Προς το περιεχόμενο

ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΗΚΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aξιότιμε κύριε, 

Η απελευθέρωση των δικηγόρων δεν έχει καμμία μα καμμία σχέση με το λογιστικό επάγγελμα.

Κάνεις συνειρμούς και εικασίες που αποπροσανατολίζουν και στο κάτω κάτω δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

Ισως η ισοπέδωση  των πάντων των τελευταίων ετών στην καθημερινότητα μας,σε έχει αποπροσανατολίσει.

Το λογιστικό επάγγελμα πριν το νόμο κλειστού επαγγέλματος τηρούταν απο όλους, μετα το κλείσιμο συνέχισε να τηρείται απο όλους, αλλά τους κομπιναδόρους (μέλη του ΟΕΕ μη λογιστές, μέλη του ΔΣΑ μη λογιστές, πτυχιούχους γυμνασίου με ισολογισμούς, πτυχιούχους ΚΑΤΕΕ μονοετούς , αποφοίτους γυμνασίου και μη Γ ειδικές τάξεις, αποφοίτους λυκείου μη λογιστικής επειδή δεν βρίσκανε πριν την ψήφιση του 340/98  στο σεπε αν τα ενσημα του ήταν βόηθού λογιστή. Ολόκληρη φάμπρικα. 

Ποιοί χάσανε απο τον νόμο 2515/97 και την συνέχεια του .

Οι Λογιστές απο σχολή, θες λυκείου επας, θες ΤΕΙ λογιστικής, θες χρηματοοικονομικής λογιστικής ΑΕΙ, θες κολλέγια λογιστικής.

Διάβασα πολλές αναφορές παραπάνω και συμφωνώ.

Ιδιά εξέλιξη ο πτυχιούχος ΑΕΙ-ΤΕΙ-ΙΕΚ με μη λογιστές, ποιός μπορεί να το αντικρούσει. παρόλα αυτά έτσι έχουν τα πράγματα.

Σου λέει ο άλλος τα τυπικά προσόντα είναι αυτά, εγώ σπούδασα 4 χρόνια , λογιστική ξελογιστική ο νόμος λέει έτσι. θα το πείσεις ότι πρέπει να σταματήσει να είναι λογιστής?

Το θέμα είναι ότι τα ΙΕΚ 3ετούς κανονικού χρόνου φοίτησης, διετούς τυπικού μόνο λογιστικής απολαμβάνουν τα προνόμια λυκείου, και όχι αδικα.

Σε χιλιάδες κόσμο ΙΕΚ εδω μέσα ούτε δέκα δεν βγήκανε να πούνε ρε φίλε έχει δίκιο, αντι αυτού βγήκε μία ΙΕΚ (μεταγυμνασιακού)να πεί ότι ορθώς τα ΙΕΚ  μετα δευτεροβάθμιας δεν εχουν δικαιώματα.

Εστω δέκα εντός και εκτός  τσατ να ορθώνανε ανάστημα για τα ΙΕΚ θα είχαν αλλάξει χρόνια τώρα αυτήν την αδικία.

Άυτό βέβαια απασχολεί του θιγομένους.

Αυτό που απασχολεί όλους μας  είναι ότι όποιος έχει τα ουσιαστικά προσόντα( αλλά όχι τα τυπικά 2515/97), δουλεύει μαύρα και κανείς δεν μπορεί να του κάνει τίποτα.

Τα κόλπα των κουτοπονηράκηδων ότι όλες οι δηλώσεις πάνε μέσω λογιστές α.38δεν πρόκειται ποτέ να γινόταν και ορθώς , αρκούσε μια προσφυγή στο στε.

αρα η νόμιμη φοροαποφυγή μη αδειούχων καταστρέφει την ασφάλεια μας, θα πληρώνανε εισφορές στον ΟΑΕΕ, θα πληρώναν εφορία, θα ελεγχονταν μέσω εξετάσεων για ικανότητα μαζι με τους πτυχιούχους σε τακτά χρονικά διαστήματα, και το πιό σημαντικό θα είχαμε ενα σημαντικό αριθμό για να πολεμάμε το υπεθο, θα μας ετρεμε.

Η εχουν άδεια η δεν εχουν δουλειά θα σου παρουν.

Κάποιοι άλλοι κουτοπονηράκηδες με λερωμένη την φωλιά τους που αρθρώνουν και λόγο συνέχεια μιλάνε για αγώνα, είδαμε ετον αγώνα τους, γραμμένους τους έχουν.

τα ΙΕΚ μισούν τα ΑΕΙ, τα ΑΕΙ μισούν τα ΤΕΙ τα ΤΕΙ μισούν τα ΙΕΚ και οι σύμβουλοι  επιχειρήσεων βουτάνε τις δουλειές με εργαζόμενους ΙΕΚ.

 

Φθηνό εργατικό προσωπικό βλέπεις. δώστους άδεια να δείς πόσο θα ανεβάσουν την αμοιβή.

 

Εγώ δεν υποκρύπτω σκοπιμότητα  όπως τα κλιμάκια του ΟΕΕ , δημόσιοι υπάλληλοι, τα λέω όπως τα γνωρίζουν όλοι 12 χρόνια τώρα, πάμε απο το κακό στο χειρότερο γιατι κάποιοι δυνητικά δουλευονται απο κουτοπονηράκηδες. 

Η ατομική ευθύνη είναι υποχρέωση όλων μας  όχι των 5-6 διαπλεκόμενων που τρώνε και πίνουν όπως διαπίστωσα εις υγεία των κορόιδων

Καλό απόγευμα και καλή δύναμη

ερχονται χειρότερα

 

To 1993 κατεληξα οτι θελω να γινω λογιστης.

Κοιταω τα δεδομενα : Τι χρειαζεται -> αυτο. Παω σε μια σχολη, σκαω 700 ευρω το ετος δουλευοντας παραλληλα ημιαπασχολη σαν βοηθος ωστε να την πληρωνω. Για 2 χρονια δεν επαιρνα φραγκο απο αυτη την δουλεια για να μπορω να σπουδαζω παραλληλα .

 

Ξεκιναω σε μια εταιρεια το 1995 και το 1997 ο λογιστης βγαινει στην συνταξη και προτεινει εμενα για να συνεχισω την δουλεια του . 1999 -2000 - 2001  υπογραφω ισολογισμους. Μετα γινεται η ιστορια με τον νεο νομο. Ολοι ξαφνικα επρεπε να εχουν πτυχιο. Να μεινω ανεργη δεν γινοταν . Με ενα πραφ ( την εφαρμογη του ΠΔ 340/1998) ο νομος αποφασισε οτι επρεπε να φυγω απο την μονη δουλεια που εκανα για 6 χρονια (και στην τελικη αυτη που εγω πληρωσα για να αποκτησω το χαρτι που μεχρι τοτε ζητουσε). Οι περισσοτεροι αδειουχοι που ρωτησα μου προτειναν να τους πληρωσω για να μου υπογραφουν - η εταιρεια το δεχοταν γιατι ηξερε οτι μπορω να καταφερω αυτο που τοσα χρονια εκανα . Φοβηθηκα.  Εφυγα απο την δουλεια που ημουν και πηγα ως βοηθος καπου. Παλι εγω εβγαζα την δουλεια. Μειωθηκε ο μισθος μου για να υπογραφει απλα καποιος. Ηταν ενας αφαντος συνεργατης που πληρωνοταν για οσα εγω εκανα. Τοσο ωραια...

 

Αν θεωρω οτι εχασα με τον 2515/97... ναι το θεωρω . Πληρωσα 2 χρονια στερομενη τα παντα , ακολουθοντας τους νομους και ξαφνικα βγηκε ενας νομος που εκρινε οτι ειμαι χαζη και οχι αρκετα ικανη να κανω εκεινο που τοσα χρονια εκανα.

 

Τωρα παιζει να μεινω ανεργη (πανε για κανονι) . Τα Γ κατηγοριας ειναι το εμποδιο για μια ακομα φορα στην ευρεση εργασιας μου. Οι γνωσεις μου αρκετες, αλλα καποιος συνεχιζει να επιμενει οτι στα 16 χρονια δουλειας μου δεν εχω μαθει τιποτα.

 

Οταν εγω τελειωσα και πηρα το χαρτι μου ισχυαν καποια πραγματα απο το κρατος. Πως μπορει και ερχεται μετα και μου λεει "οχι. στο χερι μου ειναι, εγω αποφασιζω , βρες αλλη δουλεια". Τα ατομα που  ηταν σε σχολη ή δουλευαν  σαν μισθωτοι βοηθοι θα επρεπε να εχουν τα δικαιωματα που τοτε προεβλεπε ο νομος εστω και αν δεν ειχαν υπογραψει ισολογισμο. Θα επιμενω και ναι παντα θα θεωρω οτι το κρατος μου την "εφερε" σε αυτο.  Ειναι η μονη μου ενσταση σε ολα αυτα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Κατά  τη  γνώμη  μου,    νομίζω  ότι,    ο  2515/97  εφαρμόζεται  σε  όσους  ασκούν  το  επάγγελμα  του  Λογιστή  από  την  ημερομηνία  ψήφισης  του  2515/97  και  μετά.  Αντίστοιχα  εφαρμόζονται  και  οι  μετέπειτα  νόμοι.   Για  όσους   ασκούσαν  το  επάγγελμα  του  Λογιστή  πριν    τον  2515/97,    δεν  υπήρχαν  περιορισμοί .  Ο  από  Λύκειο ,  υπέγραφε  Ισολογισμό  ακόμα  και  σε  εταιρεία  με  τζίρο  δις    δρχ. ,  όπως  και  ο  από  ΑΕΙ.     Όσοι   ασκούσαν   το  επάγγελμα  του  Λογιστή   ΠΡΙΝ     την  ημερομηνία  ψήφισης  του  2515/97 νομίζω  ότι  πρέπει  να   διατηρήσουν   αυτό   το   δικαίωμα   μέχρι   να   βγουν   σε  σύνταξη.     Όσοι   ασκούν   το   επάγγελμα   του   Λογιστή    ΜΕΤΑ     την   ημερομηνία   ψήφισης   του   2515/97  πρέπει  να  εφαρμόζουν   τις   προϋποθέσεις   του   νόμου   αυτού   και   των   μετέπειτα   νόμων.   

δεν ειναι ετσι. Διαβασε λιγο το προηγουμενο και θα καταλαβεις. Υπηρχαν ανθρωποι που δουλευαν σαν βοηθοι τοτε χτιζοντας κατι και ξαφνικα εμειναν στον αερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι ετσι. Διαβασε λιγο το προηγουμενο και θα καταλαβεις. Υπηρχαν ανθρωποι που δουλευαν σαν βοηθοι τοτε χτιζοντας κατι και ξαφνικα εμειναν στον αερα

θα πρότεινα σε εν δυνάμει φυγόδικους να σταματήσουν να προκαλούν .Για να μην μάθουν την ιστορία τους τα ΜΜΕ, το ψέμμα εχει κοντά ποδάρια.

Καλησπέρα κατερίνα ,

ωραίο το παράπονο σου αλλά το μέρος που το εκθέτεις ειναι ασχετο.Συντάξου με την χρυσή αυγή για να τιμωρήσεις στην πράξη το κλεφταρίο που υπεξαιρεί τους κόπους μας και υποβιβάζει το επάγγελμα. Ολα τα άλλα παραμένουν κουτσομπολιό.

 

Κύριε DIMSAΚ η ελληνική πολιτεία παρανομεί, υφυπουργός απολογούτανε σε συντεχνίτες οτι το επάγγελμα δεν θα ανοίξει μεσα απο την ελληνική βουλή.ΟΙ βουλευτές μας βαστάγανε τα μαλλιά τους (οσοι ειχαμε ακομα).

 

Το ευρωπαικό πλαίσιο προσόντων δίνει στα ΙΕΚ επίπέδο 5 και στα ΑΕΙ επίπεδο 6 όπως; και ΤΕΙ αλλά του ίδιου γνωστικού αντικειμένου , πτυχία λογιστικής.

 

Εδω εχουμε άσχετα πτυχία να εξισώνονται με πτυχία λογιστικής δυνητικά, πτυχία επιπεδου 5 να θεωρούνται εμπειρικοί διότι το ΙΕΚ δεν είναι τίλος εξιεδίκευσης για το ΥΠΕΠΘ.

 

Καποιοι κάνουν ενα τεράστιο λάθος, συνήθως εκ του πονηρού, το..τα ΙΕΚ δεν λαμβάνονται υπόψη για την εκδοση άδειας.

 

Και ενός ετους να ηταν το ΙΕΚ αν αναγνωριζόταν θα ισχυαν οτι και για άλλες σχολές λογιστικής, αλλά,

 

μιλάμε για νόμους κατα παραγγελία της συντεχνίας του παμε του οεε του μυταρακη με το μάτι το περίεργο.

 

Ανθρώποι χωρίς οικογένειες αποφασίζουν για εμας και τον τρόπο που θα αναθρεψουμε τα παιδιά μας, με μηδενικό εισόδημα.

 

Η  άμμεση και καταλυτική πράξη εκδίκησης ειναι μία , ΣΤΗΡΙΞΗ ΤΗΣ ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ.

 

Εχετε μία και μοναδική ευκαιρία να τους στείλετε φυλακή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η  άμμεση και καταλυτική πράξη εκδίκησης ειναι μία , ΣΤΗΡΙΞΗ ΤΗΣ ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ.

 

Εχετε μία και μοναδική ευκαιρία να τους στείλετε φυλακή

 

Αυτοί φυλακή κι εσείς εξορία.

 

Γαμώ τις ευκαιρίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πρότεινα σε εν δυνάμει φυγόδικους να σταματήσουν να προκαλούν .Για να μην μάθουν την ιστορία τους τα ΜΜΕ, το ψέμμα εχει κοντά ποδάρια.

Καλησπέρα κατερίνα ,

ωραίο το παράπονο σου αλλά το μέρος που το εκθέτεις ειναι ασχετο.Συντάξου με την χρυσή αυγή για να τιμωρήσεις στην πράξη το κλεφταρίο που υπεξαιρεί τους κόπους μας και υποβιβάζει το επάγγελμα. Ολα τα άλλα παραμένουν κουτσομπολιό.

 

Κύριε DIMSAΚ η ελληνική πολιτεία παρανομεί, υφυπουργός απολογούτανε σε συντεχνίτες οτι το επάγγελμα δεν θα ανοίξει μεσα απο την ελληνική βουλή.ΟΙ βουλευτές μας βαστάγανε τα μαλλιά τους (οσοι ειχαμε ακομα).

 

Το ευρωπαικό πλαίσιο προσόντων δίνει στα ΙΕΚ επίπέδο 5 και στα ΑΕΙ επίπεδο 6 όπως; και ΤΕΙ αλλά του ίδιου γνωστικού αντικειμένου , πτυχία λογιστικής.

 

Εδω εχουμε άσχετα πτυχία να εξισώνονται με πτυχία λογιστικής δυνητικά, πτυχία επιπεδου 5 να θεωρούνται εμπειρικοί διότι το ΙΕΚ δεν είναι τίλος εξιεδίκευσης για το ΥΠΕΠΘ.

 

Καποιοι κάνουν ενα τεράστιο λάθος, συνήθως εκ του πονηρού, το..τα ΙΕΚ δεν λαμβάνονται υπόψη για την εκδοση άδειας.

 

Και ενός ετους να ηταν το ΙΕΚ αν αναγνωριζόταν θα ισχυαν οτι και για άλλες σχολές λογιστικής, αλλά,

 

μιλάμε για νόμους κατα παραγγελία της συντεχνίας του παμε του οεε του μυταρακη με το μάτι το περίεργο.

 

Ανθρώποι χωρίς οικογένειες αποφασίζουν για εμας και τον τρόπο που θα αναθρεψουμε τα παιδιά μας, με μηδενικό εισόδημα.

 

Η  άμμεση και καταλυτική πράξη εκδίκησης ειναι μία , ΣΤΗΡΙΞΗ ΤΗΣ ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ.

 

Εχετε μία και μοναδική ευκαιρία να τους στείλετε φυλακή

 

Σου ξαναέγραψα και αλλού. Να πας αλλού να πουλήσεις μαγκιές και να κάνεις την πλύση εγκεφάλου που θέλεις. Δεν μας αφορούν αυτού του είδους οι ψυχαναγκαστικές θεωρήσεις, ούτε ασχολούμαστε με εκδικήσεις και άλλες τέτοιες μ@$%$^..   Αυτές τις τεχνικές "ψυχολογικού" χειρισμού, να είσαι σίγουρος ότι τις αναγνωρίζουμε, και δεν "μασάμε"...

 

Όταν ρίχνεις λάδι σε μια φωτιά, πρέπει να είσαι ποοοολύ προσεκτικός...

Μπορεί να καείς πρώτος εσύ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι βρε παιδια?

Οταν υποβαλλαμε την υπευθ.δηλωση του Λογιστη μηπως θυμαται καποιος (διοτι εγω δεν...)  τι κερατιατικα  πληρωναμε μαζι? ;)

Διοτι μαλλον  αυτοι στον ΟΕΕ  θελουν  γ...σι .και προστιμο ορεξη ομως  ποιος εχει! :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15,00 €

Μαλιστα ...ετσι λεω και εγω .και τα εχω πληρωσει τοτε γ...ω την π....να μου   ,γιατι μου ηλθε ειδοποιηση οτι για  να καταχωρηθει και να ισχυση , η υπευθ.δηλωση μου πρεπει ωφειλω 

44 ευρω!!!!??? :angry:

 

Σε ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα ...ετσι λεω και εγω .και τα εχω πληρωσει τοτε γ...ω την π....να μου   ,γιατι μου ηλθε ειδοποιηση οτι για  να καταχωρηθει και να ισχυση , η υπευθ.δηλωση μου πρεπει ωφειλω 

44 ευρω!!!!??? :angry:

 

Σε ευχαριστω πολυ

μπαρδόν;; για την δήλωση αυτά;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπαρδόν;; για την δήλωση αυτά;;

Μαλιστα!! ετσι μου εγραψαν!!σε ειδοποιηση που μου εστηλαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα!! ετσι μου εγραψαν!!σε ειδοποιηση που μου εστηλαν!

απόψε δεν μπορώ να φορτώσω, είμαι κουρσμένη,αν όμως μου πουν τα ίδια οι δικοί μας αύριο θα το κάνω με όρεξη :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα!! ετσι μου εγραψαν!!σε ειδοποιηση που μου εστηλαν!

 

Αν είσαι οικονομολόγος, είναι η συνδρομή σου στο ΟΕΕ, επειδή είσαι μέλος του. Καμία σχέση με το 15 της δήλωσης, αλλά ούτε και με το ποσό μετάβασης σε άλλη κατηγορία άδειας φοροτέχνη λογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριε Σταυρουλάκη, δεν εννοούσε αυτό ο συνάδελφος που τον πήρες από τα μούτρα. Αντιλαμβάνομαι την επιθυμία σας για ενεργό συνδικαλισμό και δράση, όμως εμείς τρέχαμε τα μέλη του ΟΕΕ (που πιστεύουμε σε αυτό), τις τελευταίες μέρες πριν τη ψήφιση του Νόμου για το Λογιστή και ενημερώναμε τους βουλευτές και όχι όλοι εσείς που έχετε δημιουργήσει 50 συλλόγους και γράφατε επιστολές εκ των υστέρων σε γραμματοσειρά Arial και Tahoma ως μόνιμοι θεατές, κριτές και τηλεπερσόνες. Εμείς πιέζαμε το Υ.Α να μη περάσει το σχέδιο της ολοκληρωτικής απαξίωσης των πτυχίων μας, όλοι οι υπόλοιποι που μιλάτε τώρα για ενότητα και συμμαχία στον αγώνα πλανάστε οικτρά και ότι διαλαλείτε εκτιμώ για το τύπο των ήλων.....Οι εξελίξεις κύριε Σταυρουλάκη θα είναι ραγδαίες και σύντομες.

Υ.Γ Να είστε απόλυτα σίγουρος εσείς και οι ''φιλόσοφοι'' της Λογιστικής σας παρέας.

 

Με εκτίμηση

Σωστός ο συνάδελφος

 

Μόλις ομολόγησε οτι πιάσανε εναν εναν τους βουλευτές για να μην ανοίξει το επάγγελμα για αυτό τα πτυχία ΑΕΙ και οχι τα πτυχία λογιστικής ΑΕΙ παίρνουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Οι συντεχνίτες επι τω εργω, αυτους που θελουμε να εξαφανίσουμε απο αυτον τον δύσμοιρο τόπο/.

 

Εσείς συνάδελφε θα πάτε την χρυσή αυγή 30% μεσα σε ενα εξάμηνο.

 

Πιστευω ο σαμαράς με την εκδοση προεδρικου διατάγματος να σταματήσει αυτήν την ξεφτίλα και μας φέρετε φασίστες στην κυβέρνηση.

 

Διαφωνώ τα ΙΕΚ ότι θα βρούν το δίκιο τους με την χρυσή αυγή, αλλά όχι και απο τον μυταράκη μαζί με τον υπουργό της οπισθοδρόμησης χατζηδάκη που όχι μόνο ανάπτυξη δεν έχει φέρει ο άσχετος, αλλά ούτε περίπτερο δεν θα έχουμε ανοικτό για τσιγάρα αμα τον άφήσουν στην θέση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο συνάδελφος

 

Μόλις ομολόγησε οτι πιάσανε εναν εναν τους βουλευτές για να μην ανοίξει το επάγγελμα για αυτό τα πτυχία ΑΕΙ και οχι τα πτυχία λογιστικής ΑΕΙ παίρνουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Οι συντεχνίτες επι τω εργω, αυτους που θελουμε να εξαφανίσουμε απο αυτον τον δύσμοιρο τόπο/.

 

Εσείς συνάδελφε θα πάτε την χρυσή αυγή 30% μεσα σε ενα εξάμηνο.

 

Πιστευω ο σαμαράς με την εκδοση προεδρικου διατάγματος να σταματήσει αυτήν την ξεφτίλα και μας φέρετε φασίστες στην κυβέρνηση.

 

Διαφωνώ τα ΙΕΚ ότι θα βρούν το δίκιο τους με την χρυσή αυγή, αλλά όχι και απο τον μυταράκη μαζί με τον υπουργό της οπισθοδρόμησης χατζηδάκη που όχι μόνο ανάπτυξη δεν έχει φέρει ο άσχετος, αλλά ούτε περίπτερο δεν θα έχουμε ανοικτό για τσιγάρα αμα τον άφήσουν στην θέση του.

Σωστός ο συνάδελφος. Καλημέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο συνάδελφος

 

Μόλις ομολόγησε οτι πιάσανε εναν εναν τους βουλευτές για να μην ανοίξει το επάγγελμα για αυτό τα πτυχία ΑΕΙ και οχι τα πτυχία λογιστικής ΑΕΙ παίρνουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Οι συντεχνίτες επι τω εργω, αυτους που θελουμε να εξαφανίσουμε απο αυτον τον δύσμοιρο τόπο/.

 

Εσείς συνάδελφε θα πάτε την χρυσή αυγή 30% μεσα σε ενα εξάμηνο.

 

Πιστευω ο σαμαράς με την εκδοση προεδρικου διατάγματος να σταματήσει αυτήν την ξεφτίλα και μας φέρετε φασίστες στην κυβέρνηση.

 

Διαφωνώ τα ΙΕΚ ότι θα βρούν το δίκιο τους με την χρυσή αυγή, αλλά όχι και απο τον μυταράκη μαζί με τον υπουργό της οπισθοδρόμησης χατζηδάκη που όχι μόνο ανάπτυξη δεν έχει φέρει ο άσχετος, αλλά ούτε περίπτερο δεν θα έχουμε ανοικτό για τσιγάρα αμα τον άφήσουν στην θέση του.

 

Σωστός ο συνάδελφος. Καλημέρα. 

Καλημέρα, συνάδελφοι. Αυτά που γράφετε και συμφωνείτε μεταξύ σας, μου θυμίζουν το "φοβάται ο Γιάννης το θεριό και το θεριό τον Γιάννη"...Δεν έχω καταλάβει με ποιον είσθε. με το θεριό ή με τον Γιάννη; Και τι δουλειά έχει η Χ.Α. με το επάγγελμά μας; Μήπως νομίζετε ότι εμείς φταίμε (εννοώ και οι σύλλογοι) που ανεβαίνει, προς το παρόν δημοσκοπικά η Χ.Α.; Ερωτήματα που θέλουν σαφείς απαντήσεις και ξεκάθαρες...

Χρόνια σας πολλά, χρονιάρα μέρα θέμα που βρήκατε να θίξετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Σύμφωνα με την ψευτοδιαβούλευση αρβανιτόπουλου ενω η ελλάδα ειναι υποχρεωμένη να εντάξει τα ΙΕΚ στο επίπεδο 5 και αντιστοίχηση του εθνικού πλαισίου προσόντων ο υπουργός μας συνεχίζει την προσπάθεια των προκατόχων του για υποβάθμιση της επαγγελματικής κατάρτισης παρανομώντας στο βωμό των συντενχιών.

 

Σύμφωνα με το ,http://www.theeducators.com/home/certificate/system-guidelines/

Level 1 – equivalent to Basic Skills/Introductory

Level 2 – equivalent to Technician/Apprentice

Level 3 – equivalent to High School Diploma

Level 4 – equivalent to Year one of Degree

Level 5 – equivalent to Associate Degree

Level 6 - equivalent to Graduate Degree

Level 7 – equivalent to Post Graduate Degree

Level 8 – equivalent to Doctorate Degree

Οι σχολές ανώτερης επαγγελματικής κατάρτισης συνεχίζουν να αποτελούν τροφή στα νύχια των συντεχνιών που τους εμποδίζουν την πρόσβαση σε επαγγέλματα με την συνδρομή πάντα του αρχισυντεχνίτη Αρβανιτόπουλου.

 

Το ελληνικό υπεπθ είναι το μοναδικό στην ευρώπη μαζί με την μολδαβία που ακόμα δεν εχει καταρτίσει εθνικό πλαίσιο προσόντων και να ο λόγος.

 

Οι σχολές μεσης τεχνικής εκπαίδευσης αναβαθμίζονται στα λόγια , και χιλιάδες συνάδελφοι πετιώνται στον δρόμο με το πρόσχημα της κινητικότητας και σερβίρισμα της στην ιδρυση των ιδιωτικών ΣΕΚ .

 

Ολα στο βωμό των ιδιωτικών ΣΕΚ επιπεδου γυμνασίου και ιδιωτικών ΙΕΚ .

 

Μόνη λυση η επαγγελματικη κατάρτιση να παραμείνει στα χερια του ελληνικού λαου΄.

 

Αντιστοίχηση με το ευρωπαικό πλαίσιο προσόντων για αναβαθμισμενα επαγγελματικά δικαιώματα.

 

πρόσληψη καθηγητών μόνο μεσω ασεπ, πληρωμή των δεδουλευμένων μας απο το 2012.

 

Να προχωρήσουν οι ερευνες για απάτες του αμαρτωλού ΟΕΕΚ και τιμωρία των υπευθυνων εστω και απο τις νέες τους θεσεις στον ΕΟΠΠ σε βαθμό κακουργήματος για παραδειγματισμό./////

 

Οχι μόνο ο ψευτουπουργός δεν ακολουθεί τις υποχρεώσεις μας σαν χώρα αλλά εχουμε και τον απόφοιτο derree που δεν ξέρει ουτε μια χρεωπίστωση  να δίνει αδειες ασκήσεως επαγγελματος σε μη λογιστικές σχολές .

 

Ολοι στον αγώνα για αξιοκρατία και δικαιοσύνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Ας εξετάσουμε λίγο ποιοί αποτελούν τον ΕΟΠΠΕΠ, μήπως λέω μήπως τα μέλη της διοίκησης , ένα απο αυτά είναι μέλος του ΟΕΕ.

 

Μηπως βάλανε μέλος του ΟΕΕ να δώσει επαγγελματικά δικαιώματα σε μη μέλη του ΟΕΕ

 

ΨΗΦΟΣ ΣΤΗΝ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ

 

ΑΓΩΝΑΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΝΤΙΣΥΣΤΗΜΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ .

 

ΚΑΛΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΙΕΚ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΝΑ ΠΡΟΣΕΡΘΕΤΕ ΣΤΗΝ ΚΟΝΤΙΝΗ ΣΑΣ ΤΟΠΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΗΣ ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας εξετάσουμε λίγο ποιοί αποτελούν τον ΕΟΠΠΕΠ, μήπως λέω μήπως τα μέλη της διοίκησης , ένα απο αυτά είναι μέλος του ΟΕΕ.

 

Μηπως βάλανε μέλος του ΟΕΕ να δώσει επαγγελματικά δικαιώματα σε μη μέλη του ΟΕΕ

 

ΨΗΦΟΣ ΣΤΗΝ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ

 

ΑΓΩΝΑΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΝΤΙΣΥΣΤΗΜΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ .

 

ΚΑΛΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΙΕΚ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΝΑ ΠΡΟΣΕΡΘΕΤΕ ΣΤΗΝ ΚΟΝΤΙΝΗ ΣΑΣ ΤΟΠΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΗΣ ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Να πάμε όλοι στα γραφεία των ναζιστών να μας δείξουν πως εκτελούσαν άμαχους

και πως θα εκτελέσουν και όσους δεν συμφωνούν με τα άρρωστα μυαλά τους.

Παρακαλούνται δε να προσέλθουν ψυχίατροι και ψυχολόγοι διότι όλοι

 

ΟΣΙ ΙΝΕ ΣΤΙ ΧΡΙΣΙ ΑΒΓΙ ΑΙΧΟΥΝ ΑΜΑΙΣΙ ΑΝΑΓΚΙ ΑΠΟ ΕΞΑΙΤΑΣΙΣ

 

 

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΚΑΤΟΡΘΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΦΑΣΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΝΑΖΙΣΜΟΥ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ

 

http://tvxs.gr/news/user-post/deite-kare-kare-ti-sfagi-sto-kontomari-xanion-apo-toys-germanoys-i-istoria-toy-franz-

 

 

ΟΞΩ ΦΑΣΙΣΤΑΡΙΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ

 

Καλούνται οι διαχειριστές του φόρουμ να διαγράψουν και την δημοσίευση και το μέλος που ανέβασε την δημοσίευση οι ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΝΑΖΙΣΤΕΣ δεν έχουν καμιά θέση εδώ μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,

Η κυβέρνηση υπόλογος στις συντεχνίες των επιμελητηρίων ,που στην τελική πήγαινε για μαλλί και έβγαινε κουρεμένη ,αποφάσισε τελικά ότι περισσότερους ψήφους έδιωχνε υπηρετώντας τις μικροσυντεχνίες παρά να εφαρμόσει το ευρωπαικό δίκαιο που απο το 2005 και επίσημα απαγορεύει οι βλάχοι συμβουλάτορες πολιτευτές μετρημένοι στα δάκτυλα του ενός χεριού (ξέρω κάποιους) να έχουν λόγο στό ποιός μπορεί να ασκήσει επάγγελμα, αναφέρω επιγραμματικά :ταξιτζής , κάτοχος άδειας χούντας αναγνωρισμένη απο το υπουργείου μεταφορών κτλ κτλ.

Επειδή τό μόνο που καταφέρνουν οι συντεχνίες είναι να μιλάνε μόνοι τους και να συμφωνούνε, μιάς και τους τελειώσανε οι χαζόκας, επιγραμματικά αναφέρω, συνάδελφοι φοροτεχνικοί οι συνδικαλιστές σας έχουν το 20% απο προσόντα που κατέχει ένα νέο παιδί, αλλά παρόλα αυτά αυτοί βγάζουν 10 χιλιάρικα το μήνα για το καλό σας και εσείς ψάχνετε για δουλειά, και όσοι έχετε να ετοιμάζεστε.

Οποιος δεν έχει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και θέλει να ανοίξει γραφείο λογιστή ή το κάνει μαύρα με δικαιολογία τις συντεχνίες, ή βρίσκει ένα άλλο ΚΑΔ (σύμβουλος επιχειρήσεων) και κάνει μια χαρά την δουλειά του. Η υπογραφή δεν έχει καμμία αξία πλέον με τους συντεχνίτες. Οι δέ αγγελίες ζητάνε μπλοκάκια και φτηνό λογιστή {με απολαβές ταμία σουπερ μάρκετ) και άδειες Α τάξης (να η χρησιμότητα της αδείας).

Καμμία αγγελία σε μισθωτή εργασία δεν ζητάει άδειες.

Το σημερινό αν και αργησε υπακούει ή θα υποακούσει πλήρως στο

 

Διαδρομή πλοήγησης

 

 

  •  
  •  

 

Πλοήγηση σελίδων

Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή και τα κράτη μέλη αξιολογούν τα εμπόδια που περιορίζουν την πρόσβαση σε νομοθετικώς κατοχυρωμένα επαγγέλματα

 

Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή εξέδωσε σήμερα ανακοίνωση για την έναρξη αξιολόγησης των εθνικών κανονιστικών διατάξεων σχετικά με την πρόσβαση σε επαγγέλματα. Νομοθετικώς κατοχυρωμένα είναι τα επαγγέλματα στα οποία η πρόσβαση προϋποθέτει την απόκτηση καθορισμένων επαγγελματικών προσόντων ή για τα οποία προστατεύεται η χρήση ενός συγκεκριμένου τίτλου, π.χ. φαρμακοποιοί ή αρχιτέκτονες. Υπάρχουν βάσιμοι λόγοι για την ύπαρξη αυτών των περιορισμών, π.χ. η προστασία των καταναλωτών.

2/10/2013

Ωστόσο, οι υπερβολικά περιοριστικοί όροι πρόσβασης σε ορισμένα επαγγέλματα μπορεί να αποθαρρύνουν ή ακόμη και να αποτρέπουν την είσοδο νέων στην αγορά εργασίας. Λόγω της ύπαρξης διαφορετικών κανονιστικών καθεστώτων, είναι δύσκολο για επαγγελματίες που διαθέτουν τα απαιτούμενα προσόντα να υποβάλουν αίτηση για κενές θέσεις εργασίας σε άλλα κράτη μέλη.

Η βελτίωση της πρόσβασης σε επαγγέλματα, ειδικότερα μέσω ενός πιο αναλογικού και διαφανούς κανονιστικού πλαισίου στα κράτη μέλη, θα διευκόλυνε την κινητικότητα ειδικευμένων επαγγελματιών εντός της ενιαίας αγοράς, καθώς και τη διασυνοριακή παροχή επαγγελματικών υπηρεσιών. Θα μπορούσε επίσης να επηρεάσει θετικά την απασχόληση και να συμβάλει στην τόνωση της οικονομικής ανάπτυξης, εάν ληφθεί ιδίως υπόψη ότι οι επαγγελματικές υπηρεσίες μόνον αντιστοιχούν περίπου στο 9% του ΑΕΠ της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Για να διευκρινιστούν πληρέστερα οι παράγοντες που εμποδίζουν την πρόσβαση σε νομοθετικώς κατοχυρωμένα επαγγέλματα, καθώς και την άσκηση αυτών των επαγγελμάτων, δημοσιεύθηκε επίσης σήμερα έκθεση για τα πορίσματα της αξιολόγησης από ομότιμους ειδικούς των απαιτήσεων σχετικά με τη νομική μορφή των παρόχων υπηρεσιών και την κατοχή εταιρικού κεφαλαίου. Η αξιολόγηση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της Οδηγίας για τις Υπηρεσίες. Οι απαιτήσεις αυτές, οι οποίες συχνά προστίθενται στους περιορισμούς πρόσβασης σε επαγγέλματα, μπορεί να παρεμποδίζουν τη σύσταση θυγατρικών εταιρειών, καθώς και τις δραστηριότητες που περιλαμβάνουν πολλές ειδικότητες.

 

Ο Επίτροπος Εσωτερικής Αγοράς και Υπηρεσιών Michel Barnier δήλωσε σχετικά: «Παρά τις σημαντικές προσπάθειες που έχουμε καταβάλει, ο βαθμός κινητικότητας των επαγγελματιών στην Ευρωπαϊκή Ένωση είναι ακόμη χαμηλός. Οι προϋποθέσεις πρόσβασης σε ορισμένα επαγγέλματα μπορεί να είναι πολύπλοκες και επαχθείς, ενώ πολύ συχνά διαφέρουν σημαντικά από το ένα κράτος μέλος στο άλλο. Η κατάσταση αυτή αποθαρρύνει τους εργαζομένους από την αναζήτηση και εξεύρεση απασχόλησης σε άλλα κράτη μέλη. Είμαι πεπεισμένος ότι θα ήταν πολύ χρήσιμο να «χαρτογραφούσαν» τα κράτη μέλη τα κατοχυρωμένα επαγγέλματα και στη συνέχεια να πραγματοποιούσαν διεξοδική εξέταση και αξιολόγηση των εμποδίων που περιορίζουν την πρόσβαση σε αυτά τα επαγγέλματα. Δεν πρόκειται για απελευθέρωση των επαγγελμάτων ή επιβολή κυρώσεων στα κράτη μέλη, αλλά για βελτίωση της πρόσβασης σε επαγγελματικές υπηρεσίες μέσω της επανεξέτασης των προϋποθέσεων, ώστε να δημιουργηθεί ένα απλούστερο, αναλογικότερο, ασφαλέστερο και διαφανέστερο σύστημα.»

Βασικά στοιχεία της ανακοίνωσης

Με τη σημερινή ανακοίνωση υλοποιούνται οι απαιτήσεις που καθορίζονται στην αναθεωρημένη Oδηγία για τα Επαγγελματικά Προσόντα, η οποία αποτελεί μια από τις προτεραιότητες της Πράξης για την Ενιαία Αγορά Ι. Σε πρώτη φάση προβλέπεται μια άσκηση διαφάνειας: κάθε κράτος μέλος θα πρέπει να κοινοποιήσει τον κατάλογο των επαγγελμάτων που είναι νομοθετικώς κατοχυρωμένα, ακόμη και σε περιφερειακό επίπεδο. Στη συνέχεια, η Επιτροπή θα δημοσιεύσει αυτόν τον κατάλογο με τη μορφή ενός ευρωπαϊκού χάρτη νομοθετικώς κατοχυρωμένων επαγγελμάτων, ο οποίος θα δείχνει σαφώς ποια επαγγέλματα είναι νομοθετικώς κατοχυρωμένα, και σε ποιες χώρες. Χάρη σε αυτόν το χάρτη, ένας επαγγελματίας που επιθυμεί να εργαστεί σε άλλο κράτος μέλος θα γνωρίζει τις προϋποθέσεις που ισχύουν σε κάθε χώρα όσον αφορά στη θέση εργασίας για την οποία θέλει να υποβάλει αίτηση.

Οι όροι πρόσβασης στα επαγγέλματα μπορεί να διαφέρουν σημαντικά μεταξύ των χωρών της ΕΕ. Οι λόγοι στους οποίους οφείλονται οι διαφορές αυτές δεν είναι συχνά απόλυτα κατανοητοί. Σύμφωνα με τη διαδικασία που δρομολογήθηκε σήμερα, σε δεύτερη φάση τα κράτη μέλη θα πρέπει να πραγματοποιήσουν εντός των επόμενων δύο ετών αμοιβαία αξιολόγηση των εμποδίων που περιορίζουν σε καθένα από αυτά την πρόσβαση σε ορισμένα επαγγέλματα. Προβλέπεται ένα φιλόδοξο πρόγραμμα εργασίας για την Επιτροπή και τις εθνικές διοικήσεις που συμμετέχουν στην αμοιβαία αξιολόγηση. Στη διαδικασία αυτή θα συμμετάσχουν πλήρως οι ενδιαφερόμενοι, ιδίως εκείνοι που εκπροσωπούν τους επαγγελματίες. Με τον τρόπο αυτό θα καταστεί δυνατός ο διάλογος μεταξύ κρατών μελών που ακολουθούν διαφορετικές προσεγγίσεις, στο πλαίσιο του οποίου θα εξεταστούν οι επιπτώσεις όλων των ειδών επίσημων και ανεπίσημων περιορισμών πρόσβασης σε επαγγελματικές δραστηριότητες.

Τα αποτελέσματα του Ειδικού Ευρωβαρόμετρου «Εσωτερική Αγορά» (αριθ. 398) που δημοσιεύονται επίσης σήμερα παρέχουν μια ένδειξη για τον τρόπο με τον οποίο οι καταναλωτές αντιλαμβάνονται αυτά τα ζητήματα. Οι Ευρωπαίοι πολίτες θεωρούν ότι, κατά την επιλογή ενός παρόχου υπηρεσιών, εκτός από τα επαγγελματικά προσόντα, πολύ σημαντικά είναι το «καλό όνομα» και η επαγγελματική εμπειρία.

Ιστορικό

Οι δυσανάλογες επιβαρύνσεις όσον αφορά την πρόσβαση σε νομοθετικώς κατοχυρωμένα επαγγέλματα ήταν μεταξύ των ζητημάτων που επισημάνθηκαν στα συμπεράσματα του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου της 2ας Μαρτίου 2012, το οποίο ζήτησε την άρση των αδικαιολόγητων κανονιστικών φραγμών στην ενιαία αγορά. Στις 14 Ιουνίου 2012 το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο κάλεσε επίσης την Επιτροπή να «καθορίσει τους τομείς στους οποίους τα κράτη μέλη εμποδίζουν δυσανάλογα την πρόσβαση σε νομοθετικώς κατοχυρωμένα επαγγέλματα». Σημαντικές μεταρρυθμίσεις βρίσκονται ήδη σε εξέλιξη στην Πορτογαλία, την Πολωνία, την Ιταλία, τη Σλοβενία και την Ισπανία για να διευκολυνθεί η πρόσβαση σε νομοθετικώς κατοχυρωμένα επαγγέλματα. Το θέμα αυτό αναφέρθηκε επίσης στις Ειδικές ανά Χώρα Συστάσεις όσον αφορά ορισμένα κράτη μέλη.

Στην ανακοίνωσή της «Σύμπραξη για νέα ανάπτυξη στον τομέα των υπηρεσιών το διάστημα 2012-2015» της 8ης Ιουνίου 2012 (βλ. IP/12/587 ), η Επιτροπή τόνισε τη σημασία του εκσυγχρονισμού του κανονιστικού πλαισίου για τις επαγγελματικές υπηρεσίες και προανήγγειλε την έκδοση ανακοίνωσης σχετικά με τα νομοθετικώς κατοχυρωμένα επαγγέλματα.

Με τη σημερινή ανακοίνωση αρχίζει να εφαρμόζεται το άρθρο 59 της αναθεωρημένης Οδηγίας για τα Επαγγελματικά Προσόντα, που αποτελεί μια από τις προτεραιότητες της Πράξης για την Ενιαία Αγορά Ι. Σύμφωνα με αυτή τη διάταξη της οδηγίας, για την οποία επιτεύχθηκε πολιτική συμφωνία τον Ιούνιο (βλ. MEMO/13/552 ), όλα τα κράτη μέλη πρέπει να επανεξετάσουν τις εθνικές κανονιστικές διατάξεις που περιορίζουν την πρόσβαση σε επαγγέλματα και να συμμετάσχουν σε αμοιβαία αξιολόγηση.

Η παρούσα ανακοίνωση βασίζεται επίσης στα αποτελέσματα της συνάντησης εργασίας που πραγματοποιήθηκε στις 17 Ιουνίου 2013 με εθνικά υπουργεία και φορείς που εκπροσωπούν διάφορα επαγγέλματα.

Τον Ιούλιο του 2012, το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο ενέκρινε τις συστάσεις της Επιτροπής προς ορισμένα κράτη μέλη σχετικά με την ανάγκη ανοίγματος των επαγγελματικών υπηρεσιών τους ώστε να ενισχυθούν οι οικονομίες τους και η ανταγωνιστικότητά τους. Οι συστάσεις αυτές εξακολουθούν να ισχύουν και μάλιστα, το 2013, επεκτάθηκαν για ορισμένα κράτη μέλη.

Βλ. MEMO/13/839

Περισσότερα:

http://ec.europa.eu/internal_market/qualifications/policy_developments/index_en.htm

Ευρωβαρόμετρο:

Ειδικό Ευρωβαρόμετρο αριθ. 398 του 2013

Ειδικό Ευρωβαρόμετρο αριθ. 363 του 2011

το θυμόνται κάποιοι?

βγήκαν κάτι λαμόγια βέβαια και αναρωτιόντουσαν,

Ολοι οι άλλοι συνάδελφοι πρέπει να καταλάβουν ότι αδελφωμένοι όλοι οι λογιστές κατα πτυχίο ή επάγγελμα θα καταφέρουν να καλυτερεύσουν την ζωή τους. Η να την κάνουν πίο ανεκτή, ερχεται καταστροφή , μην διώχνετε με κομπίνες κανέναν συνάδελφο, θα το έχετε εχθρό όταν τον χρειαστείτε .

\

Μακρυά τα λαμόγια των συντεχνιών.

Συγνώμμη για το εριστικό ύφος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας εξετάσουμε λίγο ποιοί αποτελούν τον ΕΟΠΠΕΠ, μήπως λέω μήπως τα μέλη της διοίκησης , ένα απο αυτά είναι μέλος του ΟΕΕ.

 

Μηπως βάλανε μέλος του ΟΕΕ να δώσει επαγγελματικά δικαιώματα σε μη μέλη του ΟΕΕ

 

ΨΗΦΟΣ ΣΤΗΝ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ

 

ΑΓΩΝΑΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΝΤΙΣΥΣΤΗΜΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ .

 

ΚΑΛΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΙΕΚ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΝΑ ΠΡΟΣΕΡΘΕΤΕ ΣΤΗΝ ΚΟΝΤΙΝΗ ΣΑΣ ΤΟΠΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΗΣ ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

:o  :o  :ph34r:  :ph34r: Μετα απο μια  αναγκαστικη ,<αναπαυλα>  ειπα και εγω να μπω να δω τι κανουν οι φιλοι μου και με το που μπηκα , επεσα πανω σε αυτο !!!θεε και Κυριε !!!φτου,φτου,φτου

 

68446_2547868913276_1280035342_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 months later...

Σωστός ο συνάδελφος

 

Μόλις ομολόγησε οτι πιάσανε εναν εναν τους βουλευτές για να μην ανοίξει το επάγγελμα για αυτό τα πτυχία ΑΕΙ και οχι τα πτυχία λογιστικής ΑΕΙ παίρνουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Οι συντεχνίτες επι τω εργω, αυτους που θελουμε να εξαφανίσουμε απο αυτον τον δύσμοιρο τόπο/.

 

Εσείς συνάδελφε θα πάτε την χρυσή αυγή 30% μεσα σε ενα εξάμηνο.

 

Πιστευω ο σαμαράς με την εκδοση προεδρικου διατάγματος να σταματήσει αυτήν την ξεφτίλα και μας φέρετε φασίστες στην κυβέρνηση.

 

Διαφωνώ τα ΙΕΚ ότι θα βρούν το δίκιο τους με την χρυσή αυγή, αλλά όχι και απο τον μυταράκη μαζί με τον υπουργό της οπισθοδρόμησης χατζηδάκη που όχι μόνο ανάπτυξη δεν έχει φέρει ο άσχετος, αλλά ούτε περίπτερο δεν θα έχουμε ανοικτό για τσιγάρα αμα τον άφήσουν στην θέση του.

Ενα χρόνο μετά το επαγγελμα θα ξανανοίξει

Η ΧΩΡΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΑΝΕΚΔΟΤΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Σύμφωνα με την ψευτοδιαβούλευση αρβανιτόπουλου ενω η ελλάδα ειναι υποχρεωμένη να εντάξει τα ΙΕΚ στο επίπεδο 5 και αντιστοίχηση του εθνικού πλαισίου προσόντων ο υπουργός μας συνεχίζει την προσπάθεια των προκατόχων του για υποβάθμιση της επαγγελματικής κατάρτισης παρανομώντας στο βωμό των συντενχιών.

 

Σύμφωνα με το ,http://www.theeducators.com/home/certificate/system-guidelines/

Level 1 – equivalent to Basic Skills/Introductory

Level 2 – equivalent to Technician/Apprentice

Level 3 – equivalent to High School Diploma

Level 4 – equivalent to Year one of Degree

Level 5 – equivalent to Associate Degree

Level 6 - equivalent to Graduate Degree

Level 7 – equivalent to Post Graduate Degree

Level 8 – equivalent to Doctorate Degree

Οι σχολές ανώτερης επαγγελματικής κατάρτισης συνεχίζουν να αποτελούν τροφή στα νύχια των συντεχνιών που τους εμποδίζουν την πρόσβαση σε επαγγέλματα με την συνδρομή πάντα του αρχισυντεχνίτη Αρβανιτόπουλου.

 

Το ελληνικό υπεπθ είναι το μοναδικό στην ευρώπη μαζί με την μολδαβία που ακόμα δεν εχει καταρτίσει εθνικό πλαίσιο προσόντων και να ο λόγος.

 

Οι σχολές μεσης τεχνικής εκπαίδευσης αναβαθμίζονται στα λόγια , και χιλιάδες συνάδελφοι πετιώνται στον δρόμο με το πρόσχημα της κινητικότητας και σερβίρισμα της στην ιδρυση των ιδιωτικών ΣΕΚ .

 

Ολα στο βωμό των ιδιωτικών ΣΕΚ επιπεδου γυμνασίου και ιδιωτικών ΙΕΚ .

 

Μόνη λυση η επαγγελματικη κατάρτιση να παραμείνει στα χερια του ελληνικού λαου΄.

 

Αντιστοίχηση με το ευρωπαικό πλαίσιο προσόντων για αναβαθμισμενα επαγγελματικά δικαιώματα.

 

πρόσληψη καθηγητών μόνο μεσω ασεπ, πληρωμή των δεδουλευμένων μας απο το 2012.

 

Να προχωρήσουν οι ερευνες για απάτες του αμαρτωλού ΟΕΕΚ και τιμωρία των υπευθυνων εστω και απο τις νέες τους θεσεις στον ΕΟΠΠ σε βαθμό κακουργήματος για παραδειγματισμό./////

 

Οχι μόνο ο ψευτουπουργός δεν ακολουθεί τις υποχρεώσεις μας σαν χώρα αλλά εχουμε και τον απόφοιτο derree που δεν ξέρει ουτε μια χρεωπίστωση  να δίνει αδειες ασκήσεως επαγγελματος σε μη λογιστικές σχολές .

 

Ολοι στον αγώνα για αξιοκρατία και δικαιοσύνη.

ΤΕΛΙΚΑ Η ΑΝΩΤΕΡΩ ΔΙΑΦΩΝΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΡΟ ΣΥΝΤΕΧΝΙΑΣ ΤΟ ΥΠΕΠΘ ΒΓΗΚΕ ΑΛΗΘΙΝΗ, ΤΑ ΙΕΚ ΓΙΝΑΝΕ 5 ΒΑΣΕΙ ΠΙΕΣΕΩΝ ΑΠΟ ΕΕ, ΚΑΙ ΟΧΙ 4 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

Είναι απαράδεκτο αυτό το οποίο γίνεται να δίνεται η δυνατότητα σε απόφοιτους λυκείου που δεν έχουν σπουδάσει τίποτα στην ζωή τους μετά από 7 χρόνια προϋπηρεσία να παίρνουν άδεια.Οι συγγενείς λογιστών θα το εκμεταλλευτούν κατά πλειοψηφία.

Δεν ξέρω καμία άλλη επιστημονική ειδικότητα που δίνει άδεια άσκησης επαγγέλματος έστω και μετά από προϋπηρεσία σε απόφοιτους λυκείου..ελπίζω να αλλάξει ο νόμος..αλλιώς τι να πω,βλαστημάω την μέρα που επέλεξα να σπουδάσω λογιστής...μια ζωή γκαντέμης..θα  μπορούσα να διαλέξω οποιαδήποτε άλλη επιστημονική ειδικότητα από ΤΕΙ για να σπουδάσω μια ειδικότητα που μπορεί να την αποκτήσει και ένας αγράμματος αρκεί να έχει λογιστή τον μπαμπά.

Λυπάμαι όσους πήγαν οικονομικά πανεπιστήμια με 18.000 μόρια να έχουν συναδέλφους άτομα με χαρτί λυκείου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απαράδεκτο αυτό το οποίο γίνεται να δίνεται η δυνατότητα σε απόφοιτους λυκείου που δεν έχουν σπουδάσει τίποτα στην ζωή τους μετά από 7 χρόνια προϋπηρεσία να παίρνουν άδεια.Οι συγγενείς λογιστών θα το εκμεταλλευτούν κατά πλειοψηφία.

Δεν ξέρω καμία άλλη επιστημονική ειδικότητα που δίνει άδεια άσκησης επαγγέλματος έστω και μετά από προϋπηρεσία σε απόφοιτους λυκείου..ελπίζω να αλλάξει ο νόμος..αλλιώς τι να πω,βλαστημάω την μέρα που επέλεξα να σπουδάσω λογιστής...μια ζωή γκαντέμης..θα  μπορούσα να διαλέξω οποιαδήποτε άλλη επιστημονική ειδικότητα από ΤΕΙ για να σπουδάσω μια ειδικότητα που μπορεί να την αποκτήσει και ένας αγράμματος αρκεί να έχει λογιστή τον μπαμπά.

Λυπάμαι όσους πήγαν οικονομικά πανεπιστήμια με 18.000 μόρια να έχουν συναδέλφους άτομα με χαρτί λυκείου. 

 

Σε κατάρτισαν τα 18000 μόρια απίστευτε τύπε να κάνεις ότι δουλειά κάνει ενας απόφοιτος λυκείου, επιστήμονα ΚΑΤΕΕ-ΚΑΤΕ? Γκάντέμης? δεν νομίζω, οχι μόνο εσυ αλλά όλοι οι άσχετοι που αποκτάτε άδεια ασκήσεως επαγγελματος χωρίς να έχετε την παραμικρή σχέση με το επάγγελμα. Το μοναδικό επάγγελμα που η άδεια δεν αποκτιέται με εξετάσεις, το κάθε αλεξιπτωτο, απο βουλγαρία ιταλία κατεε-κατε γινεται λογιστής επιστημονας. Να πας σε κανα ΤΕΙ ιχθυοκαλλιεργειας, περισσοτερη σχεση θα εχεις με λογιστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...