Προς το περιεχόμενο

ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΗΚΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε Θέμη , κατ' αρχάς Χρόνια Πολλά.

 

Φαγωμαρα δεν βλεπω ανησυχια με εντονο προβληματισμο εκλαμβανω απο τις δημοσιευσεις.Ειναι φυσικο ελλειψη Τσοπανη τα προβατα ψαχνουν να αντιδρασουν γιατι απο ενστικτο γνωριζουν οτι θα τα φαει ο λυκος.Ο διαλογος με  προτασεις θεσεις-αντιθεσεις  δεν εβλαψε κανεναν.

 

Ετσι ακριβώς είναι , άλλωστε όποιος συνάδελφος επιθυμεί , μπορεί να έλθει και να ακούσει και να δει τι πραγματεύεται η Ε.Φ.Ε.Ε.Α-Π . Τα  Δ.Σ. που γίνονται ΔΕΝ είναι κλειστά . Η δε πρεμούρα κάποιων να στοιχίζονται απέναντι της , καλό θα ήταν να σταματήσει διότι μόνο μέσω της συνεργασίας και της καλώς εννοούμενης κριτικής μπορεί ο κλάδος να προχωρήσει. Αλλωστε και τα ένδικα μέσα που μετήλθαν , δεν τους προσέφεραν παρά μόνον έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ξεκαθαρίσω δυο πράγματα 

 

ένα προς τον συνάδελφο 1953 

προφανώς η όποια ή όποιες προτάσεις μπορεί να υπάρχουν, νομίζω , ότι θα πρέπει να είναι σύμφωνες με τον νόμο που διέπει την λειτουργία των επαγγελματικών συλλόγων. ο νόμος αυτός καθορίζει και την διαδικασία εκπροσώπησης .

 

και δύο στον συνάδελφο cap 

 

σε ότι με αφορά και σε σχέση με την ΕΦΕΕ ΑΠ (και δεν μιλώ για το σεμινάριο) θέλω να ξεκαθαρίσω ότι δεν με πιάνει καμιά πρεμούρα να στοιχιστώ απέναντί της. πήρα θέση από την πρώτη στιγμή και την απεκάλεσα διασπαστική ενέργεια για τον κλάδο και την θέση αυτή δεν την έχω αλλάξει από τότε (στο φόρουμ αυτό υπάρχει η όλη συζήτηση) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταματήστε τις διχόνοιες , και οργανωθείτε . Ήρθε ένας από το γραφείο , και με ρώτησε για Ε9 , Του είπα για ένα  συμβόλαιο 40 ευρώ , και 30 ευρώ για κάθε συμβόλαιο έχτρα.  Άρχισε να φωνάζει , κτλ, πολλά του είπα ? Πως ξεκινάμε καινούριο θέμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΟΜΕΝΑ ΒΗΜΑΤΑ

Προχωράμε με σταθερά βήματα στην σταδιακή απελευθέρωση και των υπόλοιπων επαγγελμάτων μέσα στους επόμενους μήνες.

1. ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ

Το επόμενο στάδιο είναι η κωδικοποίηση από τα  Υπουργεία εντός εξαμήνου, για όλες τις διατάξεις νόμων, κανονιστικές πράξεις και ερμηνευτικές εγκυκλίους αρμοδιότητάς τους, που έχουν καταργηθεί σύμφωνα με τον ν. 3919/11, όπως προβλέπεται στο τελευταίο πολυνομοσχέδιο.

Μέσω αυτής της κωδικοποίησης, θα μειωθεί η γραφειοκρατία και θα απλοποιηθούν οι συναλλαγές με τη Διοίκηση, αφού ο κάθε ενδιαφερόμενος, επαγγελματίας και εμπλεκόμενος φορέας θα γνωρίζει ανά πάσα στιγμή τους όρους και τις προϋποθέσεις άσκησης του επαγγέλματος που τον ενδιαφέρει.

2. ΝΕΑ ΜΕΛΕΤΗ ΚΕΠΕ

Η απελευθέρωση των κλειστών επαγγελμάτων είναι μια συνεχής διαδικασία που δεν εξαντλείται με την θέσπιση νομοθετικών διατάξεων.

Απαιτείται συνεχής παρακολούθηση και αντιμετώπιση των όποιων στρεβλώσεων παρατηρούνται στην αγορά.

Προς αυτό το σκοπό, έχει ανατεθεί στο ΚΕΠΕ η εκπόνηση νέας μελέτης, στοχευμένης σε 20 επαγγέλματα, μεταξύ των οποίων συγκαταλέγονται δικηγόροι, συμβολαιογράφοι, γιατροί, μηχανικοί, ορκωτοί λογιστές κ.α.

Η μελέτη θα εξετάσει κυρίως:
•    το βαθμό απελευθέρωσής τους μετά τις πρόσφατες νομοθετικές ρυθμίσεις,
•    τον αριθμό των νεοεισερχόμενων και
•    τις μεταβολές στις τιμές για τον καταναλωτή.

Η μελέτη αναμένεται να ολοκληρωθεί και να παραδοθεί στο υπουργείο Οικονομικών τον Ιούλιο 2013.

Με βάση τα συμπεράσματα της μελέτης, θα δρομολογήσουμε τις απαραίτητες ρυθμίσεις.

3. ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

Μια σημαντική πρωτοβουλία που σχεδιάζουμε είναι η καταγραφή και αξιολόγηση των λεγόμενων «αποκλειστικών δραστηριοτήτων» για τα νομοθετικώς ρυθμιζόμενα επαγγέλματα (δικηγόροι, αρχιτέκτονες/μηχανικοί, λογιστές/φοροτεχνικοί, οικονομολόγοι κ.α.).

Πρόκειται για  μια σειρά από δραστηριότητες, που ασκούνται αποκλειστικά από παρόχους με συγκεκριμένα επαγγελματικά προσόντα.
Μόλις ολοκληρωθεί η καταγραφή και η αξιολόγησή τους, θα προχωρήσουμε, ανάλογα με τα αποτελέσματα,  σε κατάργηση κάθε αδικαιολόγητης ή δυσανάλογης αποκλειστικότητας.

Η άρση περιορισμών αυτού του είδους, η οποία, να σημειωθεί, δεν έχει γίνει σε καμία άλλη ευρωπαϊκή χώρα, θα βοηθήσει περαιτέρω στη μείωση του κόστους των υπηρεσιών για τον χρήστη, στη βελτίωση του επιχειρηματικού περιβάλλοντος και την ενίσχυση του ανταγωνισμού στις αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ακριβώς είναι , άλλωστε όποιος συνάδελφος επιθυμεί , μπορεί να έλθει και να ακούσει και να δει τι πραγματεύεται η Ε.Φ.Ε.Ε.Α-Π . Τα  Δ.Σ. που γίνονται ΔΕΝ είναι κλειστά . Η δε πρεμούρα κάποιων να στοιχίζονται απέναντι της , καλό θα ήταν να σταματήσει διότι μόνο μέσω της συνεργασίας και της καλώς εννοούμενης κριτικής μπορεί ο κλάδος να προχωρήσει. Αλλωστε και τα ένδικα μέσα που μετήλθαν , δεν τους προσέφεραν παρά μόνον έξοδα.

Oύτε μένα με πιάνει καμιά πρεμούρα η κολοπρεμούρα, αλλά για να λέμε τα πράγματα με το ονομά τους ,αν δεν είναι μιά ακόμη διάσπαση

του κλάδου,όπως έγραψε και ο Χαλκιδέος,τι είναι ?ξαναέγραψα δεν χρειαζόμαστε νέες καρέκλες για να πάει μπροστά ο κλάδος,αρκούν αυτές

που ήδη υπάρχουν πρέπει όμως να κάτσουν οι ικανότεροι ,που εμείς θα επιλέξουμε και όχι όποιος διαφωνεί με έναν σύλλογο-ένωση πάει πιο

δίπλα και ανοίγει καινούργιο μαγαζί ,με νέες καρέκλες και γραφεία ,έτσι μπορεί να κάνει πρόσκαιρο καλό,ψυχολογικό και θεωρούμενο άνοιγμα κάποιων πορτών που δεν ανοίγουν για τους κοινούς θνητούς , στούς καρεκλάκιδες,αλλά μεγάλο κακό στον κλάδο,γιατί και αυτοί που τους ανοίγουν

τις πόρτες σήμερα αύριο τις κλειδομπαρώνουν  ,βγάζοντας διατάγματα που για να αντιμετωπιστούν χρειαζόμαστε όλοι μαζί σαν γροθιά και όχι ένα ένα τα δάκτυλα.Με το δάκτυλο δεν μπορείς να σπάσεις  κεφάλι ,με την γροθιά το κάνεις λιώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XΑΛΚΙΔΕΟΣ

 

να ξεκαθαρίσω δυο πράγματα

ένα προς τον συνάδελφο 1953

προφανώς η όποια ή όποιες προτάσεις μπορεί να υπάρχουν, νομίζω , ότι θα πρέπει να είναι σύμφωνες με τον νόμο που διέπει την λειτουργία των επαγγελματικών συλλόγων. ο νόμος αυτός καθορίζει και την διαδικασία εκπροσώπησης .

 

Συναδελφε Γιαννη( ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ)

 

Εκλαμβανω την παρεμβαση σου θετικα και με τον διακριτικο προβληματισμο σου οτι κατι δεν παει καλα.Στα πλαισια της αμοιβαιας εμπιστοσυνης και πιστης που πρεπει να μας διεπει ως Συναδελφους θα ελεγα τα :

α) στην ομοσπονδια κατα τον νομο συμμετεχουν 45(νομιζω ενωσεις) και σωματεια.Αν λοιπον συγκληθει ΓΣ για τροποποιηση του συγκεκριμενου αρθρου των προυποθεσεων εγγραφης μελων και σε φυσικα προσωπα  Λ/Φ και επιτευχθει με την αναγκαια πλειοψηφια που προβλεπεται καταστατικα ,η τροποποιηση.Τοτε θα πρεπει η καταστατικη τροποποιηση να κατατεθει εντος ευλογου  διαστηματος στο Πρωτοδικειο.Πιστευει κανεις οτι θα υποβληθει ενσταση κατα της ΓΣ...? .Αυτοι λοιπον που θα τολμησουν να την υποβαλουν  θα ειναι οι υποστηρικτες του  ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ που το συντηρουν και εξυπηρετουν.

β) σε αντιθετη περιπτωση επιβαλλεται η ΠΟΦΕΕ να μεταλαχθει για το κοινο συμφερον του κλαδου μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθώ να καταλάβω την πρόταση σου και ακόμα να σου ξεκαθαρίσω (όχι εγώ , ο νόμος) τα των επαγγελματικών ενώσεων

 

στα πρωτοβάθμια (σύλλογοι , ενώσεις κλπ) συμμετέχουν φυσικά πρόσωπα

στα δευτεροβάθμια όργανα συμμετέχουν τα πρωτοβάθμια όργανα και όχι φυσικά πρόσωπα

 

αυτό λέει ο νόμος και δεν διαφωνώ μαζί του 

 

περιμένω τις δικές σου ενστάσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αλήθεια εγώ θα πήγαινα στο συγκεκριμένο σεμινάριο γιατί θα αξίζει τον κόπο λόγω των καλών εισηγητών, αλλά με απέτρεψε το γεγονός αυτό που συζητάτε.

 

Ανεξάρτητα από τα κακά που έχει η ένωσή μας (ΕΦΕΕΑ), από εκεί πρέπει να προσπαθούμε να αλλάξουμε τα κακώς κείμενα και όχι δημιουργώντας άλλο φορέα... Φυσικά μπορώ να ακούσω 1000 επιχειρήματα από τον Χ άλλο φορέα, αλλά....

Χάνεις το δίκιο σου αν φεύγεις και φτιάχνεις άλλο σύλλογο, πάντως με αφορμή τα του συντονιστικού κτλπ, προσωπικά τρελαίνομαι όταν βλέπω πόσα "μαγαζάκια" υπάρχουν (δεν εξαιρώ κανένα από αυτά - ανεξάρτητα αν "συνεργάζονται" τώρα).

 

Δεν υπάρχει λόγος να τσακωθούμε για αυτό, όποιος θέλει να πάει στο σεμινάριο πάει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ

Η απαντηση μου ηταν:

β) σε αντιθετη περιπτωση επιβαλλεται η ΠΟΦΕΕ να μεταλαχθει για το κοινο συμφερον του κλαδου μας.

 

Kαι συμπληρωνω εγω λεω οτι μπορει να μεταλαχθει σε ενα φορεα που θα συμμετεχουν ενωσεις συλλογοι και φυσικα μελη.Λ/Φ με μια ψηφο.Επειδη βρηκαμε το ΣΥΣΤΗΜΑ δεν μπορουμε να το αλλαξουμε?Το ζητουμενο ειναι θελουμε η δεν θελουμε?και εν κατακλειδι απετυχε αυτη η δομη της πυραμιδας ΝΑΙ η ΟΧΙ..?Τελος θελουμε απλη αναλογικη η ΟΧΙ? αν ΝΑΙ λυσεις υπαρχουν μια εξ αυτων και η προταση μου.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το   θέμα  της  δημοσίευσης  είναι    αν    ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΗΚΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ.    Το   θέμα  της  δημοσίευσης  δεν  έχει  σχέση  με  συνδικαλιστικές  ενέργειες.    Ψηφίστηκε  ο  νόμος  4152  και  στην  ΥΠΟΠΑΡΑΓΡΑΦΟ Η.2  λέει  ότι  κάποιοι  ξαφνικά  χάνουν  τη  δουλειά  τους  από  τη  μια  στιγμή  στην άλλη.                                                                                                                                                                                                                       Οι  με  ΑΕΙ  εκπαίδευση   παίρνουν  αμέσως  Α τάξη ( Β-Γ  ΚΑΤΗΓΟΡΊΑ ΒΙΒΛΙΩΝ ) - ( σωστό ).                                                                                                   Όλοι  οι άλλοι  παίρνουν  Β  τάξη  ( μέχρι   Β  ΚΑΤΗΓΟΡΊΑΣ  ΒΙΒΛΙΩΝ ).                                                                                                                                         Μόνο  οι  με   ΤΕΙ  εκπαίδευση  και   μετά  από  2 έτη και επιμόρφωση παίρνουν  Α τάξη.                                                                                                          Silver  alert    εξαφανίστηκε  η   ηλικιωμένη   Γ΄ ειδική  τάξη  επαγγέλματος  Λογιστή-Φοροτεχνικού,  με  έτος  γέννησης  1997,  και   με   επανειλημμένες  και  αποδεδειγμένες  αναφορές  της  ύπαρξής  της  σε  Φ.Ε.Κ.  Silver  alert .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΗΚΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ.

DIMSAK.....Δεν πρεπει να αντιδρασουμε...?...και απο που θα ξεκινησουμε....?....φυσικα απο την ομοσπονδια που ηταν απαθης

συνυπογραφοντας τον επιλογο της προτασης του ΟΕΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αλήθεια εγώ θα πήγαινα στο συγκεκριμένο σεμινάριο γιατί θα αξίζει τον κόπο λόγω των καλών εισηγητών, αλλά με απέτρεψε το γεγονός αυτό που συζητάτε.

 

Πέτρο,  δεν είναι σεμινάριο, αλλά ημερίδα- συζήτηση, και έχει μεγάλη διαφορά.

 

Στόχος μας είναι να προωθήσουμε ένα νέο μοντέλο επιμόρφωσης των νεότερων αλλά και των παλαιών λογιστών, το οποίο θα βασίζεται στην ενεργό συμμετοχή και την ανταλλαγή απόψεων, και θα εξυπηρετεί την μάθηση και όχι την αποστήθιση.Δεν πιστεύουμε στο θεσμό των «επαγγελματιών» εισηγητών, αλλά στους γνωρίζοντες, τους επιθυμούντες και δυνάμενους να μεταδώσουν και να μοιραστούν τη γνώση τους με τους υπόλοιπους. Και σαν τέτοιοι συστήνονται οι εν λόγω εισηγητές, και όχι σαν καλοί η παντογνώστες.

Το σημαντικό είναι ότι προσπαθούμε να προωθήσουμε κάτι το διαφορετικό, και σε πληροφορώ ότι πέρσι που είχε γίνει αντίστοιχη ημερίδα,  είχε μεγάλη επιτυχία. Φέτος δυστυχώς δεν μπορέσαμε να την κάνουμε δωρεάν, και βάλαμε ένα ελάχιστο ποσό 12 ευρώ για να καλύψουμε τα έξοδα, γιατί και πάλι δυστυχώς τα λεφτά μας όλα πήγαν στα δικαστήρια... :(

Και μια και κάποιοι κόπτονται για τα σεμινάρια, αλήθεια ποιές ήταν οι ενώσεις που ζήτησαν να μην γίνονται δωρεάν από το Ο.Ε.Ε. γιατί θα χάσουν τα έσοδα τους;;; :huh:

 

Εξάλλου  αυτό που τελικά μετράει  είναι το αποτέλεσμα των πράξεων σου, και όχι οι φανφάρες και τα μεγάλα λόγια.

 

Υστ. Εμείς θα χαρούμε να δούμε και εσένα, και όποιους άλλους θελήσουν να παραστούν στην ημερίδα. Νομίζω ότι θα έχουμε να πούμε πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει ικανοποιηθηκαμε ολοι βλεπω με το πολυνομοσχεδιο και τις αδειες των λογιστων.

τωρα θα πεσουν ολοι να παρουν ο ενας τον πελατη του αλλου.

Καποιοι που εβγαζαν χολη εδω μεσα για αλλους συναδελφους και διαλαλουσαν ποσα

πτυχια καλα και καλυτερα απ τους αλλους εχουν και ποσο υποτιμητικο ειναι να λενε

συναδελφους καποιους ¨λογιστακους¨ με τα περιπτερα και τα ταξι.

Πλεον μας εχουν στιγματισει εκτος απο το να μας εχουν διασπασει εδω και καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ

Η απαντηση μου ηταν:

β) σε αντιθετη περιπτωση επιβαλλεται η ΠΟΦΕΕ να μεταλαχθει για το κοινο συμφερον του κλαδου μας.

 

Kαι συμπληρωνω εγω λεω οτι μπορει να μεταλαχθει σε ενα φορεα που θα συμμετεχουν ενωσεις συλλογοι και φυσικα μελη.Λ/Φ με μια ψηφο.Επειδη βρηκαμε το ΣΥΣΤΗΜΑ δεν μπορουμε να το αλλαξουμε?Το ζητουμενο ειναι θελουμε η δεν θελουμε?και εν κατακλειδι απετυχε αυτη η δομη της πυραμιδας ΝΑΙ η ΟΧΙ..?Τελος θελουμε απλη αναλογικη η ΟΧΙ? αν ΝΑΙ λυσεις υπαρχουν μια εξ αυτων και η προταση μου.   

Θεμιστοκλή, γράφεις για μετάλλαξη της ΠΟΦΕΕ, δηλαδή; Παραπάνω ο Γιάννης από την Χαλκίδα αντιλέγει και συμφωνώ μαζί του ότι δεν μπορεί να συνυπάρχουν σε μια δευτεροβάθμια οργάνωση, σύλλογοι και φυσικά πρόσωπα και πολύ περισσότερο να προσθέσω εγώ, με ίση ψήφο ! Ασχετα αν ο νόμος (πολύ σωστά) δεν το επιτρέπει , δεν καταλαβαίνεις ότι μια μαζική εγγραφή μεμονωμένων ατόμων, θα ανατρέψει τις ισορροπίες μέσα στην ανωτεροβάθμια οργάνωση; Και εννοώ ανατροπή σε βάρος των πολλών, αν με καταλαβαίνεις. Και πως θα αποφύγουμε το ενδεχόμενο, μέλη Συλλόγου, που μετέχει σε Ομοσπονδία να μετέχουν και σαν φυσικά πρόσωπα; 

 Και ξαναβάζω το ερώτημα ; Για ποια μετάλλαξη της ΠΟΦΕΕ αναφέρεσαι; Γιατί παλαιότερα είχα θέσει το ίδιο θέμα και με πίεζε ο Χαλκιδέος να το ξεδιαλύνω. Είχα απαντήσει ότι μόνο σε συλλογικό επίπεδο μπορεί να συζητηθεί και όχι μέσα στο forum, και το απέσυρα γιατί χαρακτηρίσθηκα "γραφικός".  Σήμερα σου λέω ότι μόνο σε συλλογικό επίπεδο μπορείς να θέσεις τις προτάσεις σου για αλλαγή στην μορφή και δομή της ηγεσίας μας και όχι εδώ μέσα. Και επιμένω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη(SARAKINOS)

.....Σήμερα σου λέω ότι μόνο σε συλλογικό επίπεδο μπορείς να θέσεις τις προτάσεις σου για αλλαγή στην μορφή και δομή της ηγεσίας μας και όχι εδώ μέσα. Και επιμένω...

Αν και δεν καταλαβαινω το- εδω μεσα- πηγαινω πασο.Ολοι εσεις που ασχολεισθε με τα κοινα κατι θα γνωριζετε...

.....Δεν συμφωνω μεν το δεχομαι δε διοτι επι προσωπικου δεν εχω ασχοληθει με τα κοινα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 6 κριτήρια η φορολογία των ελεύθερων επαγγελματιών

Με τις υγείες ημών και των πελατών μας ! Στον στρατό λέγαμε : Οπλα , παλάσκες και στη γραμμή, από αύριο θα λέμε: Τράπεζες, Γραφεία και στη γραμμή.  Σωστό το μέτρο, αλλά το ξύλο εμείς θα το φάμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι δεν έχω καταλάβει γιατί σε ένα ανοιχτό και φιλόξενο φόρουμ όπως αυτό , δεν μπορούμε να καταθέσουμε απόψεις και να συζητήσουμε το πως βλέπουμε - θέλουμε τον συνδικαλισμό στον χώρο μας 

 

και μιλάμε καιρό τώρα για συλλογικό επίπεδο που ειλικρινά δεν ξέρω που και πότε θα το ¨βρούμε¨  

εκτός αν, μιλώντας ποδοσφαιρικά , απλά πετάμε την μπάλα στην εξέδρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι δεν έχω καταλάβει γιατί σε ένα ανοιχτό και φιλόξενο φόρουμ όπως αυτό , δεν μπορούμε να καταθέσουμε απόψεις και να συζητήσουμε το πως βλέπουμε - θέλουμε τον συνδικαλισμό στον χώρο μας 

 

και μιλάμε καιρό τώρα για συλλογικό επίπεδο που ειλικρινά δεν ξέρω που και πότε θα το ¨βρούμε¨  

εκτός αν, μιλώντας ποδοσφαιρικά , απλά πετάμε την μπάλα στην εξέδρα 

 Γιάννη, επειδή επιμένεις όπως παλιά, και αν  θες να μιλήσουμε ποδοσφαιρικά, η εξέδρα είμαστε εμείς στο forum, αλλά η μπάλα παίζεται στο γήπεδο, δηλαδή στους συλλόγους , στις ενώσεις με όλη την διαδικασία που ορίζουν τα καταστατικά.

 Αν νομίζεις ότι οι προσωπικές απόψεις του καθενός από εμάς απηχούν το σύνολο των συναδέλφων ή έστω ένα μέρος , τότε να το συζητήσουμε. Εγώ εκφράζω τον εαυτό μου. Σαν μέλος του ΔΣ ενός Συλλόγου, συζητώ την άποψη αυτή μέσα στον Σύλλογο και στα πλαίσια της αποδοχής της ή όχι από τα μέλη του ΔΣ..

 Δεν θα επανέλθω στο θέμα αυτό, ας δούμε τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε σαν επαγγελματίες και ας το αφήσουμε αυτό  εκεί που πρέπει να πάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον τάχουμε μπερδέψει 

είπε κανείς ότι οι προσωπικές του απόψεις ¨απηχούν το σύνολο των συναδέλφων ή έστω μέρος αυτών " ? 

μόνο κανένας καβαλημένος θα τόλεγε 

ακόμα, όσοι συμμετέχουμε σε συλλογικά όργανα σαφώς και καταθέτουμε τις απόψεις μας σε αυτά και σαφώς και τις συζητάμε μέσα στους συλλόγους. 

από κει και πέρα κανείς δεν απαγορεύει το να συζητάμε όπου μπορούμε και να ανταλλάσσουμε απόψεις και αν λες ότι επιμένω από παλιά το ίδιο επιμένεις και εσύ για το αντίθετο . αν λοιπόν δεν σου αρέσει ή δεν συμφωνείς μπορείς απλά να μην συμμετέχεις.

 

και κάτι ακόμα 

έγραψα για την μπάλα στην εξέδρα γιατί από τότε που μίλησες για διαδικασίες εντός των ενώσεων, ακόμα τις περιμένουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον τάχουμε μπερδέψει 

είπε κανείς ότι οι προσωπικές του απόψεις ¨απηχούν το σύνολο των συναδέλφων ή έστω μέρος αυτών " ? 

μόνο κανένας καβαλημένος θα τόλεγε 

ακόμα, όσοι συμμετέχουμε σε συλλογικά όργανα σαφώς και καταθέτουμε τις απόψεις μας σε αυτά και σαφώς και τις συζητάμε μέσα στους συλλόγους. 

από κει και πέρα κανείς δεν απαγορεύει το να συζητάμε όπου μπορούμε και να ανταλλάσσουμε απόψεις και αν λες ότι επιμένω από παλιά το ίδιο επιμένεις και εσύ για το αντίθετο . αν λοιπόν δεν σου αρέσει ή δεν συμφωνείς μπορείς απλά να μην συμμετέχεις.

 

και κάτι ακόμα 

έγραψα για την μπάλα στην εξέδρα γιατί από τότε που μίλησες για διαδικασίες εντός των ενώσεων, ακόμα τις περιμένουμε 

Γιάννη, είπα να μην επανέλθω σε αυτό το θέμα, αλλά με αναγκάζεις με το πρεσάρισμα που επιχειρείς. Εγραψα "Αν νομίζεις ότι οι προσωπικές απόψεις του καθενός από εμάς" και όχι τις δικές σου ή τις δικές μου. Και τι θέλεις να κάνω αφού οι ενώσεις δεν ξεκίνησαν διάλογο; Με κατηγορείς ότι δεν τις δημοσιοποιώ; Είσαι και συ σε σύλλογο επομένως γνωρίζεις καλύτερα από μένα για τα τεκταινόμενα, ακόμα και στην Ομοσπονδία. Συνεπώς, εσύ πρέπει να μας πεις τι γίνεται μέσα εκεί. Αλήθεια, έχει βγάλει προς τα έξω τα όσα συζητάτε στην ένωσή σας ή στην Ομοσπονδία;

Και για να τελειώνουμε.

Δεν θα μου αποκλείσεις την συμμετοχή, όπως έμμεσα επιχειρείς, όπως και παλιότερα σε άλλο ποστ, αλλά για το συγκεκριμένο θέμα, αλλού είναι η θέση του και επίσης το γνωρίζεις καλύτερα από μένα. Οσο για την εξέδρα, ναι, συζητάμε για ατομικά ή θέματα του επαγγέλματος, αλλά για το θέμα της "μετάλλαξης" που έθεσε ο 1953 και μόνο για αυτό, να σου θυμίσω ότι στις εξέδρες οι οπαδοί γίνονται προπονητές, διαιτητές, εκθειάζουν ή αποδοκιμάζουν τους παίκτες και την διοίκηση, κατεβάζουν καντήλια και μιλάνε για πουλημένους κ.λ.π. Αν αυτό σου αρέσει , συνάδελφε, να συνεχίσουμε να συζητάμε γιατί η ΠΟΦΕΕ είναι λίγη (για να σε προλάβω και εγώ έχω γράψει ότι αυτό πιστεύω) και με ποιον τρόπο θα την αλλάξουμε, παραθέτοντας ο καθένας μας και ιδίως οι συνάδελφοι που δεν μετέχουν σε συλλόγους, το μακρύ και το κοντό του, βυζαντινολογώντας χωρίς ουσία.

Δεν θέλω να συνεχίσω να αντιπαραθέτω απόψεις για ένα θέμα που δεν μπορεί να συζητηθεί εδώ μέσα και επιμένω πάντα σε αυτό. Προσωπική μου άποψη, είτε σου αρέσει , είτε όχι...

Υ.Γ. Λυπάμαι , αλλά από σένα ειδικά, δεν περίμενα τέτοια αντιμετώπιση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις Πίτσες και τα Σαμπουάν στις Φορολογικές Δηλώσεις , δείτε τους  "Ειδικούς του χώρου"  χοχο  Εδω η καλή η Δήλωση , περάστε κόσμε ...και με καθε Δηλωσή το χαρτί κουζίνας δώρο χεχε

 

Ο Καιρός για τις Φορολογικές Δηλώσεις Έφτασε. Εμπιστευτείτε τους Ειδικούς. Μόνο 20€ για Κατάθεση Φορολογικής Δήλωσης Μαζί με Ε2 και Ε9, καθώς και το Μέτρημα των Αποδείξεων.

 

http://www.magikesagores.gr/προσφορες_prosfores.viewdeal.el.aspx?idDeal=630554C3&lkws_134=518e8994-0fc0-32d8-6655-da0f2e15ded8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμίζει τους πάγκους της λαϊκής : Οτι πάρετε 10, τρία σε συσκευασία ενός και δώρο το μέτρημα !  Α, ρε Αλέφαντε, έγραψες με την ατάκα σου " Τα πάντα όλα". Τι θα έλεγες για τα σημερινά χάλια μας;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα την γνωμη μου ολοι εμεις οι Λ/Φ ειτε ανηκουμε σε Συλλογους, Ενωσεις ειτε οχι επιβαλεται να συμβαλουμε  ουσιαστικα  με ρεαλιστικες προτασεις και οχι με υποκριτικα συνθηματα εχοντας αφετηρια  την στηριξη της Δομης του Συστηματος που απο το 1914 εως και σημερα παταγωδως απετυχε (γνωμη μου) .Ναι δυστυχώς,ως συγκοινωνουντα δοχεια  η άμεση εξάρτηση των συνδικάτων-ομοσπονδιων από την κρατικη εξουσια κατα το δοκουν , η έντονη “παραταξιακη μονοπωληση των κομματων εξουσιας σε αυτα  η απουσία κάθε διάθεσης για διάλογο έχει υποβαθμίσει την αποτελεσματικότητά και την αγωνιστικη τους διαθεση  ελλειψη συνοχης με την βαση που ειμαστε ολοι εμεις ανεξαρτητου ιδιοτητας Αν δεν αλλάξουν πλευση- ρότα, ιδιαίτερα σήμερα που συμβαίνουν συνταρακτικές αλλαγές, είναι καταδικασμένα  ενωσεις συλλογοι ομοσπονδιες στην  μελλοντική τους διάλυση. Για το  τότε αναζητω τον διαλογο και συμφωνω με τον ΧΑΛΚΙΔΕΟ που ειπε:


 κανείς δεν απαγορεύει το να συζητάμε όπου μπορούμε και να ανταλλάσσουμε απόψεις


SARAKINOS ....o διαλογος ποτε δεν εβλαψε κανεναν.Τι μου προτεινης να κοινοποιησω τις σκεψεις μου σε  Συλλογους-Ενωσεις-ΠΟΦΕΕ .....ε... και...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπάνια σε ένα αμάξι η "όπισθεν" αναπτύσσει περισσότερη ταχύτητα από την "πέμπτη"..

Το δικό μας το αμάξι είναι σπάνιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...