Προς το περιεχόμενο

ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ Η ΙΔΡΥΣΗ ΙΚΕ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Ατομική επιχείρηση με κεντρικό και υποκατάστημα το οικ. έτος 2013 είχε ακαθάριστα έσοδα 498.000 ευρώ και καθαρά κέρδη 40.000 ευρώ. Η πρόβλεψη για το οικ. 2014 είναι μία μείωση των καθαρών κερδών της τάξεως του 10%.Αναμένεται να έχει καθαρά κέρδη περί των 35.000 ευρώ. Πιστεύεται πως θα πρέπει να συνεχίσει να υφίσταται ως ατομική επιχείρηση ή να προχωρήσει στην σύσταση μιας μονοπρόσωπης ΙΚΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το νεο φορολογικο η επιλογη της ετερικης μορφης δεν αλλαζει πολυ την φορολογια,οπως ισχυε παλιοτερα.

φορολογία ατομικής 35.000 χ 26%=9.100

φορολογία ΙΚΕ 35.000χ 26%= 9.100 (35.000-9.100=25.900) χ10% αν το διανείμεις 2.590,00, σύνολο φόρου 11.690

και διπλογραφικα βιβλία με οτι αυτο σημαίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε δέν συμφέρει σε καμία περίπτωση και απο καμία σκοπιά η ίδρυση της Ι.Κ.Ε....;

 

 

Οπότε δέν συμφέρει σε καμία περίπτωση και απο καμία σκοπιά η ίδρυση της Ι.Κ.Ε....;

 

 

Αν το κριτήριο είναι μόνο ο φόρος εισοδήματος , τότε με την φορολογική κλίμακα που ισχύει φορολογικό προγραμματισμό του είδους που έχεις κατά νου δεν μπορείς να κάνεις γιατί δεν έχει όφελος. Ωστόσο υπάρχουν και ζητήματα ευθύνης για τα χρέη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Ατομική επιχείρηση με κεντρικό και υποκατάστημα το οικ. έτος 2013 είχε ακαθάριστα έσοδα 498.000 ευρώ και καθαρά κέρδη 40.000 ευρώ. Η πρόβλεψη για το οικ. 2014 είναι μία μείωση των καθαρών κερδών της τάξεως του 10%.Αναμένεται να έχει καθαρά κέρδη περί των 35.000 ευρώ. Πιστεύεται πως θα πρέπει να συνεχίσει να υφίσταται ως ατομική επιχείρηση ή να προχωρήσει στην σύσταση μιας μονοπρόσωπης ΙΚΕ;

κατά sotiris x κριτήρια επιλογής..

 

θέλω  λογιστικό ταμείο?

τα "μαύρα" πόσα είναι?

θέλω διπλογραφικό λογιστικό? (με το διπλογραφικό, όποια τύπου εταιρεία φορολογείται όπως ΑΕ - ΕΠΕ)

θέλω τραπεζική υποστήριξη?

μπορεί να με στηρίξει το λογιστηριό μου?

τι τύπος επιχειρηματία είμαι? (καταλαβαίνω τα θεμελιώδη)

έχω γκόμενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα :-)) το μόνο καλό και σίγουρα σωστό κατα την άποψη μου ειναι ότι με τα καινούργια δεδομένα δεν κάνουμε πια φορολογική μελέτη με το τι τζίρο και κέρδη θα έχει μια εταιρεία έτσι ώστε να φτιάξουμε την αντίστοιχη μορφή της ! Αλα αν έχουμε πραγματικές ανάγκες για να ειναι μια εταιρεία ΑΕ επε ικε απο φορολογικής πλευράς όλες η μορφές άκομα και η ατομική με τα ίδια δεδομένα θα υπάρχει μια διάφορα γύρω στο 3% οπότε προσέχετε συνάδελφοι ποιες ειναι οι πραγματικές ανάγκες των πελατών μας γιατι ήδη έχω κλείσει δυο επε πριν καλα καλά ξεκινήσουν ! Τραγική συμβουλή απο συναδέλφους η δημιουργία επε με την λογική ότι θα έχουν μικρότερη φορολογία ημερομηνία δημιουργίας των επε 2ος 2013 φυσικά και με την ανάλογη μηνιαία αμοιβή :-((

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τυρακι το ειδαμε την φακα ομως? 

 

Αυτα περι προσωπικης περιουσιας τα ακουω βερεσε , οατν χρωσταει η εταιρεια 50-100 χιλ +  σε ικα κλπ δεν θα κυνηγησουν τον νομιμο εκπροσωπο ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατά sotiris x κριτήρια επιλογής..

 

θέλω  λογιστικό ταμείο? Τρελός πρέπει να είναι... άκου κει βιβλίο ταμείου!!! Και να αγχώνεται να καλύπτει τις επιταγές με "είσπραξη"... Αν δε, ενωθούν ταμειακές με Taxis, θα καρφώνεται οτι ανεβάζει ταμείο, όταν είναι να καλύψει πληρωμή επιταγών. Αυτά είναι για άλλες παραλίες, για άλλα παιδάκια και άλλα κουβαδάκια.

τα "μαύρα" πόσα είναι?

θέλω διπλογραφικό λογιστικό? (με το διπλογραφικό, όποια τύπου εταιρεία φορολογείται όπως ΑΕ - ΕΠΕ)

θέλω τραπεζική υποστήριξη?

μπορεί να με στηρίξει το λογιστηριό μου?

τι τύπος επιχειρηματία είμαι? (καταλαβαίνω τα θεμελιώδη) Μπακαλόγατος ώς επί το πλείστον....

έχω γκόμενα?

 

Όλα τα είπε ο συνάδελφος Σωτήρης....

 

Που να μπλέκεις τώρα με τράπεζες, επιταγές και ταμείο;

 

Κάτσε εκεί που είσαι και μην αγγίξεις τα διπλογραφικά... Θα τον αγχώσεις να εμφανίζει πωλήσεις για να καλύψει τις επιταγές του... Άστο δεν είναι καιρός για τέτοια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 months later...

Οπότε δέν συμφέρει σε καμία περίπτωση και απο καμία σκοπιά η ίδρυση της Ι.Κ.Ε....;

και η μηνιαία αμοιβή του λογιστή για την ΙΚΕ,  που έχει διαμορφωθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...