προκύψει κάποιο πρόβλημα πχ. με το σύστημα, με στοιχεία που θα λείπουν).

Επειδή πρόκειται για μερική απασχόληση τότε το έντυπο μέσα σε 8 ημέρες στον ΣΕΠΕ.

Το πίνακα με τα ρεπό πότε και πως τον στέλνω αφού πρέπει να κατατεθεί πριν τον μήνα που ακολουθεί ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, 

 

Θέλω να κάνω μεταβολή και έναρξη νέου υποκαταστήματος σε έναν πελάτη που θέλει να κάνει μια πρόσληψη σε αυτό το νέο υποκ/μα.

 

Απογραφή και κωδικούς ΙΚΑ έχω, υποκ/μα και ΕΒΚΝΠ αυτού δεν έχω, η παράταση των 3 ημερών με πιάνει κι εμένα ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, 

 

Θέλω να κάνω μεταβολή και έναρξη νέου υποκαταστήματος σε έναν πελάτη που θέλει να κάνει μια πρόσληψη σε αυτό το νέο υποκ/μα.

 

Απογραφή και κωδικούς ΙΚΑ έχω, υποκ/μα και ΕΒΚΝΠ αυτού δεν έχω, η παράταση των 3 ημερών με πιάνει κι εμένα ή όχι;

 

Ίδια περίπτωση, το Ε3 σημειώθηκε "εκπρόθεσμο" απ' το σύστημα και βρισκόμαστε σε διαδικασία ένστασης κατά του επιβληθέντος προστίμου.

Καλύτερα καταχωρήσετε τον εργαζόμενο στο ΕΒΚΝΠ του κεντρικού, και πρόσληψη στο κεντρικό, και κάνε μεταφορά στο ΕΒΚΝΠ του υποκαταστήματος μόλις το παραλάβετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δλδ, να το πω αλλιώς....απογραφή εργοδότη σήμερα και έχω 3 ημέρες για τον πίνακα...αύριο στο υποκατάσημα, προσλαμβάνω κόσμο... για το υποκατάστημα πρέπει να γίνει απογραφή και αποστολή πίνακα την ίδια μέρα και πριν πιάσουν δουλειά οι εργαζόμενοι, αλλά το κεντρικό έχει 3 μέρες? πφφφφφφφφφφφφφφφφφφ.....Τα μπούτια σου Μαρίααααααααααα...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ισχύει και για τα υποκαταστήματα το τριήμερο..

 

καλημέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...