Προς το περιεχόμενο

Έξοδα δικηγόρων που πληρώθηκαν από τον αντίδικο λόγω δικαστικής νίκης.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

 

Έχω την παρακάτω περίπτωση και θα ήθελα όποιος ξέρει να με βοηθήσει.

 

Κερδίζει εταιρεία μια δίκη και ο αντίδικος καταθέτει ποσό στον τραπεζικό της λογαριασμό που αφορά σε έξοδα δικηγόρων. Στην συνέχεια η εταιρεία εμβάζει το ποσό αυτό σε λογαριασμό των δικηγόρων που είναι και οι τελικοί δικαιούχοι. Οι εγγραφές που πρέπει να κάνω είναι οι παρακάτω;

 

 

1) Χ 61.00.000

    Π 50......

 

2) Χ 33.99.000

    Π 61.00.000

 

3) Χ 38.03.000

    Π 33.99.000

 

4) Χ 50......

    Π 38.03.000

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

Με εκτίμηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί εμφανίστηκαν στον τραπεζικό μου λογαριασμό και έφυγαν πάλι από αυτόν!

 

Δεν πρέπει να δικαιολογήσω με εγγραφές την ροή του ποσού αυτού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί εμφανίστηκαν στον τραπεζικό μου λογαριασμό και έφυγαν πάλι από αυτόν!

 

Δεν πρέπει να δικαιολογήσω με εγγραφές την ροή του ποσού αυτού;

 

κανε μου σε παρακαλω paste το νομο που σε υποχρεωνει να δικαιολογησεις με εγγραφες τις ροες του τραπεζικου σου λογαριασμου να το συζητησουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε μου σε παρακαλω paste το νομο που σε υποχρεωνει να δικαιολογησεις με εγγραφες τις ροες του τραπεζικου σου λογαριασμου να το συζητησουμε

Δεν γνωρίζω κάποιο νόμο αλλά αν εμφανιστεί ένα ποσό της τάξεως των 50.000,00€ σε εταιρικό λογαριασμό και γίνει έλεγχος δεν θα πρέπει να φαίνεται ξεκάθαρα από που ακριβώς προέρχεται και σε τι αφορά;

 

Συνάδελφε δεν το ξέρω το θέμα και απλώς προσπαθώ να βρω τι είναι πιο σωστό.

 

Και μια διόρθωση στην αρχική μου δημοσίευση, τον 61.00.000 θα τον "κλείσω" με αρνητική χρέωση. Μήπως είναι πιο σωστό έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έξοδα των δικηγόρων της εταιρείας, βάρυναν την εταιρεία; Εξεδόθησαν τα προσήκοντα παραστατικά;

 

Μόνο τότε θα δικαιολογήτο η κατάθεση από τον αντίδικο, του ποσού αυτού, στον τραπεζικό λογαριασμό της εταιρείας... Υποθέτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έξοδα των δικηγόρων της εταιρείας, βάρυναν την εταιρεία; Εξεδόθησαν τα προσήκοντα παραστατικά;

 

Μόνο τότε θα δικαιολογήτο η κατάθεση από τον αντίδικο, του ποσού αυτού, στον τραπεζικό λογαριασμό της εταιρείας... Υποθέτω.

Ναι φυσικά, οι δικηγόροι έστειλαν σε εμάς το παραστατικό. Αυτό προωθήθηκε στον αντίδικο. Ο αντίδικος με την σειρά του κατέθεσε τα χρήματα σε εμάς και εμείς στην συνέχεια εμβάσαμε το ποσό στους δικηγόρους.

 

Το θέμα μου είναι ο 33.99.... ουσιαστικά και αν οι υπόλοιπες εγγραφές είναι σωστές.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...