Προς το περιεχόμενο
  • 0

Από χτες το πρωί δεν μπορω να χρησιμοποιήσω το site του ΟΑΕΔ για ηλεκτρονικη προσληψη


kpanagiotis

Ερώτηση

Μήπως εχει καποιος συναδελφος το ιδιο προβλημα; Μήπως κανει εργασιες αναβαθμισης το site και δε μπορω να μπω;

 

Ενω οι κωδικοι δουλευουν για το ika.gr, στο site του ΟΑΕΔ μου λεει οτι ειναι λανθασμενοι. Με καποιου άλλου μπηκα τελικα με τα χίλια ζορια και μου λεει πως δε μπορει να με εξυπηρετησει αυτη τη στιγμη

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Το πρωί έστειλα πρόσληψη και τώρα δεν μπορώ να στείλω πίνακα προσωπικού :wub:

 

Σε περίπτωση εκπρόθεσμης υποβολής το πρόστιμο ποιός το πληρώνει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και εγω εχω προβλημα απο χθες, την περασμενη βδομαδα ολα καλα! Περνω και τηλ αλλα ειναι συνεχως απασχολημενο. Ισως εαν τα παμε απο εκει βασισμενοι σε αυτο>?

 

Σύμφωνα με τις Εγκυκλίους  17227/32/22.8.2012  και οίκ. 25932/12.10.2012 τα ηλεκτρονικά υποβαλλόμενα έντυπα είναι:

α) Ε3. Αναγγελία πρόσληψης,

β) Ε4. Πίνακας προσωπικού,

γ) Ε5. Αναγγελία οικειοθελούς αποχώρησης μισθωτού,

δ) Ε6. Καταγγελία σύμβασης εργασίας αορίστου χρόνου,

ε) Ε7. Βεβαίωση − Δήλωση εργοδότη για συμβάσεις ορισμένου χρόνου ή έργου,

στ) Ε8. Αναγγελία υπερωριακής απασχόλησης και

ζ) Ε9. Αίτηση για την έγκριση υπερωριακής απασχόλησης.

Πρόσβαση στο  σύστημα της ηλεκτρονικής υποβολής  έχουν μόνο οι εργοδότες οι οποίοι έχουν απογραφεί στο ΙΚΑ, δηλ. είναι εγγεγραμμένοι στα αντίστοιχα μητρώα εργοδοτών, και θα χρησιμοποιούν τον ίδιο συνδυασμό ονόματος και κωδικού χρήστη που έχουν στο ΟΠΣ ΙΚΑ-ΕΤΑΜ. Η γνωστοποίηση τυχόν μεταβολών στοιχείων των εργοδοτών στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ καθορίζεται από τις σχετικές διατάξεις και γίνεται μέσα στις προβλεπόμενες προθεσμίες.

Με την ολοκλήρωση της ηλεκτρονικής υποβολής εκτυπώνεται αντίγραφο στο οποίο έχει αποδοθεί αυτόματα και αποτυπώνεται ο αριθμός πρωτοκόλλου και η ημερομηνία υποβολής. Οι εργοδότες χρησιμοποιούν τα αντίγραφα αυτά, αφού προηγουμένως έχουν νομίμως υπογραφεί και σφραγισθεί, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις πχ τα αναρτούν, τα τηρούν στο αρχείο τους, τα επιδεικνύουν, κοκ.

Η επισύναψη του ηλεκτρονικά σαρωμένου εντύπου με τις υπογραφές εργοδότη και εργαζόμενου ή με την έκθεση επίδοσης του δικαστικού επιμελητή είναι υποχρεωτική όταν υποβάλλεται καταγγελία σύμβασης εργασίας αορίστου χρόνου (έντυπο Ε6), ενώ είναι προαιρετική όταν υποβάλλεται αναγγελία οικειοθελούς αποχώρησης μισθωτού (έντυπο Ε5).


Σε περίπτωση κατά την οποία κάποιο έντυπο δεν μπορεί να υποβληθεί ηλεκτρονικά λόγω αδυναμίας συμπλήρωσης υποχρεωτικού πεδίου (πχ έλλειψη ΑΦΜ εργαζομένου) ή λόγω αδυναμίας επισύναψης του ηλεκτρονικά σαρωμένου εντύπου σχετικά με το έντυπο Ε6, θα ακολουθείται η διαδικασία της κατάθεσης με προσέλευση στην αρμόδια Υπηρεσία, μέσα στις νόμιμες προθεσμίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδη απο χθες κια σημερα προσπαθω να στειλω μια αποχωρηση λεω μονο αυτο. τετοιο ΜΠ@@ΡΔΕΛΟΤΕΡΑΤΟΥΡΓΗΜΑ ΔΕ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ ΓΑΜΩ ΤΟ ΚΑΘΕ ΑΣΧΕΤΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ SERVER ΠΟΥ ΤΟ ΦΟΡΤΩΣΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και εγω εχω προβλημα απο χθες, την περασμενη βδομαδα ολα καλα! Περνω και τηλ αλλα ειναι συνεχως απασχολημενο. Ισως εαν τα παμε απο εκει βασισμενοι σε αυτο>?

 

Σύμφωνα με τις Εγκυκλίους  17227/32/22.8.2012  και οίκ. 25932/12.10.2012 τα ηλεκτρονικά υποβαλλόμενα έντυπα είναι:

α) Ε3. Αναγγελία πρόσληψης,

β) Ε4. Πίνακας προσωπικού,

γ) Ε5. Αναγγελία οικειοθελούς αποχώρησης μισθωτού,

δ) Ε6. Καταγγελία σύμβασης εργασίας αορίστου χρόνου,

ε) Ε7. Βεβαίωση − Δήλωση εργοδότη για συμβάσεις ορισμένου χρόνου ή έργου,

στ) Ε8. Αναγγελία υπερωριακής απασχόλησης και

ζ) Ε9. Αίτηση για την έγκριση υπερωριακής απασχόλησης.

Πρόσβαση στο  σύστημα της ηλεκτρονικής υποβολής  έχουν μόνο οι εργοδότες οι οποίοι έχουν απογραφεί στο ΙΚΑ, δηλ. είναι εγγεγραμμένοι στα αντίστοιχα μητρώα εργοδοτών, και θα χρησιμοποιούν τον ίδιο συνδυασμό ονόματος και κωδικού χρήστη που έχουν στο ΟΠΣ ΙΚΑ-ΕΤΑΜ. Η γνωστοποίηση τυχόν μεταβολών στοιχείων των εργοδοτών στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ καθορίζεται από τις σχετικές διατάξεις και γίνεται μέσα στις προβλεπόμενες προθεσμίες.

Με την ολοκλήρωση της ηλεκτρονικής υποβολής εκτυπώνεται αντίγραφο στο οποίο έχει αποδοθεί αυτόματα και αποτυπώνεται ο αριθμός πρωτοκόλλου και η ημερομηνία υποβολής. Οι εργοδότες χρησιμοποιούν τα αντίγραφα αυτά, αφού προηγουμένως έχουν νομίμως υπογραφεί και σφραγισθεί, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις πχ τα αναρτούν, τα τηρούν στο αρχείο τους, τα επιδεικνύουν, κοκ.

Η επισύναψη του ηλεκτρονικά σαρωμένου εντύπου με τις υπογραφές εργοδότη και εργαζόμενου ή με την έκθεση επίδοσης του δικαστικού επιμελητή είναι υποχρεωτική όταν υποβάλλεται καταγγελία σύμβασης εργασίας αορίστου χρόνου (έντυπο Ε6), ενώ είναι προαιρετική όταν υποβάλλεται αναγγελία οικειοθελούς αποχώρησης μισθωτού (έντυπο Ε5).

Σε περίπτωση κατά την οποία κάποιο έντυπο δεν μπορεί να υποβληθεί ηλεκτρονικά λόγω αδυναμίας συμπλήρωσης υποχρεωτικού πεδίου (πχ έλλειψη ΑΦΜ εργαζομένου) ή λόγω αδυναμίας επισύναψης του ηλεκτρονικά σαρωμένου εντύπου σχετικά με το έντυπο Ε6, θα ακολουθείται η διαδικασία της κατάθεσης με προσέλευση στην αρμόδια Υπηρεσία, μέσα στις νόμιμες προθεσμίες.

Θέλεις να μου πεις ότι αν πάω στην  επιθεώρηση εργασίας τον πίνακα θα μου τον παραλάβουν κανονικά ?

 

Το έχει κάνει  κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συναδελφε το ιδιο προβλημα ειχα την προηγουμενη εβδομαδα προσληψη που εγινε στο βιβλιο 04/03 αναγκαστηκα και την εστειλα 05/03 στον οαεδ που πηγα τα χαρτια δεν περνανε τιποτα το ιδιο και η επιθεωρηση και ας τους εδειξα αυτο που λεει ο συναδελφος αυτο λεει ισχυει μονο για την καταγγελια... αστα να πανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΑΠΟ ΑΓΧΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ... ΤΙΠΟΤΑ ΚΥΡΙΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΗΣ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΛΟΓΩ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΕΓΙΝΕ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΜΑ ΘΕΛΟΥΝ ΑΣ ΒΑΛΟΥΝ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΗΣ ΠΑΛΑΒΗΣ  ΗΜΑΡΤΟΝ ΠΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως είχε κανείς το ίδιο πρόβλημα, όχι τίποτα άλλο αλλά θα τα σπάσω όλα, βάζω τους κωδικούς να μπω στο σύστημα και μου λέει ότι δεν είναι σωστοί, βάζω τους κωδικούς στο site του ΙΚΑ και μπαίνω κανονικά, το δοκιμάζω τουλάχιστον μία ώρα με το ρολόι αλλά τίποτα.Βοήθειαααααααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως είχε κανείς το ίδιο πρόβλημα, όχι τίποτα άλλο αλλά θα τα σπάσω όλα, βάζω τους κωδικούς να μπω στο σύστημα και μου λέει ότι δεν είναι σωστοί, βάζω τους κωδικούς στο site του ΙΚΑ και μπαίνω κανονικά, το δοκιμάζω τουλάχιστον μία ώρα με το ρολόι αλλά τίποτα.Βοήθειαααααααα

Ολοι το ίδιο πρόβλημα έχουμε !!!!είναι πρόβλημα της σελίδας πρέπει να επιμένεις μέχρι τελικής πτώσης!!κάποια στιγμή ελπίζω να το πετύχεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως έχετε username ... ika  1234c κλπ κλπ

 

αν ναι , τότε βάλτε το IKA με λατινικους και κεφαλαια καθως και τα υπολοιπα γραμματα το ιδιο (IKA 1234C)  και  θα το πάρει

 

τουλάχιστον ετσι έκανα εγω σήμερα σε δυο περιπτώσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως έχετε username ... ika  1234c κλπ κλπ

 

αν ναι , τότε βάλτε το IKA με λατινικους και κεφαλαια καθως και τα υπολοιπα γραμματα το ιδιο (IKA 1234C)  και  θα το πάρει

 

τουλάχιστον ετσι έκανα εγω σήμερα σε δυο περιπτώσεις .

Δε πέρνει τίποτα !!κάτι σαν να μουλάρωσε το σύστημα!!ούτε λατινικά ούτε κεφαλαία ΤΙΠΟΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έχω καταφέρει να στείλω δύο προσλήψεις και μετά κόλλησε και δεν μπορώ να στείλω ούτε τις υπόλοιπες προσλήψεις και φυσικά ούτε τον πίνακα!

τι με συμβουλεύετε να κάνω, να στείλω πίνακα με φαξ για τα δύο ονόματα τουλάχιστον στην επιθεώρηση? θα το δεχτούν άραγε? και τα υπόλοιπα... όποτε... προσπαθώ συνεχώς από τις 2....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι σε εμποδίζει να κάνεις τις προσλήψεις αυριο με αυριανές ημερομηνίες????

Πάρε τον εργοδότη και πες του οτι δεν έχει σύστημα σήμερα(δεν νομίζω να στεναχωρεθεί πολύ....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω στείλει δύο προσλήψεις ήδη με αυριανές ημερομηνίες και δεν μπορώ να υποβάλλω τον πίνακα ( δεν ήμουν σαφής πριν ).

Χρησιμοποιώ το σύστημα για πρώτη φορά και έχω αγχωθεί λίγο με την ώρα υποβολής που πρέπει να υποβάλλω τα έντυπα, δηλαδή πριν αναλάβουν εργασία οι εργαζόμενοι. Οπότε σκέφτηκα να τα υποβάλλω μια μέρα πριν για να μην τρέχω το πρωί και δεν ξέρω τώρα τι να κάνω με τον πίνακα που δεν μπορώ να τον καταχωρήσω. Λέω να στείλω με φαξ στην επιθεώρηση πίνακα για τα δύο ονόματα που έχω ήδη ολοκληρώσει και τα υπόλοιπα βλέπω από αύριο. Ο εργοδότης σίγουρα δεν θα στεναχωρηθεί για τις ημερομηνίες.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο, η ώρα που αναλαμβάνει ο μισθωτός εργασία την πρώτη μέρα που πρέπει να συμπληρώσουμε στο έντυπο, πρέπει να συμφωνεί απαραίτητα με το ωράριο εργασίας ή μπορεί να είναι και αργότερα ώστε να έχουν ολοκληρωθεί όλες οι απαραίτητες διαδικασίες υποβολής...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο, η ώρα που αναλαμβάνει ο μισθωτός εργασία την πρώτη μέρα που πρέπει να συμπληρώσουμε στο έντυπο, πρέπει να συμφωνεί απαραίτητα με το ωράριο εργασίας ή μπορεί να είναι και αργότερα ώστε να έχουν ολοκληρωθεί όλες οι απαραίτητες διαδικασίες υποβολής...?

Στον πίνακα αναφέρει ξεκάθαρα την ώρα εναρξης για την πρώτη ημέρα εργασιας  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Ετυχες στη περίπτωση...Δεν φένεται να είναι και η τυχερή σου μέρα σήμερα....

Εγώ άν ήμουν στη θέση σου ,αφού έχει πάρει το σύστημα την πρόσληψη εμπρόθεσμη , στη χειρότερη θα κατέθετα εως αυριο ένα απογευματινό ωράριο  και με την πρώτη ευκαιρία θα έκανα τροποποιηση ωραρίου να δηλώσω το πραγματικό.Απο σήμερα που έκανες την πρόσληψη εως αυριο που θα αναλάβει καθήκοντα ο μισθωτός μπορεί και ένα πραγματικό γεγονός να μεταβάλει τους όρους συνεργασίας άρα και τον προγραματισμό έναρξης της συνεργασίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΩΡΕΣ! ΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΤΟΥ ΣΕΠΕ ΒΟΥΙΖΟΥΝ !ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΓΧΩΝΟΝΤΑΙ ΠΟΥ ΧΑΝΟΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ

ΚΑΙ ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΒΟΥΛΙΑΖΟΥΝ!ΟΤΑΝ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το θέμα είναι αν υπάρχει κάποια πρόβλεψη για το τι κάνουμε όταν το σύστημα δεν λειτουργεί. υπάρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΑΜΩ ΤΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙ ΑΛΛΟ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΑΠΟ ΕΧΘΕΣ ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΙΠΟΤΑ
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

20:00 και ακομα τιποτα μετο site του ΟΑΕΔ.

Αντε να βγαλεις ακρη αυριο με τους υπαλληλους της υπηρεσιας αν πας να το υποβαλεις χειρογραφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γ@$%&^**  το ΣΕΠΕ , τον ΟΑΕΔ και τις ηλεκτρονικές σας υπηρεσίες ,γ@$%^&^*%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα στοιχεία που εισάγατε δεν είναι σωστά. Ξαναπροσπαθήστε.

Και προσπάθησα και ξαναπροσπαθώ. Και ψάχνω γι άλλη δουλειά Βαρέθηκα!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πόσο σε καταλαβαίνω!!!! Προσπαθώ εδώ και 12 ώρες να μπω στο σύστημα αλλά δεν..... Το τραγικό είναι οτι πρόκειται για επιδοτούμενο που έχει πάρει σημερινή ημερομηνία απο τον ΟΑΕΔ, ο οποίος συστήνει απλά...... υπομονή!!!!!!!!!! Δεν παλεύεται ρε παιδιά. Τί κάνουμε;

Τα στοιχεία που εισάγατε δεν είναι σωστά. Ξαναπροσπαθήστε.

Και προσπάθησα και ξαναπροσπαθώ. Και ψάχνω γι άλλη δουλειά Βαρέθηκα!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...