Jump to content
  • 0

ΧΡΟΝΟΣ ΕΓΚΡΙΣΗΣ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΕΠΕ ΑΠΟ ΓΣ ΕΙΝΑΙ 3 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ?


Guest TZABELAS  KITSOS

Question

Guest TZABELAS  KITSOS

ΧΡΟΝΟΣ ΕΓΚΡΙΣΗΣ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΕΠΕ ΑΠΟ ΓΣ ΕΙΝΑΙ 3 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ  ?

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΕΠΕ 31/3/2013 ΕΓΚΡΙΣΗ 31/3/2013 ?

 

 

Link to post
Share on other sites

23 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
Guest TZABELAS  KITSOS

απο που προκυπτει ?

6 μηνες ειναι για τις ΑΕ

3190

ΑΡΘΡΟ  10

3. Η συνέλευσις συγκαλείται υποχρεωτικώς τουλάχιστον άπαξ κατ' έτος και εντός τριών μηνών από της λήξεως της εταιρικής χρήσεως. Μη συγκληθείσης της συνελεύσεως κατά τον χρόνον τούτον υπό των διαχειριστών, η σύγκλησις ενεργείται υπό παντός εταίρου κατ' ανάλογον εφαρμογή του άρθρου 11 παρ. 2 του παρόντος.

Link to post
Share on other sites
  • 0

αρα ειναι 3 μηνες απο την ληξη

αν δεν εγκριθει στους 3 μηνες τι γινεται ?

 

3 μήνες είναι.

 

Γιατί να μην εγκριθεί;

Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest TZABELAS  KITSOS

γιατι ακομα δεν τον εχουμε κλεισει και πρεπει να ενημερωθουν οι εταιροι

Link to post
Share on other sites
  • 0

Τέτοια "τυπικότητα" σε Γ κατηγορίας;

 

Μάλλον δεν είναι "οικογενειακή" επιχειρήση...

 

Τουλάχιστον, οι εταίροι σκαμπάζουν γρι ή θα φας τσάμπα σάλιο μιλώντας και όχι φτύνοντάς τους;;

 

Να υποθέσω επίσης οτι οι ΓΣ συγκαλούνται πραγματικά και τα πρακτικά δεν είναι "Φτίαξε εκεί ένα πρακτικό για την έγκριση, να τελειώνουμε";

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπερα η κατάθεση  ισολογισμου για τις ΕΠΕ πηρε παράταση όπως για τις Α.Ε.?εάν δεν εχει κατατεθεί μεχρι 31/03/2013 τι γινεται?

και ως προς τη νδημοσίευση πλέον θέλει στο φεκ γεμη και σε μια εφημεριδα πανελλαδικη(η επιχείρηση δεν διαθέτει δικιά της ιστοσελίδα)?

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπερα η κατάθεση  ισολογισμου για τις ΕΠΕ πηρε παράταση όπως για τις Α.Ε.(μεχρι την υποβολη δηλωσεων των νομικων προσώπων)?Και εάν δεν ισχύει εάν δεν εχει κατατεθεί μεχρι 31/03/2013 τι γινεται?

και ως προς τη νδημοσίευση πλέον θέλει στο φεκ γεμη και σε μια εφημεριδα πανελλαδικη(η επιχείρηση δεν διαθέτει δικιά της ιστοσελίδα)?

 

Καλημέρα καποια απάντηση

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπερα η κατάθεση  ισολογισμου για τις ΕΠΕ πηρε παράταση όπως για τις Α.Ε.(μεχρι την υποβολη δηλωσεων των νομικων προσώπων)?Και εάν δεν ισχύει εάν δεν εχει κατατεθεί μεχρι 31/03/2013 τι γινεται?

και ως προς τη νδημοσίευση πλέον θέλει στο φεκ γεμη και σε μια εφημεριδα πανελλαδικη(η επιχείρηση δεν διαθέτει δικιά της ιστοσελίδα)?

 

Καλημέρα καποια απάντηση

Καλησπέρα και καλη εβδομάδα εστω μια επαληθευση για το αν δεν κατατεθει βρηκα τι προστιμο εχει

Link to post
Share on other sites
  • 0

Γνωρίζει κανείς για τη χρήση 2013 μέχρι πότε έχουμε υποχρέωση δημοσίευσης οικονομικών καταστάσεων  για ΕΠΕ στο ΓΕΜΗ ?  Είναι μέχρι 10/3 ή μέχρι 31/3? Τελικά σε περίπτωση εκπρόθεσμης δημοσίευσης τι πρόστιμα επιβάλλονται από το ΓΕΜΗ

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to post
Share on other sites
  • 0

Γνωρίζει κανείς για τη χρήση 2013 μέχρι πότε έχουμε υποχρέωση δημοσίευσης οικονομικών καταστάσεων  για ΕΠΕ στο ΓΕΜΗ ?  Είναι μέχρι 10/3 ή μέχρι 31/3? Τελικά σε περίπτωση εκπρόθεσμης δημοσίευσης τι πρόστιμα επιβάλλονται από το ΓΕΜΗ

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αν γνωρίζει κάποιος  θα με βοηθούσε πολύ

Ευχαριστω

Link to post
Share on other sites
  • 0

Γνωρίζει κανείς για τη χρήση 2013 μέχρι πότε έχουμε υποχρέωση δημοσίευσης οικονομικών καταστάσεων  για ΕΠΕ στο ΓΕΜΗ ?  Είναι μέχρι 10/3 ή μέχρι 31/3? Τελικά σε περίπτωση εκπρόθεσμης δημοσίευσης τι πρόστιμα επιβάλλονται από το ΓΕΜΗ

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

δημοσίευσε μετά τον 07/2014 για να μην πληρώσεις παράβολο ΦΕΚ

Link to post
Share on other sites
  • 0

δημοσίευσε μετά τον 07/2014 για να μην πληρώσεις παράβολο ΦΕΚ

  Μάλλον θα πληρώσει το παράβολο γιατί θα είναι δημοσίευση παλαιών αμαρτιών.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Λοιπόν για να ξεκαθαρίσω τα εξής:

 

Όπως προβλέπεται από το αρθρο 22 παρ.4 του 3190/55 οι διατάξεις της παρ.5 του αρ.43β του ΚΝ 2190 εφαρμόζονται αναλόγως και στις ΕΠΕ. Επομένως οι ετήσιες οικονομικές καταστάσεις της ΕΠΕ θα πρέπει να δημοσιευθούν 20 τουλάχιστον ημέρες πριν από την ετήσια συνέλευση των εταίρων. εκτός από το ΦΕΚ και στο ΓΕΜΗ καθώς επίσης και βάσει των τελευταίων αλλαγών να αναρτηθούν και στην ιστοσελίδα της εταιρείας.΄Δηλαδή στις 10 Μαρτίου

Το πρόβλημα δεν είναι αν θα πληρώσω το παράβολο για τη δημοσίευση στο ΦΕΚ ή τα τέλη στο ΓΕΜΗ. Αυτό που ρωτώ είναι αν η εκπρόθεσμη υποβολή αυτών προς δημοσίευση επιφέρει επιπλέον πρόστιμο . Απο το ΓΕΜΗ,το Υπουργείο Ανάπτυξης ή από όπου αλλού.

Αυτό προσπαθώ να μάθω

Ευχαριστώ

Link to post
Share on other sites
  • 0

Λοιπόν για να ξεκαθαρίσω τα εξής:

 

Όπως προβλέπεται από το αρθρο 22 παρ.4 του 3190/55 οι διατάξεις της παρ.5 του αρ.43β του ΚΝ 2190 εφαρμόζονται αναλόγως και στις ΕΠΕ. Επομένως οι ετήσιες οικονομικές καταστάσεις της ΕΠΕ θα πρέπει να δημοσιευθούν 20 τουλάχιστον ημέρες πριν από την ετήσια συνέλευση των εταίρων. εκτός από το ΦΕΚ και στο ΓΕΜΗ καθώς επίσης και βάσει των τελευταίων αλλαγών να αναρτηθούν και στην ιστοσελίδα της εταιρείας.΄Δηλαδή στις 10 Μαρτίου

Το πρόβλημα δεν είναι αν θα πληρώσω το παράβολο για τη δημοσίευση στο ΦΕΚ ή τα τέλη στο ΓΕΜΗ. Αυτό που ρωτώ είναι αν η εκπρόθεσμη υποβολή αυτών προς δημοσίευση επιφέρει επιπλέον πρόστιμο . Απο το ΓΕΜΗ,το Υπουργείο Ανάπτυξης ή από όπου αλλού.

Αυτό προσπαθώ να μάθω

Ευχαριστώ

Προς ενημέρωση όλων. Μόλις επικοινώνησα με το ΓΕΜΗ. Κανονικά η προθεσμία υποβολής των οικονομικών καταστάσεων των ΕΠΕ είναι αύριο. Δηλαδή 20 μέρες πριν την γενική συνέλευση. Ρωτώντας για πρόστιμο σε περίπτωση καθυστερημένης υποβολής, μου απάντησαν ότι δεν έχουν οδηγίες να επιβάλλουν κανένα πρόστιμο και ότι οι προθεσμίες δεν τηρούνται τόσο ασφυκτικά όσο με τις Α.Ε

ΚΑΛΗΜΕΡΑ σε όλους!!!!!!!

Link to post
Share on other sites
  • 0

Προς ενημέρωση όλων. Μόλις επικοινώνησα με το ΓΕΜΗ. Κανονικά η προθεσμία υποβολής των οικονομικών καταστάσεων των ΕΠΕ είναι αύριο. Δηλαδή 20 μέρες πριν την γενική συνέλευση. Ρωτώντας για πρόστιμο σε περίπτωση καθυστερημένης υποβολής, μου απάντησαν ότι δεν έχουν οδηγίες να επιβάλλουν κανένα πρόστιμο και ότι οι προθεσμίες δεν τηρούνται τόσο ασφυκτικά όσο με τις Α.Ε

ΚΑΛΗΜΕΡΑ σε όλους!!!!!!!

Καλημέρα, κι εμένα έτσι μου είπαν οπότε δεν αγχωνόμαστε...

Link to post
Share on other sites
  • 0

Πέρυσι με τον 4161/2013 είχε δωθεί νόμιμη παράταση στην προθεσμία σύγκλισης της Γενικής συνέλευσης.

 

Μήπως φέτος να το θέσουμε σαν θέμα στους συλλόγους μπας και το βάλουν και αυτό σε κάποιο από τους νόμους που θα βγάλουν όπου να 'ναι.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Πέρυσι με τον 4161/2013 είχε δωθεί νόμιμη παράταση στην προθεσμία σύγκλισης της Γενικής συνέλευσης.

 

Μήπως φέτος να το θέσουμε σαν θέμα στους συλλόγους μπας και το βάλουν και αυτό σε κάποιο από τους νόμους που θα βγάλουν όπου να 'ναι.

 

Ο Ν. 4161 περιλάμβανε το παρακάτω άρθρο :

 

Αρθρο 21

 

Ειδικά για την χρήση που έληξε στις 31/12/2012, οι προθεσμίες που ορίζονται στο άρθρο 25  του ΚΝ 2190/1920

(Α΄37), στην παράγραφο 3 του άρθρου 10 του Ν. 3190?1955 (Α΄91) και  στην παράγραφο 2 του άρθρου 69 του

 Ν. 4072/2012 (Α΄86) για την σύγκληση της Γεν.Συνέλ/σης  παρατείνονται μέχρι τις 31/7/2013.

 

  Βλέπω χλωμό το να επαναληφθεί και εφέτος η ίδια περίπτωση, είναι , άλλωστε αρμοδιότητα του ΥΠΑΝ και μη ξεχνάμε το αλαλούμ που προκάλεσε πέρυσι η απόφαση του κ. Γενικού για  παράταση των ΓΣ και των Οικον.Καταστάσεων.

  Ισως μόνο το ΟΕ μπορεί να προσπαθήσει να γίνει αυτό, αλλά δεν πιστεύω να τα καταφέρει. Θα έχουν τελειώσει και οι διπλές εκλογές του Μάη και θα πουν ότι εμείς οι … παντοδύναμοι, έχουμε παρα-παρα-πολύ χρόνο ως τις 30/6 για να τελειώσουμε.

Και μη ξεχνάμε και την προθεσμία των 20 ημερών πριν την Γ.Σ….

Link to post
Share on other sites
  • 0

Το παράβολο 272,22€ για δημοσίευση Ισολογισμού ΕΠΕ το εκδίδουμε ηλεκτρονικά ή πληρώνουμε σε ΔΟΥ?. Προσπάθησα στην λίστα φορέων που έχει στο taxis και δεν βρήκα άκρη?.

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...