Προς το περιεχόμενο

ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΗΚΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Καλησπέρα,

 

Εχουμε να κάνουμε με μία κατάπτυστη απόφαση του Μυταράκη, άρχισε τις εκπτώσεις στην φάμπρικα των συντεχνιών που αποτελεί το τρίγωνο ΟΕΕ-ΠΟΦΕΕ-ΛΑΟΣ,

Εβγάλε ενα νόμο όνειδος που εξακολουθεί και δίνει αδειες στα Μέλη της φάμπρικας  μην εξετάζοντας σπουδές, κατάρτιση, ικανότητα.

 

Πλήρη εξίσωση μέ λύκειο και οριστική  απαξίωση σχολών εξειδίκευσης μεταδευτεροβάθμιας επαγγελματικής κατάρτισης στα φοροτεχνικά, ενώ για  τα μέλη του ΟΕΕ άσχετα με την λογιστική επιστήμη (έκανα κάτι λιγα λογιστικά αλλά έχω ωραίο γραφείο με κορνίζες) η άδεια παραμένει.

 

Πλήρη έλλειψη αυτόνομου ελεγκτικού μηχανισμού για κακουργήματα μελών του ΟΕΕ που αλληλοκαρφώνονται για σκάνδαλα, τα παραδέχονται και δεν πάνε φυλακή για κακουργήματα ιδίως. Θα πρέπει κατ ιδίαν να γίνει μύνητήρια αναφορά για να βρεθεί η αλήθεια ειδάλλως μεταξύ μας μεταξά.

 

Πλήρη εξίσωση σχολών ΚΑΤΕΕ 1 χρόνου(οι παπάρες που το κρύβουν) με ανώτερες και ανώτατες σχολές λογιστικής φοροτεχνικών.

 

Τι να περίμενε κανέις από  μιά κυβέρνηση που θάβει τους άνεργους πολίτες της για μία παρα πολύ μικρή συντεχνία (είναι πολλοί λίγοι  τα μέλη τους). Η αλλή πλευρά λογιστές ΑΕΙ-ΤΕΙ-ΜΕΚ σχολές λογιστικής φοροτεχνικών είναι η πλειοψηφία και τους παίρνουν την δουλειά.

 

Απόφοιτε παμακ χρηματοικονομικής και λογιστικής έχεις την ίδια ακριβώς εξέλιξη με τον εμπειρικό, πώς ανέχεσαι η κλίκα του ΟΕΕ και των ΚΑΤΕΕ(ΠΟΦΕΕ) ΠΕΦΕ ΛΑΟΣ να σε αφήνει άνεργο με  εντολή  Μυταράκη. Πυχία ιταλίας βουλγαρίας αλβανίας δεν σαφήνουν να δουλέψεις, πρέπει να το πω εγώ δεν τα ξέρεις?  Γιατί σε βάζουν στο μαντρί ίσα και όμοια με αυτούς?

 

Απόφοιτε ΤΕΙ λογιστικής θυμάσαι τα μέλη του ΟΕΕ που σε αποκαλούσαν αγράμματο , οι αγράμματοι του ΟΕΕ ή τα ξέχασες, θυμάσαι που μόλις πρόσφατα δεν μπορούσες να πάρεις άδεια λογιστή με το πτυχίο ή τα ξέχασες, θυμάσαι που τα μέλη του ΟΕΕ υπογράφουν σαν ελεγκτές τον ισολογισμό ενω εσύ όχι.

 

Απόφοιτε μεταδευτεροβάθμιας επαγγελματικής κατάρτισης φοροτεχνικών εξακολουθείς να θεωρείσαι εμπειρικός με 3 χρόνια σπουδές και πιστοποίηση. Σε εξισώνουν πλήρως με το λύκειο, σου ζητάνε 5 χρόνια μετα απο ζυμώσεις της κλίκας όταν δεν μπορείς να κάνεις έναρξη με τέβε και όταν δεν σε προσλαμβάνουν σαν απλό υπάλληλο πλέον.

 

Μπορεί να μην είσαστε ψηφοφόροι μας αλλά είμαστε το όπλο να τους τιμωρήσετε. ΨΗΦΙΣΤΕ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΝΑ ΠΑΝΕ ΦΥΛΑΚΗ ΌΛΟΙ ΟΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είναι επαγγελματικό forum. Τα ψηφοθηρικά κολπάκια, και οι προπαγάνδες δεν περνάνε σε εμάς. Να πας αλλού να μαζέψεις ψήφους.  Μύρισες αίμα και μπήκες, σαν τα τσακάλια που παραμονεύουν….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ακόμα ασχολείστε με έναν ανεπαρκή απόφοιτο Λυκείου? Δέν μπορώ να φανταστώ σοβαρό άνθρωπο να νομίζει ότι μπαίνοντας σε ένα σάϊτ θα επηρεάσει συμπεριφορές με τέτοιου χαμηλού επιπέδου νοημοσύνης μηνύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστολή διαμαρτυρίας

Προς το ΔΣ  του ΟΕΕ

Kύριοι του ΟΕΕ   πολύ αργά για κλάματα

Tα δάκρυα που   τώρα χύνετε είναι μόνο για την καρέκλα σας και όχι για το επάγγελμα του λογιστή με το οποίο ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΟΕΕ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕ τα τελευταία 30 έτη που ασκώ το επάγγελμα αυτό .

Γιατί και εσείς αποτελείται μέρος του  κομματικού συστήματος και  πληρώνεστε χωρίς να προσφέρετε ΤΙΠΟΤΑ στον κλάδο μας  , το μόνο που σας ενδιαφέρει είναι να εκλέγεστε και να εισπράττετε τις  αμοιβές σας από τις συνδρομές των μελών που υποχρεωτικά καταβάλουμε.

Τι κάνατε τόσα χρόνια για όλους αυτούς που λυμαίνονται το επάγγελμα χωρίς να είναι λογιστές(πχ. Εφοριακοί  κλπ δημόσιοι υπάλληλοι ).?

 ΕΙΧΑΜΕ  ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΠΛΕΟΝ ΑΝΟΙΚΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ  ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΔΗΛΩΝΕΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ .

Τι κάνατε τόσα χρόνια όταν οι εκλεκτικές εταιρείες πήραν το << ΨΑΧΝΟ>> της δουλειάς (φορολογικό πιστοποιητικό ,ασφαλιστικό πιστοποιητικό  και σε λίγο θα έχουν στα χέρια τους και όλες τις λογιστικές εργασίες  των εταιρειών που θα απομείνουν μετά το τέλος της οικονομικής κρίσης μέσω εταιρειών συμβούλων που ιδρύουν .)?

ΤΙΠΟΤΑ ΕΝΤΕΛΩΣ

Το μόνο που σας ενδιαφέρει είναι η ΚΑΡΕΚΛΑ  μετρώντας τις ψήφους αυτών από τους συναδέλφους που προσέρχονται στις εκλογές και  για  διαφόρους λόγους σας ψηφίζουν .

ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ  ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟΣ ΣΑΣ  ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΤΕΛΟΣ (πρόεδροι , μέλη ΔΣ ,επιτροπές κλπ ), αλλά είμαι σίγουρος  επειδή κινείστε σαν τα ερπετά κάπου αλλού θα ΧΩΘΕΙΤΕ και θα πληρώνεστε γιατί το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ .

 Με τόσους χιλιάδες άνεργους λογιστές για τους οποίους δεν σας ενδιαφέρει και δεν κάνετε εντελώς ΤΙΠΟΤΑ  τα τελευταία 5 χρόνια  τώρα θυμηθήκατε  μιλήσετε για υποβάθμιση του επαγγέλματος .

Κύριοι το πρόβλημα είσθε εσείς  και όχι το άνοιγμα του επαγγέλματος και φέρετε και σοβαρές  ευθύνες γιατί επί σειρά ετών δεν φροντίσατε για την κατοχύρωση του επαγγέλματος του λογιστή όπως έκαναν οι δικηγόροι και μηχανικοί.

Σε κάθε περίπτωση ευθύνες έχουμε και εμείς οι λογιστές που σας ανεχόμαστε  .

Τώρα που δεν έχουμε δουλείες και έχουμε ελεύθερο χρόνο θα πρέπει να γίνει μια προσπάθεια από πλευράς μας  να ασχοληθούμε  με τα ΚΟΙΝΑ και να στείλουμε μέσω δημοκρατικών διαδικασιών ΟΣΟΥΣ ΕΥΘΎΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΧΑΛΙ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ ) και στο ταμείο ανεργίας (στην αρχαία ΑΘΗΝΑ τους εξοστράκιζαν).

  ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΣΩΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΖΩΝΤΑΝΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΞΩΣΤΡΑΚΙΣΟΥΜΕ  ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΦΕΡΑΝ ΣΤΗΝ ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ . .

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ ΠΡΟΟΠΤΙΚΉ ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΕΡΓΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ.

Κωσταλάμπρος Γεωργιος

Λογιστής –φοροτεχνικός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΨΗΦΙΣΤΕ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ

 

Urban2013 βάλε σε παρακαλώ στο avatar σου το παρακάτω εικονίδιο.

Μου είναι πιο εύκολο να θυμάμαι εικόνες. Έτσι θα προσπερνώ γρηγορότερα αυτά που γράφεις.

Βλέπεις, η βασική μας διαφορά είναι πως δεν έφτασα όπως εσύ στο σημείο να θέλω να τιμωρήσω τους γονείς μου και τους παππούδες μου επειδή δεν προετοίμασαν μια καλύτερη κοινωνία για να τοποθετήσω την αφεντιά μου.

 

601417_126244584225359_2021562435_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλοι και Φιλες επειδη πιστευω στην Επανασταση του καθενος απο εμας ξεχωριστα που στην πορεια θα εννωθουν (ολες).... την δικη μου προσωπικη Επανασταση θα την ξεκινησω απο την Δευτερα....!

Υ/Γ Ο αγωνας τωρα αρχιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απολυτη δικαιωση

Θυμαστε τι φωναζαμε μηνες τωρα?

Τα ιδια λεει κ το ΔΝΤ
ΔΝΤ: Φεύγουν λεφτά απ την Ευρώπη
ΔΝΤ: Πακτωλός κεφαλαίων πάει στην Ασία
Αποδημεί από την Ευρώπη λόγω χαμηλών επιτοκίων και αδυναμίας
υπολογισμού του ρίσκου

http://www.katathetes.blogspot.gr/2013/04/blog-post_5355.html

 

Aυτο θα καταστρεψει κ το επαγγελμα σας και θα φερει πεινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Η απόλυτη δικαίωση (συνάδελφε συγγνώμη τυχαίο)

Ο μυταράκης συμφώνησε με τους συντεχνίτες του ΟΕΕ να γεμίσει τα ταμεία τους δίνοντας...πως το ειπε...απλογραφικές άδειες. 

Μα τι γελοιότητες το ΙΕΚ DEREE, δεν υπάρχει σε αυτήν την χώρα μία επιτροπή ανεξάρτητη, μακρύα απο υποταγή σε μέλλοντες κατάδικους (οεε).

Ούτε ενα ευρώ στην συντεχνία ΟΕΕ-ΠΟΦΕΕΔΕΣ-ΛΑΟΣ.

Στήριξη της χρυσής αυγής.

Θα κατατεθεί και ερώτηση διότι ο εμπειρικός συνδικαλιστής είπε στα ίσα ή οτι τον διώξανε μετα το συμβάν (κάτι έκανε αυτός), είτε  ότι εφυγε γιατι κλέβανε, αλλά οι κλακαδόροι το θάψανε με ύβρεις ως συνήθως. Πιστεύω οι χιλιάδες αναγνώστες σε αντίθεση με τους 2-3 γνωστούς να κάνουν το καθήκον τους.

καλό κουράγιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο ασχολούμαστε με θέματα αδιάφορα , χάνουμε την ουσία , οι Ορκωτοί , πήραν και τους ελέγχους του ΙΚΑ από 07/2013 , και ας είναι παντελώς άσχετοι , Κύριοι , πρέπει να βάλουμε το ΧΕΡΙ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ , για να πάρουμε δουλειές , Πρόεδροι , αντιπρόεδροι και λοιποί παρατρεχάμενοι ,η τα παίρνετε για να μη μιλάτε , η είστε ανεπαρκείς για τις θέσεις τις οποίες κατέχεται !

 

Όσο για τον σύντροφό χρυσαυγίτη , άλλα λεγάτε πριν τις εκλογές , Και εγώ σας ψήφισα για να αρχίσεται να ρίχνεται σφαλιάρες μέσα στην βουλή , άλλα κιοτέψατε μωρέ και μου βάλετε και κοστούμια .

Που είναι το Φωτιά και Τσεκούρι στους Προσκυνημένους ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο ασχολούμαστε με θέματα αδιάφορα , χάνουμε την ουσία , οι Ορκωτοί , πήραν και τους ελέγχους του ΙΚΑ από 07/2013 , και ας είναι παντελώς άσχετοι , Κύριοι , πρέπει να βάλουμε το ΧΕΡΙ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ , για να πάρουμε δουλειές , Πρόεδροι , αντιπρόεδροι και λοιποί παρατρεχάμενοι ,η τα παίρνετε για να μη μιλάτε , η είστε ανεπαρκείς για τις θέσεις τις οποίες κατέχεται !

 

Όσο για τον σύντροφό χρυσαυγίτη , άλλα λεγάτε πριν τις εκλογές , Και εγώ σας ψήφισα για να αρχίσεται να ρίχνεται σφαλιάρες μέσα στην βουλή , άλλα κιοτέψατε μωρέ και μου βάλετε και κοστούμια .

Που είναι το Φωτιά και Τσεκούρι στους Προσκυνημένους ??

Συνάδελφε αν όντως είσαι σύντροφος τότε κάνεις πλάκα, αν δεν είσαι τους τραμπούκους να τους βρείς στον συριζα στον αναρχισμό στους κουκουέδες.  

Η χρυσή αυγή είναι κόμμα που σέβεται τους δημοκρατικούς θεσμούς και την δημοκρατία, σε αυτήν την χρυση αυγή πιστεύω. Αν πιστεύεις ότι η κλίκα του ΟΕΕ που σου κατακλέβουν τα λεφτά χρόνια τώρα πρέπει να λάβει ένα τέλος οριστικό ,με πλήρη διαφάνεια ,και προσφυγή για τους θρασύτατους  υπεξαιρετές στην ελληνική  δικαιοσύνη έχεις ακριβώς την ίδια υποχρέωση με μένα να τους πολεμήσεις λυσσαλέα.

να σαι καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε αν όντως είσαι σύντροφος τότε κάνεις πλάκα, αν δεν είσαι τους τραμπούκους να τους βρείς στον συριζα στον αναρχισμό στους κουκουέδες.  

Η χρυσή αυγή είναι κόμμα που σέβεται τους δημοκρατικούς θεσμούς και την δημοκρατία, σε αυτήν την χρυση αυγή πιστεύω. Αν πιστεύεις ότι η κλίκα του ΟΕΕ που σου κατακλέβουν τα λεφτά χρόνια τώρα πρέπει να λάβει ένα τέλος οριστικό ,με πλήρη διαφάνεια ,και προσφυγή για τους θρασύτατους  υπεξαιρετές στην ελληνική  δικαιοσύνη έχεις ακριβώς την ίδια υποχρέωση με μένα να τους πολεμήσεις λυσσαλέα.

να σαι καλά!

Για ποια Δημοκρατία ρε αλάνι αναφέρεσε , βλέπεις καμία Δημοκρατία η Chataρεις εκτός Ελλαδός ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποια Δημοκρατία ρε αλάνι αναφέρεσε , βλέπεις καμία Δημοκρατία η Chataρεις εκτός Ελλαδός ??

Αλάνι ξε αλάνι κουβέντα δεν κάνεις για τον συνδικαλιστή που ομολόγησε με αθώο ύφος ότι έγινε υπεξαίρεση , εκτός αμα εγώ το κατάλαβα μόνο. απο ποιόν δεν έγινε σαφές. 

Κακούργημα on line αλλά έσυ φανατικός του chat.

Αν ψάξεις και άλλο θα βρείς και άλλες αναφορές για τον κύριο που προσωπικά ασχολήθηκα επειδή το παίζει συνδικαλιστής στύλ φωτόπουλος στο πιό light.

Το επάγγελμα είναι σε σήψη, τώρα το κατάλαβες? Ο λογιστής είναι σε κάθε Ελληνα πιο απαράιτητος και απο τον γιατρό. Γιατρό ,μπορεί να μην χρειασθείς φέτος , λογιστή σίγουρα. παρόλα αυτα 40% ανεργία έχουμε. Σε αυτήν την χώρα όποιος δεν είναι τεχνικός, υδραυλικός ο ΟΕΕ τον κάνει λογιστή. θέλεις να ακούσεις οι διεφθαρμένοι του ΟΕΕ που φθάσανε? Απόφοιτος εξατάξιου γυμνασίου με άδεια Α τάξης(340/98 οεε) πρώην νομαρχιακός σύμβουλος γύριζε απο γραφείο σε γραφείο και μίλαγε για το ανοιγμα με κατάρες και βρισίματα.΄Ποίος μίλαγε?

κατάλαβες γιατί μιλάμε?

Οταν σου μιλάει νομίζεις οτι έχει phd .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Κκαθόμουν στο γραφείο μου μέχρι αργά και διαβάζοντας απο την αρχή σκεφτόμουν..
Καλά δεν ντρέπονται οι κολόγεροι της ΠΟΦΕΕ που ψαχνουν να βρούν πουστιές ώστε να απαγορέψουν σε νέα παιδιά να πιάσουν δουλειά. Δεν ντρέπονται να χρησιμοποιούν χουντικές μεθόδους απαγόρευσης για να απαγορεψουν σε ένα ανεργο 25χρόνο να βρεί δουλειά να έχει ενα καρβέλι ψωμί. Δεν έχουν όσιο και ιερό οι κολόγεροι που στα μάτια τους διαβάζουν να γίνεται παραδοχή κλεψίματος απο κάποιον  και να κάνουν τον κινέζο, και ακόμα χειρότερα να συνομωτούν μαζί του-ς μην τυχόν και ενας ανεργος τους φαει καμμια δήλωση.δεν υπάρχει πλέον ντροπή μεσα σας. ντρεπομαι που είμαι έλληνας σαν και εσας γουρούνόμορφα κτήνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατά την αποψή μου είναι σωστή η απόφαση για το επάγγελμα..

 

όσοι είναι ΑΕΙ και ΤΕΙ μπορούν να πάρουν Α τάξης.. (δεν βλέπω απόφοιτους λυκείου πουθενά να μπορούν να πάρουν Α τάξης)

 

γιατί τόση φασαρία... μάλλον ψαρεύεται αδαείς...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς Σωτήρη να μου πεις:


πια είναι τα Φυσικά πρόσωπα του ΠΔ 38/2010  που εκτός τους ΑΕΙ και τους ΤΕΙ παίρνουν Α' τάξη;


 


Μπορείς επίσης Σωτήρη να μου πεις τι έγγραφε η αρχική πρόταση του Μυταράκη;  


 


Τότε, αν απαντήσεις όλα αυτά (κυρίως το δεύτερο) θα δεις ποίος ήταν ο λόγος της ενεργοποίησής μας.


 


Υ.Γ. Αυτό που σε ρωτώ για το ΠΔ/38-2010 είναι πραγματική απορία διότι έχουμε πολλές διαμάχες για αυτό και θα ήθελα την γνώμη σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς Σωτήρη να μου πεις:

πια είναι τα Φυσικά πρόσωπα του ΠΔ 38/2010  που εκτός τους ΑΕΙ και τους ΤΕΙ παίρνουν Α' τάξη;

 

Μπορείς επίσης Σωτήρη να μου πεις τι έγγραφε η αρχική πρόταση του Μυταράκη;  

 

Τότε, αν απαντήσεις όλα αυτά (κυρίως το δεύτερο) θα δεις ποίος ήταν ο λόγος της ενεργοποίησής μας.

 

Υ.Γ. Αυτό που σε ρωτώ για το ΠΔ/38-2010 είναι πραγματική απορία διότι έχουμε πολλές διαμάχες για αυτό και θα ήθελα την γνώμη σου 

Κώστα καλημέρα.

Δεν απευθύνομαι προσωπικά σε κανένα. Ο καθείς όπου ετάχθει.

Για όσα ζητάς την αποψή μου.

 

1.Το Π.Δ 38/2010 είναι αρκετά κατατοπιστικό αν και τροποποιείται απο μεταγενέστερες αποφάσεις όπου χρειάζεται κάποιος να παρακολουθήσει το νήμα.

 

Αυτό που είναι ξεκάθαρο είναι ότι :

Μη πτυχιούχοι ΑΕΙ-ΤΕΙ έχουν δικαίωμα Α τάξης μόνο εάν έχουν υπογράψει Ισολογισμό σε τρείς χρήσεις μεταξύ 1965 και 1977

ΚΑΙ ΜΟΝΟ.

δλδ αν υπάρχει κανένας πρέπει να αναζητηθεί στα κοιμητήρια.

 

2. ¨Οσο για τον κ. Μυταράκη με υ ή με η, έχω διαβάσει κάποιες από τις προτάσεις του αν λέμε τις ίδιες. ε και λοιπόν.... αν μου επιτρέπεις "χέστηκε η φοράδα στο αλώνι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωτήρη βλέπε στο άλλο ποστ την απάντηση.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από  όσα  διάβασα ,  οι  με  άδεια  Γ΄ ειδική   Λογιστές-Φοροτεχνικοί,   είχαν  δικαίωμα  υπογραφής  μέχρι  900.000,00 €  σε   Β - Γ κατηγορίας   βιβλία  μέχρι  σήμερα            ( Ισολογισμοί, ΦΕΚ κλπ  κλπ  ).   Από  αύριο  ΔΕΝ   έχουν δικαίωμα  υπογραφής  μέχρι  900.000,00 €  σε  Β - Γ κατηγορίας   βιβλία     ( Ισολογισμοί, ΦΕΚ κλπ  κλπ  ).   

Οι   ερωτήσεις   μου  είναι : 

  1. Πώς  γίνετε  να  είναι  ικανοί  και  άξιοι  να  υπογράφουν  Ισολογισμούς  με  δημοσιεύσεις  σε  ΦΕΚ  μέχρι  σήμερα,     και  αύριο  να  γίνονται  αυτόματα    ανάξιοι,  ανίκανοι . 
  2. Η  εφορία  θα  ρίξει  τα  βιβλία  σε  όλες  τις  εταιρείες  που  έχουν  υπογράψει  μέχρι  σήμερα οι  με  άδεια  Γ΄ ειδική   Λογιστές-Φοροτεχνικοί ; 
  3. Οι  εταιρείες  θα  στραφούν  νομικά  εναντίων   των   με  άδεια  Γ΄ ειδική   Λογιστών-Φοροτεχνικών,  που    διαγράφηκαν   από  τη  μια  μέρα  στην  άλλη ,   για  τις   υπογραφές  που  έβαλαν ; 
  4. Οι  με  άδεια  Γ΄ ειδική   Λογιστές-Φοροτεχνικοί   θα  έχουν  ποινικές  κυρώσεις  για  όσες  δηλώσεις – Ισολογισμούς κλπ  έχουν  υπογράψει  μέχρι  σήμερα ;
  5. Όσοι  έχουν  Λογιστικά  γραφεία   θα  τα  κλίσουν ;
  6. Θα  χάσουν  τη  δουλειά  τους    από  τη  μια  μέρα  στην  άλλη ;
  7. Όταν  ήμουν  φαντάρος ,  θυμάμαι  που  λέγαμε,   ότι ,  εκεί  που  σταματά  ο  στρατός  ξεκινά  η …….  αυτό  θα  εφαρμόσουν  και  στην  πολιτική  ζωή ; 

Λογική  του  παραλόγου   =    ΧΑΟΣ

 

Επίσης  μια άλλη  ερώτηση :  Οι  απόφοιτοι  λυκείου  θα  μπορούν  να  προσληφθούν  σε εταιρεία  Ορκωτών  και  να  φτάσουν  στο  ανώτατο  επίπεδο. Θα  μπορούν  να  κάνουν  ελέγχους σε  εταιρείες  που  υπογράφουν  οι από  ΑΕΙ-ΤΕΙ κάτοχοι άδειας  Α΄ τάξης,  χωρίς  οι  ίδιοι  ( ως Ορκωτοί  πλέον )   να  κατέχουν  άδειας  Α΄ τάξης ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλάνι ξε αλάνι κουβέντα δεν κάνεις για τον συνδικαλιστή που ομολόγησε με αθώο ύφος ότι έγινε υπεξαίρεση , εκτός αμα εγώ το κατάλαβα μόνο. απο ποιόν δεν έγινε σαφές. 

Κακούργημα on line αλλά έσυ φανατικός του chat.

Αν ψάξεις και άλλο θα βρείς και άλλες αναφορές για τον κύριο που προσωπικά ασχολήθηκα επειδή το παίζει συνδικαλιστής στύλ φωτόπουλος στο πιό light.

Το επάγγελμα είναι σε σήψη, τώρα το κατάλαβες? Ο λογιστής είναι σε κάθε Ελληνα πιο απαράιτητος και απο τον γιατρό. Γιατρό ,μπορεί να μην χρειασθείς φέτος , λογιστή σίγουρα. παρόλα αυτα 40% ανεργία έχουμε. Σε αυτήν την χώρα όποιος δεν είναι τεχνικός, υδραυλικός ο ΟΕΕ τον κάνει λογιστή. θέλεις να ακούσεις οι διεφθαρμένοι του ΟΕΕ που φθάσανε? Απόφοιτος εξατάξιου γυμνασίου με άδεια Α τάξης(340/98 οεε) πρώην νομαρχιακός σύμβουλος γύριζε απο γραφείο σε γραφείο και μίλαγε για το ανοιγμα με κατάρες και βρισίματα.΄Ποίος μίλαγε?

κατάλαβες γιατί μιλάμε?

Οταν σου μιλάει νομίζεις οτι έχει phd .

Πέρα απο ΄κομματα , και συνδικαλισμούς , εμένα προσωπικά Το ΟΕΕ , πιστεύω οτι με βοήθησε , Στις τελευταίες δύο εταιρείες τις οποίες πήγα , θεωρήθηκε προαπαιτούμενό η Α τάξης .Αυτή η αποψή αφορά αποκλειστικά εμένα διχως κομματικα τερτιπια και συνδικαλισμους .

 

Όλα τα παραδείγματα που αναφέρεις η αγορα θα τα αποβαλει , πχ. ενας υδραυλικός ποσο θα αντεξει να κανει τον λογιστη , μετά απο 3 με τέσσερις μήνες θα καταλαβουν όλοι οι πελατες του οτι ειναι ανεπαρκης , και θα τον αλλάξουν Ηρέμησε κοίτα την δουλεια σου ,δεν μπορεις να τα βαλεις με το ΣΥΣΤΗΜΑ , Χαλάρωσε η ζωη είναι ωραία χαλα΄ρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από  όσα  διάβασα ,  οι  με  άδεια  Γ΄ ειδική   Λογιστές-Φοροτεχνικοί,   είχαν  δικαίωμα  υπογραφής  μέχρι  900.000,00 €  σε   Β - Γ κατηγορίας   βιβλία  μέχρι  σήμερα            ( Ισολογισμοί, ΦΕΚ κλπ  κλπ  ).   Από  αύριο  ΔΕΝ   έχουν δικαίωμα  υπογραφής  μέχρι  900.000,00 €  σε  Β - Γ κατηγορίας   βιβλία     ( Ισολογισμοί, ΦΕΚ κλπ  κλπ  ).   

Οι   ερωτήσεις   μου  είναι : 

  1. Πώς  γίνετε  να  είναι  ικανοί  και  άξιοι  να  υπογράφουν  Ισολογισμούς  με  δημοσιεύσεις  σε  ΦΕΚ  μέχρι  σήμερα,     και  αύριο  να  γίνονται  αυτόματα    ανάξιοι,  ανίκανοι . 
  2. Η  εφορία  θα  ρίξει  τα  βιβλία  σε  όλες  τις  εταιρείες  που  έχουν  υπογράψει  μέχρι  σήμερα οι  με  άδεια  Γ΄ ειδική   Λογιστές-Φοροτεχνικοί ; 
  3. Οι  εταιρείες  θα  στραφούν  νομικά  εναντίων   των   με  άδεια  Γ΄ ειδική   Λογιστών-Φοροτεχνικών,  που    διαγράφηκαν   από  τη  μια  μέρα  στην  άλλη ,   για  τις   υπογραφές  που  έβαλαν ; 
  4. Οι  με  άδεια  Γ΄ ειδική   Λογιστές-Φοροτεχνικοί   θα  έχουν  ποινικές  κυρώσεις  για  όσες  δηλώσεις – Ισολογισμούς κλπ  έχουν  υπογράψει  μέχρι  σήμερα ;
  5. Όσοι  έχουν  Λογιστικά  γραφεία   θα  τα  κλίσουν ;
  6. Θα  χάσουν  τη  δουλειά  τους    από  τη  μια  μέρα  στην  άλλη ;
  7. Όταν  ήμουν  φαντάρος ,  θυμάμαι  που  λέγαμε,   ότι ,  εκεί  που  σταματά  ο  στρατός  ξεκινά  η …….  αυτό  θα  εφαρμόσουν  και  στην  πολιτική  ζωή ; 

Λογική  του  παραλόγου   =    ΧΑΟΣ

 

Επίσης  μια άλλη  ερώτηση :  Οι  απόφοιτοι  λυκείου  θα  μπορούν  να  προσληφθούν  σε εταιρεία  Ορκωτών  και  να  φτάσουν  στο  ανώτατο  επίπεδο. Θα  μπορούν  να  κάνουν  ελέγχους σε  εταιρείες  που  υπογράφουν  οι από  ΑΕΙ-ΤΕΙ κάτοχοι άδειας  Α΄ τάξης,  χωρίς  οι  ίδιοι  ( ως Ορκωτοί  πλέον )   να  κατέχουν  άδειας  Α΄ τάξης ;

 

Ναι είναι πολύ σοβαρό τελικά το θέμα της Γ' ειδικής. Το είχα υποτιμήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Γ ειδική εξακολουθεί να ισχύει, ως Β με δικαίωμα τήρησης και διπλογραφικών βιβλίων έως του ορίου των 300.000.000 δρχ (900.000,00 €) , γιατί προβλέπετε από το πδ 340/980 άρθρο 16 το οποίο με τον 4093/12 καταργείται μετά την πάροδο ενός  έτους από τη δημοσίευση του δηλαδή 12-11-2013, με τη σημείωση << Οι άδειες ασκήσεως επαγγέλματος λογιστή- φοροτεχνικού   εκδοθείσες που εκδόθηκαν με το άρθρο 16 π.δ. 340/1998 εξακολουθούν  να ισχύουν>>.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ  VAKIS,   οι άδειες ασκήσεως επαγγέλματος λογιστή- φοροτεχνικού   εκδοθείσες που εκδόθηκαν με το άρθρο 16 π.δ. 340/1998 εξακολουθούν  να ισχύουν μέχρι 12-11-2013 ;    Μετά  τι  γίνεται ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άρθρο 16 καταργείται, δηλαδή κάποιος που έχει τις προυποθέσεις δεν μπορεί να ζητήσει να του χορηγηθεί τέτοια άδεια μετά τις 12-11-2013, οι άδειες που εχουν εκδοθεί με το αρθρο 16 του πδ 340/98  συνεχίζουν να ισχύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...