Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ μπορεί να οριστεί και ο ίδιος ο εργοδότης?


MarP

Ερώτηση

Καλό μεσημέρι  συνάδελφοι.

 

Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία (Νόμος 3850/2010),

 

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΑΣΚΗΣΗΣ ΚΑΘΗΚΟΝΤΩΝ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ
Προκειμένου οι εργοδότες να ανταποκριθούν στην παραπάνω υποχρέωση τους έχουν τη δυνατότητα να αναθέτουν
τα καθήκοντα αυτά:
- σε άτομα της επιχείρησης (πτυχιούχους ΑΕΙ ή ΤΕΙ με την προβλεπόμενη ειδικότητα)
- σε άτομα εκτός της επιχείρησης (πτυχιούχους ΑΕΙ ή ΤΕΙ με την προβλεπόμενη ειδικότητα)
-σε ΕΞΥΠΠ
- σε εργαζόμενο της επιχείρησης (κάτοχο απολυτηρίου τεχνικού λυκείου ή μέσης τεχνικής σχολής ή άλλης
αναγνωρισμένης τεχνικής επαγγελματικής σχολής του εσωτερικού ή ισότιμων σχολών του εξωτερικού ή
κάτοχο άδειας άσκησης επαγγέλματος εμπειροτέχνη και με οκταετή προϋπηρεσία που λογίζεται από την
απόκτηση του απολυτηρίου ή της άδειας, εφόσον όμως αυτός απασχολείται με πλήρες ωράριο στην
επιχείρηση) μετά από κατάλληλη επιμόρφωση τουλάχιστον 35 ωρών και εφόσον η επιχείρηση ανήκει στην
Β΄ ή Γ΄ κατηγορία επικινδυνότητας και απασχολεί μέχρι 50 άτομα.

Αν απασχολεί 1 άτομο και μάλιστα μόνο εποχιακά,υποχρεούται και πάλι να έχει τεχνικό ασφαλείας?

 

 

Σε ορισμένες περιπτώσεις επιχειρήσεων δίνεται η δυνατότητα και στους ίδιους τους εργοδότες να αναλαμβάνουν οι
ίδιοι τα καθήκοντα του τεχνικού ασφάλειας εφόσον έχουν τα κατάλληλα προσόντα. Μεταξύ των περιπτώσεων είναι
και εκείνη των επιχειρήσεων που υπάγονται στη Γ΄ κατηγορία επικινδυνότητας(εστιατόρια κλπ) και απασχολούν μέχρι 50 άτομα.

 

1. Γνωρίζετε αν ισχύει ακόμα αυτό? Μπορεί ο ίδιος ο εργοδότης να οριστεί σαν τεχνικός ασφαλείας?

2. Αρκεί να παρακολουθήσει αυτά τα ειδικά σεμινάρια ή πρέπει να πληροί και κάποιες άλλες προυποθέσεις?

3. Τα σεμινάρια πόσο κοστίζουν?

4. Υπάρχει καταληκτική ημερομηνία υποβολής της αίτησης για συμμετοχή σε σεμινάρια?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Τώρα που έγινε ηλεκτρονική η αναγγελία στο sepenet, είναι ώς παρακάτω:

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΡΓΟΔΟΤΗ Ή ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Συμπληρώνεται στην περίπτωση που ο εργοδότης ή κάποιος υπάλληλος της επιχείρησης εκτελεί χρέη Τεχνικού Ασφαλείας.

 

Δηλώνω υπεύθυνα ότι είμαι ΠΕ και έχω μια από τις ειδικότητες που προβλέπονται για τον κλάδο της οικονομικής δραστηριότητας του οργανισμού. (Για Εργοδότες και αριθμό εργαζομένων Β κατηγορίας άνω των 20)

Δηλώνω υπεύθυνα ότι είμαι ΠΕ και έχω μια από τις ειδικότητες που προβλέπονται για τον κλάδο της οικονομικής δραστηριότητας του οργανισμού ή έχω παρακολουθήσει εκπαίδευση 35 ωρών. (Για Εργοδότες και αριθμό εργαζομένων Β κατηγορίας έως 20)

 

Αριθμός Επιμόρφωσής η τίτλος πτυχίου

 

Λογικά αυτό λύνει την απορία μας και όντως μπορεί πχ ο ΠΕ Λογιστής να είναι τεχνικός ασφαλείας στην επιχείρηση του.

Κάποια άλλη γνώση- άποψη?

Σχετικά με τη διαδικασία χρειάζεται κάτι από την επιθεώρηση εργασίας ή μόνο ηλεκτρονικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...