Προς το περιεχόμενο

Το ΤΕΑΥΕΚ/ΤΕΑΙΤ μας τέλειωσε. Οι κρατήσεις παραμένουν ως είχαν;


pman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη μαλλον αφορουν αρκετους συναδελφους και επειδη αυτα που θα γραψω δεν τα εχω δει ως σημερα

μετα απο επικοινωνια με το Υπ εργασιας για το θεμα του επιουρικου

πρωην ΤΕΑΥΕΚ πρωην ΤΕΑΙΤ και νυν ΕΤΕΑ ισχυουν τα παρακατω απο 1/12/2013

 

Παλιοι ασφαλισμενοι 3 εργδ (3 εργζ συν 0,8 ΤΑΠΙΤ) =6,8%

Νεοι ασφαλισμενοι   3 εργδ (3 εργζ συν 4 ΤΑΠΙΤ )=10%

 

ΤΟ ΤΑΠΙΤ ειναι για το εφαπαξ και θα εξακολουθησει να πληρωνεται απο τον εργαζομενο

μου ειπαν οτι τωρα φτιαχνουν το θεμα με τις απδ

τροπο να πληρωθουν οι εισφορες δεν εχουν ακομα

 

Σας παρακαλώ μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει τα ανωτέρω ποσοστά γιατί έχουμε χάσει την μπάλα? Σας ευχαριστώ πολύ   :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους παλιούς ασφαλισμένους μου ανέφεραν ότι το 0,8 είναι μοιρασμένο σε 0,4 του εργοδότη και σε 0,4 του εργαζομένου.

νομιζω εχεις δικιο....

βλεποντας τις σημειωσεις που κραταγα οταν μιλαγα στο τηλεφωνο αυτο εχω γραψει και μαλλον αυτο ισχυει

αρα θαναι

 

 Παλιοι ασφαλισμενοι 3+0,4ΤΑΠΙΤ=3,4 εργδ  και  3+0,4ΤΑΠΙΤ=3,4 εργζ = Συνολο  6,8%

 

Νεοι ασφαλισμενοι   3 εργδ (3 εργζ συν 4 ΤΑΠΙΤ )=Συνολο  10%

και ειναι και οι καθαριστριες πληρους ,στα βαρεα ,που εχουν εκεινη την προσαυξηση

μπαχαλο

 

να δουμε πως θα ειναι τα νεα πακετα καλυψης του ΙΚΑ που μου ειπε οτι φτιαχνουν αυτη την περιοδο για τις ΑΠΔ

Θα τρελλαθουμε

παντως για 31/1 δεν τις βλεπω τις ΑΠΔ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και εμένα σε επικοινωνία που είχα με το πρωην ΤΕΑΥΕΚ μου είπαν οτι οι νεοι ασφαλισμένοι μένουν ως εχει με 10%. Στους παλιούς αλλάζει το ποσοστό. Τώρα όσον αφορά την ΑΠΔ, δεν ξέρω πότε θα μπορούμε να στείλουμε. Η σελίδα του ΙΚΑ έχει πρόβλημα, ελπίζω να φωρτόνουνε την νεα ΑΠΔ τουλάχιστον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες εάν αφήσω τις παλιές εισφορές σε όλους ,θα έχω πρόβλημα που έδωσα παραπάνω? θα κάνει έλεγχο η ΑΠΔ και στα ποσοστά του επικουρικού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλτεκ στην ανανεωση το εχει περασει 3+3 , αλλα ακομη οπβς με ενημερωσαν περιμενουν εγκυκλιο απο ΙΚΑ για να μεταφερουν τα ποσα αυτα στην ΑΠΔ , η οποια αυτη τη στιγμη φορτωνει μονο τις εισφορες ΙΚΑ,εν αναμονη λοιπον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλτεκ στην ανανεωση το εχει περασει 3+3 , αλλα ακομη οπβς με ενημερωσαν περιμενουν εγκυκλιο απο ΙΚΑ για να μεταφερουν τα ποσα αυτα στην ΑΠΔ , η οποια αυτη τη στιγμη φορτωνει μονο τις εισφορες ΙΚΑ,εν αναμονη λοιπον

Το ολο προβλημα ειναι με το ΤΑΠΙΤ(λογ/μος για το εφαπαξ) που το συνεισεπρατε το ΤΕΑΥΕΚ 

Αλλαζουν σε 3+3 του ΤΕΑΥΕΚ αλλα παραμενει συν και το 4 του ΤΑΠΙΤ αρα 10

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με ΤΑΠΙΤ-ΤΑΠΕΜ σήμερα, προ ολίγου, ισχύουν τα εξής:

 

Το ΤΑΠΕΜ ενοποιείται στο ΙΚΑ και θα εμφανίζεται στην ΑΠΔ,

Τα ποσοστά που ίσχυαν μέχρι & Νοέμβριο 2013, τα ίδια ποσοστά θα ισχύουν και απο 1/12/13,

Για τον τρόπο και το πώς, περιμένουν και αυτοί εγκύκλιο του ΙΚΑ μετα τις 23-24/1/14

Η πληρωμή θα γίνεται ενιαία.

 

Για τις πληρωμές εισφορών προηγούμενων μηνών (πχ Νοεμβρίου 2013 ή για όσους το πλήρωναν ανά εξάμηνο, τώρα πεντάμηνο 1/7/13-30/11/13), μετά την ενοποίηση της Εμπορικής με Alpha δεν ξέρουν ούτε για αυτό (δήλ. σε ποιόν αριθμό λογ/μού και πώς) θα μας ενημερώσουν μετά τις 23/01/2014.

 

Και τελικά οι μόνοι που την πληρώνουν είμαστε εμείς, που δεν ξέρουμε αν πρέπει να τρέξουμε ξανα μισθοδοσίες ή οχι, με τις αλλαγές όλων των επικουρικών ταμείων ακι των νέων ποσοστών, η οποία διαφοροποιεί το φορολογητέο του εργαζομένου, τον ΦΜΥ που απο Δευτέρα πρέπει να πληρωθεί....    και τελικά όλα έχουν γίνει μαλλιά κουβάρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα μπαινει και το 4% μεσα στην ΑΠΔ , διοτι υπηρχε η ενημερωση οτι αυτο το ποσοστο θα πληρωνοταν στην ΕΤΕ ,οπως παλια οι εισφορες με την κατασταση ασφαλιστρων...εν ολιγοις περιμενουμε την εγκυκλιο,οπως ειπε και η αλτεκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΔ που δεν εχει ασφαλισμενους σε ΤΕΑΥΕΚ και ΤΕΑΥΦΕ μπορω να δωσω? τι λετε? για να αρχιζουμε να δινουμε και καμμια...

 

Αυτές τις έστειλα κι εγώ κι ότι βρέξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω επιχείρηση που εχει ΤΕΑΥΕΚ  και έκανε διακοπή εργασιών στις 31/12/2013 θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορούμε  να πληρώσουμε το ΤΕΑΥΕΚ Δεκεμβρίου και Δωρου χρ/νων  στην τράπεζα, με τα ποσοστά 3+7(για νέο ασφαλισμένο) .

Με δεδομένο ότι πρέπει να παραδώσω το βιβλίο ΤΕΑΥΕΚ για την διακοπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε ρε λεβέντες στο ΙΚΑ, θα την τελειώσετε αυτή τη ρημάδα την εγκύκλιο; Άντε, 16  ο μήνας μ.χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δούμε πότε θα στείλουμε ΑΠΔ αυτό το μήνα :P

 

Ούτως ή άλλως μέχρι τις 20/01 τρέχουμε πίσω από τα ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...