Jump to content
  • 0

ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΦΟΙΤΗΤΗ ΓΙΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ


NIKOLAOS80
 Share

Question

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

   ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΛΑΒΩ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΝΑ ΦΟΙΤΗΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΤΟΥ ΑΣΚΗΣΗ (ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ)

ΠΡΩΤΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΝΑ ΨΑΧΝΩ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

 

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Ετσι που ρωτησες "τι τυπο αποδοχων βαζω (01) η (13)"  νομιζα οτι ειχες  και απαντηση ( πχ πως  με το 13 δεν ελεγχεται ο υπολογισμος απο το ΙΚΑ η αυτο ειναι το σωστο) . Ετσι ειναι ?

 

Η εταιρια με ρωταει "τι θελεις να στο φτιαξω"

 

Το ερωτημα (επαναδιατυπωνεται ) ειναι :

 

Στην  ΑΠΔ που  εστειλες εσυ  (αν σου ετυχε)  αλλαξες τις πραγματι καταβληθεισες μηνιαιες αποδοχες των 524,00 e ( που ειναι το 80% του ημερομισθιου ανειδικευτου , δηλ της οφειλομενης αμοιβης που λαμβανει ο σπουδαστης ) και τις εκανες 1011,00 απλα και μονο ωστε να τηρειται η συνθηκη που απαιτει το ΙΚΑ ?  (αμοιβες 1011,00 Χ 1% =  10,11 ευρω εργοδοτικες εισφορες, που ειναι οι οφειλομενες  επι της 12ης ασφ κλασης κλπ )

Και το οτι δηλωνω στο ΙΚΑ αλλες (υψηλοτερες) συνολικες  αποδοχες απο οτι λεει η λογιστικοποιημενη μισθοδοσια  δεν θα δημιουργησει εμπλοκη καπου παρακατω  ?

η απδ θα φευγει με αποδοχες 1.011,25€ εσυ θα τους πληρωνεις με τα 524 (αναλογα την ηλικια)

τα προγραμματα μισθοδοσιας συνηθως το υποστηριζουν αυτο

ο τυπος αποδοχων ειναι 13

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Προσοχη

 

 

 

Η παρ. 9 του άρθρου 74 του ν. 3863/2010 (Α΄ 115) τροποποιείται μόνο ως προς την αμοιβή των μαθητευομένων, η οποία ανέρχεται πλέον στο 68%, στα κατώτατα όρια των μισθών και ημερομισθίων της Εθνικής Γενικής Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας, όπως αυτά προβλέπονταν και ίσχυαν την 1−1−2012 και κατά τα λοιπά εξακολουθεί να ισχύει η εν λόγω διάταξη.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Οκ με έπιασες αδιάβαστο .

 

Σε ευχαριστώ πολύ . Για αυτό εδω " μέσα " όλοι μας γινόμαστε σοφότεροι .

Να είσαι καλά .

 

Με εκτίμηση

Μιχάλης

Η κατάθεση πίνακα προσωπικού αφορά τις ξενοδοχειακές - τουριστικές και επισιτιστικές επιχειρήσεις, προκειμένου να είναι δυνατός ο έλεγχος του ορίου του 17% στις προσλήψεις των πρακτικά ασκούμενων. Σχετικό: http://www.ergasiaka-gr.net/2011/03/blog-post_23.html#.Unp4XhC9Lbh

 
Link to comment
Share on other sites

  • 0

παιδία κάποια απάντηση ; πρόσληψη πρακτηκάριου ΤΕΙ > 25 ετών τι μισθό θα βάλω ; το 80% των 586,08 = 468,86 ?

http://dasta.teipat.gr/pa/about/general-info  Σχετικά με την πρακτική ΤΕΙ, παραθέτω, βάση της ερμηνευτικής εγκυκλίου 4601/304 - 12/3/2012 άρθρο 1β, παράγραφος 2 ότι ισχύει πλέον το εξής, :

 

Η παρ. 9 του άρθρου 74 του ν. 3863/2010 (Α' 115) τροποποιείται και ως προς την αμοιβή των μαθητευομένων, η οποία ανέρχεται πλέον στο80%, στα κατώτατα όρια των μισθών και ημερομισθίων της Εθνικής Γενικής Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας, όπως αυτά προβλέπονταν και ίσχυαν την 1-1-2012 και κατά τα λοιπά εξακολουθεί να ισχύει η εν λόγω διάταξη.

 

 

 

Πρακτική ΤΕΙ 25 ετών και άνω το 80% του 26,18 = 20,95 επι 25 ημέρες = 523,75 ¤

Πρακτική ΤΕΙ κάτω των 25 ετών το 80% του 22,82 = 18,26 επι 25 ημέρες = 456,50 ¤

Εισφορές ΙΚΑ επαγγ κινδύνου 1% της 12ης ασφαλιστικής κλάσης 40,45 Χ 25=1011,25 = 10,11¤

 

Ο ΟΑΕΔ επιχορηγεί τον εργοδότη κατά 50% επί της καταβαλλόμενης κάθε φορά αποζημίωσης.

 

Στους σπουδαστές που κάνουν Π. Α. δεν δίδονται δώρα και επίδομα κανονικής ¶δειας και δεν αποκτάται δικαίωμα συνταξιοδοτικής κάλυψης.

 

Οι σπουδαστές κατά τη διάρκεια της πρακτικής τους άσκησης εκτός από την αποζημίωση και την ασφάλισή τους κατά επαγγελματικού κινδύνου δεν αποκτούν κανένα άλλο δικαίωμα εργασιακής ή συνταξιοδοτικής μορφής.

Κατά τη διάρκεια της εξάμηνης πρακτικής άσκησης ο ασκούμενος σπουδαστής μπορεί για σοβαρούς λόγους ν' απουσιάσει δικαιολογημένα για 5 εργάσιμες ημέρες συνολικά. Οι απουσίες καταχωρούνται στο βιβλίο πρακτικής άσκησης θεωρούνται και υπογράφονται από τον επόπτη εκπαιδευτικό.

 

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ :

1. Βεβαίωση του ΤΕΙ ότι ο σπουδαστής βρίσκεται στο τέλος των σπουδών του, έχει τις προϋποθέσεις νΆ αρχίσει την εξάμηνη πρακτική άσκηση σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις για τη λήψη του πτυχίου του.

2. Αντίγραφο της ειδικής σύμβασης που συνάπτεται μεταξύ του εργοδότη, του Τμήματος του ΤΕΙ και του σπουδαστή κατά την έναρξη της πρακτικής άσκησης.

3. Επίδειξη του βιβλίου αγοράς ενσήμων του εργοδότη.

4. Υπεύθυνη δήλωση του εργοδότη που διατίθεται από την αρμόδια υπηρεσία ΟΑΕΔ εις διπλούν που θα αναφέρονται :

·ο ακριβής τίτλος της επιχείρησης, ο αριθμός μητρώου και η διεύθυνση

·τα στοιχεία του εκπροσώπου της επιχείρησης για την συναλλαγή με τον ΟΑΕΔ

·το ονοματεπώνυμο των σπουδαστών που απασχολήθηκαν στην επιχείρηση για την πρακτική τους άσκηση, τη χρονική περίοδο και την ειδικότητα, τον αριθμό των ημερομισθίων, το ποσό που καταβλήθηκε στον καθένα και την υπογραφή του σπουδαστή που έχει εισπράξει το ποσό αυτό

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλημέρα,

 

Όταν πρόκειται για φοιτητή Μάγειρα σε Ιδιωτική Σχολή (όχι απ'τον οαεδ) ,

ο οποίος θέλει να κάνει την ΜΑΘΗΤΕΙΑ του (1ο έτος και όχι πρακτική) σε εστιατόριο,

γνωρίζετε τι ισχύει όσον αφορά την πρόσληψη,τις αποδοχές και την ασφαλιστική κλάση?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλημέρα,

 

Όταν πρόκειται για φοιτητή Μάγειρα σε Ιδιωτική Σχολή (όχι απ'τον οαεδ) ,

ο οποίος θέλει να κάνει την ΜΑΘΗΤΕΙΑ του (1ο έτος και όχι πρακτική) σε εστιατόριο,

γνωρίζετε τι ισχύει όσον αφορά την πρόσληψη,τις αποδοχές και την ασφαλιστική κλάση?

 

 

Δεν εχει τύχει σε κανένα συνάδελφο?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

 

Θελω αν κάποιος μπορεί να μου απαντήσει τα εξής:

 

Μια ΕΠΕ με 2 εταίρους 50%-50%. Ο ενας εταίρος μόλις τελείωσε το ΤΕΙ και πρόκειται να κάνει την πρακτική του. Το ΤΕΙ ήδη μου έχει στείλει την σύμβαση την προβλεπόμενη που αναφέρει μεταξύ άλλων την αμοιβή και για την ασφάλιση του στο ΙΚΑ.

 

Το θέμα μου είναι το εξής:

O εταίρος ασφαλίζεται στο ΤΕΒΕ.

Μπορώ να τον ασφαλίσω ταυτόχρονα και στο ΙΚΑ για την πρακτική? θα έχω κανένα θέμα οτι έχει δύο ασφάλειες? ΤΕΒΕ & ΙΚΑ? βέβαια του ΤΕΙ είναι μόνο έναντι επαγγελματικού κινδύνου η ασφάλεια.

Επίσης κάθε μήνα θα του δίνεται απο την εταιρεία η αμοιβή της πρακτικής του και στο τέλος θα αιτηθεί στον ΟΑΕΔ το 50%.

Ο ΟΑΕΔ θα του δωσει το 50%.

Μήπως κάποιος έλεγχος βγάλει αυτη την μισθοδοσία λογιστική διαφορά? και αν ναι να την κάνω φορολογική αναμόρφωση?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

 

Θελω αν κάποιος μπορεί να μου απαντήσει τα εξής:

 

Μια ΕΠΕ με 2 εταίρους 50%-50%. Ο ενας εταίρος μόλις τελείωσε το ΤΕΙ και πρόκειται να κάνει την πρακτική του. Το ΤΕΙ ήδη μου έχει στείλει την σύμβαση την προβλεπόμενη που αναφέρει μεταξύ άλλων την αμοιβή και για την ασφάλιση του στο ΙΚΑ.

 

Το θέμα μου είναι το εξής:

O εταίρος ασφαλίζεται στο ΤΕΒΕ.

Μπορώ να τον ασφαλίσω ταυτόχρονα και στο ΙΚΑ για την πρακτική? θα έχω κανένα θέμα οτι έχει δύο ασφάλειες? ΤΕΒΕ & ΙΚΑ? βέβαια του ΤΕΙ είναι μόνο έναντι επαγγελματικού κινδύνου η ασφάλεια.

Επίσης κάθε μήνα θα του δίνεται απο την εταιρεία η αμοιβή της πρακτικής του και στο τέλος θα αιτηθεί στον ΟΑΕΔ το 50%.

Ο ΟΑΕΔ θα του δωσει το 50%.

Μήπως κάποιος έλεγχος βγάλει αυτη την μισθοδοσία λογιστική διαφορά? και αν ναι να την κάνω φορολογική αναμόρφωση?

KΑΛΗΜΕΡΑ!

 

Κανείς καμία αποψη για τα ανωτέρω????

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 0

KΑΛΗΜΕΡΑ!

 

Κανείς καμία αποψη για τα ανωτέρω????

 

Ευχαριστώ!

Δεν νομίζω ότι θα έχεις θέμα.

Όμως ο εταίρος θα κάνει πρακτική στην δική του ΕΠΕ ή σε άλλη εταιρεία ?

Το ασφάλιστρο του ΙΚΑ είναι εργοδοτική εισφορά μόνο έναντι επαγγελματικού κινδύνου, δεν είναι ασφάλιση συνταξιοδοτική για τον ασκούμενο και δεν αποτυπώνετε στην προυπηρεσία του οπότε δεν υπάρχει θέμα διπλής ασφάλισης. Το 50% θα το αιτηθεί η εταιρεία στο τέλος. 

Δεν είδα πουθενά να απαγορεύετε η πρακτική σε εταιρεία με ιδιοκτήτη τον ασκούμενο.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να υπάρξει είναι απο τον ΟΑΕΔ εαν δει ότι την πρακτική την έκανε στην εταιρεία του και το θεωρήσει εικονικό με αποτέλεσμα να μην δώσει την επιδότηση.Η ερώτηση είναι πως θα το δει αυτό ? εφόσον δεν είναι ο  ίδιος διαχειριστή της ? Αρα πολύ ακραίο μου φαίνεται να έχει κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Τελικα απο το ΤΕΙ δέχτηκαν το ΤΕΒΕ του φοιτητη (αφού ειναι και εταίρος) και μας είπαν πως δεν χρειάζεται να γίνει μέσω ΙΚΑ.

Οπότε δεν θα ανεβάσω πίνακα.

Απλά θα προσκομισουμε στο τελος της πρακτικής τις πληρωμές του ΤΕΒΕ για το διάστημα της πρακτικής και ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΔΟΤΗΘΕΙ η εταιρεία για την πρακτική του φοιτητη-εταίρου, αφού υπήρχε όπως ανέφερε και παραπάνω και ο stavr θέμα "εικονικότητας".

 

Οπότε βάση των ανωτέρω στον φοιτητή (αφού είναι εταίρος στην εταιρεία που θα κανει πρακτική)δεν θα δίνω και μισθό για την πρακτική του.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Όταν τελειώσει η επρακτική μπορεί η επιχείρηση να επαναπροσλάβει άμεσα το σπουδαστη σω κανονικό εργαζόμενο? 

προφανώς! Αλλά όταν τελειώσει η πρακτική, ποιο έντυπο καταθέτουμε? Απόλυση ή Οικειοθελής αποχώρηση?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...