Jump to content
Sign in to follow this  
DIMSAK

ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΗΚΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ

Recommended Posts

ΝΤΡΟΠΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΑΤΟΜΑ ΣΑΝ ΕΣΑΣ ΠΑΡΕΙΣΑΚΤΟΥΣ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΚΛΑΔΟ

ΣΕ ΛΙΓΟ ΟΜΩΣ ΘΑ ΒΓΕΙ ΤΟ Π.Δ. ΚΑΙ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΤΑΞΗ

ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΑΕΙ

ΒΧ

Στον Καιάδα λοιπόν όλοι οι υπόλοιποι, μεταφορικά και πραγματικά. Ζήτω η Αρια Φυλή ! Είναι άραγε όλοι ψηλοί, ξανθοί και γαλανομάτηδες; Ο Χίτλερ γιατί ήταν μελαχροινός και κοντός; Πριν αρχίσουν οι ζέστες κάποιοι λάλησαν...

ΒΧ

Πρόεδρος είστε στον  συλλογό σας ???

ΒΧ

Περαστικά μας ! Να ζητήσεις  και γραμμές 090..........1 για πτυχιούχους ΑΕΙ , 2 για ΤΕΙ , 3 για λοιπές δυνάμεις . Ήθελα να ήξερα τόσοι συνάδελφοι Λογιστές που έχουν τοποθετηθεί ώστε να υπάρχει ΕΝΟΤΗΤΑ  στον χώρο μας και έτρεχαν (και τρέχουν) για την προώθηση των θεμάτων που απασχολούν το επάγγελμά μας , ανεξαρτήτως από που προέρχονται και του αποτελέσματος που έχουν (η δεν έχουν) παράξει , γιατί και για ποιούς μοχθούν ; Για τους......φαρμακοποιούς ; Μάλλον δεν έχεις πάρει μυρωδιά για τα τεκταινόμενα.

Ορισμένοι /ες  είστε εκτός  θέματος.                Αφήστε    τον  κομματισμό  στην  άκρη.      

Το  θέμα  είναι  για την  απελευθέρωση  του  επαγγέλματος  του  Λογιστή.     

Βάση  των   οδηγιών  της  Ευρωπαϊκής   Ένωσης,  κατά  πόσο  οι  Έλληνες   πολιτικοί  εφαρμόζουν  με  νόμους  στην  Ελλάδα,   τις  Κοινοτικές  οδηγίες  οι  οποίες  έχουν  επιπτώσεις  στη  ζωή  μας;   

Εάν  δεν  εφαρμοστούν  οι  οδηγίες ,  θα  πέσουν  πρόστιμα  από  την  ΕΟΚ ;  

O.K.   Ας αρχίσουμε από τα βασικά . Υπάρχει κράτος ;

Κύριε Σταυρουλάκη, δεν εννοούσε αυτό ο συνάδελφος που τον πήρες από τα μούτρα. Αντιλαμβάνομαι την επιθυμία σας για ενεργό συνδικαλισμό και δράση, όμως εμείς τρέχαμε τα μέλη του ΟΕΕ (που πιστεύουμε σε αυτό), τις τελευταίες μέρες πριν τη ψήφιση του Νόμου για το Λογιστή και ενημερώναμε τους βουλευτές και όχι όλοι εσείς που έχετε δημιουργήσει 50 συλλόγους και γράφατε επιστολές εκ των υστέρων σε γραμματοσειρά Arial και Tahoma ως μόνιμοι θεατές, κριτές και τηλεπερσόνες. Εμείς πιέζαμε το Υ.Α να μη περάσει το σχέδιο της ολοκληρωτικής απαξίωσης των πτυχίων μας, όλοι οι υπόλοιποι που μιλάτε τώρα για ενότητα και συμμαχία στον αγώνα πλανάστε οικτρά και ότι διαλαλείτε εκτιμώ για το τύπο των ήλων.....Οι εξελίξεις κύριε Σταυρουλάκη θα είναι ραγδαίες και σύντομες.

Υ.Γ Να είστε απόλυτα σίγουρος εσείς και οι ''φιλόσοφοι'' της Λογιστικής σας παρέας.

Με εκτίμηση

Εσείς; ποιοί εσείς αν επιτρέπεται; Οι της διοίκησης του  Ο.Ε.Ε. εννοείς;

Ποιούς πιέζατε, μας δουλεύετε τώρα; Ποιοί έφυγαν με λίστες βουλευτών από την ολομέλεια της Π.Ο.Φ.Ε.Ε. το Σαββάτο μεσημέρι; Τα παραμύθια αυτά αλλού. Και αν έχετε τα κότσια να το πώ, για πέστε μας αν ενημερώσατε τον κο Μηταράκη ότι υπάρχει Γ Ειδική; Γιατί αυτός ισχυρίζεται ότι δεν το κάνατε. Και από όσα φτάνουν στα "φιλοσοφικά" αυτιά μου, λίγο τρέχετε και δεν φτάνετε... Ό0σο για τις εξελίξεις, κράτα και λίγο μικρό καλάθι σε αυτά που λές, δεν ξέρεις τι μπορεί να ξημερώσει αύριο...

Ξέρεις υπάρχουν και έγγραφα, καθώς και ηχογραφημένες συνεδριάσεις της Κεντρικής Διοίκησης. Εκτός αν και αυτά τα "αλλάζετε" κατά το δοκούν.

ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΡΥΠΑ ΤΟΥ ΖΟΥΡΝΑ...ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΑΜΜΙΣΘΟΙ...ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΑΣ ΜΕ ΦΕΣΙΑ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΙΑ...ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΟΥΜΕ..ΚΑΙ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΜΑΛΩΝΟΥΜΕ  ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΕΙ Η ΤΕΙ Η ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ.Η ΑΝ Ο ΕΝΑΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΜΙΛΗΣΕ ΜΕ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ Η ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΕ...ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΜΜΕΝΟΥΣ ΣΤΑ .....ΑΝ ΔΕΝ ΟΡΓΑΝΩΘΟΥΜΕ,ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΜΑΣ,ΜΑΣ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΔΕΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΕΤΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΦΟΥΝΤΑΡΟΥΜΕ..

Ποιούς πιέζατε, μας δουλεύετε τώρα; Ποιοί έφυγαν με λίστες βουλευτών από την ολομέλεια της Π.Ο.Φ.Ε.Ε. το Σαββάτο μεσημέρι; Τα παραμύθια αυτά αλλού. Και αν έχετε τα κότσια να το πώ, για πέστε μας αν ενημερώσατε τον κο Μηταράκη ότι υπάρχει Γ Ειδική; Γιατί αυτός ισχυρίζεται ότι δεν το κάνατε. Και από όσα φτάνουν στα "φιλοσοφικά" αυτιά μου, λίγο τρέχετε και δεν φτάνετε... Ό0σο για τις εξελίξεις, κράτα και λίγο μικρό καλάθι σε αυτά που λές, δεν ξέρεις τι μπορεί να ξημερώσει αύριο...

Ξέρεις υπάρχουν και έγγραφα, καθώς και ηχογραφημένες συνεδριάσεις της Κεντρικής Διοίκησης. Εκτός αν και αυτά τα "αλλάζετε" κατά το δοκούν.

ΑΝ O ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ,ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΡΥΜΕΝΟΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΘΟΝΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΡΕΚΛΕΣ ΤΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΒΗΜΑ,ΝΑ ΕΚΠΡΟΣΩΠΗΣΟΥΝ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΥΣ ΤΩΝ ΑΕΙ 

ΕΙΝΑΙ ΒΑΘΙΑ ΝΥΧΤΩΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΠΛΑΝΕΜΕΝΟΙ

ΒΧ

Να  θυμίσω   ότι  στις  επόμενες   λίγες  μέρες   θα  αποφασιστεί  η  απελευθέρωση  του  επαγγέλματος  του  Δικηγόρου,  ανάλογη  με  την  απελευθέρωση  του  επαγγέλματός  μας,  σύμφωνα  με  τις  οδηγίες  της  ΕΟΚ.  

ΕΙΡΗΝΗ, on 22 May 2013 - 11:17, said:snapback.png

Ποιούς πιέζατε, μας δουλεύετε τώρα; Ποιοί έφυγαν με λίστες βουλευτών από την ολομέλεια της Π.Ο.Φ.Ε.Ε. το Σαββάτο μεσημέρι; Τα παραμύθια αυτά αλλού. Και αν έχετε τα κότσια να το πώ, για πέστε μας αν ενημερώσατε τον κο Μηταράκη ότι υπάρχει Γ Ειδική; Γιατί αυτός ισχυρίζεται ότι δεν το κάνατε. Και από όσα φτάνουν στα "φιλοσοφικά" αυτιά μου, λίγο τρέχετε και δεν φτάνετε... Ό0σο για τις εξελίξεις, κράτα και λίγο μικρό καλάθι σε αυτά που λές, δεν ξέρεις τι μπορεί να ξημερώσει αύριο...

ΑΝ O ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ,ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΡΥΜΕΝΟΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΘΟΝΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΡΕΚΛΕΣ ΤΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΒΗΜΑ,ΝΑ ΕΚΠΡΟΣΩΠΗΣΟΥΝ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΥΣ ΤΩΝ ΑΕΙ 

ΒΧ

Αξιότιμε κύριε ή ερίτιμη κυρία  ΒΧ ή Lapbx

δεν ξερω τι προσφώνηση να χρησιμοποιήσω γαιτι δεν ξερω αν είστε γυναίκα ή άνδρας ή λογιστης για να σας αποκαλεσω συναδελφο ή... τι άλλο

Παρατηρώ μετα προσοχής ότι αντί για απάντηση όταν σας ρώτησε η Ειρήνη ποιος ειστε , ρίχνετε κεραυνούς σε άτομα με ονοματεπώνυμο που δυναμικά και επάξια με εκπροσωπούν χρόνια τώρα χωρίς να κρύβονται πισω απ την οθόνη αλλα βρίσκονται παντα στην πρώτη γραμμη μπροστά στους υπουργούς κλπ ευθυτενείς και περήφανοι χωρίς το γνωστό..τσάκισμα μέσης που ξέρετε καλά τι εννοώ.

Τώρα γιατί ασχολούμαι και τα γράφω αυτά ενώ έχω κάνει συμφωνία με τον εαυτό μου  χρόνια τώρα ότι δεν θα ξαναπιάσω κουβέντα με άτομα που κρύβονται πίσω από ψευδώνυμα???

Έτσι...γιατί το άδικο και το.. "φωνάζει ο κλέφτης" είναι κραυγαλέο και το βαρέθηκα

Έτσι γουστάρω κύριε Βασιλική Χωροφυλακή ή κυρία Βολεμένη Χλωροφύλλη να φαντάζομαι ό,τι θέλω με τα αρχικά που υπογράφετε αφού εσείς μου δίνετε το περιθώριο να επεκταθώ και  δεν θέλετε να κάνετε πλήρη ανάπτυξη  του ονόματός σας

Επίσης γουστάρω να έχω εκπρόσωπο με ονοματεπώνυμο που γράφει και δεσμεύεται επώνυμα

Αν θέλετε να με εκπροσωπήσετε θα ήθελα κατ αρχήν να ξέρω το ονοματάκι σας παρακαλώ.

Το ονοματεπώνυμό μου είναι εδω και 12 χρόνια σε αυτό το forum στην υπογραφή μου..πάντα

ΒΧ

Κι ακόμα δε μπήκαμε στην τελική ευθεία για τις εκλογές στο ΟΕΕ. Δέαρ γουίλ μπη μπλαντ. (Tha khithei aima...)

1203-THERE+WILL+BE+BLOOD++%25E8%25A1%258

PLAKA EXETE OLOI SAS

Είδες ……..άρχοντα σε έχουμε .   Μη  φύγεις .   Κάτσε  αναπαυτικά στην  καρέκλα  σου  και  παρακολούθα.   Μη  συμμετέχεις ……δε  χρειάζεται. Θα  τα  φτιάξουμε  όλα  εμείς  για  σένα.     Άρχοντα σε έχουμε.

ΒΧ

Ο γραπτός λόγος είναι με πεζά και όχι  με κεφαλαία γράμματα. Τα κεφαλαία μπαίνουν στην αρχή της πρότασης, σε κύρια ονόματα, τοπωνυμίες, κ.α., όπως φυσικά και σε ταφόπλακες... Φαντάζομαι ως "μορφωμένος" πτυχιούχος, θα γνωρίζεις γιατί ο γραπτός λόγος είναι με πεζά γράμματα... Υπάρχουν και τα σημεία στίξης, αν έχεις ακουστά...

Υστ.Λένε ότι αυτός που γράφει μόνο με κεφαλαία γράμματα, κραυγάζει ... Γιατί άραγε;;;;;

O καλυτερος λογιστης που εχω δουλεψει τα 16 χρονια προυπηρεσιας μου , ηταν ενας εμπειρικος. Ακομπλεξαριστος ανθρωπος, με μεγαλη διαθεση να σου μεταδωσει τις γνωσεις του και πανω απ ολα με πολλη αγαπη γι αυτο που εκανε. Ηταν τιμη μου που δουλεψα μαζι του και θεωρω οτι ο βασικοτερος λογος που αγαπησα αυτο το επαγγελμα ηταν αυτος ο ανθρωπος.

Παιδιά όλοι ταλαιπωρημένοι απο το "ιδιαίτερο" επάγγελμά μας είμαστε...μην μπαίνουμε σε προσωπικές κόντρες, ειρωνείες κλπ κλπ...Το ΟΕΕ τελικά μέχρι αυτή τη στιγμή έχει εφαρμόσει το νέο νομοσχέδιο?? Δήλωση θα υπογράψουμε??? Κάποια απάντηση??

Δήλωση θα υπογράψουμε??? Κάποια απάντηση??

Η ανακοίνωση του Συλλόγου μας προς τα μέλη του.:

Δεν εμφανίζεται σωστά το newsletter; Δείτε το στον  browser σας.
logotypo_logiston_banner3.jpg
Προσοχή στο θέμα 

Των

Υπεύθυνων Δηλώσεων

που πρέπει να κάνουμε στο Ο.Ε.Ε. 

Μέχρι την 31η Μαίου 2013

Συνάδελφοι,

Το Διοικητικό Συμβούλιο, κατά πλειοψηφία, δήλωσε αντίθετο με τις διατάξεις περί της υποχρέωσης μας να υποβάλλουμε στο Ο.Ε.Ε την Υπεύθυνη δήλωση όπου ο κάθε λογιστής θα  δηλώνει ότι ασκεί το επάγγελμα του λογιστή - φοροτεχνικού, ότι δεν έχει καταδικασθεί αμετακλήτως για όσα αναφέρονται στην σχετική διαταγή.

Θεωρούμε ότι αυτή η πράξη δεν αποσκοπεί στην κατοχύρωση του επαγγέλματος μας απλά αλλά αποτελεί  ένα ακόμα εισπρακτικό μέσο του Οικονομικού Επιμελητηρίου.

Όμως συνάδελφοι, η υποχρέωση αυτή πηγάζει από Νόμο και θα έχουμε προβλήματα αν δεν  την υλοποιήσουμε.  

Επιπλέον αν ο λογιστής - φοροτεχνικός δεν καταθέσει την υπεύθυνη δήλωση, δεν εντάσσεται στο Μητρώο λογιστών - φοροτεχνικών του Ο.Ε.Ε. και θα έχει προβλήματα στις ηλεκτρονικές υποβολές των δηλώσεων.

Καλούμε λοιπόν τους συναδέλφους να την υποβάλλουν.

Επίσης διαφωνούμε κάθετα και στην αποδοχή – εκ μέρους μας -  της παράδοσης των προσωπικών μας δεδομένων στην Διοίκηση του Οικονομικού Επιμελητηρίου να τα χειρίζεται όπως  αυτή νομίζει. (Θυμίζουμε ότι αυτό ζητείται να το υπογράψουμε μαζί με την υπεύθυνη δήλωση). Παροτρύνουμε τα μέλη μας για μην το αποδεχθούν  (σ.σ. υπάρχει δυνατότητα αποδοχής η μη της παράδοσης αυτών των δεδομένων)

Τέλος υπενθυμίζουμε ότι όλα αυτά αφορούν μόνο την υποβολή της υπεύθυνης δήλωσης και της αποδοχή ή μη της παραχώρησης προσωπικών δεδομένων.

Για το θέμα τους κόστους που πληρώναμε κάθε χρόνο για να ανανεώνουμε τις άδειες καταργήθηκε και πλέον θα μας ζητείται πληρωμή μόνον στην αλλαγή της κατηγορίας δηλαδή μόνον όταν βγάζουμε Β΄ ή όταν πάμε από την Β΄ στην Α’ τάξης. Ποτέ άλλοτε.

Στην υπεύθυνη δήλωση όμως η πληρωμή θα είναι κάθε χρόνο.

Προσοχή: Η υποχρέωση υποβολής της υπεύθυνης δήλωσης είναι μέχρι 31/5/2013

Δείτε:  http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/13315

Προσοχή: Οδηγίες, λεπτομέρειες και υποδείγματα θα βρείτε εδώ : 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/12724

Για τα υποδείγματα των υπεύθυνων δηλώσεων δείτε χαμηλά  εκεί που λέει:

Υποδείγματα:

-Υπόδειγμα ΥΔ Ελεύθερου Επαγγελματία

-Υπόδειγμα ΥΔ Μισθωτού

-Υπόδειγμα ΥΔ εταίρου/μετόχου

-Υπόδειγμα ΕΝΤΥΠΟ ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΟΙΗΣΗΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΛΟΓΙΣΤΗ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΥ 

Μ  ε     ε  κ  τ  ί  μ  η  σ  η
εκ του Συλλόγου Αδειούχων Λογιστών Φοροτεχνικών Ν. Χανίων

Ο Πρόεδρος Σταυρουλάκης Κωνσταντίνος,  

Ο Αντιπρόεδρος  Πατηνιωτάκης Ιωάννης , 

Ο Γραμματέας  Μπατάκης Διομήδης, 

Ο Ταμίας  Τσιριντουλάκης Ανδρέας,

Το Μέλος Παπαδάκης Ιωάννης

Παιδιά όλοι ταλαιπωρημένοι απο το "ιδιαίτερο" επάγγελμά μας είμαστε...μην μπαίνουμε σε προσωπικές κόντρες, ειρωνείες κλπ κλπ...Το ΟΕΕ τελικά μέχρι αυτή τη στιγμή έχει εφαρμόσει το νέο νομοσχέδιο?? Δήλωση θα υπογράψουμε??? Κάποια απάντηση??

Συνάδελφε, κάποτε πίστευα ότι καλό είναι να μην απαντάμε σε επιθέσεις, κόντρες και διάφορες άλλες κακοήθειες, γιατί δίνουμε τροφή. Αλλά τελικά είχα άδικο. όσο δεν απαντάς, τόσο διάφορα ανθρωποειδή αυξάνουν τον όγκο των πτωμάτων που πατάνε πάνω τους. Δεν ξέρω για πόσα χρόνια ακόμα θα εξασκώ το επάγγελμα, γιατί έχω κουραστεί αφάνταστα. Αυτό όμως που ξέρω σίγουρα είναι ότι δεν πρόκειται να ξανασωπάσω,και ξέρεις κάτι; Ποσώς με ενδιαφέρουν και οι καρέκλες και οι "βουλευτικοπολιτικές" σχέσεις. Δεν έχω τίποτα να χάσω, γιατί απλούστατα τα πλούτη μου είναι οι φίλοι μου. Και δεν θα αφήνω κανένα αρπακτικό να τους χλευάζει και να τους απειλεί ανενόχλητο...

Να  θυμίσω   ότι  στις  επόμενες   λίγες  μέρες   θα  αποφασιστεί  η  απελευθέρωση  του  επαγγέλματος  του  Δικηγόρου,  ανάλογη  με  την  απελευθέρωση  του  επαγγέλματός  μας,  σύμφωνα  με  τις  οδηγίες  της  ΕΟΚ.  

Aξιότιμε κύριε, 

Η απελευθέρωση των δικηγόρων δεν έχει καμμία μα καμμία σχέση με το λογιστικό επάγγελμα.

Κάνεις συνειρμούς και εικασίες που αποπροσανατολίζουν και στο κάτω κάτω δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

Ισως η ισοπέδωση  των πάντων των τελευταίων ετών στην καθημερινότητα μας,σε έχει αποπροσανατολίσει.

Το λογιστικό επάγγελμα πριν το νόμο κλειστού επαγγέλματος τηρούταν απο όλους, μετα το κλείσιμο συνέχισε να τηρείται απο όλους, αλλά τους κομπιναδόρους (μέλη του ΟΕΕ μη λογιστές, μέλη του ΔΣΑ μη λογιστές, πτυχιούχους γυμνασίου με ισολογισμούς, πτυχιούχους ΚΑΤΕΕ μονοετούς , αποφοίτους γυμνασίου και μη Γ ειδικές τάξεις, αποφοίτους λυκείου μη λογιστικής επειδή δεν βρίσκανε πριν την ψήφιση του 340/98  στο σεπε αν τα ενσημα του ήταν βόηθού λογιστή. Ολόκληρη φάμπρικα. 

Ποιοί χάσανε απο τον νόμο 2515/97 και την συνέχεια του .

Οι Λογιστές απο σχολή, θες λυκείου επας, θες ΤΕΙ λογιστικής, θες χρηματοοικονομικής λογιστικής ΑΕΙ, θες κολλέγια λογιστικής.

Διάβασα πολλές αναφορές παραπάνω και συμφωνώ.

Ιδιά εξέλιξη ο πτυχιούχος ΑΕΙ-ΤΕΙ-ΙΕΚ με μη λογιστές, ποιός μπορεί να το αντικρούσει. παρόλα αυτά έτσι έχουν τα πράγματα.

Σου λέει ο άλλος τα τυπικά προσόντα είναι αυτά, εγώ σπούδασα 4 χρόνια , λογιστική ξελογιστική ο νόμος λέει έτσι. θα το πείσεις ότι πρέπει να σταματήσει να είναι λογιστής?

Το θέμα είναι ότι τα ΙΕΚ 3ετούς κανονικού χρόνου φοίτησης, διετούς τυπικού μόνο λογιστικής απολαμβάνουν τα προνόμια λυκείου, και όχι αδικα.

Σε χιλιάδες κόσμο ΙΕΚ εδω μέσα ούτε δέκα δεν βγήκανε να πούνε ρε φίλε έχει δίκιο, αντι αυτού βγήκε μία ΙΕΚ (μεταγυμνασιακού)να πεί ότι ορθώς τα ΙΕΚ  μετα δευτεροβάθμιας δεν εχουν δικαιώματα.

Εστω δέκα εντός και εκτός  τσατ να ορθώνανε ανάστημα για τα ΙΕΚ θα είχαν αλλάξει χρόνια τώρα αυτήν την αδικία.

Άυτό βέβαια απασχολεί του θιγομένους.

Αυτό που απασχολεί όλους μας  είναι ότι όποιος έχει τα ουσιαστικά προσόντα( αλλά όχι τα τυπικά 2515/97), δουλεύει μαύρα και κανείς δεν μπορεί να του κάνει τίποτα.

Τα κόλπα των κουτοπονηράκηδων ότι όλες οι δηλώσεις πάνε μέσω λογιστές α.38δεν πρόκειται ποτέ να γινόταν και ορθώς , αρκούσε μια προσφυγή στο στε.

αρα η νόμιμη φοροαποφυγή μη αδειούχων καταστρέφει την ασφάλεια μας, θα πληρώνανε εισφορές στον ΟΑΕΕ, θα πληρώναν εφορία, θα ελεγχονταν μέσω εξετάσεων για ικανότητα μαζι με τους πτυχιούχους σε τακτά χρονικά διαστήματα, και το πιό σημαντικό θα είχαμε ενα σημαντικό αριθμό για να πολεμάμε το υπεθο, θα μας ετρεμε.

Η εχουν άδεια η δεν εχουν δουλειά θα σου παρουν.

Κάποιοι άλλοι κουτοπονηράκηδες με λερωμένη την φωλιά τους που αρθρώνουν και λόγο συνέχεια μιλάνε για αγώνα, είδαμε ετον αγώνα τους, γραμμένους τους έχουν.

τα ΙΕΚ μισούν τα ΑΕΙ, τα ΑΕΙ μισούν τα ΤΕΙ τα ΤΕΙ μισούν τα ΙΕΚ και οι σύμβουλοι  επιχειρήσεων βουτάνε τις δουλειές με εργαζόμενους ΙΕΚ.

Φθηνό εργατικό προσωπικό βλέπεις. δώστους άδεια να δείς πόσο θα ανεβάσουν την αμοιβή.

Εγώ δεν υποκρύπτω σκοπιμότητα  όπως τα κλιμάκια του ΟΕΕ , δημόσιοι υπάλληλοι, τα λέω όπως τα γνωρίζουν όλοι 12 χρόνια τώρα, πάμε απο το κακό στο χειρότερο γιατι κάποιοι δυνητικά δουλευονται απο κουτοπονηράκηδες. 

Η ατομική ευθύνη είναι υποχρέωση όλων μας  όχι των 5-6 διαπλεκόμενων που τρώνε και πίνουν όπως διαπίστωσα εις υγεία των κορόιδων

Καλό απόγευμα και καλή δύναμη

ερχονται χειρότερα

Παρακολουθω το θεμα και μια προταση δεν βλεπω.Το ιδιο ισχυει για ΟΕΕ,ΠΟΦΕΕ,Ενωσεις ,Συλλογους....το ζητουμενο δεν ειναι να κραταμε ισορροπιες-αποστασεις εκ του ασφαλους.Απαιτειται υπερβαση απο ολους και καταθεση προτασεων Νεφρα  ομως δεν υπαρχουν αυτο διαπιστωνω.

Υ/Γ .....

εγω παντως ακομα το σκεφτομαι....

Να  θυμίσω  ότι  από 1-6-2013 γινόμαστε  όλοι  δωρητές  οργάνων,  χωρίς  φυσικά  τη  συγκατάθεσή  μας.  

Κατά  την  άποψή  μου,……….. αφού   κάποιοι  μας  κάνουν  ανταλλακτικά   χωρίς  να  μας  ρωτήσουν,   δεν    νομίζω   ότι   θα   μας

ρωτήσουν   για   τα   δεδομένα   του   επαγγέλματός   μας .      

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ
Π.Ο.Φ.Ε.Ε.

Με παρέμβαση της Π.Ο.Φ.Ε.Ε. δίνεται λύση στο πρόβλημα των συναδέλφων που κατέχουν την Γ΄ Ειδική Άδεια.

Μετά από παρέμβαση  της Ομοσπονδίας μας και της Ε.Φ.Ε.Ε.Α.  λύνεται τις επόμενες ημέρες το μετέωρο ζήτημα των συναδέλφων που κατέχουν  την Γ΄ Ειδική Άδεια. Συγκεκριμένα κλιμάκιο του Δ.Σ της Π.Ο.Φ.Ε.Ε. και της Ε.Φ.Ε.Ε.Α. συναντήθηκε με τον αρμόδιο Υφυπουργό κ. Νότη  Μηταράκη την Τετάρτη 10/7/13 το απόγευμα και του έθεσε το ζήτημα αυτό, προκειμένου να μην χάσουν την δουλειά τους και τα κεκτημένα από τον νόμο δικαιώματα τους οι συνάδελφοι που κατέχουν την Γ΄ Ειδική Άδεια.

Ο κ. Μηταράκης παρά την περί αντιθέτου επιστολή του Ο.Ε.Ε. που πρότεινε να παραμείνουν στην Β τάξη, ανταποκρίθηκε θετικά στο αίτημα της Π.Ο.Φ.Ε.Ε. και τις προσεχείς ημέρες σε επικείμενο νομοσχέδιο θα συμπεριλάβει τροπολογία που θα επιτρέψει την συνέχιση της άσκησης του επαγγέλματος τους  καλύτερα και από ότι ίσχυε  πριν την ψήφιση του νόμου 4152/2013.

……………………..........................................................................................

Κατά  τη  γνώμη  μου,    νομίζω  ότι,    ο  2515/97  εφαρμόζεται  σε  όσους  ασκούν  το  επάγγελμα  του  Λογιστή  από  την  ημερομηνία  ψήφισης  του  2515/97  και  μετά.  Αντίστοιχα  εφαρμόζονται  και  οι  μετέπειτα  νόμοι.   Για  όσους   ασκούσαν  το  επάγγελμα  του  Λογιστή  πριν    τον  2515/97,    δεν  υπήρχαν  περιορισμοί .  Ο  από  Λύκειο ,  υπέγραφε  Ισολογισμό  ακόμα  και  σε  εταιρεία  με  τζίρο  δις    δρχ. ,  όπως  και  ο  από  ΑΕΙ.     Όσοι   ασκούσαν   το  επάγγελμα  του  Λογιστή   ΠΡΙΝ     την  ημερομηνία  ψήφισης  του  2515/97 νομίζω  ότι  πρέπει  να   διατηρήσουν   αυτό   το   δικαίωμα   μέχρι   να   βγουν   σε  σύνταξη.     Όσοι   ασκούν   το   επάγγελμα   του   Λογιστή    ΜΕΤΑ     την   ημερομηνία   ψήφισης   του   2515/97  πρέπει  να  εφαρμόζουν   τις   προϋποθέσεις   του   νόμου   αυτού   και   των   μετέπειτα   νόμων.