Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ


Evri

Ερώτηση

Καλημέρα! Στις 9 του μηνός έληξαν οι συμβάσεις ορισμένου χρόνου πλήρης απασχόλησης δύο εργατών. Ο εργοδότης με ενημέρωσε ότι θέλει τη μία να την ανανεώσει και την άλλη όχι. Μπορείτε να μου πείτε πλέον ποια έντυπα υποβάλλω ?

Μέσω ίντερνετ? Και τι προθεσμίες έχω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ενημερώθηκα από τον ΟΑΕΔ και το ΣΕΠΕ ότι για την ανανέωση κάνω χειρόγραφα μία νέα σύμβαση η οποία έτσι και αλλιώς δεν υποβάλλεται στην υπηρεσία, ενώ για την λήξη θα υποβάλλω ηλεκτρονικά καταγγελία σύμβασης εργσίας και το ε7 λήξη της σύμβασης μέσα σε 8 ημέρες.  Και ο Θεός βοηθός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσπαθώ να στείλω την καταγγελία σύμβασης αλλά στον πίνακα Ε στο πεδίο  "Σχέση εργασίας-Τύπος απασχόλησης"  έχει την μόνο την επιλογή "Αορίστου χρόνου". Γνωρίζει κανείς τελικά μήπως εάν όντως πρέπει να υποβάλλω καταγγελία σύμβασης ή μόνο το Ε7?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα θα ηθελα τη βοηθεια σας,

συμβασεις μερικησ απασχολησης ορισμενου χρονου που ληγουν στις 31/12/2013, θελω να τις ανανεωσω για ενα εξαμηνο ακομη.

ΤΙ ΚΑΝΩ. ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΕΧΩ.

η γνωμη μου ειναι κανω νεα συμβαση μερικησ απασχολησης δηλαδη το εντυπο Ε9 και στο ειδος μεταβολης αναφερω τροποποιηση ορων μερικησ απασχολησης και στις

παρατηρησεις γραφω παραταση συμβασης εως 30/06/2014 και τιποτα αλλο. δεν κανω δηλαδη πινακα προσωπικου αφου δε μεταβαλλονται οι αποδοχες και το ωραριο

η προθεσμια μου ειναι οχτω ημερολογιακες ημερες.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ διορθωστε με εαν κανω λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσπαθώ να στείλω την καταγγελία σύμβασης αλλά στον πίνακα Ε στο πεδίο  "Σχέση εργασίας-Τύπος απασχόλησης"  έχει την μόνο την επιλογή "Αορίστου χρόνου". Γνωρίζει κανείς τελικά μήπως εάν όντως πρέπει να υποβάλλω καταγγελία σύμβασης ή μόνο το Ε7?

Γιατί καταγγελία λήξη σύμβασης μονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα θα ηθελα τη βοηθεια σας,

συμβασεις μερικησ απασχολησης ορισμενου χρονου που ληγουν στις 31/12/2013, θελω να τις ανανεωσω για ενα εξαμηνο ακομη.

ΤΙ ΚΑΝΩ. ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΕΧΩ.

η γνωμη μου ειναι κανω νεα συμβαση μερικησ απασχολησης δηλαδη το εντυπο Ε9 και στο ειδος μεταβολης αναφερω τροποποιηση ορων μερικησ απασχολησης και στις

παρατηρησεις γραφω παραταση συμβασης τις απο (ημερομηνια καταθεσης αρχικης ) . δεν κανω δηλαδη πινακα προσωπικου (υποβάλεις νέο πινακα)αφου δε μεταβαλλονται οι αποδοχες και το ωραριο

η προθεσμια μου ειναι οχτω ημερολογιακες ημερες.Σωστο

ΠΑΡΑΚΑΛΩ διορθωστε με εαν κανω λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τ

 

 

καλησπέρα θα ηθελα τη βοηθεια σας,

συμβασεις μερικησ απασχολησης ορισμενου χρονου που ληγουν στις 31/12/2013, θελω να τις ανανεωσω για ενα εξαμηνο ακομη.

ΤΙ ΚΑΝΩ. ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΕΧΩ.

η γνωμη μου ειναι κανω νεα συμβαση μερικησ απασχολησης δηλαδη το εντυπο Ε9 και στο ειδος μεταβολης αναφερω τροποποιηση ορων μερικησ απασχολησης και στις

παρατηρησεις γραφω παραταση συμβασης τις απο (ημερομηνια καταθεσης αρχικης ) . δεν κανω δηλαδη πινακα προσωπικου (υποβάλεις νέο πινακα)αφου δε μεταβαλλονται οι αποδοχες και το ωραριο

η προθεσμια μου ειναι οχτω ημερολογιακες ημερες.Σωστο

ΠΑΡΑΚΑΛΩ διορθωστε με εαν κανω λαθος

τι πινακα ε4??????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα θα ηθελα τη βοηθεια σας,

συμβασεις μερικησ απασχολησης ορισμενου χρονου που ληγουν στις 31/12/2013, θελω να τις ανανεωσω για ενα εξαμηνο ακομη.

ΤΙ ΚΑΝΩ. ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΕΧΩ.

η γνωμη μου ειναι κανω νεα συμβαση μερικησ απασχολησης δηλαδη το εντυπο Ε9 και στο ειδος μεταβολης αναφερω τροποποιηση ορων μερικησ απασχολησης και στις

παρατηρησεις γραφω παραταση συμβασης εως 30/06/2014 και τιποτα αλλο. δεν κανω δηλαδη πινακα προσωπικου αφου δε μεταβαλλονται οι αποδοχες και το ωραριο

η προθεσμια μου ειναι οχτω ημερολογιακες ημερες.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ διορθωστε με εαν κανω λαθος

 

Δες εδώ  http://www.ergasiaka.net/ergatika/ergatikh-nomothesia/item/258-symplhrvmatikes-odhgies-katatheshs-symbasevn-sepe.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ληξη συμβασης ορισμενου χρονου πληρους απασχολησης στις 10/3/2015 η οποια θα παραταθει για ενα μηνα ακομα, αν υποβαλω στο ΕΡΓΑΝΗ Ε7 για τη ληξη και νεα προσληψη και κατασταση απο την επομενη ημερα 11/3/2015 υπαρχει καποιο προβλημα που δε βλεπω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ληξη συμβασης ορισμενου χρονου πληρους απασχολησης στις 10/3/2015 η οποια θα παραταθει για ενα μηνα ακομα, αν υποβαλω στο ΕΡΓΑΝΗ Ε7 για τη ληξη και νεα προσληψη και κατασταση απο την επομενη ημερα 11/3/2015 υπαρχει καποιο προβλημα που δε βλεπω ?

 

ΓΡΆΨΕ ΚΑΙ ΣΤΟ Ε7 που θα στείλεις "υποβάλλεται λόγω παράτασης μέχρι 10/04/2015".

 

γράψε και στις παρατηρήσεις της πρόληψης/κατάστασης  "παράταση διάρκειας σύμβασης μέχρι 10/04/2015"

 

θα του υπολογίσεις τώρα αναλογία ΔΠ/ΕΑ κλπ? λογικά όχι .(το μόνο πιθανό πρόβλημα είναι αυτό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΡΆΨΕ ΚΑΙ ΣΤΟ Ε7 που θα στείλεις "υποβάλλεται λόγω παράτασης μέχρι 10/04/2015".

 

γράψε και στις παρατηρήσεις της πρόληψης/κατάστασης  "παράταση διάρκειας σύμβασης μέχρι 10/04/2015"

 

θα του υπολογίσεις τώρα αναλογία ΔΠ/ΕΑ κλπ? λογικά όχι .(το μόνο πιθανό πρόβλημα είναι αυτό)

 

Δε θα του υπολογισω τωρα τιποτα, αλλα μετα ολα μαζι αφου παρατεινεται η συμβαση,

Ευχαριστω για την απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γνωριζει καποιος αν ισχυει το αρ.41 παρ.3 Ν.3986/11, οτι οι διαδοχικες συμβασεις εργασιας ορισμενου χρονου ανω των 36 μηνων μετατρεπονται σε συμβασεις αοριστου;; 

 

και αν αυτο αφορα και συμβασεις δημοσιου;

 

θα εκτιμουσα καθε απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικα για ανανεωση συμβασης ορισμενου χρονου θα πρεπει να γινει λυση πρωτα της προηγουμενης που ληγει και μετα καινουρια?Η ειναι περιττο να στειλω το Ε7?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για ανανέωση σύμβασης ορισμένου χρόνου εποχιακής επιχείρησης που λήγει 31/5/17 και θέλω να την παρατείνω μέχρι 15/10/17, από τον πρώτο ΣΕΠΕ που ρώτησα μου είπαν λήξη σύμβασης (Ε7) και επαναπρόσληψη ενώ από το δεύτερο ΣΕΠΕ μου είπαν νέα σύμβαση με αναγραφή της παράτασης και τίποτα άλλο (αν είναι μερική οκ, την καταθέτουμε).

Ποιος ΣΕΠΕ θεωρείτε ότι μου τα είπε πιο σωστά; Ο Α ή ο Β;;; Μην πέσω σε κάνα ζονκ φοβάμαι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καινούρια σύμβαση θα κάνεις με αναγραφή της παράτασης και αν είναι μερικής απασχόλησης την ανεβάζεις και στο yeka.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...