Προς το περιεχόμενο

ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΗΚΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνάδελφοι καλησπέρα και Χριστός Ανέστη! (για μας πάλι με όλα αυτά...δεν το βλέπω :unsure: )

Τέλως πάντων...

 

αταρχήν να πω ότι εγώ αλλά και πολλοί άλλοι συνάδελφοι ,εντός και εκτός φόρουμ,

νιώθουμε πολύ αδικημένοι επειδή το κράτος --που όπως έχω ξαναπεί πολλάκις εμείς οι πολίτες του το επιτρέπουμε--

υποτιμά και υποβιβάζει τα πτυχία μας τις σπουδές μας και πετάει στον κάδο τα χρόνια που σπουδάζαμε και τα λεφτά που έδωσαν οι γονείς μας γι'αυτό το λόγο.

 

Ξεκαθαρίζω ότι λέγοντας τα αυτά ,πραγματικά σκοπός μου δεν είναι ούτε να πω να μείνουν εκτός επαγγέλματος όσοι τέλειωσαν ΙΕΚ ή λύκειο κλπ.. ,

ούτε λέω πως έχουν περισσότερες γνώσεις οι απόφοιτοι ΑΤΕΙ ή ΑΕΙ ενώ οι άλλοι δεν έχουν.

 

Νομίζω όμως πως καλό  θα ήταν να υπάρχει μια διαφοροποίηση όσων αφορά τις τάξεις λογιστών ,όπως δηλαδή περίπου ήταν και μέχρι τώρα.

 

Άλλωστε το πως θα εξελιχθεί ο καθένας και το πόσο καλός θα είναι στη δουλειά του θα φανεί στην πορεία.

Θεωρώ όμως πως είναι μεγάλη αδικία να συγκρίνουμε κάποιον που με κόπο σπούδαζε και χαράμισε 4 ή περισσότερα χρόνια απ'την ζωή του γι'αυτό

και κάποιον που έκανε τη ζωούλα του αλλά επειδή είχε πλούσιο μπαμπάκα πήγε σε ένα ίδιωτικό ΙΕΚ και θέλει να λέγεται και λογιστής.

 

Και στην τελική, όλα αυτά δείχνουν πόσο θέλουν να υποβαθμίσουν το επάγγελμα μας,αφού θα μπορεί πλέον ο οποιοσδήποτε να γίνει λογιστής!

Αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα να μην έχει κανένας λογιστής δουλειά τελικά ή μάλλον να έχουν μόνο αυτοί που θα είχαν έτσι κι αλλιώς--αυτοί που έχουν τις άκρες.

 

Αναρωτιέμαι αφού συμβαίνουν όλα αυτά τότε τι χρειάζεται το μηχανογραφικό δελτίο?

Μιλώ γενικά για όλα τα επαγγέλματα τώρα. Τα παιδιά γιατί να κάνουν τον κόπο να διαβάζουν για τις πανελλαδικές αφού θα μπορούν άνετα μετά μόνο σαν απόφοιτοι λυκείου

να βρίσκουν ευκολότερα δουλειά απ'ότι ένας απόφοιτος τριτοβάθμιας εκπαίδευσης????

 

Συγχωρέστε την αγανάκτηση μου αλλά διαβάζω εδώ και μέρες το συγκεκριμένο θέμα και έχω την αίσθηση ότι εμείς που τελειώσαμε ΑΕΙ,ΑΤΕΙ πρέπει να τιμωρηθούμε κι από πάνω!

 

Ουφ...τα είπα και ξαλάφρωσα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι καλησπέρα και Χριστός Ανέστη! (για μας πάλι με όλα αυτά...δεν το βλέπω :unsure: )

Τέλως πάντων...

 

 

Ξεκαθαρίζω ότι λέγοντας τα αυτά ,πραγματικά σκοπός μου δεν είναι ούτε να πω να μείνουν εκτός επαγγέλματος όσοι τέλειωσαν ΙΕΚ ή λύκειο κλπ.. ,

ούτε λέω πως έχουν περισσότερες γνώσεις οι απόφοιτοι ΑΤΕΙ ή ΑΕΙ ενώ οι άλλοι δεν έχουν.

 

Νομίζω όμως πως καλό  θα ήταν να υπάρχει μια διαφοροποίηση όσων αφορά τις τάξεις λογιστών ,όπως δηλαδή περίπου ήταν και μέχρι τώρα.

 

Άλλωστε το πως θα εξελιχθεί ο καθένας και το πόσο καλός θα είναι στη δουλειά του θα φανεί στην πορεία.

Θεωρώ όμως πως είναι μεγάλη αδικία να συγκρίνουμε κάποιον που με κόπο σπούδαζε και χαράμισε 4 ή περισσότερα χρόνια απ'την ζωή του γι'αυτό και κάποιον που έκανε τη ζωούλα του αλλά επειδή είχε πλούσιο μπαμπάκα πήγε σε ένα ίδιωτικό ΙΕΚ και θέλει να λέγεται και λογιστής.

 

Και στην τελική, όλα αυτά δείχνουν πόσο θέλουν να υποβαθμίσουν το επάγγελμα μας,αφού θα μπορεί πλέον ο οποιοσδήποτε να γίνει λογιστής!

 

Συγχωρέστε την αγανάκτηση μου αλλά διαβάζω εδώ και μέρες το συγκεκριμένο θέμα και έχω την αίσθηση ότι εμείς που τελειώσαμε ΑΕΙ,ΑΤΕΙ πρέπει να τιμωρηθούμε κι από πάνω!

 

Ουφ...τα είπα και ξαλάφρωσα :)

Αγαπητή συναδέλφισα Μαρία, συγνώμη για την "περικοπή" του σχολίου σου, στο οποίο συμφωνώ σχεδόν στο σύνολό του, αλλά τονίζω εκείνα τα σημεία στο οποίο διαφωνώ κάθετα.  Γιατί δεν είναι τα παιδιά με τον "πλούσιο μπαμπάκα" που πήγαν στα ΙΕΚ, γιατί αυτά με τον  "πλούσιο μπαμπάκα"  πήγαν σε κάποιο από τα ξένα κολέγια, εδώ ή έξω, ή σε κάποια γειτονική χώρα και πήραν ένα χαρτί , που τους έχρισε Λογιστές, με την έννοια που δίνεις. Τα παιδιά που πήγαν στα ΙΕΚ δεν είχαν την οικονομική ευχέρεια να πάνε έξω ή σε ακριβά κολέγια, επειδή είχαν την ατυχία να μην εισαχθούν σε σχολή της προτίμησής τους, γιατί με το σύστημα εισαγωγής, αντί να περάσουν σε οικονομική σχολή , πέρασαν σε κάποιο ΤΕΙ Οικοκυρικής ή δεν πέρασαν καθόλου, από έλλειψη γνώσεων. Ας μη τα αδικούμε αυτά τα παιδιά, όπως γράφεις και συ "καλό  θα ήταν να υπάρχει μια διαφοροποίηση όσων αφορά τις τάξεις λογιστών ,όπως δηλαδή περίπου ήταν και μέχρι τώρα." 

Σαφώς δεν πρέπει να τιμωρούνται οι πτυχιούχοι ΑΕΙ-ΤΕΙ, γιατί πήραν το "χαρτί" με κόπο και χρόνο και διάβασμα πολύ. Αρκεί όμως αυτό; Μήπως πρέπει να δούμε τι γίνεται στην πράξη; Η Θεωρία από την Πράξη απέχει πολύ και οι ικανοί στο επάγγελμά μας θα επιβιώσουν όταν γνωρίζουν την δουλειά τους και μπορούν να δώσουν σωστές λύσεις στα μύρια όσα προβλήματα που βάζει ο φορολογικός Μινώταυρος...

  Και στο ερώτημά σου, που είναι και δικό μου και πολλών από μας : θα μπορεί πλέον ο οποιοσδήποτε να γίνει λογιστής!  η απάντηση είναι Οχι! Ισως να λέει τον εαυτό του λογιστή, αλλά δεν θα είναι, αν δεν γνωρίζει την δουλειά του, είτε έχει  "χαρτί" είτε όχι...

  Ας προσπαθήσουμε να διατηρήσουμε το επίπεδο του κλάδου μας ψηλά, γιατί η Λογιστική δεν είναι μόνο επάγγελμα, είναι πρωτίστως Επιστήμη.

  Φιλικά, Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητή συναδέλφισα Μαρία, συγνώμη για την "περικοπή" του σχολίου σου, στο οποίο συμφωνώ σχεδόν στο σύνολό του, αλλά τονίζω εκείνα τα σημεία στο οποίο διαφωνώ κάθετα.  Γιατί δεν είναι τα παιδιά με τον "πλούσιο μπαμπάκα" που πήγαν στα ΙΕΚ, γιατί αυτά με τον  "πλούσιο μπαμπάκα"  πήγαν σε κάποιο από τα ξένα κολέγια, εδώ ή έξω, ή σε κάποια γειτονική χώρα και πήραν ένα χαρτί , που τους έχρισε Λογιστές, με την έννοια που δίνεις. Τα παιδιά που πήγαν στα ΙΕΚ δεν είχαν την οικονομική ευχέρεια να πάνε έξω ή σε ακριβά κολέγια, επειδή είχαν την ατυχία να μην εισαχθούν σε σχολή της προτίμησής τους, γιατί με το σύστημα εισαγωγής, αντί να περάσουν σε οικονομική σχολή , πέρασαν σε κάποιο ΤΕΙ Οικοκυρικής ή δεν πέρασαν καθόλου, από έλλειψη γνώσεων. Ας μη τα αδικούμε αυτά τα παιδιά, όπως γράφεις και συ "καλό  θα ήταν να υπάρχει μια διαφοροποίηση όσων αφορά τις τάξεις λογιστών ,όπως δηλαδή περίπου ήταν και μέχρι τώρα."  -->>> NAI,OMΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΔΙΚΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ ΤΕΙ,ΑΕΙ!

Σαφώς δεν πρέπει να τιμωρούνται οι πτυχιούχοι ΑΕΙ-ΤΕΙ, γιατί πήραν το "χαρτί" με κόπο και χρόνο και διάβασμα πολύ. Αρκεί όμως αυτό; Μήπως πρέπει να δούμε τι γίνεται στην πράξη; Η Θεωρία από την Πράξη απέχει πολύ και οι ικανοί στο επάγγελμά μας θα επιβιώσουν όταν γνωρίζουν την δουλειά τους και μπορούν να δώσουν σωστές λύσεις στα μύρια όσα προβλήματα που βάζει ο φορολογικός Μινώταυρος...--> ΜΑ κ.ΓΙΑΝΝΗ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΚΙ ΕΓΩ.  ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ. ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΕΞΑΡΧΗΣ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΤΣΟΥΒΑΛΙ..

  Και στο ερώτημά σου, που είναι και δικό μου και πολλών από μας : θα μπορεί πλέον ο οποιοσδήποτε να γίνει λογιστής!  η απάντηση είναι Οχι! Ισως να λέει τον εαυτό του λογιστή, αλλά δεν θα είναι, αν δεν γνωρίζει την δουλειά του, είτε έχει  "χαρτί" είτε όχι...--> ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΘΑ ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΤΟΣΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ''ΛΟΓΙΣΤΕΣ'' ΠΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΙ ''ΛΟΓΙΣΤΕΣ'' ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ.

  Ας προσπαθήσουμε να διατηρήσουμε το επίπεδο του κλάδου μας ψηλά, γιατί η Λογιστική δεν είναι μόνο επάγγελμα, είναι πρωτίστως Επιστήμη. -->ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ Η ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΕΚΤΙΜΑΤΑΙ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΘΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΛΟΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΕΣ ΤΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ.

  Φιλικά, Γιάννης

 

 

Με όλο τον σεβασμό,

Μαρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χριστός Ανέστη χρόνια πολλά ,και αφήστε τις γκρίνιες και τις μαγκιές ,με τα λογοπαιχνιά σας,έχω την εντύπωση

οτι καλά είναι ,απο τούτο το βήμα,να προσφέρουμε κάτι ,ένα λιθαράκι,σε αυτό το κολοεπάγγελμα,που το καταντήσανε έτσι,

εκμεταλευόμενοι την φαγωμάρα μας χρόνια τώρα.

Α ρε γαμώτο άρχισα την γκρίνια πάλι,είναι το κουσούρι του επαγγέλματος φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με όλο τον σεβασμό,

Μαρία

Φίλτατη Μαρία, ένα ιδίωμα του γραπτού λόγου είναι ότι μπορείς να τον διαβάζεις και να τον ερμηνεύεις , όπως εσύ πιστεύεις (δεν αναφέρομαι σε σένα, γενικά μιλάω). Ετσι και τώρα, από όσα έγραψες, σου απάντησα και ανταπαντάς, τι συμπέρασμα βγαίνει; Οτι βασικά συμφωνούμε... Να το πλεονέκτημα του διαλόγου. Η ουσία είναι , όπως γράφει παρακάτω ο Γιάννης, ότι το επάγγελμά μας είναι ανοχύρωτο και ευάλωτο. Και το ζητούμενο είναι πως θα καταφέρουμε να το κατοχυρώσουμε. Η σκυτάλη στην "ηγεσία" μας...

 

 

Χριστός Ανέστη χρόνια πολλά ,και αφήστε τις γκρίνιες και τις μαγκιές ,με τα λογοπαιχνιά σας,έχω την εντύπωση

οτι καλά είναι ,απο τούτο το βήμα,να προσφέρουμε κάτι ,ένα λιθαράκι,σε αυτό το κολοεπάγγελμα,που το καταντήσανε έτσι,

εκμεταλευόμενοι την φαγωμάρα μας χρόνια τώρα.

Α ρε γαμώτο άρχισα την γκρίνια πάλι,είναι το κουσούρι του επαγγέλματος φαίνεται.

  Χρόνια πολλά, επίσης συνονόματε φίλε μου. Μα που είδες την γκρίνια και τις μαγκιές; Απλά, συζητάμε...Για τα λογοπαίγνια συμφωνώ. Αυτή είναι η δύναμη και η γοητεία του γραπτού λόγου ! Και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου να βάλει ο καθένας μας από ένα λιθαράκι για να σώσουμε ότι μπορούμε. Οι αλεξιπτωτιστές στην δουλειά μας είναι κάτι συνηθισμένο, αλλά μπορούμε να τους αποβάλουμε με την δική μας σωστή, επαγγελματική και συνεπή αντιμετώπιση των προβλημάτων των πελατών μας και των δικών μας. Οι άσχετοι δεν έχουν θέση εδώ μέσα και ας μη τους αφήνουμε να σπέρνουν ζιζάνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΝΩΣΗ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΑΘΗΝΩΝ-ΠΕΙΡΑΙΩΣ
Απ.Αναγ.Μον. Πρωτ. Αθηνών 5581/2009 ΑΜ: 27961/Ειδ. 5968/2009
Ρεθύμνης 17 Τ.Κ. 185-33 Πειραιάς – E-mail: [email protected]

ΗΜΕΡΙΔΑ – ΣΥΖΗΤΗΣΗ
ΑΠΟ ΤΗΝ
ΕΝΩΣΗ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΑΘΗΝΩΝ – ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ε.Φ.Ε.Ε. Α.-Π.)

Πειραιάς, 08 -05 - 2013

Συνάδελφοι, σήμερα που περισσότερο από ποτέ η αναγκαιότητα επιμόρφωσης όλων μας καθίσταται επιτακτική, κρίναμε σκόπιμο να προχωρήσουμε σε επανάληψη της ημερίδας – συζήτησης που διεξήχθη με μεγάλη επιτυχία πέρσι τέτοια εποχή.

Το Δ.Σ. της Ε.Φ.Ε.Ε. Α.-Π. πιστεύοντας στο χτίσιμο μια νέας αντίληψης επιμόρφωσης και επικοινωνίας των νεότερων αλλά και παλαιών λογιστών, το οποίο θα βασίζεται στην ενεργό συμμετοχή και την ανταλλαγή απόψεων, διοργανώνει την Παρασκευή 17 Μαΐου, και ώρα 17:00 μ.μ. στο Επαγγελματικό Επιμελητήριο Πειραιά (Αγ. Κων/νου 3 - 185 31 Πειραιάς), ημερίδα – συζήτηση με θεματική ενότητα τα άρθρα 16 έως 19 του Κ. Φ. Ε. και ειδικότερα:

~ Αντικειμενικές δαπάνες («τεκμήρια»),
~ Δαπάνες απόκτησης περιουσιακών στοιχείων,
~ Διαφορά εισοδήματος – σχηματισμός και περίσσευμα κεφαλαίου προς κάλυψη αντικειμενικών δαπανών.

Επίσης θα γίνει μια σύντομη αναφορά στις εκπιπτόμενες δαπάνες των επιχειρήσεων (άρθρο 31 του Κ.Φ.Ε., όπως αυτό ισχύει μετά τις αλλαγές του ν. 4110/2013)

Στην συγκεκριμένη ημερίδα, την συζήτηση θα ανοίξουν και θα συντονίσουν τα μέλη της Ένωσής μας κ. κ. Κωστής Παν. Βακρινός και Κωνσταντίνος Δημ. Γραβιάς.

Παρόλο που θα θέλαμε όπως και πέρσι η συμμετοχή σας να είναι χωρίς καμία επιβάρυνση, είμαστε αναγκασμένοι να θέσουμε ένα ελάχιστο ποσό συμμετοχής της τάξεως των € 12,00, ούτως ώστε να καλύψουμε τα έξοδα αυτής της διοργάνωσης. Επισημαίνουμε ότι ούτε φέτος θα υπάρξει χορηγός της συγκεκριμένης ημερίδας.

Κατά την ημερίδα θα διεξαχθεί συζήτηση σχετικά με τις αλλαγές στην άσκηση του επαγγέλματός μας και τις διαδικασίες αδειοδότησης, τις οποίες επέφεραν οι νόμοι 4111/2013 και 4146/2013.

Οι ενδιαφερόμενοι συνάδελφοι λογιστές μπορούν να δηλώσουν την επιθυμία συμμετοχής τους στον σύνδεσμο συμπληρώνοντας την επισυναπτόμενη φόρμα (βλέπε συνημμένο αρχείο) και αποστέλλοντας την με e-mail ([email protected]) ή μέσω fax στα 210-8227605, 210-4100096.


Με εκτίμηση,
Το Δ.Σ. της Ε.Φ.Ε.Ε. Α.-Π.

 

Μοιραστείτε το
 
 
 

.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα  δεν  με  φοβίζουν    οι  των  ΑΕΙ  ή  των  ΤΕΙ  ή  των   ΙΕΚ  ή  των  αποφοίτων   ΛΥΚΕΙΟΥ   αλλά  αυτοί  που  δεν  έχουν  καθόλου   άδειες  και  συντάσσουν  δηλώσεις   και  τις  πηγαίνουν  οι  ίδιοι  που  τις   συνέταξαν    στις   ΔΟΥ    και  μάλιστα χωρίς  κανένα  πρόβλημα ,  ας  έλεγε  ο  νόμος   η  Δήλωση  να  υπογράφεται  από  λογιστή     όπως   και το  σχέδιο     από  τον   ηλεκτρολόγο ,   έτσι   αναγκάζομαι   και  εγώ   για  να   μή  γίνω   ρουφιάνα   να  συντάσσω  δήλωση   Ε1   .Ε2. και  μερικές  φορές  και  Ε9  με  δύο  ή  τρείς εγγραφές    με  20  ευρώ  γιατί  με  λένε  ο,η  τάδε  χωρίς  άδεια  παίρνει  10 με 15  ευρώ

ΚΑΛΗ  ΑΝΑΣΤΑΣΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω πως καθόλου δεν συμβάλω στην εποικοδομητική κουβέντα σας. Το "γνωρίζετε", μάλλον δεν σας φαινόταν σωστό με "αι" και το αφήσατε με "ε". Τελικά ποιό είναι το σωστό κατά τη γνώμη σας?

Δεν είμαι υποχόνδριος με την ορθογραφία. Είμαι αλλεργικός στην ορολογία εντυπωσιασμού. Αλλιώς "πουλ μουρ".

 

Φιλικά πάντα.

Αγαπητέ θα το αφήσω στην κρίση σας παραθέτοντας το παρακάτω.....Βιβλίο, κεφ..[9, 2]  Ανδρών αὐτὸς ἑαυτῶι καθ ' ἡμῶν πρεσβεύεται,  πολυακουσμένα Ἀντιοχέων πολίτας παρορμήσας ΕΠΙ " Ευσέβιου εκκλησιαστική ιστορία, βιβλίο IX'' Όσο για τα ''πουλ μουρ'' ελάτε να σας θεραπεύσουμε  ''αλλεργικέ'' σε αναγνώριση και κλίση αρχαίας και λόγιας.......έχουμε καλό δερματολόγο για τις αλλεργίες.........

Φιλικότατα οιονεί.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H τροποποίηση του ν. 2515/1997 και του π.δ.340/1998του πολυνομοσχεδίου του Υπουργείου Οικονομικών που ψηφιστηκε χθες δεν με βρισκει συμφωνο.

 

Η προταση και η αγωνιστικη μου διαθεση ειναι

 

Κατηγοριες Επαγγελματος

1) Λογιστης Φοροτεχνικος Ελεγκτης

2) Επικουρος Λογιστης Φοροτεχνικος

3) Λογιστης Φοροτεχνικος

Προυποθεσεις Υπαγωγης

 

1) Λογιστης Φοροτεχνικος Ελεγκτης

Πτυχιουχοι ΑΕΙ με τριετη εμπειρια και πριν την ληψη του πτυχιου.( φυσικα δεν θα μπορεις να εισαι σε μια εταιρια και λ/φ και ελεγκτης η το ενα η το αλλο) Διενεργούν κάθε είδους λογιστικές και φοροτεχνικές εργασίες επιτηδευματιών τηρούντων απλογραφικά βιβλία και διπλογραφικά βιβλία ανεξαρτητως των ακαθάριστων έσοδων.Δεν ειναι απαραιτητο η δημιουργια εταιριας δια την ασκηση της ελεγτικης δραστηριοτητας

 

2) Επικουρος Λογιστης Φοροτεχνικος

Πτυχιουχοι ΤΕΙ με τριετη εμπειρια ακομη και πριν την ληψη του πτυχιου.. Διενεργούν κάθε είδους λογιστικές και φοροτεχνικές εργασίες επιτηδευματιών τηρούντων απλογραφικά διπλογραφικα βιβλία έως 1.500.000€.Με την ληψη και πτυχιου ΑΕΙ η μεταπτυχιακου θα πηγαινουν στην πρωτη κατηγορια.


3) Λογιστης Φοροτεχνικος
Εμπειρικοι με επαγγελματικη εκπαιδευση ΙΕΚ κτλ και πριν την ληψη του Διπλωματος με εξαετη εμπειρια. Διενεργούν κάθε είδους λογιστικές και φοροτεχνικές εργασίες επιτηδευματιών τηρούντων απλογραφικά βιβλία έως 200000€.

 

Δρασεις-Στρατηγικη για την επιτευξη της προτασης.

ΟΕΕ θα πρεπει να οργανωσει παρουσιασεις-διαμαρτυριας μεσω Πρυτανεων των Πανεπιστημιων να ενημερωθουν οι φοιτητες και να ξεκινησει απο εκει ο αγωνας........με την συμφωνη γνωμη της ΠΟΦΕΕ οπως το συνηθιζουν (να εχουν τον ιδιο επιλογο στις ανακοινωσεις τους)......

  • H αποψη μου για το θεμα  κοινοποιηθηκε στην ΠΟΦΕΕ και ΟΕΕ
  • Την αποψη μου την δημοσιευσα για να γινει μια αρχη με αποτελεσμα απαντησε μονο ενας συναδελφος(προς τιμη του) οχι σε ολα 
  • Ποτε δεν ειναι αργα εχουμε την διαθεση να διαμορφωσουμε μια προταση με εποικοδομητικο διαλογο και σε επιπεδο που μας αρμοζει χωρις αντιπαραθεσεις....?  
  • .... 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα  δεν  με  φοβίζουν    οι  των  ΑΕΙ  ή  των  ΤΕΙ  ή  των   ΙΕΚ  ή  των  αποφοίτων   ΛΥΚΕΙΟΥ   αλλά  αυτοί  που  δεν  έχουν  καθόλου   άδειες  και  συντάσσουν  δηλώσεις   και  τις  πηγαίνουν  οι  ίδιοι  που  τις   συνέταξαν    στις   ΔΟΥ    και  μάλιστα χωρίς  κανένα  πρόβλημα ,  ας  έλεγε  ο  νόμος   η  Δήλωση  να  υπογράφεται  από  λογιστή     όπως   και το  σχέδιο     από  τον   ηλεκτρολόγο ,   έτσι   αναγκάζομαι   και  εγώ   για  να   μή  γίνω   ρουφιάνα   να  συντάσσω  δήλωση   Ε1   .Ε2. και  μερικές  φορές  και  Ε9  με  δύο  ή  τρείς εγγραφές    με  20  ευρώ  γιατί  με  λένε  ο,η  τάδε  χωρίς  άδεια  παίρνει  10 με 15  ευρώ

ΚΑΛΗ  ΑΝΑΣΤΑΣΗ

ΣΩΣΤΗ!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα  δεν  με  φοβίζουν    οι  των  ΑΕΙ  ή  των  ΤΕΙ  ή  των   ΙΕΚ  ή  των  αποφοίτων   ΛΥΚΕΙΟΥ   αλλά  αυτοί  που  δεν  έχουν  καθόλου   άδειες  και  συντάσσουν  δηλώσεις   και  τις  πηγαίνουν  οι  ίδιοι  που  τις   συνέταξαν    στις   ΔΟΥ    και  μάλιστα χωρίς  κανένα  πρόβλημα ,  ας  έλεγε  ο  νόμος   η  Δήλωση  να  υπογράφεται  από  λογιστή     όπως   και το  σχέδιο     από  τον   ηλεκτρολόγο ,   έτσι   αναγκάζομαι   και  εγώ   για  να   μή  γίνω   ρουφιάνα   να  συντάσσω  δήλωση   Ε1   .Ε2. και  μερικές  φορές  και  Ε9  με  δύο  ή  τρείς εγγραφές    με  20  ευρώ  γιατί  με  λένε  ο,η  τάδε  χωρίς  άδεια  παίρνει  10 με 15  ευρώ

ΚΑΛΗ  ΑΝΑΣΤΑΣΗ

 

 

Kαλημέρα!

 

Γιατί να επιτρέπεται να υποβάλλουν φορολογικές δηλώσεις κλπ όλοι αυτοί που αναφέρεις?

Γιατί δεν γίνεται κάτι τέτοιο σε κανένα άλλο επάγγελμα παρά μόνο στο δικό μας?

 

Λοιπόν ,αυτό  είναι που πρέπει να μας προβληματίσει...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ κ.Γιάννη, καλημέρα.

 

Κι εγώ πιστεύω πως σε γενικές γραμμές συμφωνούμε λίγο-πολύ όλοι μεταξύ μας. Το πρόβλημα είναι πως δεν βρίσκουμε την κοινή τομή.

Το γεγονός ότι το επάγγελμα μας είναι ανοχύρωτο και ευάλωτο και δεν έχει κατοχυρωθεί όπως λέτε (και συμφωνώ απόλυτα μ'αυτό) ,που οφείλεται κατά την γνώμη σας?

 

Μήπως θα ήταν προτιμότερο αντί να δώσουμε απλά την σκυτάλη στην ηγεσία να την χτυπήσουμε με αυτή?

 

 

Φίλτατη Μαρία, ένα ιδίωμα του γραπτού λόγου είναι ότι μπορείς να τον διαβάζεις και να τον ερμηνεύεις , όπως εσύ πιστεύεις (δεν αναφέρομαι σε σένα, γενικά μιλάω). Ετσι και τώρα, από όσα έγραψες, σου απάντησα και ανταπαντάς, τι συμπέρασμα βγαίνει; Οτι βασικά συμφωνούμε... Να το πλεονέκτημα του διαλόγου. Η ουσία είναι , όπως γράφει παρακάτω ο Γιάννης, ότι το επάγγελμά μας είναι ανοχύρωτο και ευάλωτο. Και το ζητούμενο είναι πως θα καταφέρουμε να το κατοχυρώσουμε. Η σκυτάλη στην "ηγεσία" μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΝΩΣΗ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΑΘΗΝΩΝ-ΠΕΙΡΑΙΩΣ

Απ.Αναγ.Μον. Πρωτ. Αθηνών 5581/2009 ΑΜ: 27961/Ειδ. 5968/2009

Ρεθύμνης 17 Τ.Κ. 185-33 Πειραιάς – E-mail: [email protected]

ΗΜΕΡΙΔΑ – ΣΥΖΗΤΗΣΗ

ΑΠΟ ΤΗΝ

ΕΝΩΣΗ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΑΘΗΝΩΝ – ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ε.Φ.Ε.Ε. Α.-Π.)

Πειραιάς, 08 -05 - 2013

Συνάδελφοι, σήμερα που περισσότερο από ποτέ η αναγκαιότητα επιμόρφωσης όλων μας καθίσταται επιτακτική, κρίναμε σκόπιμο να προχωρήσουμε σε επανάληψη της ημερίδας – συζήτησης που διεξήχθη με μεγάλη επιτυχία πέρσι τέτοια εποχή.

Το Δ.Σ. της Ε.Φ.Ε.Ε. Α.-Π. πιστεύοντας στο χτίσιμο μια νέας αντίληψης επιμόρφωσης και επικοινωνίας των νεότερων αλλά και παλαιών λογιστών, το οποίο θα βασίζεται στην ενεργό συμμετοχή και την ανταλλαγή απόψεων, διοργανώνει την Παρασκευή 17 Μαΐου, και ώρα 17:00 μ.μ. στο Επαγγελματικό Επιμελητήριο Πειραιά (Αγ. Κων/νου 3 - 185 31 Πειραιάς), ημερίδα – συζήτηση με θεματική ενότητα τα άρθρα 16 έως 19 του Κ. Φ. Ε. και ειδικότερα:

~ Αντικειμενικές δαπάνες («τεκμήρια»),

~ Δαπάνες απόκτησης περιουσιακών στοιχείων,

~ Διαφορά εισοδήματος – σχηματισμός και περίσσευμα κεφαλαίου προς κάλυψη αντικειμενικών δαπανών.

Επίσης θα γίνει μια σύντομη αναφορά στις εκπιπτόμενες δαπάνες των επιχειρήσεων (άρθρο 31 του Κ.Φ.Ε., όπως αυτό ισχύει μετά τις αλλαγές του ν. 4110/2013)

Στην συγκεκριμένη ημερίδα, την συζήτηση θα ανοίξουν και θα συντονίσουν τα μέλη της Ένωσής μας κ. κ. Κωστής Παν. Βακρινός και Κωνσταντίνος Δημ. Γραβιάς.

Παρόλο που θα θέλαμε όπως και πέρσι η συμμετοχή σας να είναι χωρίς καμία επιβάρυνση, είμαστε αναγκασμένοι να θέσουμε ένα ελάχιστο ποσό συμμετοχής της τάξεως των € 12,00, ούτως ώστε να καλύψουμε τα έξοδα αυτής της διοργάνωσης. Επισημαίνουμε ότι ούτε φέτος θα υπάρξει χορηγός της συγκεκριμένης ημερίδας.

Κατά την ημερίδα θα διεξαχθεί συζήτηση σχετικά με τις αλλαγές στην άσκηση του επαγγέλματός μας και τις διαδικασίες αδειοδότησης, τις οποίες επέφεραν οι νόμοι 4111/2013 και 4146/2013.

Οι ενδιαφερόμενοι συνάδελφοι λογιστές μπορούν να δηλώσουν την επιθυμία συμμετοχής τους στον σύνδεσμο συμπληρώνοντας την επισυναπτόμενη φόρμα (βλέπε συνημμένο αρχείο) και αποστέλλοντας την με e-mail ([email protected]) ή μέσω fax στα 210-8227605, 210-4100096.

Με εκτίμηση,

Το Δ.Σ. της Ε.Φ.Ε.Ε. Α.-Π.

 

Μοιραστείτε το
 
 
 

.......

Υπάρχει και μιά ένωση Κουκουβαούνων μήπως πρέπει να κάνει και αυτή κάνα σεμινάριο ,έτσι για να καθιερωθεί και νάχει εξουσία?

όχι οτι τα σεμινάρια δεν είναι καλά, αλλά αφου ήδη υπάρχει στην Αττική η ΕΦΕΕΑ γιατί δεν σκεφτόμαστε το διαίρει και βασίλευε τι ζημιές

μας έχει κάνει,

Ενωθείτε γιατί χανόμαστε ρεεεεεεεεεεεεεε και αφήστε τις κοκολαρέκλες,σας καταλάβαμε πιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλοι και Φιλες δεν ανηκω σε καμμια Ενωση η Συλλογο.Ομως καλως η κακως συσταθηκε μια ενωση ΕΦΕΕ.Α-Π.νομιμοτατα με βουλες που λεμε ....Η ΕΦΕΕΑ στραφηκε με ενδικα μεσα εναντιον της ΕΦΕΕ.Α-Π αυτο δεν ειναι ξεφτηλα   ? Αν λεω ...ημουν μελος της ΕΦΕΕΑ θα ζητουσα εξηγησεις εκτος και συμφωνουν ολα τα μελη της οτι με δικαστικους αγωνες εναντια σε ενα συλλογο η ενωση θα επιτευχθει η πολυποθητη ενωση....!

 

Υ/Γ Για την ταμπακερα εχουμε να πουμε τιποτα...?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλοι και Φιλες δεν ανηκω σε καμμια Ενωση η Συλλογο.Ομως καλως η κακως συσταθηκε μια ενωση ΕΦΕΕ.Α-Π.νομιμοτατα με βουλες που λεμε ....Η ΕΦΕΕΑ στραφηκε με ενδικα μεσα εναντιον της ΕΦΕΕ.Α-Π αυτο δεν ειναι ξεφτηλα   ? Αν λεω ...ημουν μελος της ΕΦΕΕΑ θα ζητουσα εξηγησεις εκτος και συμφωνουν ολα τα μελη της οτι με δικαστικους αγωνες εναντια σε ενα συλλογο η ενωση θα επιτευχθει η πολυποθητη ενωση....!

 

Υ/Γ Για την ταμπακερα εχουμε να πουμε τιποτα...?  

Συνάδελφε ,εγώ τυχαίνει και είμαι μέλος της ΕΦΕΕΑ,δεν συμφωνώ με κανένα τρόπο στην προσφυγή στην δικαιοσύνη .για τέτοιους λόγους,αλλά όπου δεν υπάρχει λόγος

και μάλιστα για το γενικό καλό ,υπάρχει η εσχάτη λύση ,που επαναλαμβάνω δεν συμφωνώ με τέτοιες λύσεις.Καλό είναι νάμαστε όλοι μαζί και οι καρέκλες δεν τελειώνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη( ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ) αν απευθυνεσαι σε μενα δεν γνωριζω.Αν εσυ γνωριζεις δημοσιευσετα....για να μαθουμε και εμεις..

 

Υ/Γ  θα συζητησουμε για το θεμα...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι , δεν έχω καμία διάθεση να (ξανα) κουβεντιάσω το θέμα 

 

αλλά μου κάνει εντύπωση καταδίκη μιας κίνησης (της ΕΦΕΕΑ) χωρίς καν να γνωρίζουμε τους λόγους 

απλά καταδικάζουμε , έτσι για νάχουμε να λέμε 

 

(να διευκρινίσω ότι προσωπικά δεν επιλέγω τον δικαστικό δρόμο για την επίλυση των όποιων διαφορών ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκ του αποτελεσματος πρωτοδικα εχασε η ΕΦΕΕΑ και εκανε προσφυγη στο Εφετειο......Αρα η Δικαιοσυνη καταδικασε και προβλεπω ο Αρειος Παγος να τελειωνει το θεμα....! 

 

Υ/Γ ( κλεινω την ) αυτο που εκανα ηταν να μοιρασω την ανακοινωση....τελος παντων ετσι αισθανθηκα .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον

 

ΠΟΦΕΕ

Εκλεγονται αντιπροσωποι με καποιο ποσοστο (νομιζω 10%) απο τις ΓΣ (εκλογης αντιπροσωπων) απο Συλλογους και Ενωσεις.Ετσι απλα αν οι Λ/Φ εγγεγραμενοι στο ΟΕΕ ειμαστε 70000 και σε Ενωσεις Συλλογους οι 35000(πολλους λεω) και στις ΓΣ αυτων ψηφιζουν οι 20000(πολλους λεω) βγαινει το συμπερασμα οτι η ΠΟΦΕΕ δεν αντιπροσωπευει την πλειοψηφια των Λ/Φ

ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ

1) Να τροποποιηθουν  τα καταστατικα αρθρα περι εκλογης .Να φυγουν τα συρματοπλεγματα του συστηματος ωστε να μπορει ο καθενας απο εμας αν το θελησει να θεσει την υποψηφιοτητα του.ΤΟΜΗ ΛΟΙΠΟΝ σαν πρωτη κινηση για να θεσουμε τα θεμελεια της ανοικοδομησης της επαναχαραξης του Συνδικαλιστικου φορεα που μας εκπροσωπει.

 

Υ/Γ Επι αυτου το συζηταμε...?.     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άντε , να πούμε ότι το συζητάμε 

τι εννοείς όταν λες  

Λοιπον

 

1) Να τροποποιηθουν  τα καταστατικα αρθρα περι εκλογης .Να φυγουν τα συρματοπλεγματα του συστηματος ωστε να μπορει ο καθενας απο εμας αν το θελησει να θεσει την υποψηφιοτητα του.ΤΟΜΗ ΛΟΙΠΟΝ σαν πρωτη κινηση για να θεσουμε τα θεμελεια της ανοικοδομησης της επαναχαραξης του Συνδικαλιστικου φορεα που μας εκπροσωπει.

 

Υ/Γ Επι αυτου το συζηταμε...?.     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαθε Ενωση και Συλλογος θα συμμετεχει στην εκλογη ΔΣ της ΠΟΦΕΕ με μια ψηφο.Το δικαιωμα του εκλεγειν και εκλεγεστε θα το εχουμε ολοι Λ/Φ  μελη  ΟΕΕ .Μεταφορικα αυτα ειναι τα συρματοπλεγματα των καταστατικων αρθρων  .Αν εχει καποιος το καταστατικο της ΠΟΦΕΕ ας το αναρτησει.Ετσι αντιλαμβανομαι την ΤΟΜΗ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ για μια καινουργια αρχη με γνωμονα παντα η ισχυς εν τη ενωση.   .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ κ.Γιάννη, καλημέρα.

 

Κι εγώ πιστεύω πως σε γενικές γραμμές συμφωνούμε λίγο-πολύ όλοι μεταξύ μας. Το πρόβλημα είναι πως δεν βρίσκουμε την κοινή τομή.

Το γεγονός ότι το επάγγελμα μας είναι ανοχύρωτο και ευάλωτο και δεν έχει κατοχυρωθεί όπως λέτε (και συμφωνώ απόλυτα μ'αυτό) ,που οφείλεται κατά την γνώμη σας?

 

Μήπως θα ήταν προτιμότερο αντί να δώσουμε απλά την σκυτάλη στην ηγεσία να την χτυπήσουμε με αυτή?

Μαρία, δες τους παραπάνω διαλόγους και βγάλε συμπέρασμα και συ και οι υπόλοιποι συνάδελφοι , γιατί δεν θα ορθοποδήσουμε σαν κλάδος. Ειλικρινά δεν μπορώ να συμμετάσχω σε διάλογο-μονόλογο πάνω σε διαδικαστικά θέματα και πιστεύω ότι με καταλαβαίνεις. Οταν η ηγεσία δεν λειτουργεί, πρέπει να την σπρώξουμε μήπως ξεκινήσει, αλλά με τέτοια φαγωμάρα πως θα γίνει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαγωμαρα δεν βλεπω ανησυχια με εντονο προβληματισμο εκλαμβανω απο τις δημοσιευσεις.Ειναι φυσικο ελλειψη Τσοπανη τα προβατα ψαχνουν να αντιδρασουν γιατι απο ενστικτο γνωριζουν οτι θα τα φαει ο λυκος.Ο διαλογος με  προτασεις θεσεις-αντιθεσεις  δεν εβλαψε κανεναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΦΕΕ ΕΦΕΑΠ ΠΕΦΕ ΛΣΑ ΛΣΒ ΛΣΓ ΛΣΔ ....ΛΣΩ  ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΥΜΑΖΕΥΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΟΕΔΡΟΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ  ΛΟΓΙΣΤΕΣ και μετα ψαχνουμε να βρουμε τι φταιει .Με την απελευθερωση του επαγγελματος πραγματι δινεται ενα ισχυρο κτυπημα στην φοροδιαφυγη για να εκτοξευθει ακομα ψηλοτερα αφου ο καθε πικραμενος αποφοιτος γενικου λυκειου (ουτε το ονομα τους δεν ξερουν να γραφουν μερικοι) θα γινει η λογισταρα και οποιον παρει ο χαρος.

Ενω με μια απλη αποφαση --ΥΠΟΒΟΛΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΝΤΥΠΩΝ ΑΠΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΜΕ ΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΙΝΙΚΕΣ ΕΥΘΥΝΕΣ -- καταπολεμας την φοροδιαφυγη καποιοι απλα δεν ΘΕΛΟΥΝ να γινει αυτο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...