Jump to content

Εντυπώσεις από τη νέα εφαρμογή Ηλεκτρονικής Υποβολής Α.Π.Δ.

Lucky_Luke
 Share

Recommended Posts

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΠΡΟΘΕΣΜΙΩΝ ΑΠΔ

ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ 2013 ΕΩΣ 1/4/2013

ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ 2013 ΑΠΟ 1/4/2013 ΕΩΣ 30/4/2013

ΜΑΡΤΙΟΣ 2013 ΑΠΟ 1/4/2013 ΕΩΣ 30/4/2013

ISIDORA, απο που το αντλησες αυτο? Ισχυει?

Έχω σε εκκρεμότητα ΑΠΔ που περιλαμβάνει αλλοδαπή εργαζόμενη χωρίς ΑΜΑ και η οποία έχει φύγει στο εξωτερικό.

Σκέφτομαι να στείλω την ΑΠΔ χωρίς τις δικές της εγγραφές και σε περίπτωση που το ΙΚΑ διευθετήσει ( λέμε τώρα) το θέμα με τους ΑΜΑ , να στείλω συμπληρωματική .

Έχει κάποιος συνάδελφος  να προτείνει κάτι άλλο?

Μήπως μου διαφεύγει κάτι?

Ευχαριστώ 

Για παρομοια περιπτωση εστειλα ερωτημα στο ι.κ.α και η απαντηση που ελαβα :

Σε απάντηση του μηνύματός σας, σας γνωρίζουμε τα εξής:

Απαραίτητη προϋπόθεση για την υποβολή ΑΠΔ είναι η συμπλήρωση όλων των στοιχείων του ασφαλισμένου (ΑΜΑ, ΑΜΚΑ και ΑΦΜ), τα οποία και θα πρέπει να αναζητήσετε.

Για παρομοια περιπτωση εστειλα ερωτημα στο ι.κ.α και η απαντηση που ελαβα :

Σε απάντηση του μηνύματός σας, σας γνωρίζουμε τα εξής:

Απαραίτητη προϋπόθεση για την υποβολή ΑΠΔ είναι η συμπλήρωση όλων των στοιχείων του ασφαλισμένου (ΑΜΑ, ΑΜΚΑ και ΑΦΜ), τα οποία και θα πρέπει να αναζητήσετε.

Και εγώ αυτήν την απάντηση έχω ....

Προσπαθώ να βρω λύση στα άλυτα... :angry:

Δεν ξέρω ποιά είναι η Ισιδώρα ούτε τι δουλειά κάνει.

Πολλές φορές έχω την αίσθηση πως αποτελεί ένα σύνδεσμο επικοινωνίας με το ΙΚΑ.

όπως και να είναι όμως νομίζω της οφείλουμε όλοι ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις ουσιαστικές παρεμβάσεις της σε αυτό το θέμα (και σε άλλα) και την βοήθειά της στη διεκπεραίωση αυτής της δουλειάς μας.

Δεν ξέρω ποιά είναι η Ισιδώρα ούτε τι δουλειά κάνει.

Συναδελφος ειμαι και παλευω με τις υπηρεσιες, οπως ολοι μας.

Οταν μπορω να προσφερω κατι παραπανω στην πληροφορηση ολων το κανω.

Καλη συνεχεια.

Έχω σε εκκρεμότητα ΑΠΔ που περιλαμβάνει αλλοδαπή εργαζόμενη χωρίς ΑΜΑ και η οποία έχει φύγει στο εξωτερικό.

Σκέφτομαι να στείλω την ΑΠΔ χωρίς τις δικές της εγγραφές και σε περίπτωση που το ΙΚΑ διευθετήσει ( λέμε τώρα) το θέμα με τους ΑΜΑ , να στείλω συμπληρωματική .

Μονο με συμπληρωματικη στο υποκ/μα μπορεις να το αντιμετωπισεις.

Το προβλημα ειναι οτι θα θεωρειται εκπροθεσμη, αφου ουτε το υποκ/μα μπορει να την παραλαβει εμπροθεσμα

Εγώ τις τελείωσα γρήγορα το Σάββατο...

Πάντως για το θέμα του Α.Μ, το μόνο που μπορεί να γίνει είναι ότι λένε και οι συνάδελφοι παραπάνω, συμπληρωματική εκπρόθεσμη στο Υποκατάστημα...

Δεδομένου ότι το πιθανότερο είναι να μιλάμε για μερικά μόνο ημερομίσθια, δεν είναι και τόσο τραγικό..

Το προβλημα ειναι οτι θα θεωρειται εκπροθεσμη, αφου ουτε το υποκ/μα μπορει να την παραλαβει εμπροθεσμα

Όντως αυτό θα συμβεί ως προς το εκπρόθεσμο,αλλά έχω την περιέργεια πως θα την παραλάβουν στο υποκατάστημα χωρίς ΑΜΑ ??(στην δική μου περίπτωση  πάντως η εργαζόμενη δεν θα επιστρέψει  από το εξωτερικό , οπότε ΑΜΑ δεν...ποτέ..)

Είδομεν τι θα σκαρφιστούν αυτοί του ΙΚΑ...

Εγώ τις τελείωσα γρήγορα το Σάββατο...

Πάντως για το θέμα του Α.Μ, το μόνο που μπορεί να γίνει είναι ότι λένε και οι συνάδελφοι παραπάνω, συμπληρωματική εκπρόθεσμη στο Υποκατάστημα...

Δεδομένου ότι το πιθανότερο είναι να μιλάμε για μερικά μόνο ημερομίσθια, δεν είναι και τόσο τραγικό..

Τραγικό δεν είναι όντως , αλλά γιατί ???

Κάτι απορίες που έχω όμως κι εγώ , ε?? <_<

Πάντως συναδέλφισσα  ISIDORA παρακολουθώ τις απαντήσεις σου μέρες τώρα και πραγματικά απόρησα για την διάθεση που έχεις να ασχολείσαι με το συγκεκριμένο θέμα.

Μπράβο σου και δέξου ένα ευχαριστώ και από εμένα.

Κι εγώ της epsilon net χρησιμοποιώ, ενημερωμένο, αλλά το λάθος το κάνει

Θα μπορούσατε να γίνεται πιο συγκεκριμένος για το λάθος?? 

Γιατί νομίζω ότι μόλις τώρα συνειδητοποίησα ότι και σε μένα κάνει λάθος και τόσο καιρό δυστυχώς δεν είχα δώσει σημασία.

Για να γίνω πιο συγκεκριμένη: Το πρόγραμμα μου βγάζει 39:€1.494,55  40:€298,16  41:€457,48    42:€755,64   43:0,00   44:80,00   45:€303,92

Είναι σωστός ο υπολογισμός της επιδότησης (διετές) αλλά μήπως η σωστή εμφάνιση της ΑΠΔ είναι: 43:€119,92   45:€184,00???

Όντως αυτό θα συμβεί ως προς το εκπρόθεσμο,αλλά έχω την περιέργεια πως θα την παραλάβουν στο υποκατάστημα χωρίς ΑΜΑ ??(στην δική μου περίπτωση  πάντως η εργαζόμενη δεν θα επιστρέψει  από το εξωτερικό , οπότε ΑΜΑ δεν...ποτέ..)

Είδομεν τι θα σκαρφιστούν αυτοί του ΙΚΑ...

Τραγικό δεν είναι όντως , αλλά γιατί ???

Κάτι απορίες που έχω όμως κι εγώ , ε?? <_<

Η ασφαλιση θα γινει με πραξη καταλογισμου και οχι με ΑΠΔ

Η ΑΠΔ θα ειναι το δικαιολογητικο για την πραξη

Αυτό που έκανε το ΙΚΑ με τον ΑΜΑ ήταν άθλιο. Θα μπορούσε να εκδώσει κάποια εγκύκλιο που να έλεγε ότι από μία ημερομηνία και μετά, το σύστημα του ΙΚΑ δεν θα δέχεται την ΑΠΔ αν λείπει ένας ΑΜΑ. 

Θεωρούν τον ΑΜΑ τόσο σημαντικό... τον ΑΜΑ του οποίου την κηδεία πανηγύρισαν με τυμπανοκρουσίες τον Οκτώβρη του 2009 όταν εισήγαγαν τον ....ΑΜΚΑ που υποτίθεται ότι θα αντικαθιστούσε τον ΑΜΑ.

Είναι εξαιρετικά γελοίο αυτό με τον ΑΜΑ και συνάμα τραγικό... δείγμα μίας σάπιας κοινωνίας σε αποσύνθεση...

Αν και δεν έχω πρόβλημα με ΑΜ σκέφτομαι ,

κάνω την μισθοδοσία(μισθοδοτική κατάσταση όχι ΑΠΔ)  μου με όλους τους εργαζόμενους , ο εργοδότης πληρώνει όλες τις εισφορές , στέλνω την ΑΠΔ χωρίς αυτούς που δεν έχουν ΑΜΑ που θα υπάρχει πρόβλημα ? Να μην ξεχάσω να βάλω σημείωση όταν έρθει ο ορκωτός ότι θα υπάρχει ασυμφωνία ΑΠΔ με τον 60

Η ασφαλιση θα γινει με πραξη καταλογισμου και οχι με ΑΠΔ

Η ΑΠΔ θα ειναι το δικαιολογητικο για την πραξη

Η απάντηση λοιπόν που έχω από το υποκατάστημα είναι ότι τους έχουν δώσει τηλεφωνικώς  οδηγίες για να τακτοποιούν αυτοί τις εγγραφές χωρίς ΑΜΑ , όχι με συμπληρωματική ΑΠΔ , αλλά με γνωστοποίηση της επιχ/σης με σκοπό την διευθέτηση τέτοιων εγγραφών , συνέπεια του οποίου είναι ότι θεωρείται ανακριβής δήλωση στοιχείων ασφάλισης , καταλογίζεται πράξη και το πρόστιμο είναι όχι το 3% της εκπρόθεσμης  αλλά το 30% της ανακριβούς.

Ωραία πράγματα...

Αν τελικά επιβεβαιωθεί το παραπάνω ... ναι είναι τραγικό...είναι τραγικοί...

Τι να πω...

Καλημέρες..

Η απάντηση λοιπόν που έχω από το υποκατάστημα είναι ότι τους έχουν δώσει τηλεφωνικώς  οδηγίες για να τακτοποιούν αυτοί τις εγγραφές χωρίς ΑΜΑ , όχι με συμπληρωματική ΑΠΔ , αλλά με γνωστοποίηση της επιχ/σης με σκοπό την διευθέτηση τέτοιων εγγραφών , συνέπεια του οποίου είναι ότι θεωρείται ανακριβής δήλωση στοιχείων ασφάλισης , καταλογίζεται πράξη και το πρόστιμο είναι όχι το 3% της εκπρόθεσμης  αλλά το 30% της ανακριβούς.

Ωραία πράγματα...

Αν τελικά επιβεβαιωθεί το παραπάνω ... ναι είναι τραγικό...είναι τραγικοί...

Τι να πω...

Καλημέρες..

Θεωρω οτι η απαντηση ειναι μαλλον προχειρη.

Δε μπορουν να αρνηθουν συμπληρωματικη ΑΠΔ απο κανενα

Αν υπαρχει προβλημα διαχειρισης αυτο αφορα την υπηρεσια και οχι τον εργοδοτη

Δε νομιζω οτι μπορει να ισχυσει ετσι

Τα νευρα μου!!!!!!!!!!!!!

Δεν ήταν δυνατή η Υποβολή Αρχείου, Σε επεξεργασία η φόρτωση Αρχείου. Παρακαλούμε αναμείνατε έως την ενεργοποίηση του κουμπιού Επιστροφή. 

Γραφω εφαρμογές απο το 1970.

Ναι είμαι γέρος....

Εχω γράψει εφαρμογές, για πάρα πολλές επιχειρήσεις σε Αθήνα Θεσσαλοννίκη, στην μισή Ευρώπη, και στον κόσμο όλο με μια πολυεθνική (ξενοδοχειακή).

Ξεκίνησα, όταν ο ΙΒΜ assembler ... ήταν πολυτέλεια.

Εγραφα σε machine language (και τα έχω ακόμα), πριν βγούν τα... μαγνητικά (όπως τα λέγαμε τότε ), σε 80στηλα και αργότερα σε 96στηλα διατρητα δελτία (κάρτες).

Οσο για τα μεγέθη της μνήμης....

Τα 16 Kbytes ήταν.... όνειρο. (γραφαμε και σε 4Κ).

Γιατί τα λέω όλα αυτά....?

Τότε ακόμα δεν είχε βγεί ούτε καν η COBOL....

Δίδαξα σχεδόν σε όλα τα πανεπιστήμια εδώ, σχεδόν σε όλα τα ινστιτούτα και σε πάρα πολλά πανεπιστήμια της αλλοδαπής.

Γιατί τα λέω όλα αυτά...?

Γιατία άν αυτά τα κ@λόπαιδα που πήραν τα λεφτά μου και (σας) για να γράψουν αυτή την εφαρμογή, τους είχα φοιτητές ....δεν θα τους έκοβα απλα... θα τους ΕΔΕΡΝΑ σιγουρα....και ίσως .... μην πώ και τίποτα χειρότερα......

Οποιος απο τα ...παλικάρια αυτά έχει..... αμυγδαλες ...ας απαντήσει και ας ζητήσει τον λόγο....

Τα τηλέφωνα μου είναι.

2310 539584

6978 701243

και το mail μου [email protected]

Εδιωξα μερικούς πελάτες απο το γραφείο που είχαν μισθοδοσία.....

....και προσπαθώ να φιλοσοφίσω την..... κατάσταση...

Καλό σας βράδυ

Σε ωρομισθιους  φροντιστηριου , σας βγαζει οτι ο μισθος ειναι μικροτερος  απο τον κατωτερο?

Όχι ρε, μη μου πεις ότι παίρνει το ωρομίσθιο για ημερομίσθιο και σου βγάζει τέτοιο μήνυμα! Είναι τρελοί;