Προς το περιεχόμενο

ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΗΚΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κύριε,

εξακολουθείται να με αφήνετε αφωνο, είσαστε απίστευτος. 

Το σφάξε αγγά μου να αγιάσω με εσάς έχει και επιχείρημα,υπο άλλες προυποθέσεις θα έσκαγα στα γέλια.

αλήθεια έχετε τελειώσει την δευτεροβάθμια επιτυχώς?

Καλή συνέχεια στο φόρουμ, ευχαριστώ για την φιλοξενία.

 

Αγαπητέ μου 1000 φορές να μην έχω πάει σχολείο , παρά να είμαι καθηγητής (όπως του λόγου σας) αλλά να έχω τέτοια συμπεριφορά και επίπεδο .... Πραγματικά λυπάμαι και ακόμη περισσότερο λυπάμαι τους σπυδαστές σας γιατί πάνω από όλα πρέπει να είστε παιδαγωγός (αν καταλαβαίνετε βέβαια ) , αλλά ......

 

Θα μπορούσα να αναφερω και τυχόν αγωγή ή βιώματα που λάβατε κατά τα παιδικά σας χρόνια..... Αλλά θα το χόντρυνα ???

 

Καλή συνέχεια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ο προαναφερομένος Κύριος μου φάνηκε πολύ περίεργος, όχι μόνο σε συμπεριφορά, αλλά και σε τρόπο σκέψης, διερωτούμαι.

Εχουμε υπόψιν ότι υπάρχουν και σχολές επαγγελματικής κατάρτισης μεταγυμνασιακές (ειδικότης διοίκηση οικονομία, κομμωτική, μαγειρική) όπως και σχολές μεταδευτεροβάθμιας που ατύχως τιτλοφορούνται όλες ΙΕΚ.

Εκμεταλλευόμενοι κάποιοι τον διαχωρισμό αυτό αν και είναι απόφοιτοι γυμνασίου και με ένα χρόνο ΙΕΚ, δηλώνουν απλά απόφοιτοι ΙΕΚ χωρίς κανείς να χρειαστεί να το αποδείξει.Δεν λένε απόλυτα ψέμματα εφόσον , έχουν δίπλωμα απο ΙΕΚ αλλα μεταγυμνασιακού επίπεδου, απλά κρύβουν ότι δεν έχουν πάει λύκειο ή δεν το τελείωσαν ποτέ. Το ΙΕΚ είναι ανεξάρτητο στην εκπαιδευτική βαθμίδα σαν σχολή.

Η ακαδημαική αναγνώριση αλλάζει κατα το ευρωπαικό σύστημα, τα μεταγυμνασιακά ΙΕΚ ενός έτους είναι κατα μακρόν κατώτερα απο τα μεταδευτεροβάθμια ΙΕΚ τουλάχιστον ένος έτους , όπως προβλέπει και το ευρωπαικό σύστυμα αναγνώρισης επαγγελματικών προσόντων.

Επεξηγηματικά απόφοιτος ΙΕΚ λογιστικής  τουλάχιστον ενός έτους απο χώρα την ΕΕ καταθέτει τα χαρτιά του σε κάποια άλλη και απολαμβάνει άμμεσα τα δικαιώματα που μπορεί να έχει ένας απόφοιτος ΑΕΙ λογιστικής στην συγκεκριμένη χώρα μέλος. είναι νόμος του κράτους. Δεν αναφέρομαι σε μεταγυμνασιακά ΙΕΚ ρητά και κατηγορηματικά!!

Ο συνάδελφος αν δεν μπορεί να μας δείξει το χαρτί του(επιπεδου 2 μεταγυμνασικαό) ας σωπάσει , απο προσβολές δεν <μασάω>, αυτά αλλού.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να δίδασκαν τα πανεπιστήμια και λίγο ευγένεια 

 

ή λίγο μέτρο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεξηγηματικά απόφοιτος ΙΕΚ λογιστικής  τουλάχιστον ενός έτους απο χώρα την ΕΕ καταθέτει τα χαρτιά του σε κάποια άλλη και απολαμβάνει άμμεσα τα δικαιώματα που μπορεί να έχει ένας απόφοιτος ΑΕΙ λογιστικής στην συγκεκριμένη χώρα μέλος. είναι νόμος του κράτους????????????

Μήπως υπάρχει και ΙΕΚ για χειρούργους καρδιολόγους...να αποκτήσω τα δικαιώματα του ΑΕΙ ιατρικής και να κάνω επεμβάσεις...

ανοικτής καρδιάς???Τα 4 χρονια σπουδων κάποιων στα ΑΕΙ κ.καθηγητά τι ήταν ....για πλάκα ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά τα χρόνια βαρέθηκα να ακούω διαφωνίες , προσβολές κλπ μεταξύ συναδέρφων όσον αφορά τα τυπικά προσόντα του καθενός....

(Εγώ είμαι καλύτερος, όχι εγώ είμαι πιο μάγκας κλπ κλπ κλπ ........) 

Ότι έχει κάνει ο κάθενας μας όσον αφορά τις σπουδές του στα νεανικά του χρόνια ,καλώς καμωμένα...

Δεν έχει λόγο κανείς να απολογείται για κάτι σε κανέναν...

Όποιος κατάφερε να βγάλει το πανεπιστήμιο μπράβο του, όποιος κατάφερε να βγάλει το ΤΕΙ μπράβο του , όπoιος κατάφερε να ανοίξει γραφείο αν και εμπειρικός ή ΙΕΚ ή κάτι άλλο πάλι και σε αυτόν μπράβο του.....

Εχω ξαναπεί αυτά που μας ενώνουν είναι περισσότερα από αυτά που μας χωρίζουν .

Πρέπει να είμαστε ενωμένοι για το καλό όλων μας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάθε φορά που γίνεται μια τέτοια συζήτηση  σκέφτομαι πως όλες αυτές οι κουβέντες θα ήταν προτιμότερο να γίνονται για το άρθρο 22 του συντάγματος που λέει......

 

"Η εργασία αποτελεί δικαίωμα και προστατεύεται από το κράτος, που μεριμνά για την δημιουργία συνθηκών απασχόλησης όλων των πολιτών και για την ηθική και υλική εξύψωση του εργαζόμενου αγροτικού και αστικού πληθυσμού."

 

 

αντ΄αυτού εμείς συζητάμε πως σε ατομικό επίπεδο θα αποκτήσουμε "δικαιώματα" σε βάρος του συμπολίτη μας και πόσο μας βοηθάνε σ΄αυτή την προσπάθεια οι ρυθμίσεις της πολιτείας ή της ΕΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ο προαναφερομένος Κύριος μου φάνηκε πολύ περίεργος, όχι μόνο σε συμπεριφορά, αλλά και σε τρόπο σκέψης, διερωτούμαι.

Εχουμε υπόψιν ότι υπάρχουν και σχολές επαγγελματικής κατάρτισης μεταγυμνασιακές (ειδικότης διοίκηση οικονομία, κομμωτική, μαγειρική) όπως και σχολές μεταδευτεροβάθμιας που ατύχως τιτλοφορούνται όλες ΙΕΚ.

Εκμεταλλευόμενοι κάποιοι τον διαχωρισμό αυτό αν και είναι απόφοιτοι γυμνασίου και με ένα χρόνο ΙΕΚ, δηλώνουν απλά απόφοιτοι ΙΕΚ χωρίς κανείς να χρειαστεί να το αποδείξει.Δεν λένε απόλυτα ψέμματα εφόσον , έχουν δίπλωμα απο ΙΕΚ αλλα μεταγυμνασιακού επίπεδου, απλά κρύβουν ότι δεν έχουν πάει λύκειο ή δεν το τελείωσαν ποτέ. Το ΙΕΚ είναι ανεξάρτητο στην εκπαιδευτική βαθμίδα σαν σχολή.

Η ακαδημαική αναγνώριση αλλάζει κατα το ευρωπαικό σύστημα, τα μεταγυμνασιακά ΙΕΚ ενός έτους είναι κατα μακρόν κατώτερα απο τα μεταδευτεροβάθμια ΙΕΚ τουλάχιστον ένος έτους , όπως προβλέπει και το ευρωπαικό σύστυμα αναγνώρισης επαγγελματικών προσόντων.

Επεξηγηματικά απόφοιτος ΙΕΚ λογιστικής  τουλάχιστον ενός έτους απο χώρα την ΕΕ καταθέτει τα χαρτιά του σε κάποια άλλη και απολαμβάνει άμμεσα τα δικαιώματα που μπορεί να έχει ένας απόφοιτος ΑΕΙ λογιστικής στην συγκεκριμένη χώρα μέλος. είναι νόμος του κράτους. Δεν αναφέρομαι σε μεταγυμνασιακά ΙΕΚ ρητά και κατηγορηματικά!!

Ο συνάδελφος αν δεν μπορεί να μας δείξει το χαρτί του(επιπεδου 2 μεταγυμνασικαό) ας σωπάσει , απο προσβολές δεν <μασάω>, αυτά αλλού.

 

 

Ρε φίλε ..... Αν τυχόν έχεις προβλήματα δε σου φταίω ....... Τέλος πάντων για μένα έχει λήξει το θέμα , από εκεί περά αν θές στείλε εσύ στοιχεία(ποίος είσαi , τι κάνεις κλπ) .... Σε παρακαλώ πολύ όμως να μην ξανασχολήθεις μαζί μου ...... Έχω άλλα προβλήματα από το να ασχολούμαι με βλακείες . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο γιια τους φίλους που γράφουν ....

Νομίζω ότι έχετε καταλάβει ότι το πρόβλημα δεν είναι το πτυχίο , νομίζω το γράφω καθάρα και βέβαια σε ΄καμία περίπτωση δεν γράφω για πτυχία και κλπ

 

Απόρω πως πήγε πάλι εκεί η κουβέντα ??

 

Το πρόβλημα δημιουργήθηκε (τουλάχιστον με μένα) από τον δε τάουερ .

 

Τέλος πάντων έχουμε 1002 προβλήματα .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως υπάρχει και ΙΕΚ για χειρούργους καρδιολόγους...να αποκτήσω τα δικαιώματα του ΑΕΙ ιατρικής και να κάνω επεμβάσεις...

ανοικτής καρδιάς???Τα 4 χρονια σπουδων κάποιων στα ΑΕΙ κ.καθηγητά τι ήταν ....για πλάκα ????

Κύριε,

ευχαρίστως να σας εξηγούσα την νομολογία αλλα είναι τελείως συντεχνιακή η τοποθέτηση σας, σύμφωνα με την οδηγία:

Η ελεύθερη κυκλοφορία και η αμοιβαία αναγνώριση των τίτλων εκπαίδευσης ιατρού, νοσοκόμου υπεύθυνου για γενική περίθαλψη, οδοντιάτρου, κτηνιάτρου, μαίας/μαιευτή, φαρμακοποιού και αρχιτέκτονα βασίζεται στη θεμελιώδη αρχή της αυτόματης αναγνώρισης των τίτλων εκπαίδευσης βάσει συντονισμού των ελάχιστων όρων εκπαίδευσης. Η οδηγία 2005/36 υιοθετεί την αρχή της αυτόματης αναγνώρισης των ιατρικών και οδοντιατρικών ειδικεύσεων που αναγνωρίζονται σε τουλάχιστον δύο κράτη μέλη, αλλά περιορίζει τις νέες ιατρικές ειδικεύσεις που επιδέχονται αυτόματη αναγνώριση σε εκείνες που ισχύουν σε τουλάχιστον δύο πέμπτα των κρατών μελών.

Η αναγνώριση των επαγγελματικών προσόντων των δικηγόρων όσον αφορά το δικαίωμα άμεσης εγκατάστασης βάσει του επαγγελματικού τίτλου του κράτους μέλους υποδοχής καλύπτεται από την οδηγία 2005/36. Αυτή η οδηγία δεν θίγει, όμως, την εφαρμογή της οδηγίας 77/249 περί διευκολύνσεως της πραγματικής ασκήσεως της ελεύθερης παροχής υπηρεσιών από δικηγόρους ή της οδηγίας 98/5 για τη διευκόλυνση της μόνιμης άσκησης του δικηγορικού επαγγέλματος σε κράτος μέλος διάφορο εκείνου στο οποίο αποκτήθηκε ο επαγγελματικός τίτλος. Εφόσον υπόκεινται σε νομοθετική ρύθμιση, η οδηγία 2005/36 περιλαμβάνει επίσης τα ελεύθερα επαγγέλματα, τα οποία είναι, σύμφωνα με αυτήν την οδηγία, τα επαγγέλματα που ασκούν με βάση σχετικά επαγγελματικά προσόντα σε προσωπική, υπεύθυνη και επαγγελματικά ανεξάρτητη βάση, όσοι παρέχουν διανοητικές υπηρεσίες και υπηρεσίες εννοιολογικού σχεδιασμού, προς το συμφέρον του πελάτη και του κοινού.

Που σημαίνει ότι τα παραπάνω επαγγέλματα ρητώς αναφερόμενα στην οδηγία δεν μπορούν να εξασκηθούν απο απόφοιτο ΙΕΚ γενετιστή και να υπήρχε τέτοιο ΙΕΚ όπως δεν μπορούν και άλλες σχολές .ΤΕΙ ΑΕΙ ΣΤΕ κτλ.

Το επάγγελμα του λογιστή δεν ανήκει στα συγκεκριμένα επαγγέλματα , συνεπώς ισχύουν αυτά που επιμελώς προανέφερα. Πιστεύω να έκανα ακριβής επεξήγηση της οδηγίας.

Εγώ θα συμφωνήσω ότι η αλληλεγγύη μίας απόφοιτης ΙΕΚ (επιπέδου????)προς τα χρόνια σου είναι ευρείως συγκινητική και θυσιάζει τυχόν επαγγελματική της εξέλιξη μην τυχόν και θίξει τα δικαιώματα σου. Η συγκίνηση μου προς την συμπαράσταση της μην θιγούν τα επαγγελματικά σου δικαιώματα ξεπερνούν τα όρια του σουρεαλιστικού, αλήθεια εσυ? Σε συγκίνησε?

Γνώμμη μου, έχει τελειώσει μεταγυμνασιακό ΙΕΚ και αμα έχει άδεια θα την έχει παρει με ενσημα πριν το Π.Δ.340/98 που δεν χρειαζόταν καν να έχεις τελειώσει δευτεροβάθμια.

Κύριοι εδώ δεν γίνεται προσπάθεια παραπληροφόρησης, απλά όλοι οι πολίτες της ευρωπαικής ένωσης πρέπει να απολαμβάνουν τις υποχρεώσεις , που όλοι έχουμε ζήσει στο πετσί μας αλλά και τα δικαιώματα (τα λίγα).

Οι απόφοιτοι επαγγελματικών ασχολών όπως ορίζει ο 92/51 E.u. υπάγονται στην παραπάνω οδηγία και μπορούν να αποκτήσουν σε όλα τα κράτη άδεια λογιστή όπως και ενας απόφοιτος ΑΕΙ λογιστικής με σπουδές 3-4 χρόνια .

Δεν με απασχολεί τι είναι δίκαιο και τι αδικό, δεν πρέπει να με απασχολεί αν θίξω τα συμφέροντα κάποιων, δικαίωμα τους να τα υπερασπιστούν αν χρειαστεί, μεχρι τώρα δεν έχει. Με απασχολεί ότι η μη τήρηση των νόμων που έχει ψηφίσει καταστρατηγείται απο την Κυβέρνηση Σαμαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Με απασχολεί ότι η μη τήρηση των νόμων που έχει ψηφίσει καταστρατηγείται απο την Κυβέρνηση Σαμαρά.

 

Σπάστα και ξαναρίχτα.. δεν βγαίνει νόημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....................

Δεν με απασχολεί τι είναι δίκαιο και τι αδικό, δεν πρέπει να με απασχολεί αν θίξω τα συμφέροντα κάποιων, δικαίωμα τους να τα υπερασπιστούν αν χρειαστεί, μεχρι τώρα δεν έχει. Με απασχολεί ότι η μη τήρηση των νόμων που έχει ψηφίσει καταστρατηγείται απο την Κυβέρνηση Σαμαρά.

 

 

Δεν ξέρω αν θεωρήσετε πως η "άρνησή μου" να παραθέσω γνώμη μέσα στο συγκεκριμένο πλαίσιο που θέτετε όσον αφορά τα αποκαλούμενα "επαγελματικά δικαιώματα" ξεπερνά τα όρια του σουρεαλιστικού ούτε αν βρείτε συγκινητική την τοποθέτησή μου.

 

Όμως θεωρώ υποχρέωσή μου να τοποθετούμαι με βάση τη διάκριση "δίκαιο-άδικο" ή "ηθικό-ανήθικο" κι όχι με βάση την τήρηση των νόμων. Αλλωστε είναι σαφές ότι είναι νόμιμο δεν είναι ηθικό.

 

Σκεφτείτε ωστόσο πως κι αυτή η κυβέρνηση και οι προηγούμενες δεν έχουν τηρήσει το σύνταγμα στο άρθρο 22 μέρος του οποίου παρέθεσα και το οποίο στο σύνολό του λέει....

 

 

Άρθρο 22

  1. Η εργασία αποτελεί δικαίωμα και προστατεύεται από το Κράτος, που μεριμνά για τη δημιουργία συνθηκών απασχόλησης όλων των πολιτών και για την ηθική και υλική εξύψωση του εργαζόμενου αγροτικού και αστικού πληθυσμού. Όλοι οι εργαζόμενοι, ανεξάρτητα από φύλο ή άλλη διάκριση, έχουν δικαίωμα ίσης αμοιβής για παρεχόμενη εργασία ίσης αξίας.
  2. Με νόμο καθορίζονται οι γενικοί όροι εργασίας, που συμπληρώνονται από τις συλλογικές συμβάσεις εργασίας συναπτόμενες με ελεύθερες διαπραγματεύσεις και, αν αυτές αποτύχουν, με τους κανόνες που θέτει η διαιτησία.
  3. Νόμος ορίζει τα σχετικά με τη σύναψη συλλογικών συμβάσεων εργασίας από τους δημόσιους υπαλλήλους και τους υπαλλήλους οργανισμών τοπικής αυτοδιοίκησης ή άλλων νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου.
  4. Οποιαδήποτε μορφή αναγκαστικής εργασίας απαγορεύεται. Ειδικοί νόμοι ρυθμίζουν τα σχετικά με την επίταξη προσωπικών υπηρεσιών σε περίπτωση πολέμου ή επιστράτευσης ή για την αντιμετώπιση αναγκών της άμυνας της Χώρας ή επείγουσας κοινωνικής ανάγκης από θεομηνία ή ανάγκης που μπορεί να θέσει σε κίνδυνο τη δημόσια υγεία, καθώς και τα σχετικά με την προσφορά προσωπικής εργασίας στους οργανισμούς τοπικής αυτοδιοίκησης για την ικανοποίηση τοπικών αναγκών.
  5. Το Κράτος μεριμνά για την κοινωνική ασφάλιση των εργαζομένων, όπως νόμος ορίζει.

 

 

Η κατάργηση των συλλογικών συμβάσεων και της διαιτησίας είναι σαφως μεγαλύτερης βαρύτητας παρανομία σε σχέση με την απελευθέρωση του επαγγέλματος των λογιστών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ακόμα δέν έχω καταλάβει, τί θέλει να αποδείξει ο καθηγητής. Δέν βγάζω νόημα. Αλήθεια ο ίδιος τί επαγγέλεται εκτός από την διδασκαλία του στο Ι.Ε.Κ. και τί σπούδασε ο ίδιος μιάς και το θέμα του επικεντρώνεται εκεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ακόμα δέν έχω καταλάβει, τί θέλει να αποδείξει ο καθηγητής. Δέν βγάζω νόημα. Αλήθεια ο ίδιος τί επαγγέλεται εκτός από την διδασκαλία του στο Ι.Ε.Κ. και τί σπούδασε ο ίδιος μιάς και το θέμα του επικεντρώνεται εκεί?

Κύριε,  

δεν επικεντρώνομαι εκει, εσυ-εις επικεντρωθήκατε εκει(οι δύο τρείς),

Τι έχω τελειώσει? ΜΕΤΑΓΥΜΝΑΣΙΑΚΟ ΙΕΚ

Που έχω δουλέψει? ΣΕ ΜΕΤΑΓΥΜΝΑΣΙΑΚΟ ΙΕΚ (την είχα μαθήτρια και ήταν ανεπίδεκτη μαθήσεως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριε,  

δεν επικεντρώνομαι εκει, εσυ-εις επικεντρωθήκατε εκει(οι δύο τρείς),

Τι έχω τελειώσει? ΜΕΤΑΓΥΜΝΑΣΙΑΚΟ ΙΕΚ

Που έχω δουλέψει? ΣΕ ΜΕΤΑΓΥΜΝΑΣΙΑΚΟ ΙΕΚ (την είχα μαθήτρια και ήταν ανεπίδεκτη μαθήσεως)

Φίλε να σε ρωτήσω κάτι; Σου έχουν δώσει σίγουρα άδεια να διδάσκεις παιδιά; Μήπως πρέπει να το ξανασκεφτούν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα  με  ενδιαφέρων  όσα  έγραψε  ο  theTower ,   και  θα  τα  δεχθώ  ως  σωστά.   Από  όσα  έχω  διαβάσει  κατά  καιρούς  σε  εφημερίδες  ή  στο  internet ,  και  από  συζητήσεις   με  έλληνες   του  εξωτερικού,  κατάλαβα  ότι  στο  εξωτερικό  υπάρχει  απελευθέρωση  επαγγελμάτων ,  σε  όλα  τα  επίπεδα.  Ο  ενδιαφερόμενος  πελάτης  ψάχνει  και  βρίσκει  τον  επαγγελματία  που  χρειάζεται (ίσως ανάλογα  με  την  τσέπη  του). Βέβαια  ο  επαγγελματίας,  στην  ταμπέλα  έξω  από το  γραφείο  του  γράφει  τις  πραγματικές  σπουδές,   γιατί  τα  πρόστιμα  εκεί  είναι  ζόρικα. Κατά  την  άποψή  μου  είναι  σωστό  αυτό.  Απελευθέρωση  επαγγελμάτων.    Παράδειγμα :  κάποιος  από  λύκειο  που  δουλεύει  σε  λογιστικό  γραφείο 3 χρόνια,  ξέρει  περισσότερα  από  κάποιον  από  ΑΕΙ  που  δουλεύει  13 χρόνια σε  εταιρεία καταχωρώντας/εκδίδοντας  τιμολόγια.   Αν  ανοίξουν  γραφείο  οι  δύο  του  παραδείγματος,   ο  ενδιαφερόμενος  πελάτης    πού  πρέπει  να  πάει.  Επίσης στο  internet διάβασα , ότι ,  στην  Αγγλία  ο  πρώην  πρωθυπουργός  Γκόρντον  Μπράουν  είναι  απόφοιτος  ΙΕΚ   και  έγινε ορκωτός  ελεγκτής .  Αυτό ισχύει  και  στην  Ελλάδα  με  νόμο  που  ακόμα  δεν  έχει  ενεργοποιηθεί.  Aυτοί  που  παίρνουν  αποφάσεις  για  εμάς  χωρίς  εμάς  είναι  όλοι  με  διπλώματα και  παπλώματα.  Δες  που  καταντήσαμε  λοχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παράδειγμα :  κάποιος  από  λύκειο  που  δουλεύει  σε  λογιστικό  γραφείο 3 χρόνια,  ξέρει  περισσότερα  από  κάποιον  από  ΑΕΙ  που  δουλεύει  13 χρόνια σε  εταιρεία ......

Προφανώς ο του ΑΕΙ ...εχει....χαμηλο ..iq!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράδειγμα :  κάποιος  από  λύκειο  που  δουλεύει  σε  λογιστικό  γραφείο 3 χρόνια,  ξέρει  περισσότερα  από  κάποιον  από  ΑΕΙ  που  δουλεύει  13 χρόνια σε  εταιρεία καταχωρώντας/εκδίδοντας  τιμολόγια.  Aυτοί  που  παίρνουν  αποφάσεις  για  εμάς  χωρίς  εμάς  είναι  όλοι  με  διπλώματα και  παπλώματα.  Δες  που  καταντήσαμε  λοχία.

Μάλλον είχα δίκιο όταν σου έκανα αυτή την ερωτηση:

 

Μα ο τρόπος όμως που έγραψες το αρχικό μήνυμά σου ήταν καταφατικός και όχι ερωτηματικός. Επομένως θα ήταν προτιμότερο να πείς, δέν έχω άδεια Λογιστή/Φοροτέχνη και είμαι από δευτεροβάθμια εκπαίδευση και όχι να μπαίνεις με ύφος ντελάλη και να ανακοινώνεις κάτι που δέν γνωρίζεις ο ίδιος.

Ωστόσο όχι ούτε οι άδειες έχουν καταργηθεί άν εννοείς με την διαδικασία των Υ.Δ. ούτε έχει αλλάξει κάτι γενικώς.

Δέν θα ταν κακό να πείς παιδιά ρίχνω άδεια μπάς και πιάσω γεμάτα, σχετικά με το τί γίνεται με τις άδειες. Εντωμεταξύ το πώς γίνεται ο απόφοιτος με 3 χρόνια σε λογιστήριο να έχει περισσότερες γνώσεις από έναν του Α.Ε.Ι. με 13 χρόνια προϋπηρεσία είναι πραγματικά ένας γρίφος. Εντάξει είπαμε να μήν λέμε κάποια πράγματα για μερικούς χωρίς δικαιώματα και χωρίς σπουδές σε Πανεπιστημία, αλλά όταν μπαίνετε οι ίδιοι και προκαλείτε "αντιδράσεις", τότε καλώς λέγονται κάποια πράγματα. Λές και ο απόφοιτος Λυκείου στο Λογιστικό γραφείο της γειτονιάς με 20 πελάτες κάνει αναλυτική λογιστική και κοστολόγηση. Τραγικά άτομα για τραγικές καταστάσεις εν κρανίω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον είχα δίκιο όταν σου έκανα αυτή την ερωτηση:

 

Δέν θα ταν κακό να πείς παιδιά ρίχνω άδεια μπάς και πιάσω γεμάτα, σχετικά με το τί γίνεται με τις άδειες. Εντωμεταξύ το πώς γίνεται ο απόφοιτος με 3 χρόνια σε λογιστήριο να έχει περισσότερες γνώσεις από έναν του Α.Ε.Ι. με 13 χρόνια προϋπηρεσία είναι πραγματικά ένας γρίφος. Εντάξει είπαμε να μήν λέμε κάποια πράγματα για μερικούς χωρίς δικαιώματα και χωρίς σπουδές σε Πανεπιστημία, αλλά όταν μπαίνετε οι ίδιοι και προκαλείτε "αντιδράσεις", τότε καλώς λέγονται κάποια πράγματα. Λές και ο απόφοιτος Λυκείου στο Λογιστικό γραφείο της γειτονιάς με 20 πελάτες κάνει αναλυτική λογιστική και κοστολόγηση. Τραγικά άτομα για τραγικές καταστάσεις εν κρανίω.

να μην σου φανει παντως παραξενο αυτο συναδελφε ξερω παρα πολλους εμπειρικους που την κοστολογηση και την αναλυτικη λογιστικη την ξερουν οσο κανενας αλλος και εκτος αυτου περα απ τις γνωσεις δεν μπορει κανενας μας να αρνηθει οτι σ αυτη την δουλεια που κανουμε ενα απ τα μεγαλυτερα προσοντα και πλεονεκτηματα ειναι οι δημοσιες σχεσεις και οι γνωριμιες που οι παλιοι στον χωρο το παιχνιδι αυτο το ξερουν καλυτερα και απ την κοστολογηση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μου λές την εξαίρεση και όχι τον κανόνα συνάδελφε δέν λέει απολύτως τίποτα. Επίσης τό ότι υπάρχουν παλιοί εμπειρικοί με γνώσεις δέν αναιρεί πώς υπάρχουν αμέτρητοι πτυχιούχοι με εξίσου καλές γνώσεις. Οπότε δέν έχει νόημα να προσπαθεί ο συγκεκριμένος ή ο οποιοσδήποτε με τέτοιους αφορισμούς να αποδείξει την "αντικειμενικότητα" μιάς τόσο "υποκειμενικής" άποψης. Αυτά για να κλείσει το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μου λές την εξαίρεση και όχι τον κανόνα συνάδελφε δέν λέει απολύτως τίποτα. Επίσης τό ότι υπάρχουν παλιοί εμπειρικοί με γνώσεις δέν αναιρεί πώς υπάρχουν αμέτρητοι πτυχιούχοι με εξίσου καλές γνώσεις. Οπότε δέν έχει νόημα να προσπαθεί ο συγκεκριμένος ή ο οποιοσδήποτε με τέτοιους αφορισμούς να αποδείξει την "αντικειμενικότητα" μιάς τόσο "υποκειμενικής" άποψης. Αυτά για να κλείσει το θέμα.

οποιος προσπαθει με τετοια μεσα και με τετοιους χαρακτηρισμους να υποβαθμισει συναδελφους ,κανει κακο στο επαγγελμα .Για μενα συναδελφος ειναι αυτος που με αντιμετωπιζει ισο προς ισο και οχι να σε υποβαθμιζει ειτε σε πελατη μελλοντικο ειτε σε εφοριακο απλα για να παρει την δουλεια και τον πελατη σου .Ο κανονας ισχυει και σ αυτο το επαγγελμα οπως και η παροιμια "ολοι οι καλοι χωρανε"Ο καθενας μας ξερει μεχρι που μπορει να φθασει και τις ικανοτητες του και δεν ειναι ντροπη να λεμε ...αυτο δεν το εξερω η δεν το εχω διαβασει.Νομιζω οτι το μαθημα του ο συγκεκριμενος το καταλαβε !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μου λές την εξαίρεση και όχι τον κανόνα συνάδελφε δέν λέει απολύτως τίποτα. Επίσης τό ότι υπάρχουν παλιοί εμπειρικοί με γνώσεις δέν αναιρεί πώς υπάρχουν αμέτρητοι πτυχιούχοι με εξίσου καλές γνώσεις. Οπότε δέν έχει νόημα να προσπαθεί ο συγκεκριμένος ή ο οποιοσδήποτε με τέτοιους αφορισμούς να αποδείξει την "αντικειμενικότητα" μιάς τόσο "υποκειμενικής" άποψης. Αυτά για να κλείσει το θέμα.

 

 

αυτό που με στεναχωρεί εμένα συνάδελφε, κρίνοντας το επίπεδο των συναδέλφων (από τις ερωτήσεις και τοποθετήσεις τους στο φόρουμ αυτό), είναι ότι δυστυχώς υπάρχουν πολλοί μα πάρα πολλοί συνάδελφοι που σαν νέοι που είναι, είναι στην πλειοψηφία τους πτυχιούχοι ΑΕΙ, με πολύ μα πάρα πολύ χαμηλό επίπεδο γνώσεων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...