Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
zeus1984

μια απλη ερωτηση για να βρω την ερωτηση

Question

θελω να βρω την υπεραξια, για ενα φορτηγο το οποιο επροκειτο να πουληθει, αυτο εχει γινει εισαγωγη απο τη γερμανια, εχω ενα χαρτι το οποιο γραφει rechung (μαλλον πρεπει να ειναι τιμολογιο στα γερμανικα) επισης εκει που γραφει 8500Ευρω διπλα γραφει netto. το ερωτημα μου ειναι οτι στη μηχανη υπεραξιας στο τιμολογιο αγορας βαζω αυτο το ποσο;

Recommended Posts

• 0

μηχανή υπραξίας τι εννοείς, είναι αδύνατο να καταλάβω και εγώ και οι συνάδελφοι τι ρωτάς? Μήπως εννοείς θέλεις να βρέις την αξία του φορτηγού που έχει εισαχθεί από την Γερμανία? πάγιο είναι? Δεν θα μπορέσουμε να σου απαντήσουμε με όσα γράφεις, λυπάμαι.........

• 0

συγγνωμη, αλλα η εκθεση ποτε δεν ηταν το δυνατο μου σημειο, με τη μηχανη υπεραξιας εννοω αυτο:

Εφαρμογή υπολογισμού υπεραξίας Φορτηγού για μεταβίβαση.

ναι παγιο στην εταιρεια και επροκειτο να πουληθει και εχω στα χερια μου ενα χαρτι απο γερμανια το οποιο γραφει, rechung (μαλλον πρεπει να ειναι τιμολογιο στα γερμανικα)!

• 0

Δεν είναι θέμα να ξέρεις να γράφεις έκθεση αλλά να διατυπώνεις σωστά το ερώτημάσου. Λοιπόν έχεις τιμολόγιο απο Γερμανία ,τέλη ταξινόμησης δεν έχει?  όταν αγοράστηκε τι αξία καταχωρήθηκε σαν πάγιο 8500, οο ευρώ οπως αναφέρεις?

• 0

Καλημέρα σου, ναι απο το τιμολόγιο του εκτελωνιστή θα πρέπει να έχει ανάλυση τα έξοδα που έχουν γίνει μαζί και το τέλος ταξινόμησης απο το τελωνείο,έτσι θα βρείς την αξία αγοράς του φορτηγού, αλλά μου κάνει εντύπωση σαν πάγιο τι αξία αγοράς έχει καταχωρηθή και το εμφανίζεις στην απογραφή παγίων , βρές και αυτό το στοιχείο , πότε αγοράστηκε, για να βγάλεις την υπεραξία λόγω πώλησης του παγίου η δου θα σου ζητήσει το τιμολόγιο (rechung) του Γερμανού και το τιμολόγιο του εκτελωνιστή. Τουλάχιστον έτσι το αντιμετώπισα εγώ σε υπεραξία φορτηγού που είχε αγοράσει πελάτης μου απο Γερμανία.Δεν ξέρω αν σε βοήθησα αν γνωρίζει κάτι άλλο κάποιος συνάδελφος ας με διορθώσει.

• 0

καλη σου μερα, σε ευχαριστω πολυ, γιατι δεν επρεπα να καταχωρηθει το φορτηγο στα παγια; σε εμενα δυστυχως η εταιρεια πλεον θα κανει τη διακοπη της, κατι οι αλλαγες, κατι η ασυνενοησια των εταιρων και δημιουργηθηκε θεμα.

• 0

Δεν σου έγραψα ότι δεν πρέπει να καταχωρηθή στα πάγια, αντιθέτως, πρόσεχε τι διαβάζεις και τι καταλαβαίνεις.

• 0

θελω να βρω την υπεραξια, για ενα φορτηγο το οποιο επροκειτο να πουληθει, αυτο εχει γινει εισαγωγη απο τη γερμανια, εχω ενα χαρτι το οποιο γραφει rechung (μαλλον πρεπει να ειναι τιμολογιο στα γερμανικα) επισης εκει που γραφει 8500Ευρω διπλα γραφει netto. το ερωτημα μου ειναι οτι στη μηχανη υπεραξιας στο τιμολογιο αγορας βαζω αυτο το ποσο;

δοκιμασε βαζοντας το ποσο αυτο των 8500 οπως λες  και γραψε το αποτελεσμα

μετα βγες απο το προγραμμα και ξαναμπες..  γραψε ολα τα στοιχεια απτην αρχη χωρις να συμπληρωνεις το τιμολογιο αγορας..

οποιο αποτελεσμα ειναι μικροτερο.. αυτο σε συμφερει και αυτο θα εκτυπωσεις

φυσικα στην εφορια δεν θα παρουσιασεις το τιμ αγορας αν σε συμφερει η δευτερη περιπτωση..

δεν εχεις την υποχρεωση να το εμφανισεις

• 0

Καλημέρα,προσπαθούμε να σε βοηθήσουμε αλλά δεν μας βοηθάς. Λοιπόν πάμε πάλι απο την αρχή. Θέλεις να υπολογίσεις την υπεραξία σε φορτηγό που έχει αγοραστεί απο Γερμανία και ζητάς να βρείς την αξία αγοράς.Σου λέω βρες το τιμολόγιο του Γερμανού (όπου το έχεις βρει με αξία 8500,00 ευρω,βρες το τιμ.του εκτελωνιστή (που λές ότι το έχεις και αυτό) ,άθροισέ τα και θα βρεις την αξία αγοράς του φορτηγού (χωρις το φπα).Απο τα βοηθήματα βγάζεις την υπεραξία.Η ΔΟΥ λαμβάνει την ημερομηνία αρχικής αδείας του φορτηγού που εισήχθη στην Ελλάδα.Και φυσικά πρέπει να έχεις τα παραστατικά. Πιστεύω τώρα να σε βοήθησα.

• 0

οχι φιλε μου δε σε μπερδευω, για φορτηγο ρωτω, απλα πριν ενα μηνα επρεπε να μεταβιβασθει ενα μηχανακι κ ζηταγανε το τιμολογιο αγορας φωτοτυπια, το ανεφερα επειδη ο ethos μου ειπε δεν ειναι υποχρεωτικο να το παρουσιασεις! καλημερα!

• 0

Καλημέρα,προσπαθούμε να σε βοηθήσουμε αλλά δεν μας βοηθάς. Λοιπόν πάμε πάλι απο την αρχή. Θέλεις να υπολογίσεις την υπεραξία σε φορτηγό που έχει αγοραστεί απο Γερμανία και ζητάς να βρείς την αξία αγοράς.Σου λέω βρες το τιμολόγιο του Γερμανού (όπου το έχεις βρει με αξία 8500,00 ευρω,βρες το τιμ.του εκτελωνιστή (που λές ότι το έχεις και αυτό) ,άθροισέ τα και θα βρεις την αξία αγοράς του φορτηγού (χωρις το φπα).Απο τα βοηθήματα βγάζεις την υπεραξία.Η ΔΟΥ λαμβάνει την ημερομηνία αρχικής αδείας του φορτηγού που εισήχθη στην Ελλάδα.Και φυσικά πρέπει να έχεις τα παραστατικά. Πιστεύω τώρα να σε βοήθησα.

mpantou καλημερα! το γερμανικο τιμολογιο λεει 8500 το τιμ του εκτελωνιστη λεει 8500 δλδ η τιμη αγορας ειναι 8500+8500=170000 ευρω;

• 0

Το τιμολόγιο του εκτελωνιστή λέει € 8.500 διότι αναφέρει την αξία τιμολογίου εισαγωγής.Εσύ πρέπει να δεις το έντυπο του τελωνείου που αναφέρει τα τέλη ταξινόμησης ή οποιοδήποτε άλλο τέλος.Χονδρικά μπορεί να δεις την τελική αξία τιμολογίου του εκτελωνιστή   ΜΕΙΟΝ  το Φ.Π.Α.

• 0

λοιπον στο τπυ του εκτελωνιστη εχει 2 πινακες εναν ο οποιος λεει στοιχεια εκτελβνισθεντων εμπορευματων, εκει εχει το φορτηγο κ τις διεργασιες (8500+20=8520 ευρω) και εναν αλλο πινακα ο οποιος λεει εξοδα για λογαριασμο του πελατη

(δασμοι-φοροι. ΔΕΤΕ τελωνειου, εξοδα κινησης ΤΑΔΚ.) εκει βγαιναι ενα ποσο στα 2040 ευρω. Οποτε πρεπει να προσθεσω 8520+2040=10560 ειμαι λαθος;

• 0

τιμολογιο στα γερμανικα ειναι rechnung και οχι rechung

• 0

λοιπον στο τπυ του εκτελωνιστη εχει 2 πινακες εναν ο οποιος λεει στοιχεια εκτελβνισθεντων εμπορευματων, εκει εχει το φορτηγο κ τις διεργασιες (8500+20=8520 ευρω) και εναν αλλο πινακα ο οποιος λεει εξοδα για λογαριασμο του πελατη

(δασμοι-φοροι. ΔΕΤΕ τελωνειου, εξοδα κινησης ΤΑΔΚ.) εκει βγαιναι ενα ποσο στα 2040 ευρω. Οποτε πρεπει να προσθεσω 8520+2040=10560 ειμαι λαθος;

Μάλλον και στην ανάγνωση δεν τα πας καλά.  Το εξοδολόγιο του εκτελωνιστή, έχει και κάποια επισυναπτόμενα έγγρΑφα. Σε αυτά θα βρείς και το χαρτί του τελωνείου όπου αναγράφεται το τέλος ταξινόμησης και το ΦΠΑ.

Η συνάδελφος στα εξήγησε πολύ καλά. Εάν εσύ δεν καταλαβαίνεις, δεν μπορώ να πώ κάτι άλλο. Η μάλλον μπορώ, αλλά θα γίνω κακιά...

• 0

συγγνωμη, αλλα η εκθεση ποτε δεν ηταν το δυνατο μου σημειο, με τη μηχανη υπεραξιας εννοω αυτο:

Εφαρμογή υπολογισμού υπεραξίας Φορτηγού για μεταβίβαση.

ναι παγιο στην εταιρεια και επροκειτο να πουληθει και εχω στα χερια μου ενα χαρτι απο γερμανια το οποιο γραφει, rechung (μαλλον πρεπει να ειναι τιμολογιο στα γερμανικα)!

Το τιμολόγιο του εκτελωνιστή λέει € 8.500 διότι αναφέρει την αξία τιμολογίου εισαγωγής.Εσύ πρέπει να δεις το έντυπο του τελωνείου που αναφέρει τα τέλη ταξινόμησης ή οποιοδήποτε άλλο τέλος.Χονδρικά μπορεί να δεις την τελική αξία τιμολογίου του εκτελωνιστή   ΜΕΙΟΝ  το Φ.Π.Α.

Λες οτι έγινε καταχώρηση στα βιβλία της εταιρείας, όταν έγινε η αγορά του φορτηγού.

Εάν η περίπτωση αυτή (μιας και αναφέρεται και εκτελωνισμός και εξοδολόγιο), ομοιάζει με την εισαγωγή από τρίτες χώρες, πως έγινε η καταχώρηση της αγοράς χωρίς να έχει βγει ο πίνακας εισαγωγής και να προσδιορισθεί η φορολογητέα αξία, το φπα και επομένως και το πραγματικό κόστος εισαγωγής;

Την εγγραφή ποιός την έκανε;

Φιλικά, γράφε τα πάντα πρώτα σε κειμενογράφο (Word κλπ) με ελληνικό λεξικό ορθογραφίας, διόρθωσε τα λάθη και μετά ανέβασέ τα. Μπορεί να μην διορθώνει συντακτικά λάθη αλλά τουλάχιστον, κάνει πιο εύκολη την ανάγνωση... Η κατανόηση είναι άλλο θέμα.

• 0

mpantou καλημερα! το γερμανικο τιμολογιο λεει 8500 το τιμ του εκτελωνιστη λεει 8500 δλδ η τιμη αγορας ειναι 8500+8500=170000 ευρω;

Mάλλον και στην αριθμητική δεν τα πας καλά, 8500,00 + 8500,00 = 17000,00 ευρώ και όχι 170000 ευρώ. ήμαρτον zeus1984, καταννοώ ότι έχεις αγχωθεί αλλά όχι και έτσι.Αλλά σου επαναλαμβάνω θα βρεις το τιμολόγιο, το τπυ του εκτελωνιστή και θα τα έχεις μαζί σου.Την αξία θα την βρεις απο το τιμ.τπυ εκτελωνιστή γιατί εκεί θα υπάρχει και το τέλος ταξινόμησης και το φπα που πλήρωσε και διάφορα άλλα έξοδα.Θα αθροίσης τα ποσά αλλά χωρίς το φπα του εκτελωνιστή και το φπα του τέλους ταξινόμησης.Δεν ξέρω τι άλλο να σου πω για να σε βοηθήσω,αν δεν γνωρίζεις και τα βασικά για να διαβάζεις σωστά τα έγγραφα, λυπάμαι , χωρις να θέλω να σε θίξω σε κάτι. Μάλλον δεν θα το έχεις αντιμετωπίσει μέχρι τώρα.