Προς το περιεχόμενο

Εντυπώσεις από τη νέα εφαρμογή Ηλεκτρονικής Υποβολής Α.Π.Δ.


Lucky_Luke

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως έστειλες?

 

Εμένα δε με αφήνει να συμπληρώσω προσωπικά στοιχεία και μου βγάζει το μήνυμα:

 

  • O A.M.K.A. είναι κενός
  • Το ΑΦΜ Ασφαλισμένου είναι κενό
  • To Επώνυμο Ασφαλισμένου είναι κενό
  • To Όνομα Ασφαλισμένου είναι κενό
  • To Όνομα Πατρός Ασφαλισμένου είναι κενό
  • To Όνομα Μητρός Ασφαλισμένου είναι κενό
  • H Ημ/νια Γέννησης Ασφαλισμένου είναι κενή

με αρχειο εστειλα κανονικα

και αυτη ειναι η απαντηση του ικα σε email μου

Σε απάντηση του μηνύματός σας, σας γνωρίζουμε τα εξής:

Βάσει του Γενικού Εγγράφου:

Ε40/235-12/04/2013: α) Συμπλήρωση του πεδίου ¨Αριθμός Μητρώου Ασφαλισμένου¨, (Α.Μ.Α.) των Α.Π.Δ. εργοδοτών Κοινών Επιχειρήσεων, Οικοδομοτεχνικών Έργων, Δημοσίου, ΝΠΔΔ και Ο.Τ.Α. β) Παράταση προθεσμίας υποβολής Α.Π.Δ. μηνός ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2013

το οποίο είναι διαθέσιμο στην ηλεκτρονική διεύθυνση http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/GEN_E40_235_12_4_2013.pdf

προβλέπεται ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο επταψήφιος μοναδικός αριθμός «0000000» (ο ίδιος αριθμός επιτρέπεται να χρησιμοποιηθεί για όλους τους εργαζόμενους), ώστε να παραληφθούν οριστικά οι Α.Π.Δ. μισθολογικών περιόδων Ιανουαρίου 2013, Φεβρουαρίου 2013, Μαρτίου 2013 και Απριλίου 2013 και μόνο αυτές, όταν δεν υφίστανται άλλες λανθασμένες εγγραφές τους.

Η εν λόγω λειτουργία είναι πλέον διαθέσιμη στην εφαρμογή ηλεκτρονικής υποβολής ΑΠΔ με χρήση της μεθόδου υποβολής 'Αποστολή αρχείου'.

ΙΔΡΥΜΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΝ

ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΕΡΓΩΝ ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω συμπληρωματική για μια πρακτική ΤΕΙ και το πρόγραμμα μου δε μου βγάζει αρχείο μόνο για ένα εργαζόμενο

 

Μπορείτε να την καταχωρήσετε σε φόρμα ή να δοκιμάστε αν θέλετε αυτό το πρόγραμμα, ακολουθώντας τις παρακάτω οδηγίες για την μετατροπή του αρχείου της ΑΠΔ, σε συμπληρωματική :

 

Μετατροπή ΑΠΔ από 01-Κανονική σε 04-Συμπληρωματική

Νεότερη έκδοση του Δωρεάν Λογισμικού Διαχείρισης Α.Π.Δ. η οποία να δημιουργεί αρχείο με Τύπο Δήλωσης 04-ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ δεν υπάρχει.

Ωστόσο όμως μπορείτε να μετατρέψετε ένα αρχείο csl01 το οποίο έχει δημιουργηθεί με τύπο δήλωσης 01-ΚΑΝΟΝΙΚΗ σε 04-ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ,

ακολουθώντας τα παρακάτω βήματα:

α) Ανοίξτε το αρχείο Csl01 από τον κειμενογράφο των Windows, Notepad/Σημειωματάριο.

β) Ο 16ος και 17ος χαρακτήρας της 1ης γραμμής του αρχείου δηλώνει τον Τύπο Δήλωσης.

Εάν οι χαρακτήρες αυτοί είναι 01 τότε σημαίνει ότι το αρχείο έχει Τύπο Δήλωσης 01-ΚΑΝΟΝΙΚΗ.

Εάν σβήσετε το νούμερο 1 και το αντικαταστήσετε με το νούμερο 4 τότε το αρχείο μετατρέπεται σε 04-ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ.

Στην παρακάτω εικόνα μπορείτε να δείτε σε πιο σημείο μέσα στο αρχείο csl01 φαίνετε ο κωδικός του Τύπου Δήλωσης :

 

88395393.jpg

 

Στην εκτύπωση που βγαίνει από το πρόγραμμα ο Τύπος Δήλωσης δεν μπορεί να αλλάξει από 01 σε 04.

Σε αυτήν την περίπτωση μπορείτε να κάνετε τη διόρθωση πάνω στην εκτύπωση χειρόγραφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού κάνουμε αντιγραφή, μπορούμε να μεταβάλλουμε τα στοιχεία κάποιας εγγραφής;

 

Επιβάλλεται γιατί αντιγράφει ότι ακριβώς στοιχεία είχε η προηγούμενη περίοδος όπως π.χ. τις ημερομηνίες απασχόλησης οπότε πρέπει να αλλάζεις όσα πεδία χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να την καταχωρήσετε σε φόρμα ή να δοκιμάστε αν θέλετε αυτό το πρόγραμμα, ακολουθώντας τις παρακάτω οδηγίες για την μετατροπή του αρχείου της ΑΠΔ, σε συμπληρωματική :

Αυτό έκανα

Σε ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορω σημερα (01/05/2013) να καταχωρησω τον Απριλιο '13....βγαζει μνν λαθους "δεν μπορειτε να ανοιξετε καρτελα γι'αυτην τη περιοδο υποβολης"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορω σημερα (01/05/2013) να καταχωρησω τον Απριλιο '13....βγαζει μνν λαθους "δεν μπορειτε να ανοιξετε καρτελα γι'αυτην τη περιοδο υποβολης"...

 

Κάτσε ρε σύντροφε. Πρωτομαγιά έχουμε, για το ΙΚΑ δεν είναι αργία, είναι απεργία. 

Ο σύντροφος Ροβέρτο Σπυροπουλος έβγαλε τον σέρβερ από την πρίζα. 

Όλοι στο Πεδίο του Άρεως!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια πριζα ρε παιδια πλακα κανετε? στο online με τις παλιες τριμηνες απδ δεν υπηρχε ποτέ τετοιο θέμα...

 

 

ασχετο: εχετε προσεξει οτι στις καρτελες των ασφαλισμενων δεν εχουν ακομη περαστει τα ενσημα του 01/2013, 02/13 και 03/2013...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια πριζα ρε παιδια πλακα κανετε? στο online με τις παλιες τριμηνες απδ δεν υπηρχε ποτέ τετοιο θέμα...

 

 

ασχετο: εχετε προσεξει οτι στις καρτελες των ασφαλισμενων δεν εχουν ακομη περαστει τα ενσημα του 01/2013, 02/13 και 03/2013...

 

Αν μπεις ως ασφαλισμένος με τον κλειδάριθμό σου, τα φέρνει (1/2013 και 2/2013). Το είδα χθες. Δεν τσέκαρα αν τα δεις ως εργοδότης.

Σχετικά με το σύστημα τώρα, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το ότι είναι Πρωτομαγιά. Δεν θα έβγαζαν όμως εγκύκλιο ή κάποιο έγγραφο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπεις ως ασφαλισμένος με τον κλειδάριθμό σου, τα φέρνει (1/2013 και 2/2013). Το είδα χθες. Δεν τσέκαρα αν τα δεις ως εργοδότης.

οχι ουτε ως ασφαλισμενους τα εμφανιζει σε 2απδ που κοιταξα...αν και οι συγκεκριμενοι εξοφλησαν μετα τις προθεσμιες με λιγες ημερες καθυστερηση..

αρχισαν τα γλεντια μου φαινεται να μην περνιουνται τα ενσημα στους ασφαλισμενους αν δεν εκδοθει+εξοφληθει Πράξη Επιβολής Πρόσθετου Τέλους (Π.Ε.Π.Τ),..

γνωριζουμε αν τελικα εφαρμοστηκε ο νομος στο συγκεκριμενο θεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ουτε ως ασφαλισμενους τα εμφανζει σε 2απδ που κοιταξα...αν και οι συγκεκριμενοι εξοφλησαν μετα τις προθεσμιες με λιγες ημερες καθυστερηση..

αρχισαν τα γλεντια μου φαινεται να μην περνιουνται τα ενσημα στους ασφαλισμενους αν δεν εκδοθει+εξοφληθει Πράξη Επιβολής Πρόσθετου Τέλους (Π.Ε.Π.Τ),..εχει τυχει σε αλλον συναδελφο?

ναι εχει τυχει παρολο που δεν εχουμε οφειλές απο εισφορές

δεν φαινονται τα ενσημα ειτε μπεις σαν ασφαλισμένος είτε σαν εργοδότης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ουτε ως ασφαλισμενους τα εμφανζει σε 2απδ που κοιταξα...αν και οι συγκεκριμενοι εξοφλησαν μετα τις προθεσμιες με λιγες ημερες καθυστερηση..

αρχισαν τα γλεντια μου φαινεται να μην περνιουνται τα ενσημα στους ασφαλισμενους αν δεν εκδοθει+εξοφληθει Πράξη Επιβολής Πρόσθετου Τέλους (Π.Ε.Π.Τ),..εχει τυχει σε αλλον συναδελφο?

 

Εγώ τα βλέπω (με την ένδειξη "ΟΧΙ" στο "οριστική"). Πρέπει να παίζει ρόλο η καθυστερημένη πληρωμή λογικά. Άρα θα πρέπει να γίνει κάποια ενημέρωση (δηλωθέντα-καταβληθέντα) για να ανοίξει το σύστημα και να εμφανίσει τα ένσημα. Δεν ξέρω με ποια λογική λειτουργεί το μηχανογραφικό σύστημα στο ΙΚΑ. Αν ισχύει όμως ο Ν.4075/2012 όπως γράφεις, θα έρχονται ΠΕΠΤ ενώ θα έχεις ήδη πληρώσει και θα τρέχεις στο ΙΚΑ να αποδείξεις πως δεν είσαι ελέφαντας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις κοιταξα και σε εργοδοτη χωρις οφειλες-καθυστερησεις και ουτε εκει εμφανιζονται τα ενσημα σε ασφαλισμενη κανενος μηνα του 2013

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις κοιταξα και σε εργοδοτη χωρις οφειλες-καθυστερησεις και ουτε εκει εμφανιζονται τα ενσημα σε ασφαλισμενη κανενος μηνα του 2013

 

Δεν ξέρω γιατί, αλλά αν μπεις ως ασφαλισμένος φέρνει Γενάρη και Φλεβάρη. Στην ίδια εταιρεία αν μπεις ως εργοδότης δεν τα φέρνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γιατί, αλλά αν μπεις ως ασφαλισμένος φέρνει Γενάρη και Φλεβάρη. Στην ίδια εταιρεία αν μπεις ως εργοδότης δεν τα φέρνει...

και σε 2ο εργοδοτη χωρις οφειλες-καθυστερησεις και ουτε εκει εμφανιζονται τα ενσημα σε ασφαλισμενο κανενος μηνα του 2013 ουτε στην καρτελα του ουτε στου εργοδοτη.

 

προβλεπω συντομα πολλες προστριβες με εργαζομενους ..ηδη ενας μου παραπονεθηκε γιατι πηγε και ζητησε εκτυπωση ενσημων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και σε 2ο εργοδοτη χωρις οφειλες-καθυστερησεις και ουτε εκει εμφανιζονται τα ενσημα σε ασφαλισμενο κανενος μηνα του 2013 ουτε στην καρτελα του ουτε στου εργοδοτη. προβλεπω συντομα πολλες προστριβες με εργαζομενους ..

 

Αν μπεις από εδώ ως ασφαλισμένος στα φέρνει: http://www.ermis.gov.gr/portal/page/portal/ermis/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπεις από εδώ ως ασφαλισμένος στα φέρνει: http://www.ermis.gov.gr/portal/page/portal/ermis/

στην δικη μου καρτελα που κοιταξα στον ΕΡΜΗ οντως μου τα φερνει ακομα και τον 3/2013.. ενω στου ΙΚΑ οχι (ειτε σαν ασφαλισμενου ειτε σαν εργοδοτη). πολυ κουλο...

 

αν εφαρμοσουν τελικα τον νομο Ν.4075/2012 βλεπω πολλα βιβλιαρια του χρονου να μην ανανεωνονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην δικη μου καρτελα που κοιταξα στον ΕΡΜΗ οντως μου τα φερνει ακομα και τον 3/2013.. ενω στου ΙΚΑ οχι (ειτε σαν ασφαλισμενου ειτε σαν εργοδοτη). πολυ κουλο...

 

αν εφαρμοσουν τελικα τον νομο Ν.4075/2012 βλεπω πολλα βιβλιαρια του χρονου να μην ανανεωνονται

δεν νομιζω οτι εχει να κανει με τον νομο

σαν εταιρεία δεν οφειλουμε στο ΙΚΑ και πάλι δεν τα εμφανίζει στην ιστοσελίδα του ΙΚΑ

 

στην σελίδα ermis όντως τα εμφανίζει σαν μην οριστικοποιημένες εγγραφές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω οτι εχει να κανει με τον νομο

σαν εταιρεία δεν οφειλουμε στο ΙΚΑ και πάλι δεν τα εμφανίζει στην ιστοσελίδα του ΙΚΑ

 

στην σελίδα ermis όντως τα εμφανίζει σαν μην οριστικοποιημένες εγγραφές

τον 4/2013 σας αφηνει το συστημα να τον καταχωρησετε? εμένα μου βγάζει "Δεν επιτρέπεται άνοιγμα περιόδου υποβολής για αυτή την περίοδο".και δεν γραφει πότε θα ανοιξει το συστημα.

 

ο ερμής αντλεί στοιχεία από το ΙΚΑ οποτε  τερμα μαλλον οι παροχες στο ικα αν δεν εκδιδονται+εξοφλουνται οι ΠΕΕ και ΠΕΠΤ, εχω την αισθηση οτι ο νομος Ν.4075/2012 ξεκινησε να εφαρμοζεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον 4/2013 σας αφηνει το συστημα να τον καταχωρησετε? ενένα μου βγάζει "Δεν επιτρέπεται άνοιγμα περιόδου υποβολής για αυτή την περίοδο".και δεν γραφει πότε θα ανοιξει το συστημα.

 

ο ερμής αντλεί στοιχεία από το ΙΚΑ οποτε  τερμα μαλλον οι παροχες στο ικα αν δεν εκδιδονται+εξοφλουνται οι ΠΕΕ και ΠΕΠΤ, εχω την αισθηση οτι ο νομος Ν.4075/2012 ξεκινησε να εφαρμοζεται...

οχι δεν με αφήνει για τον μήνα Απρίλιο να κάνω ανοιγμα περιόδου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την υποβολή του Ε3 εκεί που λέει ΑΦΜ εκπροσώπου πατάμε έλεγχος και κανονικά πρέπει να βγάζει τα στοιχεία του.

Σε περίπτωση που δεν τα βγάζει μάλλον δεν είναι απογεγραμμένος στο μητρώο του ΙΚΑ!!!!!!!!!!!

 

Εάν έχει τύχει σε κάποιον, τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση?

 

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την υποβολή του Ε3 εκεί που λέει ΑΦΜ εκπροσώπου πατάμε έλεγχος και κανονικά πρέπει να βγάζει τα στοιχεία του.

Σε περίπτωση που δεν τα βγάζει μάλλον δεν είναι απογεγραμμένος στο μητρώο του ΙΚΑ!!!!!!!!!!!

 

Εάν έχει τύχει σε κάποιον, τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση?

 

Ευχαριστώ

 

Πρέπει να πάτε στο ΙΚΑ να δηλώσετε το ΔΣ. Δεν έχει πρόστιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει γινει ακομα η ενημερωση της ασφαλιστικης ιστοριας για κανενα μηνα του 2013. Θα γινει τις επομενες ημερες. Η εφαρμογη του Ν 4075/12 θα γινει και αυτη προσεχως, οσον αφορα στην πληρωμη ή τη βεβαιωση των εισφορων.

Δε γινονται δεκτες οι ΑΠΔ 4/2013 σημερα ειτε γιατι ξεχασαν να ανοιξουν τη περιοδο, ειτε λογω της πρωτομαγιας ο Ροβερτος ειπε να συμμετασχει στους αγωνες των εργαζομενων και δεν ειχε αλλο τροπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...