Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΕΚ ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ 4ΩΡΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ


Pandelis

Ερώτηση

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ. ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΣΕ ΜΠΟΥΦΕΤΖΗ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΕΚ ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ 4ΩΡΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ. ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΣΕ ΜΠΟΥΦΕΤΖΗ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΕΚ ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ 4ΩΡΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ?

Καλημέρα, καταρχήν δεν είναι εκ περιτροπής η συγκεκριμένη απασχόληση αλλά διαλείπουσα.

Για τα ασφαλιστικά ...

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ(D).doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγώ  πήρα  τηλέφωνο   στο  ΣΕΠΕ  την  προηγουμένη  εβδομάδα  για  να  απασχολήσω    ένα  εργαζόμενο  εκ  περιτροπής    ΔΕΥΤΕΡΑ    ΚΑΙ  ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ   με  4ρες  ώρες  τήν  ημέρα και  με  εξήγησαν    οτι   εκ  περιτροπής  πρέπει  να  είναι  με  πλήρης  ωράριο δηλ.  8ωρο   ,  άλλο  στη  μερική  απασχόληση   που τον  απασχολώ  και  1α   ώρα την  ημέρα 

είναι  σωστό  αυτό  που  με  απαντήθηκε  ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγώ  πήρα  τηλέφωνο   στο  ΣΕΠΕ  την  προηγουμένη  εβδομάδα  για  να  απασχολήσω    ένα  εργαζόμενο  εκ  περιτροπής    ΔΕΥΤΕΡΑ    ΚΑΙ  ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ   με  4ρες  ώρες  τήν  ημέρα και  με  εξήγησαν    οτι   εκ  περιτροπής  πρέπει  να  είναι  με  πλήρης  ωράριο δηλ.  8ωρο   ,  άλλο  στη  μερική  απασχόληση   που τον  απασχολώ  και  1α   ώρα την  ημέρα 

είναι  σωστό  αυτό  που  με  απαντήθηκε  ;

 

Προφανώς και είναι σωστό. Στην εκ περιτροπής απασχόληση αναγκαστικά απασχολείς τον εργαζόμενο με 8ωρο έστω και για μία ημέρα τη βδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

...

2. Για την εφαρμογή του παρόντος άρθρου νοείται ως:

α) «εργαζόμενος μερικής απασχόλησης», κάθε εργαζόμενος με σύμβαση ή σχέση εξαρτημένης εργασίας, του οποίου οι ώρες εργασίας, υπολογιζόμενες σε ημερήσια, εβδομαδιαία, δεκαπενθήμερη ή μηνιαία βάση είναι λιγότερες από το κανονικό ωράριο εργασίας του συγκρίσιμου εργαζόμενου με πλήρη απασχόληση,

β) «συγκρίσιμος εργαζόμενος με πλήρη απασχόληση», κάθε εργαζόμενος πλήρους απασχόλησης, που απασχολείται στην ίδια επιχείρηση με σύμβαση ή σχέση εξαρτημένης εργασίας, και εκτελεί ίδια ή παρόμοια καθήκοντα, υπό τις αυτές συνθήκες. Όταν στην επιχείρηση δεν υπάρχει συγκρίσιμος εργαζόμενος με πλήρη απασχόληση, η σύγκριση γίνεται με αναφορά στη συλλογική ρύθμιση στην οποία θα υπαγόταν ο εργαζόμενος αν είχε προσληφθεί με πλήρη απασχόληση. Οι εργαζόμενοι με σύμβαση ή σχέση εργασίας μερικής απασχόλησης δεν επιτρέπεται να αντιμετωπίζονται δυσμενώς σε σχέση με τους συγκρίσιμους εργαζόμενους με κανονική απασχόληση, εκτός εάν συντρέχουν αντικειμενικοί λόγοι οι οποίοι τη δικαιολογούν, όπως η διαφοροποίηση στο ωράριο εργασίας.

3. Κατά την κατάρτιση της σύμβασης εργασίας ή κατά τη διάρκειά της ο εργοδότης και ο μισθωτός μπορούν με έγγραφη ατομική σύμβαση να συμφωνήσουν κάθε μορφή απασχόλησης εκ περιτροπής.

Εκ περιτροπής απασχόληση θεωρείται η απασχόληση κατά λιγότερες ημέρες την εβδομάδα ή κατά λιγότερες εβδομάδες το μήνα ή κατά λιγότερους μήνες το έτος ή και συνδυασμός αυτών κατά πλήρες ημερήσιο ωράριο εργασίας. Η παρεχόμενη από το άρθρο αυτό προστασία καλύπτει και τους απασχολούμενους με βάση τις συμφωνίες του προηγούμενου εδαφίου.

Αν περιοριστούν οι δραστηριότητές του ο εργοδότης μπορεί, αντί καταγγελίας της σύμβασης εργασίας, να επιβάλλει σύστημα εκ περιτροπής απασχόλησης στην επιχείρησή του, η διάρκεια της οποίας δεν επιτρέπεται να υπερβαίνει τους εννέα (9) μήνες στο ίδιο ημερολογιακό έτος, μόνο εφόσον προηγουμένως προβεί σε ενημέρωση και διαβούλευση με τους νόμιμους εκπροσώπους των εργαζομένων, σύμφωνα με τις διατάξεις του π.δ. 260/2006 και του ν. 1767/1988.

Οι συμφωνίες ή οι αποφάσεις της παραγράφου αυτής γνωστοποιούνται μέσα σε οκτώ (8) ημέρες από την κατάρτιση ή τη λήψη τους στην οικεία Επιθεώρηση Εργασίας.

...

 

από το άρθρο 38 του ν.1892/1990.

 

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΤΕ. ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΣΕ ΜΠΟΥΦΕΤΖΗ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΕΚ ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ 4ΩΡΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ?

ΑΦΟΜΟΙΩΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ  ΕΝΝΟΙΑ  ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚ ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

από το άρθρο 38 του ν.1892/1990.

 

Καλημέρα

 

http://satoe.gr/nomoi/fek_1892_1990.pdf εγώ γιατί δεν βλέπω αυτά που γράφετε ότι αναφέρονται στο άρθρο 38? 

 

edit1: ναι εδώ http://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/272 το λέει... οκ. Γιατί όμως δεν γράφουν το ίδιο? Με καλύψατε πάντως, ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

http://satoe.gr/nomoi/fek_1892_1990.pdf εγώ γιατί δεν βλέπω αυτά που γράφετε ότι αναφέρονται στο άρθρο 38?

 

http://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/272

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

http://satoe.gr/nomoi/fek_1892_1990.pdf εγώ γιατί δεν βλέπω αυτά που γράφετε ότι αναφέρονται στο άρθρο 38? 

 

edit1: ναι εδώ http://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/272 το λέει... οκ. Γιατί όμως δεν γράφουν το ίδιο? Με καλύψατε πάντως, ευχαριστώ 

 

Γιατί έχουν επέλθει αλλαγές με άλλους νόμους συνάδελφε.

Στον κόμβο μας όμως, είναι ενημερωμένος και μάλιστα δωρεάν !!!

 

Καλησπέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί έχουν επέλθει αλλαγές με άλλους νόμους συνάδελφε.

Στον κόμβο μας όμως, είναι ενημερωμένος και μάλιστα δωρεάν !!!

 

Καλησπέρα

 

ναι συνάδελφε το καταλαβαίνω αυτό και σας ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση! Είστε πάντα πρόθυμος να βοηθήσετε όλους εδώ μέσα. ΑΠλώς η πρώτη μου κίνηση είναι να μπω στου γούγλη όταν ψάχνω κάτι. Και βέβαια μετά ψάχνω για κάτι πιο ιδιαίτερο στον κόμβο!

 

Ελπίζω να παραμείνει δωρεάν γιατί κάποια πράγματα τα έχουν κάνει επι πληρωμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αυτη η απασχοληση που αναφερεις ειναι μερικη κ οχι εκ περιδρομης κ θα βαλεις τοσα ενσημα οσα ειναι οι μερες εργασιας.μη ξεχασεις να στειλεις ατομικη συμβαση κ προγραμμα ωρων εργασιας την ημερα προσληψης στο σεπε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αυτη η απασχοληση που αναφερεις ειναι μερικη κ οχι εκ περιδρομης κ θα βαλεις τοσα ενσημα οσα ειναι οι μερες εργασιας.μη ξεχασεις να στειλεις ατομικη συμβαση κ προγραμμα ωρων εργασιας την ημερα προσληψης στο σεπε

 

Λάθος. 25 είναι οι ημέρες ασφάλισης και μάλιστα επειδή είναι μπουφετζής, αν αμείβεται με βάση την ΕΓΣΣΕ (μισθολόγιο εργατών) οι ημέρες ασφάλισης θα είναι 24-27 κάθε μήνα.

Δείτε το αρχείο που επισυνάπτω για 666η φορά!!!

sinigoros politi IKA im.asfal..pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λάθος. 25 είναι οι ημέρες ασφάλισης και μάλιστα επειδή είναι μπουφετζής, αν αμείβεται με βάση την ΕΓΣΣΕ (μισθολόγιο εργατών) οι ημέρες ασφάλισης θα είναι 24-27 κάθε μήνα.

Δείτε το αρχείο που επισυνάπτω για 666η φορά!!!

 

Δημήτρη καλησπέρα

Ο συνάδελφος αρχικά αναφέρεται σε απασχόληση 2 ημερών την εβδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δημήτρη καλησπέρα

Ο συνάδελφος αρχικά αναφέρεται σε απασχόληση 2 ημερών την εβδομάδα.

 

Έχεις δίκιο, ζητώ συγνώμη (έχω πιει και 4 τσίπουρα....) και ανακαλώ. Όντως είναι δύο ένσημα την εβδομάδα! Ένα τσίπουρο στον tseik από μένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αυτη η απασχοληση που αναφερεις ειναι μερικη κ οχι εκ περιδρομης κ θα βαλεις τοσα ενσημα οσα ειναι οι μερες εργασιας.μη ξεχασεις να στειλεις ατομικη συμβαση κ προγραμμα ωρων εργασιας την ημερα προσληψης στο σεπε

 

Συνάδελφε ... καλησπέραααααα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε ... καλησπέραααααα :)

 

Εκ παραδρομής εγράφη το "εκ  περιδρομής" βρε συνάδελφε.

Πριν ένα μήνα με λέει ένας εργαζόμενος: έχω μείωση στο μισθό μου. Γιατί; Μήπως επειδή αυξήθηκε η ....κατακράτηση φόρου;;;;;;;;; :wub:

Του είπα να κόψει το αλάτι και έτσι ίσως να αυξηθεί και ο μισθός του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εκ παραδρομής εγράφη το "εκ  περιδρομής" βρε συνάδελφε.

Πριν ένα μήνα με λέει ένας εργαζόμενος: έχω μείωση στο μισθό μου. Γιατί; Μήπως επειδή αυξήθηκε η ....κατακράτηση φόρου;;;;;;;;; :wub:

Του είπα να κόψει το αλάτι και έτσι ίσως να αυξηθεί και ο μισθός του...

 

Ορισμός

Ο προστάτης είναι ένας αδένας του αναπαραγωγικού συστήματος του άρρεν φύλου, το οποίο παράγει το υγρό εκείνο που μεταφέρει το σπέρμα κατά την εκσπερμάτωση. Περιβάλλει την ουρήθρα, τον πόρο μέσω του οποίου, αποβάλλονται τα ούρα από τον οργανισμό.

Με τον όρο ευμεγέθης προστάτης εννοούμε ότι ο αδένας έχει αναπτυχθεί σε όγκο. Ο προστάτης αναπτύσσεται σε όγκο, σχεδόν σε όλους τους άνδρες με το πέρασμα του χρόνου. Κατά την ανάπτυξη του όγκου του αδένα, ο τελευταίος μπορεί να συμπιέζει την ουρήθρα, προκαλώντας διαταραχές στην ούρηση και την ουροδόχο κύστη.

Ο ευμεγέθης προστάτης συχνά καλείται και καλοήθης υπερπλασία του προστάτη ή καλοήθης υπερτροφία του προστάτη. Δεν πρόκειται για καρκίνο, ούτε αυξάνει τον κίνδυνο για αναπτύξει καρκίνου του προστάτη.

...

Συμπτώματα

Χάρη στο τεστ PSA (ειδικό αντιγόνο του προστάτη) οι περισσότεροι καρκίνοι του προστάτη ανακαλύπτονται πριν προκαλέσουν συμπτώματα. Αν και τα περισσότερα από τα παρακάτω συμπτώματα συνοδεύουν τον καρκίνο του προστάτη, είναι πιθανότερο να συνδέονται με μη καρκινικές ασθένειες.

    Διακοπτόμενη ή καθυστερημένη ροή των ούρων

    Ελαφρά ακράτεια ούρων, ιδίως αμέσως μετά την ούρηση

    Επίσχεση ούρων (κατακράτηση)

    Πόνος κατά την ούρηση

    Πόνος κατά την εκσπερμάτιση

    Πόνος χαμηλά στην πλάτη

    Πόνος κατά την αφόδευση ...

 

 πηγή: http://www.eumedline.eu/app_symptom_search/query/%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BA%CF%81%CE%AC%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7%20%CE%BF%CF%8D%CF%81%CF%89%CE%BD

:P:lol::ph34r:

 

Επειδή πάνω απ' όλα ... είμαστε άνθρωποι ... :D

και η κοινότητα πρέπει να είναι περισσότερο ... χρηστική ... B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...