Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ Ε7 ΛΥΣΗ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ


FROUFROU

Ερώτηση

Θα ήθελα να με βοηθήσετε στο εξής ερώτημα.

Εκανα πρόσληψη ορισμενου χρονου σε ανειδίκευτο εργάτη στις 02/11/12.Η σύμβαση λήγει στις 31/5/2013.Πρέπει να  κάνω απόλυση  στον σεπε ή δεν χρειάζεται ,λύεται η σύμβαση αφου τελείωσε ο χρόνος?

Στον έντυπο ε7 που είδα πέρα απο τα στοιχεία που συμπληρώνουμε στο τέλος εκεί που αναφέρει τα στοιχεία του εργοδότη γράφει επισυναπτόμενο αρχείο.Τι εννοεί?Πρέπει να το εκτυπώσω να υπογράψουν και οι δύο να το σκανάρω και μετά να κάνω υποβολή της δήλωσης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα θα ήθελα την βοήθεια σας ως προς την  συμπλήρωση  του  ε7 έχω περιπτωση ορισμένου χρόνου  με πρόσληψη 1/1/20  και λήξης 25/9/20 λόγο αποφασης του ΟΑΕΔ λόγο του ότι είναι  σε πρόγραμμα  έγινε παράταση  της ληξη  για 30/12/20 . Το ερώτημα μου είναι όταν θα έρθει η ώρα να στείλω ε7 σαν ημερομηνία πρόσληψης θα βάλω την 1/1/20 σαν συμβατική ημερομηνία τι θα βάλω 25/9/20 η την νέα 30/12/20?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, PANOS21 είπε

Καλησπέρα θα ήθελα την βοήθεια σας ως προς την  συμπλήρωση  του  ε7 έχω περιπτωση ορισμένου χρόνου  με πρόσληψη 1/1/20  και λήξης 25/9/20 λόγο αποφασης του ΟΑΕΔ λόγο του ότι είναι  σε πρόγραμμα  έγινε παράταση  της ληξη  για 30/12/20 . Το ερώτημα μου είναι όταν θα έρθει η ώρα να στείλω ε7 σαν ημερομηνία πρόσληψης θα βάλω την 1/1/20 σαν συμβατική ημερομηνία τι θα βάλω 25/9/20 η την νέα 30/12/20?

 

πρόσληψη 01/01/2020

λήξη σύμβασης 30/12/2020

Συμβατική ημερ. λήξης 30/12/2020

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
44 λεπτά πριν, spirosvii είπε

πρόσληψη 01/01/2020

λήξη σύμβασης 30/12/2020

Συμβατική ημερ. λήξης 30/12/2020

Από τον ΟΑΕΔ που ρώτησα μου είπαν να βάλω σαν ημερομηνία πρόσληψης την 1/1/20 σαν συμβατική ημερομηνία ληξης την πρώτη λήξη 25/9/20 και σαν λήξη σύμβασης κ τελευταία εργάσιμη την νέα λήξη 30/12/20. Αλλά έτσι δεν θα μου βγάλει το έγγραφο εκπροθεσμο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν, PANOS21 είπε

Από τον ΟΑΕΔ που ρώτησα μου είπαν να βάλω σαν ημερομηνία πρόσληψης την 1/1/20 σαν συμβατική ημερομηνία ληξης την πρώτη λήξη 25/9/20 και σαν λήξη σύμβασης κ τελευταία εργάσιμη την νέα λήξη 30/12/20. Αλλά έτσι δεν θα μου βγάλει το έγγραφο εκπροθεσμο?

 

όχι, θα το πάρει, δεν θα είναι εκπρόθεσμο, αλλά θα είναι λάθος.

Συμβατική σημαίνει π.χ. να έχεις βαλει 30/12 Τετάρτη αλλά σύμφωνα με το πρόγραμμα εργασίας του να μην δουλεύει, άρα θα βάλεις την συμβατική 30/12 και στην τελευταία μέρα θα βάλεις την πραγματική τελευταία ημέρα εργασίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
17 ώρες πριν, spirosvii είπε

όχι, θα το πάρει, δεν θα είναι εκπρόθεσμο, αλλά θα είναι λάθος.

Συμβατική σημαίνει π.χ. να έχεις βαλει 30/12 Τετάρτη αλλά σύμφωνα με το πρόγραμμα εργασίας του να μην δουλεύει, άρα θα βάλεις την συμβατική 30/12 και στην τελευταία μέρα θα βάλεις την πραγματική τελευταία ημέρα εργασίας

Μα αυτό που σκέφτηκα και εγώ κ έκανα την ερώτηση εδώ είναι ότι αυτό που μου είπε η προϊσταμένη του ΟΑΕΔ δεν μου ταίριαζε λόγο του ότι μπορεί η προηγούμενη συμβατική ημερομηνία να ήταν η 25/9/20 αλλά από την στιγμή που έγινε παράταση λήξης η νέα συμβατική είναι η 30/12/20. Συμβατική δεν είναι η ημερομηνία που έχει συμφωνηθεί στην ουσία; Από την στιγμή που εγώ για να είμαι καλυμμένη θα κάνω και μια τροποποιητικής σύμβαση μεταξύ του εργαζόμενου με τον εργοδότη μεταξυ μας που θα αναφέρει ότι αλλάζει το διάστημα της λήξης της σύμβαση η πλέων συμφωνημένη λήξη είναι η νέα σωστά? Άρα σαν συμβατική έτσι όπως το καταλαβαίνω κ εγώ είναι η συμφωνημένης σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε αναλογη περιπτωση σε προγραμμα ΟΑΕΔ που η συμβαση εληγε σε ενα χρονο απο την προσληψη και η επιχειρηση ζητησε παραταση του προγραμματος για ακομη ενα χρονο (ο επιδοτουμενος ηταν μακροχρονια ανεργος) εκανα μια ανανεωση της συμβασης για ενα ακομη χρονο (γνωστοποιηση ατομικης συμβασης εργασιας) μεταξυ εργοδοτη-εργαζομενου και παρεδωσα ενα αντιγραφο στον οαεδ, αφου οι ανανεωσεις συμβασεων ορισμενου χρονου πληρους απασχολησης δεν ειναι υποχρεωτικο βαση καποιου νομου να δηλωνονται στον Εποπτη (πλεον Εργανη).

Αν δεν υπαρχει ανανεωση της συμβασης θεωρειται αορίστου,αν ομως υπαρχει με υπογραφη εργαζομενου ισχυει πλεον η νεα συμβαση και ειναι σε ισχυ. (Αφου ο εργαζομενος συμφωνησε).

Ενω αν ηταν μερικης/εκ περιτροπης θα επρεπε να δωθει και το αναλογο εντυπο Ε9 στο Εργανη.

Αυτη ειναι η γνωμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 λεπτά πριν, floydpink είπε

Σε αναλογη περιπτωση σε προγραμμα ΟΑΕΔ που η συμβαση εληγε σε ενα χρονο απο την προσληψη και η επιχειρηση ζητησε παραταση του προγραμματος για ακομη ενα χρονο (ο επιδοτουμενος ηταν μακροχρονια ανεργος) εκανα μια ανανεωση της συμβασης για ενα ακομη χρονο (γνωστοποιηση ατομικης συμβασης εργασιας) μεταξυ εργοδοτη-εργαζομενου και παρεδωσα ενα αντιγραφο στον οαεδ, αφου οι ανανεωσεις συμβασεων ορισμενου χρονου πληρους απασχολησης δεν ειναι υποχρεωτικο βαση καποιου νομου να δηλωνονται στον Εποπτη (πλεον Εργανη).

Αν δεν υπαρχει ανανεωση της συμβασης θεωρειται αορίστου,αν ομως υπαρχει με υπογραφη εργαζομενου ισχυει πλεον η νεα συμβαση και ειναι σε ισχυ. (Αφου ο εργαζομενος συμφωνησε).

Ενω αν ηταν μερικης/εκ περιτροπης θα επρεπε να δωθει και το αναλογο εντυπο Ε9 στο Εργανη.

Αυτη ειναι η γνωμη μου.

Εγώ πήρα την απόφαση επιμήκυνση από τον ΟΑΕΔ. Μου είπαν απλά να στείλω έναν συμπληρωματικό ωραρίου στο που να γραφή ότι έγινε τροποποίηση ως προς την ημερομηνία λήξης της σύμβασης το έκανα και αυτό. Για να είμαι κατοχυρωμένη με το σεπε μου είπαν να κάνω και μια τροποποίηση την υπάρχων σύμβαση και να αλλάξω μόνο την ημερομηνία λήξης της με την νέα και να έχει υπογραφή από ΚΕΠ. Σωστά δεν έπραξα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 ώρες πριν, PANOS21 είπε

Εγώ πήρα την απόφαση επιμήκυνση από τον ΟΑΕΔ. Μου είπαν απλά να στείλω έναν συμπληρωματικό ωραρίου στο που να γραφή ότι έγινε τροποποίηση ως προς την ημερομηνία λήξης της σύμβασης το έκανα και αυτό. Για να είμαι κατοχυρωμένη με το σεπε μου είπαν να κάνω και μια τροποποίηση την υπάρχων σύμβαση και να αλλάξω μόνο την ημερομηνία λήξης της με την νέα και να έχει υπογραφή από ΚΕΠ. Σωστά δεν έπραξα;

Το σωστό είναι αυτό που σας έγραψε ο συνάδελφος από πάνω. Δηλαδή νέα σύμβαση(Γνωστοποίηση σύμβασης όρων ατομικής σύμβασης εργασίας), με ημερομηνία τροποποίησης/ανανέωσης 26/09/2020 και ημερομηνία λήξη 31/12/2020.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι δεν υπαρχει προβλημα να δηλωθει σε συμπληρωματικο ωραριου στις παρατηρησεις(το εχω ακουσει να το προτεινουν και αλλοι) απλά οταν ερθει η ωρα της απολυσης η απολυση αποδεικνύεται απο τις υπογραφες στην γνωστοποιηση συμβασης και οχι αν αληθως ή και ψευδως μπορει να εχει κατατεθει καποιος πινακας(στον οποιο πινακα ο εργαζομενος δεν εχει υπογραψει κατι).

Οποτε δε βρισκω το λογο που πρεπει να λαβει το ΣΕΠΕ γνωση για την υπογραφη της νεας συμβασης για την ανανεωση της.(για την αλλαγη μισθου,ωραριου κλπ υπαρχει λογος που λαμβανει γνωση).

Αν ο εργαζομενος δεν εχει υπογραψει καμια τετοια συμβαση κάλλιστα μπορει να απαιτησει αποζημιωση και απολυση αοριστου χρονου ετσι κι αλλιως ασχετα με το αν κατατεθηκε καποιος πινακας ή οχι (αρα ο πινακας σε αυτη την περιπτωση δεν εχει ισχυ).

Κατά τ'αλλα απλα ζητω η γραφειοκρατια!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

υποτίθεται ότι παρατείνετε και το πρόγραμμα. (σαν αλλαγή λέω).  

εκτός αν στην πρόσληψη γράψεις "ισχύει το ίδιο και σε  τυχόν παρατάσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, floydpink είπε

Ναι δεν υπαρχει προβλημα να δηλωθει σε συμπληρωματικο ωραριου στις παρατηρησεις(το εχω ακουσει να το προτεινουν και αλλοι) απλά οταν ερθει η ωρα της απολυσης η απολυση αποδεικνύεται απο τις υπογραφες στην γνωστοποιηση συμβασης και οχι αν αληθως ή και ψευδως μπορει να εχει κατατεθει καποιος πινακας(στον οποιο πινακα ο εργαζομενος δεν εχει υπογραψει κατι).

Οποτε δε βρισκω το λογο που πρεπει να λαβει το ΣΕΠΕ γνωση για την υπογραφη της νεας συμβασης για την ανανεωση της.(για την αλλαγη μισθου,ωραριου κλπ υπαρχει λογος που λαμβανει γνωση).

Αν ο εργαζομενος δεν εχει υπογραψει καμια τετοια συμβαση κάλλιστα μπορει να απαιτησει αποζημιωση και απολυση αοριστου χρονου ετσι κι αλλιως ασχετα με το αν κατατεθηκε καποιος πινακας ή οχι (αρα ο πινακας σε αυτη την περιπτωση δεν εχει ισχυ).

Κατά τ'αλλα απλα ζητω η γραφειοκρατια!

 

Άρα εγώ πρέπει να κάνω νέα σύμβαση με ημερομηνία την επομένη της πρώτης λήξης δηλαδή εκεί που λέει από πότε ξεκινάει βάζω 26/9 (λόγο του ότι η προηγούμενη έληγε 25/9) κ λήξη 30/12. Η μπορώ να κάνω και τροποποίηση της προηγούμενης σύμβασης που να λέει ότι ξεκινάει την ημέρα της πρόσληψης που είχε γίνει 1/1/20 και λήγει 30/12/20 και στις παρατηρήσεις να γράψω ότι τροποποιητε λόγο παράτασης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κανετε μια καινουρια ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΟΡΩΝ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

ημερομηνια προσληψης 01/01/2020

διαρκεια απο 26/9/2020

εως 30/12/2020

και στις παρατηρησεις γραφετε οτι γινεται ανανεωση συμβασης ορισμενου χρονου ή και ο,τι αλλο θελετε,πχ βαζετε εκει την ημερομηνια προσληψης αν δεν εχετε καποιο εντυπο που να το αναφερει ξεχωριστα,την ημερομηνια της προηγουμενης ληξης και το λογο που γινεται η ανανεωση της συμβασης πχ λογω της επιμηκυνσης του προγραμματος ΝΘΕ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 λεπτά πριν, floydpink είπε

κανετε μια καινουρια ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΟΡΩΝ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

ημερομηνια προσληψης 01/01/2020

διαρκεια απο 26/9/2020

εως 30/12/2020

και στις παρατηρησεις γραφετε οτι γινεται ανανεωση συμβασης ορισμενου χρονου ή και ο,τι αλλο θελετε,πχ βαζετε εκει την ημερομηνια προσληψης αν δεν εχετε καποιο εντυπο που να το αναφερει ξεχωριστα,την ημερομηνια της προηγουμενης ληξης και το λογο που γινεται η ανανεωση της συμβασης πχ λογω της επιμηκυνσης του προγραμματος ΝΘΕ.

 

Πόσο καλός και υπομονετικός άνθρωπος είστε! Εμείς του λέμε πως να το κάνει σωστά, αυτός λέει τα δικά του. Κι εσείς εκεί, επιμένετε να τον συμβουλεύτε! Είστε πραγματικός αλτρουϊστής κύριε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, spirosvii είπε

Πόσο καλός και υπομονετικός άνθρωπος είστε! Εμείς του λέμε πως να το κάνει σωστά, αυτός λέει τα δικά του. Κι εσείς εκεί, επιμένετε να τον συμβουλεύτε! Είστε πραγματικός αλτρουϊστής κύριε.

Χίλια συγνώμη που σας έχω ζαλίσει αλλά πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γι'αυτό ρωτάω κ ξαναρωτάω ειμαι νέο και πρώτη φορά μου έτυχε και πιστέψτε με προσπαθώ παρά πολυ κ πάλι χίλια συγνώμη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, spirosvii είπε

Πόσο καλός και υπομονετικός άνθρωπος είστε! Εμείς του λέμε πως να το κάνει σωστά, αυτός λέει τα δικά του. Κι εσείς εκεί, επιμένετε να τον συμβουλεύτε! Είστε πραγματικός αλτρουϊστής κύριε.

 

3 ώρες πριν, floydpink είπε

κανετε μια καινουρια ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΟΡΩΝ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

ημερομηνια προσληψης 01/01/2020

διαρκεια απο 26/9/2020

εως 30/12/2020

και στις παρατηρησεις γραφετε οτι γινεται ανανεωση συμβασης ορισμενου χρονου ή και ο,τι αλλο θελετε,πχ βαζετε εκει την ημερομηνια προσληψης αν δεν εχετε καποιο εντυπο που να το αναφερει ξεχωριστα,την ημερομηνια της προηγουμενης ληξης και το λογο που γινεται η ανανεωση της συμβασης πχ λογω της επιμηκυνσης του προγραμματος ΝΘΕ.

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολυ κ χιλια συγνώμη για τον χρόνο που σας τρώω. Έκανα την νέα σύμβαση που μου είπατε σαν ημερομηνία εναρξης έγραψα 26/9/20 σαν ημερομηνία λήξης έβαλα 30/12/20 και στις παρατηρήσεις έγγραφα  ότι ακριβώς  μου  ειπατε και αύριο θα  βάλω τον εργαζόμενο να την υπογράψει. Τώρα όσο αφορά το ε7 στο Εργάνη  που θα το κάνω στις 30/12/20 σαν ημερομηνία πρόσληψης θα βάλω την 1/1/20 σαν συμβατική ημερομηνία ληξης θα βάλω την 30/12/20 (που έληξε η τελευταία σύμβαση δλδ) και σαν ημερομηνία λήξης κ τελευταία εργάσιμη πάλι 30/12/20? Την ημερομηνια ληξη της προηγούμενης σύμβασης δεν την βάζω που πουθενά πάνω στο ε7 σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι 30/12/2020 και στις δυο ημερομηνιες και ημερομηνια προσληψης 01/01/2020 και το συστημα Εργανη θα το δεχθει.

 

Γενικα ειναι μπερδεμενα τα πραγματα οποτε δε φταιτε εσεις οταν τα παντα στην εργατικη νομοθεσια ειναι "απλωμενα" σε Νομους και αποφασεις που παν πισω εως και περισσοτερο απο 100 χρονια και μπλεκουν διαφορες υπηρεσιες γνωριζοντας η καθε μια το "δικο της κοματι"(ή οπως η καθε ξεχωριστη κατα τοπους υπηρεσια το καταλαβαινει) χωρις να εχει μια συνολικη εικονα.

Με αυτο τον τροπο σκεψης του δημοσιου, θα πρεπει να ασχοληθει η επιχειρηση απειρες ωρες για τις υποχρεωσεις της που αφορουν την εργασια ενος και μονο εργαζομενου σε ΣΕΠΕ,ΟΑΕΔ,ΙΚΑ κλπ υπηρεσιες.

Στην πραγματικοτητα αυτο ειναι ανεφικτο και αν οντως ηταν εφικτο, θα ηταν τοσο πολυεξοδο που θα εκτιναζε το μη μισθολογικο κοστος για την απασχοληση ενος και μονο εργαζομενου στα υψη (αμοιβη λογιστη με εξιδικευση στα εργατικα που να συμπληρωνει ενα καρο χαρτια να καλυψει την καθε περιπτωση, αμοιβη δικηγορου εργατολογου κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 ώρες πριν, floydpink είπε

Ναι 30/12/2020 και στις δυο ημερομηνιες και ημερομηνια προσληψης 01/01/2020 και το συστημα Εργανη θα το δεχθει.

 

Γενικα ειναι μπερδεμενα τα πραγματα οποτε δε φταιτε εσεις οταν τα παντα στην εργατικη νομοθεσια ειναι "απλωμενα" σε Νομους και αποφασεις που παν πισω εως και περισσοτερο απο 100 χρονια και μπλεκουν διαφορες υπηρεσιες γνωριζοντας η καθε μια το "δικο της κοματι"(ή οπως η καθε ξεχωριστη κατα τοπους υπηρεσια το καταλαβαινει) χωρις να εχει μια συνολικη εικονα.

Με αυτο τον τροπο σκεψης του δημοσιου, θα πρεπει να ασχοληθει η επιχειρηση απειρες ωρες για τις υποχρεωσεις της που αφορουν την εργασια ενος και μονο εργαζομενου σε ΣΕΠΕ,ΟΑΕΔ,ΙΚΑ κλπ υπηρεσιες.

Στην πραγματικοτητα αυτο ειναι ανεφικτο και αν οντως ηταν εφικτο, θα ηταν τοσο πολυεξοδο που θα εκτιναζε το μη μισθολογικο κοστος για την απασχοληση ενος και μονο εργαζομενου στα υψη (αμοιβη λογιστη με εξιδικευση στα εργατικα που να συμπληρωνει ενα καρο χαρτια να καλυψει την καθε περιπτωση, αμοιβη δικηγορου εργατολογου κλπ).

Και πάλι σας ευχαριστώ πάρα πολύ. Εδώ φανταστείτε δεν μπορούσα να καταλάβω ποιο είναι το έντυπο γνωστοποίησης όρων ατομικής σύμβασης γιατί εμένα το πρόγραμμα μου μου  το έβγαζε με άλλη ονομασία σας σύμβαση εργασίας ορισμένου χρονου μετά μπήκα και είδα αυτό που μου λέτε και κατάλαβα ότι είναι ακριβώς το ίδιο έντυπο απλά άλλαζε το όνομα επάνω όλα τα υπόλοιπα στοιχεία ήταν ίδια νόμοι, στοιχεία. Μετά κόλλησα στο αν έπρεπε να κάνω τροποποίηση της προηγούμενης σύμβαση γιατί μέσα το πρόγραμμα μου έδινε αυτή την επιλογή η αν έπρεπε να κάνω νέα σύμβαση (πράγμα που μέσα στο δικό μου το μυαλό μου φαίνεται ίδιο γιατι κ  με τους δύο  τρόπος  αυτό  που ήθελα να αποτυπώσω φαινόταν)  αλλά δεν ήξερα τι ζητούν κ ποιο τους φαίνεται σωστό στην κάθε υπηρεσία σε περίπτωση κάποιου ελέγχου. Μάτα μπερδεύτηκε η λέξη ανανέωση σύμβασης και κατάλαβα ότι μιλάμε σίγουρα όχι για τροποποιητικη αλλά για νέα σύμβαση. Χαμός παντού δεν καταλαβαίνω γιατί όλα πρέπει να είναι τόσο μπερδεμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 ώρες πριν, floydpink είπε

Ναι 30/12/2020 και στις δυο ημερομηνιες και ημερομηνια προσληψης 01/01/2020 και το συστημα Εργανη θα το δεχθει.

 

Γενικα ειναι μπερδεμενα τα πραγματα οποτε δε φταιτε εσεις οταν τα παντα στην εργατικη νομοθεσια ειναι "απλωμενα" σε Νομους και αποφασεις που παν πισω εως και περισσοτερο απο 100 χρονια και μπλεκουν διαφορες υπηρεσιες γνωριζοντας η καθε μια το "δικο της κοματι"(ή οπως η καθε ξεχωριστη κατα τοπους υπηρεσια το καταλαβαινει) χωρις να εχει μια συνολικη εικονα.

Με αυτο τον τροπο σκεψης του δημοσιου, θα πρεπει να ασχοληθει η επιχειρηση απειρες ωρες για τις υποχρεωσεις της που αφορουν την εργασια ενος και μονο εργαζομενου σε ΣΕΠΕ,ΟΑΕΔ,ΙΚΑ κλπ υπηρεσιες.

Στην πραγματικοτητα αυτο ειναι ανεφικτο και αν οντως ηταν εφικτο, θα ηταν τοσο πολυεξοδο που θα εκτιναζε το μη μισθολογικο κοστος για την απασχοληση ενος και μονο εργαζομενου στα υψη (αμοιβη λογιστη με εξιδικευση στα εργατικα που να συμπληρωνει ενα καρο χαρτια να καλυψει την καθε περιπτωση, αμοιβη δικηγορου εργατολογου κλπ).

Σωστά λόγια !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα αν γίνει η υποβολή Ε7 κανονικά και διαπιστωθεί καποιο λάθος στην αναγραφή πως μπορει να διορθωθεί να ξανυποβληθεί το εντυπο Ε7 την επόμενη μέρα η στον επόπτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, JVA είπε

Καλημέρα αν γίνει η υποβολή Ε7 κανονικά και διαπιστωθεί καποιο λάθος στην αναγραφή πως μπορει να διορθωθεί να ξανυποβληθεί το εντυπο Ε7 την επόμενη μέρα η στον επόπτη?

Καλημέρα.

Θα στείλεις την επόμενη ημέρα το σωστό και στις γενικές παρατηρήσεις σημείωσε : σε αντικατασταση του ΑΛ1234567.

Εάν θέλεις και για το τυπικό κάνε και μια γνωστοποίηση στον ΟΑΕΔ που ανήκει η επιχείρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απο τον ΟΑΕΔ μου ειπαν με τ΄ίποτα να μην ξανακάνω υποβολή στο σύστημα μόνο κοινοποιηση σε αυτούς  και δεν είναι παλι σίγουροι ότι σε ελεγχο θα είμαστε οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 ώρες πριν, JVA είπε

Απο τον ΟΑΕΔ μου ειπαν με τ΄ίποτα να μην ξανακάνω υποβολή στο σύστημα μόνο κοινοποιηση σε αυτούς  και δεν είναι παλι σίγουροι ότι σε ελεγχο θα είμαστε οκ.

Στο είπαν επειδή μετά θα φαίνεται σε ένα ΑΦΜ μια πρόσληψη και δύο λήξεις συμβάσεων.

Κάνε ότι σου είπαν και κράτα στο αρχείο τον αριθμό πρωτοκόλλου που θα πάρεις.  Γράψε και μια Γνωστοποίηση ότι εκ παραδρομής έγινε λήξη στις ..... αντι στις ..... που είναι και το σωστό.

Τι πρόβλημα να έχεις σε έλεγχο; Βάλε σωστά τα ένσημα κτλ κι όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...