Προς το περιεχόμενο
  • 0

δημοσιευση ισολογισμων οικονομικου ετους 2013


dodos

Ερώτηση

απο φετος οι α.ε. που δεν εχουν σαιτ δικο τους ειναι υποχρεωμενες να δημοσιευσουν μονο σε μια

οικονομικη εφημεριδα πανελληνιας κυκλοφοριας ?

οι εν λογο α.ε εχει εδρα επαρχια και παλια δημοσιευε και σε τοπικη εφημεριδα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Οτι θα δημοσιευσουμε το ισολογισμο σε μια οικονομικη εφημεριδα θα πρεπει να το κοινοποιησουμε και στο ΓΕΜΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όχι . Εάν πρόκειται να δημοσιεύει η εταιρεία στο δικό της site , πρέπει να το δηλώσει στο ΓΕΜΗ.

ευχαριστω ολους αρα σε μια οικονομικη και ξεμπερδεψαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Αρθρο 232. Ν.4072/2012 Περιορισµός υποχρεώσεων Α.Ε. και Ε.Π.Ε. για δηµοσίευση πράξεων και στοιχείων

 1. Όπου στον κ.ν. 2190/1920 και στο ν. 3190/1955 προβλέπεται δημοσίευση σε άλλα έντυπα μέσα, εκτός από το ΦΕΚ/ΤΑΕ-ΕΠΕ και Γ.Ε.ΜΗ., αυτή μπορεί να αντικαθίσταται με ανάρτηση των δημοσιευτέων πράξεων και στοιχείων στην ιστοσελίδα της εταιρείας, εφόσον η διεύθυνση αυτής έχει καταχωρισθεί στην Μερίδα της εται ρείας. Για την ανάρτηση των παραπάνω πράξεων και στοιχείων στην ιστοσελίδα της εταιρείας ενημερώνεται αμελλητί το οικείο Μητρώο. Προθεσμίες που συνδέονται με δημοσίευση σε άλλα έντυπα μέσα εκτός από το ΦΕΚ/ΤΑΕ-ΕΠΕ και Γ.Ε.ΜΗ. λογίζεται ότι εκκινούν ή λήγουν από την ημέρα που η εταιρεία ανακοίνωσε στο οικείο μητρώο την ανάρτηση στην ιστοσελίδα.

 2. Αν η εταιρεία δε διατηρεί ιστοσελίδα ή δεν έχει καταχωρήσει αυτήν στην Μερίδα της, οι δημοσιεύσεις της προηγούμενης παραγράφου πραγματοποιούνται, εκτός από το ΦΕΚ/ΤΑΕ-ΕΠΕ και Γ.Ε.ΜΗ., και σε μία ημερήσια οικονομική εφημερίδα πανελλαδικής κυκλοφορίας.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Αρθρο 232. Ν.4072/2012 Περιορισµός υποχρεώσεων Α.Ε. και Ε.Π.Ε. για δηµοσίευση πράξεων και στοιχείων

 1. Όπου στον κ.ν. 2190/1920 και στο ν. 3190/1955 προβλέπεται δημοσίευση σε άλλα έντυπα μέσα, εκτός από το ΦΕΚ/ΤΑΕ-ΕΠΕ και Γ.Ε.ΜΗ., αυτή μπορεί να αντικαθίσταται με ανάρτηση των δημοσιευτέων πράξεων και στοιχείων στην ιστοσελίδα της εταιρείας, εφόσον η διεύθυνση αυτής έχει καταχωρισθεί στην Μερίδα της εται ρείας. Για την ανάρτηση των παραπάνω πράξεων και στοιχείων στην ιστοσελίδα της εταιρείας ενημερώνεται αμελλητί το οικείο Μητρώο. Προθεσμίες που συνδέονται με δημοσίευση σε άλλα έντυπα μέσα εκτός από το ΦΕΚ/ΤΑΕ-ΕΠΕ και Γ.Ε.ΜΗ. λογίζεται ότι εκκινούν ή λήγουν από την ημέρα που η εταιρεία ανακοίνωσε στο οικείο μητρώο την ανάρτηση στην ιστοσελίδα.

 2. Αν η εταιρεία δε διατηρεί ιστοσελίδα ή δεν έχει καταχωρήσει αυτήν στην Μερίδα της, οι δημοσιεύσεις της προηγούμενης παραγράφου πραγματοποιούνται, εκτός από το ΦΕΚ/ΤΑΕ-ΕΠΕ και Γ.Ε.ΜΗ., και σε μία ημερήσια οικονομική εφημερίδα πανελλαδικής κυκλοφορίας.

 

το κοστος παντως δημοσιευσης στο ιντερνετ ειναι πιο μικρο εστω και αν τωρα πια δημοσιευουμε υποχρεωτικα μονο σε μια οικονομικη εφημεριδα πανελληνιας εμβελειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το κοστος παντως δημοσιευσης στο ιντερνετ ειναι πιο μικρο εστω και αν τωρα πια δημοσιευουμε υποχρεωτικα μονο σε μια οικονομικη εφημεριδα πανελληνιας εμβελειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

το κοστος παντως δημοσιευσης στο ιντερνετ ειναι πιο μικρο εστω και αν τωρα πια δημοσιευουμε υποχρεωτικα μονο σε μια οικονομικη εφημεριδα πανελληνιας εμβελειας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα!!

Σε ερώτηση μου την προηγούμενη βδομάδα στο Γ.Ε.ΜΗ Σερρών, μου είπαν πως όσες εταιρίες δεν έχουν ιστοσελίδα, θα πρέπει να πάνε απο 'κεί και θα τους φτιάξει το Επιμελητήριο μια σελίδα για να δημοσιεύσουν....

Ισχύει κάτι τέτοιο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

EBEA   ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ πρώτα κατάθεση αίτησης για την ιστοσελίδα που θα γινει η ανάρτηση (πρέπει να πάρει ΚΑΚ ) και μετά η κατάθεση του ισολογισμού.

Απο πληροφόρηση που εχω ισως εντος της ημέρας να ανακοινωθεί ηλεκτρονικός τρόπος υποβολής ισολογισμών

-περί παράτασης δεν ειναι αρμοδιότητα ΕΒΕΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ξανακανω την ερωτηση στο σχετικο θεμα :η αναρτηση των ισολογισμων πρεπει να γινει στην ιστιοσελιδα μεχρι 07/06 ή Δευτερα 10/06?

και συμφωνα με το παραπανω αρθρο του taxheaven πρεπει μεχρι 09/06(δηλαδη μεχρι 07/06 )να καταχωρηθουν στο ΓΕΜΗ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ξανακανω την ερωτηση στο σχετικο θεμα :η αναρτηση των ισολογισμων πρεπει να γινει στην ιστιοσελιδα μεχρι 07/06 ή Δευτερα 10/06?

και συμφωνα με το παραπανω αρθρο του taxheaven πρεπει μεχρι 09/06(δηλαδη μεχρι 07/06 )να καταχωρηθουν στο ΓΕΜΗ ?

20 Ημέρες προ της Γ.Σ.

Αν αυτή γίνει 30/06/2013

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

Ισον 19 Ημέρες

Αρα μέχρι και 09/06/2013

Ας είναι Κυριακή μπορείς να αναρτήσεις 

Το Internet δεν έχει αργία  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ΠΟΛ 1125/31.05.2013  περί απόδοσης του παρακρατηθέντος φόρου για τα διανεμόμενα κέρδη ΕΠΕ χρήσης  2012, αναφέρει  στο σημείο 6. Δεδομένου ότι με  την ως άνω ΠΟΛ 1061/28.03.2013 εγκύκλιο παρατάθηκε ο χρόνος σύνταξης της απογραφής και του ισολογισμού των ΕΠΕ μέχρι το χρόνο της εμπρόθεσμης  υποβολής της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος τους χωρίς την επιβολή κυρώσεων, γεγονός που έχει ως αποτέλεσμα και τη σύγκληση της συνέλευσης των εταίρων σε μεταγενέστερη ημερομηνία από αυτήν που ορίζεται  στο  ν. 3190/1955, .......  Η υπογράμιση είναι δική μου. Μετά από αυτή την ΠΟΛ δεν είναι σωστό να δοθεί παράταση στις δημοσιεύσεις των ΕΠΕ και των ΑΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

20 Ημέρες προ της Γ.Σ.

Αν αυτή γίνει 30/06/2013

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

Ισον 19 Ημέρες

Αρα μέχρι και 09/06/2013

Ας είναι Κυριακή μπορείς να αναρτήσεις 

Το Internet δεν έχει αργία  :)

ευχαριστω και στο γεμη εως 10/06 ή 07/06?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ευχαριστω και στο γεμη εως 10/06 ή 07/06?

   Εδώ μπορεί να προκύψει θέμα

Γι' αυτό κάντα και τα 2 στις 07/06 νάχεις το κεφάλι σου ήσυχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τυπικά είναι μέχρι 7/6 αλλά γνωρίζω ότι θα παραλαμβάνουν και 10/6

Σε κάθε περίπτωση ο καθένας θα πρέπει να επικοινωνεί με το αρμόδιο γραφείο ΓΕΜΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τυπικά είναι μέχρι 7/6 αλλά γνωρίζω ότι θα παραλαμβάνουν και 10/6

Σε κάθε περίπτωση ο καθένας θα πρέπει να επικοινωνεί με το αρμόδιο γραφείο ΓΕΜΗ.

 Το Ορθότερον

 

Τυπικά ειναι ακριβώς έτσι

Αλλά και εγώ νομίζω οτι (τουλάχιστον κάποια Γραφεία ΓΕΜΗ )θα παραλαμβάνουν οχι μόνον και 10/06 , αλλά και μεταγενέστερα 

Σιγά μην προλάβουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ξερει κανεις πρέπει να έχεις πληρώσει τη συνδρομή στο ΕΒΕΑ; και του 2013; Χρωστάμε του 2012 και του 2013

Δεν τα παίρνουν αλλιώς τα δικαιολογητικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν έχει σχέση η συνδρομή του επιμελητηρίου με το ΓΕΜΗ. Επειδή και εμένα χρωστάνε ολες οι εταιρείες και τα έδωσα στο ΓΕΜΗ στο ΕΒΕΑ δεν ζητήθηκαν οι συνδρομές. Σε μία εταιρεία που έκανα αίτηση για πιστοποιητικό αρνήθηκαν να μου πάρουν καν την αίτηση γιατι χρωστάει και επικοινώνησα με την υπηρεσία ΓΕΜΗ του Υπουργείου Ανάπτυξης όπου μου είπαν οτι ειναι παράνομο να ζητάει τις συνδρομές το ΕΒΕΑ για να διεκπεραιώσει υπηρεσίες του ΓΕΜΗ και μάλιστα τους έχω κάνει εγγράφως αίτημα - καταγγελία και περιμένω την επίσημη  έγγραφη απάντηση τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΟΛΙΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑ ΜΕ ΤΟ ΕΒΕΑ. ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΣΟΥΣ ΧΡΩΣΤΑΝΕ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΚΛΗΘΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα επιμελητηρια εδω θα προσπαθησουν να πατησουν με καποιο τροπο:

 

N.2081/1992

4. Παροχή υπηρεσιών: Τα Επιμελητήρια οφείλουν να μην παρέχουν τις υπηρεσίες τους στα μέλη τους, που δεν είναι από ταμειακής πλευράς εντάξει. Το ίδιο ισχύει και για τους κληρονόμους των μελών τους και για κάθε τρίτο, που αποκτά δικαιώματα από μέλος του Επιμελητηρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σήμερα μετά από πολύ κόπο υπέβαλλα στο ΕΒΕΑ για ισολογισμό και site και με οφειλή για το 2013!!!!!

Εάν κατά την εξέταση του φακέλου δεν έχει πληρωθεί η συνδρομή του 2013 δεν θα το προχωρήσουν!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω να δειτε τι τραβηξα που ζητουσαν εισφορες απο ξενοδοχειο επειδη οπως ειπαν ολες οι επιχειρησεις εκ του νομου ειναι εμπορικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...