Jump to content
  • 0

μετρητα απο τον πατερα που απεβιωσε και φορολογια


dodos
 Share

Question

πατερας που απεβιωσε μοιρασε με την διαθηκη του τα ακινητα στα παιδια του.

για τα μετρητα δεν ανεφερε τιποτα η διαθηκη.

τα παιδια τα μοιρασαν μεταξυ τους και τα κατεθεσαν στους προσωπικους τους λογαριασμους.

υπαρχει θεμα για τα παιδια ποθεν εσχες ?

μπορει α δικαιολογηθου σε τυχων ελεγχο οτι τα πηραν απο τον πατερα τους που απεβιωσε?

πως πρεπει να αντιμετωπιστει φορολογικα ωστε να μη υπαρχει προβλημα

Link to comment
Share on other sites

16 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Εκπροθεσμη Δήλωση Κληρονομίας (Συμπληρωματική στη περίπτωση σας) κ απόδοση 10% Φορου στο Δημόσιο. Με τη δήλωση Κληρονομιας τα δηλώνεις στο επομενο του θανατου ετος στη Δηλωση Φ..Ε. του Κληρονομου στον Κωδ: 781 .

ΥΓ: Μεχρι το ετος 2009 υπηρχε αφορολογητο ποσο 95000 ευρω .

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Εκπροθεσμη Δήλωση Κληρονομίας (Συμπληρωματική στη περίπτωση σας) κ απόδοση 10% Φορου στο Δημόσιο. Με τη δήλωση Κληρονομιας τα δηλώνεις στο επομενο του θανατου ετος στη Δηλωση Φ..Ε. του Κληρονομου στον Κωδ: 781 .

ΥΓ: Μεχρι το ετος 2009 υπηρχε αφορολογητο ποσο 95000 ευρω .

τωρα υπαρχει αφορολογητο οριο?

150000?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

τωρα υπαρχει αφορολογητο οριο?

150000?

 

.... Δεν υπάρχει φορολογηση απο το πρωτο ευρω !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Συνάδελφοι καλησπέρα, επειδή το θέμα είναι σοβαρό, να αναφέρω οτι:

Η κληρονομιά μετρητών έχει αφορολόγητο όριο (ανάλογα με τον βαθμό συγγένειας).

Η δωρεά και γονική παροχή μετρητών δεν έχουν αφορολόγητο όριο και φορολογούνται από το πρώτο ευρώ.

(Νομος 3842/2010)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Συνάδελφοι καλησπέρα, επειδή το θέμα είναι σοβαρό, να αναφέρω οτι:

Η κληρονομιά μετρητών έχει αφορολόγητο όριο (ανάλογα με τον βαθμό συγγένειας).

Η δωρεά και γονική παροχή μετρητών δεν έχουν αφορολόγητο όριο και φορολογούνται από το πρώτο ευρώ.

(Νομος 3842/2010)

ναι και νομιζω οτι η κληρονομια μετρητων εχει αφορολογητο οριο 150000

επισης ομιζω οτι μεχρι τωρα λιγοι εμπαιναν στην διαδιακασια να δηλωσουν αυτα τα χρηματα.

τωρα ομως που θα ειναι πιο ευκολη η πρροσβαση στους τραπεζικους λογ/σμους θα προκυψουν θεματα ποθεν εσχες και θα

βρεθουν εκτεθιμενοι.

νομιζω οτι υπαρχει αφορολογητο απο γονεις σε παιδια 150000 και πρωτος συτελεστης 10% για τα επομενα 150000

θελω να μου πει καποιος αν το θεωρειται σκοπιμο α αποδοθει αυτος ο φορος

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλημέρα συνάδελφοι, να σας πω την δικιά μου περίπτωση:

Πέθανε ο παππους μου και στην διαθήκη που είχε κάνει άφησε και σε μένα (εγγονός) 4.000 μετρητά. Η διαθήκη δημοσιέυθηκε 6-3-2013. Πήγα στην ΔΟΥ να κάνω την δήλωση φόρου κληρονομιάς για τα μετρητά. Στην ΔΟΥ μου είπαν να τους πάω έναν λογαριασμό τράπεζας και μια βεβαίωση από την τράπεζα που να φαινόνταν την ημερομηνία θανάτου πόσα λεφτά είχε ο παππούς. Ο παππούς μου είχε ένα βιβλιάριο όπου ήταν κοινός λογαριασμός μαζί με τον πατέρα μου και τον θείο μου (τα παιδιά του). Εκεί είχε καμια 10.000 ευρω καταθέσεις περίπου. Και μου είπαν στην ΔΟΥ οτι βάσει του κώδικα κληρονομιών δεν μπορώ να πάρω τα λεφτά επειδή πάνε αυτοδίκαια στους υπόλοιπους συνδικαιούχους μετά τον θάνατο (οι οποίοι δεν χρειάζεται να τα δηλώσουν στην δήλωση φόρου κληρονομιάς) και θα μου επιστρέψουν πίσω την δήλωση χωρίς να την κάνουν δεκτοί.

 

Καταρχήν σύμφωνα με τον κώδικα κληρονομιών αρθρο 29, είναι αφορολόγητα μιας και το όριο για εγγονό ειναι 150.000 ευρω και σύμφωνα με το άρθρο 25 παρ. 2 περ. γ Ν 2961/2001 έχουμε:

 

2 Επισης απο τον φορο απαλλασσονται:

γ) Η χρηματικη καταθεση σε τραπεζα σε ανοικτο λογαριασμο στο ονομα δυο ή περισσοτερων απο κοινου (Compte joint, Joint Account) κατα τις διαταξεις του Ν 5638/1932 (ΦΕΚ 307 Α), στην οποια εχει τεθει ο προσθετος ορος οτι με τον θανατο οποιουδηποτε δικαιουχου η καταθεση και ο λογαριασμος αυτης περιερχεται αυτοδικαια στους λοιπους επιζωντες μεχρι τον τελευταιο απο αυτους. Η απαλλαγη αυτη ισχυει και σε κοινους λογαριασμους με προθεσμια ή ταμιευτηριου με προειδοποιηση και σε κοινους λογαριασμους σε συναλλαγμα κλπ.

 

Ερωτήσεις:

1) Να διευκρινήσω οτι απο την ΔΟΥ μου ζητησαν λογαριασμο τραπεζας για να δουν αν υπαρχουν τα λεφτα (και ασε που οταν πηγα με περασαν 1 ωρα απο ανακριση λες και ημασταν στο δικαστηριο και ημουν κανας κλεφτης...).  Ναι αλλα απ την στιγμη που η διαθηκη λεει οτι αφηνει σε εμενα 4.000 τοτε ειναι υποχρεωμενοι οι συνδικαιουχοι του κοινου λογαριασμου να μου δωσουν εμενα τις 4.000 βασει διαθηκης και τα υπολοιπα 6.000 που μενουν να τα κρατησουν αυτοι στον κοινο λογαριασμο τους. Αυτο δεν λεει η διαθηκη αλλωστε;;;;;Εχουν δικιο ή αδικο στην ΔΟΥ που δεν δεχονται την δηλωση;;;

 

2) Αν ας πουμε τα λεφτα που μου αφηνει στην διαθηκη τα βρω σπιτι του παππου μου σε κανα ντουλαπι τοτε αλλαζει το πραγμα???Γιατι, το ειπα και αυτο στην ΔΟΥ και μου ειπαν αλλο αυτο (δεν ηξεραν ακριβως να μου απαντησουν).

 

Εγώ νομίζω οτι κακώς δεν δέχονται στην ΔΟΥ την δήλωση και εγω θα δηλωσω τις 4.000 στον 781 στην φορολογικη μου δηλωση. Απο την στιγμη που το λεει η διαθηκη ειναι ξεκαθαρο νομιζω.

 

Να τους επιμεινω να δεχτουν την δηλωση φορου κληρονομιας???

 

Τι λετε???

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

 Tα χρήματα ήταν σε κοινό λογαριασμό ? (κοινός του θανόντος με τα παιδιά του )

OXI ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ

 

ΕΦΟΣΟΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΗΚΗ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΝ ΔΗΛΩΣΗ ΦΟΡΟΥ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ (ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 150000) .?

ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΝΟΙΓΜΑΤΟΣ ΤΩΝ ΛΟΓ/ΣΜΩΝ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΑΝ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ? ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Λοιπόν σχετικά με τον κοινό τραπεζικό λογαριασμό:

α) Αν έχει τεθεί ο πρόσθετος όρος όπως προβλέπεται στο άρθρο 25 του κωδικα φορολογίας κληρονομιών έρχεται απαλλαγμένη από κάθε φόρο κληρονομίας στους λοιπούς συνδικαιούχους. Σημείωση: Εδώ υπάρχει μια διάσταση απόψεων ακόμα και στο Υπουργείο. Κάποιοι θεωρούν ότι όλο το ποσό του λογαριασμού περνάει στου λοιπούς συνδικαιούχους π.χ. έχει 100.000 ο λογαριασμός την μέρα θανάτου και ήταν 4 οι συνδικαιούχοι, Οι 3 που είναι ζωντανοί κληρονομούν το 1/3 ο καθένας. Υπάρχει και η άποψη όμωσ η οποία λέει κληρονομούν το ποσοστό του αποβιώσαντα. π.χ. είναι 4 συνδικαιούχοι και πεθαίνει ο 1, Το ποσοστό του θανόντα είναι το 1/4 δηλαδή 25.000 και άρα οι λοιποί συνδικαιούχοι λαμβάνουν το 1/3 ο καθένας από τα 25.000. Στην περίπτωση αυτή όμως δημιουργείται θέμα σχετικά με το αν ο αποβιώσας είχε συνεισφέρει  αν όχι όλο, αλλά μεγαλύτερο ποσό στον κοινό λογαριασμό. Από το Υπουργείο μου είπαν ότι τότε μπορεί να το επικαλεστεί ο φορολογούμενος και εφόσον να το αποδείξει (π.χ. ένα παιδί 20 χρονων δεν μπορεί να έχει εισοδήματα και να έχει δυνατότητα συνεισφοράς στον λογαριασμό) να μοιρασθεί το ποσοστό του θανόντα

2) εαν δεν είναι κοινόσ λογαριασμός με τον παραπάνω όρο, τότε για να μην έχεις πρόβλημα πόθεν έσχες πρέπει να το περάσεις από την εφορία.

3) Και διαθήκη να έχει αφήσει ο παππούς σου δεν μπορείς να απαιτήσεις να σου δώσουν τα χρήματα οι συνδικαιούχοι έτσι απλά. Πρέπει να αποδείξεις ότι μεταξύ του θανόντα  και οτν συνδικαιούχων υφίσταται δωρεά και εφόσον προσβάλλεται η νόμιμη σου μοίρα να λάβεις το ποσό αυτό της νόμιμης μοίρας (που είναι το 1/2 από το ποσοστό που θα λάμβανες ως εξ αδιαθέτου κληρονομός) άρθρο 117 ΕισΝΑΚ,

4) Σε κοινό λογαριασμό υπάρχει περίπτωση δωρεάς σε περίπτωση που κάποιος κάνει χρήση των χρημάτων όταν ζουν όλοι οι συνδικαιούχοι. Σε περίπτωση που κάποιοσ πεθάνει τότε δεν τ΄πιθεται θέμα δωρεάς. 

5) αν έβρισκες τα χρήματα στο σπίτι τα έκανες ότι ήθελες. δεν ήσουν υποχρεωμένος να τα περάσεις από εφορία. Αλλά αν πήγαινες να τα χρησιμοποιήσεις π.χ. για αγορά ακινήτου και δεν δικαιολογούσεσ το ποσό αυτό τότε θα αναγκαζόσουν να κάνεισ εκπρόθεσμη αποδοχή και μετά να πληρώσεις φόρο και προσαυξήσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 0

5) αν έβρισκες τα χρήματα στο σπίτι τα έκανες ότι ήθελες. δεν ήσουν υποχρεωμένος να τα περάσεις από εφορία. Αλλά αν πήγαινες να τα χρησιμοποιήσεις π.χ. για αγορά ακινήτου και δεν δικαιολογούσεσ το ποσό αυτό τότε θα αναγκαζόσουν να κάνεισ εκπρόθεσμη αποδοχή και μετά να πληρώσεις φόρο και προσαυξήσεις

Λοιπον απο την ΔΟΥ δεν δεχθηκαν την δηλωση φορου κληρονομιας λογω του οτι επειδη ο λογαριασμος ειναι κοινος, τα χρηματα περνανε αυτοματα στους συνδικαιουχους. Τους ειπα αν τα βρω σπιτι τι γινεται;;;Και μου ειπαν πως θα το αποδειξεις;;;;;Μπορει να μην το δεχθει  ο ελεγχος.

Πηρα τηλεφωνο στο υπουργειο και μου ειπαν το ιδιο πραγμα.

Αρα, το ερωτημα ειναι: μπορω να το αποδειξω με υπευθυνη δηλωση μαζι με την παρουσια καποιων μαρτυρων ή και συμβολαιογραφου (οι οποιοι θα κανουν και αυτοι υπευθυνη δηλωση)???

Υπαρχει καποιος αλλος τροπος???

Και να αντιστρεψω το ερωτημα: πως θα αποδειξει η ΔΟΥ οτι δεν βρηκα τα λεφτα στο σπιτι, αν της παω υπευθυνη δηλωση???

Πως αποδεικνυεται οτι δεν ειμαι ελεφαντας???

Αρα απο την αρχη θεωρουμαι φοροκλεφτης...

Γιατι να μην μπορω να βαλω τα χρηματα στον 781 της φορολογικης δηλωσης για να μπορεσω να το επικαλεστω αργοτερα με αναλωση???

Και βεβαιως δεν προκυπτει φορος κληρονομιας, καθως το ποσο ειναι 4.000, ενω το αφορολογητο 150.000...

Περιμενω γνωμες.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Λοιπόν σχετικά με τον κοινό τραπεζικό λογαριασμό:

α) Αν έχει τεθεί ο πρόσθετος όρος όπως προβλέπεται στο άρθρο 25 του κωδικα φορολογίας κληρονομιών έρχεται απαλλαγμένη από κάθε φόρο κληρονομίας στους λοιπούς συνδικαιούχους. Σημείωση: Εδώ υπάρχει μια διάσταση απόψεων ακόμα και στο Υπουργείο. Κάποιοι θεωρούν ότι όλο το ποσό του λογαριασμού περνάει στου λοιπούς συνδικαιούχους π.χ. έχει 100.000 ο λογαριασμός την μέρα θανάτου και ήταν 4 οι συνδικαιούχοι, Οι 3 που είναι ζωντανοί κληρονομούν το 1/3 ο καθένας. Υπάρχει και η άποψη όμωσ η οποία λέει κληρονομούν το ποσοστό του αποβιώσαντα. π.χ. είναι 4 συνδικαιούχοι και πεθαίνει ο 1, Το ποσοστό του θανόντα είναι το 1/4 δηλαδή 25.000 και άρα οι λοιποί συνδικαιούχοι λαμβάνουν το 1/3 ο καθένας από τα 25.000. Στην περίπτωση αυτή όμως δημιουργείται θέμα σχετικά με το αν ο αποβιώσας είχε συνεισφέρει  αν όχι όλο, αλλά μεγαλύτερο ποσό στον κοινό λογαριασμό. Από το Υπουργείο μου είπαν ότι τότε μπορεί να το επικαλεστεί ο φορολογούμενος και εφόσον να το αποδείξει (π.χ. ένα παιδί 20 χρονων δεν μπορεί να έχει εισοδήματα και να έχει δυνατότητα συνεισφοράς στον λογαριασμό) να μοιρασθεί το ποσοστό του θανόντα

2) εαν δεν είναι κοινόσ λογαριασμός με τον παραπάνω όρο, τότε για να μην έχεις πρόβλημα πόθεν έσχες πρέπει να το περάσεις από την εφορία.

3) Και διαθήκη να έχει αφήσει ο παππούς σου δεν μπορείς να απαιτήσεις να σου δώσουν τα χρήματα οι συνδικαιούχοι έτσι απλά. Πρέπει να αποδείξεις ότι μεταξύ του θανόντα  και οτν συνδικαιούχων υφίσταται δωρεά και εφόσον προσβάλλεται η νόμιμη σου μοίρα να λάβεις το ποσό αυτό της νόμιμης μοίρας (που είναι το 1/2 από το ποσοστό που θα λάμβανες ως εξ αδιαθέτου κληρονομός) άρθρο 117 ΕισΝΑΚ,

4) Σε κοινό λογαριασμό υπάρχει περίπτωση δωρεάς σε περίπτωση που κάποιος κάνει χρήση των χρημάτων όταν ζουν όλοι οι συνδικαιούχοι. Σε περίπτωση που κάποιοσ πεθάνει τότε δεν τ΄πιθεται θέμα δωρεάς. 

5) αν έβρισκες τα χρήματα στο σπίτι τα έκανες ότι ήθελες. δεν ήσουν υποχρεωμένος να τα περάσεις από εφορία. Αλλά αν πήγαινες να τα χρησιμοποιήσεις π.χ. για αγορά ακινήτου και δεν δικαιολογούσεσ το ποσό αυτό τότε θα αναγκαζόσουν να κάνεισ εκπρόθεσμη αποδοχή και μετά να πληρώσεις φόρο και προσαυξήσεις

 

συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφεις.

προσοχή μόνο :αν κάποιος συνδικαιούχος απο υπερβολική "πρόνοια" τραβήξει τα χρήματα προ του θανάτου τότε επειδή κατά το χρόνο θανάτου του ο θανών είχε απαίτηση απο τον συνδικαιούχο με βάση την εσωτερική τους σχέση, η αξίωση αυτή κληρονομείται . ΑΠ 486/2010 και 1550/2007

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...