Προς το περιεχόμενο

ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΗΚΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η δε άλλη Ομοσπονδία (αυτή των Οικονομολόγων Λογιστών Ελεύθερων Επαγγελματιών που πρόσκειται στην ΑΚΙΟΕ του Αλεβιζάκη) έχει 6-7 ενεργούς συλλόγους και  περίπου 200 ενεργά μέλη λογιστές.

 

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΙΣΧΥΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΟΧΙ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΔΕΝ ΑΝΗΚΟΥΝ ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΑΛΕΒΙΖΑΚΗ ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΜΗΤΑΡΑΚΗ

 

ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΙΟΙΚΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΕΛΕΧΗ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ

 

ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΤΑΡΤΙΣΜΕΝΑ ΣΤΕΛΕΧΗ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ

 

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΤΩΝ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΑΠΟΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΛΟΓΙΣΤΩΝ

 

ΒΧ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΔΕΝ ΑΝΗΚΟΥΝ ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΑΛΕΒΙΖΑΚΗ ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΜΗΤΑΡΑΚΗ

 

ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΙΟΙΚΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΕΛΕΧΗ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ

 

ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΤΑΡΤΙΣΜΕΝΑ ΣΤΕΛΕΧΗ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ

 

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΤΩΝ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΑΠΟΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΛΟΓΙΣΤΩΝ

 

ΒΧ

 

Αυτή η διάκριση μας έφαγε συνάδελφε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα τους Γ' ταξης λογιστες που ειχαν 4 χρονια προυπηρεσια και τωρα θα εδιναν για Β' ταξης (απο ΤΕΙ) επικοινωνησα μολις με το ΟΕΕ (Φραντζέσκα Κονομόδη τηλ.: 2103259132) και μου ειπε οτι ''λογικα θα υπαρχει μεριμνα για αυτη τη περιπτωση'' και οτι '' δεν ξερουν ακομα τις διαδικασιες που θα ακολουθηθουν''... Προτεινω ΜΑΖΙΚΑ σε ολους τους συναδελφους που βρισκονται στη συγκεκριμενη κατασταση, να υποβαλουν τα παραπονα τους, ωστε να δωθει μια ορθη λυση στο θεμα αυτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η διάκριση μας έφαγε συνάδελφε.

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΚΡΙΣΗ; ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ; ΤΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗ ΒΑΣΗ ΜΕ ΤΟ 17;

ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΣΕΡΝΟΥΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ

ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΚΟΙ ΚΑΙ ΤΩΝ ΤΕΙ

ΓΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΑΣ ΣΕΒΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ

ΤΟ ΟΕΕ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΑΣ

ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ;

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ;

TI ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ Π.Χ. ΕΝΑΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΙΕΚ; H' ENAΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΦΕΕ ΕΜΠΕΙΡΙΚΩΝ ΚΑΤΑΧΩΡΗΤΩΝ:

AYTOI KEΡΔΙΣΑΝ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ

ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΔΙΑΧΩΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΛΗΡΩΣ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ

 

ΒΧ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΚΡΙΣΗ; ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ; ΤΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗ ΒΑΣΗ ΜΕ ΤΟ 17;

ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΣΕΡΝΟΥΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ

ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΚΟΙ ΚΑΙ ΤΩΝ ΤΕΙ

ΓΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΑΣ ΣΕΒΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ

ΤΟ ΟΕΕ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΑΣ

ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ;

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ;

TI ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ Π.Χ. ΕΝΑΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΙΕΚ; H' ENAΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΦΕΕ ΕΜΠΕΙΡΙΚΩΝ ΚΑΤΑΧΩΡΗΤΩΝ:

AYTOI KEΡΔΙΣΑΝ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ

ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΔΙΑΧΩΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΛΗΡΩΣ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ

 

ΒΧ

 

 

στην πάρα πάνω τοποθέτηση υπάρχει η απάντηση στο ερώτημα ¨γιατί ο κλάδος πάει κατά διαόλου¨ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΚΡΙΣΗ; ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ; ΤΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗ ΒΑΣΗ ΜΕ ΤΟ 17;

ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΣΕΡΝΟΥΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ

ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΚΟΙ ΚΑΙ ΤΩΝ ΤΕΙ

ΓΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΑΣ ΣΕΒΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ

ΤΟ ΟΕΕ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΑΣ

ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ;

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ;

TI ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ Π.Χ. ΕΝΑΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΙΕΚ; H' ENAΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΦΕΕ ΕΜΠΕΙΡΙΚΩΝ ΚΑΤΑΧΩΡΗΤΩΝ:

AYTOI KEΡΔΙΣΑΝ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ

ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΔΙΑΧΩΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΛΗΡΩΣ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ

 

ΒΧ

Συνάδελφε, από ότι καταλαβαίνω είσαι νέος στον χώρο και προφανώς και στην ηλικία. Οι περισσότεροι συνάδελφοι εδώ μέσα είναι από 35 έως 50 και κάτι (δεν αναφέρομαι σε συναδέλφισες, που είναι όλες νέες κοπέλες!) και μερικοί, λίγοι όπως εγώ, έχουν κάποια παραπάνω χρονάκια, αλλά είναι ακόμα μάχιμοι,  και όλοι αυτοί έχουν τα σχετικά πτυχία, είτε ΑΕΙ είτε ΤΕΙ είτε αν θέλεις και ΙΕΚ. Ολοι όμως έχουν μια ευδόκιμη υπηρεσία , απόδειξη ότι εργάζονται, διατηρούν γραφεία, υπογράφουν δηλώσεις, ανάλογα με την άδειά τους. Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι η λέξη "καταχωρητής" . Δηλαδή ξέρεις κάποιον που να καταχωρεί μόνο τιμολόγια και να λέει ότι είναι Λογιστής -Φοροτεχνικός; Αντίθετα ξέρω πολλούς πτυχιούχους που διαφημίζουν ότι κάνουν όλες τις δουλειές μας με μόνο 19 ή και 12 ευρώ και σε χρόνο dt (!) εξευτελίζοντας το επάγγελμά μας...

 Παλιά, υπήρχαν οι "καταστιχογράφοι" , ξέρεις εκείνοι με τις μανσέτες που καταχωρούσαν  με την πένα πράξεις στο "Δούναι και Λαβείν", αλλά αυτοί ήταν οι "πρόγονοί" μας, όπως και οι φαρμακοτρίφτες, που ήταν πρόγονοι των φαρμακοποιών και οι κομπογιαννίτες που παρίσταναν τους γιατρούς στα κορακοχώρια. Αυτοί όλοι δεν υπάρχουν σήμερα και οι καταστιχογράφοι που αναφέρω εξελίχθηκαν σε Λογιστές, και σε αυτό συνέβαλε τα μέγιστα ο αείμνηστος καθηγητής της ΑΣΟΕΕ, Μάριος Τσιμάρας, που ευτύχησα να τον παρακολουθήσω από κοντά. Και αργότερα, με την πλήρη ηλεκτρονική εφαρμογή σε Φοροτεχνικούς, είτε είναι απλοί Λογιστές, είτε Οικονομολόγοι. Πολλοί δικηγόροι, προσθέτουν δίπλα στην ιδιότητά τους και το "Φοροτεχνικός" ή "Εργατολόγος". Με ποιο δικαίωμα, αλήθεια; Και πες μου, οι οικονομολόγοι δεν κάνουν καταχωρήσεις; Αυτό τους κάνει καταχωρητές κατά την άποψή σου;

  Αλλά καταχωρητές , φίλε μου , είναι καινοφανής όρος και φοβάμαι ότι συγχέεις τα παιδιά που καταχωρούν τα τιμολόγια των αγορών στον Η/Υ των πελατών μας, στην έδρα τους, κάτι σαν "Μηχανογράφος Λογιστικής" ειδικότητα πού άνθισε για λίγο στην δεκαετία του 90 και μετά, ευτυχώς εξαφανίστηκε, με τα παιδιά , που έστω και χωρίς πτυχίο, προσπαθούν φιλότιμα να μάθουν τι είναι η Λογιστική. Οχι όμως και εκείνα που έχουν κάποιο "χαρτί", ότι χρώμα και να έχει. Για αυτό άλλωστε υπήρχαν και τα όρια, οι "τάξεις", που όριζαν τις αρμοδιότητες και την ευθύνη των συναδέλφων. Η διάκριση που κάνεις είναι "ελιτίστικη", κάτι που δεν ταιριάζει με την φιλοσοφία του χώρου μας και του κλάδου γενικά...Μήπως πρέπει να ξαναδείς όσα γράφεις με άλλο πρίσμα;

Φιλικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΚΡΙΣΗ; ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ; ΤΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗ ΒΑΣΗ ΜΕ ΤΟ 17;

ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΣΕΡΝΟΥΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ

ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΚΟΙ ΚΑΙ ΤΩΝ ΤΕΙ

ΓΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΑΣ ΣΕΒΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ

ΤΟ ΟΕΕ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΑΣ

ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ;

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ;

TI ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ Π.Χ. ΕΝΑΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΙΕΚ; H' ENAΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΦΕΕ ΕΜΠΕΙΡΙΚΩΝ ΚΑΤΑΧΩΡΗΤΩΝ:

AYTOI KEΡΔΙΣΑΝ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ

ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΔΙΑΧΩΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΛΗΡΩΣ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ

 

ΒΧ

 

Μπορείτε να μας εξηγήσετε τι ακριβώς κέρδισε απο εσάς ένας καταχωρητής ????

 

Εχει καταντήσει αηδία πια αυτη η ιστορία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να μας εξηγήσετε τι ακριβώς κέρδισε απο εσάς ένας καταχωρητής ????

 

Εχει καταντήσει αηδία πια αυτη η ιστορία

 

Ελα μου ντε την ιδια απορια εχω κι εγω!

Δηλαδη αυτοι οι κυριοι τι ακιρβως κανουν;

Καθονται στα ωραια, μεγαλα γραφεια τους και φτιαχνουν ολη μερα οικονομολογικες μελετες και εχουν τους αποφοιτους ΙΕΚ να καταχωρουν για παρτη τους;

Εδω εφτασαν σημειο κατι τετοιοι αστειοι τυποι να θεωρουν υποτιμητικο να εχει κανεις πελατες μπακαλικα και περιπτερα λες και τοσα χρονια μας ταϊζαν μοναχα οι ΑΕ και οι ΕΠΕ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ποιά  η  άποψή  σας    στις  περιπτώσεις  πού  ίσως  συμβαίνουν,    όπως  έγραψε  ο      tzannis   :    Τα  παλαιοτερα  χρονια  ο  πελατης  εψαχνε  και  λογιστη   που  ειχε  την  διαθεση   να  κανει  και  καποιες "λαμογιες" και  ηταν  διατεθειμενος  να  κανει  τα  μαγειρεματα.         Ευχομαι   οτι  αυτά  πλεον  σταματησαν !!!!   

Ποιά  η  άποψή  σας για  τους  από  Λύκειο  Ορκωτούς  χωρίς  άδεια  Α΄  που  θα  κάνουν  ελέγχους  σε  συναδέλφους   από   ΑΕΙ- ΤΕΙ   με   Α΄.ΑΥΤΟ ΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ .....ΕΔΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΕΛΕΓΧΟΣ ΑΠΟ ΕΛΕΓΚΤΗ ΕΦΟΡΙΑΚΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟς ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΠΡΟΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΓΕΛΑΓΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΤΡΕς

Ποιά  η  άποψή  σας  για  την  Γ΄ ειδική; ΑΔΙΚΙΑ

Ποιά  η  άποψή  σας  με  τους  συναδέλφους  και  τους λοιπούς  ελεύθερους  επαγγελματίες  που  έκλεισαν   το  γραφείο  τους  στα 2,5 και όχι  στα  3  χρόνια  που  χρειάζεται  για  το  ταμείο  ανεργίας των  ελευθέρων  επαγγελματιών  αν  και  πλήρωσαν   από το  2011 και  μετά  το  10€  το  δίμηνο στον  ΟΑΕΕ,  και  έχουν  πληρώσει  μέσω  ΙΚΑ  την  εισφορά  προς  ΟΑΕΔ   για  5 – 10 – 15  χρόνια,  πριν  ανοίξουν και  τελικά  κλείσουν  το  γραφείο  τους λόγω  της  κρίσης.

                  Ποιά  η  άποψή  σας   με  τη  μείωση  μισθών  στα  Λογιστήρια  αλλά  ταυτόχρονη  αύξηση  των  αμοιβών  των μελών  Δ.Σ.ή την αύξηση  των  μερισμάτων.   Τα  χάνουν  νόμιμα  οι  συνάδελφοι  τα  εισπράττουν  νόμιμα  οι  άλλοι.       ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΠΕΛΑΤΗΣ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΣΕ ΠΛΗΡΩΣΩ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΤΗΝ ΔΟΣΗ ΤΟΥ JEEP   

Γιατί  θα  πρέπει  να  πιστοποιηθεί  ο  Λογιστής ;  Η   υπογραφή  του  από  μόνη  της  δεν  δηλώνει  πιστοποίηση-εγκυρότητα ; Δεν  αναλαμβάνω  την  ευθύνη  με  την  υπογρφή  μου;  Οι  μέχρι  σήμερα  υπογραφές  μας  είναι  άκυρες – παράνομες,  ;                                                                                                                                             Απ΄ όσο  γνωρίζω,   πιστοποίηση  έχουν  και  τα  κόκκινα  φωτάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΚΡΙΣΗ; ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ; ΤΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗ ΒΑΣΗ ΜΕ ΤΟ 17;

ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΣΕΡΝΟΥΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΚΑΤΩ

ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΚΟΙ ΚΑΙ ΤΩΝ ΤΕΙ

ΓΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΑΣ ΣΕΒΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ

ΤΟ ΟΕΕ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΑΣ

ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ;

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ;

TI ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ Π.Χ. ΕΝΑΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΙΕΚ; H' ENAΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΦΕΕ ΕΜΠΕΙΡΙΚΩΝ ΚΑΤΑΧΩΡΗΤΩΝ:

AYTOI KEΡΔΙΣΑΝ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ

ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΔΙΑΧΩΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΛΗΡΩΣ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ

 

ΒΧ

Αλλού για αλλού. 

 

Βρε άνθρωπέ μου δεν υπάρχουν τέτοιοι συλλόγοι !!

 

Καλά είναι δυνατόν να συζητάς με τέτοια επιχειρήματα; 

Όλοι οι σύλλογοι που αναφέρομαι είναι μισοί ΑΕΙ και μισοι ΤΕΙ και πολύ λίγοι εμπειρικοί των μεταβατικών διατάξεων που σε ενημερώνω ότι και οι "Συλλόγοι σας" έχουν τέτοιους. (Έχω αποδέιξεις) 

 

Πού τους βρήκες τους συλλόγους των ΙΕΚ; Πούς τους βρήκες του Συλλόγους των εμπειρικών καταχωρητών; 

 

Είναι 7 σύλλογοι στην Ελλάδα οικονομολόγων λογιστών να τους χαίρεσαι  Δεν καταλαβαίνεις ότι συνδικαλιστικά όλοι οι νόμιμοι λογιστές έπρεπε να είναι στην ίδια στέγη; Σου είπα εγώ για την διάκριση πτυχίων; Για τους συλλόγους λέω γαμώ την τύχη μου. 

Και σου αρέσει η Ομοσπονδία σας πέντε όλοι κιόλοι; Ίσα - ίσα εσύ με την σκέψη σου παροτρύνεις να κάνουν σύλλογο οι ΙΕΚ και οι εμπειρικοί και οι ΤΕΙ και οι ΑΕΙ. Αν κάνεις εσύ ως ΑΕΙ σύλλογο γιατί να μην κάνει και ο ΙΕΚ μετά ο ΤΕΙ μετά ο Εμπειρικός μετά ο Κολλεγίου και μετά ο Deree ξανά γαμώ την τρέλα μου. 

Το σωστό ήταν ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΑ όλοι μαζί που να πάρει και να σηκώσει.

 

Αλλά έχω κουραστεί-αηδιάσει  πολύ που να με πάρει ο διάολος. 

Και θα το δει ο Ηρακλιώτης και θα με πρήξει με το "είδες που σου τ'λεγα !!",  "είδες που σου τ'λεγα !!", αλλά άμα με πάρει τηλέφωνο θα με ακούσει το Λασήθι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε, από ότι καταλαβαίνω είσαι νέος στον χώρο και προφανώς και στην ηλικία. Οι περισσότεροι συνάδελφοι εδώ μέσα είναι από 35 έως 50 και κάτι (δεν αναφέρομαι σε συναδέλφισες, που είναι όλες νέες κοπέλες!) και μερικοί, λίγοι όπως εγώ, έχουν κάποια παραπάνω χρονάκια, αλλά είναι ακόμα μάχιμοι,  και όλοι αυτοί έχουν τα σχετικά πτυχία, είτε ΑΕΙ είτε ΤΕΙ είτε αν θέλεις και ΙΕΚ. Ολοι όμως έχουν μια ευδόκιμη υπηρεσία , απόδειξη ότι εργάζονται, διατηρούν γραφεία, υπογράφουν δηλώσεις, ανάλογα με την άδειά τους. Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι η λέξη "καταχωρητής" . Δηλαδή ξέρεις κάποιον που να καταχωρεί μόνο τιμολόγια και να λέει ότι είναι Λογιστής -Φοροτεχνικός; Αντίθετα ξέρω πολλούς πτυχιούχους που διαφημίζουν ότι κάνουν όλες τις δουλειές μας με μόνο 19 ή και 12 ευρώ και σε χρόνο dt (!) εξευτελίζοντας το επάγγελμά μας...

 Παλιά, υπήρχαν οι "καταστιχογράφοι" , ξέρεις εκείνοι με τις μανσέτες που καταχωρούσαν  με την πένα πράξεις στο "Δούναι και Λαβείν", αλλά αυτοί ήταν οι "πρόγονοί" μας, όπως και οι φαρμακοτρίφτες, που ήταν πρόγονοι των φαρμακοποιών και οι κομπογιαννίτες που παρίσταναν τους γιατρούς στα κορακοχώρια. Αυτοί όλοι δεν υπάρχουν σήμερα και οι καταστιχογράφοι που αναφέρω εξελίχθηκαν σε Λογιστές, και σε αυτό συνέβαλε τα μέγιστα ο αείμνηστος καθηγητής της ΑΣΟΕΕ, Μάριος Τσιμάρας, που ευτύχησα να τον παρακολουθήσω από κοντά. Και αργότερα, με την πλήρη ηλεκτρονική εφαρμογή σε Φοροτεχνικούς, είτε είναι απλοί Λογιστές, είτε Οικονομολόγοι. Πολλοί δικηγόροι, προσθέτουν δίπλα στην ιδιότητά τους και το "Φοροτεχνικός" ή "Εργατολόγος". Με ποιο δικαίωμα, αλήθεια; Και πες μου, οι οικονομολόγοι δεν κάνουν καταχωρήσεις; Αυτό τους κάνει καταχωρητές κατά την άποψή σου;

  Αλλά καταχωρητές , φίλε μου , είναι καινοφανής όρος και φοβάμαι ότι συγχέεις τα παιδιά που καταχωρούν τα τιμολόγια των αγορών στον Η/Υ των πελατών μας, στην έδρα τους, κάτι σαν "Μηχανογράφος Λογιστικής" ειδικότητα πού άνθισε για λίγο στην δεκαετία του 90 και μετά, ευτυχώς εξαφανίστηκε, με τα παιδιά , που έστω και χωρίς πτυχίο, προσπαθούν φιλότιμα να μάθουν τι είναι η Λογιστική. Οχι όμως και εκείνα που έχουν κάποιο "χαρτί", ότι χρώμα και να έχει. Για αυτό άλλωστε υπήρχαν και τα όρια, οι "τάξεις", που όριζαν τις αρμοδιότητες και την ευθύνη των συναδέλφων. Η διάκριση που κάνεις είναι "ελιτίστικη", κάτι που δεν ταιριάζει με την φιλοσοφία του χώρου μας και του κλάδου γενικά...Μήπως πρέπει να ξαναδείς όσα γράφεις με άλλο πρίσμα;

Φιλικά...

 

ΣΗΜΕΡΑ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΕΝΑΝ ΚΑΤΑΧΩΡΗ Η' ΕΝΑΝ ΜΕΤΑΜΦΙΕΣΜΕΝΟ ΛΟΓΙΣΤΗ

 

ΑΛΛΑ ΕΝΑΝ ΛΟΓΙΣΤΗ ΠΑΝΑΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΟ ΚΑΙ ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ

 

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΧΩΡΗΤΗ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΑ ΛΟΓΙΣΜΙΚΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ  ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ

 

ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 

 

ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΩΘΟΥΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΛΛΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΣΤΗΝ ΑΝΕΡΓΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ

 

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΓΙΑ ΝΗ ΜΗΝ ΞΕΒΟΛΕΥΘΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΩΝ ΙΕΚ Η' ΤΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΑΡΠΑΞΑΝ ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ Η' ΣΥΓΚΥΡΙΑ ΕΝΩ ΕΜΕΙΣ

 

ΣΠΟΥΔΑΖΑΜΕ ΑΥΤΟΙ ΑΠΟΚΤΟΥΣΑΝ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ;

 

ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΠΤΥΧΙΟΥΧΩΝ ΑΕΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΕΙ

 

ΒΧ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΗΜΕΡΑ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΕΝΑΝ ΚΑΤΑΧΩΡΗ Η' ΕΝΑΝ ΜΕΤΑΜΦΙΕΣΜΕΝΟ ΛΟΓΙΣΤΗ

 

ΑΛΛΑ ΕΝΑΝ ΛΟΓΙΣΤΗ ΠΑΝΑΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΟ ΚΑΙ ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ

 

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΧΩΡΗΤΗ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΑ ΛΟΓΙΣΜΙΚΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ  ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ

 

ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 

 

ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΩΘΟΥΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΛΛΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΣΤΗΝ ΑΝΕΡΓΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ

 

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΓΙΑ ΝΗ ΜΗΝ ΞΕΒΟΛΕΥΘΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΩΝ ΙΕΚ Η' ΤΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΑΡΠΑΞΑΝ ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ Η' ΣΥΓΚΥΡΙΑ ΕΝΩ ΕΜΕΙΣ

 

ΣΠΟΥΔΑΖΑΜΕ ΑΥΤΟΙ ΑΠΟΚΤΟΥΣΑΝ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ;

 

ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΠΤΥΧΙΟΥΧΩΝ ΑΕΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΕΙ

 

ΒΧ

 

Ειλικρινά δεν έχω λόγια ...................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω...

σε τέτοιες αντιλήψεις η απάντηση είναι μία..

 

"τον πούλο"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΗΜΕΡΑ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΕΝΑΝ ΚΑΤΑΧΩΡΗ Η' ΕΝΑΝ ΜΕΤΑΜΦΙΕΣΜΕΝΟ ΛΟΓΙΣΤΗ

 

ΑΛΛΑ ΕΝΑΝ ΛΟΓΙΣΤΗ ΠΑΝΑΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΟ ΚΑΙ ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ

 

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΧΩΡΗΤΗ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΑ ΛΟΓΙΣΜΙΚΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ  ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ

 

ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 

 

ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΩΘΟΥΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΛΛΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΣΤΗΝ ΑΝΕΡΓΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ

 

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΓΙΑ ΝΗ ΜΗΝ ΞΕΒΟΛΕΥΘΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΩΝ ΙΕΚ Η' ΤΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΑΡΠΑΞΑΝ ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ Η' ΣΥΓΚΥΡΙΑ ΕΝΩ ΕΜΕΙΣ

 

ΣΠΟΥΔΑΖΑΜΕ ΑΥΤΟΙ ΑΠΟΚΤΟΥΣΑΝ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ;

 

ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΠΤΥΧΙΟΥΧΩΝ ΑΕΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΕΙ

 

ΒΧ

ΝΤΡΟΠΗ!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλού για αλλού. 

 

Βρε άνθρωπέ μου δεν υπάρχουν τέτοιοι συλλόγοι !!

 

Καλά είναι δυνατόν να συζητάς με τέτοια επιχειρήματα; 

Όλοι οι σύλλογοι που αναφέρομαι είναι μισοί ΑΕΙ και μισοι ΤΕΙ και πολύ λίγοι εμπειρικοί των μεταβατικών διατάξεων που σε ενημερώνω ότι και οι "Συλλόγοι σας" έχουν τέτοιους. (Έχω αποδέιξεις) 

 

Πού τους βρήκες τους συλλόγους των ΙΕΚ; Πούς τους βρήκες του Συλλόγους των εμπειρικών καταχωρητών; 

 

Είναι 7 σύλλογοι στην Ελλάδα οικονομολόγων λογιστών να τους χαίρεσαι  Δεν καταλαβαίνεις ότι συνδικαλιστικά όλοι οι νόμιμοι λογιστές έπρεπε να είναι στην ίδια στέγη; Σου είπα εγώ για την διάκριση πτυχίων; Για τους συλλόγους λέω γαμώ την τύχη μου. 

Και σου αρέσει η Ομοσπονδία σας πέντε όλοι κιόλοι; Ίσα - ίσα εσύ με την σκέψη σου παροτρύνεις να κάνουν σύλλογο οι ΙΕΚ και οι εμπειρικοί και οι ΤΕΙ και οι ΑΕΙ. Αν κάνεις εσύ ως ΑΕΙ σύλλογο γιατί να μην κάνει και ο ΙΕΚ μετά ο ΤΕΙ μετά ο Εμπειρικός μετά ο Κολλεγίου και μετά ο Deree ξανά γαμώ την τρέλα μου. 

Το σωστό ήταν ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΑ όλοι μαζί που να πάρει και να σηκώσει.

 

Αλλά έχω κουραστεί-αηδιάσει  πολύ που να με πάρει ο διάολος. 

Και θα το δει ο Ηρακλιώτης και θα με πρήξει με το "είδες που σου τ'λεγα !!",  "είδες που σου τ'λεγα !!", αλλά άμα με πάρει τηλέφωνο θα με ακούσει το Λασήθι... 

Κύριε Σταυρουλάκη, δεν εννοούσε αυτό ο συνάδελφος που τον πήρες από τα μούτρα. Αντιλαμβάνομαι την επιθυμία σας για ενεργό συνδικαλισμό και δράση, όμως εμείς τρέχαμε τα μέλη του ΟΕΕ (που πιστεύουμε σε αυτό), τις τελευταίες μέρες πριν τη ψήφιση του Νόμου για το Λογιστή και ενημερώναμε τους βουλευτές και όχι όλοι εσείς που έχετε δημιουργήσει 50 συλλόγους και γράφατε επιστολές εκ των υστέρων σε γραμματοσειρά Arial και Tahoma ως μόνιμοι θεατές, κριτές και τηλεπερσόνες. Εμείς πιέζαμε το Υ.Α να μη περάσει το σχέδιο της ολοκληρωτικής απαξίωσης των πτυχίων μας, όλοι οι υπόλοιποι που μιλάτε τώρα για ενότητα και συμμαχία στον αγώνα πλανάστε οικτρά και ότι διαλαλείτε εκτιμώ για το τύπο των ήλων.....Οι εξελίξεις κύριε Σταυρουλάκη θα είναι ραγδαίες και σύντομες.

Υ.Γ Να είστε απόλυτα σίγουρος εσείς και οι ''φιλόσοφοι'' της Λογιστικής σας παρέας.

 

Με εκτίμηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριε Σταυρουλάκη [...]

Υ.Γ Να είστε απόλυτα σίγουρος εσείς και οι ''φιλόσοφοι'' της Λογιστικής σας παρέας.

 

Με εκτίμηση

 

Αυτο το με εκτιμηση τι το ηθελες;

Αφου εσεις εχετε εκτιμηση μονο στον εαυτο σας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριε Σταυρουλάκη, δεν εννοούσε αυτό ο συνάδελφος που τον πήρες από τα μούτρα. Αντιλαμβάνομαι την επιθυμία σας για ενεργό συνδικαλισμό και δράση, όμως εμείς τρέχαμε τα μέλη του ΟΕΕ (που πιστεύουμε σε αυτό), τις τελευταίες μέρες πριν τη ψήφιση του Νόμου για το Λογιστή και ενημερώναμε τους βουλευτές και όχι όλοι εσείς που έχετε δημιουργήσει 50 συλλόγους και γράφατε επιστολές εκ των υστέρων σε γραμματοσειρά Arial και Tahoma ως μόνιμοι θεατές, κριτές και τηλεπερσόνες. Εμείς πιέζαμε το Υ.Α να μη περάσει το σχέδιο της ολοκληρωτικής απαξίωσης των πτυχίων μας, όλοι οι υπόλοιποι που μιλάτε τώρα για ενότητα και συμμαχία στον αγώνα πλανάστε οικτρά και ότι διαλαλείτε εκτιμώ για το τύπο των ήλων.....Οι εξελίξεις κύριε Σταυρουλάκη θα είναι ραγδαίες και σύντομες.

Υ.Γ Να είστε απόλυτα σίγουρος εσείς και οι ''φιλόσοφοι'' της Λογιστικής σας παρέας.

 

Με εκτίμηση

 

Μα το θεό σου πες μου πως ξέρεις τι κάναμε εμείς;

 

Δηλαδή ότι εμείς εδώ οι άχρηστοι κλείσαμε την εφορία για αυτό το θέμα  δεν μετράει; 

Το ότι συναντήσαμε Βιρβιδάκη, Σταθάκη και Βολουδάκη (βουλευτές και υφυπουργοί από Χανιά) δεν μετράει; 

Το ότι μιλήσαμε τηλεφωνικά με τον ίδιο τον Μηταράκη (μέσω Βολουδάκη) δεν μετράει;

Το ότι βγήκαμε σε όλα τα τοπικά δελτία ειδήσεων για το θέμα αυτό δεν μετράει;

Το ότι στείλαμε επιστολές σε όλα τα ΜΜΕ του Νομού μας δεν μετράει;

Το ότι έγιναν πάνω από 5 τηλέφωνα σε Κυδωνάκη (πρόεδρο του ΟΕΕ) δεν μετράει; 

Το ότι έγιναν δεκάδες τηλέφωνα σε μέλη της Διοίκησης της ΠΟΦΕΕ δεν μετράει;

Το ότι βρισκόμαστε ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ στον Σύλλογο για το θέμα δεν μετράει; 

 

Και όλα αυτά από Πέμπτη που το μάθαμε έως Κυριακή που ψηφίστηκε; 

 

Ποιος είσαι εσύ; 

Ποιος είσαι εσύ που με βάζεις να ξεφτιλίζομαι; Διότι πρόκειται περί ξεφτίλας να με αναγκάζεις να σου λέω τι κάναμε. 

 

Αλλά τελικά.. 

Η ξεφτίλα είναι αναπόφευκτη..

Τα πουκάμισα μου βρωμάνε κάθε μέρα και περισσότερο...

 

Σύντομα θα τα βγάλω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το θεό σου πες μου πως ξέρεις τι κάναμε εμείς;

 

_________________________________________________________________________________________________

Ποιος είσαι εσύ; 

Ποιος είσαι εσύ που με βάζεις να ξεφτιλίζομαι; Διότι πρόκειται περί ξεφτίλας να με αναγκάζεις να σου λέω τι κάναμε. 

 

Αλλά τελικά.. 

Η ξεφτίλα είναι αναπόφευκτη..

Τα πουκάμισα μου βρωμάνε κάθε μέρα και περισσότερο...

 

Σύντομα θα τα βγάλω... 

Τα είπες όλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το θεό σου πες μου πως ξέρεις τι κάναμε εμείς;

 

Δηλαδή ότι εμείς εδώ οι άχρηστοι κλείσαμε την εφορία για αυτό το θέμα  δεν μετράει; 

Το ότι συναντήσαμε Βιρβιδάκη, Σταθάκη και Βολουδάκη (βουλευτές και υφυπουργοί από Χανιά) δεν μετράει; 

Το ότι μιλήσαμε τηλεφωνικά με τον ίδιο τον Μηταράκη (μέσω Βολουδάκη) δεν μετράει;

Το ότι βγήκαμε σε όλα τα τοπικά δελτία ειδήσεων για το θέμα αυτό δεν μετράει;

Το ότι στείλαμε επιστολές σε όλα τα ΜΜΕ του Νομού μας δεν μετράει;

Το ότι έγιναν πάνω από 5 τηλέφωνα σε Κυδωνάκη (πρόεδρο του ΟΕΕ) δεν μετράει; 

Το ότι έγιναν δεκάδες τηλέφωνα σε μέλη της Διοίκησης της ΠΟΦΕΕ δεν μετράει;

Το ότι βρισκόμαστε ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ στον Σύλλογο για το θέμα δεν μετράει; 

 

Και όλα αυτά από Πέμπτη που το μάθαμε έως Κυριακή που ψηφίστηκε; 

 

Ποιος είσαι εσύ; 

Ποιος είσαι εσύ που με βάζεις να ξεφτιλίζομαι; Διότι πρόκειται περί ξεφτίλας να με αναγκάζεις να σου λέω τι κάναμε. 

 

Αλλά τελικά.. 

Η ξεφτίλα είναι αναπόφευκτη..

Τα πουκάμισα μου βρωμάνε κάθε μέρα και περισσότερο...

 

Σύντομα θα τα βγάλω... 

Κωστή τάπες όλα,εξ άλλου φαίνεται και απο τις ,αν είναι δυνατόν επιστολές από τους μεν προς τους δε

και το αντίστροφο,που δείχνει το ποιόν μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΤΡΟΠΗ!!!!!

 

ΝΤΡΟΠΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΑΤΟΜΑ ΣΑΝ ΕΣΑΣ ΠΑΡΕΙΣΑΚΤΟΥΣ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΚΛΑΔΟ

 

ΣΕ ΛΙΓΟ ΟΜΩΣ ΘΑ ΒΓΕΙ ΤΟ Π.Δ. ΚΑΙ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΤΑΞΗ

 

ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΑΕΙ

 

ΒΧ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΤΡΟΠΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΑΤΟΜΑ ΣΑΝ ΕΣΑΣ ΠΑΡΕΙΣΑΚΤΟΥΣ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΚΛΑΔΟ

 

ΣΕ ΛΙΓΟ ΟΜΩΣ ΘΑ ΒΓΕΙ ΤΟ Π.Δ. ΚΑΙ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΤΑΞΗ

 

ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΑΕΙ

 

ΒΧ

 

επιτελους !!!! 

 

ενα ΠΔ να μας σωσει ....που να προλαβει να βαλει ταξη η ΧΑ μονη της !!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΤΡΟΠΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΑΤΟΜΑ ΣΑΝ ΕΣΑΣ ΠΑΡΕΙΣΑΚΤΟΥΣ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΚΛΑΔΟ

 

ΣΕ ΛΙΓΟ ΟΜΩΣ ΘΑ ΒΓΕΙ ΤΟ Π.Δ. ΚΑΙ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΤΑΞΗ

 

ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΑΕΙ

 

ΒΧ

Παρείσακτοι , οι των ΤΕΙ?

 

Θέλεις να δημιουργήσεις εμφύλιο?

 

Πρόσεξε γιατί με αυτο που λες πας μέσα με τον αντιρατσιστικό νόμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...