Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αποχώρηση εταίρου από Ο.Ε. και μετατροπή σε Ι.Κ.Ε.


Auditor

Ερώτηση

Καλησπέρα,

 

Έχω μια περίπτωση Ο.Ε. στην οποία αποχωρεί ο ένας εκ των δύο εταίρων και δίνει το ποσοστό του στον άλλον.

Επειδή τα κέρδη της εταιρίας είναι συνήθως πάνω από 80.000 ευρώ, η ατομική απορρίπτεται σαν μορφή και σκέφτομαι να την κάνω μια μονοπρόσωπη Ι.Κ.Ε.

 

Έχει ασχοληθεί κάποιος με το θέμα; Δεν ξέρω από που να το πρωτοπιάσω. Θα απευθυνθώ από Δευτέρα στο ΓΕΜΗ το οποίο μαντεύω πως θα έχει άγνοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα,

 

Έχω μια περίπτωση Ο.Ε. στην οποία αποχωρεί ο ένας εκ των δύο εταίρων και δίνει το ποσοστό του στον άλλον.

Επειδή τα κέρδη της εταιρίας είναι συνήθως πάνω από 80.000 ευρώ, η ατομική απορρίπτεται σαν μορφή και σκέφτομαι να την κάνω μια μονοπρόσωπη Ι.Κ.Ε.

 

Έχει ασχοληθεί κάποιος με το θέμα; Δεν ξέρω από που να το πρωτοπιάσω. Θα απευθυνθώ από Δευτέρα στο ΓΕΜΗ το οποίο μαντεύω πως θα έχει άγνοια.

Συναδελφε καλημερα

 

Η ΙΚΕ ειναι μια πολυ καλη λυση , εχω φτιαξει 2 μεχρι τωρα , αλλα ηταν καινουργιες και οχι απο μετατροπη . 

 

Εικαζω οτι εαν προκειται να κανεις μετατροπη ΟΕ σε μονοπροσωπη ΙΚΕ , τοτε μαλλον θα χρειαστεις δικηγορο η/και συμβολαιογραφο . Οσον αφορα το ΓΕΜΗ , και στην ΑΘηνα και στον Πειραια , ειναι αρκετα καταρτισμενοι οποτε με μια επισκεψη θα ενημερωθεις καταλληλα . Υπαρχει βεβαια και η λυση , κατω απο ορισμενες προυποθεσεις να κανεις διαλυση και διακοπη για την ΟΕ , και να ξεκινησεις την ΙΚΕ χωρις την μεσολαβηση συμβολαιογραφου που ειναι και το πιο βατο . Δεν ξερω τι αντικειμενο εχει η ΙΚΕ , αλλα καποια ΚΑΔ εξαιρουνται και πρεπει να ακολουθησεις την παλια διαδικασια με ταμειο νομικων και λοιπα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μετατροπή σε Ι.Κ.Ε προβλέπεται από το νόμο. πρέπει να περιμένετε τη διευκρινιστική για τις μετατροπές σε Ι.Κ.Ε.

απ'  ότι ξέρω δεν θα αργήσει..

 

εαν δεν έχετε ακίνητα στην Ο.Ε γίνεται  με ιδιωτικό συμφωνητικό (χωρίς συμβοαλιογράφο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η Ο.Ε. δεν έχει ακίνητα, οπότε δε θα χρειαστούμε νομικό.

 

Από Ο.Ε. σε Ι.Κ.Ε απ ότι κατάλαβα ακόμα δε μπορεί να γίνει μετατροπή.

Ίσως να γίνει ατομική και στη συνέχεια με τον Ν.2166/93 να γίνει η μετατροπή σε ΙΚΕ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Διότι αν δε θέλει να μοιράσει κέρδη μια χρονιά, θα μείνει στο 26% και δε θα πάει στο 33 για το ποσό άνω των 50.000

μ;

 

Κατά τα άλλα φοβάμαι ότι ο επιχειρηματίας δεν είναι για Γ' κατηγορίας βιβλία. Θα μπλέξει με ταμείο κτλ και θα τα κάνει μύλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μετατροπή σε Ι.Κ.Ε προβλέπεται από το νόμο. πρέπει να περιμένετε τη διευκρινιστική για τις μετατροπές σε Ι.Κ.Ε.

απ'  ότι ξέρω δεν θα αργήσει..

 

εαν δεν έχετε ακίνητα στην Ο.Ε γίνεται  με ιδιωτικό συμφωνητικό (χωρίς συμβοαλιογράφο)

η διευκρινιστική για μετατροπή άλλου τύπου ετιαρείας σε Ι.Κ.Ε

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16955

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τροποποιηση Καταστατικου μεταβιβαση ποσοστου και ταυτοχρονη μετατροπη σε ικε(ενα καταστατικο οχι συμβολαιογραφικο καντο μονος σου με αμοιβη)Εφορια γεμη και εφορια κατα τα γνωστα.

 

Υ/Γ Ειμαι ο πρωτος που το εκανε το Νομικο τμημα του  επιμελητηριου δεν γνωριζε και απευθυνθηκε στο Υπουργειο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

 

Μήπως κάποιος συνάδελφος έχει κάποιο υπόδειγμα του παραπάνω τροποποιητικού ?

 

Ευχαριστώ και συγνώμη.

 

Κώστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...