Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ηλεκτρονικη αναγγελία πρόσληψης-τί γίνεται με το εκπρόθεσμο;;;


Korina_77

Ερώτηση

Καλησπέρα συνάδελφοι...

 

μέσα στο χαμό μου ξέφυγε ότι η αναγγελία πρόσληψης πρέπει να γίνεται την ίδια μέρα ηλεκτρονικά. 

 

Στον Ο.Α.Ε.Δ. δε δέχονται πλέον δηλ. αναγγελίες πρόσληψης; τι κάνω τώρα; και μιλάμε για 3 μέρες διαφορά (πρόσληψη στις 20 μαρτίου)

 

 

Βοήθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Και μάλιστα δε μου την δέχεται καν το σύστημα...μου βγάζει μήνυμα ότι είναι εκπρόθεσμη και δε με αφήνει να την υποβάλω...:( τι κάνουμε τώρα; Πίνακας προσωπικού έχει ήδη κατατεθεί ηλεκτρονικά στην ώρα του...ΒΟΗΘΕΙΑ:::

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Aριθ. πρωτ.: 5072/6/25.2.2013
Επανακαθορισμός των όρων και προϋποθέσεων ηλεκτρονικής υποβολής εντύπων αρμοδιότητας Σώματος Επιθεώρησης Εργασίας (ΣΕΠΕ) και Οργανισμού Απασχολήσεως Εργατικού Δυναμικού (ΟΑΕΔ), σύμφωνα με τις Υποπαραγράφους ΙΑ. 10,11,12, 13 και 14 του άρθρου πρώτου του νόμου 4093/2012

...........

Άρθρο 4
Προθεσμία και ημερομηνία ηλεκτρονικής υποβολής

.............

α) Κατά την ηλεκτρονική υποβολή των εντύπων του άρθ. 2 της παρούσας, ισχύουν οι καθοριζόμενες από τις κείμενες διατάξεις προθεσμίες, με εξαίρεση το υποστοιχείο α΄ του άρθ. 2 για τις περιπτώσεις της παραγράφου α) του άρθρου 8 του παρόντος.

.............

στ) Σε περίπτωση παρέλευσης των προβλεπόμενων προθεσμιών, ηλεκτρονική υποβολή δεν είναι δυνατή, αλλά ακολουθείται η διαδικασία της κατάθεσης με προσέλευση στην αρμόδια Υπηρεσία του ΣΕΠΕ ή/και του ΟΑΕΔ, με ανάλογη εφαρμογή των προβλεπόμενων κυρώσεων από την κείμενη νομοθεσία περί εκπρόθεσμης υποβολής των εντύπων του αρ. 2 της παρούσης.

..............

(http://www.taxheaven...2\/6\/25.2.2013)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελευταία ενημέρωση: Στον Ο.Α.Ε.Δ. της πόλης μου η υπάλληλος (γνωστή) με συμβούλεψε να κάνω την πρόσληψη από αύριο και να μιλήσω με την επιθεώρηση να μου αλλάξουν τον πίνακα προσωπικού. Μίλησα και τακτοποιήθηκε αφού και ο εργοδότης δεν είχε πρόβλημα να αλλαχτεί η ημερομηνία. Ειδάλλως το πρόστιμο είναι ίσο με 10 ημερομίσθια ανειδίκευτου εργάτη, για να τα αποφύγεις πρέπει να κάνεις προσφυγή κλπ. Άστα να πάνε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελευταία ενημέρωση: Στον Ο.Α.Ε.Δ. της πόλης μου η υπάλληλος (γνωστή) με συμβούλεψε να κάνω την πρόσληψη από αύριο και να μιλήσω με την επιθεώρηση να μου αλλάξουν τον πίνακα προσωπικού. Μίλησα και τακτοποιήθηκε αφού και ο εργοδότης δεν είχε πρόβλημα να αλλαχτεί η ημερομηνία. Ειδάλλως το πρόστιμο είναι ίσο με 10 ημερομίσθια ανειδίκευτου εργάτη, για να τα αποφύγεις πρέπει να κάνεις προσφυγή κλπ. Άστα να πάνε !

 

Εγώ λέω να ξαναστείλεις κι άλλον πίνακα και τον άλλον να τον ...κρύψεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελευταία ενημέρωση: Στον Ο.Α.Ε.Δ. της πόλης μου η υπάλληλος (γνωστή) με συμβούλεψε να κάνω την πρόσληψη από αύριο και να μιλήσω με την επιθεώρηση να μου αλλάξουν τον πίνακα προσωπικού. Μίλησα και τακτοποιήθηκε αφού και ο εργοδότης δεν είχε πρόβλημα να αλλαχτεί η ημερομηνία. Ειδάλλως το πρόστιμο είναι ίσο με 10 ημερομίσθια ανειδίκευτου εργάτη, για να τα αποφύγεις πρέπει να κάνεις προσφυγή κλπ. Άστα να πάνε !

 

αφου στο κανει η επιθεωρηση παλι καλα εμενα τοτε  που σερνοταν και δεν μπορεσα να την στειλω η επιθεωρηση δε μου το αλλαζε ετσι αναγκαστηκα να στειλω μια την επομενη ημερα που δουλευε, στης σημειωσεις να γραψω οτι δεν δουλευε το site μαζι με καμια 20αρια εκτυπωσεις που δειχνουν το προβλημα... τωρα αμα μπει προστιμο θα εχουμε αλλα πραματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βασικά μου είπαν ότι προσκομίζεις μία δήλωση της επιχείρησης ότι ο εργαζόμενος δεν εμφανίστηκε τη συγκεκριμένη ημερομηνία πρόσληψης οπότε και δηλώνεις νέα ημερομηνία. Επειδή είχε ήδη κατατεθεί ηλεκτρονικά ο πίνακας προσωπικού, δε μπορούν να γίνουν αλλαγές ούτε να διαγραφεί. Οπότε πας στην επιθεώρηση με τη δήλωση του εργοδότη, την αναγγελία πρόσληψης που έκανες πλέον με τη νέα ημερομηνία και νέο πίνακα που καταθέτεις χειρόγραφα. Το δέχτηκαν μια χαρά και το πρωτοκόλλησαν και με διαβεβαίωσαν ότι η επιχείρηση δε θα εχει πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βασικά μου είπαν ότι προσκομίζεις μία δήλωση της επιχείρησης ότι ο εργαζόμενος δεν εμφανίστηκε τη συγκεκριμένη ημερομηνία πρόσληψης οπότε και δηλώνεις νέα ημερομηνία. Επειδή είχε ήδη κατατεθεί ηλεκτρονικά ο πίνακας προσωπικού, δε μπορούν να γίνουν αλλαγές ούτε να διαγραφεί. Οπότε πας στην επιθεώρηση με τη δήλωση του εργοδότη, την αναγγελία πρόσληψης που έκανες πλέον με τη νέα ημερομηνία και νέο πίνακα που καταθέτεις χειρόγραφα. Το δέχτηκαν μια χαρά και το πρωτοκόλλησαν και με διαβεβαίωσαν ότι η επιχείρηση δε θα εχει πρόβλημα. 

 

Κατά τα άλλα...ηλεκτρονικό σύστημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Doctor,SOS,Μάλλον την έκανα.Εκανα έναρξη αρπασχόλησης προσωπικού σε υποκατάστημα στην Κέρκυρα, δεν είχε βιβλίο νεοπροσλαμβανομένων,έδρα στο Περιστέρι,οπότε πήγα στο ικα περιστερίου να δηλώσω το υπ/μα , όμως η ώρα έναρξης του προσωπικού 9 το πρωί το χαρτί το πήρα 10,26 πμ.Οαεδ πρόσληψη δεν μου δεχόταν 23/7/13, έβαλα 24/7/13 και ΣΕΠΕ το ίδιο , ανησυχώ, κάτι δεν έκανα σωστά . Θα ήθελα τις γνώσεις σου, και τι μπορώ να κάνω θα έχω πρόστιμο στο ΙΚΑ.Μια αγχωμένη, στρεσαρισμένη από την τρελλή περίοδο που περνάμε.Σε παρακαλώ με την πρώτη ευκαιρία γράψε μου, να δω τι μπορώ να σώσω.Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Doctor,SOS,Μάλλον την έκανα.Εκανα έναρξη αρπασχόλησης προσωπικού σε υποκατάστημα στην Κέρκυρα, δεν είχε βιβλίο νεοπροσλαμβανομένων,έδρα στο Περιστέρι,οπότε πήγα στο ικα περιστερίου να δηλώσω το υπ/μα , όμως η ώρα έναρξης του προσωπικού 9 το πρωί το χαρτί το πήρα 10,26 πμ.Οαεδ πρόσληψη δεν μου δεχόταν 23/7/13, έβαλα 24/7/13 και ΣΕΠΕ το ίδιο , ανησυχώ, κάτι δεν έκανα σωστά . Θα ήθελα τις γνώσεις σου, και τι μπορώ να κάνω θα έχω πρόστιμο στο ΙΚΑ.Μια αγχωμένη, στρεσαρισμένη από την τρελλή περίοδο που περνάμε.Σε παρακαλώ με την πρώτη ευκαιρία γράψε μου, να δω τι μπορώ να σώσω.Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Αφού δεν ήρθε έλεγχος του ΙΚΑ σήμερα δεν έχεις θέμα.

Γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις καλό είναι να παίρνεις το ΕΒΚΝΠ μία ημέρα πριν από την έναρξη της απασχόλησης. Κάνε απογραφή την προηγούμενη και βάλε π.χ. τον υπεύθυνο του υποκαταστήματος ότι ξεκίνησε μια μέρα πριν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Doctor,SOS,Μάλλον την έκανα.Εκανα έναρξη αρπασχόλησης προσωπικού σε υποκατάστημα στην Κέρκυρα, δεν είχε βιβλίο νεοπροσλαμβανομένων,έδρα στο Περιστέρι,οπότε πήγα στο ικα περιστερίου να δηλώσω το υπ/μα , όμως η ώρα έναρξης του προσωπικού 9 το πρωί το χαρτί το πήρα 10,26 πμ.Οαεδ πρόσληψη δεν μου δεχόταν 23/7/13, έβαλα 24/7/13 και ΣΕΠΕ το ίδιο , ανησυχώ, κάτι δεν έκανα σωστά . Θα ήθελα τις γνώσεις σου, και τι μπορώ να κάνω θα έχω πρόστιμο στο ΙΚΑ.Μια αγχωμένη, στρεσαρισμένη από την τρελλή περίοδο που περνάμε.Σε παρακαλώ με την πρώτη ευκαιρία γράψε μου, να δω τι μπορώ να σώσω.Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων.

έχω την  ακριβώς την  ίδια περίπτωση αλλά είναι με πρόγραμμα ΟΑΕΔ και δεν μπορώ να αλλάξω την ημερομηνία για αύριο , πως το αντιμετώπισες γιατί πέρνω τηλεφωνο και δεν το σηκώνουν? sos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έχω την  ακριβώς την  ίδια περίπτωση αλλά είναι με πρόγραμμα ΟΑΕΔ και δεν μπορώ να αλλάξω την ημερομηνία για αύριο , πως το αντιμετώπισες γιατί πέρνω τηλεφωνο και δεν το σηκώνουν? sos

 

Για ρίξε λεπτομέρειες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η ΠΛΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΩΡΑΡΙΟ, εκανα προσληψη 9.30 στον πινακα με ωρα εργασιας 13.00 αυτοματοποιημενα απο το προγραμμα , παω να κανω και την προσληψη στισ 10.00 και τρο ^&$%@&$*# συστημα δεν δουλευε.Ειχα δουλεια αναγκαστηκα να φυγω επιστρεφω 15.00 απω να κανω την προσληψη ..... εκπροθεσμη μου λεει.... ετσι εισαι ^#%@!^@!&@ αλλαζω την ωρα προσελευσης πρωτης μερας στην εργασια , ειχα τυπωσει και 2 σελιδες με την ωρα του προβληματος και την εστειλα ετσι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χίλια συγνώμη για την εξαφάνισή μου,λόγοι υγείας δεν μου επέτρεψαν να έρθω στο γραφείο μου, Doctor σ'ευχαριστώ για τη  άμεση απάντησή σου και ελπίζω και γώ να μην έχω κάποιο πρόβλημα στον έλεγχο του ΙΚΑ αργότερα, άλλωστε δεν μπορούσα να κάνω διαφορετικά ΑΘΗΝΑ ΜΕ ΚΕΡΚΥΡΑ πολλά χιλιόμετρα,και άντε να συννενοηθείς με τους εδώ και τους εκεί.Ετσι είναι γεγονός ότι θα κάνεις κάτι λάθος,θα έπρεπε να το είχαν προβλέψει και να υπήρχε κάποια περίοδο χάριτος όπως στην αρχική έναρξη εργοδότη εντός τριων ημερών. Και πάλι σ'ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για ρίξε λεπτομέρειες!

Το πράγμα έχει ως εξής : κεντρικό στην Αθήνα με απασχόληση προσωπικού από παλία , πάω χτες 31/7/2013 και κάνω μεταβολή στο ΙΚΑ για έναρξη υποκαταστήματος και απσχόλησης σε νέο υποκατάστημα στην Θεσσαλονίκη και δεν μου ανοίγει η ηλεκτρονική υποβολή. Σε τηλεφωνική επικοινωνία  με ΣΕΠΕ Θεσσαλονίκης, μίλησα με μια πολλή ευγενική κυρία (σπάνιο), η οποία μου έδωσε οδηγίες να τα υποβάλλω σαν συμπληρωματικό του κεντρικού γράφοντας στις παρατηρήσεις οτι αφορά απασχόληση στο υποκατάστημα, έτσι τους έχουν δοθεί οι οδηγίες από την τεχνική υπηρεσία μέχρι να διορθώσουν το πρόβλημμα και να γίνεται όπως την αρχική έναρξη απασχόλησης (3 ημέρες περιθώριο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παιδιά μια βοήθεια με βεβαίωση εργοδότη (ε7).θεωρώ πως έχω κανει τα πάντα σωστα και όταν φτάνω στο τέλος να βάλω αφμ εργοδότη ή νόμιμου εκπρώσοπου το βάζω και μου λέει ότι είναι δεν βρέθηκε ...προσπαθώ με τηλέφωνο στα νούμερα που γράφει απο κάτω άλλα τιποτα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το πράγμα έχει ως εξής : κεντρικό στην Αθήνα με απασχόληση προσωπικού από παλία , πάω χτες 31/7/2013 και κάνω μεταβολή στο ΙΚΑ για έναρξη υποκαταστήματος και απσχόλησης σε νέο υποκατάστημα στην Θεσσαλονίκη και δεν μου ανοίγει η ηλεκτρονική υποβολή. Σε τηλεφωνική επικοινωνία  με ΣΕΠΕ Θεσσαλονίκης, μίλησα με μια πολλή ευγενική κυρία (σπάνιο), η οποία μου έδωσε οδηγίες να τα υποβάλλω σαν συμπληρωματικό του κεντρικού γράφοντας στις παρατηρήσεις οτι αφορά απασχόληση στο υποκατάστημα, έτσι τους έχουν δοθεί οι οδηγίες από την τεχνική υπηρεσία μέχρι να διορθώσουν το πρόβλημμα και να γίνεται όπως την αρχική έναρξη απασχόλησης (3 ημέρες περιθώριο).

 

Πολύ καλή λύση σου πρότεινε, κι εγώ αυτό θα έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παιδιά μια βοήθεια με βεβαίωση εργοδότη (ε7).θεωρώ πως έχω κανει τα πάντα σωστα και όταν φτάνω στο τέλος να βάλω αφμ εργοδότη ή νόμιμου εκπρώσοπου το βάζω και μου λέει ότι είναι δεν βρέθηκε ...προσπαθώ με τηλέφωνο στα νούμερα που γράφει απο κάτω άλλα τιποτα.....

 

Μήπως δεν κάνατε κάποια αλλαγή εκπροσώπων στο ΙΚΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως δεν κάνατε κάποια αλλαγή εκπροσώπων στο ΙΚΑ;

 καταρχήν ευχαριστώ πολύ.αλλά ειναι ατομική επιχείρηση που είχε παλιά( με διακοπη 2004)αμε (ικα) και έκανε εναρξη τα Χριστούγεννα και μας έδωσε το ιδιο αμε σαν επανεναρξη...στην φόρμα επάνω στα στοιχεία έχει το αφμ κανονικά το συμπληρώνω κάτω αλλά τίποτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 καταρχήν ευχαριστώ πολύ.αλλά ειναι ατομική επιχείρηση που είχε παλιά( με διακοπη 2004)αμε (ικα) και έκανε εναρξη τα Χριστούγεννα και μας έδωσε το ιδιο αμε σαν επανεναρξη...στην φόρμα επάνω στα στοιχεία έχει το αφμ κανονικά το συμπληρώνω κάτω αλλά τίποτα....

πήρα στο ικα τηλεφωνο και μου είπαν ότι έκαναν καποιες διορθώσεις και θα φανεί αργοτερα στο σύστημα...οψομεθα.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρ, θα ήθελα τη βοήθειά σας. γνωστός μου δεν είχε ενημερωθεί γι την αλλαγή του νόμου ότι πρώτα γίνεται η πρόσληψη ηλεκτρονικά κ μετά γράφεται ο εργαζόμενος στο βιβλίο.το θέμα εΐναι ότι πρώτα γράφτηκε στο βιβλίο, μετά έκανε ηλεκτρονθκή πρόσληψη άλλου υπαλλήλου κι αυτόν μετά απο δύο μέρες.πώς διορθώνεται τώρα το βιβλίο??έχει την εξής μορφή το βιβλίο

α 13/09

β 15/09

οο α στο συστημα εχει προσληφθει στις 16/09.

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρ, θα ήθελα τη βοήθειά σας. γνωστός μου δεν είχε ενημερωθεί γι την αλλαγή του νόμου ότι πρώτα γίνεται η πρόσληψη ηλεκτρονικά κ μετά γράφεται ο εργαζόμενος στο βιβλίο.το θέμα εΐναι ότι πρώτα γράφτηκε στο βιβλίο, μετά έκανε ηλεκτρονθκή πρόσληψη άλλου υπαλλήλου κι αυτόν μετά απο δύο μέρες.πώς διορθώνεται τώρα το βιβλίο??έχει την εξής μορφή το βιβλίο

α 13/09

β 15/09

οο α στο συστημα εχει προσληφθει στις 16/09.

ευχαριστω

 

Κάνε την πρόσληψη τώρα και πλήρωσε τον εργαζόμενο και ασφάλισέ τον με βάση την 13/9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα, έκανα πρόσληψη 14/3/14 με το εντυπο Ε 3 εμπρόθεσμο και σήμερα 10/4/14 διαπίστωσα ότι δεν έχω υποβάλλει συμπληρωματικό πίνακα πρόσληψης ξέρει κανεις ποσο ειναι το προστιμο για τον εκπροθεσμο συμπληρωματικο πινακα?  ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα, έκανα πρόσληψη 14/3/14 με το εντυπο Ε 3 εμπρόθεσμο και σήμερα 10/4/14 διαπίστωσα ότι δεν έχω υποβάλλει συμπληρωματικό πίνακα πρόσληψης ξέρει κανεις ποσο ειναι το προστιμο για τον εκπροθεσμο συμπληρωματικο πινακα?  ευχαριστω

καντο γαργαρα , και ριξε πινακα με σημερινη ημερομηνια

Κι αν , και εφοσον, κι οποτε ερθει η ωρα για το προστιμο το βλεπεις τοτε.

γιατι να το σκαλισεις απο σημερα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...