Προς το περιεχόμενο

Έναρξη εταιρείας κατασκευής ενδυμάτων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους , αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με μία πελάτισα που θέλει να ξεκινήσει να ράβει ρούχα στο σπίτι της και να τα πουλά χονδρική στα καταστήματα και μέσω διαδικτύου (κοινώς μοδίστρα). Απο μία σχετική έρευνα που έκανα στους ΚΑΔ μόνο αυτός μίλα για οικοτεχνία αλλα αναφέρει και το φασον : 14139905 ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΓΥΝΑΙΚΕΙΩΝ ΕΝΔΥΜΑΤΩΝ ΜΕ ΣΥΣΤΗΜΑ ΦΑΣΟΝ ΧΩΡΙΣ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ (ΟΙΚΟΤΕΧΝΙΑ).Δεν γνωρίζω αν για τη δραστηριότητα που θέλει να ασκήσει το Μητρώο μου ζητήσει και πολεοδομική αλλάγη χρήσης του ακινήτου καθώς και να βρίσκεται σε περιόχη χαμηλής όχλησης (παλιά για μοδίστρα μου το είχαν ζητήσει).

Το ερώτημα μου είναι πως μπορώ να την εξηπηρετήσω να κάνει την έναρξη της και να δουλέψει νόμιμα από το σπίτι της , μήπως μα κάποιο άλλο ΚΑΔ?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Χρήστος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μητρώο δεν θα σας ζητήσει άδεια...

 

για πώληση εμπορευμάτων με έδρα το σπίτι θα έχετε πρόβλημα..

 

ξεκινήστε το με παροχή υπηρεσιών και βλέπετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σκεφτηκα κι εγω,αλλα δεν εξυπηρετει , για το λόγο ότι θέλει να αγοράζει υφασματα και μέτα να πουλά τα φορέματα στα καταστήματα.Αναρωτιέμαι πώς το κάνουν οι μοδίστρες που ράβουν και στο σπίτι τους και σε άλλα σπίτια.Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο για να είμαι κα στα πλαίσια της νομιμότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σκεφτηκα κι εγω,αλλα δεν εξυπηρετει , για το λόγο ότι θέλει να αγοράζει υφασματα και μέτα να πουλά τα φορέματα στα καταστήματα.Αναρωτιέμαι πώς το κάνουν οι μοδίστρες που ράβουν και στο σπίτι τους και σε άλλα σπίτια.Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο για να είμαι κα στα πλαίσια της νομιμότητας.

εαν έχετε μια μικρή αποθήκη γίνεται..

με έδρα το σπίτι και αποθηκευτικό χώρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Να το ξεκίνησω ως επισκευή ενδυμάτων δηλαδή? και μεταπώληση χονδρική ?

ναι, όσο για την αποθήκη μπορείτε να ιδιοχρησιμοποιήσετε, εαν έχετε βέβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα μία γνώμη για κάτι πολύ παρεμφερές.

Πελάτισσα επιθυμεί να κάνει έναρξη ατομικής επιχείρησης στην οποία θα σχεδιάζει, ράβει & πουλάει-ενοικιάζει ρούχα/αξεσουάρ-νυφικά-γαμπριάτικα με βλέψεις τόσο λιανική όσο και χονδρική (μετέπειτα). Κοινώς ατελιέ υψηλής ραπτικής. Ποιον μαγικό ΚΑΔ να επιλέξω ως κύριο?

Το καλό είναι ότι υπάρχει επαγγελματικός χώρος (μισθωτήριο) αλλά σε όροφο πολυκατοικίας. Ο προβληματισμός μου επίκειται στην επιλογή ενός ΚΑΔ που να μην περιπλέξει την επιχείρηση με κάποια βιοτεχνική άδεια λειτουργίας όσο και με τον συνδυασμό ενός χαμηλού ΜΣΚΚ. Προς διευκόλυνση παραθέτω και τους σχετικούς ΚΑΔ που έχω βρει.

Προσωπικά κλείνω προς τον ΚΑΔ που προανέφερε ο συνάδελφος "14139905" αλλά με φοβίζει η άδεια στην οποία μπορεί να σχετίζεται αν όχι στο μητρώο σε τυχον επιδοτήσεις. Το όρθό θα ήταν να δηλώσω τους περισσότερους από τους παρακάτω καθώς πραγματικά θα τις κάνει όλες αυτες τις εργασίες.

Σας ευχαριστώ.

 

14139905 ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΓΥΝΑΙΚΕΙΩΝ ΕΝΔΥΜΑΤΩΝ ΜΕ ΣΥΣΤΗΜΑ ΦΑΣΟΝ, ΧΩΡΙΣ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ (ΟΙΚΟΤΕΧΝΙΑ)

14135001 ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΓΑΜΠΡΙΑΤΙΚΩΝ ΕΝΔΥΜΑΤΩΝ

14135002 ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΝΥΦΙΚΩΝ ΕΝΔΥΜΑΤΩΝ

 

46421151 ΧΟΝΔΡΙΚΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΝΥΦΙΚΩΝ ΚΑΙ ΒΑΠΤΙΣΤΙΚΩΝ ΕΝΔΥΜΑΤΩΝ

46493917 ΧΟΝΔΡΙΚΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΝΥΦΙΚΩΝ ΚΑΙ ΒΑΠΤΙΣΤΙΚΩΝ ΕΙΔΩΝ Π.Δ.Κ.Α. (ΛΑΜΠΑΔΩΝ, ΣΤΕΦΑΝΩΝ ΚΛΠ)

47717147 ΛΙΑΝΙΚΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΝΥΦΙΚΩΝ ΚΑΙ ΒΑΠΤΙΣΤΙΚΩΝ ΕΝΔΥΜΑΤΩΝ

 

74101905 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΣΧΕΔΙΑΣΤΗ ΚΟΣΜΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΓΕΜΜΟΛΟΓΙΑΣ

74101906 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΣΧΕΔΙΑΣΤΗ ΜΟΔΑΣ (ΜΟΝΤΕΛΙΣΤ)

 

77291503 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΝΟΙΚΙΑΣΗΣ ΝΥΦΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΑΡΟΜΟΙΩΝ ΑΞΕΣΟΥΑΡ

77291504 ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΝΟΙΚΙΑΣΗΣ ΝΥΦΙΚΩΝ, ΕΙΔΩΝ ΓΑΜΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΑΦΩΝ ΑΜΦΙΕΣΕΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 years later...

Καλησπέρα,

έχω παρόμοια περίπτωση

έχει μόνο φασόν με μια εταιρία, έρχονται έτοιμα τα ενδύματα και αυτή τα ράβει... μέχρι τώρα είχε χώρο επαγγελματικό και θέλει να κάνει μεταφορά σε σπίτι της ώστε να το κάνει σαν οικοτεχνία... γίνεται; (θα μιλήσω με μητρώο βέβαια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...