Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΦΟΙΤΗΤΗ ΓΙΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ


NIKOLAOS80

Ερώτηση

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

   ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΛΑΒΩ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΝΑ ΦΟΙΤΗΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΤΟΥ ΑΣΚΗΣΗ (ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ)

ΠΡΩΤΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΝΑ ΨΑΧΝΩ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα,

 

Για πρακτική φοιτητή που η επιχ/ση θα πληρωθεί από τον ΟΑΕΔ και όχι με εσπα κλπ

στο ΣΕΠΕ ηλεκτρονικά ποιον τύπο αναγγελίας πρόσληψης επιλέγω?

 

Ευχαριστώ

 

Ε3 κλάσικ αν και κανείς δεν ξέρει αν πραγματικά χρειάζεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα παιδιά για πρακτική το 2014 απαιτειται να στείλουμε ε11;ευχαριστώ

 

Όχι. Η πρακτική άσκηση δεν είναι εξαρτημένη εργασία γι'αυτό και ο πρακτικώς ασκούμενος δεν λαμβάνει κανονική άδεια, επίδομα αδείας και δώρα εορτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ε3 κλάσικ αν και κανείς δεν ξέρει αν πραγματικά χρειάζεται...

Δεν γίνεται το λέει και το ΔΕΝ , καλημέρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα συναδελφοι,

 

εχω καποιες αποριες σχετικα με πρακτικη ασκηση φοιτητη απο ΑΕΙ.  Ειχα προηγουμενως ασχοληθει με πρακτικη ΤΕΙ μεσω ΕΣΠΑ, αλλα δε ξερω αν χειριζεται με τον ιδιο τροπο. Ο πελατης μου, φαρμακοποιος, μου εστειλε τη συμβαση του φοιτητη με το φαρμακειο. Σας την επισυναπτω παρακατω, αν μπορει καποιος συναδελφος να βοηθησει με τις διαδικασιες που θα πρεπει να ακολουθησουμε, θα το εκτιμουσα πολυ.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

ΣΥΜΒΑΣΗ.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα συναδελφοι,

 

εχω καποιες αποριες σχετικα με πρακτικη ασκηση φοιτητη απο ΑΕΙ.  Ειχα προηγουμενως ασχοληθει με πρακτικη ΤΕΙ μεσω ΕΣΠΑ, αλλα δε ξερω αν χειριζεται με τον ιδιο τροπο. Ο πελατης μου, φαρμακοποιος, μου εστειλε τη συμβαση του φοιτητη με το φαρμακειο. Σας την επισυναπτω παρακατω, αν μπορει καποιος συναδελφος να βοηθησει με τις διαδικασιες που θα πρεπει να ακολουθησουμε, θα το εκτιμουσα πολυ.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Καποιος συναδελφος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όπως το είδα διαγωνίως, ο α συμβαλλόμενος είναι το Πανεπιστήμιο και ο β ο φοιτητής. 

Το φαρμακείο απλά θα προσφέρει την πρακτική εξάσκηση.

Η αμοιβή και η ασφάλιση θα γίνεται από το Πανεπιστήμιο. 

Η σύμβαση όμως δεν είναι τριμερής και δεν βλέπω κάπου τα στοιχεία του φαρμακείου. Υπάρχουν και άλλα έγγραφα, παρουσιολόγια κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

Ματθαίο  το φαρμακείο δεν έχει καμία υποχρέωση απέναντι στον πρακτικάριο , τον ασφαλίζει και πληρώνει το πανεπιστήμιο μέσω του ΕΛΚΕ. 

Για αυτό το λόγο δεν αναφέρονται στοιχεία επιχείρησης ( γιατρέ ) στη σύμβαση. 

Μέσω έσπα κατ εμέ συμφέρει η απασχόληση φοιτητών ΤΕΙ πάντα σε σχέση με τις υποχρεώσεις που έχουμε αν πηγαίναμε μέσω ΟΑΕΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα γιατρε, καλημερα Χρησταρα,

 

μιλησα με τον πελατη. Μου ανεφερε πως η συμβαση η συγκεκριμενη που εληξε 1/4/2015 δεν υποχρεωνε το φαρμακειο να ασφαλισει τον πρακτικαριο καθως το πανεπιστημιο ηταν υποχρεο να το κανει. Η συμβαση ομως έληξε, αλλα η πρακτικη θα συνεχιστει για 2 επιπλεον τρίμηνα και ακομη δε γνωριζει κανεις τους ποιος θα ασφαλισει τον φοιτητη καθως το πανεπιστημιο στελνει τη συμβαση μετα το περας της πρακτικης! Πως κινουμαστε σε αυτη την περιπτωση? Αν ερθει το ΙΚΑ η η επιθεωρηση για ελεγχο, πως θα ειμαστε καλλυμενοι απο τυχον προστιμο για ανασφαλιστη εργασια?

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα γιατρε, καλημερα Χρησταρα,

 

μιλησα με τον πελατη. Μου ανεφερε πως η συμβαση η συγκεκριμενη που εληξε 1/4/2015 δεν υποχρεωνε το φαρμακειο να ασφαλισει τον πρακτικαριο καθως το πανεπιστημιο ηταν υποχρεο να το κανει. Η συμβαση ομως έληξε, αλλα η πρακτικη θα συνεχιστει για 2 επιπλεον τρίμηνα και ακομη δε γνωριζει κανεις τους ποιος θα ασφαλισει τον φοιτητη καθως το πανεπιστημιο στελνει τη συμβαση μετα το περας της πρακτικης! Πως κινουμαστε σε αυτη την περιπτωση? Αν ερθει το ΙΚΑ η η επιθεωρηση για ελεγχο, πως θα ειμαστε καλλυμενοι απο τυχον προστιμο για ανασφαλιστη εργασια?

 

Ευχαριστω!

 

 

Α πα πα, τζιζ! Οπωσδήποτε το Πανεπιστήμιο να δώσει τη σύμβαση ή κάποιο επίσημο έγγραφο. Θα πέσει δεκαχίλιαρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Α πα πα, τζιζ! Οπωσδήποτε το Πανεπιστήμιο να δώσει τη σύμβαση ή κάποιο επίσημο έγγραφο. Θα πέσει δεκαχίλιαρο...

Τους ενημερωσα τελικα πως αν δε λαβουνε συμβαση απο το πανεπιστημιο, να μην αφησουν τον πρακτικαριο να εργαστει. Για να τον ασφαλισουμε εμεις με το 1% για επαγγελματικο κινδυνο πρεπει να εχουμε στα χερια μας τη συμβαση απο το πανεπιστημιο η οποια να αναφερει πως υποχρεος για την ασφαλιση του φοιτητη ειναι το φαρμακειο, σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για διμηνη πρακτικη απο τει, υπαρχει συμβαση μεταξυ τει και εργοδοτη. Εχουν πει απο το τει πως δεν χρειαζεται κατι αλλο.

Πρεπει να υποβαλλω πινακα προσωπικου?

Για να υποβαλλω ομως πινακα προσωπικου πρεπει να βγαλω Α.Μ.Ε. γιατι δεν ειχε προσωπικο προηγουμενως η πελατισσα μου, οποτε για να βγαλω Α.Μ.Ε και κωδικους ικα πρεπει να κανω προσληψη!

Βοηθεια καποιος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για διμηνη πρακτικη απο τει, υπαρχει συμβαση μεταξυ τει και εργοδοτη. Εχουν πει απο το τει πως δεν χρειαζεται κατι αλλο.

Πρεπει να υποβαλλω πινακα προσωπικου?

Για να υποβαλλω ομως πινακα προσωπικου πρεπει να βγαλω Α.Μ.Ε. γιατι δεν ειχε προσωπικο προηγουμενως η πελατισσα μου, οποτε για να βγαλω Α.Μ.Ε και κωδικους ικα πρεπει να κανω προσληψη!

Βοηθεια καποιος!!

 

Kαλημέρα,

 

ΑΜΕ πρέπει να βγάλεις έτσι κι αλλιώς για να μπορέσεις να υποβάλλεις ΑΠΔ!

 

Οπότε βγάζεις ΑΜΕ, παίρνεις κωδικούς ΙΚΑ (ika.gr-->Εγγραφή), κάνεις μια πρόσληψη για να είσαι καλυμένος

(αν δεις τις παραπάνω συζητήσεις συναδέλφων θα καταλάβεις πως δεν είναι ξεκάθαρο αν χρειάζεται πρόσληψη ή όχι) κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για διμηνη πρακτικη απο τει, υπαρχει συμβαση μεταξυ τει και εργοδοτη. Εχουν πει απο το τει πως δεν χρειαζεται κατι αλλο.

Πρεπει να υποβαλλω πινακα προσωπικου?

Για να υποβαλλω ομως πινακα προσωπικου πρεπει να βγαλω Α.Μ.Ε. γιατι δεν ειχε προσωπικο προηγουμενως η πελατισσα μου, οποτε για να βγαλω Α.Μ.Ε και κωδικους ικα πρεπει να κανω προσληψη!

Βοηθεια καποιος!!

Για την περίπτωση σας είμαι σχεδόν σίγουρος πως χρειάζεται να υποβληθεί ο αρχικός πίνακας προσωπικού για το άτομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ με τους 2 πιο πάνω, καθώς να μην ξεχάσετε να τικάρετε κατά την πρόσληψη, την επιλογή "Ειδική περίπτωση" (Πρακτική Άσκηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα,

 Ας πούμε ότι κάνουμε πρόσληψη για την πρακτική άσκηση, όταν τελειώνει το εξάμηνο τότε ποιο έντυπο υποβάλλουμε καταγγελία σύμβασης, λύση  σύμβασης ορισμένου χρόνου ή οικειοθελής αποχώρηση?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομίζω ότι πρέπει να κάνω λύση ορισμένου χρόνου  μιας και δήλωσα στο έντυπο αναγγελίας πρόσληψης το πεδίο " σχέση εργασίας ( τύπος απασχόλησης) ορισμένου χρόνου".

Μη διστάσετε να το σχολιάσετε.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο Εργάνη δεν υποβάλλουμε τίποτα. Μόνο την ΑΠΔ

Ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να ασφαλίσει τον πρακτικά ασκούμενο κατά επαγγελματικού κινδύνου στην 12 ασφαλιστική κλάση για 1%  και  με πακέτο κάλυψης ΙΚΑ 210. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
38 λεπτά πριν , ΑΛΕΞΗΣ06 said:

Στο Εργάνη δεν υποβάλλουμε τίποτα. Μόνο την ΑΠΔ

Ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να ασφαλίσει τον πρακτικά ασκούμενο κατά επαγγελματικού κινδύνου στην 12 ασφαλιστική κλάση για 1%  και  με πακέτο κάλυψης ΙΚΑ 210. 

 

 

 

 

 

Σωστά!

εκτός αν η πρακτική αφορά σπουδαστή ΙΕΚ όπου εκεί την ασφάλιση κινδύνου την κάνει το ίδιο το ΙΕΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα.

Επαναφέρω το θέμα.

Σαν βασικό μισθό τι βάζουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για πρακτικη ΤΕΙ

ημερομισθιο 18,26 ΕΥΡΩ/ΜΕΡΑ Χ 25 ΜΕΡΕΣ= 456,50 ΜΙΣΘΟΣ(το 80% του ημερομισθιου του ανειδ.εργατη για φοιτητη κατω των 25 ετων)

για ΑΠΔ 40,45 χ 1% κρατηση ικα χ 25 μερες(1.011,25  χ 1% =10,11 ενσημο ικα το μηνα)

ΕΙΔΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ 14  που δινει ΚΠΚ 210

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρόκειται για 29 ετών φοιτητή.

Στο συμφωνητικό που έχω με το ΤΕΙ αναφέρει ότι πρέπει να καταβάλλω τουλάχιστον 243,60 τον μήνα βάσει εγκυκλίου

4601/304/12-3-12.

Στο πρόγραμμα μισθοδοσίας, στον μισθό του, για να βγει καθαρό 243,60 πρέπει να καταχωρήσω 243,60 και κρατά 1%

από τα 1011,25.

Κάνω κάτι λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, ELENH said:

...............................................................................................................

Στο πρόγραμμα μισθοδοσίας, στον μισθό του, για να βγει καθαρό 243,60 πρέπει να καταχωρήσω 243,60 και κρατά 1%

από τα 1011,25. : Το ποσό αυτό είναι εργοδοτική εισφορά

Κάνω κάτι λάθος?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε  αλλο ποσο υπολογιζουμε τα λεφτα που θα παρει ο φοιτητης για την  πρακτικη του

και σε αλλο ποσο τα ενσημα που δωσουμε στο ικα.Τα 2 ποσα ειναι εντελως ασχετα μεταξυ τους

α) υπολογισμος Αποδοχων  για το μισθο του

26,18 κατωτατο ημερομισθιο εργατη ανω των 25 ετων χ 80% =26,18 χ 80% = 20,94 ημερομισθιο

20,94 χ 25 ημερες το μηνα=  523,50 μισθος το μηνα (τα μισα θα τα παρει πισω η επιχειρηση απο τον οαεδ δηλ τα 261,75)

β) υπολογισμος Αποδοχων για την  ΑΠΔ (δε μας αφορουν τα παραπανω)

για ΑΠΔ 40,45 χ 1% κρατηση ικα χ 25 μερες(1.011,25  χ 1% =10,11 ενσημο ικα το μηνα)

κρατησεις εργαζομενου=0% κρατησεις εργοδοτη=1% συνολο κρατησεων 1%

ΕΙΔΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ 14  που δινει ΚΠΚ 210

------------------

αρα θα δωσεις καθαρο μισθο 523,50 και εργοδοτικη εισφορα 10,11 το μηνα (ο φοιτητης δεν εχει κρατησεις εργαζομενου)

απο αυτα η επιχειρηση θα παρει πισω τα 261,75 απο τον οαεδ αφου πρωτα κανει αιτηση στο α'τριμηνο ή στο τελος του 6μηνου.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!

ολα αυτα ισχυουν στην περιπτωση που η επιχειρηση ειναι υποχρεωμενη να κολλαει τα ενσημα και οχι το ΤΕΙ μεσω προγραμματος ΕΣΠΑ.

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ για σπουδαστη κατω των 25 :

Screenshot_2.jpg

Screenshot_1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στον πίνακα προσωπικού βάζουμε όποιον κάνει πρακτική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν εισαι υποχρεωμενη να υποβαλεις κατι στο εργανη οταν προκειται για πρακτικη ΤΕΙ.

(δεν θεωρειται εργαζομενος)

αν εχεις ηδη υποβαλλει προσληψη ομως μπορεις να τον συμπεριλαβεις στον ετησιο πινακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...