Προς το περιεχόμενο

Εντυπώσεις από τη νέα εφαρμογή Ηλεκτρονικής Υποβολής Α.Π.Δ.


Lucky_Luke

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εχει γινει ακομα η ενημερωση της ασφαλιστικης ιστοριας για κανενα μηνα του 2013. Θα γινει τις επομενες ημερες. Η εφαρμογη του Ν 4075/12 θα γινει και αυτη προσεχως, οσον αφορα στην πληρωμη ή τη βεβαιωση των εισφορων.

Δε γινονται δεκτες οι ΑΠΔ 4/2013 σημερα ειτε γιατι ξεχασαν να ανοιξουν τη περιοδο, ειτε λογω της πρωτομαγιας ο Ροβερτος ειπε να συμμετασχει στους αγωνες των εργαζομενων και δεν ειχε αλλο τροπο.

 

ανοιξε το συστημα ..εστειλα τον 4/2013 και ΔΠ προ ολιγου.

 

Η εφαρμογη του Ν 4075/12 γνωριζουμε απο ποιό μήνα περιπου θα ξεκινησει? Εχει να γίνει της κακομοίρας όταν εφαρμοστεί..

*στον ερμη (ermis.gov.gr) εμφανιζονται κανονικα ο 1/2013, 2/2013 και 3/2013..αλλα οχι μεσω του ika.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανοιξε το συστημα ..εστειλα τον 4/2013 και ΔΠ προ ολιγου.

 

Η εφαρμογη του Ν 4075/12 γνωριζουμε απο ποιό μήνα περιπου θα ξεκινησει? Εχει να γίνει της κακομοίρας όταν εφαρμοστεί..

*στον ερμη (ermis.gov.gr) εμφανιζονται κανονικα ο 1/2013, 2/2013 και 3/2013..αλλα οχι μεσω του ika.gr

Οι εγγραφες που βλεπεις ειναι μη οριστικες.

Συντομα θα εφαρμοστει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ειπε οτι δεν ειναι στις υποχρεωσεις του εργοδοτη η υπαρξη ΑΜΑ του εργαζομενου του

 

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΣ ΙΚΑ      

 ΚΕΦΑΛΑΙΟΝ Α'

  'Αρθρον 1. παρ

3. Προ της ενάρξεως ........  οι  επί  της  απογραφής

    υπάλληλοι δέον να συντάξουν και να παραδώσουν τας περί ων η παρ. 2 του

    άρθρου 5 δηλώσεις, επεχούσας θέσιν δελτίων απογραφής.

Ειδα αυτο το "δεον" και με επιασε ενα ..δεος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει γινει ακομα η ενημερωση της ασφαλιστικης ιστοριας για κανενα μηνα του 2013. Θα γινει τις επομενες ημερες. Η εφαρμογη του Ν 4075/12 θα γινει και αυτη προσεχως, οσον αφορα στην πληρωμη ή τη βεβαιωση των εισφορων.

Δε γινονται δεκτες οι ΑΠΔ 4/2013 σημερα ειτε γιατι ξεχασαν να ανοιξουν τη περιοδο, ειτε λογω της πρωτομαγιας ο Ροβερτος ειπε να συμμετασχει στους αγωνες των εργαζομενων και δεν ειχε αλλο τροπο.

Σε έναν υπάλληλο για αυτον τον λόγο του απέρριψαν το επίδομα ανεργίας γιατί δεν έβλεπαν τα ένσημα του Ιανουαρίου 2013 και δεν δεχόντουσαν την βεβαίωση εργοδότη ΙΚΑ . Εχουν αποσυντονιστεί όλοι τους…… ότι θέλει κάνει ο καθένας τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανοιξε το συστημα ..εστειλα τον 4/2013 και ΔΠ προ ολιγου.

 

Η εφαρμογη του Ν 4075/12 γνωριζουμε απο ποιό μήνα περιπου θα ξεκινησει? Εχει να γίνει της κακομοίρας όταν εφαρμοστεί..

*στον ερμη (ermis.gov.gr) εμφανιζονται κανονικα ο 1/2013, 2/2013 και 3/2013..αλλα οχι μεσω του ika.gr

Λογικά όταν θα ενοποιηθεί το φμυ με   τις εισφορές ΙΚΑ  και επίσης όταν θα είναι υποχρεωτική η πληρωμή μέσο τράπεζας . Σκέψου μικτές αποδοχές στον λογ/σμο του εργαζόμενου από εκεί τραβάει το ικα εισφορές εργαζόμενου η εφορία το φμυ  και την αλληλεγγύη  , και ο εργοδότης πληρωμή της εργοδοτικής εισφοράς απευθείας στο ΙΚΑ. Αρα μόνο έτσι θα μπορεί να δει το ικα ποιος εργαζόμενος δεν πλήρωσε για να του κόψει τις παροχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Προσπαθω να στείλω την ΑΠΔ 4/2013 με το ΔΠ χωρίς αποτέλεσμα...

Στον έλέγχο υποβολής εμφανίζει κωδ.λάθου 47--> "Ο μήνας της μισθολογικής περιόδου εναι λανθασμένος (εκτός ορίου 01...12)".

Σε 3 προσπάθειές μου (διαγραφή και συμπλήρωση ξανά) με σωστή την μισθολογική περίοδο , πάλι το ίδιο λάθος....

Εχει συμβεί σε κανένα συνάδελφο κάτι παρόμοιο ??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθω να στείλω την ΑΠΔ 4/2013 με το ΔΠ χωρίς αποτέλεσμα...

Στον έλέγχο υποβολής εμφανίζει κωδ.λάθου 47--> "Ο μήνας της μισθολογικής περιόδου εναι λανθασμένος (εκτός ορίου 01...12)".

Σε 3 προσπάθειές μου (διαγραφή και συμπλήρωση ξανά) με σωστή την μισθολογική περίοδο , πάλι το ίδιο λάθος....

Εχει συμβεί σε κανένα συνάδελφο κάτι παρόμοιο ??? 

 

Δημήτρη, όπως τα είπαμε και τηλεφωνικώς, θεωρώ πως μάλλον το πρόβλημα εντοπίζεται στο ότι το συμπληρώνεις μέσω φόρμας. Αν δοκίμαζες μέσω αρχείου (upload) ίσως να φύγει. Πάντως ο κωδικός λάθους δεν ισχύει αφού η εγγραφή είναι οκ (4/2013).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημήτρη, όπως τα είπαμε και τηλεφωνικώς, θεωρώ πως μάλλον το πρόβλημα εντοπίζεται στο ότι το συμπληρώνεις μέσω φόρμας. Αν δοκίμαζες μέσω αρχείου (upload) ίσως να φύγει. Πάντως ο κωδικός λάθους δεν ισχύει αφού η εγγραφή είναι οκ (4/2013).

Ειτε συμπληρωνει φορμα ειτε ανεβαζει αρχειο δεν επρεπε να εμφανιζεται τετοιο λαθος

Ας κοιταξει μηπως σε καποια απο τις εγγραφες υπαρχει μηνας διαφορετικος του 4/2013 ή σε καποια εγγραφη υπαρχουν μη αποδεκτοι χαρακτηρες στο πεδιο της μισθολογικης περιοδου, οπως κομμα, τελεια κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημήτρη & Ιsidora ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Αργησα λιγάκι αλλά βρήκα την λύση...

Μολονότι ο μήνας ήταν σωστός (04/2013) σε όλα τα πεδία που απαιτείται, το πρόβλημα ήταν μάλλον στην αντιγραφή των στοιχείων

προηγούμενης μισθολογικής περιόδου με συμπλήρωση φόρμας.....

Συμπλήρωσα την φορμα - χωρίς αντιγραφή προηγούμενης ΑΠΔ - και τέλος καλό .....όλα καλά! 

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ήταν ξεκάθαρο ότι κάτι έπαιζε με τη φόρμα. Γι'αυτό έλεγα ότι με φόρτωση αρχείου ήταν αδύνατον να βγάλει λάθος. 

Τέλος καλό, όλα καλά πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα υπηρχε καποιο προβλημα στην αντιγραφη περιοδου στη φορμα, που διορθωθηκε

Αν καποιοι εχουν αποθηκευσει προσωρινα την ΑΠΔ απο αντιγραφη φορμας για τον 4/2013 και τους βγαζει το λαθος 47, τοτε να τη διαγραψουν και να αντιγραψουν ξανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Στην Α.Π.Δ. του Δώρου Πάσχα που στάλθηκε από το internet, δεν μπήκε η επιδότηση των ασφαλιστικών εισφορών. Πως μπορώ να το διορθώσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάω να δημιουργήσω μέσω φόρμας τον 04/2013 και "τικάρω" την αντιγραφή απδ προηγούμενου μήνα.μετά πάω στην συμπλήρωση της απδ και είναι κενή.ξαναπατάω αντιγραφή και βάζω τον 03/2013.μου τον βγάζει κανονικά ,αλλάζω τις ημερομηνίες σε 1/4/13-30/4/2013 και στην αποθήκευση βγάζει ότι υπάρχει η απδ ενώ δεν υπάρχει πουθενα.  κανω κάτι λάθος;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάω να δημιουργήσω μέσω φόρμας τον 04/2013 και "τικάρω" την αντιγραφή απδ προηγούμενου μήνα.μετά πάω στην συμπλήρωση της απδ και είναι κενή.ξαναπατάω αντιγραφή και βάζω τον 03/2013.μου τον βγάζει κανονικά ,αλλάζω τις ημερομηνίες σε 1/4/13-30/4/2013 και στην αποθήκευση βγάζει ότι υπάρχει η απδ ενώ δεν υπάρχει πουθενα.  κανω κάτι λάθος;;;;;

 

Μην κάνεις αντιγραφή, κάπου κολλάει το σύστημα. Γράψε τα πάντα από την αρχή και θα φύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εργαζομενη για τον Απριλιο εχω και επιδοτηση απο 4ετες προγραμμα αλλα και επιδοτηση απο μειωμενη εισφορα λογω εγκυμοσυνης.

 

Μου πεταει σφαλμα το οτι " το ποσο επιδοτησης ειναι μεγαλυτερο απο τις προβλεπομενες εισφορες".

 

Πως το διορθωνουμε ? 

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Πώς γίνεται σε κάποιες περιπτώσεις απεσταλμένων ΑΠΔ να εμφανίζει τις επιλογές "Τρέχουσα Κατάσταση", "Επανέκδοση Αποδεικτικού" και "Εκτύπωση Αναλυτικών Εγγραφών" και σε κάποιες περιπτώσει μόνο "Τρέχουσα Κατάσταση" και "Επανέκδοση Αποδεικτικού". Εγώ χρησιμοποιώ λογισμικό για την υποβολή ΑΠΔ, έχει κάποια σχέση αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Πώς γίνεται σε κάποιες περιπτώσεις απεσταλμένων ΑΠΔ να εμφανίζει τις επιλογές "Τρέχουσα Κατάσταση", "Επανέκδοση Αποδεικτικού" και "Εκτύπωση Αναλυτικών Εγγραφών" και σε κάποιες περιπτώσει μόνο "Τρέχουσα Κατάσταση" και "Επανέκδοση Αποδεικτικού". Εγώ χρησιμοποιώ λογισμικό για την υποβολή ΑΠΔ, έχει κάποια σχέση αυτό;

Η εκτυπωση αναλυτικων εγγραφων γινεται μονο αν εχει υποβληθει η ΑΠΔ μεσω φορμας και οχι αρχειου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ! Μου έτυχε με πελάτη που ήρθε από άλλο συνάδελφο και προβληματίστηκα... Λέω δεν μπορεί να μην τις έχω στείλει, αφού για όλους τους μήνες μου βγάζει αποδεικτικό και η κατάσταση είναι "ΥΠΟΒΟΛΗ"! Προφανώς εκείνος έστελνε με φόρμα.

 

Η εκτυπωση αναλυτικων εγγραφων γινεται μονο αν εχει υποβληθει η ΑΠΔ μεσω φορμας και οχι αρχειου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι την προσοχή σας παρακαλώ ,

 

μου έρχονται εργαζόμενοι και μου παραπονούνται οτι 

"στο ΙΚΑ τους είπαν οτι εχει λάθη η ΑΠΔ του Εργοδότη και δεν βλέπουν τα ενσημα τους" κτλπ

Μιλάμε για ενσημα του 2012 τώρα ...

Σε εναν πχ. δεν του εμφανίζει καθόλου ένσημα του 2012 ,και του εχει μονο τον Ιανουάριο 2013 ????

σε αλλο μου εμφανίζει οτι ο αριθμός μητρώου του εργαζόμενου είναι ανύπαρκτος , κάτι που δεν ευσταθει κτλπ 

Τα είδα απο τη Έκδοση  Ατομικού Λογαριασμού Ασφάλισης Απασχολουμένων Εργοδότη

 

Εχουν υποβληθεί όλες οι σχετικές ΑΠΔ για το 2012 ,και όσες έπρεπε να διορθωθούν είχε γίνει  άμεσα

(και μιλάμε για λαθη σε πατρώνυμα  κτλπ .

Δεν εχω καμιά ειδοποίηση για ελεγχο αρχείων κτλπ αυτη την στιγμή .

 

Έχει κάποιος κάτι ανάλογο ?

 

Τι συμβαίνει άραγε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα .Παρομοιως την πατησα και εγω καποια απδ του 2012 ηταν μη οριστικοποιημενη πηρα τλφ στο ικα και εβγαλα τα ματια απο μονη μου.

με ενα μικρο προστιμο διορθωθηκε η απδ και τωρα ολα φαινονται ολοκαθαρα.Κοιταξε μηπως υπαρχουν λαθοι στις απδ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Ερώτηση:

Όταν στέλνουμε ΑΠΔ με διετές πρόγραμμα ΟΑΕΔ (έχω διαχωρήσει το 80% του ΟΑΕΔ από τη συμμετοχή του εργοδότη), πάλι στο αποδεικτικό της ΑΠΔ του ΙΚΑ μου βγάζει ότι οι εισφορές είναι το σύνολο και δε διαχωρίζει κάπου το 20% του εργοδότη για καταβολή.

Μπορώ να το δω από κάπου αλλού για να δω αν το πήρε σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση:

Όταν στέλνουμε ΑΠΔ με διετές πρόγραμμα ΟΑΕΔ (έχω διαχωρήσει το 80% του ΟΑΕΔ από τη συμμετοχή του εργοδότη), πάλι στο αποδεικτικό της ΑΠΔ του ΙΚΑ μου βγάζει ότι οι εισφορές είναι το σύνολο και δε διαχωρίζει κάπου το 20% του εργοδότη για καταβολή.

Μπορώ να το δω από κάπου αλλού για να δω αν το πήρε σωστά;

το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να μπεις στην ηλεκτρονικη υποβολη απδ και εκει που λεει ενεργειεςνα πατησεις  στο "τρεχουσα κατασταση". μετα μετα σου εχει καποια κριτηρια εμφανισης και ας πουμε βαζεις το πακετο καλυψης πχ 101 και σου βγαζει τις εγγραφες των εργαζομενων με π.κ.101. στην συνεχεια μπαινεις σε καθε εναν εργαζομενο κ βλεπεις κατω δεξια την επιδοτηση. Ελπιζω να βοηθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...