Jump to content
Sign in to follow this  
Lucky_Luke

Εντυπώσεις από τη νέα εφαρμογή Ηλεκτρονικής Υποβολής Α.Π.Δ.

Recommended Posts

Πολλους ΑΜΑ μπορειτε να ταυτοποιειτε στελνοντας στο ΙΚΑ αρχειο στο παρακατω συνδεσμο

http://www.ika.gr/gr/infopages/ehome.cfm

"μεσω της επιλογης μαζικη ταυτοποιηση ασφαλισμενων"

Μπορειτε να ελεγχετε τα στοιχεια των ΑΜΑ και μεσω της φορμας υποβολης ΑΠΔ καταχωρωντας ειτε τον ΑΜΑ ειτε καταχωρωντας ατομικα στοιχεια ανοιγοντας τη "λιστα τιμων" που υπαρχει διπλα στο πεδιο ΑΜΑ της φορμας

Τι είδους αρχείο στέλνω και πως το δημιουργώ όσον αφορά στην επιλογή "μεσω της επιλογης μαζικη ταυτοποιηση ασφαλισμενων"

Για την 2η περίπτωση που καταχωρωντας ατομικα στοιχεια ανοιγοντας τη "λιστα τιμων" μας βγάζει ΑΜΑ, ΑΜΚΑ, ΑΦΜ πολύ ωραία! Σας ευχαριστώ πολύ! Οπότε μόνο πρόβλημα σε όσους δεν έχουν βγάλει καν

Τι είδους αρχείο στέλνω και πως το δημιουργώ όσον αφορά στην επιλογή "μεσω της επιλογης μαζικη ταυτοποιηση ασφαλισμενων"

Για την 2η περίπτωση που καταχωρωντας ατομικα στοιχεια ανοιγοντας τη "λιστα τιμων" μας βγάζει ΑΜΑ, ΑΜΚΑ, ΑΦΜ πολύ ωραία! Σας ευχαριστώ πολύ! Οπότε μόνο πρόβλημα σε όσους δεν έχουν βγάλει καν

Αν καταχωρισεις τους κωδικους στη συνεχεια δινει οδηγιες και προδιαγραφες για το αρχειο

Ξεχασα να γραψω οτι η διαδικασια αφορα σε καθε εργοδοτη ξεχωριστα

Σε περιπτωση αλλοδαπου που μας βγαζει μυνημα ασυμφωνια Α.Μ με λοιπα στοιχεια υπαρχει περιπτωση να φταιει το γεγονος οτι εμεις τον εχουμε με ελληνικους χαρακτηρες ενω στο μητρωο να εχει κανει απογραφη με λατινικους ;

Σε περιπτωση αλλοδαπου που μας βγαζει μυνημα ασυμφωνια Α.Μ με λοιπα στοιχεια υπαρχει περιπτωση να φταιει το γεγονος οτι εμεις τον εχουμε με ελληνικους χαρακτηρες ενω στο μητρωο να εχει κανει απογραφη με λατινικους ;

Ναι

Διαφορές που παρατήρησα από τις σημερινές υποβολές ΑΠΔ:

1) Ο τίτλος του Αποδεικτικού έγινε "ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟΥ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΠΔ" από "ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΥΠΟΒΟΛΗΣ" (φυσικά η λέξη ΙΚΑ συνεχίζει να απουσιάζει)

2) Στα σύνολα ο κωδ.16 έχει γίνει "Σύνολο Εισφορών" από "Σύνολο καταβληθεισών εισφορών"

(Αυτό το γράφω γιατί δίνει μια πρώτη απάντηση στο θέμα των επιδοτήσεων)

3) Στο Αποδεικτικό Υποβολής το "Σύνολο ΕισφΑρών" έγινε "Σύνολο ΕισφΟρών" :rolleyes:

4) Σε ΑΠΔ που μου έβγαζε "Προειδοποιητικά" λάθη ότι οι αποδοχές είναι κατώτερες του κατώτατου μισθού (νέοι, μερική απασχόληση κ.λπ.) πλέον δεν μου έβγαλε κανένα λάθος...!! :D

5) Στις εταιρείες δίπλα στην επωνυμία βάζει πλέον κολλητά και το όνομα του Νομίμου Εκπροσώπου.

6) Στο Αποδεικτικό Υποβολής εμφανίζει πλέον και το "Σύνολο Αποδοχών" :P

Νομίζω ότι πρόκειται για μεγάλες αλλαγές!!!

Πιστεύω να μην έχουμε πρόβλημα με το Αποδεικτικό που θα γράφει Ποσό Συνολικων Εισφορών και οχι Καταβληθεισών.

Πως θα αποδεικνύουμε την Ταύτηση της Πληρωμής με την ΑΠΔ ???

Πάντως το ποσο στις συνολικεσ εισφορές είναι σωστό. Άσχετα αν οι καταβλειθησες εισφορές δεν προκυπτουν πουθενα !!!!!

apd2013.bmp

Εστειλε κάποιος απδ με επιδότηση οαεδ για 4ετες πρόγραμμα.Γιατί ζητάει να σμπληρώσουμε ξεχωριστά το ποσό επιδότησης ασφαλισμένου ενώ μέχρι πρότεινος στέλναμε μόνο ποσοστό επιδότησης εργοδότη και ποσό επιδότησης.Δεν προχωράει η απδ αλλοιώς αν δεν συμπληρωθεί ο κωδ.43.Θα είναι σωστό η θα διορθώνουμε μετά .(Δεν παίρνει δύο εγγραφές στον ίδιο εργαζόμενο )

ΤΕΙΛΚΑ ΗΤΑΝ ΛΑΘΟΣ Ο ΑΜ.ΠΗΡΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΟ ΣΩΣΤΟ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕ ΦΤΑΕΙ ΤΟ ΙΚΑ ΓΙ ΑΥΤΟ,ΦΤΑΙΕΙ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ ΛΑΘΟΣ ΑΜ.ΟΠΟΤΕ....ΣΥΓΝΩΜΗ ΣΤΟΝ ΙΚΑ. :)

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα συναντώ συνέχεια κα το κάνουν αυτοί που ασφαλίζονται σαν προστατευόμενα μέλη ή σύζυγοι, δίνοντας το ΑΜΑ εκείνου  που είναι ασφαλισμένοι. Τώρα τουλάχιστον θα ξέρουμε από την αρχή ότι είναι λάθος, γιατί σε μια αντίστοιχη περίπτωση ένας εργαζόμενος μου δεν μπορούσε να βγάλει βιβλιάριο (τα ένσημα πήγαιναν αλλού) και μετά άντε παίρνε τηλ άντε να μαλώνεις κλπ.

Καλησπερα

Σας εχει τυχει απαγορευτικος κωδικος λαθους 95 εργοδοτη  ("δεν συμφωνουν τα στοιχεια της ηλεκτρονικης υπηρεσιας με τα στοιχεια της ΑΠΔ") ?

Το θεμα ειναι οτι  συμφωνουν απολυτα !! ...   οτι βγαζει η οθονη τους ως στοιχεια εργοδοτη, αυτα βλεπω γραμμενα και μεσα στο CLS01 μου ...και φυσικα δεν μπορει να φυγει ...

Εκτος απο το να μουτζωνω, τι αλλο κανω αδερφια ?

dp οτι αλλαγες ενδεχομενως εχουν γινει εχουν δηλωθει στο μητρωο? μηπως τραβαει στοιχεια απο εκει και κατι δεν συμφωνει

...ναι εχουν δηλωθει...εξ ου και δεν βλεπω διαφορα στα στοιχεια που μου φερνει η οθονη τους ...τι αλλο να ειναι ?

Σε ίδιο μύνημα λάθους διαπίστωσα οτί δεν είχα καταχωρήσει στο πρόγραμμα μισθοδοσίας τον ΑΜΕ.

Τον καταχώρησα, επαναδημιουργία αρχείου και ΟΚ η αποστολή.

Πολύ θα ήθελα έναν χαρτογιακά από ένα υπουργείο, να τον πιάσω από τον σβέρκο, να τον κάτσω στην καρέκλα του γραφείου μου και να τον βάλω να αποστείλει ΑΠΔ ενώ τελειώνουν οι προθεσμίες και έχει κολλήσεις το σύστημα όπως τώρα.

Μήπως επιτέλους καταλάβει τι περνάμε εμείς οι άμισθοι υπάλληλοί τους...

ΛΟΙΠΟΝ ΟΣΟΙ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΣΥΜΦΩΝΙΑΣ ΑΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ (ΛΟΓΙΚΑ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΑΥΤΟ ΒΓΑΙΝΕΙ ΔΙΟΤΙ ΣΤΕΛΝΕΤΕ ΤΗΝ ΑΠΔ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΕΙ ΤΟΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ) ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ: μπειτε στο ικα για να στειλετε την απδ με φορμα και οχι με αρχειο. πατηστε Δημιουργια Περιοδου Υποβολης,  βαλτε περιοδο 01/2013, μετα ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ, στο κωδικο 19 αριθμος μητρωου ασφ/νου "        " ΒΑΛΤΕ ΤΟΝ ΑΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΜΕΝΑ ΣΤΟ ΙΚΑ. Γραψτετα σε ενα χαρτι. Επειδη τωρα εχει δημιουργηθει περιοδος υποβολης ΑΠΔ πρεπει να κανετε ακυρωση περιοδου υποβολης. Αλλαξτε τα στοιχεια του εργαζομενου στο προγραμμα σας (εγω στο προγραμμα της data εκανα κ επαναυπολογισμο της κινησης) και ΤΣΟΥΠ Η ΔΗΛΩΣΗ ΕΣΤΑΛΕΙ!!!

Μήπως τελικά γνωρίζει κανείς τι θα κάνουμε με τις ημερομηνίες γέννησης των ασφαλισμένων,τις οποίες ενώ τις έχουμε

γράψει σωστά,στις ΑΠΔ (σε κάποιους) εμφανίζεται αντι του σωστού 25/4/1981 το λανθασμένο 1/1/1981;;;;

Όπως έγραψε και πιό πάνω ο parmenion δεν μας επιτρέπει αλλαγή των στοιχείων των ασφαλισμένων.

Πάντως καλού κακού θα κάνω ερώτημα στο ΙΚΑ.

Θα πρέπει να πάει ο ασφαλισμένος στο ΙΚΑ με την ταυτότητα του να ενημερώσει τα ελλειπή στοιχεία.

οκ, τι θα κάνω με αυτούς που δεν έχουν βγάλει ακόμα; Έχω αγχωθεί πάρα πολύ! Υπάρχει περίπτωση να δώσουν παράταση;

Εχω και εγω αρκετους χωρις Α.Μ. 

Ας το βγαλουν τουλαχιστον απο "απαγορευτικο" να φευγει η Α.Π.Δ.

Yποβάλλω με φόρμα και το μήνυμα μου το βγάζει στον κωδ.43 επιδότηση ασφ/νου ποσό, δεν συμπληρώσατε το ποσό επιδότησης ασφαλισμένου.Σ'ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Λιγο καθυστερημενα αλλα δε φαινεται να ζητα τη συμπληρωση του 43 στην περιπτωση σου, κατα την αποθηκευση της εγγραφης

Αν δεν τη εχεις στειλει ακομα πες σε ποιο σταδιο σου ζητα τη συμπληρωση

Καλημέρα και σε σένα, μου το ζητάει όταν πάω να κάνω αποθήκευση κια δεν με αφήνει και βγάζει αυτό το μήνυμα να συμπληρώσω την  επιδότηση του ασφαλισμένου .Σ'ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκρισή σου.

Καλημέρα και σε σένα, μου το ζητάει όταν πάω να κάνω αποθήκευση κια δεν με αφήνει και βγάζει αυτό το μήνυμα να συμπληρώσω την  επιδότηση του ασφαλισμένου .Σ'ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκρισή σου.

Το ελεγξα και εγω με αντιστοιχη περιπτωση και αποθηκευει χωρις προβλημα.

Μηπως συμπληρωνεις κατι αλλο στην εγγραφη που δεν το προσεχεις ?

Καποιος που γνωριζει ...

Εχω ξενοδοχουπαλληλο.. και μου βγαζει μυνημα λαθους 122 οι ημερες ασφαλισης ξεπερνουν τις ημερες του μηνα.

Πηρα στην data kai μου ειπαν οτι η εγγραφη ειναι οκ ( 2 πακετα καλυψης ) .

Το περιεργο ειναι.. οτι στους εργατες που εχω την ιδια αντιμετωπιση δεν "χτυπαει" .. χτυπαει μονο σε εναν που τον εχω δηλωμενο υπαλληλο.

Και οι 2 εγγραφες εχουν τυπο αποδοχων 01 .

ISIDORA,οι εγγραφές που κάνω είναι ,36-01/37-25/39-867,25/40-143,10/41-238,15/42-381,25/44-50%/45-165,16/46-216,09 και πηγαίνοντας να αποθηκεύσω μου βγάζει μήνυμα ότι η επιδότηση του εργαζομένου είναι κενή. και δεν προχωράει.Τι μπορεί να κάνω λάθος μέχρι πρότεινος έτσι καταχωρούσα τις απδ και δεν είχα πρόβλημα.Μου έχει μείνει μόνο αυτή η απδ και έχω αγχωθεί μην γίνει κανένα λάθος και θα έχω πρόβλημα με τον οαεδ όταν καταθέσω το τρίμηνο.Σε ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου.