Προς το περιεχόμενο

Εκκαθάριση ανώνυμης εταιρείας και περιεχόμενο τελικού ισολογισμού.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρ' ότι υπάρχουν πολλά παρόμοια θέματα στο φόρουμ δεν κατάφερα να βρω απάντηση στο πρόβλημα μου. Οποιος συνάδελφος γνωρίζει, τον παρακαλώ να  απαντήσει.

 

Το θέμα μου έχει ως εξής:

 

Tην 01/01/2013 έθεσα μια ανώνυμη εταιρεία σε εκκαθάριση. Σήμερα η εκκαθάριση έχει ουσιαστικά τελειώσει και σκοπεύω να υποβάλω τελικό ισολογισμό εκκαθάρισης με ημερομηνία 31/3/2013. Κατά το τρίμηνο της εκκαθάρισης προέκυψαν κέρδη και στην δήλωση εισοδήματος θα προκύψει φόρος που πρέπει να πληρωθεί. Συνεπώς ο τελικός ισολογισμός θα περιλαμβάνει στο παθητικό ΚΑΙ τον λογαριασμό 54. Επιτρέπεται αυτό ή θα μου τα γυρίσουν  πίσω ? και αν δεν επιτρέπεται τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω??

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί είναι υποχρεωτικό να εμφανιστεί αυτό και στο Παθητικό και όχι μόνο στον Πίνακα διανομής?

Ο 54 μπορεί να ενσωματωθεί στον λογαριασμό πλεονάσματος/ελλείμματος εκκαθάρισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο εκκαθαριστής πρώτα τακτοποιεί τις απαιτήσεις υποχρεώσεις της εταιρείας και μετά υποβάλλει τον τελικό Ισολογισμό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον SOULIS, γιατί πως θα πληρώσει το φόρο πριν τον τελικό ισολογισμό ? Γίνεται να κάνει προπληρωμή ? 

Αυτό θα μπορούσε να το κάνει μόνο αν έκλεινε χρόνο από την έναρξη της εκκαθάρισης οπότε θα υπέβαλε προσωρινή δήλωση εισοδήματος και μετά θα έκανε και τον τελικό ισολογισμό. Εδώ όμως έχει περάσει μόνο ένα τρίμηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θα κάμεις υπομονή μέχρι του χρόνου.Βλέπεις κλείσιμο εταιρείας με κέρδη και φόρο δεν προβλέπεται.Άλλωστε ποιός είναι ο λόγος διάλυσης τον οποίο θα επικαλεστεί η Γενική Συνέλευση???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τον κόπο σας. Οι απόψεις σας δίνουν διαφορετικές απαντήσεις για το θέμα, όπως ακριβώς τις έχω και εγώ στο κεφάλι μου και δεν ξέρω προς τα που να πάω.

Η άποψη του Soulis με διευκολύνει, παρ' όλα αυτά ο υπολογαριασμός του 53, που προτείνει, νομίζω δεν είναι κουβάς για όλα. Από την άλλη δεν θέλω να περιμένω 9 μήνες ακόμα, μιας και δεν υπάρχει αντικείμενο αναμονής. Τα λίγα κέρδη, που προέκυψαν ήταν αποτέλεσμα εκποίησης παγίων στοιχείων, δεν υπάρχει εταιρική δραστηριότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως ..κουβάς είναι.. ακριβώς για υπόλοιπα σαν το δικό σου.. αλλά και για πολλά άλλα..

λέγεται ανάληψη υποχρεώσεων από τους μετόχους-εταίρους..

 

Αν δεν το δέχεσαι μπορείς να περιμένεις.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς βάσει του  2190 πρέπει να περάσουν 4 μήνες για να μπορέσει ο εκκαθαριστής να εκποιήσει πάγια.

Κατα τα άλλα ο τελικός ισολογισμός θα έχει στο Ενεργητικό  μόνο Ταμείο και στο Παθητικό μόνο Κεφάλαιο και Πλεόνασμα ή Ελλειμα της εκκαθάρισης όπου εκεί θα ενσωματωθούν και οι υποχρεώσεις της τελευταίας χρήσης. Ο φόρος θα εμφανίζεται μόνο στον πίνακα διάθεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωμ. 312/2711/2001  Μορφή και περιεχόμενο του ισολογισμού λήξης της εκκαθάρισης Α.Ε.

Μορφή και περιεχόμενο του ισολογισμού λήξης της εκκαθάρισης Α.Ε.

Νο 2711/Γνωμ. 312/29.9.2001

Η γνώμη του Εθνικού Συμβουλίου Λογιστικής επί του πιο πάνω θέματος έχει ως εξής:

1. Σύμφωνα με το άρθρο 49, παρ. 4, εδάφια α' και β' του Κ.Ν.2190/1920 "Οι εκκαθαριστές πρέπει να περατώσουν, χωρίς καθυστέρηση, τις εκκρεμείς υποθέσεις της εταιρείας, να μετατρέψουν σε χρήμα την εταιρική περιουσία, να εξοφλήσουν τα χρέη της και να εισπράξουν τις απαιτήσεις αυτής. Μπορούν δε να ενεργήσουν και νέες πράξεις, εφόσον με αυτές εξυπηρετούνται η εκκαθάριση και το συμφέρον της εταιρείας."

Επίσης, στην παρ. 5, εδάφιο τρίτο του αυτού ως άνω άρθρου ορίζεται ότι "Μετά το πέρας της εκκαθάρισης, οι εκκαθαριστές καταρτίζουν τις τελικές οικονομικές καταστάσεις τις οποίες δημοσιεύουν στο τεύχος ανωνύμων εταιρειών και εταιρειών περιορισμένης ευθύνης της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως, αποδίδουν τις εισφορές των μετόχων και διανέμουν το υπόλοιπο προϊόν της εκκαθάρισης της εταιρικής περιουσίας στους μετόχους, κατά το λόγο της συμμετοχής τους στο καταβεβλημένο μετοχικό κεφάλαιο."

2. Από τα παραπάνω συνάγεται ότι ο Τελικός Ισολογισμός Εκκαθάρισης δεν μπορεί και δεν επιτρέπεται να περιλαμβάνει στο Ενεργητικό του κανένα στοιχείο εκτός από χρηματικά διαθέσιμα, δηλαδή μετρητά ή καταθέσεις σε τράπεζες, που αντιπροσωπεύουν το τελικό προϊόν της εκκαθάρισης, στο δε Παθητικό του τις οφειλές της εταιρίας προς τους μετόχους που αντιπροσωπεύουν είτε μετοχικό κεφάλαιο, είτε το προκύψαν πέραν αυτού πλεόνασμα ή έλλειμμα (ζημία) της εκκαθάρισης, όπως φαίνεται από το παρακάτω Υπόδειγμα Τελικού Ισολογισμού
Εκκαθάρισης.

3. Τελικός Ισολογισμός Εκκαθάρισης Α.Ε.............

ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟ                                                         ΠΑΘΗΤΙΚΟ
38 Χρηματικά Διαθέσιμα                                         40 Κεφάλαιο ΧΧΧΧΧΧ
38.00 Ταμείο ΧΧΧΧΧΧ                                            53 Πιστωτές
38.03 Καταθέσεις όψεως ΧΧΧΧΧΧ                           53.95 Μέτοχοι λογ/σμός
                                                                            ------ πλεονάσματος ή
                                                                            ελλείμματος της

                                                                            εκκαθάρισης της
                                                                            εταιρείας ΧΧΧΧΧΧ
------
Σύνολο Ενεργητικού ΧΧΧΧΧΧ                           Σύνολο Παθητικού ΧΧΧΧΧΧ
====== ======
Οι εκκαθαριστές

Σε κάθε άλλη περίπτωση κατά την οποία ο ισολογισμός εμφανίζει στο Ενεργητικό ή στο Παθητικό του άλλα στοιχεία πλην αυτών που αναφέρονται στο παραπάνω υπόδειγμα, σημαίνει ότι δεν έχει περατωθεί η εκκαθάριση και συνεπώς ο ισολογισμός αυτός δεν μπορεί να χαρακτηρισθεί Τελικός Ισολογισμός Εκκαθάρισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα κέρδη προς διανομή καλύτερα να τα μοιράσετε το 2014..  

 

παρατείνετε την εκκαθάριση αν το ποσό είναι σημαντικό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

Καλημέρα,

 

έχει τεθεί εταιρεία σε εκκαθάριση 02/01/2013. Την εταιρεία την χειρίστηκε άλλος συνάδελφος και μου ζήτησε να του συντάξω τον Ισολογισμό τον τελικό της εκκαθάρισης...... Βλέπω ότι από τον Ισολογισμό του 2012 εμφανίζει τακτικό αποθεματικό και αφορολόγητο αποθεματικό. Μου λέτε σας παρακαλώ τι συμβαίνει με αυτούς τους δύο λογαριασμούς κατά την διάρκεια της εκκαθάρισης?  Το τακτικό αποθεματικό κεφαλαιοποιείται ενώ τα αφορολόγητα πρέπει να δούμε από ποιους νόμους προέρχονται μήπως εγείρουν θέμα φορολογίας. Έχουν υποβληθεί Ισολογισμοί εκκαθάρισης 02/01/2014 & 02/01/2015 συμπεριλαμβάνοντας τους δύο αυτούς λογαριασμούς. 

 

Σας ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

έχει τεθεί εταιρεία σε εκκαθάριση 02/01/2013. Την εταιρεία την χειρίστηκε άλλος συνάδελφος και μου ζήτησε να του συντάξω τον Ισολογισμό τον τελικό της εκκαθάρισης...... Βλέπω ότι από τον Ισολογισμό του 2012 εμφανίζει τακτικό αποθεματικό και αφορολόγητο αποθεματικό. Μου λέτε σας παρακαλώ τι συμβαίνει με αυτούς τους δύο λογαριασμούς κατά την διάρκεια της εκκαθάρισης?  Το τακτικό αποθεματικό κεφαλαιοποιείται ενώ τα αφορολόγητα πρέπει να δούμε από ποιους νόμους προέρχονται μήπως εγείρουν θέμα φορολογίας. Έχουν υποβληθεί Ισολογισμοί εκκαθάρισης 02/01/2014 & 02/01/2015 συμπεριλαμβάνοντας τους δύο αυτούς λογαριασμούς. 

 

Σας ευχαριστώ,

εχεις ασχοληθει παλι με ισολογισμο αε και με εκκαθαριση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις ασχοληθει παλι με ισολογισμο αε και με εκκαθαριση ?

 

Έχω άδεια Α τάξης από το 2005 και υπογράφω Ισολογισμό ΑΕ από το 2007 πιστέψτε με με μεγάλους τζίρους.......δεν έχει τύχει να ασχοληθώ με εκκαθάριση . αυτό είναι όλο.  

 

Θα μου πείτε τώρα πως χειριζόμαστε τους λογαριασμούς τακτικό αποθεματικό και αφορολόγητο αποθεματικό στον Ισολογισμό εκκαθάρισης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα, έχει ασχοληθεί κάποιος συνάδελφος ή αν γνωρίζει για εκκαθάριση ατομικής επιχείρησης (αφανούς εταιρείας) με απλογραφικά?

Δυστυχώς έχω πολλά ερωτήματα.. για παράδειγμα, με τι παραστατικά θα γίνει η ρευστοποίηση του ενεργητικού και που θα κατατίθενται τα χρήματα απο την εκποίση της περιουσίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ατομικη σε εκκαθαριση ?

η ατομικη δεν ακολουθει το σταδιο της εκκαθαρισης . μονο οι εταιρειες 

με τιμολογιο θα γινει η πωληση των παγιων  κανονικα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...