Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
MALLIAS81

Υπεραξία απο την αποχώρηση εταίρου ο.ε με ληψη της εταιρικής του μερίδας

Question

Κύριοι συνάδελφοι αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα και παρακαλώ για την βοήθεια σας.

 

Ο.Ε  με 2 εταίρους ( πατέρας (α) και κόρη(β)) και εταιρικό κεφάλαιο ως εξής α-316.000,00 (80%) και β-83.000(20%) έκανε τροποποίηση καταστατικού με ημερομηνία 30-1-2013 με αποχώρηση του πατέρα (α) και λήψη όλης τη εταιρικής του μερίδας (θεωρητικά σε μετρητά τα οποία όμως δεν υπάρχουν) με ταυτόχρονη μείωση του εταιρικού κεφαλαίου σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 267 του Ν.4072/2012 με αποτέλεσμα η εταιρεία να καταστεί προσωρινά "μονοπροσωπη"σε ακολουθία της παραπάνω διάταξης και να κινδυνεύει να λυθεί εάν εντός δυο μηνών (ήτοι μέχρι 30-3-2013) δεν εισέλθει νέος έταιρος.

Η παραπάνω διαδικασία έγινε για την συνταξιοδότηση του πατέρα και την εταιρεία επιθυμώ να την μετατρεψω σε Ε.Ε με την είσοδο νέου εταίρου. Η τροποποίηση "πέρασε" απο το τμήμα του Φ.Π.Α , "πέρασε" απο το τμήμα του Γ.Ε.Μ.Η ενώ το τμήμα του μητρώου μου έχει δώσει την αλλαγή της επωνυμίας και την μείωση του εταιρικού κεφαλαίου ΑΛΛΑ δεν μου δίνει την αποχώρηση του εταίρου γιατι ο προιστάμενος εικάζει ότι τίθεται θέμα υπεραξίας του άρθρου 13 του Κ.Φ.Ε και έχει κάνει ερώτημα στο αρμόδιο τμήμα του Υπουργείου Οικονομικών και περιμένει απάντηση.

 

Επειδή μέχρι στιγμής δεν μου έχει δώσει απαντήση και η εταιρεία  είναι στον "αέρα" και κινδυνεύει να λυθεί τις επόμενες ημέρες ερωτάται:

 

α) αν τίθεται θέμα υπεραξίας 20% του άρθρου 13 του  Κ.Φ.Ε για την μείωση του εταιρικού κεφαλαίου και την επιστροφή του στον έταιρο η οποία δεν έγινε με αντάλλαγμα αλλα με μείωση εταιρικού κεφαλαίου

β) αν τίθεται θέμα Φ.Σ.Κ ή Θέμα υπεραξίας πάλι για την είσοδο του νέου εταίρου

γ) αν μπορώ να κάνω ανάκληση της τροποποίησης και να μην προχωρήσω την διαδικασία σε περίπτωση που ο έφορος επιμένει

 

Η εταιρεία έχει ακίνητα αντικειμενικής αξίας άνω του 1 εκατ. ευρώ και η υπεραξία που βγαίνει είναι "απλησίαστη"

 

Σε σχετικό ερώτημα που έκανα στον έφορο απάντησε οτι ισχύει η Διοικητική λύση με αριθμό 1052682/1032/Α0012/15.06.2007 και η οποία δεν έχει ανακληθεί

και ως εκ τούτου "υποκρύπτεται" υπεραξία στην μείωση του εταιρικού κεφαλαίου.

 

Εγώ πάλι του έθεσα την Πολ 1169/2011 αλλα και την απόφαση του Σ.ΤΕ 2661/2008 σύμφωνα με την οποία πρέπει η Φορολογική αρχή να αποδειξει ότι έγινε μεταβίβαση

εταιρικού μεριδίου καθώς επίσης (και επειδή επιμένει για υπεραξία) την πολ 1118/23.3.2000 η οποία επίσης δεν έχει ανακληθεί και αφορά μεταβίβαση απο επαχθή αιτία(συνταξιοδότηση)

 

Παρόμοια περίπτωση έκανε συνάδελφος σε άλλη Δ.Ο.Υ και εκεί δεν έθεσαν θέμα υπεραξίας.

 

Παρακαλείται αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει κατι παραπάνω να απαντήσει γιατί πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω..

 

Ευχαριστώ

Κώστας

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

0 answers to this question

Recommended Posts

There have been no answers to this question yet

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...