Προς το περιεχόμενο

ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΗΚΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω μιλαμε οτι ανθρωποι, συναδελφοι, επαγγελματιες χρονια θα μεινουν στο δρομο και θα αναγκαστουν να κλεισουν τα γραφεια τους και εχεις καποιους κατ' ευφημισμον συναδελφους να ταμπουρωνετε πισω απο τα πτυχια τους!!! Και μετα συζηταμε για συναδελφικη αλληλεγγυη και για κωδικα δεοντολογιας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω συναδελφοι Γ ειδικη εχω.

Πρεπει να το παλεψουμε το θεμα.

Ειναι πολυ βαρβαρο αυτο που παει να γινει!

 Υπαρχουν δυστυχως συναδελφοι (ονομα και μη χωριο) που κοιτουν μονο την παρτη τους!

Θα ηταν φρονιμο να μαζευτουμε οσο το δυνατον περισσοτεροι μη πτυχιουχοι μπορουμε και να συνταξουμε μια επιστολη στην οποια θα παραθετουμε ομορφα και ωραια τις αποψεις μας και κυριως τους προβληματισμους μας.

Εγω εχω κανει ηδη μια προεργασια.

Καθε προταση δεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Υπαρχουν δυστυχως συναδελφοι (ονομα και μη χωριο) που κοιτουν μονο την παρτη τους!

Θα ηταν φρονιμο να μαζευτουμε οσο το δυνατον περισσοτεροι μη πτυχιουχοι μπορουμε και να συνταξουμε μια επιστολη στην οποια θα παραθετουμε ομορφα και ωραια τις αποψεις μας και κυριως τους προβληματισμους μας.

Εγω εχω κανει ηδη μια προεργασια.

Καθε προταση δεκτη.

 

Να βοηθήσω και εγώ με την σειρά μου:

 

Notes

  • Το μέγεθος της εργασίας σας να μην ξεπερνάει τις 2500 λέξεις.

  • Χρησιμοποίηστε βιβλιογραφικές αναφορές όπου απαιτείται.
  • Χρήση Word.
  • Χρήση 12 point Arial ή Times New Roman.
  • Χρήση του Harvard referencing system.
  • Η παράδοση της εργασίας σας να γίνει στην γραμματεία του Ι.Ε.Κ. και θα μεταβιβαστεί στο Υπ.Οικ.,  να συνοδεύεται από το αντίστοιχο εξώφυλο με το τίτλο της εργασίας, τα στοιχεία σας και την βεβαίωση για την αυθεντικότητα του περιεχομένου.

Συμπληρώστε τη σελίδα τίτλου και υπογράψτε τη δήλωση αυθεντικότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βοηθήσω και εγώ με την σειρά μου:

 

Notes

  • Το μέγεθος της εργασίας σας να μην ξεπερνάει τις 2500 λέξεις.

  • Χρησιμοποίηστε βιβλιογραφικές αναφορές όπου απαιτείται.
  • Χρήση Word.
  • Χρήση 12 point Arial ή Times New Roman.
  • Χρήση του Harvard referencing system.
  • Η παράδοση της εργασίας σας να γίνει στην γραμματεία του Ι.Ε.Κ. και θα μεταβιβαστεί στο Υπ.Οικ.,  να συνοδεύεται από το αντίστοιχο εξώφυλο με το τίτλο της εργασίας, τα στοιχεία σας και την βεβαίωση για την αυθεντικότητα του περιεχομένου.

Συμπληρώστε τη σελίδα τίτλου και υπογράψτε τη δήλωση αυθεντικότητας.

 

Συνεχιζεις με τη συμπεριφορα σου να αποδεικνυεις ποσο αμορφωτος εισαι.

Δεν ειναι κακο γιατι δεν εισαι ο μονος.

Κακο ειναι να δηλωνεις μορφωμενος χωρις κανενα απολυτως ουσιαστικο επιχειρημα.

 

Υ.Γ. Για εσας θα φτιαξουμε μια ειδικη αδεια ΑΑ Ταξης μιας και διαθετετε περισσοτερα του ενος πτυχια και ειναι κριμα και αδικο να σας βαζουμε στο ιδιο τσουβαλι με αυτους που εχουν τελειωσει απλα την ΑΣΟΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω συναδελφοι Γ ειδικη εχω.

Πρεπει να το παλεψουμε το θεμα.

Ειναι πολυ βαρβαρο αυτο που παει να γινει!

 

Σωστό. Υπάρχει σοβαρό θέμα στην Γ' ειδική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά,σας παρακαλώ να σταματήσουμε την προσβλητική συνομιλία και μάλιστα όταν δεν γνωριζόμαστε καν μεταξύ μας.

 

Είναι φυσιολογική η διαφορά που έχει αναπτυχθεί στα προηγούμενα πόστ. Ας μείνουμε στην τεκμηρίωση και όχι στην αναμεταξύ μας ειρωνεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά,σας παρακαλώ να σταματήσουμε την προσβλητική συνομιλία και μάλιστα όταν δεν γνωριζόμαστε καν μεταξύ μας.

 

Είναι φυσιολογική η διαφορά που έχει αναπτυχθεί στα προηγούμενα πόστ. Ας μείνουμε στην τεκμηρίωση και όχι στην αναμεταξύ μας ειρωνεία. 

 

Σεβομαι οσους με σεβονται και ειρωνευομαι οσους με ειρωνευονται.

Κατα τα λοιπα σωστα μιλησες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς   VAKIS .     Έγραψες   ( Το άρθρο 16 καταργείται, δηλαδή κάποιος που έχει τις προϋποθέσεις δεν μπορεί να ζητήσει να του χορηγηθεί τέτοια άδεια μετά τις 12-11-2013, οι άδειες που έχουν εκδοθεί με το άρθρο 16 του πδ 340/98  συνεχίζουν να ισχύουν. )

Ο  νόμος  4093 άρθρο πρώτο παράγραφος Η5 θέμα 6, νομίζω  ότι  γράφει  πως από  τη  στιγμή  που  το άρθρο 16  του π.δ. 340/1998  καταργείται,  οι  άδειες  με  την  παλιά  μορφή  των 4 τάξεων ισχύουν  μέχρι  την  12-11-2013. Μετά  την  ημερομηνία  αυτή  θα  ισχύουν  οι  Α και Β  τάξη. Στο π.δ. 340/1998  υπήρχε  ειδική  αναφορά  για  την  Γ΄ ειδική  .  Τώρα  η  Γ΄ ειδική  αγνοείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά,σας παρακαλώ να σταματήσουμε την προσβλητική συνομιλία και μάλιστα όταν δεν γνωριζόμαστε καν μεταξύ μας.

 

Είναι φυσιολογική η διαφορά που έχει αναπτυχθεί στα προηγούμενα πόστ. Ας μείνουμε στην τεκμηρίωση και όχι στην αναμεταξύ μας ειρωνεία. 

 

Θα συμφωνήσω με τον Κωστή και θα προσθέσω λίγα δικά μου σχόλια, γιατί με μεγάλη μου λύπη βλέπω να αναπτύσσεται ένας ιδιότυπος ρατσισμός από συναδέλφους για συναδέλφους. Δηλαδή συνάδελφοι , ικανότατοι στην δουλειά τους, αναφέρονται με άκρως υποτιμητικά σχόλια σε άλλους συναδέλφους, επίσης ικανότατους στην δουλειά τους, που όμως στερούνται τον ίσης αξίας τίτλο σπουδών με τους πρώτους. Είναι πρόβλημα για τους κατόχους άδειας Α΄τάξης, που μπορούν να κρατούν (δικαιωματικά) βιβλία μιας Α.Ε., αφού σπούδασαν και κόπιασαν για αυτό επί τέσσερα και πλέον χρόνια, αν ένας κάτοχος μέχρι σήμερα άδειας Γ΄τάξης, που έκανε μόνο τις κλασικές σπουδές και έβγαλε μια διετή σχολή, αλλά δουλεύει σαν είλωτας για πολλά χρόνια, προσπαθώντας να μάθει όσο μπορεί περισσότερα,  να μπορεί να τηρεί σωστά βιβλία Β΄κατηγ. (απλογραφικά με τον νέο ΚΦΑΣ) ; Και είναι πρόβλημα όταν κάποιος "Μπάρμπα - Μήτσος"  διατηρεί ένα μικρό λογιστήριο, ιδίως στην περιφέρεια, αλλά κάνει σωστά την δουλειά του και απασχολεί και κάποιους με "χαμηλό" τίτλο σπουδών ; Γνωρίζω άριστους , πτυχιούχους συναδέλφους που προτιμούν να τηρούν τα "μικρά" βιβλία και να κάνουν δηλώσεις μισθωτών, συνταξιούχων , αγροτών, εργολάβων, χωρίς να τους μειώνει το ότι δεν ασχολούνται με Α.Ε & Ε.Π.Ε. Είναι πιο αποδοτικά και προσοδοφόρα, αν αναλογισθούμε ότι οι "μικροί" πληρώνουν πιο εύκολα από μια Α.Ε. και πάντα μιλάω για την περιφέρεια.

 Οσο για τους ξενόγλωσσους όρους που χρησιμοποιούν κάποιοι άλλοι συνάδελφοι, και αυτοί ευπρόσδεκτοι είναι, αν γίνουν κατανοητοί από τον πελάτη μας, πράγμα που αμφιβάλλω. Οι συνάδελφοι αυτοί μπορούν να δραστηριοποιηθούν στον οικονομοτεχνικό τομέα, όπου ασφαλώς θα είναι άριστοι, αν κρίνω από τις δημοσιεύσεις τους. Η ακόμα περισσότερο, να επιδιώξουν τον ελεγκτικό τομέα , όπως οι συνάδελφοι ορκωτοί, δημιουργώντας παράλληλα ελεγκτικές εταιρείες και αφήνοντας στην "πλέμπα" την λιανικούρα...

 Η αλήθεια είναι ότι κάποιοι εδώ μέσα, για να επανέλθω στο αρχικό μου σχόλιο, καλλιεργούν, ασφαλώς χωρίς να το αντιλαμβάνονται, ένα ιδιότυπο ρατσισμό με τον διαχωρισμό σε πατρικίους και πληβείους , των συναδέλφων. Ο καθένας θα αποδώσει ανάλογα με τις γνώσεις του και θα περιοριστεί στον τομέα του. Και αν μπορεί να αποκτήσει μεγαλύτερους τίτλους με τον "τσαμπουκά" του, όπως άλλος συνάδελφος γράφει, μπράβο του, του αξίζει. Τι θα πειράξει τους ήδη πτυχιούχους συναδέλφους , αν θα αναλάβει και αυτός μια Α.Ε. ; Ο καθένας μας είναι υπεύθυνος για την δουλειά που κάνει και την υπογραφή που βάζει. Αν δεν είναι σωστός, θα κριθεί σύντομα από κάποιον ελεγκτή και θα τρέχει και αυτός μαζί με τον πελάτη του.

  Δεν θέλω να θυμίσω την ευαγγελική φράση "Γραμματείς και Φαρισαίοι", αλλά θα ταίριαζε για μερικά γραπτά συναδέλφων...

 Αυτά και Καλό Πάσχα σε όλους μας, ανεξάρτητα από τάξεις και γνώσεις !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαρακινε, υποκλινομαι!

Απο τις πιο μεστες και σοβαρες αποψεις που εχω διαβασει τις τελευταιες μερες!

Συγχαρητηρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά λυπάμαι για όσα διαβάζω στο θέμα αυτό τόσες μέρες, προσπαθούσα να μην πάρω θέση αλλά... Τέτοια κακία και τέτοια υποτίμηση ανθρώπων που μπορεί να μην έχουν Πτυχία αλλά δουλεύουν και διαβάζουν καθημερινά για να εμπλουτίζουν τις γνώσεις τους και να λειτουργούν σωστά όχι μόνο για τον εαυτό τους αλλά και για εσάς που βάζετε την υπογραφή σας. Δουλεύω 7 χρόνια σε Λογιστικό Γραφείο και έχω μόνο Απολυτήριο Λυκείου ευτυχώς δεν με θεωρούν κατώτερη στον χώρο εργασίας μου γιατί δεν προσδιορίζομαι από τους τίτλους αλλά από την δουλειά μου. Όσο για εσάς που μας θεωρείται κατώτερους κοιτάξτε στο χώρο σας αυτόν που σας κάνει-βγάζει όλη την δουλειά και σας την δίνει μασημένη τροφή πριν αρχίσετε τους χαρακτηρισμούς και τις προσβολές. Καλό Πάσχα σε όλους μας και Καλή Ανάσταση να έχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι  το θέμα με τους Λογιστές με άδεια Γ΄Ειδικής είναι μεγάλο και όχι απλό, καταρχήν δεν αναφέρονται πουθενά στον Νόμο, σίγουρα θα υπάρξει τροποποίηση για αυτούς τους συναδέλφους, υπάρχουν και δικαστήρια φίλοι μου, όταν έχεις υπογράψει ένα σκασμό Ισολογισμούς τόσα χρόνια με την άδεια που νομίμως σου έδωσαν δεν μπορούν να σου πουν σε ένα βράδυ στην παίρνω πίσω γιατί δεν σε έχω ικανό να κάνεις αυτό που εγώ πολλά χρόνια πριν σε θεωρούσα ικανό (κανένας δικαστής δεν θα πει ότι αυτό είναι νόμιμο και δίκαιο) να είστε σίγουροι. Οι Ισολογισμοί που έχουν υπογράψει είναι παράνομοι ? ΟΧΙ τότε γιατί από εδώ και πέρα θα είναι? Επειδή το είπε ο Μηταράκης? Και εάν αύριο πει ότι τα Γ΄κατηγορίας θα τα κρατάνε μόνο όσοι έχουν master από το London school θα είναι νόμιμο? Και προπαντός θα είναι ηθικό για όλους αυτούς που θα έχουν σήμερα άδεια Α΄Τάξης ?

Επίσης μιλάμε για συναδέλφους που έχουν αυτές τις άδειες εδώ και 10- 15-20 μπορεί και παραπάνω χρόνια είναι μέλη του  ΟΕΕ του  επαγγελματικού επιμελητηρίου έχουν κάνει έναρξη χρόνια πριν, πληρώνουν ΟΑΕΕ κλπ .  

 

Σκοπός του Νομοθέτη (πιστεύω) δεν ήταν να βγάλει τους παλιούς από το επάγγελμα αλλά να θέσει νέους κανόνες για αυτούς που θα μπουν στο επάγγελμα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι  το θέμα με τους Λογιστές με άδεια Γ΄Ειδικής είναι μεγάλο και όχι απλό, καταρχήν δεν αναφέρονται πουθενά στον Νόμο, σίγουρα θα υπάρξει τροποποίηση για αυτούς τους συναδέλφους, υπάρχουν και δικαστήρια φίλοι μου, όταν έχεις υπογράψει ένα σκασμό Ισολογισμούς τόσα χρόνια με την άδεια που νομίμως σου έδωσαν δεν μπορούν να σου πουν σε ένα βράδυ στην παίρνω πίσω γιατί δεν σε έχω ικανό να κάνεις αυτό που εγώ πολλά χρόνια πριν σε θεωρούσα ικανό (κανένας δικαστής δεν θα πει ότι αυτό είναι νόμιμο και δίκαιο) να είστε σίγουροι. Οι Ισολογισμοί που έχουν υπογράψει είναι παράνομοι ? ΟΧΙ τότε γιατί από εδώ και πέρα θα είναι? Επειδή το είπε ο Μηταράκης? Και εάν αύριο πει ότι τα Γ΄κατηγορίας θα τα κρατάνε μόνο όσοι έχουν master από το London school θα είναι νόμιμο? Και προπαντός θα είναι ηθικό για όλους αυτούς που θα έχουν σήμερα άδεια Α΄Τάξης ?

Επίσης μιλάμε για συναδέλφους που έχουν αυτές τις άδειες εδώ και 10- 15-20 μπορεί και παραπάνω χρόνια είναι μέλη του  ΟΕΕ του  επαγγελματικού επιμελητηρίου έχουν κάνει έναρξη χρόνια πριν, πληρώνουν ΟΑΕΕ κλπ .  

 

Σκοπός του Νομοθέτη (πιστεύω) δεν ήταν να βγάλει τους παλιούς από το επάγγελμα αλλά να θέσει νέους κανόνες για αυτούς που θα μπουν στο επάγγελμα.  

 

Συνάδελφε, την ευθύνη για το όλο θεμα δεν την έχει ο Μηταράκης και κάθε Μηταράκης, αλλά αυτοί που δεν φροντίσανε για αυτό. Και όλοι ξέρουμε ποιοί είναι.

Το θέμα είναι όπως τα λές, μεγάλο και καθόλου απλό, αλλά θα το παλέψουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πώ 'οτι λυπάμαι για τις απόψεις "συναδέλφων" πτυχιούχων ΑΕΙ-ΤΕΙ (μεταξύ αυτών καί γω) σχετικά με συνάδελφους άνευ πτυχίου ή δε ξέρω εγώ τι άλλο έιναι τόσο αυτονόητο, όσο καί περιττό που το επισημαίνω...το μόνο που θα ήθελα να πώ ότι θέλετε δε θέλετε, αύριο όλοι θα είμαστε "οικονομικοί" υπάλληλοι εταιρειών με μισθό Κίνας καί δικαιώματα Μπαγκλαντές. Συνεχίστε-λοιπόν-τον καυγά σας καί συγνώμη για την ενόχληση...καληνύχτα κύριοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη Ανασταση Φιλοι και Φιλες με Υγεια σε ολους και στις Οικογενειες μας.Καλη Ανασταση και στις Αντιληψεις μας για τα του Κλαδου με γνωμονα να μην υπαρξει Αδικια για κανενα μας. Χρειαζεται αγωνας και συσπειρωση απο την Βαση που ειμαστε ολοι εμεις.Δυστυχως αποφασιζουν αλλοι για μας υπογραφοντας συναλλαγματικες ανευ ληξεως.....! 

Το επαγγελμα μας μεταλλασσεται δεν φτανει μονο η λογιστικη απεικονιση και οι φορολογικες γνωσεις απαιτουνται και αλλα.......!

.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βοηθήσω και εγώ με την σειρά μου:

 

Notes

  • Το μέγεθος της εργασίας σας να μην ξεπερνάει τις 2500 λέξεις.

  • Χρησιμοποίηστε βιβλιογραφικές αναφορές όπου απαιτείται.
  • Χρήση Word.
  • Χρήση 12 point Arial ή Times New Roman.
  • Χρήση του Harvard referencing system.
  • Η παράδοση της εργασίας σας να γίνει στην γραμματεία του Ι.Ε.Κ. και θα μεταβιβαστεί στο Υπ.Οικ.,  να συνοδεύεται από το αντίστοιχο εξώφυλο με το τίτλο της εργασίας, τα στοιχεία σας και την βεβαίωση για την αυθεντικότητα του περιεχομένου.

Συμπληρώστε τη σελίδα τίτλου και υπογράψτε τη δήλωση αυθεντικότητας.

Αγαπητέ καλημέρα ,

 

Όπως βλέπω έχεις μεγάλη εμπειρία και σε γραμματειακή υποστήριξη  και αφού είσαι πρόθυμος να βοηθήσεις,

θα το εκτιμούσα δεόντως αν μπορούσες να με βοηθήσεις και σε αυτές τις συναρτήσεις (IF,AND,IFERROR,NOT.OR.TRUE,VLOOKUP,HLOOKUP.).

 

Προσωπική προτίμηση έχω  στα COMIC SAN MS.

 

Ελένη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ καλημέρα ,

 

Όπως βλέπω έχεις μεγάλη εμπειρία και σε γραμματειακή υποστήριξη  και αφού είσαι πρόθυμος να βοηθήσεις,

θα το εκτιμούσα δεόντως αν μπορούσες να με βοηθήσεις και σε αυτές τις συναρτήσεις (IF,AND,IFERROR,NOT.OR.TRUE,VLOOKUP,HLOOKUP.).

 

Προσωπική προτίμηση έχω  στα COMIC SAN MS.

 

Ελένη

 

Και όχι μόνο, μπορώ να σου δείξω και:

PMT (PPMT+IPMT),NPV‐XNPV, IRR‐XIRR, Sumproduct, SubTotal, Sumif, Sumlfs, Countlfs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε KOSTASAUTH, εγώ μπορώ να βοηθήσω την αξιότιμη κυρία Ελένη σε Ράντες (πρόσκαιρη, διηνεκής, σταθερή, μεταβλητή), σε προοδευτικό σύστημα απόσβεσης "Γαλλικό σύστημα, Αμερικανικό σύστημα,σύστημα χρεωλυτικού κεφαλαίου (Sinking Fund)'', CAPM  και πολλά άλλα.........

 

Κυρία μου θεωρείτε ότι η σας ειρωνευόμαστε;  Λάθος απλά να γνωρίζετε εσείς που επιθυμούσατε διακαώς να γίνετε οικονομικοί Σύμβουλοι τύπου Α τάξη ότι είναι βασικές έννοιες χρηματοδοτικής Διοίκησης που είναι στενά συνδεδεμένες με την Λογιστική όχι αυτή πάντως που εσείς πρεσβεύεται και πιστεύεται ότι την γνωρίζετε με επάρκεια και πληρότητα μέσα από την πράξη........

 

Με εκτίμηση,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

x=ax+b

 

z=bx+α+b+g...+ei

 

t=statistics και με f=statistics με  απεικονηση την παλινδρομηση...?   (t,f κατ εκτιμηση) στο κατωθι προβλημα...?

Mε τι επιτοκιο προεξοφλησης χρηματοιοκονομικων ροων θα υπολογισθει η επενδυση 10000 euro που στον πρωτο χρονο θα εχει αποδοση απο 2000 για καθε χρονο και στον τελευταιο χρονο επι πλεον 30000...?

 

Μπορει καποιος να μου ανοιξει τα ματια...?

 

Υ/Γ Φιλοι και Φιλες καλο ειναι να υπαρχουν γνωσεις αλλα αλλο τα χρηματοιοκονομικα αλλο τα του Λ/Φ......!....ΜΗΝ βγαζουμε τα ματια μονοι μας.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε KOSTASAUTH, εγώ μπορώ να βοηθήσω την αξιότιμη κυρία Ελένη σε Ράντες (πρόσκαιρη, διηνεκής, σταθερή, μεταβλητή), σε προοδευτικό σύστημα απόσβεσης "Γαλλικό σύστημα, Αμερικανικό σύστημα,σύστημα χρεωλυτικού κεφαλαίου (Sinking Fund)'', CAPM  και πολλά άλλα.........

 

Κυρία μου θεωρείτε ότι η σας ειρωνευόμαστε;  Λάθος απλά να γνωρίζετε εσείς που επιθυμούσατε διακαώς να γίνετε οικονομικοί Σύμβουλοι τύπου Α τάξη ότι είναι βασικές έννοιες χρηματοδοτικής Διοίκησης που είναι στενά συνδεδεμένες με την Λογιστική όχι αυτή πάντως που εσείς πρεσβεύεται και πιστεύεται ότι την γνωρίζετε με επάρκεια και πληρότητα μέσα από την πράξη........

 

Με εκτίμηση,

Αγαπητέ Κύριε,

Το κακό δεν είναι ότι θεωρώ εγώ ότι ειρωνεύεστε  αλλά το ότι  ακριβώς αυτό κάνετε.

Για αυτό ΠΡΩΣΟΠΙΚΑ την οποία βοήθεια την δέχομαι μόνο από τέτοιου είδους Μορφωμένους Ανθρώπους.

 

Ο κατά Σωκράτη ορισμός, του μορφωμένου ανθρώπου...

Η μόρφωση είπε, είναι θέμα συμπεριφοράς...

δεν ανέφερε τίποτε για την συσσώρευση γνώσεων.

Ποιους ανθρώπους λοιπόν θεωρώ μορφωμένους??

1. Πρώτα απ' όλους αυτούς που ελέγχουν δυσάρεστες καταστάσεις , αντί να ελέγχονται από αυτές...

2. Αυτούς που αντιμετωπίζουν όλα τα γεγονότα με γενναιότητα & λογική...

3. Αυτούς που είναι έντιμοι σε όλες τους τις συνδιαλλαγές...

4. Αυτούς που αντιμετωπίζουν γεγονότα δυσάρεστα και ανθρώπους αντιπαθείς καλοπροαίρετα...

5. Αυτούς που ελέγχουν τις απολαύσεις τους...

6. Αυτούς που δεν νικήθηκαν από τις ατυχίες & τις αποτυχίες τους..

7. Τελικά αυτούς που δεν έχουν φθαρεί από τις επιτυχίες και την δόξα τους...»

 

Υ.Γ. Συγγνώμη Αννικα για την υποκλοπή αλλά βαριόμουν να  τα γράψω .

 

Ευχαριστω,

Ελενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Υπαρχουν δυστυχως συναδελφοι (ονομα και μη χωριο) που κοιτουν μονο την παρτη τους!

Θα ηταν φρονιμο να μαζευτουμε οσο το δυνατον περισσοτεροι μη πτυχιουχοι μπορουμε και να συνταξουμε μια επιστολη στην οποια θα παραθετουμε ομορφα και ωραια τις αποψεις μας και κυριως τους προβληματισμους μας.

Εγω εχω κανει ηδη μια προεργασια.

Καθε προταση δεκτη.

 

Συνάδελφε καλημέρα και χρόνια πολλά.

 

Είμαι και εγώ κάτοχος αδείας Γ’ ειδικής. Εκτός του γραφείου μου εργάζομαι και ως προϊστάμενος λογιστηρίου εδώ και 12 χρόνια σε έναν όμιλο εταιρειών. Έχουν περάσει από το λογιστήριο για εκπαίδευση αρκετά άτομα απόφοιτοι ΑΕΙ και ΤΕΙ και σε όλους ανεξαιρέτως  μετέφερα τις  εμπειρίες  του αντικειμένου μας.

Με τις τελευταίες αλλαγές είμαστε ικανοί να τηρούμε απλογραφικά με τζίρο 1.000.000,00 και ανίκανοι για διπλογραφικά με τζίρο 100.000,00;  

Πρέπει να οργανωθούμε και να κινηθούμε συλλογικά, όχι όμως σε βάρος των πτυχιούχων συναδέλφων.  Θα πρέπει να συνεχίσουμε να έχουμε την δυνατότητα υπογραφής σε διπλογραφικά με min τζίρο το όριο των απλογραφικών με δυνατότητα αύξησης του ορίου ανάλογα τα έτη υπηρεσίας.

 

Καλό Πάσχα και καλή Ανάσταση σε όλους του συναδέλφους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε KOSTASAUTH, εγώ μπορώ να βοηθήσω την αξιότιμη κυρία Ελένη σε Ράντες (πρόσκαιρη, διηνεκής, σταθερή, μεταβλητή), σε προοδευτικό σύστημα απόσβεσης "Γαλλικό σύστημα, Αμερικανικό σύστημα,σύστημα χρεωλυτικού κεφαλαίου (Sinking Fund)'', CAPM  και πολλά άλλα.........

 

Κυρία μου θεωρείτε ότι η σας ειρωνευόμαστε;  Λάθος απλά να γνωρίζετε εσείς που επιθυμούσατε διακαώς να γίνετε οικονομικοί Σύμβουλοι τύπου Α τάξη ότι είναι βασικές έννοιες χρηματοδοτικής Διοίκησης που είναι στενά συνδεδεμένες με την Λογιστική όχι αυτή πάντως που εσείς πρεσβεύεται και πιστεύεται ότι την γνωρίζετε με επάρκεια και πληρότητα μέσα από την πράξη........

 

Με εκτίμηση,

Το ξέρω πως καθόλου δεν συμβάλω στην εποικοδομητική κουβέντα σας. Το "γνωρίζετε", μάλλον δεν σας φαινόταν σωστό με "αι" και το αφήσατε με "ε". Τελικά ποιό είναι το σωστό κατά τη γνώμη σας?

Δεν είμαι υποχόνδριος με την ορθογραφία. Είμαι αλλεργικός στην ορολογία εντυπωσιασμού. Αλλιώς "πουλ μουρ".

 

Φιλικά πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

x=ax+b

 

z=bx+α+b+g...+ei

 

t=statistics και με f=statistics με  απεικονηση την παλινδρομηση...?   (t,f κατ εκτιμηση) στο κατωθι προβλημα...?

Mε τι επιτοκιο προεξοφλησης χρηματοιοκονομικων ροων θα υπολογισθει η επενδυση 10000 euro που στον πρωτο χρονο θα εχει αποδοση απο 2000 για καθε χρονο και στον τελευταιο χρονο επι πλεον 30000...?

 

Μπορει καποιος να μου ανοιξει τα ματια...?

 

Υ/Γ Φιλοι και Φιλες καλο ειναι να υπαρχουν γνωσεις αλλα αλλο τα χρηματοιοκονομικα αλλο τα του Λ/Φ......!....ΜΗΝ βγαζουμε τα ματια μονοι μας.   

Χμμμ….   Μεταξύ  σοβαρού  και  αστείου.                                                                                                                                                                                                              Αν  έχεις  χρήμα  και  θέλεις  να  το  επενδύσεις ,  θα  αγοράσεις  τραπεζικές  μετοχές.  Ότι  κι  αν  γίνει   θα  κερδίσεις- κονομήσεις.  Μερίσματα , επιστροφή  φόρου,  ίσως  γίνεις  και  golden  boy.    Αν  η  τράπεζα  έχει  χρέη,  τότε  μη  σκας,  τα  χρέη  της  θα  φορτωθούν  στις  πλάτες  του  λαού  της  χώρας  που  διάλεξες  να  επενδύσεις,  και  εσύ  θα  συνεχίσεις  να  απολαμβάνεις  μερίσματα , επιστροφή  φόρου κλπ-κλπ.     Πάντα  μεταξύ  σοβαρού  και  αστείου  η  απάντηση .  

Αυτοί  που  παίρνουν  αποφάσεις  για  εμάς  χωρίς  εμάς  είναι  όλοι  με  διπλώματα και  παπλώματα.  Δες  που  καταντήσαμε  λοχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...