Προς το περιεχόμενο

Επιχειρήσεις και φυσικά πρόσωπα με οφειλές άνω των 50.000 ευρώ ή 75.000 θα εντάσσονται στη ρύθμιση μόνο αν υπογράψει λογιστής για την ειλικρίνεια των οικονομικών στοιχείων.


KABONTOROS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί να μπούμε σε αυτό το λούκι?που απ οτι φαίνεται θα είναι η αρχή.Πρέπει ταχέως να παρέμβει

η ΠΟΦΕΕ.  Και να μην θεωρηθεί οτι αυτό είναι η δουλειά μας,γιατί την ειλικρίνεια ας την κρίνουν 

αυτοί που ασκούν τον έλεγχο και οχι οι ελεγχόμενοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι απίστευτο αυτό που συμβαίνει, συνάδελφοι. Είμαστε υπεύθυνοι για την ενημέρωση των βιβλίων, για τις οικονομικές καταστάσεις, αφού τις υπογράφουμε, σωστά ως εδώ. Αλλά να μας βάζουν εγγυητές στην δυνατότητα αποπληρωμής οφειλών των πελατών μας; Και αν μας κρύβουν πηγές εισοδήματος ή αν χρησιμοποιούν τα διαθέσιμα για ίδιες ανάγκες, πως θα το γνωρίζουμε εμείς; Η θα δηλώσουμε ότι δεν μπορεί να αποπληρώσει, αν καταλάβουμε ότι μπορεί να γίνει αυτό και να τον αφήσουμε να πάει σε άλλον συνάδελφο ; Και ποιος θα δεχθεί να βάλει το κεφάλι στο ντορβά;

 Πολύ σωστά ζητά ο ΚΑΒΟΝΤΟΡΟΣ  παρέμβαση της ΠΟΦΕΕ  και να συμπληρώσω , ότι απαιτείται όχι παρέμβαση, αλλά επέμβαση του ΟΕΕ , για την προστασία μας από αθέμιτες ενέργειες των επιχειρήσεων, που μπορεί να μας στείλουν να κάνουμε παρέα στον Τσοχατζόπουλο!  Ελεος πια,,,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως είναι και απλο και πρέπει να το πάρουμε απόφαση ότι με το επαγγελμα που διαλέξαμε δεν πρέπει να έχουμε τίποτα στο όνομα μας , ζήτήστε υπερογγες αμοιβές για το παραπάνω και σιγά μη μας δώσει λεφτα αυτος που χρωστά στο δημόσιο πανω από 50 χιλιαδες.Και εαν μας τα δώσει ασς μην έχουμε τίποτα στο όνομα μας και να δω που θα βρουν φυλακές να μας βαλουν , αι σιχτιρ πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλο γκρίνιες είστε. Αντί να χαλάμε τα λεφτά μας σε εκδρομές Πήλιο, Φλώρινα κλπ - παρεμπιπτόντως, ήθελα να έρθω στη Φλώρινα ρε γμτ, αλλά ... - , θα είμαστε όλοι παζί σε μία από τις καινούργιες φυλακές - στρατόπεδα και θα την περνάμε σούπερ. Το ΟΕΕ να παρέμβει να μην είναι το ΚΕΒΟΠ, αλλά κάτι πιο εξωτικό. Πείτε προτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως είναι και απλο και πρέπει να το πάρουμε απόφαση ότι με το επαγγελμα που διαλέξαμε δεν πρέπει να έχουμε τίποτα στο όνομα μας , ζήτήστε υπερογγες αμοιβές για το παραπάνω και σιγά μη μας δώσει λεφτα αυτος που χρωστά στο δημόσιο πανω από 50 χιλιαδες.Και εαν μας τα δώσει ασς μην έχουμε τίποτα στο όνομα μας και να δω που θα βρουν φυλακές να μας βαλουν , αι σιχτιρ πια.

δεν το σκεφτόμαστε αυτό καθόλου συνάδελφε, δεν παίζουμε μ αυτά τα πράγματα γιατί της φυλακής τα σίδερα μπορεί να είναι για τους λεβέντες αλλά εγώ προσωπικά δεν θέλω να καταλήξω εκεί λόγω αφέλειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρεμβαση του ενος, επεμβαση καποιου αλλου κλπ κλπ κλπ

ΑΡΝΗΣΗ απο εμας δεν παιζει με την καμια, ετσι;

 

Καλησπερα  ,

Συμφωνω απολυτα με τον ανωτερω συναδελφο.Δηλ. ΑΡΝΗΣΗ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ προς τους πελατες ωστε να πιεσουν αυτοι αν οντως θελουν να κανουν

ρυθμιση και φυσικα ο καθε συλλογος ομοσπονδια κλπ συνδικαλιστικα οργανα πιεζουν στην ιδια κατευθυνση.

Θελετε χρηματα ??????

Η ΟΧΙ................

Ειναι πλεον συναδελφοι ωρα για κοινη πορεια  και οχι λογια........

Οσο για τον συναδελφο VANMAS γμτ που δεν ηταν στην ΦΛΩΡΙΝΑ  εχασε..... ;)   αντι  για ΚΕΒΟΠ  τι λες για ΚΕΔΒ ?(1983-1984)

φιλικα

Γιαν + 5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα  ,

Συμφωνω απολυτα με τον ανωτερω συναδελφο.Δηλ. ΑΡΝΗΣΗ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ προς τους πελατες ωστε να πιεσουν αυτοι αν οντως θελουν να κανουν ρυθμιση και φυσικα ο καθε συλλογος ομοσπονδια κλπ συνδικαλιστικα οργανα πιεζουν στην ιδια κατευθυνση.

Θελετε χρηματα ??????

Η ΟΧΙ................

Ειναι πλεον συναδελφοι ωρα για κοινη πορεια  και οχι λογια........

Οσο για τον συναδελφο VANMAS γμτ που δεν ηταν στην ΦΛΩΡΙΝΑ  εχασε..... ;)   αντι  για ΚΕΒΟΠ  τι λες για ΚΕΔΒ ?(1983-1984)

φιλικα

Γιαν + 5

Να συμφωνήσω και εγώ Γιάννη, αλλά αν αρνηθούμε - και σωστά - να υπογράψουμε, τότε δεν θα αντιμετωπίσουμε μόνο την οργή του πελάτη (αδιάφορο αυτό..) αλλά μήπως και άμεση αντίδραση των ελεγκτών;; Υπάρχει κάποια πρόταση για κίνηση προς κατάργηση αυτού του μέτρου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη  καλησπερα,

 

Ας ανεβουν στην ΑΘΗΝΑ οι Προεδροι μας ολοι μαζι......

εχουμε εκπροσωπους η οχι.........

 

Ας αντιδρασουμε ....μετρο πιεσης---χρημα  η οχι---- αλλα  στο τελος που διαβολο θα βρεθουν τα χρηματα που δεν εχουμε..??

 

ρυθμιση  1 δοση  αντε δυο  και ...................τελος...

καληνυχτα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το σκεφτόμαστε αυτό καθόλου συνάδελφε, δεν παίζουμε μ αυτά τα πράγματα γιατί της φυλακής τα σίδερα μπορεί να είναι για τους λεβέντες αλλά εγώ προσωπικά δεν θέλω να καταλήξω εκεί λόγω αφέλειας

 

αυτο που εννουσα ειναι οτι αυτος που χρωστα πανω απο 50 , ζητωντας μια υπερογγη αμοιβη συκωνεται και φευγει , ουτως η αλλως είναι τελειωμενος,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε TAG-AMAL, τι χρονιές είναι αυτές που γράφεις ? Αν τότε φύλαγες σκοπιά, εγώ τότε έκοβα την πιπίλα :D

Πιστεψα σε μια στιγμη οτι μου εφερες  το απολυτηριο..... :P  απο διπλανη πορτα.......!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι πρέπει να διαμαρτυρηθούμε στην ΠΟΦΕΕ και στο ΟΕΕ με μαιλ η οτιδήποτε άλλο και όχι μόνο λόγια

και καλαμπούρια.

Το θέμα είναι πολύ σοβαρό ,γιατί εδώ κάτι παίζεται και ίσως φανταζόμαστε ποιανού παρεμφερούς κλάδου 

μπορεί να είναι η ίσως ανοίγουν άλλους δρόμους σε τράπεζες κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σημαντικα γεγονοτα  τι εχουν πετυχει προς οφελος μας οι ανωτερω....?????

 

Καποτε μεχρι και σημερα μιλουσαμε για παρατασεις κλπ.....

αν περασει αυτο ,  οι παρατασεις θα ειναι καλαμπουρι...

 

Ας ελπιζουμε ομως οτι κατι θα γινει   ...αν οργανωθουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σημαντικα γεγονοτα  τι εχουν πετυχει προς οφελος μας οι ανωτερω....?????

 

Καποτε μεχρι και σημερα μιλουσαμε για παρατασεις κλπ.....

αν περασει αυτο ,  οι παρατασεις θα ειναι καλαμπουρι...

 

Ας ελπιζουμε ομως οτι κατι θα γινει   ...αν οργανωθουμε.

Εγώ συνάδελφε είμαι της άποψης οτι αν δεν κλάψει το παιδί δεν θα φάει,όπως επίσης το να καθόμαστε

και να λέμε οτι αυτά τα όργανα που προανέφερα δεν κάνανε μέχρι σήμερα τίποτα,θα πρέπει πρώτα να 

δούμε και εμείς τι κάναμε,άρα ας κάνει ο καθένας μας οτι μπορεί και μην τα περιμένει όλα από τους άλλους,

γιατί αυτό το σκεπτικό μας έφερε εδώ που είμαστε.

Αν υπάρχει κάποια άλλη συγκεκριμένη πρόταση και εγώ μέσα,αλλά σκέψεις του ας οργανωθούμε δεν λένε,

εδώ είμαστε όλοι τεχνοκράτες ,θέλουμε το πώς και το πότε ,συγκεκριμένα πράγματα.

Συγνώμη αν είμαι απόλυτος ,αλλά ...................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ συνάδελφε είμαι της άποψης οτι αν δεν κλάψει το παιδί δεν θα φάει,όπως επίσης το να καθόμαστε

και να λέμε οτι αυτά τα όργανα που προανέφερα δεν κάνανε μέχρι σήμερα τίποτα,θα πρέπει πρώτα να 

δούμε και εμείς τι κάναμε,άρα ας κάνει ο καθένας μας οτι μπορεί και μην τα περιμένει όλα από τους άλλους,

γιατί αυτό το σκεπτικό μας έφερε εδώ που είμαστε.

Αν υπάρχει κάποια άλλη συγκεκριμένη πρόταση και εγώ μέσα,αλλά σκέψεις του ας οργανωθούμε δεν λένε,

εδώ είμαστε όλοι τεχνοκράτες ,θέλουμε το πώς και το πότε ,συγκεκριμένα πράγματα.

Συγνώμη αν είμαι απόλυτος ,αλλά ...................

Νομιζω πως ταυτοσημες ειναι οι σκεψεις μας..

αλλα απο μικρες πολεις με 15-30 λογιστες δεν μπορει να γινει κατι ,αν δεν υπαρξει  προταση  απο μεγαλυτερους φορεις-συλλογους

για το λογο αυτο ανφερα πιο πανω ολοι οι προεδροι στην Αθηνα εκει θα βρεθουν ολοι και για ολους κομιζοντας την αντιθετη αποψη μας

Απολυτος και σωστος..

Location : Αθηνα

 

Εσεις τι θα πειτε μεταξυ σας αυριο.....?

Καντε αναφορα-θεμα, εδω  στο fb οπου αλλου .....για να αρχισουμε....

και δεν ριχνω σε σας το πρωτο βημα  ετσι, και εμεις εδω  κατι θα κανουμε 

ας εχουμε πιο στενη  επικοινωνια........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που εννουσα ειναι οτι αυτος που χρωστα πανω απο 50 , ζητωντας μια υπερογγη αμοιβη συκωνεται και φευγει , ουτως η αλλως είναι τελειωμενος,

το κατάλαβα συνάδελφε όμως το θέμα είναι πολύ σοβαρό γι αυτό έκανα και παρατήρηση, συγνώμη που δεν μπόρεσα να το δω διαφορετικά,οι εναλλακτικές λύσεις εδώ είναι επικίνδυνες άρα το μόνο σωστό είναι  "απελθέτω απ εμού το ποτήριον τούτο"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι....!

1953, on 11 Feb 2012 - 18:14, said:snapback.png

Η δομικη λειτουργια των παραταξεων ως συγκυνωνουντα δοχεια με κομματικους φορεις, η καθετη οργανωση τυπου πυραμιδας ,τα παραταξιακα ψηφοδελτια σε εκλογικες διαδικασιες.Η ελλειψη αυτονομιας με φαινομενικη ιδεολογικη εκπροσωπιση.Η εντεχνη διατηρηση αυτων των ισορροπιων κατεστησαν σε ομηρια και εξαρτωμενη την συνδικαλιστικη φωνη των Λ/Φ δια μεσου οργανωσεων ,συλλογων , συνδικατων με την κρατικη εξουσια.Με απλα λογια συντεχνιακες αντιληψεις με σκοπο την διατηρηση αξιωματων .......δια μεσω των πολλων και ποικιλων οργανωσεων.Πιστευω πως αυτοι ειναι μερικοι λογοι που οδηγησαν στον ΚΑΤΑΚΕΡΜΑΤΙΣΜΟ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι....!

1953, on 11 Feb 2012 - 18:14, said:snapback.png

Eδώ υπάρχει και η συνέχεια ,οτι έχουμε αρχίσει και μυρίζουμε πλέον την ουρά για να δούμε μέχρι

που έχει φτάσει η μπόχα,γιαυτό ας κάνουμε όλοι κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... και για οφειλές μέχρι 5,000 θα την φτιάχνουμε εμείς την ρύθμιση...αυτό που το βάζετε????????????????  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... και για οφειλές μέχρι 5,000 θα την φτιάχνουμε εμείς την ρύθμιση...αυτό που το βάζετε????????????????  :P

 

Θα μπορούσα να πω που θα τους το βάλω προσωπικά αλλά θα πέσει λογοκρισία... :ph34r: :ph34r:

 

Μόνο ο Αριστοφάνης και ο Καραϊσκάκης είχαν το ακαταλόγιστο για το στόμα τους, εμείς σαπούνι και πιπέρι :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλοι και Φιλες....

Η παρουσια μου στο forum χρονολογειται απο 20 Γεναρη 2012.Πολλες φορες προσπαθησα με θεματα  που απτωνται του κλαδου να ριξω ενα λιθαρακι στα λιμναζοντα νερα.... οπως χαρακτηριστικα εγραφα με μηδενικα αποτελεσματα.....!......Ομως ποτε δεν ειναι αργα. Εχουμε και την δυναμη και τις γνωσεις για αντεπιθεση .Αρκει ενας μονο συλλογος η μια Ενωση μπροσταρης με εναν Δικηγορο γνωστο γνωστου για  να μην μας πουλησει και μεσω των υπογραφων μας.... θα συρουμε ως μαρτυρες την ΠΟΦΕΕ-ΕΦΕΕΕΑ κτλ σε οποιαδηποτε Δικαστικη βαθμιδα διεκδικησεων .Βουληση να υπαρχει ,παθος και μην ξεχναμε η Ισχυς εν τη Ενωση.

 

Υ/Γ.....Και τοτε θα δουμε αν η αχλαδα εχει πισω την ουρα η ειναι σαπια.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε είχα διαβάσει ένα άρθρο , πριν κάνα χρόνο περίπου, που έλεγε  πως τα ίδια με την Ελλάδα έχει περάσει η Γερμανία πριν πολλά χρόνια μετά την ένωση της Γερμανίας. Και αντιμετώπισε το πρόβλημα της και το ξεπέρασε. Έλεγε στο άρθρο πως οι γερμανοί χρησιμοποιούν εδώ την ίδια συνταγή και πως σε αυτούς που όφειλαν στο κράτος και έμπαιναν συνέχεια σε ρυθμίσεις είχε ως αποτέλεσμα αυτό να  μη βγάζει πουθενά. Έτσι αποφάσισαν πως έτσι και χρωστά κάποιος  ( μεγάλα ποσά)  είναι καλύτερα να κλείσει και να ανοίξει άλλος ποιο ικανός στην θέση του. Νομίζω αυτό ακριβώς θέλουν να κάνουν να τους απομονώσουν αυτούς που ούτως ή άλλως δεν θα πληρώσουν. Τρώνε τα λεφτά για την πάρτη τους, δεν πληρώνουν εισφορές και ανά 5 χρόνια ανοίγουν εταιρείες αφήνοντας σε αδράνεια τις παλιές με τα χρέη απλήρωτε. Ενίοτε όποτε θελαν ενημερότητα έμπαιναν και σε καμιά ρύθμιση για μερικούς μήνες.

 Αρα καλύτερα να μην υπογράψουμε και ας τους χάσουμε και από πελάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε είχα διαβάσει ένα άρθρο , πριν κάνα χρόνο περίπου, που έλεγε  πως τα ίδια με την Ελλάδα έχει περάσει η Γερμανία πριν πολλά χρόνια μετά την ένωση της Γερμανίας. Και αντιμετώπισε το πρόβλημα της και το ξεπέρασε. Έλεγε στο άρθρο πως οι γερμανοί χρησιμοποιούν εδώ την ίδια συνταγή και πως σε αυτούς που όφειλαν στο κράτος και έμπαιναν συνέχεια σε ρυθμίσεις είχε ως αποτέλεσμα αυτό να  μη βγάζει πουθενά. Έτσι αποφάσισαν πως έτσι και χρωστά κάποιος  ( μεγάλα ποσά)  είναι καλύτερα να κλείσει και να ανοίξει άλλος ποιο ικανός στην θέση του. Νομίζω αυτό ακριβώς θέλουν να κάνουν να τους απομονώσουν αυτούς που ούτως ή άλλως δεν θα πληρώσουν. Τρώνε τα λεφτά για την πάρτη τους, δεν πληρώνουν εισφορές και ανά 5 χρόνια ανοίγουν εταιρείες αφήνοντας σε αδράνεια τις παλιές με τα χρέη απλήρωτε. Ενίοτε όποτε θελαν ενημερότητα έμπαιναν και σε καμιά ρύθμιση για μερικούς μήνες.

 Αρα καλύτερα να μην υπογράψουμε και ας τους χάσουμε και από πελάτες.

Αυτο  με βρισκει συμφωνο μαζι σου  αλλα πρεπει να γινει απο ολους μας.

Με τα σημερινα δεδομενα  ακατορθωτο.      Ας βγω ψευτης.....

Κατι παρομοιο εχω γραψει παραπανω.......

 

Φιλικα

Γιαν +  5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...