Προς το περιεχόμενο

Μετά οι κακοί και ασυνεπείς θα είμαστε εμείς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 29/03 λήγουν οι δηλώσεις Ε7 (το σύστημα κλειστό).

Στις 02/04 ξεκινούν τα Ε5 (το σύστημα κλειστό).

 

Έχουν μείνει δύο εβδομάδες και φως δεν βλέπω!

 

Θα μας κάνουν πάλι να παρακαλάμε για παρατάσεις, επειδή όλα αυτά τα "κυδώνια", για άλλη μια χρονιά, είναι ανίκανοι να κάνουν σωστά τη δουλειά τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θα δωσουνε παραταση προφανως για προσαρμοστουμε.........

Ναι, ακριβώς! Παράταση προσαρμογής (στις περσυνές διατάξεις!!) ώστε να έχουν των χρόνο οι λογιστές να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις . . . . ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ . . . . .  . ώστε να διεκπεραιώσουν τις παραπάνω εργασίες λόγω της σύμπτωσης των ημερομηνιών . . . .  ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ . . . . . . . . για την ευρυθμη λειτουργία του συστήματος και την καλύτερη εξυπηρέτηση των πολιτών!! :ph34r: :ph34r: :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι αρκετά μεγάλος, συναδέλφισες, συνάδελφοι και πιστεύω ότι γνωρίζω και να διαβάζω και να γράφω και να καταλαβαίνω καλά τα ελληνικά. Σίγουρα δεν πάσχω από γεροντική άνοια, ΑλτσχάΙμερ, έχω σώας τας φρένας και πλήρη συναίσθηση του περιβάλλοντος χώρου. Γνωρίζω πρόσωπα και πράγματα και θυμάμαι φυσιογνωμίες και ονόματα !

 Ερωτώ, λοιπόν : Λέει ο πρόσφατα ψηφισθείς νόμος ότι οι δηλώσεις παντός είδους θα υποβάλλονται από 1η Φεβρουαρίου έως 30 Ιουνίου κάθε έτους και ότι αυτό ισχύει για τις δηλώσεις που θα υποβάλλονται από 1/1/2013 ;; 

Γιατί το "σύστημα" δεν λειτουργεί, παρά το ότι φάγαμε ήδη τον μισό Μάρτη και απομένουν μόνο δυόμιση μήνες; Και πότε λήγουν οι προθεσμίες σύνταξης των Ισολογισμών και καταχώρησης της απογραφής χρήσης 2012; Μέχρι την υποβολή της δήλωσης εισοδήματος, λέει ο νόμος, δηλαδή μέχρι την 30/6/2013 ή με τις περσινές ημερομηνίες; Και γιατί δίνουν παρατάσεις σε προθεσμίες που ήδη - με τον νέο νόμο - δεν έχουν καν αρχίσει; Και γιατί δεν έχουμε ακόμη τα έντυπα Ε3 κια Ε5 και Φ010 κια δεν συμμαζεύεται για να τα συντάσσουμε και να τα αποθηκεύουμε σιγά-σιγά, για να μην πάθουμε πάλι αυχενικό (εμένα δεν μου πέρασε ακόμα από πέρυσι) και να μην κάνουμε δεήσεις γονυπετείς στον ϋψιστο, όπου είναι αυτός , για τις αγαπημένες μας "παρατάσεις-ψίχουλα";;

  Ζητώ απαντήσεις, πριν χάσω και το λίγο μυαλό που μου έμεινε, από το Υπουργείο, απο την Γ.Γ.Π.Σ., από τον κ. Θεοχάρη, από τον κ, Στουρνάρα, από τον κ. Γ.Γ. του ΥΠ.ΟΙΚ, από τις Ενώσεις μας, από την ΠΟΦΕΕ (που χάθηκε και αυτή η ευλογημένη, έχουμε να την ακούσουμε από τις εκλογές), ή μήπως περιμένουμε να μας δώσει οδηγίες ο κ. Τόμσεν και η κομπανία του, οι "Επικυρίαρχοι", αφού οι υποτελείς τους μιλάνε μόνο για εξόφληση οφειλών και κατασχέσεις και φυλακίσεις στους πένητες "φοροδιαφεύγοντες" (όχι φοροφυγάδες, αυτοί έχουν ασυλία)....

  Ζητώ και από την σεβαστή Διαχείριση, που τόσες φορές δίνει λύσεις, να μας διαφωτίσει, όσο πιο σύντομα γίνεται, πριν σαλτάρω και εγώ και πολλοί άλλοι, συνάδελφοι και πελάτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα

μια και μιλάμε για το Ε7 δεν θα έπρεπε καπου να μπαίνει και η εισφορά αλλ που τους έχουμε παρακρατήσει?

Το φτιάχνουν - το φτιάχνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι παμπόνηροι φωστήρες θέλουν να δουλεύουμε όλο το καλοκαίρι για να μην ξεχυθούμε και κάνουμε κατάληψη σε όλες τις παραλίες, ώστε να μείνουν άδειες για τους επενδυτές που θα εισρεύσουν σωρηδόν για την ανάπτυξη της χώρας....! <_< <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εδώ έχουμε φτάσει στα όρια μας όσον αφορά τη δουλειά , παντού καθυστερήσεις και επιπλέον υποχρεώσεις  και δεν έχουν αρχίσει ακόμα και οι δηλώσεις!!Κακό καλοκαίρι θα περάσουμε πάλι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω γράψει από καιρό ........

Όλοι μου λένε ότι θα δωθούν παρατάσεις ........

 

Επειδή σας βλέπω πολύ σίγουρους η δική μου η γνώμη είναι ότι το Υπουργείο θα τηρεί σιγή ασυρμάτου και όταν φτάσει η 30/06 θα δώσει 10-15 μέρες και μετά ξανά μανα έως 31/07 το πολύ και με 1000 βάσανα και να έχουμε όλο το ψυχολογικό (πέρα από το οικονομικό) βάρος ....

 

Είναι κρίμα πάντως που το αντιμετωπίζουμε έτσι .....

 

Από τι στιγμή που η προθεσμία ήταν 01/02 και έχει φύγει ο μισός Μάρτης δεν καταλαβαίνω γιατί να μη δωθεί χωρίς καν να απαιτήσουμε εμείς αντίστοιχο χρονικό διάστημα , δηλαδή έως 15/08 και βλέπουμε .....

 

Το αυτό ισχύει για όλες τις δηλωτικές υποχρεώσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω γράψει από καιρό ........

Όλοι μου λένε ότι θα δωθούν παρατάσεις ........

 

Επειδή σας βλέπω πολύ σίγουρους η δική μου η γνώμη είναι ότι το Υπουργείο θα τηρεί σιγή ασυρμάτου και όταν φτάσει η 30/06 θα δώσει 10-15 μέρες και μετά ξανά μανα έως 31/07 το πολύ και με 1000 βάσανα και να έχουμε όλο το ψυχολογικό (πέρα από το οικονομικό) βάρος ....

 

Είναι κρίμα πάντως που το αντιμετωπίζουμε έτσι .....

 

Από τι στιγμή που η προθεσμία ήταν 01/02 και έχει φύγει ο μισός Μάρτης δεν καταλαβαίνω γιατί να μη δωθεί χωρίς καν να απαιτήσουμε εμείς αντίστοιχο χρονικό διάστημα , δηλαδή έως 15/08 και βλέπουμε .....

 

Το αυτό ισχύει για όλες τις δηλωτικές υποχρεώσεις .

Συμφωνώ απόλυτα!!

Και για να είμαστε σαφείς ΣΗΜΕΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΟΥΜΕ ΑΙΤΗΜΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ  στο οποίο να ζητάμε ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΙΣΟΠΟΣΗ (Η ΜΑΛΛΟΝ ΙΣΟΧΡΟΝΗ ) ΠΑΡΑΤΑΣΗ αφού οι εφαρμογές δεν ανοιξαν.

Εαν θέλουμε να σεβόμαστε παραγματικά τον εαυτό μας και την δουλειά που κανουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω γράψει από καιρό ........

Όλοι μου λένε ότι θα δωθούν παρατάσεις ........

 

Επειδή σας βλέπω πολύ σίγουρους η δική μου η γνώμη είναι ότι το Υπουργείο θα τηρεί σιγή ασυρμάτου και όταν φτάσει η 30/06 θα δώσει 10-15 μέρες και μετά ξανά μανα έως 31/07 το πολύ και με 1000 βάσανα και να έχουμε όλο το ψυχολογικό (πέρα από το οικονομικό) βάρος ....

 

Είναι κρίμα πάντως που το αντιμετωπίζουμε έτσι .....

 

Από τι στιγμή που η προθεσμία ήταν 01/02 και έχει φύγει ο μισός Μάρτης δεν καταλαβαίνω γιατί να μη δωθεί χωρίς καν να απαιτήσουμε εμείς αντίστοιχο χρονικό διάστημα , δηλαδή έως 15/08 και βλέπουμε .....

 

Το αυτό ισχύει για όλες τις δηλωτικές υποχρεώσεις .

Αποστόλη, σου γράφω και σαν Πρόεδρος του Συλλόγου μου. Είμαστε κάθετα αντίθετοι με τις παρατάσεις. Το ζητήσαμε και σαν Σύλλογος στην πρόταση που καταθέσαμε. Αλλά ΖΗΤΗΣΑΜΕ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΗΝ 1/2 ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ 1/4  και να παρακαλάμε πάλι για παρατάσεις και να μας τις πετάνε σαν κόκκαλα και μεις να κουνάμε την ουρά μας από την χαρά μας και την ευγνωμοσύνη μας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Αποτυχημένη Ενέργεια

  Δεν είναι δυνατή η υποβολή της οριστικής δήλωσης ΦΜΥ - Ε7, για το οικονομικό έτος 2013, λόγω αναβάθμισης της ηλεκτρονικής εφαρμογής.

 

Για να μην ξεχνιόμαστε 14/03/2013 σήμερα, ώρα 10:08π.μ.

 

Δεκαπέντε και σήμερα (με τα Σαββατοκύριακα και τις αργίες, γιατί οι λογιστές δεν έχουν δικαίωμα σε τέτοιες πολυτέλειες).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 χρόνια ακούω και διαβάζω ακριβώς τα ίδια πράγματα. Δεν έχετε καταλάβει ότι το να γκρινιάζουμε απλώς και έπειτα να μας πετάνε κοκκαλάκια-παρατάσεις και εμείς να κουνάμε την ουρά και να το βουλώνουμε, είναι και θα είναι το μόνιμο ελάττωμά μας.Το μοναδικό πρόβλημα είναι η αδυναμία του κλάδου μας να αντιδράσει δυναμικά (ο μόνος χωρίς ποτέ καμμιά απεργία) και ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙ όχι να ΙΚΕΤΕΥΣΕΙ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 χρόνια ακούω και διαβάζω ακριβώς τα ίδια πράγματα. Δεν έχετε καταλάβει ότι το να γκρινιάζουμε απλώς και έπειτα να μας πετάνε κοκκαλάκια-παρατάσεις και εμείς να κουνάμε την ουρά και να το βουλώνουμε, είναι και θα είναι το μόνιμο ελάττωμά μας.Το μοναδικό πρόβλημα είναι η αδυναμία του κλάδου μας να αντιδράσει δυναμικά (ο μόνος χωρίς ποτέ καμμιά απεργία) και ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙ όχι να ΙΚΕΤΕΥΣΕΙ!

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποτυχημένη Ενέργεια

  Δεν είναι δυνατή η υποβολή της οριστικής δήλωσης ΦΜΥ - Ε7, για το οικονομικό έτος 2013, λόγω αναβάθμισης της ηλεκτρονικής εφαρμογής.

 

Για να μην ξεχνιόμαστε 15/03/2013 σήμερα, ώρα 10:12π.μ.

 

Δεκατέσσερις και σήμερα (με τα Σαββατοκύριακα και τις αργίες, γιατί οι λογιστές δεν έχουν δικαίωμα σε τέτοιες πολυτέλειες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποτυχημένη Ενέργεια

  Δεν είναι δυνατή η υποβολή της οριστικής δήλωσης ΦΜΥ - Ε7, για το οικονομικό έτος 2013, λόγω αναβάθμισης της ηλεκτρονικής εφαρμογής.

 

Για να μην ξεχνιόμαστε 19/03/2013 σήμερα, ώρα 12:26μ.μ.

 

Δεκα και σήμερα (με τα Σαββατοκύριακα και τις αργίες, γιατί οι λογιστές δεν έχουν δικαίωμα σε τέτοιες πολυτέλειες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποτυχημένη Ενέργεια

  Δεν είναι δυνατή η υποβολή της οριστικής δήλωσης ΦΜΥ - Ε7, για το οικονομικό έτος 2013, λόγω αναβάθμισης της ηλεκτρονικής εφαρμογής.

 

Για να μην ξεχνιόμαστε 15/03/2013 σήμερα, ώρα 10:12π.μ.

 

Δεκατέσσερις και σήμερα (με τα Σαββατοκύριακα και τις αργίες, γιατί οι λογιστές δεν έχουν δικαίωμα σε τέτοιες πολυτέλειες).

 

 

Αποτυχημένη Ενέργεια

  Δεν είναι δυνατή η υποβολή της οριστικής δήλωσης ΦΜΥ - Ε7, για το οικονομικό έτος 2013, λόγω αναβάθμισης της ηλεκτρονικής εφαρμογής.

 

Για να μην ξεχνιόμαστε 19/03/2013 σήμερα, ώρα 12:26μ.μ.

 

Δεκα και σήμερα (με τα Σαββατοκύριακα και τις αργίες, γιατί οι λογιστές δεν έχουν δικαίωμα σε τέτοιες πολυτέλειες).

 

Εγώ βλέπω Al οτι για 4 ημέρες δεν έκανες καμία ενέργεια, άρα πέρασες καλά τα Κούλουμα :D :D. Άρα και Σαββατοκύριακο έκανες και αργία έκανες... Πονηρούλη :lol: :lol:  (αυτά μεταξύ μας έτσι; )

 

Πάντως πολλά ζητάμε, εδώ δεν υπάρχει πρόγραμμα για την δημιουργία του αρχείου ή έστω να το υποβάλλουμε με φόρμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βλέπω Al οτι για 4 ημέρες δεν έκανες καμία ενέργεια, άρα πέρασες καλά τα Κούλουμα :D :D. Άρα και Σαββατοκύριακο έκανες και αργία έκανες... Πονηρούλη :lol: :lol:  (αυτά μεταξύ μας έτσι; )

 

Πάντως πολλά ζητάμε, εδώ δεν υπάρχει πρόγραμμα για την δημιουργία του αρχείου ή έστω να το υποβάλλουμε με φόρμα...

 

Βρε μπαγάσα εκεί πήγες και κόλλησες! :D

Δε λέω και τα τσιπουράκια μας ήπιαμε αλλά αυτοί εδώ θα μας τα βγάλουν ξινά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε μπαγάσα εκεί πήγες και κόλλησες! :D

Δε λέω και τα τσιπουράκια μας ήπιαμε αλλά αυτοί εδώ θα μας τα βγάλουν ξινά!

 

Μοναδική ευκαιρία για να τους τα βγάλουμε εμείς ξινά, την επόμενη Δευτέρα 25/3. Καιρός για την νέα επανάσταση, πραγματική όμως αυτή την φορά. Όχι με Ρωσικά, Αγγλικά και Γαλλικά κόμματα... ή τα φερέφωνα τους σήμερα (κομμουνιστές, φιλελεύθεροι οποιασδήποτε κοπής, σοσιαληστές-καλά το έγραψα, πράσσινους, κόκκινους, μπλέ και λοιπά στρουμφάκια).

 

Χωρίς κανένα κομματικό υποτακτικό στο κεφάλι μας, οποιασδήποτε μορφής... Και χάρισμά τους η "Δημοκρατία" τους.

 

Όσοι έχετε όπλα, υπενθυμίζω οτι η "κυνηγετική" περίοδος μόλις τώρα ξεκινά. Μονόβολα και άνω των 40γρμ μόνο παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνει κάποιος διακοπές χρειάζεται χρήματα.

 

Χρήματα πλέον δεν υπάρχουν, άρα αν πας διακοπές, σημαίνει οτι υπάρχει αδιαφανής πηγή μετρητών, άρα προκύπτει θέμα τεκμηρίου. :huh::ph34r::o

 

Ξινές θα βγουν οι διακοπές... πλην εκείνης του επαγγέλματος...αλλά και εκείνη για καμιά μέρα ή δυό, μετά ξεκινούν τεκμήρια "επιβίωσης". <_<

 

Υ.Γ. Για να θες πάντως από τώρα διακοπές, δεν πρέπει να την παλεύεις καθόλου πλέον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τολμήσω να ρωτήσω

πότε να κανονίσω ΦΕΤΟΣ διακοπές;

 

Τον Σεπ ή ΟΚΤ;

 

ΥΓ

μη βαράτε....

Τι να πω κι εγώ που κανόνισα να παντρευτώ στις 17/8 υπολογίζοντας πως θα έχουν τελειώσει οι δηλώσεις.... :( :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω κι εγώ που κανόνισα να παντρευτώ στις 17/8 υπολογίζοντας πως θα έχουν τελειώσει οι δηλώσεις.... :( :(

Πόσοι θα είναι οι καλεσμένοι?Θα τους δώσεις από μία δήλωση (απλή, συνταξιούχου, πχ) και θα τις τελειώσεις σε μια ωρίτσα!Με δώρο διπλό κομμάτι τούρτα!Η ώρα η καλή!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...