Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΦΟΙΤΗΤΗ ΓΙΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ


NIKOLAOS80

Ερώτηση

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

   ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΛΑΒΩ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΝΑ ΦΟΙΤΗΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΤΟΥ ΑΣΚΗΣΗ (ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ)

ΠΡΩΤΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΝΑ ΨΑΧΝΩ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

προφανώς! Αλλά όταν τελειώσει η πρακτική, ποιο έντυπο καταθέτουμε? Απόλυση ή Οικειοθελής αποχώρηση?

Θα κάνετε κανονικά την διαδικασία Πρόσληψης όπως κάνετε με όλους τους κοινούς εργαζομένους όταν θα τον επαναπροσλάβετε. Στην πρακτική κατατίθεται μόνο ο πίνακας προσωπικού δεν κατατίθεται καμία άλλη αναγγελία η καταγγελία στον ΟΑΕΔ. Και ειδικά Τώρα με το ενοποιημένο έντυπο μόνο στην πρόσληψη υποβάλουμε το ενιαίο έντυπο βάζοντας στα αντίστοιχα πεδία την πρακτική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα κάνετε κανονικά την διαδικασία Πρόσληψης όπως κάνετε με όλους τους κοινούς εργαζομένους όταν θα τον επαναπροσλάβετε. Στην πρακτική κατατίθεται μόνο ο πίνακας προσωπικού δεν κατατίθεται καμία άλλη αναγγελία η καταγγελία στον ΟΑΕΔ. Και ειδικά Τώρα με το ενοποιημένο έντυπο μόνο στην πρόσληψη υποβάλουμε το ενιαίο έντυπο βάζοντας στα αντίστοιχα πεδία την πρακτική. 

Σας ευχαριστώ πολύ! Όμως έχω κάνει ήδη 4-5 άτομα πρόσληψη με ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ και τικαρισμένο το κουτάκι που λέει ειδική περίπτωση: Πρακτική Άσκηση καθώς και Πίνακα προσωπικού (πρόσληψης). Τώρα που τέλειωσε η πρακτική άσκηση δεν πρέπει να καταθέσω κάτι? Και να τον προσλάβω κανονικά ΕΚΤΟΣ πρακτικής άσκησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ευχαριστώ πολύ! Όμως έχω κάνει ήδη 4-5 άτομα πρόσληψη με ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ και τικαρισμένο το κουτάκι που λέει ειδική περίπτωση: Πρακτική Άσκηση καθώς και Πίνακα προσωπικού (πρόσληψης). Τώρα που τέλειωσε η πρακτική άσκηση δεν πρέπει να καταθέσω κάτι? Και να τον προσλάβω κανονικά ΕΚΤΟΣ πρακτικής άσκησης

 Καλό είναι να πάρετε τον ΟΑΕΔ μήπως κάνετε καμία γνωστοποίηση για να είστε 100% σίγουρος, πάντως σε κάθε περίπτωση κάνετε ξανά πρόσληψη. Η πρακτική και η λήξη της αποδεικνύετε με τις βεβαιώσεις τα ένσημα ΑΠΔ και την σύμβαση με το ΤΕΙ  και κανένας ελεγκτής δεν ασχολείται και πολύ με αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Καλό είναι να πάρετε τον ΟΑΕΔ μήπως κάνετε καμία γνωστοποίηση για να είστε 100% σίγουρος, πάντως σε κάθε περίπτωση κάνετε ξανά πρόσληψη. Η πρακτική και η λήξη της αποδεικνύετε με τις βεβαιώσεις τα ένσημα ΑΠΔ και την σύμβαση με το ΤΕΙ  και κανένας ελεγκτής δεν ασχολείται και πολύ με αυτούς.

 

Σας ευχαριστώ πολύ! Θα πάρω ένα τηλέφωνο και τον ΟΑΕΔ και θα επανέλθω για διευκρινήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παραπάνω διαβάζω ότι δεν υποβάλλεται αναγγελία πρόσληψης για Πρακτική.

Δεδομένου όμως ότι θα πρέπει να βγάλει από το ΙΚΑ ο ασφαλισμένος σπουδαστής ΑΜΑ πώς θα το κάνει χωρίς να έχει στα χέρια του την πρόσληψή του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παραπάνω διαβάζω ότι δεν υποβάλλεται αναγγελία πρόσληψης για Πρακτική.

Δεδομένου όμως ότι θα πρέπει να βγάλει από το ΙΚΑ ο ασφαλισμένος σπουδαστής ΑΜΑ πώς θα το κάνει χωρίς να έχει στα χέρια του την πρόσληψή του;

Η πρόσληψη και ο πίνακας εχουν γίνει ενιαίο έντυπο οπόταν κανεις πρόσληψη με ειδικη κατηγορια πρακτικη και του δινεις αντιγραφο για να βγάλει ΑΜΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παραπάνω διαβάζω ότι δεν υποβάλλεται αναγγελία πρόσληψης για Πρακτική.

Δεδομένου όμως ότι θα πρέπει να βγάλει από το ΙΚΑ ο ασφαλισμένος σπουδαστής ΑΜΑ πώς θα το κάνει χωρίς να έχει στα χέρια του την πρόσληψή του;

Με την συμαβση της πρακτικης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παραπάνω διαβάζω ότι δεν υποβάλλεται αναγγελία πρόσληψης για Πρακτική.

Δεδομένου όμως ότι θα πρέπει να βγάλει από το ΙΚΑ ο ασφαλισμένος σπουδαστής ΑΜΑ πώς θα το κάνει χωρίς να έχει στα χέρια του την πρόσληψή του;

 

PRAKTIKHASKHSH_zps86cc17ed.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επανέρχομαι ξανα στο παραπάνω θέμα . Εχω λήξη πρακτικής 30/9/14 απο ΤΕΙ . Πρέπει τελικά να στείλω Ε7 για λήξη συμβασης εργασιας (πρακτικής ή όχι ???)

Απο τα παραπάνω που  διάβασα εδώ η αποψη σας είναι πως δεν χρειάζεται .

Η έναρξη της πρακτικής ξεκίνησε 1/4/2014 και δεν κατέθεσα αναγγελία Ε3, 

Με τις αλλαγές όπως ισχύουν όμως απο 1/9/2014 και έτσι όπως το κατάλαβά λογικά πλέον οι προσλήψεις για πρακτική δηλώνονται με τα Ε3.1- Ε3.2-  Ε3.3  αναφέρει όμως και προθεσμίες μεσα στις οποίες θα πρέπει να δηλώνονται και οι διακοπές ή η λήξη της πρακτικής . 

Εχω μπερδευτεί και εχουν περάσει και οι ημέρες και δεν ξέρω αν θα πρέπει να στειλω Ε7 και αν ειμαι ενπρόθεσμη.

Παρακαλω μιά βοήθεια απο όποιον γνωρίζει ή έχει παρόμοια περίπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγγνώμη ρε παιδιά. Το πεδίο στο Ενιαίο έντυπο Ε3 για την πρακτική άσκηση το είδα στην εικόνα πιο πάνω.

Αυτά τα Ε3.1 Ε3.2 Ε3.3 που λέτε, που στα κομμάτια είναι;
Εγω βλέπω μόνο το ΕΝΙΑΙΟ Έντυπο Ε3 .... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επανέρχομαι ξανα στο παραπάνω θέμα . Εχω λήξη πρακτικής 30/9/14 απο ΤΕΙ . Πρέπει τελικά να στείλω Ε7 για λήξη συμβασης εργασιας (πρακτικής ή όχι ???)

Απο τα παραπάνω που  διάβασα εδώ η αποψη σας είναι πως δεν χρειάζεται .

Η έναρξη της πρακτικής ξεκίνησε 1/4/2014 και δεν κατέθεσα αναγγελία Ε3, 

Με τις αλλαγές όπως ισχύουν όμως απο 1/9/2014 και έτσι όπως το κατάλαβά λογικά πλέον οι προσλήψεις για πρακτική δηλώνονται με τα Ε3.1- Ε3.2-  Ε3.3  αναφέρει όμως και προθεσμίες μεσα στις οποίες θα πρέπει να δηλώνονται και οι διακοπές ή η λήξη της πρακτικής . 

Εχω μπερδευτεί και εχουν περάσει και οι ημέρες και δεν ξέρω αν θα πρέπει να στειλω Ε7 και αν ειμαι ενπρόθεσμη.

Παρακαλω μιά βοήθεια απο όποιον γνωρίζει ή έχει παρόμοια περίπτωση

καμμιά αποψη για το παραπάνω θεμα?????? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καμμιά αποψη για το παραπάνω θεμα?????? 

Σε περίπτωση μεταφοράς του ωφελούμενου σε άλλο παράρτημα της επιχείρησης ο εργοδότης συμπληρώνει το έντυπο Ε3.3 ως προς τα στοιχεία παραρτήματος εργοδότη το αργότερο εντός τριών (3) εργασίμων ημερών πριν τη μεταφορά του ωφελούμενου. Σε περίπτωση διακοπής ή λήξης της πρακτικής άσκησης του ωφελούμενου ο εργοδότης έχει την υποχρέωση να αναγγείλει τη λήξη ή τη διακοπή της εντός τριών (3) εργασίμων ημερών από το γεγονός αυτό.

 

δε γνωρίζω αν αυτό θα ισχύει για τις πρακτικές από 1/10 ή και για τις παλιές.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε περίπτωση μεταφοράς του ωφελούμενου σε άλλο παράρτημα της επιχείρησης ο εργοδότης συμπληρώνει το έντυπο Ε3.3 ως προς τα στοιχεία παραρτήματος εργοδότη το αργότερο εντός τριών (3) εργασίμων ημερών πριν τη μεταφορά του ωφελούμενου. Σε περίπτωση διακοπής ή λήξης της πρακτικής άσκησης του ωφελούμενου ο εργοδότης έχει την υποχρέωση να αναγγείλει τη λήξη ή τη διακοπή της εντός τριών (3) εργασίμων ημερών από το γεγονός αυτό.

 

δε γνωρίζω αν αυτό θα ισχύει για τις πρακτικές από 1/10 ή και για τις παλιές.. 

Αυτό που ακριβώς το λέει?  μήπως αφορά στην πρόωρη διακοπή της πρακτικής? διότι αυτοί έχουν ορισμένου χρόνου σύμβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι, έχω μπερδευτεί ως προς το αν αναγγέλλουμε την έναρξη της πρακτικής των φοιτητών ΤΕΙ. Πήρα τηλ.στον τοπικό ΟΑΕΔ και μου απάντησαν πως η νέα αναγγελία αφορά την πρακτική άσκηση αυτών που έκαναν θεωρητική κατάρτιση από φορείς με τα συγχρηματοδοτούμενα προγράμματα της ευρωπαικής ένωσης και όχι τα εξάμηνα των ΤΕΙ. Εχω πάρει μια φοιτήτρια από την 01/10 και δεν έχω δηλώσει τίποτα. Στα τηλέφωνα των helpdesk δεν μπορώ να πιάσω. Τώρα διάβαζα πως τα έντυπα Ε3-1,2,3,4 μπορούν να υποβάλλονται και μετά τις προθεσμίες, χωρίς κυρώσεις. Αν γνωρίζει κάποιος, παρακαλώ να με κατατοπίσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι, έχω μπερδευτεί ως προς το αν αναγγέλλουμε την έναρξη της πρακτικής των φοιτητών ΤΕΙ. Πήρα τηλ.στον τοπικό ΟΑΕΔ και μου απάντησαν πως η νέα αναγγελία αφορά την πρακτική άσκηση αυτών που έκαναν θεωρητική κατάρτιση από φορείς με τα συγχρηματοδοτούμενα προγράμματα της ευρωπαικής ένωσης και όχι τα εξάμηνα των ΤΕΙ. Εχω πάρει μια φοιτήτρια από την 01/10 και δεν έχω δηλώσει τίποτα. Στα τηλέφωνα των helpdesk δεν μπορώ να πιάσω. Τώρα διάβαζα πως τα έντυπα Ε3-1,2,3,4 μπορούν να υποβάλλονται και μετά τις προθεσμίες, χωρίς κυρώσεις. Αν γνωρίζει κάποιος, παρακαλώ να με κατατοπίσει. 

Η περίπτωση που είχα εγω ήταν πρακτική ΤΕΙ (6μηνη) που αναφερει πανω τον τιτλο "ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΑΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΠΕΔΕΥΣΗς ΚΑΙ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ " ΕΣΠΑ 2007-2013 (Με την συνχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαικής Ενωσης).

Μίλησα όμως με τον αρμόδιο στο το τοπικό ΟΑΕΔ και μου είπε ότι εφ'οσον το δικό μου πρόγραμμα ξεκίνησε 1/4/14 και δεν έκανα πρόσληψη δεν χρειάζετε να κάνω και αποχώρηση λόγω ληξης 6μήνου πρακτικής που έγινε 30/9/14. Μου είπε βέβαια ότι ούτως ή άλλως τα νέα μέτρα ισχύουν απο 8/10/14 άλλα από ότι μου έδωσε να καταλάβω και οι΄ίδιοι έχουν κενά ως προς το τι θα πρέπει να γίνει με τις περιπτώσεις αυτές.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό που ακριβώς το λέει?  μήπως αφορά στην πρόωρη διακοπή της πρακτικής? διότι αυτοί έχουν ορισμένου χρόνου σύμβαση.

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/19455

 

πρέπει να διευκρινιστεί βέβαια τι είδους πρακτικές θα συμπεριλαμβάνονται στο Ε3.3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ευχαριστώ πολύ! Θα πάρω ένα τηλέφωνο και τον ΟΑΕΔ και θα επανέλθω για διευκρινήσεις.

Είμαι η περίπτωση που είχα κάνει πρόσληψη και πίνακα προσωπικού σε άτομα πρακτικής άσκησης με επιλεγμένο το κουτάκι ειδική περίπτωση "Πρακτική Άσκηση Σπουδαστών". Οπότε τελικά πήγα από εκεί να ρωτήσω ποιο έντυπο καταθέτω μετά το πέρας της πρακτικής. Η απάντηση από τον ΟΑΕΔ (λογική πιστεύω) ήταν να καταθέσω λήξεις συμβάσεων και στις παρατηρήσεις να γράψω "ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΣΠΟΥΔΑΣΤΩΝ" .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1 Οκτωβριου ηρθε σπουδαστης για πρακτικη ασκηση δεν εστειλα ουτε προσληψη καθως ετσι μου ειπαν απο τον οαεδ γτ δεν ειναι υποχρεωτικο εκτος και αν ειναι χρηματοδοτηση ΕΣΠΑ μου ειπαν,αλλα ουτε και πινακα προσωπικου .Επικοινωνισα με την επιθεωρηση εργασιας οπου μου ειπαν οτι τα καινουρια εντυπα ειναι για τα "πενταμηνα" που βγαινουν.εχω μια μικρη αμφιβολια γιατι αυτοι απο τα μικτα κλιμακια ειναι λιγο γκουχου γχουχου ..ανωμαλοι  :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ετσι, για να "φτιαχτούμε¨" λιγάκι Δευτεριάτικα. Σε τηλ.επικοινωνία με την επιθ. εργασίας της Ανοιξης μου απάντησαν πως δεν υπήρχε ποτέ έγγραφο που να εξαιρεί τους απασχολούμενους με πρακτική τει από την αναγραφή στον πίνακα ωρών εργασίας, οπότε σε επιτόπιο έλεγχο επιβάλλονται τα ανάλογα πρόστιμα. Ανεξάρτητα αν το Δελτίο εργατικής νομοθεσίας και ο Οαεδ έλεγαν άλλα. Θυμάμαι σε παλαιότερη ερώτηση για το ίδιο θέμα, οι υπηρεσίες επέμεναν πως οι συγκεκριμένοι απασχολούμενοι δεν εντάσσονται στους μισθωτούς-υπαλλήλους με σχέση εξαρτημένης εργασίας, και για τον λόγο αυτό δεν δηλώνονται πουθενά, ισχύει μόνο το συμφωνητικό με τα Τει που έχει υπογράψει ο εργοδότης. Πάντως θα προσπαθήσω να το υποβάλλω τώρα με το δεδομένο πως αυτή η περίπτωση δεν έχει συγκεκριμένη ημερομηνία  λήξης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ετσι, για να "φτιαχτούμε¨" λιγάκι Δευτεριάτικα. Σε τηλ.επικοινωνία με την επιθ. εργασίας της Ανοιξης μου απάντησαν πως δεν υπήρχε ποτέ έγγραφο που να εξαιρεί τους απασχολούμενους με πρακτική τει από την αναγραφή στον πίνακα ωρών εργασίας, οπότε σε επιτόπιο έλεγχο επιβάλλονται τα ανάλογα πρόστιμα. Ανεξάρτητα αν το Δελτίο εργατικής νομοθεσίας και ο Οαεδ έλεγαν άλλα. Θυμάμαι σε παλαιότερη ερώτηση για το ίδιο θέμα, οι υπηρεσίες επέμεναν πως οι συγκεκριμένοι απασχολούμενοι δεν εντάσσονται στους μισθωτούς-υπαλλήλους με σχέση εξαρτημένης εργασίας, και για τον λόγο αυτό δεν δηλώνονται πουθενά, ισχύει μόνο το συμφωνητικό με τα Τει που έχει υπογράψει ο εργοδότης. Πάντως θα προσπαθήσω να το υποβάλλω τώρα με το δεδομένο πως αυτή η περίπτωση δεν έχει συγκεκριμένη ημερομηνία  λήξης. 

Ακυρη η υποβολή. Δεν υπάρχει έντυπο Ε3-3. Υποτίθεται πως δημιουργείται με την επισήμανση ¨"πρακτική άσκηση σπουδαστών"  στο έντυπο της πρόσληψης.... αλλά δεν. Το βγάζει εκπρόθεσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακυρη η υποβολή. Δεν υπάρχει έντυπο Ε3-3. Υποτίθεται πως δημιουργείται με την επισήμανση ¨"πρακτική άσκηση σπουδαστών"  στο έντυπο της πρόσληψης.... αλλά δεν. Το βγάζει εκπρόθεσμο.

 

Μα δεν έχετε δει εδώ? http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=90759&p=647654

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ευχαριστώ πολύ για την επισήμανση. Η έναρξη της πρακτικής είναι 1/10/14. Τότε δεν είχα προσέξει το συγκεκριμένο πεδίο του εντύπου. Ημουν τόσο σίγουρη πως η πρακτική τει δεν δηλώνεται..........  Διάβασα πως το έντυπο Ε3-3 δεν έχει συγκεκριμένη προθεσμία ακόμη, και είπα μήπως γλυτώσω το πρόστιμο :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...