Προς το περιεχόμενο
  • 0

Επιδοτήσεις ΟΑΕΔ + Τεκμαρτή Ασφάλιση ΙΚΑ = Μεγαλείο


skylogiannis

Ερώτηση

Θα ήθελα μια βοήθεια στο εξής:

 

Σε επιχείρηση αποσχολείται βοηθός σερβιτόρου με πλήρη απασχόληση.

Από 1-1-2013 το Τ.Η. που ισχύει είναι αυτό της 10ης ασφαλιστικής κλάσης, δηλαδή 34,69 €.

Ο συγκεκριμένος εργαζόμενος είναι κάτω από 25 και προσλήφθηκε με πρόγραμμα ΟΑΕΔ για νέες θέσεις εργασίας.

 

Έχω δύο θέματα που μου φαίνονται παράλογα και προέκυψαν μετά από επίσκεψη στο ΙΚΑ και στον ΟΑΕΔ.

 

1ο θέμα Ο ΟΑΕΔ είπε ότι θα επιδοτεί με βάση το μισθό της ΕΓΣΣΕ μειωμένο κατά 32% δηλαδή περίπου 510,95 € και από τις εισφορές που προκύπτουν (ασφαλισμένου και εργοδότη), θα επιδοτεί το 80%. Άρα για Π.Κ. 101 => 510,95 Χ 43,96% = 224,61 Χ 80% = 179,70 €

Το ΊΚΑ είπε ότι δεν δέχεται εισφορές κάτω από 34,69 Χ 25 = 867,25 Χ 43,96% = 381,24 €. Άρα ο εργοδότης καλείται να πληρώσει μια μηνιαία διαφορά 200€ περίπου.

 

Ερώτηση είναι λογικό για την επιδότηση να όριζεται πλαφόν με βάση 2-3 μειώσεις ενώ για την ασφάλιση τίποτα;

Η τεκμαρτή ασφάλιση είναι για όλους η ίδια ανεξαρτήτως ηλικίας και προυπηρεσίας;

 

2ο θέμα Το ΊΚΑ είπε ότι δε δέχεται μισθό κάτω από 867,25 € για τον εν λόγω υπάλληλο! 

 

Ερώτηση Μήπως εννοεί για την ασφάλιση, αυτόν που φαίνεται στην ΑΠΔ; Δεν μπορώ εγώ να τον ασφαλίζω για 867,25 € αλλά να τον πληρώνω με βάση τη ΕΓΣΣΕ, δηλαδή 510,95 € μικτά;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

για το 1ο θέμα, υπάρχει εμπλοκή λόγω της τεκμαρτής ασφάλισης, ωστόσο δεν έχεις άλλη επιλογή

 

για το 2ο θέμα, το ΙΚΑ εννοεί τη βάση των αποδοχών επί των οποίων θα γίνουν εισφορές και δεν το ενδιαφέρει το τι εσύ πληρώνεις στον εργαζόμενο. άλλωστε γι αυτό και τον εντάσσει στα τεκμαρτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά θα ηθελα τη βοήθεια σας. Απασχολείται εργαζόμενος με μερική απασχοληση και έχει ενταχθεί στο προγραμμα επιδότησης των ασφαλιστικών εισφορών (ΕΙΔΙΚΟ ΔΙΕΤΕΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΩΘΗΣΗΣ ΤΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΜΕ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗ ΤΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ, 25,000 ΑΝΕΡΓΩΝ). ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΧΕΤΑΙ ΤΗΝ ΑΠΔ ΚΑΙ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΚΩΔΙΚΟ ΛΑΘΟΥΣ 158, Η ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΕΝΟΥ ΟΑΕΔ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ. ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΙΔΕΑ΄/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

φιλε εμπλεξες μια απο τα ιδια εχω και εγω σε καφετερια και το εχω 1000 μετανιωσει...

Μιά παροιμία λέει....μάζευε και ας είν' και ρώγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά θα ηθελα τη βοήθεια σας. Απασχολείται εργαζόμενος με μερική απασχοληση και έχει ενταχθεί στο προγραμμα επιδότησης των ασφαλιστικών εισφορών (ΕΙΔΙΚΟ ΔΙΕΤΕΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΩΘΗΣΗΣ ΤΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΜΕ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗ ΤΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ, 25,000 ΑΝΕΡΓΩΝ). ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΧΕΤΑΙ ΤΗΝ ΑΠΔ ΚΑΙ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΚΩΔΙΚΟ ΛΑΘΟΥΣ 158, Η ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΕΝΟΥ ΟΑΕΔ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ. ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΙΔΕΑ΄/

Αν βαζεις δυο επιδοτησεις στον ιδιο ασφαλισμενο η ΑΠΔ δεν γινεται δεκτη

Αυτο σου λεει και το μηνυμα

Τι εχεις συμπληρωσει στην εγγραφη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΜΕ ΜΙΚΤΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ 850,18, ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥ 140,28

                                                                                                  ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΕΡΓΟΔΟΤΗ         233,46

                                                                                                  ΣΥΝΟΛ.ΕΙΣΦΟΡΕΣ                 373,74

                                                                                                  ΕΠΙΔ.ΑΣΦΑΛ.(ΠΟΣΟ)             112,22

                                                                                                  ΕΠΙΔ.ΕΡΓΟΔ.(%)                     80%

                                                                                                  ΕΠΙΔ.ΕΡΓΟΔ. (ΠΟΣΟ)             186,77

                                                                                                  ΚΑΤΑΒΛ.ΕΙΣΦΟΡΕΣ                 74,75

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για το διετες υπαρχει μια αποφαση που λεει οτι επιδοτησε μεχρι το υψος του 751,39 δηλαδη 751,39*43,96= 330,31*0,8=264,25 αυτη ειναι η επιδοτηση, 

 

  ΣΥΝΟΛ.ΕΙΣΦΟΡΕΣ                 373,74

                                                                                                  ΕΠΙΔ.ΑΣΦΑΛ.(ΠΟΣΟ)           

                                                                                                  ΕΠΙΔ.ΕΡΓΟΔ.(%)                     80%

                                                                                                  ΕΠΙΔ.ΕΡΓΟΔ. (ΠΟΣΟ)            264,25

                                                                                                  ΚΑΤΑΒΛ.ΕΙΣΦΟΡΕΣ               109,49

 

 

 

 

ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙ ΚΑΤΙ... ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΧΙ ΕΠΙΔΟΤΕΙΤΑΙ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΝΟΣ ΠΟΣΟΥ (ΜΙΣΘΟΥ) ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΗΝ ΚΥΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΜΗΝ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΔ ΑΚΟΜΑ...

 

ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΣΤΟ SITE ΔΙΑΒΑΣΕ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά ποιος έχει δίκιο το ΙΚΑ ή ο ΟΑΕΔ; Πώς το χειρίστηκες στην περίπτωσή σου; 

 

φιλε εμπλεξες μια απο τα ιδια εχω και εγω σε καφετερια και το εχω 1000 μετανιωσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ήθελα μια βοήθεια στο εξής:

 

Σε επιχείρηση αποσχολείται βοηθός σερβιτόρου με πλήρη απασχόληση.

Από 1-1-2013 το Τ.Η. που ισχύει είναι αυτό της 10ης ασφαλιστικής κλάσης, δηλαδή 34,69 €.

Ο συγκεκριμένος εργαζόμενος είναι κάτω από 25 και προσλήφθηκε με πρόγραμμα ΟΑΕΔ για νέες θέσεις εργασίας.

 

Έχω δύο θέματα που μου φαίνονται παράλογα και προέκυψαν μετά από επίσκεψη στο ΙΚΑ και στον ΟΑΕΔ.

 

1ο θέμα Ο ΟΑΕΔ είπε ότι θα επιδοτεί με βάση το μισθό της ΕΓΣΣΕ μειωμένο κατά 32% δηλαδή περίπου 510,95 € και από τις εισφορές που προκύπτουν (ασφαλισμένου και εργοδότη), θα επιδοτεί το 80%. Άρα για Π.Κ. 101 => 510,95 Χ 43,96% = 224,61 Χ 80% = 179,70 €

Το ΊΚΑ είπε ότι δεν δέχεται εισφορές κάτω από 34,69 Χ 25 = 867,25 Χ 43,96% = 381,24 €. Άρα ο εργοδότης καλείται να πληρώσει μια μηνιαία διαφορά 200€ περίπου.

 

Ερώτηση είναι λογικό για την επιδότηση να όριζεται πλαφόν με βάση 2-3 μειώσεις ενώ για την ασφάλιση τίποτα;

Η τεκμαρτή ασφάλιση είναι για όλους η ίδια ανεξαρτήτως ηλικίας και προυπηρεσίας;

 

2ο θέμα Το ΊΚΑ είπε ότι δε δέχεται μισθό κάτω από 867,25 € για τον εν λόγω υπάλληλο! 

 

Ερώτηση Μήπως εννοεί για την ασφάλιση, αυτόν που φαίνεται στην ΑΠΔ; Δεν μπορώ εγώ να τον ασφαλίζω για 867,25 € αλλά να τον πληρώνω με βάση τη ΕΓΣΣΕ, δηλαδή 510,95 € μικτά;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κι εγώ την επιδότηση την υπολογίζω με βάση τις τεκμαρτές εισφορές.....Λάθος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάτι σχετικό με τα προγράμματα του ΟΑΕΔ!Oι αμοιβές από τα προγράμματα κοινωφελούς εργασίας φορολογούνται κανονικα ή απαλλάσονται της φορολόγησης?Μπαίνουν κανονικά στους κωδικούς 301-302 ή στους 659-660??Ευχαριστώ πολύ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μακάρι να ήξερα.

 

Ο διευθυντής του ΟΑΕΔ σε τοπικό κατάστημα μου είπε ότι ΔΕΝ είναι ξεκάθαρο στην ΚΥΑ 13251/531/15.10.2010.

κάπου εκεί γράφει:

 

"Άρθρο 7 
Διάρκεια και ποσό επιχορήγησης
  
1. Η διάρκεια της επιχορήγησης που αφορά στο α' στάδιο του προγράμματος (απόκτηση εργασιακής εμπειρίας) ορίζεται μέχρι δώδεκα (12) μήνες.
  
Ως ποσό επιχορήγησης ορίζεται το ποσό των ασφαλιστικών εισφορών των κλάδων σύνταξης, ασθένειας σε είδος και επαγγελματικού κινδύνου του ΙΚΑ  ΕΤΑΜ, όπως αυτό υπολογίζεται επί των ακαθαρίστων αποδοχών του 80% του κατώτατου βασικού μισθού ή επί των ακαθαρίστων μηνιαίων αποδοχών του 80% του κατώτατου ημερομισθίου, όπως ορίζεται κάθε φορά από την ΕΓΣΣΕ.
  
Το ποσό της επιχορήγησης αποδίδεται μέσω της χρέωσης του αλληλόχρεου λογαριασμού ΙΚΑΟΑΕΔ και της αντίστοιχης πίστωσης του λογαριασμού του εργοδότη."

 

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΟ ΑΝ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΙΚΑ!

 

Μου είπε έχουμε στείλει διευκρινιστικό ερώτημα στα κεντρικά του ΟΑΕΔ στην Αθήνα, εδώ και 2 μήνες και περιμένουμε απάντηση!!!

 

Ο ΟΑΕΔ μάλλον επιδοτεί για όλες τις ειδικότητες το ίδιο ποσό. Το ΙΚΑ δεν ξέρω αν το δέχεται...

 

 

 

 

Κι εγώ την επιδότηση την υπολογίζω με βάση τις τεκμαρτές εισφορές.....Λάθος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...